Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 22.11 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
Na konci loňského roku vydala zoologická zahrada v Jihlavě virtuální pohlednice chovaných zvířat a celou akci koncipovala jako soutěž o nejlepšího „zvířecího cestovatele“. K nákupu pohlednic na e-shopu příznivce zahrady motivovali nejen jejich soutěživostí a smyslem pro humor, ale také soutěžemi o věcné ceny. Uvedl to mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč.
Soutěž na podobném principu na podporu našich chovaných zvířat spouští ZOO i nyní na začátku adventu. Jmenuje se „Adventní kilometry pro Zoo Jihlava“ a trvá od 22. listopadu do 19. prosince 2021. Do soutěže se může zapojit každý tím, že na e-shopu zakoupí virtuální pohlednici „Pošli zvíře na dovolenou“ pro vybraný druh zvířete. Každé zvíře získá takový počet kilometrů, kolik je hodnota jeho pohlednice – 100, 500 a 1000 kilometrů. "Aktuální počet našich zvířecích cestovatelů uvidí lidé na našem webu a facebooku", informoval M. Maláč.

"Každý týden hrajeme o deskovou hru Zoo Jihlava, kdy každé pondělí po adventní neděli vylosujeme výherce z týmu podporovatelů největšího zvířecího cestovatele za daný týden. Hlavní výhru – zážitkový program pro dvě osoby Něco navíc o… budeme losovat ze všech soutěžících v pondělí 20. prosince", doplnil informace.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
Domov Jeřabina Pelhřimov vydal kalendář na rok 2022. Jde oblíbeného průvodce, v jehož obsahu jsou opět využity fotografie pořízené pod hlavičkou organizace v průběhu letošního roku. Oproti předchozím dvěma vydáním je jedinečný v tom smyslu, že snímky pořídili sami klienti a obyvatelé zařízení. Slavnostní křest kalendáře se uskuteční v pondělí 6. prosince v sídle Domova Jeřabina Pelhřimov.
„Kalendář nabízí vhled do naší každodennosti, kdy se každý den snažíme žít naplno. Dokladem jsou právě vybrané fotografie,“ přibližuje ředitel Domova Jeřabina Pelhřimov Petr Krčál, jehož úvodní a srdečné slovo patří k nedílné součásti kalendáře.

Stolní vydání, jehož zdobí 28 barevných fotografií, poslouží jako propagační materiál, velkou radost udělá také samotným autorům. „V rámci mnoha různých aktivit jsme pořídili nespočet fotografií. Klienti a obyvatelé cvakali na plné obrátky a troufám si tvrdit, že je fotografování chytlo. Zájem byl nejen velký, ale hlavně srdečný,“ popisuje renomovaný fotograf Milan Šustr, který tentokrát nebyl schovaný za hledáčkem fotoaparátu, klientům a obyvatelům však poskytl potřebné vedení a servis.

Domov Jeřabina Pelhřimov, p.o. je plně transformované zařízení Kraje Vysočina poskytující pobytové a ambulantní sociální služby osobám s mentálním, kombinovaným nebo s jiným zdravotním postižením. V rámci pobytových sociálních služeb provozuje Chráněné bydlení, Domov pro osoby se zdravotním postižením, Domov se zvláštním režimem. V rámci ambulantních sociálních služeb poskytuje služby Denní stacionář a Sociálně terapeutickou dílnu – žehlírna, mandlovna.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
Výstava s titulem OD JARA DO ZIMY aneb Život předků očima panenek... bude zahájena ve čtvrtek 25. listopadu ve velkém výstavním sále muzea v Jihlavě. Panenky autorek Marie Žilové a Evy Jurmanové z Nového Veselí v autentických krojích představují výjevy z lidových zvyků, rodinných obřadů i ukázky běžného života z venkovského prostředí v průběhu celého roku.
Matka s dcerou šijí přesné repliky lidových krojů a oblékají je na kupované panenky převážně s porcelánovými hlavičkami. V roce 2018 jim byl za tento velmi náročný koníček udělen titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina.

"Vedle panenek v krojích, které reprezentují jednotlivé etnografické regiony v České republice, se obě autorky zaměřují i na vyobrazení života předchozích generací právě prostřednictvím panenek.
Panenky v autentických krojích představují výjevy lidových zvyků, rodinných obřadů i ukázky z běžného života z venkovského prostředí v průběhu roku tak, jak je prožívaly předešlé generace", uvedla kurátorka výstavy Dana Nováková.

Výstava Od jara do zimy, která ve velkém výstavním sále potrvá do 9. ledna, bude rozhodně milou připomínkou starých zašlých časů a určitě zpříjemní návštěvníkům jihlavského muzea předvánoční atmosféru.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
Jsou česká jaderná zařízení připravena na fyzický nebo digitální útok? Nehrozí ztráta přísně sledovaného materiálu? Jakým způsobem by v takovém případě probíhala spolupráce s regulátorem a bezpečnostními složkami? Tak vypadaly otázky, na které v rámci mezinárodní mise odpovídali představitelé společnosti ČEZ.
Cílem rozsáhlé prověrky bylo nejen odhalení případných nedostatků, ale i nalezení takzvaných dobrých praxí. Tedy příkladů pro ostatní provozovatele jaderných zařízení na celém světě.

„Takových dobrých praxí jsme dostali za obě elektrárny patnáct. Takového výsledku si moc vážíme, ale neznamená to, že usneme na vavřínech. Máme i celkem čtyři doporučení, jak naše systémy dál vylepšovat a s nimi samozřejmě už začínáme pracovat,“ konstatuje ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii přímo kontrolovali obě české jaderné elektrárny. Zaměřili se nejen na fyzické a kybernetické zabezpečení, ale i třeba plnění mezinárodně platných pravidel.

Bezpečnost je vždy naší nejvyšší prioritou. Výhodou mezinárodních misí je ale vnější pohled, pomůže překonat takzvanou provozní slepotu. Navíc jde o oblast, která se neustále dramaticky vyvíjí, tedy nikdy nemůžeme být úplně spokojeni. A i potvrzení toho, že jdeme správným směrem, je důležité,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

"Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín mezi nejpřísněji střežené objekty v zemi. Součástí systému jejich fyzické ochrany je hned několik složek - policie, armáda, bezpečnostní agentura, ale i celá řada fyzických bariér a organizačních opatření," upřesnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Vedle odolnosti proti fyzickým útokům mají jaderné elektrárny nastavenu i ochranu proti vnitřnímu nepříteli nebo kybernetickému útoku.

„V posledních letech jsme zavedli řadu nových vylepšení a opatření. Mimo jiné jsme v souladu s legislativou zřídili a důkladně zabezpečili takzvané životně důležité prostory, řada zaměstnanců a dodavatelů prošla bezpečnostními prověrkami, mimořádnou pozornost věnujeme i kybernetické bezpečnosti. Ale samozřejmě, misí nekončíme,“ říká ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.

Mise zaměřené na zabezpečení jaderných zařízení začala Mezinárodní agentura pro atomovou energii v roce 1995 a dosud jich proběhlo 95. Jejich cílem je posilování úrovně bezpečnosti a kontrola plnění mezinárodních pravidel a doporučení. Zcela konkrétní výsledky nejsou veřejné, k dispozici je mají představitelé státu, ve kterém proběhla, a vybraní zástupci provozovatele.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
Druhé kolo podzimní potravinové pomoci opět přilákalo velký počet zájemců. To dokládá i konečný výsledek sbírky. V jihlavském supermarketu Lidl na Okruží ulici se dobrovolníkům Oblastní charity Jihlava, kteří pomáhali hlavnímu organizátorovi sbírky Potravinové bance Vysočina, podařilo naskladnit 1.182 kg trvanlivých potravin a drogistického zboží.
„Darované potraviny a drogerie budou rozděleny lidem, kteří se ocitli v nouzi, třeba i vlivem současné pandemii Covid-19 a pomůžou jim uspokojit jejich základní potřeby,“ sdělila Ida Mitisková Kopalová, koordinátorka sbírky z jihlavské Charity. Ta zároveň dodala: „Těší nás, že jsme na našem tradičním místě v Lidlu na Okružní udělali zase lepší výsledek. Měli jsme obavu, že lidé nebudou tentokrát tolik přispívat s ohledem na současný vývoj ekonomické situace.“ Dobrovolníci z Oblastní charity Jihlava po navážení darovaných potravin a drogerie zaznamenali o 26 kilogramů více než na jaře, kdy návštěvníci supermarketu na Okružní ulici darovali 1.156 kilogramů potravin a drogistického zboží. Zajímavostí je, že se do potravinové pomoci zapojila nejen tradiční cílová skupina, jako jsou ženy středního věku a senioři, ale i mladí lidé a zejména muži.

K tomu, aby Sbírka potravin proběhla, jsou potřeba dobrovolníci. Oblastní charita Jihlava je členem Potravinové banky Vysočina, a tak zajistila potřebný počet lidských zdrojů. „Dobrovolníkům, kteří se víkendové sbírky zúčastnili patří poděkovat, protože pomáhají celou akci uskutečnit. Vážíme si jejich perfektního přístupu,“ kvitovala dobrovolnické nasazení a nadšení Ida Mitisková Kopalová. „U této sbírky jsem pomáhal poprvé. Překvapilo mě, že přišlo tolik lidí a cítil jsem velmi srdečnou atmosféru. Klobouk dolů například před paní, která přišla nakoupit pro potřebné nákup za tisíc korun,“ svěřil se svými dojmy Ondřej Váňa, pomáhající dobrovolník.

Někteří lidé přišli do Lidlu vyloženě kvůli potravinové pomoci. Jednotlivci nebo i rodiny předali své nákupní vozíky, které obsahovaly výhradně zboží uvedené na letáčcích Sbírky potravin. Mezi darovaným zbožím nechyběly konzervy, těstoviny, mouky, oleje nebo toaletní papíry a další hygienické potřeby. Jeden muž věnoval dokonce i dvě plechovky piva. Sbírka pokračuje ještě online formou do 30. listopadu přes Košík, Rohlík a Tesco online nákupy.
Marek MAŠÁTZpět nahoru na obsah...

Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
Uložený zákaz řízení se tento měsíc zřejmě rozhodl ignorovat dvaatřicetiletý muž, kterého policisté během listopadu přistihli třikrát za volantem. Jeho poslední jízda se uskutečnila minulý týden a z vozidla muž putoval do policejní cely. Kriminalisté zahájili jeho trestní stíhání, muž byl obviněn ze spáchání trestného činu a přišel o vozidlo.
Ve čtvrtek 18. listopadu zastavili policisté v Moravských Budějovicích před polednem vozidlo Škoda Octavia, které jelo po ulici Palackého. Řidič nepředložil doklady a snažil se vydávat za jinou osobu, se kterou se znal. Policisté kontrolou rychle zjistili, že muž neuvádí pravdivé informace, dále jeho skutečnou totožnost a zřejmý byl i důvod, proč o své identitě lhal. Muž má totiž od loňského léta uložený soudem mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu tří let a trest mu měl skončit až v polovině roku 2023. Navíc se jednalo o stejného řidiče, kterého policisté přistihli při řízení vozidla na začátku minulého týdne v obci na Moravskobudějovicku a také v první polovině listopadu na Jaroměřicku, oba případy policisté po odhalení řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Muže důvodně podezřelého ze spáchání trestné činnosti policisté zadrželi, prověřování případu převzali třebíčští kriminalisté. Vozidlo v rámci trestního řízení zajistili.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého muže. „Dvaatřicetiletý muž z Třebíčska byl obviněn ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již opakovaně soudně trestán.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na dva roky.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
Hromadná nehoda, která se stala v pondělí 22. listopadu krátce před polednem na dálnici D1 na 124. kilometru na Jihlavsku ve směru na Brno, zastavila provoz dálnice. V místě se střetla tři nákladní, dvě osobní vozidla a jedno vozidlo odtahové služby. Při nehodě se nikdo nezranil.
Nehoda se stala přibližně v 11.30 hodin mezi exity Velký Beranov a Měřín. Jedno vozidlo se převrátilo na bok.

Policisté provoz odklání na objízdnou trasu na 119.km. Na objízdné trase dbejte pokynů policistů a jeďte opatrně.

Foto: Policie ČR
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu
V pátek 19. listopadu kolem sedmé hodiny večer přijali policisté oznámení o opilém muži, který se pohyboval na vozovce ulice K Novému nádraží ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Policisté na místě zjistili, že se jedná o pětadvacetiletého muže. Provedená dechová zkouška vykázala naměřenou hodnotu 3,31 promile alkoholu. Muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, proto ho policisté zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Muže ve špatném psychickém stavu policisté vypátrali
V sobotu 20. listopadu pátrali policisté v Jihlavě po muži, o kterého měla obavu jeho blízká příbuzná. Oznámení o jeho pohřešování přijali před čtvrtou hodinou odpoledne. "Muž byl ve špatném psychickém stavu, z místa, kde se ženou byli, utekl a nerozešli se v dobrém. Žena měla obavu, aby si neublížil. Policisté zjistili veškeré dostupné informace k muži a vytipovali lokality, kde by se mohl pravděpodobně nacházet, po muži začali okamžitě ve městě pátrat. Podařilo se jim ho nalézt večer v areálu zdravotnického zařízení. Muž ležel na trávě u budovy. Měl drobné poranění na hlavě, byl pod vlivem alkoholu a znečištěný" informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že policisté ho odvedli na vyšetření a následně byl umístěn na protialkoholní záchytné stanici k vystřízlivění.

Opilého muže policisté zajistili
Policisté zajistili v pátek 19. listopadu krátce před čtvrtou hodinou odpoledne opilého muže, který spal na lavičce u kašny na nám. Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Jednalo se osmapadesátiletého muže, který vykazoval známky značné opilosti. To také potvrdila dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 3,35 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Muž neplatí výživné na dceru
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy šestatřicetiletému muži z Třešťska na Jihlavsku, který neplatí výživné na svoji dceru. "Vyživovací povinnost si muž neplní od jara na tříletou dívku. Měsíčně má platit necelé tři tisíce korun a celkově tak dluží přes dvaadvacet tisíc korun. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Jízda pod vlivem alkoholu a drog
Policisté zastavili v sobotu 20. listopadu kolem půl desáté dopoledne v ulici Veselská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto BMW, jehož řidičkou byla jednatřicetiletá žena. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška a test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Naměřená hodnota dechové zkoušky byla 0,63 promile alkohol a podobný výsledek vykázalo také opakované měření. Test na drogy vykázal pozitivní výsledek na kokain. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasila", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté jí další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Za volant muž usedl v době zákazu
Policisté zastavili v pátek 19. listopadu kolem třetí hodiny odpoledne u Modlíkova na Havlíčkobrodsku osobní auto Peugeot. "Lustrace ukázala, že jeho osmadvacetiletý řidič má okresním soudem od července loňského roku vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla nesmí usednout po dobu třiceti měsíců. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala S. Rázlová.

Řidič nadýchal přes dvě promile
Policisté zastavili v sobotu 20. listopadu kolem půl desáté večer v ulici Pražská v Pelhřimově osobní automobil Škoda, jehož řidičem byl jednapadesátiletý muž. Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. "Nadýchal 2,32 promile alkoholu. Výsledky opakovaných dechových zkoušek byly 2,06 a 2,22 promile. Policisté muži další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků
V neděli 21. listopadu odhalili policisté řidiče, který byl pod vlivem drog. Po čtvrté hodině odpoledne jel s vozidlem VW v Třebíči po ulici Spojovací. "Policisté provedli u devatenáctiletého muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na marihuanu. Lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítl podrobit a dopustil se tak dalšího přestupku. Policisté řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
V neděli 21. listopadu zastavili policisté v Jihlavě po druhé hodině odpoledne vozidlo Dacia, které jelo po silnici ve směru od ulice Romana Havelky na ulici Na Dolech. "U pětadvacetiletého řidiče provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na amfetamin. Policisté řidiči zakázali další jízdu. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří", uvedla J. Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 20. listopadu jel před desátou hodinou večer po silnici u Stříteže na Jihlavsku řidič vozidla Toyota. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "U jednatřicetiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu přes jedno promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   11. 8. 2022

• Žena byla obviněna ze dvou trestných činů
• Pouť ke kostelíčku v Novém Městě na Moravě nabídne mši svatou, jarmark i výstavu drobného zvířectva
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají miminka nové hřejivé ruce
• Policisté vyšetřují vloupání do bytů v Havlíčkově Brodě. Neznáte osobu z fotografií?

Středa   10. 8. 2022

• Memoriál Fr. Proseckého sen v sobotu na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem přivítá milovníky značky TATRA
• Třebíč opraví zimní stadion; práce začnou příští rok na jaře
• Oslava narozenin vydřího samečka Alfonse v záchranné stanici v Pavlově
• I když měla souprava se dřevem povolenou vyšší hmotnost, stejně ji výrazně překročila
• Prázdniny v Telči vrcholí. O víkendu zazpívá Dan Bárta a zahrají Buty; vstupenky na Melody Makers ještě jsou
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil ve vězení; motorkáře transportoval po nehodě do nemocnice vrtulník
• Obviněný muž skončil ve vazbě

Úterý   9. 8. 2022

• Návštěvníci táborské zoo se vydají na cestu za pokladem
• Strážníci městské policie v Telči obdrží nový alkoholtestr
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje; opilí muži skončili na záchytce
• Nový jihlavský hrníček koupíte s poukázkou na kávu a volným vstupem na Bránu Matky Boží
• Nenapravitelný zloděj skončil ve vazbě
• V obci Bratřice se při požáru víceúčelové budovy zranili tři lidé
• Nemocnice Pelhřimov disponuje nejmodernější a nejrychlejší hybridní gamakamerou SPECT/CT
• Speciální mapu najdou zájemci na oficiálních stránkách města Jihlavy; dozvědí se díky ní o devíti nejzajímavějších místech v historickém centru

Pondělí   8. 8. 2022

• V Uhřínově chystají soutěž v přípravě a vaření kotlíkových gulášů
• Vesnicí Kraje Vysočina 2022 je Třeštice na Jihlavsku
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil vířivou vanu; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Kriminalisté muže obvinili z pokusu vraždy; třiačtyřicetiletý pachatel byl eskortován o víkendu do vazební věznice v Brně
• Odpověď na otevřený dopis Zastupitelstvu města Jihlavy od uskupení Jihlava srdcem spojený s výzvou na vyhlášení referenda o Horácké multifunkční aréně
• Za první polovinu letošního roku Češi sebrali téměř tisíc sto tun přenosných baterií; z recyklovaného materiálu může vzniknout přes 107 tisíc nových saxofonů

Neděle   7. 8. 2022

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; za volantem opilý a bez řidičáku

Sobota   6. 8. 2022

• Kaple Hradu Kámen je „nová“ od základů po střechu
• Festival dračích lodí na Pilské nádrži na téma ASTERIX a OBELIX
• V autokině Jaderné elektrárny Dukovany zazáří české filmové komedie i pohádka
• Naše pekelná cesta v muzejním sklepě v Havlíčkově Brodě

Pátek   5. 8. 2022

• Krytá část bazénu E. Rošického v Jihlavě bude od pondělí otevřena pro veřejnost
• Ample Strike proběhne letos už podeváté, nově bude řízeno ze dvou velitelství
• Policisté hledají svědky nehody v Dolní Krupé, střetlo se tu nákladní auto s osobním
• Policisté žádají veřejnost o spolupráci, znáte muže z fotografie?
• Muž převážel přes 200 gramů pervitinu
• Z policejního deníku: celostátně hledaní muži putovali do vězení; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě a půl promile
• Pelhřimovská nemocnice pořádá Kemp mediků, zájemci se mohou hlásit do 15. srpna
• Celníci zajistili na dálnici D1 migranty; řidiče osobního auta policisté obvinili z trestného činu
• Jihlavané si připomenou oběti justičních vražd

Čtvrtek   4. 8. 2022

• V jedné z nejužších jihlavských ulic je „včelí jukebox“
• Policisté kontrolovali kamiony se dřevem, zjistili sedmačtyřicet přestupků
• Kriminalisté dopadli pachatele série krádeží
• Kriminalisté dopadli distributory drog
• Z policejního deníku: vandal poškrábal lak na autě; krádež nafty; opilá řidička bourala
• SEBEVYJÁDŘENÍ
• Protialkoholní záchytná stanice: červenec lámal rekordy; agresivní klient roztrhal a rozkousal matraci
• Havlíčkobrodská galerie představí díla sklářského výtvarníka Jana Exnara

Středa   3. 8. 2022

• Novoměstská nemocnice omezí od pondělí 8. srpna návštěvy, důležitá je ochrana dýchacích cest
• Festival Prázdniny v Telči už dávno není folkový; o víkendu zahrají J.A.R., Mňága nebo Billy Barman
• Vedení linek MHD v Jihlavě čekají na přelomu roku zásadní změny
• Nosálice Sisi z táborské zoo si ráda dopřává odpočinek ve stínu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z bagrů naftu; opilý řidič boural, nadýchal 3,51 promile
• Silničáři opravují mosty na dálnici D1 u Měšína
• Mladíci přepadli muže, který jim předtím pomohl
• Chotěbořský domov pro seniory SeneCura prozářily chorvatské dny

Úterý   2. 8. 2022

• Ve Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou v sobotu návštěvníkům představí řemesla, památky i přírodu
• Výstava jedné knihy - Veronika Bílková, Ludwig van Beethoven v havlíčkobrodské galerii
• Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem včelařů v Evropě
• Ortopedické oddělení Nemocnice Pelhřimov oslavilo 50 let od založení
• Na silnicích Vysočiny se zvýšil počet tragických nehod; policisté vyjížděli letos za prvních sedm měsíců k 2 773 dopravním nehodám
• Z policejního deníku: opilí muži kradli alkohol; cyklista nadýchal téměř 3,5 promile

Pondělí   1. 8. 2022

• Král táborské zoologické zahrady Simba oslaví 12 narozeniny
• Lidé mohou podpořit rodinu tragicky zesnulého páru ze Žďáru nad Sázavou
• Zdražení energií vede i jihlavský magistrát k výraznějším úsporám
• Pelhřimovská nemocnice dostala od pacientů v hodnocení spokojenosti známku 1,18
• Domov pro seniory ve Velkém Meziříčí má stoletou obyvatelku
• Z policejního deníku: agresivní cizinec zmlátil muže, skončil na záchytce; zloději si chtěli odvézt kamenné koryto
• Záchranáři na Vysočině uskutečnili v červenci více jak čtyři a půl tisíce výjezdů
• Rizika spojená se vzdálenou správou počítače; Dobrý sluha, zlý pán – AnyDesk, TeamViewer - software pro vzdálenou správu počítače

Neděle   31. 7. 2022

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z garáže jízdní kola; hledaný muž skončil za mřížemi; opilý cyklista boural
• Místo pétanque si budou zájemci moci na jihlavském náměstí brzy zahrát beach volejbal
• Dva turecké migranty a nadlimitní množství bulharského alkoholu a cigaret zachytili celníci z Vysočiny na dálnici D1

Pátek   29. 7. 2022

• U obce Kunemil hořel traktor, škoda je půl milionu korun
• Hasiči z Vysočiny pomáhají hasit požár u Pravčické brány
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kolo; řidič pod vlivem drog
• Začíná Parní léto 2022, na trať na Vysočině vyjede Kafemlejnek
• Cizinec měl v krví téměř opět promile; za opakované řízení pod vlivem alkoholu padl vysoký trest

Čtvrtek   28. 7. 2022