Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 6.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
Ve volbách na tzv. drive-in stanovištích v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Pelhřimově, Třebíči a Žďáře nad Sázavou odvolilo 87 lidí. Nejvíce lidí přijelo k volbám v Třebíči - 41, nejméně v Pelhřimově - tam odvolil jeden člověk. Uvedla to mluvčí krajského úřadu na Vysočině Eva Neuwirthová.
V době od 8 do 17 hodin dále podle krajské statistiky odvolilo ve Žďáře nad Sázavou 24 osob, v Jihlavě 11 lidí a v Havlíčkově Brodě pak 10 lidí.

Drive-in voleb se již podruhé mohli zúčastnit voliči, kteří jsou v karanténě nebo izolaci z důvodu onemocnění COVID-19. V loňském roce při krajských a senátních volbách takto hlasovalo 259 lidí, dalších 50 lidí na takzvaném drive-in stanovišti hlasovalo ve druhém kole senátních voleb.
Loni byli mezi volebními komisaři i příslušníci Armády ČR, letos komisi tvořili jen pracovníci krajského úřadu. Stany, které slouží jako jejich zázemí, poskytla armáda, vybavení stanů, jako jsou stoly nebo topidla, poskytla města a kraj.

Na drive-in stanovišti v Jihlavě mohli zároveň občané Velkého Beranova, kteří jsou v karanténě nebo izolaci, hlasovat v místním referendu, ve kterém budou lidé rozhodovat o tom, jestli může na území obce společnost Penny Market postavit logistické centrum.

Foto: ilustrační
- red -Zpět nahoru na obsah...

Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
Tradiční Bystřické hody se budou konat o víkendu 9. - 10. října na Masarykově náměstí v Bystřici nad Pernštejnem. Program zahájí v 16.30 hodin stavění máje za doprovodu Dechové hudby Pavla Slezáka.
Lidé se mohou také těšit na koncert skupiny Poutníci, kteří slaví 50 let v country, tedy blížící se padesáté výročí od založení kapely. Následovat bude navíc ohňová show v podání skupiny Novus Origo z Polné.

V neděli 10 října pak v 9 hodin budou Povoleny hody a předány klíče od města a program zahájí děti mateřských škol, dechová hudba Bystřická kapela, Dechový orchestr ZUŠ, Tomáš Kočko & ORCHESTR , vystoupení dětí zájmových organizací a Rytíři Země zubra.
Chybět nebude ani tradiční ortel se souzením berana, jarmark, atrakce pro děti, kejklíři na chůdách a projížďky na koních

Při tradičním ortelu berana zúčastnění házejí všechny možné hříchy za uplynulý rok, které se staly ve městě, na živého berana. Nakonec – po přích a dohodách – je beran osvobozen. O jeho milost zažádá generál a pardon.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
Policisté jihlavského územního odboru dopadli velmi rychle muže, který se na Polensku dopustil loupežného přepadení v provozovně. Obsluhu přitom ohrožoval nožem. Krátce po činu policisté muže vypátrali, měl přes dvě promile alkoholu. Třiatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu. V pátek 1. října přijali policisté po sedmé hodině večer oznámení o pachateli, který přišel do prodejny v Lukách nad Jihlavou a s nožem v ruce se dožadoval alkoholu. Když získal, co chtěl, z místa utekl. Obsluha provozovny neutrpěla zranění.
Do obce ihned po přijetí oznámení směřovaly policejní hlídky. Policisté začali okamžitě na základě dostupných informací po pachateli v lokalitě pátrat. Na místo vyjel také kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování. Prověřování případu převzali kriminalisté a spolupracovali s policisty obvodních oddělení. Na základě šetření se jim podařilo v krátké době zjistit k pachateli důležité informace a podezřelého muže následně v obci vypátrali. Muž byl pod vlivem alkoholu a měl u sebe nůž, který policisté zajistili. Jednalo se o odlamovací nůž. Při dechové zkoušce policisté muži naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu. Po vystřízlivění na protialkoholní záchytné stanici směřoval muž důvodně podezřelý ze spáchání násilného trestného činu v doprovodu policistů na oddělení policie, kde byl umístěn do cely.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého muže. „Třiatřicetiletý muž z Jihlavska byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže,“ řekl npor. Mgr. Pavel Krčál, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality. Obviněný muž v minulosti ještě nebyl soudně trestán.

Třiatřicetiletý muž je obviněn z toho, že přišel do prodejny, kde požadoval alkohol na dluh, a když neuspěl, vynutil si vydání zboží s nožem v ruce, které ještě podpořil pohrůžkou a výhružným gestem. S lahví alkoholu z provozovny bez zaplacení odešel.

Po provedení všech nezbytných úkonů byl obviněný muž ze zadržení propuštěn a je vyšetřován na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

„Za trestný čin loupeže lze uložit trest odnětí svobody na dva roky až deset let,“ dodal npor. Krčál.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
Osmatřicetiletá žena, která bourala v úterý 5. října před půl sedmou večer u křižovatky v obci Vesce na Třebíčsku na elektrokole, byla pod vlivem amfetaminu, test na alkohol měla negativní. Žena při odbočování dostala smyk a s kolem havarovala. S podezřením na lehké zranění jí záchranáři převezli do nemocnice. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což odmítla. Zjišťování příčiny a okolností havárie je předmětem dalšího šetření. Žena je podezřelá z přestupkového jednání na úseku dopravy. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Pachatel poškrábal lak vozidla
Policisté pátrají po pachateli, který v době od večerních hodin pátku 1. října do sedmé hodiny následujícího dne poškodil v ulici Žitná v Chotěboři na Havlíčkobrodsku zaparkované auto. "Pachatel na vozidle Škoda Roomster poškrábal lak na pravé a zadní straně vozidla, čímž majiteli způsobil škodu kolem dvanácti tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Přivolaní policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají.

Pachatel poškodil kola vozidla
Pachatele, který v době od půl sedmé večer soboty 2. října do páté hodiny ráno následujícího dne v Jihlavské ulici ve Velké Bíteši na Žďársku poškodil pneumatiky zaparkovaného vozu, hledají velkomeziříčští policisté. "Pachatel propíchl obě přední kola na vozidle Volkswagen Passat, čímž majiteli způsobil škodu kolem tří tisíc korun. Policisté případ prošetřují pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku a po pachateli pátrají", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté zastavili v úterý 5. října v ulici Romana Havelky v Jihlavě osobní auto Škoda, jehož řidičem byl třiatřicetiletý muž. "Test na drogy ukázal přítomnost amfetaminu. Policisté řidiče vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. V další jízdě již pokračovat nesměl a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Drogy za volantem
Dvacetiletou řidičku, u níž test vykázal přítomnost drog, kontrolovali v úterý 5. října kolem osmé hodiny večer policisté. Vozidlo BMW zastavila policejní hlídka v ulici Tylova v Pelhřimově. "Test na drogy byl pozitivní na marihuanu, amfetamin a kokain. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasila. Další jízdu policisté řidičce zakázali a vše zadokumentovali", informovala S. Rázlová. Žena je podezřelá z přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
Práce na opravě mostu na silnici I/38 v Rančířově na Jihlavsku pokračují. Silničáři dokončili zasunutí turbosideru a momentálně probíhá dláždění jeho dna, respektive berm, z lomového kamene a úprava koryta na vtoku i výtoku. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Dále probíhají zemní práce jako je odkopávka šikmých ploch nad vtokem a výtokem. Tyto plochy budou nově vydlážděny lomovým kamene do betonu. Na vtokové části je již například dokončeno nové revizní schodiště a dokončuje se také kaskádový skluz navazující na odvodnění komunikace", doplnil M. Buček.

Práce probíhají již bez dopravního omezení. Kyvadlově řízená doprava semafory zde bude zřizována pouze nárazově dle potřeb stavby pro umístění stavební techniky do vozovky, například při složení kameniva na šikmé plochy. Jinak se zemní práce provádí ručně z důvodu velkého sklonu dosahujícího 75 stupňů.

"Uvedení mostu do provozu plánujeme na sobotu 13. listopadu, nicméně v listopadu a prosinci - dle klimatických podmínek - budou probíhat dokončovací práce v podobě odstranění šikmého sjezdu z I/38 k vtoku, úprava svahů, osetí, náhradní výsadba, úprava dočasných záborů jejich uvedením do původního stavu", vysvětlil Martin Buček.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
Svatovavřinecká kamenná sloupková boží muka ve Velkém Meziříčí byla prohlášena za kulturní památku. Raně barokní sloupková kamenná Boží muka stojí na východním okraji města v ulici Karlov a jsou umístěna na základně tvořené čtvercovou kamennou deskou s rytým letopočtem 1705 a iniciálami L. R. W. Boží muka vrcholí segmentově zaoblenou kaplicí se zaklenutými nikami, které jsou opatřeny barevnými obrázky znázorňujícími sv. Vavřince na severní straně a sv. Cyrila a Metoděje na jižní straně kaplice.
„Svatovavřinecká boží muka ve Velkém Meziříčí tvoří důležitý orientační bod a především působivý příklad drobné sakrální architektury s výraznou estetickou hodnotou a neopomenutelným duchovním rozměrem“, konstatuje ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.

Objekt představuje vysoce hodnotnou ukázku datované kamenosochařské práce a výrazně zušlechťuje okolní krajinný rámec. Dominantní, volutami zdobená hlavice je typologicky shodná s řadou dalších památkově chráněných kamenných Božích muk v regionu (např. Velká Losenice, Hamry nad Sázavou, Nové Veselí, Cikháj, Žďár nad Sázavou atd.) a svědčí tak o určité širší oblibě a obecném rozšíření tohoto typu hlavice na přelomu 17. a 18. století.

Boží muka se nazývá drobná stavba nejčastěji ve tvaru sloupu nebo pilíře, někdy krytá stříškou. Mají symbolizovat sloup, u něhož byl bičován Kristus. Boží muka se nacházejí na návrších, rozcestích či křižovatkách a označují zajímavá místa - místa dalekého rozhledu, přírodní zajímavosti, významné bitvy nebo neštěstí, hranice pozemků nebo správních území obcí.

Přelom 17. a 18. století je obdobím, kdy ve městech probíhaly četné církevní slavnosti, které jako cíl procesí využívaly nejen hlavní sakrální stavby ale také drobné architektonické prvky umístěné v okolní krajině. K jednotlivým zadavatelům se vedle církve a vrchnosti stále častěji řadili i měšťané, kteří své bohatství a získané postavení demonstrovali právě objednávkou výstavby drobných sakrálních staveb. Na Vysočině nalezneme na 300 Božích muk, která tvoří důležitou součást památkového fondu.

Kromě téměř 3000 nemovitých kulturních památek, z toho 16 národních kulturních památek, se na území Vysočiny nacházejí tři městské a tři vesnické památkové rezervace, 22 městských a pět vesnických památkových zón a jedna krajinná památková zóna. Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jsou zapsány: Telč - historické jádro města, Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, Třebíč - soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa, což znamená, že Vysočina se může pyšnit nejvyšším počtem památek UNESCO v rámci ČR.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou
Slavnostní znovuotevření zrekonstruovaného barokního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, památky UNESCO, se uskuteční ve dnech 22. až 24. října.
Program zahájí slavnostní mše svatá, která se bude konat v sobotu 23. října od půl páté odpoledne za hudebního doprovodu Horácké muziky.

V neděli 24. října si lidé budou moci obnovenou církevní památku prohlédnout od půl čtvrté odpoledne a chybět nebude také vystoupení sboru Canto Nepomucenum z Nepomuku, který v 18 hodin vystřídá mužský sbor Vocatus Ecumenicus.

Areál unikátního kostela, jenž je dílem významného architekta a zakladatele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichla z let 1719 - 1722, byl postupně opravován od roku 2017; komplexní stavební činnosti za bezmála třiačtyřicet milionů korun podpořila evropská dotace. Projekt zaměřený na úpravu exteriéru i interiéru památky do její někdejší podoby kromě obnovy fasády, oken a štukové výzdoby zahrnul rovněž zrestaurování mobiliáře, dlažby a osvětlení. Právě obnova původní podlahy patřila k nejsložitějším úkolům. „Výroba dlažby probíhala zcela ručním způsobem v prostředí malé manufaktury. Vyráběny byly dlaždice několika tvarů v barevných odstínech cihlové, okrové a černé,“ upřesnil duchovní farnosti Vladimír Vojtěch Záleský.

Záměr na stavbu poutního kostela pojal žďárský opat Václav Vejmluva v roce 1719 po otevření hrobu sv. Jana Nepomuckého. Stavba probíhala v letech 1720 – 1722 na jeho náklad. Smyslem stavby bylo především oslavit Jana Nepomuckého jako mocného patrona a světce. Základní kámen stavby byl položen 16. května 1720, chrám byl vysvěcen 27. září 1722.

V době vzniku stál kostel na travnatém vršku, který Václav Vejmluva pojmenoval Zelená hora (dříve se nazýval Černý les nebo Strmá hora) podle vrchu u Nepomuka, ze kterého pocházel Jan Nepomucký i první žďárští mniši.

V areálu kostela po srovnání terénu po předchozím vymístění hrobů vznikla takzvaná poutní loučka a cestičky z velkoformátové žulové dlažby spojující kostel s přístupovými branami. Následně se stavební práce přesunou k obnově ambitů, kde již byly dvě kaple vydlážděny mramorovou dlažbou, která po dlouhá léta sloužila v interiéru kostela.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   4. 12. 2021

• Výprava po historických památkách Austrálie, Thajska a Kambodže v jihlavském muzeu

Pátek   3. 12. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede islandský snímek Ada
• Kácení stromů zahájí rekonstrukci plynovodu pod Ledečskou ulicí v Havlíčkově Brodě
• Vyřízení parkovací karty bude v Třebíči jednodušší
• Do Edenu v Bystřici nad Pernštejnem zavítají v neděli andělé, čerti a přijde i Mikuláš
• Na Českém mlýně v Jihlavě se začalo zasněžovat
• Z policejního deníku: muž a žena zaplatili za zboží, nemají nic; opilá řidička dvakrát bourala
• Meteorologové varují na Vysočině před ledovkou
• Policisté prověřují krádež mobilu; pátrají po muži a ženě z fotografií
• Aby byl advent skutečně bezpečný; policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky

Čtvrtek   2. 12. 2021

• Letos při nehodách zemřelo 26 osob; počet dopravních nehod se od začátku roku na Vysočině mírně zvýšil
• Vánoční výstava Ladových reprodukcí v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě
• Fotosoutěž o volné vstupenky do táborské zoologické zahrady vrcholí
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, ukradl kufr s notebookem; opilý muž se dobýval do ubytovny, i když tam nebydlí
• Výstava Krajka psaná paličkami v jihlavském muzeu

Středa   1. 12. 2021

• Covidové paradoxy
• Vánoční a dárkové zboží ze zrušených trhů v Třebíči mohou lidé nakoupit ve výstavních síních
• Domácímu hospici Bárka mohou lidé ve sbírce přispět na speciální zdravotnické batohy
• Výstavba protihlukové 280 metrů dlouhé stěny na silnici I/38 v Radostíně začne na jaře
• Kriminalisté objasnili sérii krádeží v Havlíčkově Brodě a okolí, obviněn byl jednadvacetiletý recidivista
• Policisté hledají svědky nehody v Třebíči, při které srazilo auto chodkyni
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, nemá nic; opilci skončili na záchytce
• V Pelhřimově je otevřeno Reuse centrum; odložené věci nacházejí nové uplatnění
• Výstava PHOTOGRAPHIA NATURA 2021 byla v jihlavském muzeu otevřena bez vernisáže
• Personální změny ve vedení územních odborů; generační obměna se nevyhnula ani policejnímu sboru na Vysočině

Úterý   30. 11. 2021

• Od středy 1. prosince jezdí trolejbus linky E v Jihlavě rychlejší trasou
• V záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou letos ubytovali rekordní počet zvířat
• Strážníci jihlavské městské policie zasahovali v azylovém domě
• U Rudolce se střetlo auto s traktorem, dva lidé utrpěli zranění
• Do táborské zoologické zahrady zavítá Mikuláš s čertem a andělem
• Současná česká skleněná vánoční ozdoba; nová výstava Českých center se třpytí a voní Vánocemi
• Advent zahájily obce a města regionu JE Dukovany rozsvícením adventních věnců, vánočních stromů i betlémů
• Z policejního deníku: muž si objednal herní konzole, nemá nic; vandal posprejoval trafostanici; muž dluží alimenty
• Sněžení komplikuje na Vysočině dopravu, zejména na silnici I/38
• Pětice mužů se při krádežích zaměřila na auta; kriminalisté pachatele dopadli a zahájili jejich trestní stíhání

Pondělí   29. 11. 2021

• Kožní ambulance novoměstské nemocnice zažívá extrémní nápor pacientů; musí omezit příjem nových
• V Golčově Jeníkově zemřel na kolejích člověk
• Nové Město na Moravě zasvětí příští rok lyžařům
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do sklepa; policisté chytili zloděje, řidiči pod vlivem alkoholu

Neděle   28. 11. 2021

• Vysočinu zasypal sníh, meteorologové varují před nočním náledím a předběžně také před silným větrem
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl ze sklepa alkohol; zloděj ukradl z chaty kolo; opilí řidiči bourali
• Nehoda a poškozená auta včera blokovaly provoz na dálnici D1; místo bylo průjezdné pouze jedním pruhem, ale kolony se netvořily, byl slabý provoz
• Co se dělo na Štědrý den od rána až do půlnoci napoví výstava v Horáckém muzeu

Sobota   27. 11. 2021

• V pelhřimovské nemocnici bude od pondělí po dobu dvou měsíců omezena doprava
• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021