Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 11.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
Imatrikulace studentů prvních ročníků napříč všemi studijními programy, a to premiérově v aule výukového centra proběhne ve čtvrtek 14. října. Z celkového počtu 1300 studentů prvních ročníků se jich dobrovolného slavnostního obřadu zúčastní zhruba sto padesát. V drtivé většině se jedná o studenty prezenční formy studia. Čekají je dva slavnostní akty, v 15 a následně v 16 hodin.
Imatrikulace je jedním z akademických obřadů, ke kterým se řadí například i promoce. Zatímco druhá zmíněná tradice je slavnostním ukončením studia, ta první je naopak vstupem do akademického světa a oficiálním začátkem vysokoškolského života. Slavnostnímu aktu je přítomen rektor školy, prorektoři, garanti studijních programů a v roli hostů tradičně také zástupci kraje a města. Svou účast na letošní imatrikulaci přislíbili radní Kraje Vysočina Jan Břížďala a Karel Janoušek.

Akademičtí pracovníci jsou během slavnostního aktu oděni v talárech a používají se během něj insignie školy – rektorský řetěz, žezlo a prorektorské řetězy. Studenti během imatrikulace skládají slavnostní sliby, jejichž obsahem je především plnění povinností a závazků vůči škole. Studenti během ceremonie po zaznění svého jména předstoupí před přítomné akademické funkcionáře, pokloní se, pravou ruku přiloží nad žezlo držené pedelem, vysloví slib a převezmou památeční imatrikulační list.

Mezi nově nastupujícími studenty jsou letos také vůbec první studenti navazujícího magisterského programu Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, kteří se budou moct již za dva roky chlubit jako první inženýrskými tituly z Kraje Vysočina.

VŠPJ je jedinou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina. Tato veřejná vysoká škola nabízí tříleté bakalářské studijní programy a obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Aplikované strojírenství, Cestovní ruch, Finance a řízení, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník a nově navazující magisterský program Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku, zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje vlastní cestovní kancelář a je autorizovaným zkouškovým centrem British Council.
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
Do hotelu v Hrotovicích na Třebíčsku zavítal v sobotu 2. října krátce před devatenáctou hodinou netradiční host – mládě divočáka.
"Pohotová obsluha Pepu zavřela na toaletě", uvádějí hasiči na svých facebookových stránkách.

Přivolaná jednotka hasičů z Hrotovic zvířátko odchytla a následně jej vypustila do volné přírody.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
Řidič, který narazil s autem v pondělí 11. října před půl čtvrtou odpoledne v ulici U Kaple v Třebíči do stromu, utrpěl zranění a skončil v nemocnici. Uvedla to mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.
Při nehodě se zranil řidič vozidla a skončil v péči zdravotníků, kteří jej po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do nemocnice.

"Zasahující hasiči provedli na havarovaném vozidla protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování", doplnila informace P. Musilová.

Na místě události zasahovala jednotka profesionálních hasičů z Třebíče.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
Požár vyvážecí soupravy, který vzplál v pondělí 11. října ve 12 hodin v lese u Nyklovic na Žďársku, napáchal předběžnou škodu 1,5 milionu korun. Uvedla to mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.
Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Bystřice nad Pernštejnem společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Trpína a obce Bystré.

"Hasičům se podařilo požár velmi rychle lokalizovat a následně i zlikvidovat. Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Požár zapříčinila technická závada v motorovém prostoru vyvážecí soupravy", doplnila mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
Pietní místo v souvislosti s pandemií Covid - 19 vzniklo před infekčním pavilonem v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Uvedla to mluvčí nemocnice Petra Černo. Autorem je sochař RNDr. Radomír Dvořák.
Dárcem materiálu je firma Granit Lipnice s.r.o. Kámen PIETA má po délce přes tři metry a váží přes jednu tunu.
"Formátování a sochařské zásahy zabraly přes dvacet hodin," sdělil Radomír Dvořák. Pietní místo vzniklo na základě přání blízkých našich pacientů vytvořit v areálu nemocnice místo, kde by bylo možné zapálit svíčku. V nemocnici v Havlíčkově Brodě zemřelo v souvislosti s Covid-19 více než tři sta pacientů.

"Radomír Dvořák je autorem již několika uměleckých děl v budovách a areálu nemocnice - například altánu Tři Grácie, soch Hygeia - bohyně zdraví, Dafne, sochy Alfa a Omega a dalších. Veškerá díla autor nemocnici věnoval, za což mu patří velké poděkování", doplnila Petra Černo.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
V sobotu 9. října přijali policisté po jedné hodině v noci oznámení o pohřešování ženy, kterou postrádali její blízcí. Žena se nacházela v obtížné životní situaci a její rodina o ni měla obavu. Policisté zjistili veškeré dostupné informace k popisu ženy a místům, kde by se mohla nacházet. Žena se měla pohybovat v Telči, kde ji začali policisté okamžitě hledat. Pátrali v lokalitě autobusového a vlakového nádraží, podnicích, v ulicích města i jeho okolí. Přibližně po dvou hodinách policisté pohřešovanou ženu nalezli na ulici nedaleko centra Telče. Byla v pořádku, ale ve špatném psychickém stavu. Policisté ženě poskytli nezbytnou pomoc a přivolali záchranáře, která ženu převzala do péče. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Zloděj si odnesl z domu a kontejneru nádrž na vodu, sporák a další věci
Do kontejneru a neobydleného domu se v době od začátku července do pátku 8. října v ulici Nádražní v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku vloupal neznámý zloděj. "Pachatel násilím poškodil uzavírání kontejneru a vnikl do vnitřních prostorů, odkud odcizil mimo jiné tisíci litrovou nádrž na vodu a plynový sporák. Z domku pachatel odcizil kovovou mříž a dále odcizil kovovou branku u plotu a pletivo. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem třinácti tisíc korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ nadále prověřují a po pachateli pátrají.

Opilý řidič boural
V neděli 10. října jel po druhé hodině ráno řidič vozidla Škoda po silnici první třídy číslo 38 ve směru k dálnici. "Při jízdě v úseku pod mostem ulice Jiráskova v Jihlavě s vozem narazil do sloupu dopravního značení, najel na betonová středová svodidla, s automobilem byl vymrštěn do vzduchu, poté dopadl na protisměrný jízdní pruh, vozidlo se převrátilo na střechu a sklouzlo po vozovce na středový dělící pruh", popsala nehodu Jana Kroutilová. Řidič utrpěl při nehodě zranění a na ošetření jej převezli záchranáři do jihlavské nemocnice. Policisté provedli u dvaatřicetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,58 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda osmdesát tisíc korun. Další škoda za přibližně deset tisíc korun vznikla na poškozeném dopravním značení a svodidlech. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehodu šetří.

Opilý řidič havaroval
Pětatřicetiletý muž havaroval s vozidlem v pátek 8. října krátce před jedenáctou hodinou večer v Pelhřimově. "Muž jel s vozidlem BMW po ulici Křemešnická, přičemž najel na svodidla a vozidlo se převrátilo na bok. Ke zranění osob, které by si vyžádalo zásah zdravotnické záchranné služby, nedošlo. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku. Nadýchal 2,25 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 2,32 a 2,14 promile", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 9. října zastavili policisté před jedenáctou hodinou večer v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku řidiče vozu Škoda Octavia, který jel po ulici Brněnská. "U devatenáctiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,07 promile alkoholu a přes jedno promile u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Následující den sdělil policejní inspektor muži podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili v neděli 9. října kolem poledne v ulici Sázavská ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku osobní auto Škoda. "Jeho čtyřiapadesátiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Její naměřená hodnota činila 0,43 promile alkoholu. Podobný výsledek vykázalo také opakované měření. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v sobotu 9. října krátce před jednou hodinou odpoledne na Náměstí ve Velkém Meziříčí osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl jednatřicetiletý muž. "Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,41 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala S. Rázlová. Z přestupku na úseku dopravy se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu
V zámecké konírně v Třebíči se bude v úterý 19. října od 16 hodin konat dětská vernisáž obrazů Tomáše Rossího. Autor provede dětské návštěvníky svým světem barev a od 17.30 hodin bude v muzejní kavárně následovat beseda s malířem o jeho tvorbě a pohledu nejen na umění.
Tomáš Rossí (narozen 1955 v Brně) náleží k přední garnituře své umělecké generace. Jeho tvůrčí cesta je vyznačena periodami s dominancí odlišných malířských technik. Dospíval k nim ve volné tvorbě, stejně tak recipročně přes náročnou práci restaurátorskou.

Snahy přenést úsek krajiny nebo krajinný detail závěsnou malbou do interiéru, skončily ve vývoji malířství před koncem 19. století. Od té doby jsou krajina, zahrada, pěstěné plody a jednotlivosti vegetace pro malíře modelem, předlohou, vzorem. Obraz je ohlasem modelu, s význakem jisté podobnosti. Ona podobnost v obrazech Tomáše Rossí zrcadlí umělcovu inspiraci a citlivost, ne však ambici přiblížit se malbou objektivní skutečnosti. Snaha vězí v opaku, v dospění k určité distanci od viděného, což je vlastní tvorba, zrcadlo syntaxe, do níž umělec vložil intelekt a čistotu rukopisu.

Obrazy Tomáše Rossí, někdy sestavená do vícedílných nástěnných ploch, lze užít k eventuální připomínce historicky důležitého pojmu evropské povědomí reinterpretace přírodního světa. Ten se datuje k debatám o Monetových obrazech leknínů z první čtvrtiny minulého století. Celek příroda i její inspirující části přestaly být sbírkou zobrazitelných krásných objektů. Její nové pojetí je od toho času odkazem na umělcovu energetickou struktura. Tato signifikantní fakta Tomáš Rossí přijal evidentně po svém. V obměnách soustředění na kolekce obrazů se specifickými tématy stojí vprostřed přírodního prostředí, rovnocenně (a přeneseně) i na jeho užitkově pěstěném dílu, monumentalizuje solitéry květeny a plodů, s nevýhradním přihlášením se k estetice baroka. A to i přesto, že význaky baroka jsou kupříkladu nedůvěra v rozum (pravda je zjevena) a odvrat od přírody, což není Tomáše Rossí programem.

Zvýrazněnou roli přisuzuje barvám neseným iluzí světla, obdobně světlu, které definuje tvar jeho obtékáním v podobě zářících kontur. Tak vnikají pro malbu Tomáše Rossí charakteristické optické vibrace znějící přírody. Skrze vyvstalé souvislosti malířova duchovního světa i ryze praktické postupy tvořivého úkonu jsou svérázně prolnuty obě stěžejní vrstvy obrazu, faktická a imaginativní.

Specifické téma nese cyklus komorních maleb s titulem Slabikář. V spojitosti edukačních prvků, rozkrývajících triviální poznání světa, a vyhraněného malířského rukopisu vnímáme tyto obrazy jako nauku svéráznou hrou. Cílí k vyspěle poučeným, schopným nejprve diferencovat v oproštěné obraznosti věcná východiska. Až poté rozkryjeme, snad i s překvapivým potěšením, malířova malá velká osobní i odosobněná gesta nad nejvšednějšími skutečnostmi.

Cyklus Slabikář má v tvorbě Tomáše Rossí důležité postavení. Napsal: Vznikl jako vzpomínka na školní léta. Ve třídě jsme měli vyvěšené didaktické pomůcky. Byly to kartony, kde zobrazený děj byl podpořen písmem. S odstupem jsem si na ty věci vzpomněl. Zas sedím v 1. třídě a koukám na kartony. V rychlých malířských sděleních se především jedná o imprese námětů a světlo. A názvy, psané velkými písmeny jsou pojistkou, aby malba neutekla z formátu. A je to expresivní.

Muzeum chystá k výstavě Tomáše Rossího - Obrazy doprovodný program. Na co se můžete těšit?
Dětská vernisáž, úterý 19. října od 16 hodin
Tomáš Rossí provede dětské návštěvníky svým světem barev. Vstup volný.
Beseda s autorem v muzejní kavárně, úterý 19. října od 17.30 hodin
S autorem o jeho tvorbě a pohledu nejen na umění. Vstupné 30 Kč.
Derniéra výstavy, neděle 31. října od 15 hodin
Komentovaná prohlídka výstavy s autorem. Vstup volný.

Program pro školy Za barevnými okny
Edukační program připravený k výstavě pro děti mateřských a základních škol. Vstupné 30 Kč. Nutná rezervace na e.novotna@muzeumtr.cz, 568 408 897.
Komentovaná prohlídka výstavy pro střední školy
Vstupné 30 Kč. Nutná rezervace na v.zabrsova@muzeumtr.cz, 568 441 078
Obrazy Tomáše Rossího budou v zámecké konírně vystaveny do 31. října
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   24. 1. 2022

• Lidé bez domova popíjejí v zimních měsících alkohol přímo na chodbách jihlavské nemocnice
• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v Kraji Vysočina přesáhla v loňském roce 61,7 procenta
• Z policejního deníku: příbuzní opilí muži se porvali; opilý mladík ležel na sněhu; opilé ženy skončily na záchytce
• Výstava Od kompaktát k reformaci. Jihlava v letech 1436–1567 v jihlavském muzeu
• Hasiči na Vysočině mají dvě nové mobilní elektrocentrály

Neděle   23. 1. 2022

• Z policejního deníku: chodec utrpěl po srážce s autem těžká zranění; autobus sjel do příkopu; po střetu auta s vlakem nebyl nikdo zraněn

Sobota   22. 1. 2022

• Výstavu Technická herna na cestách aneb Fyzika hrou doplní technická show Jana Ptáčka třeba o bengálské ohně či kouzlo 3D tisku
• Výstava fotografií Jihlava & „Jihlava" Milana Vilímka v muzejní kavárně
• Na Karlově náměstí bude vysazeno třiasedmdesát nových stromů, převážně okrasných hrušní
• Filmový klub v Jihlavě uvede ruský snímek U Petrovových řádí chřipka

Pátek   21. 1. 2022

• Jihlavští strážníci našli tašku plnou alkoholu
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku pervitinu; opilý agresivní muž skončil na záchytce
• Muž odcizil mobilní telefony, svůj cestou ztratil
• Výstava Volání dálek v jihlavském muzeu mapuje expedice a výzkumy společnosti Zoogeos Bohemia

Čtvrtek   20. 1. 2022

• Sbírka pravěkých nástrojů a kachlů v muzeu ve Velkém Meziříčí
• Táborskou zoologickou zahradu loni navštívilo 110 tisíc lidí, je tak nejnavštěvovanější v celém regionu
• Komentovaná prohlídka výstavy Ze zadu... Intervence Lenky Zadražilové Intervence do stálé expozice Ze sbírek… v jihlavské galerii
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě je zateplená lékárna, radiologie a stravovací provoz; kuchyně má novou vzduchotechniku
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 150 tisíc; recidivista kradl v obchodě; vandal počmáral zeď a vrata garáže černými nápisy; opilý řidič skončil na záchytce
• Policisté dopadli ženu, která se v Třebíči vloupala do rodinných domů
• Tři králové na palubě lodi Horácko vybrali pro Charitu téměř sedmnáct tisíc korun

Středa   19. 1. 2022

• Zkontrolujte si dálniční známku; za jízdu bez ní hrozí pokuty
• Meteorologové varují na Vysočině před silným větrem, sněžením a tvorbou sněhových jazyků
• Řidič měl na vozidle letní pneumatiky a havaroval
• Neznámí vandalové čmárali v Jihlavě na fasády budou různé nápisy, policie žádá o pomoc veřejnost
• Z policejního deníku: opilí muži skončili na záchytce

Úterý   18. 1. 2022

• Stojany na kola ve Žďáře nad Sázavou ozdobilo spodní prádlo
• Z policejního deníku: muži se nejdříve pohádali a pak poprali; vandal poškrábal lak na autech; zloděj se vloupal do chaty
• Dopravnímu podniku města Jihlavy zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu; dvacet procent autobusů na plyn nahradily naftové vozy
• Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
• Český stát pomáhá dlužníkům jen naoko, učit efektivitě bychom se mohli na Islandu
• V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha
• Příměstský tábor Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod nabídne dětem poznávání cest v naší krajině

Pondělí   17. 1. 2022

• Meteorologové varují před náledím
• Z policejního deníku: muž nadýchal téměř pět promile; opilí řidiči vyhrožovali, že si ublíží
• Jihlavský tunel bude od dubna kvůli opravám pro veřejnou dopravu osm týdnů uzavřen

Neděle   16. 1. 2022

• Na dálnici D1 na 97,6 km ve směru na Brno se střetla tři auta a autobus, dálnice je průjezdná s nejvyšší opatrností
• Zástupci jihlavské vysoké školy uctili památku Jana Palacha
• Nechte chráněné medvědy žít; táborská zoo nabízí pomoc s odchytem i umístěním medvěda z okolí Staré Boleslavi
• Meteorologové varují před čerstvým až silným severozápadním větrem
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta; krádež nafty; dopravní nehoda s alkoholem
• Přednáška Elektromagnetické vlny ve službách astronomie v jihlavském muzeu

Sobota   15. 1. 2022

• Nemocnici na kraji Města bylo před osmdesáti lety oficiálně uděleno právo veřejnosti; začala léčit všechny pacienty
• Na výstavě Čestmíra Sušky s titulem Rezavé sochy a jejich otisky pod novoměstskou oblohou se sochy rozezní
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Svéráz českého rybolovu, hrají jihlavští rybáři

Pátek   14. 1. 2022

• V Tyršových sadech v Třebíči přibude socha prezidenta T. G. Masaryka
• Archeologové našli pod starým domem v Jihlavě mince, fragment porcelánové panenky či keramický džbán
• Policisté zjistili časně ráno na D1 54 přestupků; řidiči kamionů ohrožují stáním mimo vyhrazená parkoviště ostatní řidiče
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda je 35 tisíc; recidivistka ukradla kabát; agresivní opilý muž skončil na záchytce
• U Mirotína na Pelhřimovsku zemřela po nárazu osobního auta do stromu spolujezdkyně
• Ohlédnutí pracovníků Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Vrakbar za rokem 2021
• Dárci krve budou mít v jihlavské nemocnici komfortnější zázemí
• Policisté pomáhají obětem domácího násilí; loni na Vysočině vykázali z obydlí 42 násilných osob

Čtvrtek   13. 1. 2022

• Nejhezčí pohlednice je z Modrého dolu fotografa Ladislava Rennera, vyhrála v soutěži o Nejkrásnější turistické pohlednice, vizitky, deníky a kalendáříky
• Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě již tuto sobotu
• Šlo o život! Po pěti hodinách vyjednávání zabránili strážníci jihlavské městské policie hledanému muži v sebevraždě
• Jihlavští kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku notebook, cigarety a peníze; zdrogovaný řidič nepředložil řidičský průkaz, přišel o něj při policejní kontrole před pár dny
• Záchranáři na Vysočině ošetřili v loňském roce rekordní počet pacientů
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste; největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví

Středa   12. 1. 2022

• Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
• Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
• Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
• Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně

Úterý   11. 1. 2022

• Tříkrálový pochod na Křemešník s hojnou účastí
• Výtěžek Vánoční sbírky v Třebíči je přes 51 tisíc korun; peníze budou věnovány dětskému očnímu oddělení
• Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou statkem tradiční lidové kultury Vysočiny
• Maturanti vysočinských středních odborných škol si i letos zaúčtují online
• Prvním mládětem nového roku je v jihlavské zoo velemyš největší, vzácný a tajemný hlodavec z Filipín
• Nenapravitelná devětadvacetiletá řidička skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: krádež přívěsného vozíku; krádež tabákových výrobků i alkoholu
• Vždy musím vidět výsledek své práce, říká ředitelka jihlavské charity
• Kdo žil ve starých domech v Pelhřimově napoví komentovaná prohlídka výstavy Pelhřimovští výtečníci
• Dukovany a Temelín minimalizují plastový odpad
• Na silnicích Vysočiny loni při nehodách zemřeli dva motorkáři

Pondělí   10. 1. 2022

• Vodní ráj v Jihlavě loni navštívilo pouze 55 813, mohl za to covid, studené počasí i požár sauny
• Jihlavské muzeum pořádá výtvarnou soutěž na téma Motýli pro děti do čtrnácti let
• Z policejního deníku: opilý muž vyhrožoval, že si ublíží; řidič nadýchal přes 2,5 promile
• V Bačicích sjelo do rybníka auto, hasiči museli použít automobilový jeřáb
• Za přetížená vozidla převážející dřevo padají vysoké pokuty
• Dukovany a Temelín převádějí návštěvníky dočasně na internet
• Výstava Noční proud výtvarnice Zuzany Růžičkové v jihlavské galerii
• Loni zemřeli při dopravních nehodách na Vysočině čtyři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při nehodě je poranění hlavy
• Platby on-line z pohodlí domova: Humpolec zavádí Portál občana

Neděle   9. 1. 2022