Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 19.11 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 22. listopadu od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Stehy, velmi dobře propracované drama, které má za cíl upozornit na nezákonné odebírání novorozenců (konkrétně v rozvojové zemi jménem Srbsko) - z těchto případů se dosud žádný nevyřešil. Současně skládá poklonu matkám, které jsou nuceny žít s nehojící se ránou v srdci. Stehy nejsou zrovna optimistické - ukazují, co všechno jsou lidé schopní udělat pro peníze a nutí k zamyšlení nad současným společenským systémem (a není to jen o Srbsku).
Když Ana porodila svého syna, bylo jí řečeno, že její dítě zemřelo. Nebyl důvod tomu nevěřit. Šílená bolest matky, která ztratila svoje dítě, se postupem času mění na tvrdý oblázek tam uvnitř duše, který občas tlačí, občas zabolí. Po letech se však Ana dovídá určité indicie, že vše se mohlo odehrát úplně jinak. A nejen v jejím případě, ale také v případě dalších a dalších matek. To, co bylo na začátku jen pouhým podezřením, se proměnilo na děsivou jistotu. Bolest je tady zase zpět. A také naděje. Ana bojuje s úřady i policií, snaží se získat co nejvíc informací o tom, co se vlastně stalo, ale zdá se, že je to předem prohraný boj.

Film Miroslava Teržice Stehy byl oceněný na letošním Berlinale a vychází ze skutečného případu, který poslední roky hýbe Srbskem. V průběhu 70. a 80. let tu beze stopy zmizelo hned po narození několik stovek dětí. Rodičům bylo oznámeno, že děti zemřely, ale o tom, že by jejich mrtvá těla byla pitvána nebo pohřbena, neexistují žádné důkazy.

Režie: Miroslav Terzič
Scénář: Elma Tataragic
Kamera: Damjan Radovanovič
Hudba: Aleksandra Kovač
Produkce: Uliks Fehmiu
Hrají: Snežana Bogdanovič, Jovana Stojiljkovič, Vesna Trivalič, Ksenija Marinkovič a další

Stehy
(Šavovi)
Srbsko, 2019, DCP, barevný, srbsky, české titulky, 97 minut
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
Jihlava se letos již podruhé v rámci Projektu Zdravé město zapojila do Výzvy 10 000 kroků, která si klade za cíl motivovat lidi k častější chůzi pro zdraví, radost i přírodu. Jihlavskou vítězkou celé se stala Jitka Kozlová z týmu (Po)krok za krok Jihlava, která zaznamenala 656 801 kroků (tedy 488,27 km) a zároveň byla nejaktivnější ze všech jihlavských žen. V celkovém pořadí v ČR byla 177.
Říjnové kolo oficiálně podpořilo 65 velkých i menších měst z celé České republiky. Na špici byla Olomouc (247 aktivních účastníků), druhý Krnov, třetí Dobříš. Jihlava skončila na 33. místě. V Jihlavě se říjnové výzvy zúčastnilo 63 chodců, kteří ušli 12 635,40 km. Další výzva se uskuteční v dubnu příštího roku a pořadatelé slibují jednu novinku – novou mobilní aplikaci pro snadnější zaznamenávání výkonů.

„Díky ní nebudou muset účastníci při každém nahrávání aktivity otevírat webový prohlížeč, ale vše zvládnou pohodlně ze svého mobilu. Výzva tak bude mnohem příjemnější i pro seniory a jedince, kteří si s technologiemi často zase tolik nerozumí,“ uvedla Kateřina Roková z pořádající organizace Partnerství pro městskou mobilitu.

„Chůze je přirozená pro každého člověka a Jihlava navíc není tak velké město, aby bylo nutné po ní jezdit jenom v autě. Je dobré si zkusit některé pravidelné trasy zvládnout i jinak, třeba jenom na ten jeden měsíc. Člověk totiž pak hned pozná, že se zdravým pohybem přichází i zdravý duch,“ doplnil radní města Jaroslav Vymazal, který nad akcí převzal záštitu. Výzvu pořádá spolek Partnerství pro městskou mobilitu, z. s. a více informací o ní lze najít na stránkách https://www.desettisickroku.…
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
Novou Českou knihu rekordů pokřtí ve čtvrtek 25. listopadu v Pelhřimově Tomáš Přibyl z Brna, který si podal ruku s 265 kosmonauty. Tomáš Přibyl obdržel od pelhřimovské Agentury Dobrý den certifikát o českém rekordu za Největší sbírku podpisů kosmonautů. Jeho sbírka čítá 566 vlastnoručních podpisů astronautů, kosmonautů a tchajkonautů – mužů a žen ze 41 zemí, kteří uskutečnili let na oběžnou dráhu. Jedná se o nejkompletnější sbírku v České republice a jednu z největších na světě, jelikož lidí s absolvovaným kosmickým letem bylo doposud 567. Sbírka, které se rekordman věnuje 25 let, zahrnuje tisíce podepsaných fotografií, pohlednic, knih a dalších předmětů. Od většiny kosmonautů vlastní sběratel více autogramů.
Česká kniha rekordů s pořadovým číslem 7 vychází ve všeobecně nelehké době, což se v ní i odráží, např. v kapitolách Rekordy v karanténě nebo festival Pelhřimov – město rekordů v karanténě. Přesto přináší pozoruhodných 1596 údajů, 2210 fotografií a novinku: 390 QR kódů, prostřednictvím kterých se můžete přenést na řadu míst, kde padaly nové české rekordy nebo vidět ještě víc, než je v knize. I proto autoři uvádějí publikaci, která se rozsahem 256 stran směle vyrovnává světové knize rekordů, s podtitulem „kniha plná videí“.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov v ní představuje JEDNIČKY ve svých oborech, perly České republiky a vše, co vzbuzuje národní hrdost. Tisíce fotografií a údajů o úctyhodných osobnostech a pozoruhodných výkonech obyčejných lidí s neobyčejnými schopnostmi, o architektonických skvostech, obřích výrobcích, unikátních činech i legráckách z dílny českých lidí, a také novinky z Pelhřimova – města rekordů (anotaci najdete v příloze).

Viděli jste klobouk, pod který se vešlo 98 lidí?

Slyšeli jste o robotovi, který bez doprovodu projel stopem celou republiku?

Víte, kolik váží nejtěžší zlatá mince nebo kolik lidí se účastnilo největšího společného přípitku?

Tušili jste, že nejvyšší hořící hranice měřila přes 20 m?

Zajímá vás, kdo je nejsilnější, nejohebnější, kdo má nejdelší dredy…

Věděli byste, jaké rekordy drží legenda divadla Semafor pan Jiří Suchý, přední čeští youtubeři, módní návrhářka Blanka Matragi, herečka Jiřina Bohdalová či fotbalista Petr Čech?

V novém reprezentativním vydání České knihy rekordů najdete kromě tradičních kapitol, jako např. Siláci, Hry a hračky, Svatby, Z kuchyně, Česká republika UNESCO, Film, Divadlo, Zručnost, Děti a pro děti, Hudba, Psi, Příroda čaruje, Rekordy z obcí a měst, Zlaté české ručičky, Lidové tradice, Patenty a vynálezy, Fotbal, Hokej, Auto-moto, Zdraví a zdravotnictví, Handicapovaní hrdinové,... i kapitoly zbrusu nové, jako např. Masaryk, Expo DUBAI, 3D tisk, Pekaři a pečení, Rekordy na Sněžce, Akrobacie, Střelba, zbraně a vojáci…
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
Pachatele, který se ve středu 17. listopadu krátce před třetí hodinou odpoledne vloupal do rodinného domu ve Věcově na Žďársku, zadrželi policisté na místě. Muž měl již u sebe v batohu věci, které v domě našel. Navíc byl pod vlivem alkoholu, policistům nadýchal 1,71 promile alkoholu a proto putoval na záchytku k vystřízlivění. Je podezřelý z toho, že v uvedené době násilím vnikl dovnitř rodinného domu, který prohledal a odcizil zejména potraviny. Z mrazáku vzal mimo jiné vepřové a hovězí zamrazené maso a sáčky se zeleninou. Majiteli způsobil škodu kolem patnácti set korun. Policejní inspektor na základě shromážděných důkazů následující den sdělil šestapadesátiletému muži podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Za tuto trestnou činnost lze pachateli uložit až tříletý trest odnětí svobody. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Opilý muž kradl zboží v prodejně
Dvaatřicetiletý muž je podezřelý ze dvou přestupků. Ve čtvrtek 18. listopadu byl kolem sedmé hodiny večer v jedné z prodejen obchodního řetězce ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde si pod svůj oděv uschoval zboží v hodnotě kolem patnácti set korun. "Prošel s ním prostorem pokladen bez zaplacení, kde ho kontroloval pracovník prodejny. Toho však podezřelý muž začal slovně a fyzicky napadat. Přivolaní policisté muže zajistili. Ten byl navíc pod vlivem alkoholu a naměřená dechová zkouška vykázala hodnotu 1,66 promile alkoholu. Muže tak policisté následně eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání proti majetku a proti veřejnému pořádku.

Vloupání do stánku
Policisté pátrají po zloději, který se v noci ze středy 17. listopadu na čtvrtek v ulici Brněnská v Jihlavě vloupal do stánku s občerstvením a způsobil majiteli škodu za více než deset tisíc korun. "Pachatel se vloupal do stánku stojícího u obchodního domu a odcizil finanční hotovost. Škoda vznikla také poškozením dveří a okna", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté místo činu ohledali a zadokumentovali, dále zajistili stopy a provedli v lokalitě šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli policisté pátrají.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvacetiletý muž z Jindřichohradecka, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. Ve čtvrtek 18. listopadu jel před šestou hodinou ráno s vozidlem BMW v Moravských Budějovicích na Třebíčsku po silnici v ulici Husova. "Při kontrole policisté zjistili, že má řidič od října na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do začátku roku 2023", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
Ve čtvrtek 18. listopadu zastavili policisté v Třebíči před jedenáctou hodinou večer auto Mercedes, které jelo po silnici ve směru od ulice Sucheniova na ulici Koželužská. "U šestatřicetiletého řidiče provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na marihuanu. Policisté řidiči zakázali další jízdu. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří", uvedla Jana Kroutilová.

Muž za volant usedl v době zákazu
Policisté zastavili ve středu 17. listopadu kolem půl jedenácté večer v ulici Chotěbořská v Havlíčkově Brodě osobní auto Audi. "Provedená lustrace ukázala, že osmadvacetiletý řidič má od listopadu loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to na dobu čtrnácti měsíců. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Ve čtvrtek 18. listopadu krátce před půl jedenáctou večer zastavili policisté v ulici Horní v Havlíčkově Brodě osobní auto Citroen. "Jeho třicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté řidiče vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Případ policisté zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Policisté kontrolovali ve čtvrtek 18. listopadu před jedenáctou hodinou večer v ulici Žižkova v Pacově na Pelhřimovsku auto Navara, jehož řidičem byl devětadvacetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,59 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,47 a 1,45 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání se bude konat v neděli 21. listopadu v 15 hodin v zámeckém podkroví Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. I ve své sedmé knize se autorka věnuje méně známým osobnostem především z Nového Města na Moravě a okolí. Publikace obsahuje třiadvacet kapitol o umělcích i jiných pozoruhodných lidech, kteří se tu narodili, působili, nebo čerpali inspiraci pro vlastní tvorbu. Někteří z nich dosáhli ve svém oboru mimořádný úspěch.
Patřil mezi ně dirigent Oldřich Bohuňovský, který byl dokonce pozván k účinkování v londýnské Královské opeře Covent Garden. Málokdo však ví, že byl několik let ředitelem Lidové školy umění v Novém Městě na Moravě. Akademický malíř Vojtěch Štolfa čerpal inspiraci pro ilustrování sbírky Jakuba Demla Moji přátelé právě na Novoměstsku, v obcích Sněžné a Krátká. Věrný svému rodišti – Herálci pod Žákovou horou – zůstal akademický malíř Jaroslav Polanský. V městečku Bobrová se narodil malíř Richard Přikryl. Ani on na rodnou obec nezapomněl. Pět let byl ředitelem novoměstského reálného gymnázia malíř František Hradecký. Pobyt na Novoměstsku ovlivnil i jeho výtvarnou tvorbu.

Architekta Bedřicha Rozehnala přivedlo do Nového Města na Moravě jeho povolání. Byl autorem projektového plánu výstavby novoměstské nemocnice. Od autorky publikace se čtenáři dále dozvědí, kdy a v jaké souvislosti se do Nového Města na Moravě dostal spisovatel František Kožík. Věra Rudolfová také v knize připomíná, že doktor Mirko Rosenbaum byl nejen čtyři roky ředitelem Horácké galerie a Horáckého muzea, ale zároveň jedním ze zakladatelů Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Nové Město na Moravě se stalo druhým domovem pro historika Zdeňka Jelínka, který se v době totality nebál jako první připomenout památku lyžařského reprezentanta a odbojáře Cyrila Musila. Zasloužil se také o pamětní desku na jeho statku ve Studnicích.

V nové publikaci však Věra Rudolfová nevěnuje pozornost jen umělcům a kulturním pracovníkům. Zastáncem a učitelem tolerance mezi lidmi byl Jiří Brady, který se do svého rodiště – Nového Města na Moravě často a rád vracel. Těšil se tu také velké oblibě u místních obyvatel. Autorka zaznamenala nejen jeho vyprávění, ale také vzpomínky jeho dcery paní Lary Brady a synovce Vladimíra Hermana. Jedna z kapitol má název Příběh neobyčejného člověka. Je věnována Leoši Stehlíkovi, lyžařskému závodníkovi, olympionikovi a majiteli penzionu Medlov, který měl velmi tragický osud. Čtenářům rovněž autorka publikace prozradí, že v Novém Městě žil významný varhanářský rod Svítilů. Nebo že slavný slovácký primáš Slávek Volavý pocházel z malé osady na Horácku. A zajímavé je také připomenutí, že Nové Město na Moravě mělo v šedesátých letech minulého století vlastní folklorní soubor. Tento výčet není samozřejmě úplný, je jen malou ochutnávkou a pozvánkou ke čtení knihy, která vznikla za podpory města Nové Město na Moravě a vyšla před pár dny v nakladatelství SURSUM.

Věra Rudolfová (*1942) vystudovala Fakultu sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy v Praze. Téměř třicet let pracovala jako redaktorka v Československém, později Českém rozhlase v Brně. O osobnostech spojených s Vysočinou a zejména okolím Nového Města na Moravě vydala knihy Město mého srdce (2002), Kraj věčných návratů (2003), Kraj návratů a setkání (2006), Kraj návratů a inspirace (2011), Kraj návratů a vzpomínek (2013), Kraj návratů i setrvání (2015) a Kraj návratů i loučení (2019).
Marta HAUPTMANOVÁZpět nahoru na obsah...

Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu fyzického napadení, ke kterému došlo v sobotu 16. října v Jihlavě. Potřebovali by zjistit totožnost lidí na fotografii, zejména muže s kšiltovkou na hlavě. K případu došlo v časných ranních hodinách v blízkosti podniku na ulici Dvořákova. Útočník fyzicky napadl muže, který utrpěl zranění a musel vyhledat lékařské ošetření. Útočník po napadení z místa odešel. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Následně přijali policisté oznámení a případ začali prověřovat. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to ublížení na zdraví a výtržnictví. Policisté provedli šetření, shromažďovali získané informace i poznatky a zajistili také kamerové záznamy, které vyhodnotili. V současné době se policisté obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při zjišťování totožnosti čtyř osob zachycených na záznamu. Zejména by potřebovali vypátrat muže, který měl na hlavě nasazenou světlou kšiltovku.

Žádáme osoby na videozáznamu, anebo občany, kteří některou z nich znají, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158. Policisté uvítají také jakékoli jiné informace směřující k objasnění případu.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek
Obrovským masakrem mohl skončit středeční lov divokých prasat na Pardubicku. Myslivci tam nejspíš využili toho, že jim tuto zvěř vyplašil kombajn sklízející kukuřici. Bez ohledu na přítomné civilisty při zahlédnutí prvního chlupatého tvora spustili palbu jak u Verdunu, takže je takřka zázrak, že celá nepromyšlená akce skončila jen zraněním jednoho z myslivců. Místo policistů šetřících tento incident totiž mohl na pole vyjíždět klidně koroner. Ostatně nebylo by to u nás poprvé, kdy nesoudní myslivci v zápalu boje někoho zabili.
Vzpomeňme například na toho trempa, který měl před pár lety fatální smůlu v tom, že narazil na člověka, který svou touhu po krvi nedokázal ovládnout. Jak jinak by mohl v temné noci vůbec vystřelit, aniž by věděl, na co míří? Místo domnělé vysoké zvěře chladnokrevně popravil nic netušícího mladého člověka, který se jen chtěl prospat pod širým nebem. Tento nápad se mu bohužel stal osudným. Nemohl tušit, že si spící postavu splete po další trofeji lačnící myslivec se siluetou honební zvěře. Podobné případy, kdy myslivec rychleji střílí, než myslí, jsou u nás každoročním pravidlem.

Přitom každý člověk se zbrojním pasem moc dobře ví, že zmáčknout spoušť může teprve tehdy, když stoprocentně ví, co zaměřil. Jen myslivci o tomto pravidlu buď nikdy neslyšeli, nebo ještě hůře se jím vůbec neřídí. Nevím, která varianta je horší. Možná se k tomu všemu přidává také další nešvar, který se s hony už tradičně pojí – alkohol. Myslivci se sice zaklínají, že během honu nikdo nepije, ale je tomu opravdu tak? Proč policisté každoročně kontrolují tisíce účastníků honů, zda nejsou podnapilí? Protože nemají nic lepšího na práci nebo mají s myslivci svou zkušenost?

Pokud by byli myslivci nebezpeční jen sami sobě nebo dalším účastníkům lovu, dalo by se to s vysokou mírou nadsázky brát jako riziko povolání. Nikdo je přece nenutí, aby chodili s flintou po lese. Bohužel i zatím poslední zmiňovaný případ ukazuje na to, že hordy ozbrojenců mohou být nebezpečné celému širokému okolí. Zvlášť teď na podzim, kdy se už tradičně pořádá nejvíce honů. Lesy, pole a louky tak dlouhé týdny okupují zelení ozbrojenci.

Veřejnost se o pořádání honu nemusí vůbec dozvědět. Kdo z nás pravidelně sleduje obecní vývěsky nebo stránky mysliveckých spolků, kde by se taková informace měla objevit? Stačí pak jako tradičně vyrazit se psem na oblíbenou procházku lesem a neštěstí je na světě. Ve skutečnosti se totiž nikdo s důkladným označením aktivní honební oblasti vůbec nezdržuje. Vždyť v lese je přece pánem myslivec, tak co by tam kdo jiný lezl, myslí si nejspíš mnozí muži v zelených uniformách. Sám chodím své psy pravidelně venčit i po lesních cestách a nikdy jsem žádné podobné varování neviděl. Naopak se mi už několikrát stalo, že jsem zaslechl střelbu, a

to dokonce i hodně blízko. V takové situaci si vždy vzpomenu na účinný dostřel střely z kulovnice a raději hodně rychle zmizím. Naštěstí se mi nikdy nic vážného nestalo. Ale nebylo by lepší, kdyby mě na probíhající střelby někdo předem upozornil? Nejlépe před vstupem do lesa. Ať už nějakou cedulkou nebo nejlépe organizátor, který by civilisty na případné ohrožení upozornil. No jo, ale takový „pořadatel“ by pak přišel o adrenalin z honu. Co na tom, že by mohl zachránit lidské životy.

Už dávno bylo na čase, aby podobné myslivecké hrátky s životu nebezpečnými zbraněmi dostaly jasná a jednoduše vymahatelná pravidla. Tím základním by přitom mělo být, že jakákoliv přírodní střelnice, kde se aktuálně pohybují lovci s odjištěnými zbraněmi, musí být důkladně označena a musí být co nejvíce zamezen pohyb osob v ní. Stejně tak absolutní zákaz střelby, pokud si nejsem stoprocentně jistý, na co mířím. O absenci alkoholu ani nemluvím. Ruku v ruce s tím jde vymáhání těchto a dalších pravidel a přísné trestání jejich nedodržení. Jen tak se nebudeme muset při každé (nejen) podzimní procházce lesem bát, že se z ní už nevrátíme.

Foto Policie ČR, ilustrační
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   22. 1. 2022

• Filmový klub v Jihlavě uvede ruský snímek U Petrovových řádí chřipka

Pátek   21. 1. 2022

• Jihlavští strážníci našli tašku plnou alkoholu
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku pervitinu; opilý agresivní muž skončil na záchytce
• Muž odcizil mobilní telefony, svůj cestou ztratil
• Výstava Volání dálek v jihlavském muzeu mapuje expedice a výzkumy společnosti Zoogeos Bohemia

Čtvrtek   20. 1. 2022

• Sbírka pravěkých nástrojů a kachlů v muzeu ve Velkém Meziříčí
• Táborskou zoologickou zahradu loni navštívilo 110 tisíc lidí, je tak nejnavštěvovanější v celém regionu
• Komentovaná prohlídka výstavy Ze zadu... Intervence Lenky Zadražilové Intervence do stálé expozice Ze sbírek… v jihlavské galerii
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě je zateplená lékárna, radiologie a stravovací provoz; kuchyně má novou vzduchotechniku
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 150 tisíc; recidivista kradl v obchodě; vandal počmáral zeď a vrata garáže černými nápisy; opilý řidič skončil na záchytce
• Policisté dopadli ženu, která se v Třebíči vloupala do rodinných domů
• Tři králové na palubě lodi Horácko vybrali pro Charitu téměř sedmnáct tisíc korun

Středa   19. 1. 2022

• Zkontrolujte si dálniční známku; za jízdu bez ní hrozí pokuty
• Meteorologové varují na Vysočině před silným větrem, sněžením a tvorbou sněhových jazyků
• Řidič měl na vozidle letní pneumatiky a havaroval
• Neznámí vandalové čmárali v Jihlavě na fasády budou různé nápisy, policie žádá o pomoc veřejnost
• Z policejního deníku: opilí muži skončili na záchytce

Úterý   18. 1. 2022

• Stojany na kola ve Žďáře nad Sázavou ozdobilo spodní prádlo
• Z policejního deníku: muži se nejdříve pohádali a pak poprali; vandal poškrábal lak na autech; zloděj se vloupal do chaty
• Dopravnímu podniku města Jihlavy zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu; dvacet procent autobusů na plyn nahradily naftové vozy
• Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
• Český stát pomáhá dlužníkům jen naoko, učit efektivitě bychom se mohli na Islandu
• V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha
• Příměstský tábor Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod nabídne dětem poznávání cest v naší krajině

Pondělí   17. 1. 2022

• Meteorologové varují před náledím
• Z policejního deníku: muž nadýchal téměř pět promile; opilí řidiči vyhrožovali, že si ublíží
• Jihlavský tunel bude od dubna kvůli opravám pro veřejnou dopravu osm týdnů uzavřen

Neděle   16. 1. 2022

• Na dálnici D1 na 97,6 km ve směru na Brno se střetla tři auta a autobus, dálnice je průjezdná s nejvyšší opatrností
• Zástupci jihlavské vysoké školy uctili památku Jana Palacha
• Nechte chráněné medvědy žít; táborská zoo nabízí pomoc s odchytem i umístěním medvěda z okolí Staré Boleslavi
• Meteorologové varují před čerstvým až silným severozápadním větrem
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta; krádež nafty; dopravní nehoda s alkoholem
• Přednáška Elektromagnetické vlny ve službách astronomie v jihlavském muzeu

Sobota   15. 1. 2022

• Nemocnici na kraji Města bylo před osmdesáti lety oficiálně uděleno právo veřejnosti; začala léčit všechny pacienty
• Na výstavě Čestmíra Sušky s titulem Rezavé sochy a jejich otisky pod novoměstskou oblohou se sochy rozezní
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Svéráz českého rybolovu, hrají jihlavští rybáři

Pátek   14. 1. 2022

• V Tyršových sadech v Třebíči přibude socha prezidenta T. G. Masaryka
• Archeologové našli pod starým domem v Jihlavě mince, fragment porcelánové panenky či keramický džbán
• Policisté zjistili časně ráno na D1 54 přestupků; řidiči kamionů ohrožují stáním mimo vyhrazená parkoviště ostatní řidiče
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda je 35 tisíc; recidivistka ukradla kabát; agresivní opilý muž skončil na záchytce
• U Mirotína na Pelhřimovsku zemřela po nárazu osobního auta do stromu spolujezdkyně
• Ohlédnutí pracovníků Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Vrakbar za rokem 2021
• Dárci krve budou mít v jihlavské nemocnici komfortnější zázemí
• Policisté pomáhají obětem domácího násilí; loni na Vysočině vykázali z obydlí 42 násilných osob

Čtvrtek   13. 1. 2022

• Nejhezčí pohlednice je z Modrého dolu fotografa Ladislava Rennera, vyhrála v soutěži o Nejkrásnější turistické pohlednice, vizitky, deníky a kalendáříky
• Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě již tuto sobotu
• Šlo o život! Po pěti hodinách vyjednávání zabránili strážníci jihlavské městské policie hledanému muži v sebevraždě
• Jihlavští kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku notebook, cigarety a peníze; zdrogovaný řidič nepředložil řidičský průkaz, přišel o něj při policejní kontrole před pár dny
• Záchranáři na Vysočině ošetřili v loňském roce rekordní počet pacientů
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste; největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví

Středa   12. 1. 2022

• Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
• Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
• Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
• Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně

Úterý   11. 1. 2022

• Tříkrálový pochod na Křemešník s hojnou účastí
• Výtěžek Vánoční sbírky v Třebíči je přes 51 tisíc korun; peníze budou věnovány dětskému očnímu oddělení
• Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou statkem tradiční lidové kultury Vysočiny
• Maturanti vysočinských středních odborných škol si i letos zaúčtují online
• Prvním mládětem nového roku je v jihlavské zoo velemyš největší, vzácný a tajemný hlodavec z Filipín
• Nenapravitelná devětadvacetiletá řidička skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: krádež přívěsného vozíku; krádež tabákových výrobků i alkoholu
• Vždy musím vidět výsledek své práce, říká ředitelka jihlavské charity
• Kdo žil ve starých domech v Pelhřimově napoví komentovaná prohlídka výstavy Pelhřimovští výtečníci
• Dukovany a Temelín minimalizují plastový odpad
• Na silnicích Vysočiny loni při nehodách zemřeli dva motorkáři

Pondělí   10. 1. 2022

• Vodní ráj v Jihlavě loni navštívilo pouze 55 813, mohl za to covid, studené počasí i požár sauny
• Jihlavské muzeum pořádá výtvarnou soutěž na téma Motýli pro děti do čtrnácti let
• Z policejního deníku: opilý muž vyhrožoval, že si ublíží; řidič nadýchal přes 2,5 promile
• V Bačicích sjelo do rybníka auto, hasiči museli použít automobilový jeřáb
• Za přetížená vozidla převážející dřevo padají vysoké pokuty
• Dukovany a Temelín převádějí návštěvníky dočasně na internet
• Výstava Noční proud výtvarnice Zuzany Růžičkové v jihlavské galerii
• Loni zemřeli při dopravních nehodách na Vysočině čtyři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při nehodě je poranění hlavy
• Platby on-line z pohodlí domova: Humpolec zavádí Portál občana

Neděle   9. 1. 2022

• Loni zemřelo při dopravních nehodách na Vysočině pět chodců
• Z policejního deníku: zloděj poškodil nádrže traktorů a ukradl naftu, škoda přesahuje sto tisíc; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě promile

Sobota   8. 1. 2022

• Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni na Třebíčsku
• Kácení dřevin v Jihlavě doprovodí náhradní výsadba
• Renesanční hala Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě se proměnila v ptačí park
• Filmový klub v Jihlavě uvede čínsko-americký snímek Malá lež

Pátek   7. 1. 2022

• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny 24 osob; počet dopravních nehod se meziročně mírně zvýšil o šest procent
• Z policejního deníku: žena nechala auto známého opuštěné na louce; krádež dřeva
• Kraj má pojistku, jak ochránit vzácné přírodní lokality; pozemky může vykoupit
• Policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků; ani policistům na integrovaném operačním středisku se nevyhnulo onemocnění COVID-19

Čtvrtek   6. 1. 2022

• Jihlava chce opravit chátrající tábor, součástí bude přírodní koupaliště i hvězdárna
• Z policejního deníku: krádež batohu z auta; krádež cukrovinek a modelů autíček z prodejny; opilec napadal partnerku, skončil na záchytce
• Silně podnapilá řidička havarovala do stromu; v krvi měla téměř tři promile alkoholu
• Jihlavskou porodnici si vybral rekordní počet žen; loni se tu narodilo 1414 dětí
• Koncert v kostele sv. Kunhuty bude věnovaný všem asistentům, dobrovolníkům a dárcům tříkrálové sbírky
• ČEZ Prodej loni instaloval 1514 střešních fotovoltaik, téměř dvaapůlkrát tolik, co v roce 2020

Středa   5. 1. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz