Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 8.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 11. října od 19.30 hodin v kině Dukla pásmo Mystika ve filmu Titan. Mladá hrdinka Alexies je tanečnicí na tuningových automobilových show. Občas však dochází k dotěrnostem ze strany návštěvníků a Alexis reaguje po svém - a to dost brutálně. Chová se jako neřízená střela, jako přecitlivělý jedinec s nevyzpytatelnou duší, postiženou nějakým dávným traumatem. Film má svérázný humor, erotiku, násilné scény, je natočen naprosto nekonvenčním způsobem. Obsahuje mj. i moderní témata vegetariánství nebo gender a to na samé hranici korektnosti.
Zlatou palmu z letošního MFF v Cannes si odvezl film Titan sedmatřicetileté Francouzsky Julie Ducournauové. Titan je jejím teprve druhým celovečerním dílem.

Titan je filmem originálním, vtipným (s humorem často černočerným), brutálním a v mnohých směrech "na hraně". Novější snímky Quentina Tarantina působí ve srovnání s Titanem téměř jako procházka růžovou zahradou.

S hrdinkou Alexií, kterou hraje prakticky neznámá Agathe Roussellová, diváky seznámí krátký úvod z dětství. Dívka v něm tak dlouho zlostně provokuje otce za volantem auta, až přivodí těžkou nehodu. Při operaci jí doktoři do lebky voperují kov, podle kterého je film pojmenovaný.

Pak už sledujeme její dospělý život. Alexia patří mezi tanečnice oblažující návštěvníky tuningových automobilových show. Mladá žena se musí vypořádat jak s dotěrnými obdivovateli zadků twerkujících u kapot, tak s vlastní obsesí - nadupaná auta ji přitahují nejen k řízení, ale také sexuálně. U Alexie se projeví nekontrolované reakce, které vrcholí sérií drsných, cynicky inscenovaných i ne zcela plánovaných vražd. Alexie se pak ocitá na útěku, hledaná policií po celém jihu Francie. A navíc těhotná..

Titan
(Titane)
Francie/Belgie, 2021, DCP, barevný, francouzsky, české titulky, 108 minut
Scénář a režie: Julia Ducournau
Kamera: Ruben Impens
Hudba: Séverin Favriau, Jim Williams
Produkce: Jean-Christophe Reymond
Hrají: Vincent Lindon, Lais Salame
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
Další ročník oblíbené charitativní akce Koláč pro hospic, kdy lidé mají možnost přispět na hospicovou službu, v Jihlavě na hospic Bárka pod Oblastní charitou Jihlava, je z části za námi. V první fázi měli lidé z Jihlavska možnost přispívat na jedenácti stanovištích po celé Jihlavě. Jako odměnu si odnesli 2 600 koláčků a vybralo se 139.116 korun. Sbírka na místní mobilní hospic Bárku dále pokračuje online formo až do konce října.
„Jsme rádi, že lidé už naši sbírku Koláč pro hospic znají a přišli na naše stánky, byť venku řádil déšť a nevlídné podzimní počasí,“ ohlíží se za první fází sbírky ředitelka jihlavské Charity Hana Fexová. A hned ji doplňuje hlavní ekonom Petr Šíma: „Oproti loňsku došlo k navýšení výtěžků z pokladniček o 45 tisíc korun. Těší nás, že lidé pomáhají s námi i v nejisté době.“

Na dodání koláčů se podílelo pět regionálních pekáren. „Všem moc děkujeme, že nám pomohli zorganizovat tuto stále populárnější sbírku, která se rok od roku rozrůstá,“ s povděkem kvitovala spolupráci s partnery Markéta Brestovská z domácího hospice Bárka. Do akce se rovněž zapojili dobrovolníci z řad veřejnosti a studenti jihlavských škol SZŠ a SOŠ Sociální u Matky Boží.

Hospicová služba nejen na Vysočině nabývá zájmu veřejnosti, a tak je potřeba rozšiřovat vybavení a personální kapacitu hospiců. Právě k tomu je nutné získat potřebné finance. Koláč pro hospic není logicky zdaleka hlavním zdrojem financování, byť se z vybraných prostředků financují potřeby vyplývající z provozu Bárky, ale má především charakter osvěty a předávání informací veřejnosti o tom, co hospic je a co nabízí za služby.

Závěrem dodejme, že Koláč pro hospic není jednodenní záležitost. Sbírka pokračuje online formou až do konce října. Ti, kdo nestihli přijít k jednotlivým stánkům, nemusí smutnit, protože jihlavský hospic Bárku mohou podpořit přes platební bránu na webu www.kolacprohospic.cz. Hana Fexová dodává: „80 % lidí si přeje zemřít doma. V bezpečném prostředí a obklopeni svými blízkými. Pomozte jim splnit toto přání tím, že podpoříte Charitu v péči o umírající.“
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
Komentovaná prohlídka výstavy Terezy Říčanové s titulem Černá zvířata se bude konat v úterý 12. října v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykovo náměstí 24 v Jihlavě. Výstavou zájemce provede její kurátorka Hana Zrno Vondrů.
„Černá zvířata jsou myšlenky, které prolézají mými sklepeními, válejí se a vzpínají, hledají cesty. Když se jim podaří najít východ ven, stanou se obrazem, dostanou barvu, můžete je vidět.“
Tereza Říčanová

Výtvarný projev Terezy Říčanové je zemitý a nepatetický, převažují v něm syté barvy, témata jsou bezprostřední, žitá, nadějná i tíživá. Ztvárňuje příběhy, zvířata, rostliny, sny, města. Pro její tvorbu je typická jistá tematická cykličnost, která se však neuzavírá, ale nabaluje na sebe další možnosti vyjádření.

Technikou podmaleb na skle tvoří obrazy rostlin a snů, ty poté zasazuje do starých rámů. Barvy vrství pozpátku, respektive barvu v popředí nanáší na sklo jako první, v jednu chvíli je rub lícem a líc rubem. Na obrazech rostlin nalezneme detaily stonků, květů a plodů v různých okamžicích jejich vegetačního vývoje. Obrazy tak předkládají proměnlivý život rostlin, počínaje nesmělým pučením, vábivým květem, aby pak přešly k přejícnému plodu, a posléze k nevyhnutelné hnilobě.

Sny nebo spíše vlastní zjevení si autorka vizuálně i textově zaznamenává do deníků. Následně je překresluje, přepisuje, maluje na sklo či technikou linorytu tiskne jako jakási malá okénka se strohým příběhem. Sny jsou prchavé, avšak deníkové zápisy a jejich vizuální obtisk je zpřítomňují. Autorka se k nim může navracet, znovu a znovu ji zavádějí do krajiny denního snění. Přijímá signály, které jí pomohly osvětlit podstatu toho kterého snu v průběhu jejího života. Ke snům se v tvorbě stále navrací. Čerstvě vydané knihy StoSní a Pozdravy ze snové země jsou jakousi inventurou snů, které si již zaznamenává více jak dvacet let.

V oboru tvorby dětských knih je Tereza Říčanová stálicí. Její knihy kypí životem v jeho různých rovinách. V Psí a Kozí knížce zavádí děti do nepřikrášlené každodennosti. Soužití se zvířaty skýtá jak čistou radost, tak prozření někdy i bolestného koloběhu světa. Ve Vánoční a Velikonoční knížce se mísí dávný příběh křesťanských svátků s rodinným či individuálním prožíváním a vnímáním adventního zimního období či nadějným probouzejícím se jarem.

Svůj výtvarný projev v oblasti ilustrací autorka posouvá dále v knize Noemova archa. Texty zde prostupují do ilustrací, píše je vlastní rukou, projev je kompaktnější. Celostránkové ilustrace tak nesou hlavní narativní linku a vtahují tak intenzivněji čtenáře do dávného a napínavého starozákonního příběhu o potopě světa. Tato kniha byla oceněna Magnesií Literou.

Dalším autorčiným publikačním počinem jsou Obrazy světa, který obsahuje 14 map a knižního průvodce. V našem světě slouží mapy k orientaci, najdeme v nich přesné polohy či souřadnice. Ve výtvarném světe Terezy Říčanové dostávají jiný rozměr – jsou to mapy vnitřní představivosti, divoké fantazie, ale i všedních situací. Podíváme se do mnoha vrstev světa, do vesmíru, podzemí, hlubin moře, lesa, města a ještě mnohem dál, hlouběji, výš i níž. Všude je opravdu rušno!

V knize To je Istanbul objevujeme most mezi Asií a Evropou v jeho pestrobarevné, bujné až chaotické atmosféře, zobrazuje prostupnost posvátných míst s pouličním životem, proplétáme se parky, obchody, chrámy, památkami, tržištěm až spatříme pohled na noční město. Orientální ornament a jeho meditativní a zároveň pestrobarevný charakter je autorce blíže, než bychom si mohli myslet. Před více jak dvaceti lety na obyčejný balicí papír namalovala dvanáct ornamentů jako část své diplomové práce na VŠUP.

To však není vše, mimo svět výtvarného umění se autorka s chutí pouští i do teatrálních špílů. Pro děti hraje divadelní představení o Vlku Šedivákovi a Černé paní. Divadlo vyrobila z krabice a může jej rozbalit, kde se jí zachce, tak jako to v minulosti dělali putovní komedianti. Sama sobě je v něm hercem. K tomu všemu Tereza měla krávu a bude o ni vydávat knihu. Společně s Barborou Látalovou tančí Kozí kraviny, představení o kravské každodennosti a soužití s ní.

Tereza Říčanová je současnou autorkou, jejíž tvorbu by bylo troufalé a možná i zbytečné ohraničovat výtvarnými technikami, tématy, uměleckými směry, nic takového není podstatné. Zajímavé je však to, že její tvorba vizuálně pojmenovává koloběh a předmětnost světa. Co do obsahu i formy je to tvorba výrazně individuální a svébytná, zároveň však pravdivá a blízká.
Hana Zrno VONDRůZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
Motorovou pilu a ještě další věci ukradl z areálu firmy v době od třetí hodiny odpoledne středy 6. října do sedmé hodiny ráno následujícího dne v Jabloňově na Žďársku neznámý zloděj. Škoda byla vyčíslena na částku přes sedm tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Pachatel v bytě ukradl peněženku
Policisté prověřují případ vloupání do bytu, ke kterému došlo ve středu 6. října v ulici Tovární v Lukách nad Jihlavou na Jihlavsku. "Pachatel v době mezi jedenáctou hodinou dopoledne a půl jednou odpoledne poškodil okno u bytu, vnikl do vnitřních prostorů a odcizil peněženku s finanční hotovostí. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem tří tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají.

Opilá řidička způsobila nehodu, nadýchala téměř 2,5 promile
K dopravní nehodě s účastí čtyř vozidel došlo ve čtvrtek 7. října na silnici první třídy u Telče na Jihlavsku. "Čtyřicetiletá řidička vozidla Škoda jela kolem sedmé hodiny večer ve směru na Krahulčí, přičemž přejela do protisměrné části vozovky a narazila do projíždějícího auta Citroen. Následně se řidička vozidla Škoda střetla ještě s osobním autem Toyota a protijedoucím vozem Land Rover. Při nehodě nedošlo ke zranění osob, které by si vyžádalo zásah zdravotnické záchranné služby. Policisté u všech řidičů vozidel provedli dechové zkoušky. V případě čtyřicetileté řidičky osobního automobilu Škoda vykázala dechová zkouška pozitivní výsledek. Nadýchala 2,42 promile alkoholu a výsledky opakovaných měření byly 2,49 a 2,31 promile", popsala incident mluvčí policistů Stanislava Rázlová. U ostatních řidičů byly dechové zkoušky negativní. Způsobená škoda na vozidlech byla předběžně vyčíslena na částku přes dvě stě tisíc korun. Čtyřicetiletá žena svým jednáním naplnila znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Žena za volant usedla přes vyslovený zákaz
Policisté kontrolovali v pátek 8. října kolem osmé hodiny ráno v ulici Lnářšká v Humpolci na Pelhřimovsku osobní auto Volkswagen. "Provedenou lustrací zjistili, že žena má od září letošního roku vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla nesmí usednout do poloviny příštího roku. V další jízdě již pokračovat nesměla", uvedla S. Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Jízda bez řidičského oprávnění
Ve čtvrtek 7. října krátce před polednem zastavili policisté na Masarykově náměstí v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku vozidlo Jeep. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že jeho sedmapadesátiletý řidič není vlastníkem řidičského oprávnění. Policisté mu na místě další jízdu zakázali. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté zastavili ve středu 6. října před půl jedenáctou v noci u Olešné na Žďársku osobní auto Ford, jehož řidičem byl třiadvacetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla S. Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
První vinobraní dukovanské jaderné vinice, která je největším vinohradem na světě nacházejícím se v těsné blízkosti chladicích věží, proběhne v pátek 15. října u Jaderné elektrárny Dukovany. Počet 2040 vysázených hlav vinné révy symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků (4 × 510 MW).
Díky přístupnosti vinohradu široké veřejnosti ho mohou zájemci navštívit v průběhu celého roku a načerpat zde potřebnou energii, třeba pro další putování po regionu. Pro návštěvníky prvního vinobraní energetici připravili nejen ochutnávku vína a burčáku, ale také degustaci jaderného medu, který v průběhu letošního roku nasbíraly včelky z pěti úlů, které se nachází přímo u vinohradu.

„První sklizeň hroznů je významný milník každého vinohradu. Takzvané panenské víno jsme očekávali s pokorou a je pro nás symbolickou odměnou nejen za těžkou práci, která je s výsadbou nového vinohradu a péčí o něj pevně spjata, ale taky za tři desítky let bezpečného a spolehlivého provozu elektrárny,“ sdělil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

V pátek odpoledne od 13 hodin jsou tak na vinohrad u jaderné elektrárny zvaní milovníci vína, cimbálové hudby a dobré nálady, ale také zájemci o netradiční pohled na dominanty elektrárny, který vinohrad nabízí. Přestože se elektrárna nachází na pomezí krajů Jihomoravského a Vysočiny v blízkosti Znojemské podoblasti, podařilo se energetikům obnovit prvek, který zde v minulosti, jak některé názvy území a pozůstatky bývalých vinic napovídají, dříve patřil.

Historicky první výsadbu jaderného vinohradu provedli energetici ve spolupráci s vinaři už na podzim 2018. "Vinohrad je osázen odrůdami Sauvignonu a Ryzlinku rýnského, které jsou pro tuto oblast typické. Produkty jaderné vinice nejsou prodejné, a bude je možné za pár měsíců ochutnat pouze při prezentačních příležitostech," doplnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Jedinečnou atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné od Luboše Jiránka a jaderná stračena s nebeskými motivy od malíře Zdeňka „Kučise“ Kučery. Turisty k vinohradu dovede polní cestička na západní straně elektrárny, která ústí ze silnice k obci Rouchovany, až ke včelím úlům, které od letošního jara dotváří odraz zdejší čisté výroby elektřiny a zdravého životního prostředí.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
Ždírec nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poskytne finanční dar ve výši 3 000 korun každému občanu, který se do 31. prosince 2021 přihlásí k trvalému pobytu ve městě.
"Dar bude poskytnut občanu v hotovosti nebo bankovním převodem na účet v termínu od 15. ledna 2022 do 25. února 2022 za předpokladu, že občan požádal písemně o poskytnutí daru, ke dni předání daru má trvalý pobyt ve Ždírci nad Doubravou a uzavřel s městem darovací smlouvu", uvedl starosta města Bohumír Nikl.

Podmínkou pro obdržení daru je, že žadatel se přihlásil k trvalému pobytu ve Ždírci nad Doubravou v roce 2021 poprvé.

Rada města si vyhrazuje právo darovací smlouvu neuzavřít.

"Z denní praxe víme, že zejména v bytových domech, ale i v novostavbách bydlí mnoho lidí, kteří nejsou našimi občany. Město na ně nedostává příslušnou část daní, tito občané neplatí poplatky za likvidaci domovních odpadů, ani např. poplatky za držení psa", doplnil starosta s tím, že z těchto důvodů rada města rozhodla, že bude tyto občany motivovat finančním darem k tomu, aby se přihlásili do konce roku k trvalému pobytu u nás, ve Ždírci nad Doubravou.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
Přednáška Radima Kapavíka, předsedy spolku Signum belli 1914, s názvem Po stopách moravských vojáků v Karpatech, 1915: 13. zeměbranecká pěší divize v bojích první světové války - Karpaty 1915 se bude konat v úterý 12. října se od 17 hodin v muzejním Malovaném sále v Jihlavě.
Putování po stopách bojů moravských zeměbranců v Karpatech na polsko-slovenském pomezí, kde byla jihomoravská zeměbranecká divize nasazena v prvních měsících roku 1915. Prodělala zde těžké boje, vrcholící nasazením na hoře Manilowa, kde došlo k jedinému minovému útoku první světové války v Karpatech.

Boje v oblasti připomínají mimo jiné desítky vojenských hřbitovů navrhovaných slavným československým architektem Dušanem Jurkovičem; na některých z nich jsou pohřbeni i vojáci z Vysočiny.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku
V příštím týdnu začínají opravy povrchu silnic na ulicích Náhorní a Buková, Kolmá, Polenská či v Hruškových Dvorech. Na konci Brtnické ulice začne výstavba nového chodníku i prodloužení vodovodního řadu.
Na konci Brtnické ulice bude místo neupravené hliněné cesty nový chodník, veřejné osvětlení, plocha pro parkování i kontejnerové stání. Kromě prodloužení vodovodního řádu se počítá také s vybudováním nové opěrné zdi, která umožní u prudkého srázu rozšířit plochu pro pěší i parkoviště. Stavba potrvá od 11. října do léta příštího roku, a je možné při ní očekávat dopravní omezení. Počítá se také se zimní přestávkou výstavby, která bude pravděpodobně od začátku prosince do konce března.

„Toto místo je nepřehledné a nové úpravy zvýší bezpečnost chodců, kteří každý den dochází do zdejších novostaveb. Při začátku výstavby – přibližně do konce listopadu, bude kvůli kácení stromů znemožněn průjezd po jedné polovině komunikace a doprava bude řízena kyvadlově pomocí semaforu. Za tyto komplikace se předem omlouváme,“ uvedl náměstek pro oblast rozvoje města Petr Ryška. Zhotovitelem stavby je společnost SDZprofin s. r. o. a celá akce bude stát přes 11 a půl milionu korun.

Další opravy povrchů silnic

V příštím týdnu zahájí opravy povrchů silnic také odbor dopravy jihlavského magistrátu. Na komunikacích uvedených níže bude probíhat v týdnu od 11. do 15. října frézování povrchu a následně v týdnu od 18. do 22. října pokládka nových povrchů. V těchto dnech bude také probíhat uzavírka komunikací a objízdné trasy budou na místech vyznačené, výjimka bude u poslední uvedené, kde uzavírka nepotrvá tak dlouho:

- Komunikace ul. Kamenná – koncová část mezi ulicí Náhorní a Buková

- Komunikace ul. Kolmá – celá ulice vč. chodníku směrem k ulici Za Poštou

- Komunikace ul. Polenská – úsek od ul. Havlíčkova po železniční podjezd

- Komunikace Hruškové Dvory k ČOV – úsek okolo ČOV a úsek od lávky na ul. Hálkova až po železniční přejezd. Této komunikace se netýká uzavírka po celou dobu stavby, uzavřena bude pouze cca 3 až 5 hodin v jeden den z výše uvedeného týdnu, kdy bude probíhat pokládka povrchů.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   24. 1. 2022

• Lidé bez domova popíjejí v zimních měsících alkohol přímo na chodbách jihlavské nemocnice
• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v Kraji Vysočina přesáhla v loňském roce 61,7 procenta
• Z policejního deníku: příbuzní opilí muži se porvali; opilý mladík ležel na sněhu; opilé ženy skončily na záchytce
• Výstava Od kompaktát k reformaci. Jihlava v letech 1436–1567 v jihlavském muzeu
• Hasiči na Vysočině mají dvě nové mobilní elektrocentrály

Neděle   23. 1. 2022

• Z policejního deníku: chodec utrpěl po srážce s autem těžká zranění; autobus sjel do příkopu; po střetu auta s vlakem nebyl nikdo zraněn

Sobota   22. 1. 2022

• Výstavu Technická herna na cestách aneb Fyzika hrou doplní technická show Jana Ptáčka třeba o bengálské ohně či kouzlo 3D tisku
• Výstava fotografií Jihlava & „Jihlava" Milana Vilímka v muzejní kavárně
• Na Karlově náměstí bude vysazeno třiasedmdesát nových stromů, převážně okrasných hrušní
• Filmový klub v Jihlavě uvede ruský snímek U Petrovových řádí chřipka

Pátek   21. 1. 2022

• Jihlavští strážníci našli tašku plnou alkoholu
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku pervitinu; opilý agresivní muž skončil na záchytce
• Muž odcizil mobilní telefony, svůj cestou ztratil
• Výstava Volání dálek v jihlavském muzeu mapuje expedice a výzkumy společnosti Zoogeos Bohemia

Čtvrtek   20. 1. 2022

• Sbírka pravěkých nástrojů a kachlů v muzeu ve Velkém Meziříčí
• Táborskou zoologickou zahradu loni navštívilo 110 tisíc lidí, je tak nejnavštěvovanější v celém regionu
• Komentovaná prohlídka výstavy Ze zadu... Intervence Lenky Zadražilové Intervence do stálé expozice Ze sbírek… v jihlavské galerii
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě je zateplená lékárna, radiologie a stravovací provoz; kuchyně má novou vzduchotechniku
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 150 tisíc; recidivista kradl v obchodě; vandal počmáral zeď a vrata garáže černými nápisy; opilý řidič skončil na záchytce
• Policisté dopadli ženu, která se v Třebíči vloupala do rodinných domů
• Tři králové na palubě lodi Horácko vybrali pro Charitu téměř sedmnáct tisíc korun

Středa   19. 1. 2022

• Zkontrolujte si dálniční známku; za jízdu bez ní hrozí pokuty
• Meteorologové varují na Vysočině před silným větrem, sněžením a tvorbou sněhových jazyků
• Řidič měl na vozidle letní pneumatiky a havaroval
• Neznámí vandalové čmárali v Jihlavě na fasády budou různé nápisy, policie žádá o pomoc veřejnost
• Z policejního deníku: opilí muži skončili na záchytce

Úterý   18. 1. 2022

• Stojany na kola ve Žďáře nad Sázavou ozdobilo spodní prádlo
• Z policejního deníku: muži se nejdříve pohádali a pak poprali; vandal poškrábal lak na autech; zloděj se vloupal do chaty
• Dopravnímu podniku města Jihlavy zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu; dvacet procent autobusů na plyn nahradily naftové vozy
• Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
• Český stát pomáhá dlužníkům jen naoko, učit efektivitě bychom se mohli na Islandu
• V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha
• Příměstský tábor Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod nabídne dětem poznávání cest v naší krajině

Pondělí   17. 1. 2022

• Meteorologové varují před náledím
• Z policejního deníku: muž nadýchal téměř pět promile; opilí řidiči vyhrožovali, že si ublíží
• Jihlavský tunel bude od dubna kvůli opravám pro veřejnou dopravu osm týdnů uzavřen

Neděle   16. 1. 2022

• Na dálnici D1 na 97,6 km ve směru na Brno se střetla tři auta a autobus, dálnice je průjezdná s nejvyšší opatrností
• Zástupci jihlavské vysoké školy uctili památku Jana Palacha
• Nechte chráněné medvědy žít; táborská zoo nabízí pomoc s odchytem i umístěním medvěda z okolí Staré Boleslavi
• Meteorologové varují před čerstvým až silným severozápadním větrem
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta; krádež nafty; dopravní nehoda s alkoholem
• Přednáška Elektromagnetické vlny ve službách astronomie v jihlavském muzeu

Sobota   15. 1. 2022

• Nemocnici na kraji Města bylo před osmdesáti lety oficiálně uděleno právo veřejnosti; začala léčit všechny pacienty
• Na výstavě Čestmíra Sušky s titulem Rezavé sochy a jejich otisky pod novoměstskou oblohou se sochy rozezní
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Svéráz českého rybolovu, hrají jihlavští rybáři

Pátek   14. 1. 2022

• V Tyršových sadech v Třebíči přibude socha prezidenta T. G. Masaryka
• Archeologové našli pod starým domem v Jihlavě mince, fragment porcelánové panenky či keramický džbán
• Policisté zjistili časně ráno na D1 54 přestupků; řidiči kamionů ohrožují stáním mimo vyhrazená parkoviště ostatní řidiče
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda je 35 tisíc; recidivistka ukradla kabát; agresivní opilý muž skončil na záchytce
• U Mirotína na Pelhřimovsku zemřela po nárazu osobního auta do stromu spolujezdkyně
• Ohlédnutí pracovníků Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Vrakbar za rokem 2021
• Dárci krve budou mít v jihlavské nemocnici komfortnější zázemí
• Policisté pomáhají obětem domácího násilí; loni na Vysočině vykázali z obydlí 42 násilných osob

Čtvrtek   13. 1. 2022

• Nejhezčí pohlednice je z Modrého dolu fotografa Ladislava Rennera, vyhrála v soutěži o Nejkrásnější turistické pohlednice, vizitky, deníky a kalendáříky
• Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě již tuto sobotu
• Šlo o život! Po pěti hodinách vyjednávání zabránili strážníci jihlavské městské policie hledanému muži v sebevraždě
• Jihlavští kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku notebook, cigarety a peníze; zdrogovaný řidič nepředložil řidičský průkaz, přišel o něj při policejní kontrole před pár dny
• Záchranáři na Vysočině ošetřili v loňském roce rekordní počet pacientů
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste; největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví

Středa   12. 1. 2022

• Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
• Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
• Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
• Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně

Úterý   11. 1. 2022

• Tříkrálový pochod na Křemešník s hojnou účastí
• Výtěžek Vánoční sbírky v Třebíči je přes 51 tisíc korun; peníze budou věnovány dětskému očnímu oddělení
• Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou statkem tradiční lidové kultury Vysočiny
• Maturanti vysočinských středních odborných škol si i letos zaúčtují online
• Prvním mládětem nového roku je v jihlavské zoo velemyš největší, vzácný a tajemný hlodavec z Filipín
• Nenapravitelná devětadvacetiletá řidička skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: krádež přívěsného vozíku; krádež tabákových výrobků i alkoholu
• Vždy musím vidět výsledek své práce, říká ředitelka jihlavské charity
• Kdo žil ve starých domech v Pelhřimově napoví komentovaná prohlídka výstavy Pelhřimovští výtečníci
• Dukovany a Temelín minimalizují plastový odpad
• Na silnicích Vysočiny loni při nehodách zemřeli dva motorkáři

Pondělí   10. 1. 2022

• Vodní ráj v Jihlavě loni navštívilo pouze 55 813, mohl za to covid, studené počasí i požár sauny
• Jihlavské muzeum pořádá výtvarnou soutěž na téma Motýli pro děti do čtrnácti let
• Z policejního deníku: opilý muž vyhrožoval, že si ublíží; řidič nadýchal přes 2,5 promile
• V Bačicích sjelo do rybníka auto, hasiči museli použít automobilový jeřáb
• Za přetížená vozidla převážející dřevo padají vysoké pokuty
• Dukovany a Temelín převádějí návštěvníky dočasně na internet
• Výstava Noční proud výtvarnice Zuzany Růžičkové v jihlavské galerii
• Loni zemřeli při dopravních nehodách na Vysočině čtyři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při nehodě je poranění hlavy
• Platby on-line z pohodlí domova: Humpolec zavádí Portál občana

Neděle   9. 1. 2022