Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 26.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén; slyšet bude i v obcích v okolí elektrárny
Zkouška sirén proběhne mimořádně ve středu 27. října v Jaderné elektrárně Dukovany. Kolísavý tón v délce 140 sekund začne znít v areálu elektrárny přesně ve 12 hodin a ve 12.15 hodin. Akustické signály mohou být slyšitelné i v okolí elektrárny, obyvatelé ale na ně nemusí nijak reagovat.
Pravidelné celostátní zkoušky sirén varovného sytému probíhají v České republice každou první středu v měsíci. Během nich se spouští také sirény systému vnitřního varování elektrárny, které musí energetici navíc testovat při samostatných zkouškách v půlročních intervalech. Proto v areálu Jaderné elektrárně Dukovany spustí kolísavý tón v délce 140 sekund už zítra v poledne. "Areálové sirény jsou zvukově výrazné a osoby projíždějící v blízkosti elektrárny nebo v okolních obcích tak mohou tyto zvukové signály zaznamenat," uvedl tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Proto energetici předem informovali obecní úřady i obyvatele regionu.

Ve dvacetikilometrovém okolí elektrárny, v tzv. zóně havarijního plánování, provozují energetici 238 sirén, které jsou centrálně spouštěny z krajských operačních a informačních středisek Hasičského záchranného sboru České republiky nebo v případě potřeby přímo z elektrárny. Energetici postupně nahrazují původní rotační sirény za nové, které umožňují spouštění nejen zvukového signálu, ale také sdělení důležitých informací.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Na silnicích Vysočiny letos zemřeli tři chodci a tři cyklisté; v rámci dopravně bezpečnostní akce se policisté zaměří na viditelnost chodců a cyklistů
V Kraji Vysočina bude od středy 27. října probíhat dopravně bezpečnostní akce, která bude zaměřená na zvlášť zranitelné účastníky silničního provozu. Akce „Viditelnost“ se uskuteční v rámci celého kraje na předem vybraných místech především v blízkostech přechodů pro chodce nebo přejezdů pro cyklisty. Do akce se zapojí také policisté oddělení tisku a prevence, kteří budou chodců i cyklistům kromě preventivních rad rozdávat také reflexní prvky, které je vhodné využívat především za snížení viditelnosti.
Od začátku letošního roku do konce září šetřili policisté v Kraji Vysočina celkem 61 dopravních nehod s účastí chodce. Kromě chodců se stali účastníky nehod také cyklisté - od začátku letošního roku došlo na silnicích Kraje Vysočina k celkem 122 nehodám cyklistů. Řada dopravních nehod se stala za snížené viditelnosti. Při těchto nehodách bylo šest osob usmrceno, 13 dalších utrpělo těžké zranění a 146 bylo při nehodách zraněno lehce.

Velmi často dochází v silničním provozu k vážným dopravním nehodám, jejíž účastníci jsou chodci nebo cyklisti. Chodci a cyklisti jsou nejzranitelnější účastníci silničního provozu. Tuto skutečnost si ovšem mnozí neuvědomují. K většině těchto dopravních nehod dochází za snížené viditelnosti a nejčastěji mimo obec, kde chodník a ani zde není veřejné osvětlení.

Příchod podzimu nám dává najevo, že musíme počítat s častějšími změnami teplot a počasí, což znamená, že se tato událost dotkne i cyklistů a chodců. Zhoršené podzimní počasí představuje pro chodce značnou míru nebezpečí. V ranních hodinách nebo v podvečer se v současné době také často v blízkosti silnic tvoří mlha, která představuje pro všechny účastníky silničního provozu možné riziko. Právě mlha může výrazně znepříjemnit chůzi, ale i jízdu na jízdním kole. Obzvlášť opatrní musí být tito účastníci silničního provozu při pohybu za soumraku a za svítání.

Základní pravidlo bezpečnosti na silnicích „Vidět a být viděn“ platí pro všechny účastníky na silnicích. Obzvláště to tak platí za snížené viditelnosti. Spousta dopravních nehod s účastí chodce se stala dle vyjádření řidičů mimo obec, a to tak, že ho samotný řidič zahlédl chodce až na poslední chvíli nebo vůbec.

Je důležité, aby se chodci snažili při pohybu po komunikaci svoji viditelnost zvýšit. Při pohybu za snížené viditelnosti by měli nosit oblečení jasných barev, aby byli lépe vidět v mlze nebo ve tmě. Oblečení je vhodné opatřit reflexními prvky a doplňky, které výrazně září ve světlech projíždějících vozidel. Nejčastěji se používají barvy jasně žlutá, zelená a oranžová.

Chodec by měl být dále, vždy opatrný, pozorný a ohleduplný. Chodec musí chodit především po chodníku, a to po jeho pravé straně, nebo může chodit po vyznačené stezce pro chodce. Tam kde chodník ani stezka pro chodce není, musí chodec jít po levé krajnici. Vedle sebe mohou jít pouze dva chodci. Při snížené viditelnosti nebo v nebezpečných, nepřehledných úsecích musí jít chodci za sebou. Chodci by měli vždy pamatovat na skutečnost, že žádný řidič nedokáže zastavit své vozidlo, pokud mu někdo náhle vstoupí nebo vběhne do jízdní dráhy.

Reflexní prvek umístěný na viditelném místě musí mít každý chodec, který se za snížené viditelnosti pohybuje po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení. Tuto povinnost stanovil zákon o provozu na pozemních komunikacích: Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Za nesplnění povinnosti dané novelizovaným zákonem lze uložit pokutu až 2 000 korun. Každý chodec by měl pamatovat na to, že reflexní prvky používá proto, aby chránil sám sebe před případnou kolizí s vozidlem, jehož řidič chodce v tmavém oblečení bez reflexních prvků spatří mnohdy na poslední chvíli.

Velice podobná opatření platí i pro cyklisty. Opakovaně se setkáváme s neosvětlenými cyklisty, kteří zbytečně riskují své zdraví nebo život. Cyklisté nejsou dostatečně anebo vůbec osvětleni a nepoužívají ani reflexní prvky. Cyklisté musí dbát na to, aby jejich kolo mělo řádné vybavení. Mezi základní výbavu jízdního kola patří funkční brzdy, odrazky na těle kola, světlomet červené barvy na zadní části a světlomet bílé barvy na přední části jízdního kola. S výbavou jízdního kola také úzce souvisí vybavení cyklisty. Nesmíme zapomenout, že cyklista mladší 18 let musí za jízdy použít ochranou přilbu schváleného typu. Tuto přilbu musí mít za jízdy nasazenou a řádně připevněnou na hlavě. V dnešní době už i cyklisté starší 18 let, kteří nechtějí hazardovat se svým zdravím, používají při jízdě také ochranou přilbu. Také oblečení cyklisty by mělo být pestré a nejlépe obsahovat reflexní prvky, které cyklistu na komunikaci více zviditelní.

Foto Policie ČR, ilustrační
Martin HRON



Zpět nahoru na obsah...

Legiovlak zavítal do Jihlavy; stojí na Hlavním nádraží
Legiovlak na Hlavním nádraží v Jihlavě si mohou zájemci prohlédnout až do neděle 7. listopadu. Pro veřejnost je otevřen ve všední dny od 8 do 16 hodin, o víkendu pak od 9 do 16 hodin.
Legiovlak se skládá ze čtrnácti zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918 – 1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky.

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů.

Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií.

Organizátoři prosí návštěvníky a by se chovali ohleduplně a v souladu s vládními nařízeními proti šíření COVID-19. Veškeré bezpečnostní pokyny pro návštěvníky budou uvedeny na místě expozice. Omlouvají se za vzniklé nepříjemnosti a děkují za pochopení.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

V nemocnici v Havlíčkově Brodě budou od středy 27. října zakázány návštěvy
S ohledem na nepříznivý vývoj epidemiologické situace vyhlásila nemocnice v Havlíčkově Brodě od středy 27. října zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních. Uvedla to mluvčí nemocnice Petra Černo.
"Omezení zákazu návštěv se netýká pacientů v paliativní péči, kritickém stavu a dětského oddělení - s omezením počtu návštěv. Návštěva možná vždy po domluvě s ošetřujícím lékařem. U porodu může být přítomen otec, partner, případně dula nebo 1 osoba blízká - platí taktéž u návštěv na stanici šestinedělí", informovala Petra Černo.

Zákaz návštěv je platný do odvolání.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské nemocnici podpoří puntíky pacienty s lupénkou
Onemocnění, kterým trpí zhruba dvě procenta populace a postihuje stejně ženy, jako muže. Nejčastějším projevem je olupování zarudlé pokožky, neboť ta se obměňuje až sedmkrát rychleji než normálně. Jde o lupénku, neboli psoriázu. Tento týden si ji připomínáme puntíky.
Lupénka začíná většinou mezi šestnáctým a třicátým rokem života, méně častá bývá u dětí. Onemocnění se zhoršuje na jaře a na podzim.

„Nejčastěji se toto onemocnění projevuje na kůži, ve vlasech a na nehtech. Může dojít i k rozvoji psoriatické artritidy, tedy k zánětu šlach a kloubů. Touto nemocí trpí přibližně jedna čtvrtina pacientů s lupénkou. Rozhodně se nevyplácí své potíže podceňovat, ideální je se o všem poradit s lékařem,“ říká primářka Marie Policarová.

V Nemocnici Jihlava se novými možnostmi léčby lupénky zabývají již 12 let. Jako specializované centrum nabízejí řešení i pro středně těžké a těžké pacienty, kteří na léčbu lupénky už možná zanevřeli. K příležitosti Světového dne psoriázy, který připadá na 29. října, upozorňuje na toto onemocnění projekt zapsaného spolku Revenium Puntíkový den, ke kterému se připojují i zdravotníci z naší nemocnice. Symbolicky tak podpoříme pacienty s lupénkou tím, že si na sebe v tento den vezmeme cokoli s puntíky. Pro více informací o tomto projektu navštivte prosím web www.puntikovyden.cz, případně Facebook Puntíkový den.

Foto: levý obrázek - novorozenecká JIP; pravý obrázek - plicní oddělení
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: dopravní nehody ve Ždírci nad Doubravou; zloděj ukradl nářadí za 190 tisíc; motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
Dosud neznámý pachatel se v době od 22. října 25. října vloupal po odstranění visacího zámku dveří do stavebního kontejneru, který byl umístěn v areálu zemědělského družstva v Jiraticích na Třebíčsku. Z kontejneru zloděj ukradl stavební nářadí, a to vibrační pěch, řezačku, vibrační desku, elektrické kladivo, nivelační přístroj, rozbrušovačku, čímž majiteli způsobil škodu v celkové výši téměř 190 tisíc korun. Po pachateli krádeže vloupáním i po odcizených věcech kriminalisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Policisté přijali v pondělí 25. října deset minut před desátou hodinou ranní oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/37 ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku v blízkosti železničního přejezdu. Osmašedesátiletý řidič osobního vozidla Škoda Superb jel od obce Údavy do centra Ždírce nad Doubravou. Zřejmě se plně nevěnoval řízení motorového vozidla a přejel vlevo do protisměrné části silnice, kde v danou dobu projíždělo osobní auto Citroen Berlingo. Došlo k bočnímu střetu obou vozidel. Vozidlo Citroen Berlingo bylo vlivem nárazu odmrštěno vpravo mimo komunikaci a dále mimo kolejiště. Řidič osobního vozidla Škoda Superb po střetu pokračoval v jízdě, kde vyjel vlevo na vyvýšený obrubník a dále na travnatý pás, na kterém poškodil přenosné dopravní značení. Poté narazil do dvou zaparkovaných osobních vozidel. Vozidlo Škoda Felicia bylo vlivem nárazu posunuto na dřevěné garážového stání, pod kterým došlo k poškození zaparkovaného osobního vozidla Škoda Octavia. Při dopravní nehodě došlo ke hmotným škodám na všech vozidlech - Škoda Superb, Citroen Berlingo a zaparkovaných vozidlech Škoda Felicia a Škoda Octavia, dále došlo ke hmotné škodě na přenosném dopravní značení IP 22 a dřevěném garážovém stání. Při nehodě se zranil řidič vozidla Citroen, který byl po ošetření letecky transportován do nemocnice v Hradci Králové. Lehce se zranil také řidič vozidla Škoda Superb, který byl po ošetření posádkou vozidla zdravotnické záchranné služby ponechán na místě nehody. U obou řidičů provedli policisté dechové zkoušky s negativními výsledky. K poškození zabezpečovací techniky železničního přejezdu nedošlo. Hmotná škoda se vyšplhala na částku 1 093 000 korun. Další okolnosti dopravní nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod.

K další nehodě do Ždírce nad Doubravou vyjížděli policisté v pondělí 25. října odpoledne kolem šestnácté hodiny. Nehoda se stala v ulici Chrudimská na silnici I/37. Dvaačtyřicetiletý řidič nákladního vozidla Volvo s přívěsem – jednalo se o cizího státního příslušníka - při průjezdu z jeho pohledu levotočivé zatáčky nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu a po projetí zatáčky došlo k převrácení přívěsu na pravý bok. Z přívěsu se vyklopil převážený náklad – jednalo se o dřevní kulatinu, která spadla na zaparkované osobní vozidlo Škoda Roomster a fasádu přilehlého domu. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u řidiče jízdní soupravy dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Způsobená škoda dosáhla částky 260 000 korun.
Dana ČÍRTKOVÁ
Foto z nehod: Policie ČR

Motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
Policisté přijali v pondělí 25. října kolem půl šesté večer oznámení o nehodě, která se stala na silnici II/409 na Pelhřimovsku. "Šestnáctiletý řidič motocyklu projížděl po silnici ve směru od obce Černovice směrem na obec Rytov. Zřejmě se plně nevěnoval řízení svého motocyklu, kdy přehlédl, že se blíží do levotočivé zatáčky. Vyjel s motocyklem vpravo mimo komunikaci, kde narazil do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě se zranil a byl letecky transportován do nemocnice v Pelhřimově", informovala D. Čírtková. Policisté u motocyklisty provedli dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Při nehodě vznikla na motocyklu škoda ve výši 30 000 korun. Okolnosti dopravní nehody šetřili na místě policisté z dopravního inspektorátu Pelhřimov.

Řidička nedala přednost v jízdě dalšímu vozidlu
Policisté přijali v pondělí 25. října pět minut po šesté hodině ranní oznámení o dopravní nehodě, která se stala na komunikaci II/353 na křižovatce nájezdu na dálnici D1 směr Praha v Jamném na Jihlavsku. "Sedmapadesátiletá řidička osobního automobilu tovární značky Hyundai i30 projížděla po komunikaci a jela ve směru jízdy od Velkého Beranova směrem k dálnici D1. Při odbočování vlevo z dosud nezjištěných příčin nedala přednost v jízdě protijedoucímu osobnímu autu značky BMW 320, jehož řidič jel od Rytířska směrem k Velkému Beranovu. Došlo ke střetu obou vozidel. Při nehodě se nikdo nezranil", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté provedli u řidičů obou vozidel dechové zkoušky s negativními výsledky. Při nehodě vznikla hmotná škoda na vozidlech ve výši 270 000 korun. Nehodu vyřešili policisté s řidičkou na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Silně podnapilý muž skončil na záchytce
Policisté vyjížděli v neděli 24. října v noci po třiadvacáté hodině prověřit oznámení, že se ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku na chodníku povaluje zřejmě podnapilý muž. "Policisté po příjezdu na místo zjistili, že se před domem na chodníku skutečně pohybuje muž, který je značně opilý, není schopen chůze ani koordinace pohybu. Muž neustále padal na zem. Policisté u muže provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem - 4,03 promile alkoholu. Vzhledem k jeho značné podnapilosti, a také s ohledem na aktuální teplotu vzduchu, která byla v noci pouhý jeden stupeň Celsia, policisté muže zajistili", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Muž totiž svým jednáním bezprostředně ohrožoval svůj život a své zdraví, a pokud by zůstal ležet na zemi, mohl by tak zásadním způsobem ohrozit své zdraví. Sedmapadesátiletého cizího státního příslušníka převezli do Jihlavy na záchytku.

Za volant usedl pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili v neděli 24. října v časných ranních hodinách k silniční kontrole osobní vozidlo VW Golf. Devatenáctiletý řidič řídil osobní automobil ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil požitím alkoholických nápojů. S vozidlem projížděl patnáct minut před šestou hodinou ranní v Bystřici nad Pernštejnem po ulici Rácova a po ulici Vírská, kde ho kontrolovala policejní hlídka. Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla a poté k provedení dechové zkoušky. "Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní - 2,19 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 2,19 promile alkoholu v dechu. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalisté vypátrali auto, které u Stonařova srazilo chodce; má rakouskou registrační značku
Jihlavští policisté se v neděli obrátili prostřednictvím sdělovacích prostředků na širokou veřejnost s naléhavou výzvou svědkům, kteří by mohli poskytnout informace k tragické dopravní nehodě. Nehoda se stala v neděli 24. října časně ráno kolem půl jedné na silnici I/38 mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí. Nezjištěné vozidlo, které projíždělo ve směru od Znojma na Jihlavu, srazilo chodce, který se pohyboval po silnici. Při střetu utrpěl velmi vážná poranění, kterým na místě podlehl. Řidič vozidla, který měl na nehodě účast, z místa ujel. Tělo chodce objevili na silnici až projíždějící řidiči, kteří věc oznámili na lince 158.
Již při prvotním ohledání místa dopravní nehody bylo zřejmé, že chodce srazilo neznámé projíždějící vozidlo. Na místě po střetu zůstaly části nárazníku a další části, které kriminalisté ještě v noci zajistili. Po rozednění se policisté na místo vrátili, aby znovu důkladně místo ohledali. Důkladnou prohlídkou místa a vyhodnocením kamerových záznamů z předpokládané trasy bylo již v neděli téměř jisté, že účast na nehodě mělo nákladní vozidlo značky MAN bílé barvy, které musí mít poškozenou přední levou část vozidla.

Na základě zveřejněných výzev v médiích i na sociálních sítích jsme přijali velké množství poznatků od veřejnosti. Všechny jsme prověřili a porovnali s poznatky, které kriminalisté získali. Po důkladném šetření se podařilo kriminalistům v pondělí 25. října ustanovit nákladní vozidlo, které mělo na nehodě účast. Jednalo se skutečně o nákladní vozidlo značky Man bílé barvy, které mělo rakouskou registrační značku. V současné době probíhají nezbytné procesní úkony v rámci mezinárodní policejní spolupráce s cílem ustanovit v Rakousku řidiče tohoto vozidla.

„Chtěli bychom touto cestou poděkovat všem novinářům za odpovědný přístup a za rychlé zveřejnění naší výzvy případným svědkům. Stejně tak děkujeme všem, kteří nám poskytli důležité poznatky,“ uvedl plk. PhDr. Aleš Indra, ředitel územního odboru Jihlava.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Humpolci v pondělí bude otevřeno nové dětské oddělení knihovny
Letošní rok se bez nadsázky dá nazvat rokem Knihovny Jiřiny Zábranové. Nejen, že knihovna v Humpolci slaví sté narozeniny, ale navíc se kromě nového názvu dočkala také nového dětského oddělení. Nové prostory pro nejmenší čtenáře se slavnostně otevřou v pondělí 1. listopadu, kdy město Humpolec symbolicky předá zrekonstruované zázemí právě knihovně a především dětem.
Příběh nového dětského oddělení se začal psát v roce 2018, kdy Zastupitelstvo města Humpolce odsouhlasilo odkoupení budovy České spořitelny na Dolním náměstí, která je právě v sousedství knihovny. Zatímco v přízemí zůstává zachována pobočka banky, první a druhé patro budovy budou nově patřit právě nejmladším čtenářům. „Stavební práce se týkaly propojení budovy spořitelny s vedlejší budovou knihovny, úpravy interiérů a jejich přizpůsobení novému provozu. Bylo nutné vyhovět požárně bezpečnostním předpisům, zajistit bezbariérovost přístupu, pořídit potřebnou prezentační techniku a vybudovat nové sociální zařízení a zázemí pro obsluhu oddělení,“ nastínil tajemník Městského úřadu Humpolec Jiří Fiala.

Půjčování knih i přednáškový sál
Finance na samotnou rekonstrukci schválilo humpolecké Zastupitelstvo pro rok 2021. „Jsme rádi, že se povedlo vše připravit tak, aby se právě v roce stoletého výročí knihovny podařilo nové dětské oddělení knihovny otevřít. To stávající bohatým aktivitám a stále rostoucímu zájmů čtenářů již kapacitně nestačilo. Nové prostory nabídnou nejen dostačující zázemí pro půjčování knih, ale také tolik potřebný přednáškový sál vybavený moderní technikou,“ zmínila místostarostka Humpolce Alena Kukrechtová. Dodala, že město stavbu předalo zhotoviteli, jímž byla firma Humpolecká stavební, koncem března, přičemž předání hotového bez vad a nedodělků se uskutečnilo s koncem srpna. Stavební práce vyšly město na necelých 4,6 milionů korun, vybavení interiérů financovalo Městské kulturní a informační středisko v Humpolci, jehož je knihovna součástí.

V rámci celého záměru bylo důležité propojit stávající budovu knihovny právě s novými prostory pro děti, což bylo do poslední chvíle „napínavé“ - vzhledem k otázce úrovní podlah sousedních budov. Nejen, že se vše technicky povedlo, ale navíc je právě toto propojení i pro návštěvníky knihovny velice praktické. „Do nového dětského oddělení vede vstup přes současné oddělení pro dospělé čtenáře. Kvitují to zejména maminky, které tak mohou vybírat knihy pro sebe, ale zároveň hned vedle budou mít na dohled své malé čtenáře,“ upozornila na velkou výhodu vedoucí Knihovny Jiřiny Zábranové Ludmila Trnková. Zároveň dodala, že obecně si budou starší a mladší čtenáři blíž, což je důležité pro užitečné propojování generací.

Díky novým prostorám se knihovna chystá také ještě více se soustředit na aktivity pro mladé místní autory. Poslouží k tomu nová čítárna, kde jsou v plánu tematická setkávání. Dosud se zde již první akce uskutečnily, další se chystají. A jaké využití nalezne bývalé dětské oddělení? „Protože jsme se potýkaly také s nevyhovujícím technickým zázemím pro knihovnu, vytvoříme jej právě tady,“ upřesnila vedoucí knihovny.

Děti, rodiče, otevíráme!
První dětští čtenáři se do nového oddělení mohou těšit v pondělí 1. listopadu odpoledne, kdy pro ně knihovna konkrétně od 13. hodiny připravila bohatý program. „Nejen, že si budou moci půjčit knihy, ale také si užijí ukázky nových her i knížek, poslechnou si předčítání nebo poznají náš Čtenářský klubík. Samozřejmostí je den otevřených dveří a prohlídka celého zázemí. A kdo bude mít zájem, určitě si užije zajímavou přednášku Pavla Holuba o historii právě naší knihovny,“ pozvala na slavnostní den knihovnice dětského oddělení knihovny Zdeňka Komrsová.

V pondělí 1. listopadu 2021 se otevře nové oddělení pro malé čtenáře. Do dětského oddělení vstoupíte přes současné oddělení pro dospělé čtenáře.

Program slavnostního otevření:
13:00 - 17:30 prohlídka knihovny
13:45 představujeme novinky z knižního fondu dětského oddělení
14:00 "Kdo si hraje, nezlobí" (prezentace vybraných deskových her)
14:30 dokreslujeme pohádku
15:00 - 15:30 beseda se spisovatelkou Michaelou Fišarovou
15:00 - 15:30 poslech úryvků z knížek M. Fišarové - čte Mirolsav Reil (Celé Česko čte dětem)
15:30 mimořádné setkání Čtenářského klubíku
16:30 - 17:00 beseda se spisovatelkou Michaelou Fišarovou
16:30 - 17:00 poslech úryvků z knížek M. Fišarové - čte Mirolsav Reil (Celé Česko čte dětem)
17:30 přednáška PhDr. Pavla Holuba: O historii budov knihovny
Aneta SLAVÍKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024