Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 18.11 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
Přednáška Ing. Zbyňka Dostála, Ph.D., z CEITEC a VUT Brno s titulem Paprsková optika ve službách astronomie se uskuteční v muzejním Malovaném sále v Jihlavě ve čtvrtek 25. listopadu od 17 hodin.
V přednášce budou představeny principy paprskové (geometrické) optiky v souvislosti s možnostmi využití těchto fyzikálních zákonů v základních přístrojích, které astronomové používají pro zkoumání vesmíru – v dalekohledech. Přednáška se věnuje také tzv. optickým vadám, které jsou pro některé druhy dalekohledů charakteristické.

Ing. Zbyněk Dostál, Ph.D., působí ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC v Brně a přednáší fyziku a jemnou mechaniku na Vysokém učení technickém v Brně. V oblasti jemné mechaniky je také držitelem několika patentů a užitných vzorů.

Přednáška je pořádána ve spolupráci Jihlavské astronomické společnosti, Pobočky Vysočina České astronomické společnosti a Muzea Vysočiny Jihlava.
Návštěvníky samozřejmě prosíme o dodržování platných protiepidemiologických opatření.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
Agentura ZA MÁK představila vizualizaci své studie na revitalizaci Děkanské zahrady. V místě dnešního minigolfu by vznikla odpočinková zóna s mnoha zákoutími. Rozšíří se i prostor pro dětské hry. Po schválení zastupiteli a vypracování projektu by měly být práce zahájeny v roce 2023.
Vedení města, zástupci projekční kanceláře a občané se sešli k diskuzi nad plány revitalizace Děkanské zahrady. K rozhovoru na toto téma jsme se sešli s místostarostou Josefem Kochem.

Měli občané zájem o změny, které se v děkance plánují?
Přišlo odhadem přes 30 lidí. Vzhledem k důležitosti záměru by větší účast občanů byla příznivější. V úvodu seznámil Mgr. V. Staněk přítomné s celou historií Děkanské zahrady včetně promítání historických fotografií. To bylo velmi zajímavé. Pak představila agentura ZA MÁK dosud zpracovanou studii, jak by zahrada v budoucnu mohla vypadat.

Kdo přišel s nápadem zahradu upravit?
Záměr souvisí se stavem horní částí zahrady, kde byly již úpravy částečně provedeny. Tento prostor, včetně dětského hřiště a voliér, je veřejností hojně využíván. Spodní část je víceméně uzavřená a její současný stav rozhodně není dlouhodobě akceptovatelný. Vedení města proto zadalo studii, jak by mohla zahrada v budoucnu vypadat. Bylo vypsáno výběrové řízení, které vyhrála agentura ZA MÁK z Jindřichova Hradce. Po opakovaných konzultacích mezi zástupci města a projektanty se dospělo k finálnímu návrhu, který jsme občanům představili.

Bylo k tomuto návrhu hodně dotazů a připomínek?
Představení studie bylo příjemným překvapením. Svojí koncepcí umožňuje děkance nabídnout k využití krásný prostor poblíž náměstí. Navrací děkanku do stavu, kdy by mohla být pro lidi ještě přitažlivější. Aby se zastavili, a nejen prošli na Pražskou. Měly by se zde objevit například i vodní prvky, prostory na odpočinek, různá zákoutí a prostranství na pobíhání dětí. Představení studie se setkalo s pozitivní reakcí. Většinou se přítomní zajímali o technické záležitosti, které se týkaly detailů. Například čím budou dlážděné cesty, jestli se bude i nadále děkanka na noc zamykat. Hodně diskutovaným tématem byla budoucnost minigolfu, který je nyní v dolní části Děkanské zahrady a studie počítá s jeho vymístěním.

Kam tedy minigolf přemístíte?
Pravděpodobně jeho nové místo bude ve sportovním areálu ve volném prostoru u volejbalových kurtů. Záměrem je postavit minigolf úplně nový podle současných platných pravidel. S výstavbou se počítá už příští rok. V rozpočtu města je na tuto akci uvažováno s částkou o 1,5 milionu korun.

V jakém časovém rozmezí počítáte s realizací úprav?
Nyní je třeba dokončit projektové záležitosti a následně získat veškerá povolení ke stavebním úpravám. Toto by se mělo stihnout v roce 2022. Pokud zastupitelé podpoří tento projekt i v rozpočtu města, se stavebními úpravami by se mohlo začít v roce 2023. V návaznosti na úpravu Děkanské zahrady by se měl řešit i prostor před charitou, kde vznikne další přístupová cesta do spodní části zahrady. Věřím, že si lidé do Děkanské zahrady cestu najdou stejně jako se to stalo v Městských sadech. Málokteré město má to štěstí, mít u svého centra takovou zahradu.

Video vytvořené studiem Za Mák:
https://www.youtube.com/watc…
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
Beseda s archeologem telčského pracoviště Národního památkového ústavu Stanislavem Vohryzkem na téma Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla se uskuteční v úterý 23. listopadu od 16 hodin ve vestibulu kulturního domu v Jemnici na Třebíčsku.
Mgr. et Mgr. Stanislav Vohryzek, Ph. D. vystudoval bakalářské studijní programy Klasická archeologie – Historie a Archeologie, navazující magisterský program Historie – Archeologie a doktorský program Historie – české dějiny na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2017 pracuje na územním odborném pracovišti NPÚ v Telči jako archeolog.

Odborně se zaměřuje na problematiku dějin šlechty, osídlení, kasteologii a monasterologii. Aktivně se podílí na publikační a přednáškové činnosti Národního památkového ústavu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
Osmadvacetiletému muži, který v prodejně odcizil zboží v hodnotě přes šestnáct tisíc korun, sdělili kriminalisté podezření ze spáchání trestné činnosti. Muž přišel v úterý 16. listopadu odpoledne do prodejny obchodního řetězce v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku a ukradl více jak 70 kusů přípravků určených pro dentální hygienu v hodnotě přes osm tisíc korun. Z prodejny tyto věci odnesl bez jejich zaplacení a následně se znovu vrátil. Při této jeho opětovné návštěvě ho pracovnice prodejny zastavili za pokladnami a nalezli u něj dalších 30 kusů dentálních fixačních krémů a sedmnáct kusů zubních kartáčků v celkové hodnotě kolem osmi tisíc korun. Pracovnice ihned přivolaly policejní hlídku. Policisté na místě zloděje zadrželi a převezli na policejní služebnu. Na základě shromážděných důkazů policejní komisař sdělil muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Nález dělostřeleckého granátu u Pohledu
Na poli u Pohledu na Havlíčkobrodsku našel muž ve středu 17. listopadu před půl pátou odpoledne neznámý předmět. Operační důstojník oznamovatele poučil, aby s předmětem nemanipuloval a vyčkal příjezdu policistů, kteří místo nálezu zajistili a vyžádali si součinnost policejního pyrotechnika. Pyrotechnik českobudějovické expozitury předmět identifikoval jako dělostřelecký protipancéřový granát ráže 3,7 cm Pzgr. 18 německé výroby. Munici zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci.
V souvislosti s případy nálezů munice policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na veřejnost apelují, aby nález předmětů připomínajících munici nebo její součásti, náboje, granáty nebo zbraně okamžitě oznámili na linku tísňového volání 158 nebo na nejbližší policejní služebně.
V žádném případě s takovými předměty nikdy sami nemanipulujte, nedotýkejte se jich a nikam je nepřevážejte. Neodborným zacházením a sebemenší manipulací s předmětem může dojít k výbuchu nebo výstřelu a můžete tak ohrozit na životě a zdraví sebe nebo ostatní osoby, které se v okolí nacházejí.
V případech, kdy je na místo přivolán policejní pyrotechnik, který zjistí, že se nejedná o nebezpečný předmět v podobě munice nebo její součásti, nehrozí oznamovateli za takové oznámení žádný postih. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová. (foto)

Recidivista kradl zboží v obchodě
Ze spáchání trestného činu je podezřelý sedmadvacetiletý muž z Třebíčska, který ukradl v obchodním domě zboží. "Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti za různorodou trestnou činnost již opakovaně odsouzen a trest si odpykal i ve věznici, do začátku roku 2025 je ve zkušební době podmíněného propuštění z výkonu trestu odnětí svobody. Přesto muž ve středu 17. listopadu odcizil v obchodním domě v ulici Modřínová v Třebíči v době kolem poledne deodorant a alkoholické nápoje, které schoval do batohu. Z prodejny chtěl poté odejít bez zaplacení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Podezřeného muže zastavil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Muže odvezli na oddělení policie, kde mu sdělil policejní inspektor podezření ze spáchání přečinu krádeže. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Opilý cyklista boural
Ve středu 17. listopadu došlo krátce před druhou hodinou odpoledne v obci Dobrá Voda na Havlíčkobrodsku k havárii cyklisty, který byl pod vlivem alkoholu. "Třiašedesátiletý muž jel na elektrokole, přičemž při projíždění zatáčkou vyjel mimo komunikaci, kde narazil do sloupku s dopravním zrcadlem. Muž byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do nemocnice. Dechová zkouška, kterou u něj policisté provedli, vykázala naměřenou hodnotu 1,89 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,79 promile", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Zjišťování okolností havárie je předmětem dalšího šetření.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté kontrolovali ve středu 17. listopadu krátce před jednou hodinou ráno v ulici Nádražní v Pelhřimově auto Volkswagen. "Provedená lustrace ukázala, že muž, který vozidlo řídil, má od června letošního roku vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla nesmí usednout po dobu jednoho roku. Policisté muži další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Alkohol za volantem
Ve středu 17. listopadu zastavili policisté krátce před druhou hodinou odpoledne v ulici Myslotínská v Pelhřimově osobní auto Škoda, jehož řidičem byl pětatřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška. Její naměřená hodnota činila 0,49 promile alkoholu a podobný výsledek vykázalo také opakované měření. Policisté muži další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", uvedla S. Rázlová.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili v úterý 16. listopadu kolem jedenácté hodiny večer mezi obcemi Geršov a Otín na Žďársku osobní auto Citroen. "Šestačtyřicetiletý řidič se podrobil dechové zkoušce a její výsledek byl pozitivní. Naměřená hodnota činila 0,74 promile alkoholu a také opakované měření bylo pozitivní", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a z přestupku na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidiči jsou podezřelí ze spáchání přestupku
Ve středu 17. listopadu zastavili policisté v Jihlavě po deváté hodině dopoledne vozidlo BMW, které jelo po ulici Okružní. "U sedmadvacetiletého řidiče provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na marihuanu. Lékařskému vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří.

V úterý 16. listopadu kontrolovali policisté před čtvrtou hodinou odpoledne v Telči na Jihlavsku v ulici Slavatovská auto Škoda Octavia. Automobil řídil osmnáctiletý muž, u kterého policisté provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou. "Test byl u něho pozitivní na amfetamin. Policisté řidiči zakázali další jízdu, muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", dodala mluvčí.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu zneužití platební karty. Potřebovali by zjistit totožnost muže na fotografii, který by mohl poskytnout informace důležité pro prověřování případu. Ke spáchání trestného činu došlo v druhé polovině září v Jihlavě. Majitel přišel o kartu a následně zjistil, že mu bylo z účtu odčerpáno přes třicet tisíc korun.
Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Policisté provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu. Případ prověřovali, shromažďovali a vyhodnocovali získané poznatky.

Policisté vyhodnotili také záznamy z kamer. V zájmu prověřování by potřebovali zjistit totožnost muže na fotografii a s žádostí o spolupráci se proto obracejí na veřejnost.

Žádáme občany, kteří muže na fotografii poznají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nachází či pohybuje, aby se přihlásili na tísňové lince 158. Policisté uvítají také jakékoli jiné informace směřující k objasnění případu.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
Policisté dopadli dva muže, kteří se vloupali do stavebních kontejnerů a odcizili nářadí v hodnotě téměř 130 tisíc korun. Auto plné ukradených věcí zastavila policejní hlídka a podezřelí muži skončili v policejní cele. Obviněni byli ze spáchání trestného činu, hrozí jim až pětiletý pobyt za mřížemi.
Podezřelou dvojici odhalili policisté v neděli 14. listopadu v Jihlavě. V časných ranních hodinách zastavili vozidlo Audi, které bylo naložené nářadím. Policisté pojali podezření, že se jedná o kradené věci a provedené šetření podezření potvrdilo. Nářadí totiž pocházelo ze stavebních kontejnerů stojících na nedalekém pozemku rozestavěného domu, kam se předtím vloupali. Krádež tak policisté odhalili dřív, než ji zjistil majitel. Oba muže důvodně podezřelé ze spáchání trestné činnosti zadrželi a byli umístěni do policejních cel.

Prověřování případu převzali kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování. Provedli ohledání, zadokumentování, šetření, zahájili prověřování a shromáždili důkazy. Odcizené nářadí kriminalisté zajistili a následně si jej převzal zpět majitel. Na základě šetření kriminalisté zjistili, že starší z mužů navíc ještě odcizil jízdní kola z bytového domu.

Policejní komisař zahájil trestní stíhání dvou mužů ve věku třicet a čtyřiatřicet let, oba z Jihlavska. „Muži byli obviněni z přečinu krádeže spáchané dílem ve spolupachatelství, přičemž činem byla způsobena větší škoda,“ řekl npor. Ing. Bc. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obvinění muži jsou recidivisté a v minulosti byli již opakovaně soudně trestáni. Straší z nich je v současné době vyšetřován ještě v souvislosti s jinou majetkovou trestnou činností.

Oba muži jsou obviněni z toho, že se na konci minulého týdne vloupali v Jihlavě do stavebních kontejnerů a odcizili různé nářadí jako brusky, vrtací kladiva, motorovou pilu, vrtačku, nivelační přístroj, sadu pro vodorovnou a svislou rovinu a další věci. Odcizené věci naložili do vozidla a odjeli s cílem je prodat, krádež jim ale překazila policejní hlídka. Starší z obviněných mužů se navíc na přelomu léta a podzimu v Jihlavě vloupal do společné kolárny bytového domu a odcizil dvě horská kola v hodnotě přes třicet tisíc korun, která za zlomek jejich hodnoty zpeněžil.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného čtyřiatřicetiletého muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice. Druhý obviněný muž byl po provedení nezbytných úkonů ze zadržení propuštěn a je stíhán na svobodě.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na dobu pěti let.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret
Sobota 13. listopadu nebyla šťastným dnem pro maďarského pašeráka, který v osobním vozidle Peugeot do Německa nedovoleně převážel 650 kartonů cigaret a na Vysočině si na něj políčili celníci. O půl desáté dopoledne si hlídka mobilního dohledu Celního úřadu pro Kraj Vysočina vytipovala ke kontrole osobní vozidlo s maďarskou imatrikulací, které následně přivedla na odpočívadlo na 111. kilometru D1 ve směru na Prahu.
Řidič byl vyzván k otevření zavazadlového prostoru a v něm bylo nalezeno padesát kartonů nekolkovaných cigaret umístěných v osobním zavazadle řidiče. Pokračující kontrolou byly postupně nacházeny další krabičky cigaret, které byly umístěny v konstrukčních dutinách vozidla a tajných schránkách. Například v nástavbě za opěradly zadních sedadel, nebo ve zvětšeném prostoru pro rezervní kolo.

Celkem se jednalo o 129 920 kusů cigaret bez tabákových nálepek, u nichž řidič nedokázal předložit doklad o dopravě vybraných výrobků a tím prokázat jejich zdanění dle zákona o spotřebních daních.

Vzhledem ke skutečnosti, že únik na spotřební dani činil téměř 416 tisíc korun, byl k případu přivolán pověřený celní orgán sekce Pátrání, který řidiči sdělil důvodné podezření ze spáchání trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Všechny cigarety byly zajištěny a pašerákovi nyní hrozí trest odnětí svobody až do výše tří let.
Richard ZEMANZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   22. 1. 2022

• Filmový klub v Jihlavě uvede ruský snímek U Petrovových řádí chřipka

Pátek   21. 1. 2022

• Jihlavští strážníci našli tašku plnou alkoholu
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku pervitinu; opilý agresivní muž skončil na záchytce
• Muž odcizil mobilní telefony, svůj cestou ztratil
• Výstava Volání dálek v jihlavském muzeu mapuje expedice a výzkumy společnosti Zoogeos Bohemia

Čtvrtek   20. 1. 2022

• Sbírka pravěkých nástrojů a kachlů v muzeu ve Velkém Meziříčí
• Táborskou zoologickou zahradu loni navštívilo 110 tisíc lidí, je tak nejnavštěvovanější v celém regionu
• Komentovaná prohlídka výstavy Ze zadu... Intervence Lenky Zadražilové Intervence do stálé expozice Ze sbírek… v jihlavské galerii
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě je zateplená lékárna, radiologie a stravovací provoz; kuchyně má novou vzduchotechniku
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 150 tisíc; recidivista kradl v obchodě; vandal počmáral zeď a vrata garáže černými nápisy; opilý řidič skončil na záchytce
• Policisté dopadli ženu, která se v Třebíči vloupala do rodinných domů
• Tři králové na palubě lodi Horácko vybrali pro Charitu téměř sedmnáct tisíc korun

Středa   19. 1. 2022

• Zkontrolujte si dálniční známku; za jízdu bez ní hrozí pokuty
• Meteorologové varují na Vysočině před silným větrem, sněžením a tvorbou sněhových jazyků
• Řidič měl na vozidle letní pneumatiky a havaroval
• Neznámí vandalové čmárali v Jihlavě na fasády budou různé nápisy, policie žádá o pomoc veřejnost
• Z policejního deníku: opilí muži skončili na záchytce

Úterý   18. 1. 2022

• Stojany na kola ve Žďáře nad Sázavou ozdobilo spodní prádlo
• Z policejního deníku: muži se nejdříve pohádali a pak poprali; vandal poškrábal lak na autech; zloděj se vloupal do chaty
• Dopravnímu podniku města Jihlavy zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu; dvacet procent autobusů na plyn nahradily naftové vozy
• Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
• Český stát pomáhá dlužníkům jen naoko, učit efektivitě bychom se mohli na Islandu
• V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha
• Příměstský tábor Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod nabídne dětem poznávání cest v naší krajině

Pondělí   17. 1. 2022

• Meteorologové varují před náledím
• Z policejního deníku: muž nadýchal téměř pět promile; opilí řidiči vyhrožovali, že si ublíží
• Jihlavský tunel bude od dubna kvůli opravám pro veřejnou dopravu osm týdnů uzavřen

Neděle   16. 1. 2022

• Na dálnici D1 na 97,6 km ve směru na Brno se střetla tři auta a autobus, dálnice je průjezdná s nejvyšší opatrností
• Zástupci jihlavské vysoké školy uctili památku Jana Palacha
• Nechte chráněné medvědy žít; táborská zoo nabízí pomoc s odchytem i umístěním medvěda z okolí Staré Boleslavi
• Meteorologové varují před čerstvým až silným severozápadním větrem
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta; krádež nafty; dopravní nehoda s alkoholem
• Přednáška Elektromagnetické vlny ve službách astronomie v jihlavském muzeu

Sobota   15. 1. 2022

• Nemocnici na kraji Města bylo před osmdesáti lety oficiálně uděleno právo veřejnosti; začala léčit všechny pacienty
• Na výstavě Čestmíra Sušky s titulem Rezavé sochy a jejich otisky pod novoměstskou oblohou se sochy rozezní
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Svéráz českého rybolovu, hrají jihlavští rybáři

Pátek   14. 1. 2022

• V Tyršových sadech v Třebíči přibude socha prezidenta T. G. Masaryka
• Archeologové našli pod starým domem v Jihlavě mince, fragment porcelánové panenky či keramický džbán
• Policisté zjistili časně ráno na D1 54 přestupků; řidiči kamionů ohrožují stáním mimo vyhrazená parkoviště ostatní řidiče
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda je 35 tisíc; recidivistka ukradla kabát; agresivní opilý muž skončil na záchytce
• U Mirotína na Pelhřimovsku zemřela po nárazu osobního auta do stromu spolujezdkyně
• Ohlédnutí pracovníků Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Vrakbar za rokem 2021
• Dárci krve budou mít v jihlavské nemocnici komfortnější zázemí
• Policisté pomáhají obětem domácího násilí; loni na Vysočině vykázali z obydlí 42 násilných osob

Čtvrtek   13. 1. 2022

• Nejhezčí pohlednice je z Modrého dolu fotografa Ladislava Rennera, vyhrála v soutěži o Nejkrásnější turistické pohlednice, vizitky, deníky a kalendáříky
• Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě již tuto sobotu
• Šlo o život! Po pěti hodinách vyjednávání zabránili strážníci jihlavské městské policie hledanému muži v sebevraždě
• Jihlavští kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku notebook, cigarety a peníze; zdrogovaný řidič nepředložil řidičský průkaz, přišel o něj při policejní kontrole před pár dny
• Záchranáři na Vysočině ošetřili v loňském roce rekordní počet pacientů
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste; největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví

Středa   12. 1. 2022

• Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
• Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
• Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
• Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně

Úterý   11. 1. 2022

• Tříkrálový pochod na Křemešník s hojnou účastí
• Výtěžek Vánoční sbírky v Třebíči je přes 51 tisíc korun; peníze budou věnovány dětskému očnímu oddělení
• Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou statkem tradiční lidové kultury Vysočiny
• Maturanti vysočinských středních odborných škol si i letos zaúčtují online
• Prvním mládětem nového roku je v jihlavské zoo velemyš největší, vzácný a tajemný hlodavec z Filipín
• Nenapravitelná devětadvacetiletá řidička skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: krádež přívěsného vozíku; krádež tabákových výrobků i alkoholu
• Vždy musím vidět výsledek své práce, říká ředitelka jihlavské charity
• Kdo žil ve starých domech v Pelhřimově napoví komentovaná prohlídka výstavy Pelhřimovští výtečníci
• Dukovany a Temelín minimalizují plastový odpad
• Na silnicích Vysočiny loni při nehodách zemřeli dva motorkáři

Pondělí   10. 1. 2022

• Vodní ráj v Jihlavě loni navštívilo pouze 55 813, mohl za to covid, studené počasí i požár sauny
• Jihlavské muzeum pořádá výtvarnou soutěž na téma Motýli pro děti do čtrnácti let
• Z policejního deníku: opilý muž vyhrožoval, že si ublíží; řidič nadýchal přes 2,5 promile
• V Bačicích sjelo do rybníka auto, hasiči museli použít automobilový jeřáb
• Za přetížená vozidla převážející dřevo padají vysoké pokuty
• Dukovany a Temelín převádějí návštěvníky dočasně na internet
• Výstava Noční proud výtvarnice Zuzany Růžičkové v jihlavské galerii
• Loni zemřeli při dopravních nehodách na Vysočině čtyři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při nehodě je poranění hlavy
• Platby on-line z pohodlí domova: Humpolec zavádí Portál občana

Neděle   9. 1. 2022

• Loni zemřelo při dopravních nehodách na Vysočině pět chodců
• Z policejního deníku: zloděj poškodil nádrže traktorů a ukradl naftu, škoda přesahuje sto tisíc; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě promile

Sobota   8. 1. 2022

• Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni na Třebíčsku
• Kácení dřevin v Jihlavě doprovodí náhradní výsadba
• Renesanční hala Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě se proměnila v ptačí park
• Filmový klub v Jihlavě uvede čínsko-americký snímek Malá lež

Pátek   7. 1. 2022

• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny 24 osob; počet dopravních nehod se meziročně mírně zvýšil o šest procent
• Z policejního deníku: žena nechala auto známého opuštěné na louce; krádež dřeva
• Kraj má pojistku, jak ochránit vzácné přírodní lokality; pozemky může vykoupit
• Policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků; ani policistům na integrovaném operačním středisku se nevyhnulo onemocnění COVID-19

Čtvrtek   6. 1. 2022

• Jihlava chce opravit chátrající tábor, součástí bude přírodní koupaliště i hvězdárna
• Z policejního deníku: krádež batohu z auta; krádež cukrovinek a modelů autíček z prodejny; opilec napadal partnerku, skončil na záchytce
• Silně podnapilá řidička havarovala do stromu; v krvi měla téměř tři promile alkoholu
• Jihlavskou porodnici si vybral rekordní počet žen; loni se tu narodilo 1414 dětí
• Koncert v kostele sv. Kunhuty bude věnovaný všem asistentům, dobrovolníkům a dárcům tříkrálové sbírky
• ČEZ Prodej loni instaloval 1514 střešních fotovoltaik, téměř dvaapůlkrát tolik, co v roce 2020

Středa   5. 1. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz