Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 27.10 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jaderné elektrárny ČEZ jako jedny z prvních na světě prošly auditem informační a kybernetické bezpečnosti
Stav a nastavení ochrany informačních systémů jaderných elektráren. Ale také povědomí zaměstnanců o významu informační a kybernetické bezpečnosti a její dodržování, nebo soulad mezi zákonnými požadavky a stávajícími podmínkami ve společnosti ČEZ. To je jen příklad oblastí, na které se soustředil audit systému pro řízení informační bezpečnosti (ISMS). Dukovany a Temelín patří mezi první jaderná zařízení na světě, která tímto procesem úspěšně prošla.
Nejen ploty, bezletové zóny, a mnohonásobně zálohované bezpečnostní systémy. Mezi klíčové prvky ochrany jaderných elektráren patří podle aktuálních požadavků mezinárodních organizací i maximální rozumně dosažitelná úroveň informační a kybernetické bezpečnosti. Právě na ni se mezinárodní certifikační audit soustředil. Kromě posouzení dokumentace, fyzických kontrol v šesti lokalitách divize jaderných elektráren ČEZ zahrnoval i například analýzu řešení reálných bezpečnostních událostí, nebo pohovory s více než padesáti zaměstnanci.

Kybernetická bezpečnost patří mezi naše priority. Hrozby a rizika bereme velice vážně, a nikdy nemůžeme být úplně spokojení. Bezpečnostní opatření neustále aktualizujeme a prověřujeme, což je i případ právě dokončeného certifikačního auditu ISMS,“ říká předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Jen za minulý rok zachytil ČEZ 6,5krát více podezřelých aktivit na sítích, než v roce 2017. V oblasti ochrany kritické infrastruktury intenzivně spolupracuje s bezpečnostními složkami a institucemi, včetně Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), Vojenského zpravodajství (VZ) a Policie ČR (PČR). I proto jsme jako jedni z prvních v České republice v druhé polovině září spustil unikátní vlastní bezpečnostní dohledové centrum – iSOC (Integrated Security Operations Center), které dohlíží na ochranu Skupiny ČEZ v oblastech fyzické, informační a kybernetické bezpečnosti.

„Loni napadli podle statistik hackeři každou pátou nemocni v České republice, my sami evidujeme každý den řádově desítky pokusů. Přitom jsme si vědomi významu jak distribučních sítí, tak klíčových výrobních zdrojů elektřiny, a proto klademe na kybernetickou bezpečnost mimořádný důraz,“ vysvětluje ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.

Samotné jaderné elektrárny, na které se audit soustředil, patří mezi nejstřeženější provozy v České republice. Z oslovených energetických společností v Evropě prošla mezinárodním auditem ISMS divize jaderných elektráren společnosti ČEZ jako první.

„V jaderné energetice platí, že pohled zvenčí je mimořádně cenný. Bezpečnost, včetně té kybernetické, je pro nás nejvyšší prioritou, ale právě kvůli riziku takzvané provozní slepoty i případných námětů na zlepšení každoročně procházíme řadou misí a auditů. I proto mě výsledek hodně potěšil,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Certifikát, vydaný podle příslušné mezinárodní normy ISO, je platný do října 2024. "Další prověrka zabezpečení jaderných elektráren, tentokrát pod záštitou Mezinárodní agentury pro atomovou energii čeká české jaderné elektrárny už v průběhu listopadu" doplnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Řidičům se na měsíc uzavře část ulice Sokolovská v Jihlavě, neprojede ani městská doprava
Řidiče v Jihlavě čeká dopravní omezení kvůli stavbě trolejového vedení. Posunout se kvůli tomu musí i zastávky MHD a autobusy linek 3, 5 a 12 pojedou po náhradní trase. Stavba nového trolejového vedení na Bedřichov zcela uzavře část ulice Sokolovská. Řidiči od 1. do 30. listopadu neprojedou Sokolovskou ulicí od okružní křižovatky u Kauflandu až po ulici Václavkova. Autobusové linky číslo 3, 5 a 12 budou jezdit přes ulici Královský Vršek.
„Zastávku Kaufland přesuneme k zábavnímu centru Robinson a zastávku Královský Vršek ke křižovatce ulic Královský Vršek a Sokolovská,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Lubomír Dohnal.

Omezení na kruhovém objezdu Romana Havelky

Současně bude od 6. listopadu na nezbytně nutnou dobu omezen průjezd i samotnou okružní křižovatkou. Jedná o jediné významnější omezení dopravy při stavbě trolejí v Jihlavě. Při další výstavbě sloupů na rovných úsecích ulice bude stavební firma potřebovat uzavřít vždy jen část jízdního pruhu, a to vždy v délce asi 20 metrů.

Bezemisně až do Antonínova Dolu

Cílem budovaní nové trolejbusové trati v severní části města je využití bezemisní dopravy v lokalitě Bedřichov. A také propojení města s průmyslovou zónou s možností obsluhovat elektricky i Pávov, Červený Kříž a Antonínův důl. Stavba nové trolejbusové trati na Bedřichov bude mít díky využití trolejbusů dopad i na jiné části města, kterým se stejně jako Bedřichovu, Pávovu nebo Antonínovu Dolu uleví od hlučnějších CNG autobusů. Jednat se bude o centrum města a oblast ulic Žižkova, Rantířovská a Lipová.

Nové linky G a H

Po nové trati budou vedeny trolejbusové linky G a H. Linka G nahradí část linky 12 a část linky 3. Propojí Antonínův Důl, Pávov a Bedřichov přes centrum města s Horním Kosovem a nabídne tak obyvatelům nová přímá spojení. Doplňková linka H zajistí přímé a rychlé spojení Bedřichova s oblastí okolo ulice Tolstého. Tedy spojení s autobusovým nádražím, středními školami, Vysokou školou polytechnickou nebo s Domem zdraví a s Nemocnicí Jihlava.

Na stavbu se městu podařilo získat podporu z Operačního programu Doprava ve výši cca 100 milionů korun.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Tržnice na jihlavském náměstí ukončí provoz po Dušičkách, lidé si ještě mohou nakoupit zboží na hroby
Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě ukončí provoz ve středu 3. listopadu, až po Památce zesnulých. Trhovci tak mají ještě možnost nabízet a prodávat tematické zboží k tomuto svátku. Uvedl to mluvčí Služeb města Jihlavy s.r.o, které tržnici provozují, Martin Málek.
Služby města Jihlavy na základě skončení nouzového stavu a uvolňování opatření, zahájily oproti loňskému roku provoz městské tržnice již dne 12. dubna na Masarykově náměstí v Jihlavě. Přesto byla prodejní místa na tržnici v omezeném počtu deset pultů a mezi nimi musely být odstupy nejméně dva metry. Aktivně jsme museli také bránit tomu, aby se zákazníci zdržovali v kratších vzdálenostech než byli dva metry. Povinná byla ochrana horních cest dýchacích na obou stranách. Jak pracovník na prodejním místě, tak i zákazník. "Dále jsme museli zajistit, aby pracovníci na prodejních místech nosili rukavice při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků. Prodávané zboží bylo bez možnosti ochutnávky nebo konzumace potravin", informoval mluvčí.

Trhovci zde mohli prodávat zemědělské produkty, květiny, potraviny, řemeslné a rukodělné výrobky. Prodávaný sortiment se ale většinou týkal hospodářských přebytků. Jednalo se zejména o ovoce, zeleninu a sazenice. Tento prodej převažoval zvláště v jarním období. V jarních měsících trhovci prodávali nejvíce květiny, sazenice salátu, paprik, rajčat, okurek a dalších produktů. Denní pronájem na tržnici byl stanoven na 220 korun. Zájem trhovců o prodejní místa vždy úzce souvisel s aktuálním počasím.

Zázemí tržnice tvořil určený prostor, který nebyl oplocen a na noc ho nešlo zamykat. Na místě byla také mobilní umývárna pro prodávající. Dřevěný stánek, který stál u tržnice, měl k dispozici správce tržnice. Ten řídil prodej, vybíral poplatky a kontroloval oprávnění i podmínky prodeje. Tržnice byla vybavena kontrolní váhou na převážení koupeného zboží. Trhovci měli nad pulty altány, které pokrývaly vždy dva stoly naráz. Na tržnici se umísťoval kontejner na komunální odpad, papír, plasty a bio odpad.

Foto: ilustrační
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Kraj finančně podpoří Záchrannou stanici Pavlov; ročně tam pomohou více než tisícovce živočichů
Kraj Vysočina podpoří příští rok činnost Záchranné stanice zvířat v Pavlově částkou 1,3 milionu korun. Každoročně tam pomohou více než tisícovce zvířat „v nouzi“. Záchranářská péče byla do konce října věnována téměř 1100 živočichům.
„Snahou záchranářů je co nejvíce přijatých živočichů vrátit zpět do volné přírody. To se daří přibližně u jedné poloviny případů. U jedinců, kteří v důsledku svých handicapů nemohou být vypuštěni, je zajištěná péče v expozici, kde následně pomáhají s environmentální výchovou,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek s tím, že z dat, která stanice poskytla kraji je zřejmé, že počet ročně ošetřených zvířat mírně roste.

„V roce 2020 jsme do stanice přijali celkem 1033 živočichů. Jedná se o 7% nárůst oproti roku 2019, kdy jsme pečovali o 958 živočichů. Nestaráme se pouze o ježky, kterých letos máme kolem stovky, ale dostávají se k nám i další zvířata, některá i vzácná, např. sluka lesní, chřástal vodní, sýc rousný, 25 bílých čápů, z toho 5 mláďat čápů z Valče, která se překládala do náhradních hnízd v Plzeňském kraji, 92 poštolek, 4 mláďat výra velkého, 46 veverek, 96 netopýrů atd. Letošní sezóna byla pro nás nejnáročnější za celou dobu našeho působení co se týče příjmu mláďat, která potřebují stálou péči,“ popisuje ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.

V roce 2019 v rámci vzdělávacích programů škol a také návštěv jednotlivců i rodin navštívilo stanici 5 866 návštěvníků. V covidovém roce 2020 to bylo téměř 3 000 návštěvníků - převážně v létě, kdy to bylo možné. Letos, po hlavní sezóně, eviduje Stanice zatím 4 139 návštěvníků. „Stanice nejen že pečuje o zvířata v nouzi, ale je jedním z vlajkových sociálních podniků. 22 z 25 zaměstnanců má různě vážné zdravotní omezení a je jim tak umožněno pracovat na zkrácený pracovní úvazek,“ doplnil Vítězslav Schrek.

Za finanční podpory Kraje Vysočina připravuje Stanice Pavlov velkou rekonstrukci voliér a v příštím roce pak kompletně celého areálu, který bude pro návštěvníky téměř k nepoznání. A jedna aktuálnost na závěr: Stanice Pavlov nyní pečuje o čápa s polskou vysílačkou. Aktuálně zjišťují, kdo ho vysílačkou opatřil a odkud se do Čech dostal.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl náklaďák; žena po srážce s trolejbusem utrpěla zranění
Neznámý zloděj ukradl v období od 18. října do 25. října nezjištěným způsobem nákladní skříňové auto IVECO DAILY bílé barvy. Vozidlo odstavil jeho řidič z důvodu defektu přední pneumatiky na polní cestě u Štoků na Havlíčkobrodsku. Krádeží vozidla vznikla majiteli škoda ve výši 40 tisíc korun. Policisté po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Muž neplatí alimenty na dceru
Policisté v Třešti prověřují případ, kdy šestatřicetiletý muž z obce v okolí Třeště neplatí výživné na svoji nezletilou dceru. Vyživovací povinnost mu vyplývá z ustanovení občanského zákoníků a konkrétní výše výživného konkretizoval rozsudkem Okresní soud v Jihlavě v letošním roce. "Muž ale rozhodnutí soudu nerespektuje a k rukám matky své dcery dluží částku více než 22 000 korun. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.

Muž putoval na protialkoholní záchytnou stanici
Policisté vyjížděli v úterý 26. října krátce před čtrnáctou hodinou odpoledne do ulice Říčanského v Pelhřimově. "Na autobusovém nástupišti ležel silně podnapilý muž, který nebyl schopen vstát bez opory, nebyl schopen samostatné chůze, vrávoral a padal a neorientoval se v místě ani čase. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem - 3,22 promile alkoholu v dechu", uvedla Dana Čírtková. Třiapadesátiletý muž svým jednáním bezprostředně ohrožoval svůj život, a proto ho policisté zajistili a následně eskortovali na záchytku v Jihlavě k vystřízlivění.

Chodkyně po střetu s trolejbusem spadla na silnici
Policisté přijali v úterý 26. října odpoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala kolem půl čtvrté na místní komunikaci na Masarykově náměstí v Jihlavě k dopravní nehodě. "Šedesátiletý řidič trolejbusu projížděl ze zastávky MHD ve směru od ulice Křížová směrem k ulici Znojemská a zřejmě se plně nevěnoval řízení trolejbusu. Při jízdě přehlédl z levé strany po přechodu jdoucí chodkyni, kterou ohrozil. Došlo ke střetu levé přední části trolejbusu s chodkyní, která po střetu spadla na silnici", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Při nehodě se chodkyně lehce zranila a záchranáři ji převezli na ošetření do nemocnice, odkud byla po ošetření propuštěna. Ke zranění jiných osob nedošlo. Policisté provedli u řidiče trolejbusu i chodkyně dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Nehodu policisté vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidič převrátil náklaďák na bok; škoda je 785 tisíc korun
Policisté přijali v úterý 26. října deset minut po deváté hodině ranní oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Jinošově na Třebíčsku. "Řidič jízdní soupravy složené z tahače a návěsu projížděl po silnici II/399 v Jinošově od Náměště nad Oslavou k Velké Bíteši. "Při průjezdu levotočivou zatáčkou v prostoru tříramenné křižovatky nepřizpůsobil rychlost jízdy a v důsledku toho se s jízdní soupravou převrátil na pravý bok. Následně s nákladním vozidlem narazil do sloupu elektrického vedení, svislého dopravního značení a do zaparkovaného osobního vozidla VW. Osobní vozidlo bylo poté odhozeno na terasu domu a přístřešek u terasy. Vlivem vysypání nákladu se poškodily okenní tabule u domu", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 785 tisíc korun. Policisté u sedmadvacetiletého řidiče provedli orientační dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl negativní. Při dopravní nehodě se nikdo nezranil. Nehodu policisté vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Při srážce dvou vozidel se zranilo pět osob
V úterý 26. října odpoledne patnáct minut před čtrnáctou hodinou jsme přijali oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici III/36064 u Třebíče. "Dvaadvacetiletá řidička s osobním autem Škoda projížděla po silnici ve směru od Slavic k Mikulovicím. Při průjezdu pravotočivou zatáčkou vjela do protisměrné části vozovky, kde se čelně střetla s protijedoucím osobním vozem VW. Řidička tohoto vozidla jela ve směru na obec Slavice. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidiček obou vozidel a tří nezletilých spolujedoucích ve vozidle VW. Všichni byli na místě ošetřeni osádkou vozidla zdravotnické záchranné služby a poté převezeni do nemocnice v Třebíči k dalšímu vyšetření", popsala nehodu mluvčí policistů. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidlech ve výši asi 90 tisíc korun. U řidiček obou vozidel policisté provedli dechové zkoušky s negativními výsledky. Další okolnosti dopravní nehody šetří policisté.

Řidič poškodil kachlové obložení budovy
Policisté přijali v úterý 26. října krátce po půl sedmé ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala ve Žďáře nad Sázavou. "Devětačtyřicetiletý řidič projížděl s nákladním automobilem tovární značky DAF po účelové komunikaci ve Žďáru nad Sázavou ulici Dolní, kde při jízdě u místního kulturního domu neponechal dostatečný boční odstup od kachlového obložení domu kultury. Došlo ke střetu pravé zadní části vozidla s kachlovým obložením, které se vlivem nárazu poškodilo. Nikdo nebyl zraněn", informovala Dana Čírtková. U řidiče policisté na místě dopravní nehody provedli dechovou zkoušku na případnou přítomnost alkoholu, kdy byl její výsledek negativní. Pří dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle a na kachlovém obložení v celkové výši 30 tisíc korun. Případ dopravní nehody vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021

• Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
• Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
• Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
• Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
• Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
• Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
• Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret

Středa   17. 11. 2021

• Okolí pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči bude brzy hezčí
• Naše dva 17. listopady a dnešek

Úterý   16. 11. 2021

• V japonské zahradě ve Sněžném na Žďársku můžete získat sběratelskou kartu
• Draci a adopce stromů na Skalce v Jihlavě
• Šestatřicetiletá distributorka drog skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: mladistvá dívka byla ve špatném psychickém stavu a opilá; opilý řidič boural, nadýchal tři promile
• Na místě zbourané knihovny v Okříškách vznikne místo pro odpočinek
• Státní svátek od 17 hodin a 11 minut s trikolorou a Modlitbou pro Martu v Jihlavě

Pondělí   15. 11. 2021

• Park Hrádek v Třebíči ozdobí durbachitové balvany
• Silničáři budou opravovat část Žižkovy ulice v Havlíčkově Brodě
• Olympionici se pokusili o obnovu lesů
• Výstavba protihlukové stěny podél Pávova byla dokončena
• V rámci 15. ročníku Dobrocha bylo oceněno 20 dobrovolníků
• Z policejního deníku: vandal poškodil sedm aut; celostátně hledaný muž skončil ve vězení; krádež dvaceti litrů nafty
• Teplý podzim přivedl na jihlavskou záchytku rekordní počet žen

Neděle   14. 11. 2021

• Odradky Marie Komarové ve zvukové galerii v Jihlavě
• Vernisáž výstavy Petra Švecová Atlasy A OSTROVY v jihlavské galerii
• Výstava Pod jedním nebem v jihlavské galerii nabídne tvorbu sester Jitky a Květy Válových
• Podzimní sbírka potravin v sobotu 20. listopadu
• Z policejního deníku: osmnáctiletý recidivista ukradl v obchodě parfémy; vandal poškodil osobní auto; opilý cyklista boural

Sobota   13. 11. 2021

• V Polničce si připomenou 130. výročí svěcení školy
• Policisté v noci kontrolovali auta s dřevem; osm řidičů odmítlo najet na kontrolní váhy
• Policisté se zaměřují na kontroly mysliveckých honů
• Dobrovolníci pomáhali obojživelníkům, vyčistili Hosovský rybníček od rákosí
• V jihlavských ulicích bude po setmění lépe vidět
• Jihlavský filmový klub uvede finský dokument Aalto: Architektura emocí

Pátek   12. 11. 2021

• Kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníka, který vylákal od poškozených přes jeden a půl milionu korun
• Z policejního deníku: zloděj využil nepozornosti nakupující a vytáhl ji z kabelky peněženku; policisté nabádají k opatrnosti
• Jihlava podporuje péči o předčasně narozené děti; v sobotu bude bohoslužba v Antonínově Dole, v úterý se rozzáří purpurovou barvou morový sloup
• Podzimní kolo Sbírky potravin opět i v Jihlavě v sobotu 20. listopadu
• Žáci základních škol poznávají bio potraviny zblízka; online prohlídkou pro školy je provedla Biopekárna Zemanka
• Poškození mříží na Karlově náměstí v Třebíči řeší policie; na náměstí je nyní vjezd zakázán
• Na novoměstský adventní jarmark mohou lidé přinést i dárky do krabice od bot

Čtvrtek   11. 11. 2021

• Miroslav Donutil je čestným občanem rodné Třebíče
• Den diabetu v pelhřimovské nemocnici si nenechalo ujít bezmála sto návštěvníků
• Zdeněk a Bohuslav Skořepovi mají v Malátově ulici v Jihlavě novou pamětní desku
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží přes tři tisíce; nemá nic; agresivní opilec skončil na záchytce
• Opravená venkovská synagoga v Polici získala prestižní ocenění
• Velké Meziříčí vydává stolní kalendář s obrazy malíře Eduarda Kácala

Středa   10. 11. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz