Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 7.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
Na Vysočině, konkrétně v oblastech Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkova Brodu, Humpolce, Chotěboře, Moravských Budějovic, Náměště nad Oslavou, Pelhřimově, Světlé nad Sázavou, Třebíči a Velkém Meziříčí, hrozí od sobotní půlnoci až do pondělní osmé hodiny ráno mrazy ve vegetačním období. Výstrahu vydali meteorologové s tím, že se očekává mráz, který může poškodit vegetaci, zejména rajčata a dýně.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Nebezpečí poškození vegetace. Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce), nebo dýmování/zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů.

V pátek 7. října večer a v noci od 18 - 7 hodin má být na Vysočině zataženo. Během noci postupně místy ubývání oblačnosti, hlavně na východě kraje. Nejnižší noční teploty 7 až 4 °C. Slabý severovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

V sobotu 8. října od 7 hodin ráno do půlnoci má být většinou oblačno, přechodně i polojasno, večer vyjasňování. Nejvyšší odpolední teploty 12 až 15 °C. Mírný severovýchodní až východní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na další dny


Situace:

Kolem slábnoucí tlakové výše nad východní Evropou k nám bude proudit studený vzduch od východu. V pondělí bude postupovat přes střední Evropu okluzní fronta od severozápadu.


Předpověď na sobotu (00-24):

Jasno nebo skoro jasno, zpočátku ojediněle nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, četné přízemní mrazíky, nejvyšší denní 10 až 14 °C. Mírný severovýchodní až východní vítr 3 až 7 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):

Jasno až polojasno, zpočátku ojediněle nízká oblačnost. Během dne místy oblačno. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, nejvyšší denní 8 až 12 °C. Slabý, přechodně mírný severovýchodní až východní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na pondělí (00-24):

Většinou polojasno, během dne od severozápadu postupně přibývání oblačnosti, později místy občasný déšť. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, nejvyšší denní 9 až 13 °C. Slabý, přechodně mírný severovýchodní až východní vítr 2 až 5 m/s, později se bude měnit na západní.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
Do Nových Domků a Velkého Beranova nebudou o víkendu zajíždět autobusy MHD. Omezení bude i na Polenské ulici. První výluka se týká linky 12. Další se týká linek 4, 41 a 42 na zastávce Polenská.
Výluka týkající se linky 12 potrvá od 7. do 10. října a proběhne z důvodů opravy vozovky. Ve čtvrtek 7. a v pátek 8. října bude od 4:00 do 13:10 hodin obsluhována pouze zastávka „Nové Domky“ ve směru jízdy do Jihlavy, protisměrná zastávka obsluhována nebude, stejně tak nebudou po tuto dobu obsluhovány ani zastávky „Velký Beranov“ a „Velký Beranov zastávka“.

Po zbytek těchto dvou dnů, tedy od 13:10 hodin do 23:59 hodin, se stavaři na Nových Domcích přesunou na druhou polovinu vozovky, bude zde tedy obsluhována pouze zastávka „Nové Domky“ ve směru jízdy do Jihlavy. Obě zastávky ve Velkém Beranově zůstanou nadále bez obsluhy. O víkendu, tedy v pátek 9. a 10. října, nebude linka 12 zajíždět ani na Nové Domky ani do Velkého Beranova.

„Důvodem těchto výluk je rekonstrukce průtahu od Nových Domků do Velkého Beranova, kterou zajišťuje Kraj Vysočina. Po dokončení stavby kraj převezme komunikaci do své správy, jak bylo ještě před začátkem stavby dohodnuto,“ uvedl vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal.

Polenská ulice

Další omezení se týká Polenské ulice, kde odbor dopravy jihlavského magistrátu zajišťuje opravu vozovky. Stavba potrvá od pondělka 11. října a její konec se předpokládá v pátek 22. října. Polenskou ulici nebudou obsluhovat linky 4, 41 a 42, které pojedou náhradní trasou přes Havlíčkovu ulici kolem vlakového nádraží. Obsloužena tedy nebude zastávka „Polenská ulice“, která bude mít náhradní zastávky „Pod Jánským kopečkem“ a „Hlavní nádraží ČD“.

„Konkrétní dny omezení sledujte na www.dpmj.cz nebo na FB profilu DPMJ. Z informací, které máme v tuto chvíli k dispozici, nebude určitě obsluhována zastávka „Polenská" v obou směrech ve dnech 11.10. 2021 – 13.10.2021. Děkujeme za pochopení a omlouváme se cestujícím za způsobené komplikace," uvedl mluvčí města a DPMJ Radovan Daněk.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
Již tradičně známý Fler trh plný originálů, nápadů, krásy, osobitosti, šikovných ručiček, výtvarných dílen, prostě krásný den, z kterého si i odnesete spoustu super věcí domů, se bude konat v sobotu 9. října od 9 do 16 hodin v kulturním domě v Novém Městě na Moravě.
Novoměstský podzimní fler trh každoročně lidé využívají také k nákupu různých zajímavých dárků k blížícím se Vánocům. Tady budou mít příležitost nakupovat a vybírat z pestré škály produktů několika desítek prodejců či výrobců z různých koutů republiky, kteří na trh přijedou například se svojí textilní či kožedělnou tvorbou, tedy s peněženkami, kabelkami, kapsáři, taškami, polštářky nebo různými dekoracemi.

Chybět nebudou ani dílka z papíru, dřeva i proutí, ale také rozličné tvary ručně vyráběných originálních šperků, kupříkladu náušnice, náramky, přívěšky na krk či ozdoby do vlasů. Zejména děti se zabaví při výtvarných dílnách nebo hrách v dětském koutku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
Farmářsko-řemeslný jarmark a dokonalá přehlídka chutí, vůní a šikovných ručiček z Pelhřimovska pod jednou střechou se bude konat v sobotu 9. října od 9 do 12 hodin v průchodu a atriu turistického informačního centra na Masarykově náměstí 10 v Pelhřimově.
Ochutnej a poznej Pelhřimovsko všemi smysly: pomazánky, medy, sýry, sirupy, ručně vyráběná mýdla, mastičky, balzámy, šperky, ozdoby, pletené a háčkované výrobky a samozřejmě také potěšení pro zahrádkáře.

Poznej ty, kterým učarovala ruční výroba, tradiční postupy, receptury a poctivé řemeslo. Poznej tváří v tvář nositele tradic a atmosféry čisté krásy. Poznej jejich práce, podpoř drobné prodejce od vedle a udělej radost sobě nebo svým známým. Inspirací na milé dárečky není nikdy dost.
Nenech si ujít Mini Jarmark a ochutnej Pelhřimovsko - Ochutnej Vysočinu.

Již nyní se můžete těšit na:
Rychnovskou dílničku

Autorské šperky Zuzaki

Minerální náramky

Mydlírnu JO z Horní Cerekve

Háčkované radosti

Výrobky z Patschworku

Medy z Vysočiny

Zrající sýry

Pomazánky Seneb

Produkty z květinové farmy

Produkty svazu pelhřimovských zahrádkářů
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Památný den sokolstva připadá na 8. října
Připojí se k němu také Sokol Jihlava, který připravil program pro děti v sokolovně na Tyršově ulici, kde se u pamětní desky také uctí památka všech, kteří za svobodu a demokracii obětovali své životy.
Památný den sokolstva je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky od roku 2019. Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci „Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot.

V jihlavské sokolovně na Tyršově ulici proběhne akce Po stopách sokolských hrdinů, při které bude možné zažít na vlastní kůži útrapy odvážných sokolů. Po ní se uskuteční Uctění památky padlých bratří a sester, a to u pamětní desky v sokolovně.

„Tímto vás všechny srdečně zveme, abyste si sami nebo s vašimi dětmi přišli na vlastní kůži zažít, jakými zkouškami procházeli odvážní sokolové v dobách druhé světové války. Společně také uctíme památku všech padlých bratrů a sester,“ pozvala Leona Fejtová ze Sokola Jihlava.

Památný den sokolstva 8. října v Jihlavě:

16 - 18 hodin: Po stopách sokolských hrdinů
program pro děti a rodiče v prostorách sokolovny
přijďte si na vlastní kůži prožít útrapy odvážných sokolů

18.15 hodin: uctění památky padlých bratří a sester
u pamětní desky v sokolovně společně uctíme sokoly, kteří obětovali své životy
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce
Do rekreační chalupy v Pacově na Pelhřimovsku se době od pondělí 4. října do středy 6. října vloupal neznámý zloděj. Ukradl tu mimo jiné motorovou pilu, jízdní kolo, dětskou motorku (Pitbike), motokrosovou přilbu a nářadí. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes patnáct tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to porušování domovní svobody a krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Dopravní nehoda s těžkým zraněním
Pětašedesátiletý řidič s vozidlem Škoda havaroval ve středu 6. října krátce po půl desáté dopoledne na silnici třetí třídy v Třešti na Jihlavsku. "Muž jel směrem od Čenkova na Třešť a při průjezdu zatáčkou vyjel mimo komunikaci, kde narazil do stromu a následně se vozidlo převrátilo na střechu", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová s tím, že záchranáři muže převezli s podezřením na těžké zranění do nemocnice. Dechová zkouška, kterou policisté u muže provedli, byla negativní. Příčinu a okolnosti havárie policisté zjišťují v rámci dalšího šetření.

Žena s vozidlem havarovala
Ve středu 6. října havarovala třiadvacetiletá řidička s vozidlem na silnici druhé třídy mezi Chotěboří a Novou Vsí u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. "Kolem půl jedné odpoledne jela žena vozidlem Daewoo po silnici druhé třídy směrem na Novou Ves, přičemž při průjezdu zatáčkou přejela do protisměrné části vozovky a následně do příkopu. S podezřením na lehké zranění jí zdravotnická záchranná služba transportovala do nemocnice", uvedla S. Rázlová. Policisté u ženy provedli dechovou zkoušku, která byla negativní. Zjišťování příčiny a okolností dopravní nehody je předmětem dalšího šetření.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 6. října krátce po desáté hodině večer přijali policisté oznámení o opilém muži, který se pohyboval na vlakovém nádraží ve Žďáře nad Sázavou, křičel, nadával a měl nekoordinované pohyby. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o padesátiletého muže. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila dechová zkouška. Její naměřená hodnota činila 3,53 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté zastavili ve středu 6. října kolem desáté hodiny večer v ulici Nová v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku vůz Iveco, jehož řidičem byl osmadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška a test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Opačně tomu však bylo v případě testu na drogy. Ten vykázal pozitivní výsledek na marihuanu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili ve středu 6. října krátce po desáté hodině dopoledne v ulici Brněnská v Měříně na Žďársku osobní auto Renault. "Jeho šestašedesátiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,47 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala S. Rázlová. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   24. 1. 2022

• Lidé bez domova popíjejí v zimních měsících alkohol přímo na chodbách jihlavské nemocnice
• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v Kraji Vysočina přesáhla v loňském roce 61,7 procenta
• Z policejního deníku: příbuzní opilí muži se porvali; opilý mladík ležel na sněhu; opilé ženy skončily na záchytce
• Výstava Od kompaktát k reformaci. Jihlava v letech 1436–1567 v jihlavském muzeu
• Hasiči na Vysočině mají dvě nové mobilní elektrocentrály

Neděle   23. 1. 2022

• Z policejního deníku: chodec utrpěl po srážce s autem těžká zranění; autobus sjel do příkopu; po střetu auta s vlakem nebyl nikdo zraněn

Sobota   22. 1. 2022

• Výstavu Technická herna na cestách aneb Fyzika hrou doplní technická show Jana Ptáčka třeba o bengálské ohně či kouzlo 3D tisku
• Výstava fotografií Jihlava & „Jihlava" Milana Vilímka v muzejní kavárně
• Na Karlově náměstí bude vysazeno třiasedmdesát nových stromů, převážně okrasných hrušní
• Filmový klub v Jihlavě uvede ruský snímek U Petrovových řádí chřipka

Pátek   21. 1. 2022

• Jihlavští strážníci našli tašku plnou alkoholu
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku pervitinu; opilý agresivní muž skončil na záchytce
• Muž odcizil mobilní telefony, svůj cestou ztratil
• Výstava Volání dálek v jihlavském muzeu mapuje expedice a výzkumy společnosti Zoogeos Bohemia

Čtvrtek   20. 1. 2022

• Sbírka pravěkých nástrojů a kachlů v muzeu ve Velkém Meziříčí
• Táborskou zoologickou zahradu loni navštívilo 110 tisíc lidí, je tak nejnavštěvovanější v celém regionu
• Komentovaná prohlídka výstavy Ze zadu... Intervence Lenky Zadražilové Intervence do stálé expozice Ze sbírek… v jihlavské galerii
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě je zateplená lékárna, radiologie a stravovací provoz; kuchyně má novou vzduchotechniku
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 150 tisíc; recidivista kradl v obchodě; vandal počmáral zeď a vrata garáže černými nápisy; opilý řidič skončil na záchytce
• Policisté dopadli ženu, která se v Třebíči vloupala do rodinných domů
• Tři králové na palubě lodi Horácko vybrali pro Charitu téměř sedmnáct tisíc korun

Středa   19. 1. 2022

• Zkontrolujte si dálniční známku; za jízdu bez ní hrozí pokuty
• Meteorologové varují na Vysočině před silným větrem, sněžením a tvorbou sněhových jazyků
• Řidič měl na vozidle letní pneumatiky a havaroval
• Neznámí vandalové čmárali v Jihlavě na fasády budou různé nápisy, policie žádá o pomoc veřejnost
• Z policejního deníku: opilí muži skončili na záchytce

Úterý   18. 1. 2022

• Stojany na kola ve Žďáře nad Sázavou ozdobilo spodní prádlo
• Z policejního deníku: muži se nejdříve pohádali a pak poprali; vandal poškrábal lak na autech; zloděj se vloupal do chaty
• Dopravnímu podniku města Jihlavy zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu; dvacet procent autobusů na plyn nahradily naftové vozy
• Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
• Český stát pomáhá dlužníkům jen naoko, učit efektivitě bychom se mohli na Islandu
• V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha
• Příměstský tábor Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod nabídne dětem poznávání cest v naší krajině

Pondělí   17. 1. 2022

• Meteorologové varují před náledím
• Z policejního deníku: muž nadýchal téměř pět promile; opilí řidiči vyhrožovali, že si ublíží
• Jihlavský tunel bude od dubna kvůli opravám pro veřejnou dopravu osm týdnů uzavřen

Neděle   16. 1. 2022

• Na dálnici D1 na 97,6 km ve směru na Brno se střetla tři auta a autobus, dálnice je průjezdná s nejvyšší opatrností
• Zástupci jihlavské vysoké školy uctili památku Jana Palacha
• Nechte chráněné medvědy žít; táborská zoo nabízí pomoc s odchytem i umístěním medvěda z okolí Staré Boleslavi
• Meteorologové varují před čerstvým až silným severozápadním větrem
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta; krádež nafty; dopravní nehoda s alkoholem
• Přednáška Elektromagnetické vlny ve službách astronomie v jihlavském muzeu

Sobota   15. 1. 2022

• Nemocnici na kraji Města bylo před osmdesáti lety oficiálně uděleno právo veřejnosti; začala léčit všechny pacienty
• Na výstavě Čestmíra Sušky s titulem Rezavé sochy a jejich otisky pod novoměstskou oblohou se sochy rozezní
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Svéráz českého rybolovu, hrají jihlavští rybáři

Pátek   14. 1. 2022

• V Tyršových sadech v Třebíči přibude socha prezidenta T. G. Masaryka
• Archeologové našli pod starým domem v Jihlavě mince, fragment porcelánové panenky či keramický džbán
• Policisté zjistili časně ráno na D1 54 přestupků; řidiči kamionů ohrožují stáním mimo vyhrazená parkoviště ostatní řidiče
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda je 35 tisíc; recidivistka ukradla kabát; agresivní opilý muž skončil na záchytce
• U Mirotína na Pelhřimovsku zemřela po nárazu osobního auta do stromu spolujezdkyně
• Ohlédnutí pracovníků Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Vrakbar za rokem 2021
• Dárci krve budou mít v jihlavské nemocnici komfortnější zázemí
• Policisté pomáhají obětem domácího násilí; loni na Vysočině vykázali z obydlí 42 násilných osob

Čtvrtek   13. 1. 2022

• Nejhezčí pohlednice je z Modrého dolu fotografa Ladislava Rennera, vyhrála v soutěži o Nejkrásnější turistické pohlednice, vizitky, deníky a kalendáříky
• Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě již tuto sobotu
• Šlo o život! Po pěti hodinách vyjednávání zabránili strážníci jihlavské městské policie hledanému muži v sebevraždě
• Jihlavští kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku notebook, cigarety a peníze; zdrogovaný řidič nepředložil řidičský průkaz, přišel o něj při policejní kontrole před pár dny
• Záchranáři na Vysočině ošetřili v loňském roce rekordní počet pacientů
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste; největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví

Středa   12. 1. 2022

• Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
• Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
• Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
• Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně

Úterý   11. 1. 2022

• Tříkrálový pochod na Křemešník s hojnou účastí
• Výtěžek Vánoční sbírky v Třebíči je přes 51 tisíc korun; peníze budou věnovány dětskému očnímu oddělení
• Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou statkem tradiční lidové kultury Vysočiny
• Maturanti vysočinských středních odborných škol si i letos zaúčtují online
• Prvním mládětem nového roku je v jihlavské zoo velemyš největší, vzácný a tajemný hlodavec z Filipín
• Nenapravitelná devětadvacetiletá řidička skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: krádež přívěsného vozíku; krádež tabákových výrobků i alkoholu
• Vždy musím vidět výsledek své práce, říká ředitelka jihlavské charity
• Kdo žil ve starých domech v Pelhřimově napoví komentovaná prohlídka výstavy Pelhřimovští výtečníci
• Dukovany a Temelín minimalizují plastový odpad
• Na silnicích Vysočiny loni při nehodách zemřeli dva motorkáři

Pondělí   10. 1. 2022

• Vodní ráj v Jihlavě loni navštívilo pouze 55 813, mohl za to covid, studené počasí i požár sauny
• Jihlavské muzeum pořádá výtvarnou soutěž na téma Motýli pro děti do čtrnácti let
• Z policejního deníku: opilý muž vyhrožoval, že si ublíží; řidič nadýchal přes 2,5 promile
• V Bačicích sjelo do rybníka auto, hasiči museli použít automobilový jeřáb
• Za přetížená vozidla převážející dřevo padají vysoké pokuty
• Dukovany a Temelín převádějí návštěvníky dočasně na internet
• Výstava Noční proud výtvarnice Zuzany Růžičkové v jihlavské galerii
• Loni zemřeli při dopravních nehodách na Vysočině čtyři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při nehodě je poranění hlavy
• Platby on-line z pohodlí domova: Humpolec zavádí Portál občana

Neděle   9. 1. 2022