Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 5.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve svém středisku v Jiráskově ulici Den otevřených dveří ve čtvrtek 7. října od 10 hodin. Zájemci se mohou podívat do učebny PC a cvičné kuchyňky, jak se pracuje s nevidomými klienty. Uvedl to předseda Organizace nevidomých z.s. Pavel Hegner.
Organizace nevidomých poskytuje:

Asistenční službu v domácnosti (vaření, úklid, při nákupech)

Průvodcovskou a předčitatelskou službu (k lékaři, na úřady, při dopravě, za kulturou a sportem)

Denní stacionář (efektivní využití volného času)

Sociální rehabilitaci (prostorová orientace, samostatný pohyb, sebeobsluha, bodové písmo)

Výuku náročných kompenzačních pomůcek (televizní lupa, PC s hlasovým výstupem pro nevidomé, digitální záznamník s hlasovým výstupem)

Pořádá kurzy, školení, besedy

Vydává časopis

Poskytuje odborné zajištění rekondičních pobytů, kurzů, rekreací, školení

Zajišťuje rehabilitaci - masáže, cvičení, fitcentrum

Pořádá kluby, např. Promítání fotografií z naší činnosti s výkladem pro zrakově postižené

Společenské aktivity - každoročně pořádá benefiční ples. V letošním roce se uskutečnil již 17. ročník.

Sportovní aktivity - bowling, plavání, showdown (aplikovaný stolní tenis pro nevidomé), simulovaná zvuková střelba a vodácké sporty.

Pojďte se tedy podívat mezi nás a dozvíte se třeba něco nového, co se děje ve světě nevidomých.

Pro tuto činnost se uskuteční 26.10. 2021 sbírka „Bílá hůl 2021“ v celém kraji Vysočina.

Studenti budou chodit ve dvojicích a nabízet miniaturu slepecké hole, kalendářík a leták Organizace nevidomých za 20,- Kč.

Výtěžek sbírky bude vyhrazen na nákup kompenzačních pomůcek pro nevidomé a spoluúčast na školeních a pobytových akcích našich uživatelů.

V loňském roce byl výtěžek použit na nákup trenažéru na simulovanou zvukovou střelbu pro nevidomé a na spoluúčast na školeních a pobytových akcích našich uživatelů.
- red -Zpět nahoru na obsah...

U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
Na Vysočině byla vybudována na pravostranném přítoku Lučního potoka u Pikárce na Žďársku nová retenční nádrž Okrouhlice o celkovém objemu 9 150 m3. Nádrž má zadržovat vodu v lese.
V rámci stavby došlo ke komplexní obnově vodní nádrže a k revitalizačním zásahům. Bylo nutné zrekonstruovat hráz a funkční objekty nádrže pro zajištění bezpečnosti vodního díla dle současných požadavků s cílem obnovení plné funkčnosti po vodohospodářské stránce.

„V posledních letech Česká republika zaznamenala vláhový deficit. Podle prognóz bude tento trend pokračovat i v budoucnu. Z krajiny se dlouhodobě vytrácí voda a je nezbytné ji tam opět vrátit a zadržet. Voda je nenahraditelnou složkou životního prostředí a slouží k zabezpečování nejen hospodářských, ale i společenských potřeb celé společnosti. Kraj Vysočina bude proto nadále spolupracovat s Lesy České republiky na přípravě dalších projektů na zadržování vody v krajině, jakožto nejlepšího způsobu ochrany před suchem i povodněmi,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
Muzeum v Třebíči připravilo cyklus různorodých přednášek v Centru tradiční lidové kultury v Cyrilometodějské ulici. Začátek je v 17.30 hodin a veřejnosti jsou přístupné zdarma.
Jako první se 12. října představí pracovník třebíčského muzea Jaroslav Bašta, který si pro své posluchače připravil přednášku s názvem První letecký den v Třebíči. Ten se bohužel zapsal do historie města tragickým způsobem. Konal se 6. září 1931. V jeho rámci předváděl akrobacii s letounem Aero A-18 bývalý vojenský pilot Václav Peřina. V plné rychlosti však narazil do stráně nad Kožichovickým potokem a po nárazu letoun vybuchl a shořel. V letošním roce je to již 90. let od nešťastné smrti tohoto akrobatického letce. Na tuto neblahou událost upozorňuje kamenná mohyla umístěná na místě nehody v Lorenzových sadech v roce 1932.

V úterý 26. října se navzdory době covidové pomyslně přesuneme do vzdálené exotické oblasti na ostrovy nacházející se v tajfunovém pásmu západního Tichomoří. Vít Grulich z Masarykovy univerzity má připravenou poutavou přednášku s názvem Filipíny – ostrovy mnoha podob. Filipíny jsou souostrovím v jihovýchodní Asii. Čítají dokonce více než sedm tisíc ostrovů a ostrůvků. Geograficky se těchto sedm tisíc filipínských ostrovů děli do tří skupin ostrovů. Rozhodně stojí za vidění a je tam co obdivovat.

A když už se přednášky odehrávají v Centru tradiční lidové kultury, nemůže chybět přednáška věnovaná fenoménu písně. Neboť píseň je esenciální součást lidské kultury a je všude kolem nás. 9. listopadu představí svůj záměr Píseň duše hudební publicista a muzikant Jiří Plocek z Brna, který prozradí také to, v čem je lidová píseň nadčasová a stále inspirativní. Pan Plocek si vyzkoušel muzikantské řemeslo snad ze všech možných hledisek – jako hráč, kapelník, vydavatel, producent i rozhlasový redaktor. V podstatě celý jeho život se točí kolem hudby a obzvlášť pak kolem písně.

Podzimní cyklus uzavře v úterý 23. listopadu přednáška archeologa Aleše Hocha z Muzea Vysočiny Jihlava s názvem Předběžné výsledky záchranného archeologického výzkumu Karlova náměstí v Třebíči. Přijďte se dozvědět, jaké zajímavé doklady o minulosti byly odkryty. Poodhaleny budou nejenom pozůstatky staveb, ale i drobné avšak zajímavé předměty. Výzkum by měl přinést upřesnění domněnek ohledně nejstarších dějin tohoto místa, které již v minulosti sloužilo jako veřejný prostor.

Účastníci musí počítat s dodržováním platných hygienických opatření.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu posprejování vagonu, ke kterému došlo v druhé polovině září na hlavním vlakovém nádraží v Jihlavě. Potřebovali by zjistit totožnost dvou osob zachycených na videozáznamu. V ulici Havlíčkova došlo v prostoru odstavné koleje k poškození vagonu vlaku, a to dvěma sprejovými nápisy růžové barvy s černým orámováním, bílým stínováním a zeleným podkladem. Nápisy byly v délkách necelých pět metrů a výšce přes metr. Poškozením vagonu vznikla škoda přibližně za třicet tisíc korun.
Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Místo činu ohledali a zadokumentovali. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Policisté provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu. Případ prověřovali, shromažďovali a vyhodnocovali získané poznatky.

Policisté vyhodnotili také záznamy z kamer. Zjistili, že se v lokalitě pohybovaly dvě osoby a mohly by tak poskytnout důležité informace. V zájmu prověřování by tak policisté potřebovali zjistit jejich totožnost a s žádostí o spolupráci se obracejí na veřejnost.

Jedná se zřejmě o osoby mladšího věku. Vyšší z nich měla na hlavě čepici s kšiltem, obuté sportovní boty a na zádech tmavý batoh. Osoba menší postavy měla nakrátko střižené hnědé vlasy, oblečené tmavé triko a kalhoty, obuté sportovní boty a přes rameno zavěšenou tašku.

Žádáme občany, kteří osoby, či některou z nich, na kamerovém záznamu poznají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nacházejí nebo pohybují, aby se přihlásili na tísňové lince 158. Policisté uvítají také jakékoli jiné informace směřující k objasnění případu.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
Tento týden pracovníci magistrátu chystají volební místnosti ve všech 58 okrscích Jihlavy. Řádné volby proběhnou v pátek a v sobotu, 8. a 9. října, volit lze také z nařízené karantény již ve středu či čtvrtek 6. a 7. října, případně z nemocnice či domácího léčení.
Letošní volby do Poslanecké sněmovny a Parlamentu ČR proběhnou podobně jako volby v loňském roce do zastupitelstev krajů a Senátu – v duchu pandemie a hygienických opatření. Pracovníci magistrátu v současné době navážejí do 58 volebních místností Jihlavy nástěnky, zástěny i urny, den před volbami se připraví balíčky s povinnou výbavou všech volebních místností, pro které si předsedové a zapisovatelé volebních komisí začnou jezdit v pátek dopoledne.

„V letošním roce lze opět volit také z domácího léčení, ale i např. z nemocnice. Stačí zavolat na magistrát nebo v den voleb i do volební místnosti a nahlásit jméno, volební okrsek a adresu trvalého bydliště. V den voleb poté přijdou dva zástupci volební komise s přenosnou urnou a případně i náhradními hlasovacími lístky. Pokud chce volit např. pacient v nemocnici, sdělí to personálu nemocnice a ten jej nahlásí na evidenci obyvatel na magistrátu a bude zapsán do zvláštního seznamu,“ uvedla Alena Holubová z oddělení krizové řízení, které volby za magistrát města zařizuje. Tel. číslo, na kterém lze zařídit dálkové volení, najdete na webu města jihlava.cz v záložce VOLBY.

Zároveň je možné v letošním roce volit také z nařízené karantény v rámci onemocnění Covid-19. To organizuje Kraj Vysočina a možnosti jsou celkem tři: Hlasovat z vozidla u volebního stanoviště, hlasovat v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno, či hlasovat do přenosné volební schránky, jak bylo popsáno výše. Veškeré informace, včetně důležitých telefonních čísel najdete zde.

Stejně tak je možné volit ze zahraničí či jiného města, než ve kterém máte adresu trvalého bydliště. K tomu je však nutné si předem zařídit voličský průkaz, žádost o voličské průkazy bylo možné zasílat do 1. října 2021, osobně si jej však zařídit až do 6. října, do 14 hodin, a to na nejbližším úřadě. Do úterý 5. října bylo takto vydáno 432 voličských průkazů, a to například do Německa, Kanady či Španělska nebo dokonce až do Kolumbie.

Při vstupu do volební místnosti nebude vyžadován certifikát o bezinfekčnosti či očkování, bude však nutné dodržovat všechna hygienická opatření, tedy mít nasazenou ochranu dýchacích cest, dezinfikovat si před vstupem ruce a dodržovat dvoumetrové rozestupy. „Při kontrole totožnosti bude muset volič od člena komise odstoupit a odkrýt tvář, aby bylo možné zkontrolovat jeho podobu s tou na průkazu totožnosti, poté si tvář opět zakryje a může odvolit,“ dodala Holubová.

Pokud některý volič odmítne ochranu dýchacích cest nasadit, musí mu i přesto být umožněno odvolit, a to buď pomocí přenosné volební schránky ve venkovních prostorách před volební místností, nebo ve volební místnosti, po výzvě ostatním voličům, aby odešli ven. Poté se vydezinfikují povrchy za plentou a vymění psací potřeby.

Ve Zborné budou poprvé volit v novém

Součástí povinného vybavení každé volební místnosti je například vlajka, znak, označení místnosti, náhradní lístky a obálky, díky dřívějším zkušenostem ale v balících nechybí ani zdánlivě překvapivé předměty v podobě svítilny a baterek pro případ výpadku proudu.

Většina volebních místností zůstává na stejném místě, jako tomu bylo v minulém roce, jediní obyvatelé části města Jihlavy Zborná letos budou poprvé volit v nové hasičárně, kterou nechalo v letošním roce postavit město nejen pro Sbor dobrovolných hasičů, ale také pro komunitní akce a další společenské události.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile
Do rodinného domu v ulici Prokopa Holého v Havlíčkově Brodě se v době od poledních hodin pátku 1. října do večerních hodin neděle 3. října vloupal neznámý zloděj. Do domu vnikl násilím a ukradl mimo jiné fotoaparát, šperky a finanční hotovost. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes osmdesát tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Zloděj ukradl z auta peněženku
Neznámý zloděj ukradl v pondělí 4. října kolem půl desáté dopoledne z neuzamčeného auta zaparkovaného na Karlově náměstí v Třebíči odloženou peněženku, ve které bylo přes padesát tisíc korun. "Policisté provedli šetření, zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli policisté pátrají", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Pachatel se vloupal do vozidla
Do auta v ulici Karlov ve Velkém Meziříčí na Žďársku se v neděli 3. října mezi půl desátou a půl jedenáctou dopoledne vloupal zloděj. "Pachatel rozbil okno u vozidla a odcizil dámskou kabelku včetně peněženky s finanční hotovostí a platebními kartami, brýlí a dokladů. Svým jednáním tak majiteli způsobil škodu kolem jedenácti tisíc korun", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Řidič nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce
V pondělí 4. října krátce před šestou hodinou večer jel osmadvacetiletý řidič s vozidlem Škoda ve Velkém Meziříčí ve směru od ulice Františkov směrem na Petráveč, přičemž vyjel mimo komunikaci na travnatou plochu. Ke zranění osob nedošlo. "Policisté u muže provedli dechovou zkoušku, která vykázala pozitivní výsledek. Naměřená hodnota činila 4,25 promile alkoholu. Také opakované měření vykázalo hodnotu přes čtyři promile. Opilého řidiče policisté zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Za volant muž usedl pod vlivem alkoholu a bez řidičáku
Policisté zastavili v pondělí 4. října před třetí hodinou odpoledne v ulici Tržiště v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl čtyřiatřicetiletý muž. Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota prvního i opakovaného měření se pohybovala kolem jednoho promile. Dále policisté provedenou lustrací zjistili, že muž není držitelem řidičského oprávnění", informovala Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
V pondělí 4. října zastavili policisté v Jihlavě po desáté hodině dopoledne řidiče vozidla Škoda Fabia a provedli kontrolu. "U devětadvacetiletého řidiče zjistili pozitivní hodnotu na ovlivnění návykovou látkou, test byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zakázali další jízdu, je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič pod vlivem drog
V pondělí 4. října jel před třetí hodinou odpoledne šestadvacetiletý řidič vozidla VW Passat v Třebíči po ulici Nerudova, kde automobil zastavili policisté. "U muže provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na marihuanu. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat, je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", uvedla Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   19. 1. 2022

• Zkontrolujte si dálniční známku; za jízdu bez ní hrozí pokuty
• Meteorologové varují na Vysočině před silným větrem, sněžením a tvorbou sněhových jazyků
• Řidič měl na vozidle letní pneumatiky a havaroval
• Neznámí vandalové čmárali v Jihlavě na fasády budou různé nápisy, policie žádá o pomoc veřejnost
• Z policejního deníku: opilí muži skončili na záchytce

Úterý   18. 1. 2022

• Stojany na kola ve Žďáře nad Sázavou ozdobilo spodní prádlo
• Z policejního deníku: muži se nejdříve pohádali a pak poprali; vandal poškrábal lak na autech; zloděj se vloupal do chaty
• Dopravnímu podniku města Jihlavy zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu; dvacet procent autobusů na plyn nahradily naftové vozy
• Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
• Český stát pomáhá dlužníkům jen naoko, učit efektivitě bychom se mohli na Islandu
• V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha
• Příměstský tábor Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod nabídne dětem poznávání cest v naší krajině

Pondělí   17. 1. 2022

• Meteorologové varují před náledím
• Z policejního deníku: muž nadýchal téměř pět promile; opilí řidiči vyhrožovali, že si ublíží
• Jihlavský tunel bude od dubna kvůli opravám pro veřejnou dopravu osm týdnů uzavřen

Neděle   16. 1. 2022

• Na dálnici D1 na 97,6 km ve směru na Brno se střetla tři auta a autobus, dálnice je průjezdná s nejvyšší opatrností
• Zástupci jihlavské vysoké školy uctili památku Jana Palacha
• Nechte chráněné medvědy žít; táborská zoo nabízí pomoc s odchytem i umístěním medvěda z okolí Staré Boleslavi
• Meteorologové varují před čerstvým až silným severozápadním větrem
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta; krádež nafty; dopravní nehoda s alkoholem
• Přednáška Elektromagnetické vlny ve službách astronomie v jihlavském muzeu

Sobota   15. 1. 2022

• Nemocnici na kraji Města bylo před osmdesáti lety oficiálně uděleno právo veřejnosti; začala léčit všechny pacienty
• Na výstavě Čestmíra Sušky s titulem Rezavé sochy a jejich otisky pod novoměstskou oblohou se sochy rozezní
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Svéráz českého rybolovu, hrají jihlavští rybáři

Pátek   14. 1. 2022

• V Tyršových sadech v Třebíči přibude socha prezidenta T. G. Masaryka
• Archeologové našli pod starým domem v Jihlavě mince, fragment porcelánové panenky či keramický džbán
• Policisté zjistili časně ráno na D1 54 přestupků; řidiči kamionů ohrožují stáním mimo vyhrazená parkoviště ostatní řidiče
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda je 35 tisíc; recidivistka ukradla kabát; agresivní opilý muž skončil na záchytce
• U Mirotína na Pelhřimovsku zemřela po nárazu osobního auta do stromu spolujezdkyně
• Ohlédnutí pracovníků Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Vrakbar za rokem 2021
• Dárci krve budou mít v jihlavské nemocnici komfortnější zázemí
• Policisté pomáhají obětem domácího násilí; loni na Vysočině vykázali z obydlí 42 násilných osob

Čtvrtek   13. 1. 2022

• Nejhezčí pohlednice je z Modrého dolu fotografa Ladislava Rennera, vyhrála v soutěži o Nejkrásnější turistické pohlednice, vizitky, deníky a kalendáříky
• Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě již tuto sobotu
• Šlo o život! Po pěti hodinách vyjednávání zabránili strážníci jihlavské městské policie hledanému muži v sebevraždě
• Jihlavští kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku notebook, cigarety a peníze; zdrogovaný řidič nepředložil řidičský průkaz, přišel o něj při policejní kontrole před pár dny
• Záchranáři na Vysočině ošetřili v loňském roce rekordní počet pacientů
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste; největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví

Středa   12. 1. 2022

• Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
• Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
• Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
• Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně

Úterý   11. 1. 2022

• Tříkrálový pochod na Křemešník s hojnou účastí
• Výtěžek Vánoční sbírky v Třebíči je přes 51 tisíc korun; peníze budou věnovány dětskému očnímu oddělení
• Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou statkem tradiční lidové kultury Vysočiny
• Maturanti vysočinských středních odborných škol si i letos zaúčtují online
• Prvním mládětem nového roku je v jihlavské zoo velemyš největší, vzácný a tajemný hlodavec z Filipín
• Nenapravitelná devětadvacetiletá řidička skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: krádež přívěsného vozíku; krádež tabákových výrobků i alkoholu
• Vždy musím vidět výsledek své práce, říká ředitelka jihlavské charity
• Kdo žil ve starých domech v Pelhřimově napoví komentovaná prohlídka výstavy Pelhřimovští výtečníci
• Dukovany a Temelín minimalizují plastový odpad
• Na silnicích Vysočiny loni při nehodách zemřeli dva motorkáři

Pondělí   10. 1. 2022

• Vodní ráj v Jihlavě loni navštívilo pouze 55 813, mohl za to covid, studené počasí i požár sauny
• Jihlavské muzeum pořádá výtvarnou soutěž na téma Motýli pro děti do čtrnácti let
• Z policejního deníku: opilý muž vyhrožoval, že si ublíží; řidič nadýchal přes 2,5 promile
• V Bačicích sjelo do rybníka auto, hasiči museli použít automobilový jeřáb
• Za přetížená vozidla převážející dřevo padají vysoké pokuty
• Dukovany a Temelín převádějí návštěvníky dočasně na internet
• Výstava Noční proud výtvarnice Zuzany Růžičkové v jihlavské galerii
• Loni zemřeli při dopravních nehodách na Vysočině čtyři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při nehodě je poranění hlavy
• Platby on-line z pohodlí domova: Humpolec zavádí Portál občana

Neděle   9. 1. 2022

• Loni zemřelo při dopravních nehodách na Vysočině pět chodců
• Z policejního deníku: zloděj poškodil nádrže traktorů a ukradl naftu, škoda přesahuje sto tisíc; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě promile

Sobota   8. 1. 2022

• Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni na Třebíčsku
• Kácení dřevin v Jihlavě doprovodí náhradní výsadba
• Renesanční hala Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě se proměnila v ptačí park
• Filmový klub v Jihlavě uvede čínsko-americký snímek Malá lež

Pátek   7. 1. 2022

• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny 24 osob; počet dopravních nehod se meziročně mírně zvýšil o šest procent
• Z policejního deníku: žena nechala auto známého opuštěné na louce; krádež dřeva
• Kraj má pojistku, jak ochránit vzácné přírodní lokality; pozemky může vykoupit
• Policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků; ani policistům na integrovaném operačním středisku se nevyhnulo onemocnění COVID-19

Čtvrtek   6. 1. 2022

• Jihlava chce opravit chátrající tábor, součástí bude přírodní koupaliště i hvězdárna
• Z policejního deníku: krádež batohu z auta; krádež cukrovinek a modelů autíček z prodejny; opilec napadal partnerku, skončil na záchytce
• Silně podnapilá řidička havarovala do stromu; v krvi měla téměř tři promile alkoholu
• Jihlavskou porodnici si vybral rekordní počet žen; loni se tu narodilo 1414 dětí
• Koncert v kostele sv. Kunhuty bude věnovaný všem asistentům, dobrovolníkům a dárcům tříkrálové sbírky
• ČEZ Prodej loni instaloval 1514 střešních fotovoltaik, téměř dvaapůlkrát tolik, co v roce 2020

Středa   5. 1. 2022

• Podvodů s investicemi do kryptoměny přibývá; s vidinou rychlých zisků a výnosů lidé přicházejí o své celoživotní úspory
• Z policejního deníku: krádež kabelek a peněženky; opilý muž ležel v příkopu
• První mimořádné svozy vánočních stromečků v Jihlavě začnou v sobotu 15. ledna
• Prvním mládětem letošního roku je v táborské zoo nečekaně morče, v nejbližších dnech se vylíhnou také malí emu
• Za Kraj Vysočina soutěží o titul Historické město roku 2021 Telč, Jemnice a Moravské Budějovice

Úterý   4. 1. 2022

• Tříkrálový výšlap na Křemešník v neděli 9. ledna
• V areálu nemocnice v Pelhřimově je kvůli stavbařům uzavřena část silnice
• Oprava kanalizace a silnice v ulici Jiřího z Poděbrad v Jihlavě skončí letos v létě
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; agresivní opilý muž skončil na záchytce
• Policisté hledají svědky nebezpečné jízdy osobního auta; řidič AUDI A3 ujížděl policejní hlídce, měl pozitivní test na návykové látky
• Výtěžek z Tříkrálové plavby po Dalešické přehradě na palubě lodi Horácko pomůže Charitě
• U Skrýšova se střetla dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Ptákem roku 2022 je v Česku zvonek zelený

Pondělí   3. 1. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz