Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 7.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
Na Vysočině, konkrétně v oblastech Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkova Brodu, Humpolce, Chotěboře, Moravských Budějovic, Náměště nad Oslavou, Pelhřimově, Světlé nad Sázavou, Třebíči a Velkém Meziříčí, hrozí od sobotní půlnoci až do pondělní osmé hodiny ráno mrazy ve vegetačním období. Výstrahu vydali meteorologové s tím, že se očekává mráz, který může poškodit vegetaci, zejména rajčata a dýně.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Nebezpečí poškození vegetace. Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce), nebo dýmování/zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů.

V pátek 7. října večer a v noci od 18 - 7 hodin má být na Vysočině zataženo. Během noci postupně místy ubývání oblačnosti, hlavně na východě kraje. Nejnižší noční teploty 7 až 4 °C. Slabý severovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

V sobotu 8. října od 7 hodin ráno do půlnoci má být většinou oblačno, přechodně i polojasno, večer vyjasňování. Nejvyšší odpolední teploty 12 až 15 °C. Mírný severovýchodní až východní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na další dny


Situace:

Kolem slábnoucí tlakové výše nad východní Evropou k nám bude proudit studený vzduch od východu. V pondělí bude postupovat přes střední Evropu okluzní fronta od severozápadu.


Předpověď na sobotu (00-24):

Jasno nebo skoro jasno, zpočátku ojediněle nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, četné přízemní mrazíky, nejvyšší denní 10 až 14 °C. Mírný severovýchodní až východní vítr 3 až 7 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):

Jasno až polojasno, zpočátku ojediněle nízká oblačnost. Během dne místy oblačno. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, nejvyšší denní 8 až 12 °C. Slabý, přechodně mírný severovýchodní až východní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na pondělí (00-24):

Většinou polojasno, během dne od severozápadu postupně přibývání oblačnosti, později místy občasný déšť. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, nejvyšší denní 9 až 13 °C. Slabý, přechodně mírný severovýchodní až východní vítr 2 až 5 m/s, později se bude měnit na západní.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
Do Nových Domků a Velkého Beranova nebudou o víkendu zajíždět autobusy MHD. Omezení bude i na Polenské ulici. První výluka se týká linky 12. Další se týká linek 4, 41 a 42 na zastávce Polenská.
Výluka týkající se linky 12 potrvá od 7. do 10. října a proběhne z důvodů opravy vozovky. Ve čtvrtek 7. a v pátek 8. října bude od 4:00 do 13:10 hodin obsluhována pouze zastávka „Nové Domky“ ve směru jízdy do Jihlavy, protisměrná zastávka obsluhována nebude, stejně tak nebudou po tuto dobu obsluhovány ani zastávky „Velký Beranov“ a „Velký Beranov zastávka“.

Po zbytek těchto dvou dnů, tedy od 13:10 hodin do 23:59 hodin, se stavaři na Nových Domcích přesunou na druhou polovinu vozovky, bude zde tedy obsluhována pouze zastávka „Nové Domky“ ve směru jízdy do Jihlavy. Obě zastávky ve Velkém Beranově zůstanou nadále bez obsluhy. O víkendu, tedy v pátek 9. a 10. října, nebude linka 12 zajíždět ani na Nové Domky ani do Velkého Beranova.

„Důvodem těchto výluk je rekonstrukce průtahu od Nových Domků do Velkého Beranova, kterou zajišťuje Kraj Vysočina. Po dokončení stavby kraj převezme komunikaci do své správy, jak bylo ještě před začátkem stavby dohodnuto,“ uvedl vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal.

Polenská ulice

Další omezení se týká Polenské ulice, kde odbor dopravy jihlavského magistrátu zajišťuje opravu vozovky. Stavba potrvá od pondělka 11. října a její konec se předpokládá v pátek 22. října. Polenskou ulici nebudou obsluhovat linky 4, 41 a 42, které pojedou náhradní trasou přes Havlíčkovu ulici kolem vlakového nádraží. Obsloužena tedy nebude zastávka „Polenská ulice“, která bude mít náhradní zastávky „Pod Jánským kopečkem“ a „Hlavní nádraží ČD“.

„Konkrétní dny omezení sledujte na www.dpmj.cz nebo na FB profilu DPMJ. Z informací, které máme v tuto chvíli k dispozici, nebude určitě obsluhována zastávka „Polenská" v obou směrech ve dnech 11.10. 2021 – 13.10.2021. Děkujeme za pochopení a omlouváme se cestujícím za způsobené komplikace," uvedl mluvčí města a DPMJ Radovan Daněk.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
Již tradičně známý Fler trh plný originálů, nápadů, krásy, osobitosti, šikovných ručiček, výtvarných dílen, prostě krásný den, z kterého si i odnesete spoustu super věcí domů, se bude konat v sobotu 9. října od 9 do 16 hodin v kulturním domě v Novém Městě na Moravě.
Novoměstský podzimní fler trh každoročně lidé využívají také k nákupu různých zajímavých dárků k blížícím se Vánocům. Tady budou mít příležitost nakupovat a vybírat z pestré škály produktů několika desítek prodejců či výrobců z různých koutů republiky, kteří na trh přijedou například se svojí textilní či kožedělnou tvorbou, tedy s peněženkami, kabelkami, kapsáři, taškami, polštářky nebo různými dekoracemi.

Chybět nebudou ani dílka z papíru, dřeva i proutí, ale také rozličné tvary ručně vyráběných originálních šperků, kupříkladu náušnice, náramky, přívěšky na krk či ozdoby do vlasů. Zejména děti se zabaví při výtvarných dílnách nebo hrách v dětském koutku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
Farmářsko-řemeslný jarmark a dokonalá přehlídka chutí, vůní a šikovných ručiček z Pelhřimovska pod jednou střechou se bude konat v sobotu 9. října od 9 do 12 hodin v průchodu a atriu turistického informačního centra na Masarykově náměstí 10 v Pelhřimově.
Ochutnej a poznej Pelhřimovsko všemi smysly: pomazánky, medy, sýry, sirupy, ručně vyráběná mýdla, mastičky, balzámy, šperky, ozdoby, pletené a háčkované výrobky a samozřejmě také potěšení pro zahrádkáře.

Poznej ty, kterým učarovala ruční výroba, tradiční postupy, receptury a poctivé řemeslo. Poznej tváří v tvář nositele tradic a atmosféry čisté krásy. Poznej jejich práce, podpoř drobné prodejce od vedle a udělej radost sobě nebo svým známým. Inspirací na milé dárečky není nikdy dost.
Nenech si ujít Mini Jarmark a ochutnej Pelhřimovsko - Ochutnej Vysočinu.

Již nyní se můžete těšit na:
Rychnovskou dílničku

Autorské šperky Zuzaki

Minerální náramky

Mydlírnu JO z Horní Cerekve

Háčkované radosti

Výrobky z Patschworku

Medy z Vysočiny

Zrající sýry

Pomazánky Seneb

Produkty z květinové farmy

Produkty svazu pelhřimovských zahrádkářů
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Památný den sokolstva připadá na 8. října
Připojí se k němu také Sokol Jihlava, který připravil program pro děti v sokolovně na Tyršově ulici, kde se u pamětní desky také uctí památka všech, kteří za svobodu a demokracii obětovali své životy.
Památný den sokolstva je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky od roku 2019. Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci „Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot.

V jihlavské sokolovně na Tyršově ulici proběhne akce Po stopách sokolských hrdinů, při které bude možné zažít na vlastní kůži útrapy odvážných sokolů. Po ní se uskuteční Uctění památky padlých bratří a sester, a to u pamětní desky v sokolovně.

„Tímto vás všechny srdečně zveme, abyste si sami nebo s vašimi dětmi přišli na vlastní kůži zažít, jakými zkouškami procházeli odvážní sokolové v dobách druhé světové války. Společně také uctíme památku všech padlých bratrů a sester,“ pozvala Leona Fejtová ze Sokola Jihlava.

Památný den sokolstva 8. října v Jihlavě:

16 - 18 hodin: Po stopách sokolských hrdinů
program pro děti a rodiče v prostorách sokolovny
přijďte si na vlastní kůži prožít útrapy odvážných sokolů

18.15 hodin: uctění památky padlých bratří a sester
u pamětní desky v sokolovně společně uctíme sokoly, kteří obětovali své životy
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce
Do rekreační chalupy v Pacově na Pelhřimovsku se době od pondělí 4. října do středy 6. října vloupal neznámý zloděj. Ukradl tu mimo jiné motorovou pilu, jízdní kolo, dětskou motorku (Pitbike), motokrosovou přilbu a nářadí. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes patnáct tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to porušování domovní svobody a krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Dopravní nehoda s těžkým zraněním
Pětašedesátiletý řidič s vozidlem Škoda havaroval ve středu 6. října krátce po půl desáté dopoledne na silnici třetí třídy v Třešti na Jihlavsku. "Muž jel směrem od Čenkova na Třešť a při průjezdu zatáčkou vyjel mimo komunikaci, kde narazil do stromu a následně se vozidlo převrátilo na střechu", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová s tím, že záchranáři muže převezli s podezřením na těžké zranění do nemocnice. Dechová zkouška, kterou policisté u muže provedli, byla negativní. Příčinu a okolnosti havárie policisté zjišťují v rámci dalšího šetření.

Žena s vozidlem havarovala
Ve středu 6. října havarovala třiadvacetiletá řidička s vozidlem na silnici druhé třídy mezi Chotěboří a Novou Vsí u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. "Kolem půl jedné odpoledne jela žena vozidlem Daewoo po silnici druhé třídy směrem na Novou Ves, přičemž při průjezdu zatáčkou přejela do protisměrné části vozovky a následně do příkopu. S podezřením na lehké zranění jí zdravotnická záchranná služba transportovala do nemocnice", uvedla S. Rázlová. Policisté u ženy provedli dechovou zkoušku, která byla negativní. Zjišťování příčiny a okolností dopravní nehody je předmětem dalšího šetření.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 6. října krátce po desáté hodině večer přijali policisté oznámení o opilém muži, který se pohyboval na vlakovém nádraží ve Žďáře nad Sázavou, křičel, nadával a měl nekoordinované pohyby. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o padesátiletého muže. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila dechová zkouška. Její naměřená hodnota činila 3,53 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté zastavili ve středu 6. října kolem desáté hodiny večer v ulici Nová v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku vůz Iveco, jehož řidičem byl osmadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška a test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Opačně tomu však bylo v případě testu na drogy. Ten vykázal pozitivní výsledek na marihuanu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili ve středu 6. října krátce po desáté hodině dopoledne v ulici Brněnská v Měříně na Žďársku osobní auto Renault. "Jeho šestašedesátiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,47 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala S. Rázlová. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   4. 12. 2021

• Výprava po historických památkách Austrálie, Thajska a Kambodže v jihlavském muzeu

Pátek   3. 12. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede islandský snímek Ada
• Kácení stromů zahájí rekonstrukci plynovodu pod Ledečskou ulicí v Havlíčkově Brodě
• Vyřízení parkovací karty bude v Třebíči jednodušší
• Do Edenu v Bystřici nad Pernštejnem zavítají v neděli andělé, čerti a přijde i Mikuláš
• Na Českém mlýně v Jihlavě se začalo zasněžovat
• Z policejního deníku: muž a žena zaplatili za zboží, nemají nic; opilá řidička dvakrát bourala
• Meteorologové varují na Vysočině před ledovkou
• Policisté prověřují krádež mobilu; pátrají po muži a ženě z fotografií
• Aby byl advent skutečně bezpečný; policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky

Čtvrtek   2. 12. 2021

• Letos při nehodách zemřelo 26 osob; počet dopravních nehod se od začátku roku na Vysočině mírně zvýšil
• Vánoční výstava Ladových reprodukcí v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě
• Fotosoutěž o volné vstupenky do táborské zoologické zahrady vrcholí
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, ukradl kufr s notebookem; opilý muž se dobýval do ubytovny, i když tam nebydlí
• Výstava Krajka psaná paličkami v jihlavském muzeu

Středa   1. 12. 2021

• Covidové paradoxy
• Vánoční a dárkové zboží ze zrušených trhů v Třebíči mohou lidé nakoupit ve výstavních síních
• Domácímu hospici Bárka mohou lidé ve sbírce přispět na speciální zdravotnické batohy
• Výstavba protihlukové 280 metrů dlouhé stěny na silnici I/38 v Radostíně začne na jaře
• Kriminalisté objasnili sérii krádeží v Havlíčkově Brodě a okolí, obviněn byl jednadvacetiletý recidivista
• Policisté hledají svědky nehody v Třebíči, při které srazilo auto chodkyni
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, nemá nic; opilci skončili na záchytce
• V Pelhřimově je otevřeno Reuse centrum; odložené věci nacházejí nové uplatnění
• Výstava PHOTOGRAPHIA NATURA 2021 byla v jihlavském muzeu otevřena bez vernisáže
• Personální změny ve vedení územních odborů; generační obměna se nevyhnula ani policejnímu sboru na Vysočině

Úterý   30. 11. 2021

• Od středy 1. prosince jezdí trolejbus linky E v Jihlavě rychlejší trasou
• V záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou letos ubytovali rekordní počet zvířat
• Strážníci jihlavské městské policie zasahovali v azylovém domě
• U Rudolce se střetlo auto s traktorem, dva lidé utrpěli zranění
• Do táborské zoologické zahrady zavítá Mikuláš s čertem a andělem
• Současná česká skleněná vánoční ozdoba; nová výstava Českých center se třpytí a voní Vánocemi
• Advent zahájily obce a města regionu JE Dukovany rozsvícením adventních věnců, vánočních stromů i betlémů
• Z policejního deníku: muž si objednal herní konzole, nemá nic; vandal posprejoval trafostanici; muž dluží alimenty
• Sněžení komplikuje na Vysočině dopravu, zejména na silnici I/38
• Pětice mužů se při krádežích zaměřila na auta; kriminalisté pachatele dopadli a zahájili jejich trestní stíhání

Pondělí   29. 11. 2021

• Kožní ambulance novoměstské nemocnice zažívá extrémní nápor pacientů; musí omezit příjem nových
• V Golčově Jeníkově zemřel na kolejích člověk
• Nové Město na Moravě zasvětí příští rok lyžařům
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do sklepa; policisté chytili zloděje, řidiči pod vlivem alkoholu

Neděle   28. 11. 2021

• Vysočinu zasypal sníh, meteorologové varují před nočním náledím a předběžně také před silným větrem
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl ze sklepa alkohol; zloděj ukradl z chaty kolo; opilí řidiči bourali
• Nehoda a poškozená auta včera blokovaly provoz na dálnici D1; místo bylo průjezdné pouze jedním pruhem, ale kolony se netvořily, byl slabý provoz
• Co se dělo na Štědrý den od rána až do půlnoci napoví výstava v Horáckém muzeu

Sobota   27. 11. 2021

• V pelhřimovské nemocnici bude od pondělí po dobu dvou měsíců omezena doprava
• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021