Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 4.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Budou lidé platit až pětinásobky za plyn? A zakáží jim k tomu navíc ještě i kamna? Podle TSS to mohou nyní už změnit pouze volby!
Od 1. září příštího roku 2022 si nikdo už v podstatě bez plynu či elektřiny v naší zemi nezatopí. Skrze souhlas českých vlád s orgány EU totiž toho dne vstoupí v platnost zákaz provozu domovních kotlů 1. a 2. emisní třídy, tedy prakticky všech kotlů vyrobených před rokem 2010. Přičemž v dohledné době pak bude následovat i již z EU avizovaný zákaz všech obyčejných domovních kamen na uhlí i dřevo.
„Nyní raketově rostoucí ceny plynu na burzách nás všechny varují, že české domácnosti mohou již tuto zimu platit mnohonásobky svých dosavadních plateb za plyn“, řekl Regionalistu místopředseda Trikolory a jednička kandidátky formace Trikolora Svobodní Soukromníci (TSS) na Vysočině Jan Tesař. Podle něho jsou v této tragické situaci snahy o omezování topení uhlím či dřevem doslova sebevražedné.

„Zastavme konečně nyní toto zelené šílenství. Vždyť uhlí je základem naší technické civilisace již více jak dvě stě let a bez něho skončíme jen v zimě, ve tmě a v bídě“, varoval J. Tesař. A dodal, že více jak polovina veškeré české výroby elektrického proudu je dosud závislá na uhlí, spalovaném v tepelných elektrárnách. „Navíc v našem venkovském kraji na Vysočině - s více jak šesti sty malými obcemi – jsou naši obyvatelé na lokálním topení dřevem a uhlím doslova životně závislí. Tato nehorázná a neuvěřitelná nařízení, která ochotně přijímají od skutečného života odtržení zelení fanatici v Praze a v evropských metropolích, nás zde na venkově zlikvidují“, řekl leader TSS na Vysočině.

Vysvětlil, že pokud dnešní obyvatelé kraje platí v průměru za plyn v domácnosti 1500 až 2000 korun měsíční zálohy, do pár měsíců do může být podle všeho i pětinásobek. „Na to drtivá většina lidí nebude mít. Tudíž se pokusí vrátit k topení kamny na dřevo či uhlí - jenže i ta kamna jim EU za servilního poklonkování Prahy zakáže rovněž. A topit pak lidé budou čím?“ táže se Jan Tesař a dodává, že jedinou možnou nadějí jsou nyní volby a po nich zásadní změna pražské vlády.

„Uděláme vše pro to, abychom po těchto volbách, pokud nám voliči dají důvěru, byli součástí příští vládní koalice. Ihned po volbách se TSS, kandidující pod číslem 8, zasadí o to, abychom této zelené sebevraždě České republiky a jejích občanů stůj co stůj zabránili. Uhlí, dřevo a plyn musí zůstat dostupné všem obyvatelům naší země i do budoucna. Zda to ale tak bude i po volbách? To již nyní mají v rukou pouze a jenom čeští a moravští voliči. Nikdo jiný“, uzavřel místopředseda Trikolory Tesař.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policie hledá svědky, kteří viděli na jihlavském hřbitově podezřelého výtržníka
Jihlavští policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při prověřování případu výtržnictví, ke kterému došlo minulý týden v Jihlavě. Policisté žádají, aby se přihlásili svědci protiprávního jednání podezřelého muže. Ke spáchání činu došlo ve čtvrtek 30. září krátce před šestou hodinou večer na hřbitově v ulici Žižkova.
Nedaleko kaple seděl na lavičce muž, který se choval nevhodně. Na jeho jednání následně upozornil svědek, přivolaní policisté podezřelého muže v lokalitě vypátrali a odvezli ho na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů.

Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví. V zájmu prověřování se obracejí na veřejnost, aby se přihlásili další případní svědci, kteří podezřelého muže v prostoru hřbitova zaznamenali a jeho protiprávní jednání viděli. Muž je ve věku kolem čtyřiceti let, zavalitější postavy. Měl na sobě oblečenou černo červenou mikinu a modré kalhoty.

Žádáme svědky nevhodného jednání podezřelého muže, aby se přihlásili na tísňovou linku 158.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Nový jihlavský festival odstartují Mucha a Baumaxa
V sobotu 9. října se v jihlavském prostoru DIOD a v jeho nejbližším okolí odehraje první ročník festivalu Mumraj. Mezi pozvanými umělci je extravagantní Mucha, folkpunková legenda Xavier Baumaxa a kytarový mág Zdeněk Bína z kapely -123 minut. Část programu, včetně dvou koncertů a dvou divadelních představení pro děti, bude pro všechny návštěvníky zdarma.
Festival Mumraj se odehraje nejen v Diodu, ale také v jeho nejbližším okolí. Pokud bude hezky, program odstartuje už ve 14.30 hodin ve Smetanových sadech loutkovým divadlem Basta-Fidli principála Pepina Von Dráčka. Ten přiveze rovnou dvě pohádky, Princezna z obrázku začne ve 14.30 a od 16.30 hodin bude pohádka O námořníku Čepičkovi. V případě nepříznivého počasí se pohádky odehrají uvnitř v sokolské tělocvičně.

Hudební program odstartuje v 15.30 hodin jihlavská funková kapela Funkin´ Your Soul a pokud bude hezky, opět se bude hrát venku před Diodem. Uvnitř Diodu se pak začne hrát v 17.30 hodin, kdy hlavní program odstartuje kytarový mág Zdeněk Bína z kapely -123 minut. Vrcholem večera pak bude koncert pravověrného folkového pankáče Xaviera Baumaxy, který začne v 19.30 hodin a hned po něm festival vyvrcholí vystoupením extravagantní písničkářky Muchy s kapelou.

Smyčcový kvartet vystřídá kytarový večírek

V mezičase zahraje také popcoverové smyčcové kvarteto Sotus a po hlavním koncertu bude pokračovat kytarový večírek v sokolské kavárně Sokolovna. „Upřímně doufáme, že se první ročník festivalu Mumraj vydaří. Rádi bychom v Jihlavě vytvořili společenství, které bude mimo tohoto festivalu v příštích letech rozžívat různá místa v Jihlavě koncerty, divadly a jinými zajímavými akcemi,“ uvádí Vojtěch Kolář z nově vzniklého spolku Poprask, který festival pořádá. „Těšíme se a pevně věříme, že tohle nebude naše první a poslední akce.“ Předprodej vstupenek na hlavní program probíhá online na GoOutu. K dispozici budou také na místě.

ČASOVÝ PROGRAM AKCE:

14:30 Divadlo Basta Fidli – Princezna z obrázku (Smetanovy sady nebo Tělocvična Sokol)

15:30 Funkin Your Soul (DIOD)

16:30 Divadlo Basta Fidli – O námořníku Čepičkovi (Smetanovy sady / Tělocvična Sokol)

17:30 Zdeněk Bína (-123 minut) (DIOD)

19:00 Sotus Kvartet (DIOD)

19:30 Xavier Baumaxa (DIOD)

20:30 Mucha (DIOD)

22:00 Kytarový večírek (Café Sokolovna)
Vojtěch KOLÁŘ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: sedmapadesátiletý cyklista nadýchal přes 3,5 promile; opilec musel opustit byt; krádež kola za 13 tisíc
Sedmapadesátiletý cyklista, který jel v neděli 3. října kolem půl sedmé večer mezi obcemi Závidkovice a Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, nadýchal policistům 3,55 promile alkoholu. Muž měl nekoordinované pohyby a nesrozumitelně komunikoval. Vzhledem k tomu, že svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění. Dále je podezřelý z přestupkového jednání na úseku dopravy. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Opilého muže policisté vykázali z bytu
V sobotu 2. října přijali policisté v Jihlavě před druhou hodinou ráno oznámení o fyzickém napadení, ke kterému došlo v bytovém domě v ulici Havlíčkova. "Policisté na místě zjistili, že v bytě napadl čtyřiatřicetiletý opilý muž svoji partnerku. Žena neměla zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření. Opilého muže policisté zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,93 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muže odvezli na záchytku k vystřízlivění. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Dále na základě šetření a shromážděných informací rozhodli o vykázání agresivního muže ze společného obydlí.

Krádež jízdního kola
Policisté pátrají po zloději, který mezi sedmou hodinou a půl osmou večer v sobotu 2. října u prodejny obchodního řetězce v ulici Nádražní v Pelhřimově ukradl jízdní kolo. "Jednalo se o jízdní kolo GT černé barvy se žlutozeleným nápisem, které majitel před prodejnou zabezpečil zámkem. Pachatel však zámek překonal, kolo odcizil, čímž majiteli způsobil škodu kolem třinácti tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají.

Havárie motocyklu
V neděli 3. října krátce před třetí hodinou odpoledne havaroval mezi obcemi Hluboké a Veselí na Žďársku šestačtyřicetiletý motorkář na motocyklu Yamaha. "Muž jel po silnici třetí třídy, přičemž při projíždění zatáčkou dostal smyk a vyjel mimo komunikaci. Řidič byl s podezřením na lehké zranění zdravotnickou záchrannou službou transportován do nemocnice", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté u něj provedli dechovou zkoušku, která byla negativní. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem šedesáti tisíc korun.

Motorkář utrpěl po nehodě těžké zranění
V neděli 3. října jel před třetí hodinou odpoledne u obce Štěměchy na Třebíčsku řidič motocyklu Suzuki ve směru od Třebíče. "Při projíždění zatáčky nezvládl řízení a vyjel mimo vozovku, kde narazil do oplocení zahrady. Při havárii došlo ke zranění motocyklisty, který byl zdravotnickou záchrannou službou letecky transportován do brněnské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Provedenou dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Na motocyklu vznikla škoda za přibližně padesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Muž utrpěl po střetu aut zranění
V neděli 3. října došlo před druhou hodinou odpoledne v Jihlavě na křižovatce ulic Palackého a Husova k dopravní nehodě. "Řidič automobilu Subaru jel ve směru od ulice Jiráskova a vjel do křižovatky v době, kdy po hlavní silnici jelo vozidlo Seat, do kterého narazil. Při nehodě došlo ke zranění řidiče Subaru a spolujedoucí z vozidla Seat, kteří byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Provedenou dechovou zkouškou policisté u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda padesát tisíc korun. Řidič automobilu Subaru se dopustil přestupku na úseku dopravy.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V pátek 1. října zastavili policisté po jedenácté hodině večer řidiče vozidla Chevrolet, který jel po silnici v lokalitě u obce Zborná na Jihlavsku. "U osmačtyřicetiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,78 promile alkoholu, obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Následující den sdělil policejní inspektor muži podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté kontrolovali v pátek 1. října krátce před desátou hodinou večer v ulici Brodská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda, jehož řidičem byl devětatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Léky z krevní plazmy denně pomáhají tisícům pacientů; léčí hemofilii, popáleniny i onkologická onemocnění
Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve - zachraňuje životy. Krevní plazma je důležitou surovinou pro výrobu léků, které zkvalitňují život tisícům vážně nemocných pacientů s poruchami srážlivosti krve, popáleninami, nebo dokonce s onkologickým onemocněním. Podpořit výrobu léků a zachraňovat životy může každý zdravý člověk.
„Jedním z využití krevní plazmy získané od dobrovolných dárců je výroba krevních derivátů k léčbě hemofiliků. Farmaceutický průmysl sice umí některé léky pro léčbu hemofilie vyrábět technologiemi rekombinantní DNA, ale bez přispění dárců by nebylo možné produkovat léčiva pro všechny vážně nemocné pacienty,“ vysvětluje MUDr. Simona Hohlová, lékařka centra pro odběr krevní plazmy Cara Plasma.

Jedním z častých mýtů je, že dárci krevní plazmy vždy za svoji pomoc dostávají zaplaceno. Ve skutečnosti řada z nich pomáhá bez nároku na finanční odměnu. „Pokud se bezplatný dárce registruje u Českého červeného kříže, budou jeho odběry započítávány do celkového počtu odběrů. Darování krevní plazmy je odměňováno stejně jako dárcovství krve. Ti největší podporovatelé - dobrovolní dárci mohou za 250 odběrů získat i Plaketu ČČK Dar krve - dar života. Ať už se dárci rozhodnou pro placený či bezplatný odběr, pomáhají zlepšit život tisícům pacientů,” zdůrazňuje MUDr. Simona Hohlová.

Nejúčinnější léčba pro hemofiliky
Jedna z chorob, kterou trpí na tisíc lidí v České republice a léčí se medikamenty z krevní plazmy, je známá jako nemoc králů. Jde o hemofilii, na kterou trpěla v 19. století i britská královna Viktorie. Platí, že hemofilii přenášejí nejčastěji ženy, ovšem ti, kdo na ni nejčastěji trpí, jsou muži. Nemocí králů trpěl například i známý britský herec šedesátých let Richard Burton. V Česku je zhruba pětina diagnostikovaných ve věku do 18 let, proto u pacientů lékaři bedlivě sledují i malé poranění, u kterého je riziko vážného krvácení. „Užíváním léků z krevní plazmy pacienti předchází krvácení z nosu, do kloubů, zažívacího traktu a v nejhorším případě do centrálního nervového systému. Pravidelně podávané léky jim prodlužují a zkvalitňují život” komentuje MUDr. Simona Hohlová.

Vrozený nedostatek protilátek
Krevní plazma obsahuje imunoglobuliny, které pacientům pomáhají v boji s imunitním deficitem neboli vrozeným nedostatkem protilátek, na který v Česku trpí přibližně 440 pacientů. Léky z krevní plazmy se také využívají ke zmírnění reakcí imunitního systému u některých autoimunitních chorob. Jsou důležité také pro pacienty po transplantaci orgánů, kteří mají výrazně sníženou imunitu.

Léčba popálenin
Hlavní bílkovina lidské krve se nazývá albumin. Jeho hlavní funkcí je udržování onkotického tlaku krve, což je funkce, díky které voda zůstává v krevním řečišti a nevylévá se například do svalů nebo podkoží. Albumin se používá hlavně k úpravě onkotického tlaku plazmy, léčbě popálenin, jaterního selhání, nefrotického syndromu nebo k výměnné plazmaferéze.

Ochrana před herpetickými viry
Cytomegalovirus CMV, neboli herpetický virus, je přenosný tělními tekutinami, tedy kontaktem s krví, slinami, při pohlavní styku či mateřským mlékem. Důležitou složkou antivirových léků je právě krevní plazma, medikamenty tohoto typu pomáhají předcházet vážnému průběhu infekce. „Cytomegalovirus u zdravých lidí nepředstavuje riziko, vážnější je to u pacientů po transplantacích, nebo s nedostatečným imunitním systémem, u kterých může způsobit záněty střev, plic, nebo dokonce i mozku,” uzavírá MUDr. Simona Hohlová.

Adéla LELKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují před silným větrem ve východní části Vysočiny
Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem, který by měl ve východní části Vysočiny foukat v úterý 5. října od šesti hodin ráno až do půlnoci. Místy očekávají nárazy jihovýchodního až jižního větru nad 65 kilometrů za hodinu.
Na Vysočiny se výstraha týká Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkova Brodu, Chotěboře, Jihlavy, Moravských Budějovic, Náměště nad Oslavou, Nového Města na Moravě, Telče, Třebíče, Velkého Meziříčí a Žďáru nad Sázavou.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Doprava v Předíně byla převedena na nový most, provoz je stále řízen kyvadlově
Na silnici I/23 silničáři dnes, v pondělí 4. října, dopravu z provizorní komunikace převedli na nově postavený most přes říčku Brtnici v Předíně na Třebíčsku. I po mostě bude veden provoz kyvadlově, stejně jako tomu bylo doposud. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"To nám umožní bezpečně provést demolici silničního provizoria a následně dláždění na levé straně mostu, tj. při jízdním pruhu směrem od Třebíče", informoval M. Buček.

Doplnil, že lomovým kamenem se bude rovněž zpevňovat koryto říčky Brtnice pod mostem a jeho okolí.

"Ve středu 20. října plánujeme pokládku obrusné vrstvy na mostě a jeho předmostích, abychom ho následně mohli uvést zpět do provozu", dodal M. Buček.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Ve Žďáře nad Sázavou budou na podzim vysazeny nové listnaté stromy
Od poloviny října do poloviny listopadu se v ulicích Žďáru nad Sázavou uskuteční výsadba související s projektem obnovy stromořadí. Vysazeno bude na čtyři sta dřevin ve dvanácti lokalitách.
Výsadba bude probíhat zejména v ulicích Drdlova, Dolní, Jungmannova, Bezručova, Santiniho, Veselská, Zahradní, Jiřího z Poděbrad, 1. máje, Barákova, Horní a Brněnská. Vysazeny tu budou listnaté stromy, hlavně jilmy, lípy, jírovce, třešně nebo duby. Součástí obnovy zeleně za zhruba 5,7 milionu korun s podporou dotace ve výši 2,5 milionu, bude i následná péče o novou výsadbu.

Druhá etapa revitalizace veřejné zeleně ve Žďáře nad Sázavou, která je zaměřená na obnovu alejí, zahrnuje výsadbu 384 stromů, pokácení 230 a arboristické ošetření sedmi desítek dřevin. Zakázka navazuje na první etapu, jež byla provedena v roce 2018. Při ní byly rovněž pokáceny staré a nemocné či staticky nestabilní dřeviny, jiné zase odborně ošetřeny a další vysazeny v okolí hřbitova v Jamské ulici a u Horního rybníka, na hřbitově u kostela Nejsvětější Trojice, v části čtvrti Vodojem, v parku u školy v Palachově ulici, v sídlišti v ulicích Haškova a Chelčického, podél chodníku od nádraží ke ŽĎASU a v sídlišti podél ulice Neumannova.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské galerii se bude konat komentovaná prohlídka výstavy Temná noc duše
Komentovaná prohlídka výstavy Temná noc duše v podání kurátorky Niny Moravcové se bude konat ve čtvrtek 7. října od 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského ulici 10 v Jihlavě. Na výstavě Temná noc duše prezentuje svá díla jedenáct českých vizuálních umělců a umělkyň: Zbyněk Baladrán, Sarah Dubná, Jiří Franta a David Böhm, Habima Fuchs, Anna Hulačová, Barbora Kleinhamplová, Jan Krtička, Jaroslav Kyša, Viktorie Langer, Tereza Severová.
Jejich výběr není náhodný. Tvorbu zastoupených autorek a autorů charakterizuje zvýšená citlivost k současné společenské situaci. Některé/ří představují výrazný hlas své generace, který v českém uměleckém prostředí silně rezonuje, jiné/ní jsou spíše tichými pozorovatelkami a pozorovateli, což ale neubírá nic na síle jejich uměleckého vyjádření. Setkání s každou z vystavených prací ve mně v uplynulých pěti letech silně zarezonovalo – ať už na pozadí zjištění o fatální destrukci naší planety, strachu z neznámého v podobě uprchlické krize nebo šířící se virové nákazy. Ještě dnes si dokážu vybavit pocity úzkosti a tísnivé ztráty, částečného prozření, ale také sounáležitosti plynoucí z těchto setkání. Když teď promýšlím, jak s instalací naložit, připadám si jako školáci v básni Jana Skácela, co vracejí se domů oklikami, aby mohli na rynku čichat lva. (Text odkazuje k básni Jana Skácela Kvadratura kruhu. Jan Skácel, Básně II, Akcent-Blok, 1997, s. 18).

Proč Temná noc duše?

Výstava se svým názvem vrací k sousloví, jež se objevilo v šestnáctém století v literární tvorbě španělského světce Jana od Kříže, a stalo se pojmem, který si našel své místo v křesťanské mystice. Popisuje stav duše ve chvíli, kdy ztrácí své dosavadní opory, prožívaná skutečnost přestává dávat smysl, je těžké jí porozumět a nalézt jednoduchá vysvětlení. Do této fáze však duše vstupuje, aby mohla získat nové jistoty. Současná psychologie v těchto souvislostech operuje s termínem psychospirituální krize. Označuje jím transformativní proces s léčivým potenciálem vyvolaný životní krizí. Americký psychoterapeut a spisovatel Thomas Moore ve své knize Temné noci duše (Thomas Moore, Temné noci duše. Portál, 2009) popisuje období životní krize jako noční pouť mořem. Přirovnává ho k situaci, kdy jsme uzavřeni v útrobách něčeho, co nás odnáší pryč. Bere si při tom na pomoc vyprávění o biblickém anti-hrdinovi Jonášovi,

kterého na útěku před úkolem daným Bohem spolkla veliká ryba. Jonáš strávil v jejím břichu tři dny a tři noci, než ho vyvrhla na břeh, aby se odhodlal a znovu pokusil svůj úkol splnit.

Moore v této souvislosti poukazuje nejen na význam zpomalení a usebrání, ale i na skutečnost, že nám právě popisy fatálních lidských zápasů zaznamenané v biblických příbězích nebo starověkých mýtech odedávna sloužily jako opora k pochopení našeho vlastního příběhu. Ztráta tohoto povědomí je ostatně jen důsledkem ztráty našeho spojení s okolním světem i naším vnitřním hlasem. Záblesk této skutečnosti můžeme zahlédnout v očích podivného ochrnutého zvířete Habimy Fuchs – možná, že jsme i my investovali příliš mnoho energie jedním směrem, a dokážeme si to uvědomit až ve chvíli ochromení, kdy zazní náš vnitřní „Daimonion“ – nebo v aktualizaci mýtu o Romulovi a Removi sochařky Anny Hulačové. V příběhu o dětech, které odchovala divoká vlčice, jejichž hlad však přerostl v nenasytnost. Možná marně hledáme smysl a řád ve strukturách, které sami vytváříme bez spojitosti s tím, co nás obklopuje, a tak se stále točíme v kruhu.

Točit se v kruhu

Právě kruh, respektive zacyklení, je jedním z výrazných vizuálních motivů, který se na výstavě objevuje – ať už v podobě nepřetržitě rotujícího dětského kolotoče Jana Krtičky, světélkující „aury“ na autoportrétu malířky Viktorie Langer nebo v případě tisků Zbyňka Baladrána zabývajících se podstatou Jevonsova paradoxu, který poukazuje na limity, jež si sami stanovujeme. Tento motiv ale odkazuje také na prostý fakt, že jsme se v honbě za neustálým růstem odnaučili vnímat náš život i okolní svět v cyklech, k nimž dočasná stagnace neoddělitelně patří.

Zdá se, že se na konci jednoho takového cyklu nacházíme a dlouhodobá perspektiva nám zůstává zastřená. Jako esenci s tím spojených pocitů můžeme chápat obraz z videoinstalace Terezy Severové zachycující nehybnou postavu ženy shlížející do vytěžené krajiny. Krajiny kontaminované lidskou činností, kterou jsme si do jisté míry navykli vnímat jako zděděný odkaz, jako zprostředkovaný obraz, do něhož nemáme ze své pozice možnost zasáhnout. Její konkrétní podoba není zas až tak důležitá. Působí spíše jako zástupný obraz destrukce. Je ohromující i ochromující zároveň. Ačkoliv se pod ženou rozevírá strž, zůstává bez hnutí. Naopak se zdá, že se pohybuje vše kolem. Ten pohyb způsobuje závrať…

Na pozadí bouřkových mraků

Možná však právě ta propast pod ní, respektive temnota, kterou zastupuje, skrývá nečekaný potenciál. Podobně jako černá hmota ve vesmíru. Možná působí podobně jako efekt černého světla, fyzikální jev, na který svou prací reaguje Anna Hulačová. Je to jako s bouřkovými mraky. Teprve na jejich pozadí se vyjevují věci v nebývale ostrých konturách. Takovou strategii volí i tato výstava. Využívá temné pozadí k zamyšlení nad situací, v níž jsme se ocitli. Snaží se jitřit pozornost, aktivovat k hledání příčin a skrytých souvislostí, jež se jeví jako nezbytné pro pochopení současné situace a naší vlastní pozice v ní. Snaží se ale také poukázat na některé mechanismy, které výrazným způsobem definují prožívanou současnost, podobně jako představu, kterou si o ní utváříme. Dotýká se otázky vlivu moderních technologií, médií a masmédií na naše poznání a na utváření našeho vztahu k prostředí, ve kterém žijeme. Dokonce do jisté míry přebírá jejich strategie ve snaze na ně ukázat a poodkrýt jejich úskalí. Jako v případě instalace trojkanálové projekce Jaroslava Kyši Poradie vľn. Kyšovy intimní, ale ve svém vyznění monumentální obrazy destrukce přináší hlubokou výpověď stavějící do ostrého kontrastu jednorázový akt ničení s tvůrčími procesy probíhajícími v časových horizontech, které nejsme ze své perspektivy schopni obsáhnout. Opakované výjevy ničení, vracející se v nekonečné smyčce, působí jako zástupné obrazy destrukce synchronizované do podoby automatizovaných třídících linek, paralelně blikajících obrazovek televizorů, opakujících se novinových titulků. Poukazují nejen na proces samotný, ale i na četnost, v níž je mimoděk skryté svědectví o nahraditelnosti, o zaměnitelnosti osudu jednotlivce. Toto téma prostřednictvím intimní audiovizuální instalace Tichá výměna rozvádí Sarah Dubná a v mnohem syrovější podobě se ho ve své instalaci Přetížení dotýká Barbora Kleinhamplová.

Je to právě nekonečný příval informací a podnětů, který nás spíše než k prozření vede k zahlcení a neschopnosti orientovat se v kontextu složitého světa? Můžeme se cítit jako postava s trychtýřem na hlavě v kresbě Davida Böhma a Jiřího Franty Morning, do kterého padá temná nepřehledná změť informací. Dokonce se zdá, že ji tam někdo pěchuje. Nutí nás právě podobné mechanismy budovat si určitý druh imunity? Jak dlouho ale můžeme zůstat imunní? Do chvíle, kdy se sami staneme aktéry těchto dějů?

Výstava přináší mnohoznačnou výpověď zprostředkovanou širokým spektrem výtvarných médií. Na první pohled není a ani nemá být zřejmé, co je Předmětem našich hovorů. Můžeme ji přirovnat k dění na rušné ulici, ke změti zvuků a hlasů, k naší životní zkušenosti, z níž vystupují silné obrazy a příběhy, které nás nutí zamyslet se nad vlastní pozicí uprostřed nepřehledné současnosti.
Nina MORAVCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Víkend očima záchranářů: nehody motorkářů, asistence při likvidaci munice i požár
Během prvního říjnového víkendu uskutečnili záchranáři na Vysočině bezmála 300 výjezdů, při kterých ošetřili 252 pacientů. Téměř jednu čtvrtinu všech výjezdů tvořily úrazy.
Na žádost Policie ČR byla v neděli dopoledne vyslána posádka z Nového Města na Moravě do
obce Vlachovice z důvodu zajištění místa při deaktivování velkého množství válečné munice.
Jednalo se o desítky ručních granátů a rozněcovačů, které bylo nutné na místě řízeným odpalem zlikvidovat. Likvidace proběhla beze škody na zdraví a majetku osob i všech zúčastněných složek IZS.

V neděli zasahovali záchranáři u dvou vážných dopravních nehod motorkářů, které od sebe dělilo jen několik málo minut. K jedné z nich došlo krátce před patnáctou hodinou na Žďársku, kam operátorky tísňové linky 155 vyslaly kromě pozemní posádky z Bystřice nad Pernštejnem i vrtulník LZS z Jihlavy. Řidič motocyklu naštěstí utrpěl lehčí zranění, se kterými byl následně převezen do nemocnice v Novém Městě na Moravě.
Přímo z místa události byla letecká posádka odvolána k další dopravní nehodě motorkáře, ke které došlo kolem třetí hodiny odpoledne na Třebíčsku. Jako první byly na místě pozemní posádky z Třebíče (RZP+RV), které vážně zraněného pacienta zajistily a připravily k leteckému transportu do traumacentra v Brně.

V noci z neděle na pondělí, krátce po jedné hodině ráno, přijalo operační středisko ZZS KV
informaci o požáru bytu na Jihlavsku. Posádky z Jihlavy a Telče ošetřily na místě události dvě
osoby, z nichž jedna utrpěla těžká zranění. Na pomoc byl proto dovolán vrtulník letecké
záchranné služby z Brna, který pacientku transportoval na popáleninovou kliniku. Druhá osoba byla převezena do nemocnice v Jihlavě.

Petr JANÁČEK



Zpět nahoru na obsah...

V Třešti hořel rodinný dům, dvě osoby utrpěly zranění
V Nádražní ulici v Třešti na Jihlavsku vzplál v pondělí 4. října krátce po jedné hodině v noci rodinný dům. Dvě osoby utrpěly při požáru zranění.
„Z domu hasiči zachránili dvě osoby. Obě osoby následně skončily v péči zdravotníků. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 200 tisíc korun. Požár vznikl vlivem nedbalosti", poskytla informace mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Na místě požáru zasahovala profesionální hasičská jednotka z Třeště a dobrovolní hasiči z Třeště, Stonařova a Batelova.



- red -



Zpět nahoru na obsah...

Správné osvětlení vozidla má svoje pravidla; na podzim jsou časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
Podzimní počasí s sebou přináší zhoršenou sjízdnost komunikací. Proto policisté opětovně varují řidiče, aby v současné době počítali s nepříznivým počasím a přizpůsobili tomu rychlost jízdy. Vozovka se vlivem spadaného listí a vlhkosti stává více kluzkou, zvyšuje se tím nebezpečí smyku. Počítat je třeba také se sníženou viditelností a prvními námrazami. Zejména v ranních hodinách mohou být silnice na mostech a v lesních úsecích namrzlé.
O posledním říjnovém víkendu se bude měnit čas a den se bude zkracovat - svítat bude později a večer se bude dříve stmívat. Řidiči by proto měli jezdit opatrně, ohleduplně, rychlost přizpůsobit aktuálnímu počasí a za snížené viditelnosti zvýšit svoji pozornost.

V ranních hodinách nebo v podvečer se v současné době také často v blízkosti silnic tvoří mlha, která představuje pro všechny účastníky silničního provozu možné riziko. Vjede-li řidič do úseku s mlhou, měl by okamžitě snížit rychlost vozidla, samozřejmě s ohledem na vozidla jedoucí za ním. Měl by zvětšit vzdálenost od vozidla, které jede před ním, zapnout mlhová světla, zvýšit svoji pozornost a plně se věnovat řízení.

Používání předepsaného osvětlení na vozidle v případě zhoršené viditelnosti, za deště, mlhy nebo sněžení má svoje pravidla. Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Činná plocha světel nesmí být zakryta nebo nadměrně znečištěna. Na kontroly nesprávně osvětlených vozidel se budou policisté v rámci běžného výkonu zaměřovat. Řidič, který za snížené viditelnosti má nesprávně osvětlené vozidlo, se dopouští dopravního přestupku, za který může ¨být řidič uložena pokuta v příkazním řízení až do výše 2 000 korun.

Pro jízdu v mlze by si měli řidiči zajistit dobrý výhled z vozidla, tedy na bezpečném místě zastavit a očistit přední i zadní sklo a očistit přední i zadní světla. Zákon o silničním provozu stanoví, že řidič musí rychlost jízdy přizpůsobit mimo jiné i povětrnostním podmínkám, a smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled. Musí jet takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit před nenadálou překážkou, a tou může být například odstavené vozidlo, předmět na silnici, chodec, cyklista.

Velice opatrně by se měli řidiči chovat při předjíždění a v mlze raději vůbec nepředjíždět. Mohlo by se totiž stát, že se nestačí včas a bezpečně zařadit před předjížděné vozidlo a pak hrozí velké nebezpečí čelního střetu s protijedoucím vozidlem. V mlze je také mnohem obtížnější orientace, řidič může snadno přehlédnout dopravní značku nebo minout odbočku. Řidiči se také mohou orientovat podle vodorovného dopravního značení sledovat střední dělící pruh, protože při jízdě těsně při pravém okraji vozovky hrozí nebezpečí, že se tam může objevit chodec, cyklista, odstavené vozidlo nebo jiná překážka.

Mezi další zásady patří dodržovat bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla, které právě kvůli nenadálé překážce může prudce zabrzdit. Dojde-li při jízdě v mlze k poruše vozidla, doporučuje se dojet pokud možno na parkoviště nebo zastavit zcela mimo silnici. Pokud to není možné, měl by se řidič snažit odstavit vozidlo co nejvíce vpravo na krajnici, na dálnici v odstavném pruhu a měl by nechat rozsvícená světla včetně mlhových, zapnout výstražné světelné zařízení a umístit v předepsané vzdálenosti výstražný trojúhelník.

Mlha může výrazně znepříjemnit také jízdu na kole nebo chůzi chodcům. I pro chodce představuje podzimní počasí při zhoršené viditelnosti nebezpečí. Zvláště opatrní by měli být chodci při pohybu po komunikacích za soumraku a za svítání. Chodci jsou v silničním provozu ti nejzranitelnější. Vidět a být viděn, je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích, které platí pro všechny účastníky silničního provozu. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Mnoho řidičů vozidel, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.

Reflexní prvek umístěný na viditelném místě musí mít každý chodec, který se za snížené viditelnosti pohybuje po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení. Tuto povinnost stanovil zákon o provozu na pozemních komunikacích: Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Za nesplnění povinnosti dané novelizovaným zákonem lze uložit pokutu až 2 000 korun. Každý chodec by měl pamatovat na to, že reflexní prvky používá proto, aby chránil sám sebe před případnou kolizí s vozidlem, jehož řidič chodce v tmavém oblečení bez reflexních prvků spatří mnohdy na poslední chvíli.

Chodec by měl být vždy pozorný, opatrný a ohleduplný. Musí chodit především po chodníku, a to po jeho pravé straně, nebo může chodit po vyznačené stezce pro chodce. Tam kde není chodník ani stezka pro chodce, musí jít po levé krajnici, nejvíce však dva chodci vedle sebe. Při snížené viditelnosti nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou. Vozovku by měl chodec vždy přecházet na přehledném místě, při přecházení přes vozovku využívat pokud možno přechody pro chodce se světelnou signalizací a vyznačené přechody, přecházet pouze na zelenou a je-li přesvědčen, že skutečně nic nejede. Chodec by nikdy neměl přecházet vozovku v zatáčce nebo mezi stojícími automobily. Pozor si chodci musí dát na přednost v jízdě tramvaje a vozidel s právem přednosti jízdy, jako jsou policisté, zdravotníci a hasiči. Chodci by měli vždy pamatovat na skutečnost, že žádný řidič nedokáže zastavit své vozidlo, pokud mu někdo náhle vstoupí nebo vběhne do jízdní dráhy.

Opakovaně se setkáváme s neosvětlenými cyklisty, kteří zbytečně riskují své zdraví nebo i život. Máme na mysli především cyklisty, kteří sedají na jízdní kolo v době snížené viditelnosti například při ranní či večerní cestě do zaměstnání a zpět. Právě podzimní období je pro cyklisty a všechny, kteří je na silnicích potkávají, velmi rizikové. Cyklisté nejsou dostatečně anebo vůbec osvětleni a nepoužívají ani reflexní prvky. Cyklisté musí dbát na to, aby jejich kolo mělo řádné vybavení. Ve výbavě jízdního kola nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. Pokud by došlo při jízdě k poruše jedné brzdy, druhá brzda musí umožnit bezpečné zastavení jízdního kola.

Jízdní kolo musí být vybaveno vpředu odrazkou bílé barvy, vzadu odrazkou červené barvy, oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu a na paprscích kol. Přední bílá odrazka a zadní červená odrazka může být nahrazena odrazovými materiály umístěnými na oděvu či obuvi cyklisty. Oranžové odrazky na pedálech mohou být nahrazeny světlo odrážejícími materiály umístěnými na obuvi nebo v jejich blízkosti a oranžové odrazky na paprscích kol mohou být nahrazeny odrazovými materiály na bocích kola nebo na bocích plášťů pneumatik či na koncích blatníků nebo bočních částech oděvu cyklisty. Pneumatiky a ráfky na jízdním kole nesmí vykazovat trhliny, praskliny a jiné zjevné deformace, které by zjevně narušovaly bezpečnost jízdy.

Za snížené viditelnosti musí být navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Pokud je vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může být světlomet nahrazen svítilnou bílé barvy s přerušovaným světlem. Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. Baterie jako zdroj elektrického proudu musí svou kapacitou zajistit svítivost světel po dobu nejméně 1,5 hodiny bez přerušení. Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka, nářadí a náhradní díly nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz.

S výbavou jízdního kola také úzce souvisí vybavení cyklisty. Nesmíme zapomenout, že cyklista mladší 18 let musí za jízdy použít ochranou přilbu schváleného typu. Tuto přilbu musí mít za jízdy nasazenou a řádně připevněnou na hlavě. V dnešní době už i cyklisté starší 18 let, kteří nechtějí hazardovat se svým zdravím, používají při jízdě také ochranou přilbu. Oblečení cyklisty by mělo být pestré a nejlépe obsahovat reflexní prvky, které cyklistu na komunikaci více zviditelní.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Letos při nehodách zemřelo na Vysočině 22 osob; počet nehod se od začátku roku v regionu mírně zvýšil
Od začátku letošního roku do konce září policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyšetřovali celkem 3 513 dopravních nehod, což je o 92 dopravních nehod více než za stejné období v loňském roce a tento počet představuje mírný nárůst ve výši tří procent. Závažné jsou následky letošních dopravních nehod. Při letošních dopravních nehodách zemřelo devatenáct osob bezprostředně při dopravní nehodě, což je o čtrnáct osob méně než za devět měsíců roku 2020. Další tři osoby zemřely na následky dopravní nehody později ve zdravotnickém zařízení.
Při letošních dopravních nehodách se dalších 848 osob těžce zranilo, což představuje pokles o 37 těžce zraněných osob (pokles o 44 procent) oproti počtu těžce zraněných v roce předchozím. Dalších 866 osob se při letošních nehodách zranilo lehce, což představuje pokles o 16 lehce zraněných osob – vyjádřeno procenty jde o pokles o dvě procenta ve srovnání se stejným obdobím roku 2020.

Při letošních nehodách vznikla hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku v celkové výši 216 240 000 korun – tato částka představuje velmi mírný pokles výše škody - o čtyři procenta – ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. Při vyšetřování letošních dopravních nehod policisté zjistili, že 119 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholu a dalších šest bylo pod vlivem jiných omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří letos havarovali, se v porovnání s rokem předchozím snížil o 17 procent. Policisté v letošním roce dokumentují také několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly ani hodnoty přesahující dvě promile alkoholu v krvi.

Policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu budou probíhat po celý zbytek letošního roku.

Mezi nejčastější příčiny letošních dopravních nehod řadíme v našem kraji nesprávný způsob jízdy (1 341 nehod), nepřiměřená rychlost (470 dopravních nehod) a nedání přednosti v jízdě (222 nehod) a nesprávné předjíždění (40 dopravních nehod). Celkem 1 425 dopravních nehod byly nehody nezaviněné řidičem, když se ve většině případů (1 397 nehod) jednalo o střety vozidel s lesní zvěří, kdy právě střety s lesní zvěří tvoří v letošním roce téměř 40 procent z celkového počtu dopravních nehod.

Za prvních devět měsíců letošního roku jsme v našem kraji vyšetřovali dopravní nehody, při kterých mělo účast 61 chodců, kdy ve 14 případech jsou chodci viníkem nehody. Dva chodci při nehodě zemřeli, šest dalších se těžce zranilo a 47 jich bylo zraněno lehce. Pouze pět chodci vyvázli z dopravní nehody bez zranění.

Za prvních devět měsíců letošního roku jsme v našem kraji vyšetřovali dopravní nehody, při kterých mělo účast 119 motocyklistů, kdy v 74 případech jsou motocyklisté viníkem nehody. Dva motocyklisté při nehodě zemřeli, jedenáct dalších se těžce zranilo a 90 jich bylo zraněno lehce. Pouze šestnáct motocyklistů vyvázlo z dopravní nehody bez zranění. Ve 22 případech policisté u motocyklistů, kteří byli účastníkem dopravní nehody, zjistili požití alkoholu.

Od začátku letošního roku do konce září letošního roku jsme v Kraji Vysočina šetřili příčiny dopravních nehod, na kterých mělo účast 122 cyklistů, kdy v 89 případech cyklista nehodu zavinil. Tři cyklisté při nehodě zemřeli, sedm se jich těžce zranilo a 99 dalších utrpělo lehké zranění. Pouze třináct cyklistů vyvázlo z dopravní nehody bez zranění. Ve 22 případech policisté u cyklistů, kteří byli účastníkem dopravní nehody, zjistili požití alkoholu.

V této souvislosti je zapotřebí připomenout, že cyklista je účastník silničního provozu, pro kterého platí stejná pravidla silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích jako pro řidiče. Řidič – tedy i cyklista - nesmí požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku během jízdy. Požitím alkoholu a omamné látky ohrožuje sebe i ostatní a vystavuje se právnímu postihu. V případě zjištění požití alkoholu do jednoho promile mu hrozí pokuta ve správním řízení od 2 000 do 20 000 korun, nad jedno promile v částce 2 000 až 50 000 korun. Odmítne-li dechovou zkoušku, může mu být ve správním řízení uložena pokuta od 25 do 50 tisíc korun. Jediný rozdíl od postihu hrozícímu řidičům je ten, že cyklista nepřichází o svá řidičská oprávnění.

Cyklisté jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. V případě dopravní nehody dochází v naprosté většině případů ke zranění cyklisty. Ten totiž, na rozdíl od řidiče osobního nebo nákladního vozidla, není chráněn karoserií vozidla ani žádným jiným bezpečnostním prvkem. Jediné, čím cyklista může přispět ke své bezpečnosti, je jeho opatrnost, důsledné dodržování pravidel silničního provozu a vhodné oblečení. V současné době se začíná výrazně zkracovat denní doba, později svítá a dříve se začíná stmívat. Navíc se začínají objevovat ranní mlhy a způsobují zhoršenou viditelnost. Cyklisté si musí uvědomit, že je musí být v silničním provozu dobře vidět. Na to by měli cyklisté myslet zejména při současném podzimním počasí. Je opravdu zapotřebí počítat častějšími mlhami, při kterých je dobrá viditelnost všech účastníků silničního provozu na prvním místě.

Podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovu hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila jejímu uživateli život. Je vhodné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let. Riziko dopravní nehody lze také snížit správným vybavením a dobrým technickým stavem jízdního kola. Policisté proto v rámci výkonu služby kontrolují povinnou výbavu jízdních kol. Funkční brzdy na jízdním kole musí být samozřejmostí. Policisté se často setkávají s jízdními koly, která nejsou vybavena odrazkami a v případě snížené viditelnosti ani předepsaným osvětlením. Tito cyklisté zbytečně hazardují se svým zdravím.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024