Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 23.11 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
Těsně před začátkem rekonstrukce upořádali studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava - Helenín v domě na dolním Masarykově náměstí 21 v Jihlavě unikátní jednodenní výstavu Otisk (v) prostoru. Rekonstrukce domu na Masarykově náměstí 21 by měla začít v polovině letošního prosince. Ve výběrovém řízení na dodavatele stavby vyhrály Pozemní stavby Jihlava s. r. o., které mají od předání staveniště 18 měsíců na dokončení. Do provozu, o který se bude starat příspěvková organizace Brána Jihlavy, by měl dům přejít v prosinci roku 2023. Rekonstrukce bude stát přes 80 milionů korun, město na ni však získalo prestižní grant v hodnotě 39 milionů korun z Evropského hospodářského prostoru.
Těsně před tím, než se z vybydleného domu stane staveniště, využili jeho osobitých místností studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Heleníně. Uspořádali zde výstavu Otisk (v) prostoru, při které se zaměřili na jedinečnost vybydlených místností a profesorům ze školy i hrstce návštěvníků ukázali dům z vlastní perspektivy, a to navíc s obhajobou autorů.

Přesto – a možná právě proto, že výstava trvala jenom jedno odpoledne, zaujala zejména svou tajemnou atmosférou. Temné místnosti většinou osvětlovaly jen samotné exponáty – ať už to byla lampička zahalená závojem mlhy, laser, projekce nebo slabé světlo barevné baterky v rukou návštěvníků. Některé instalace se dokonce měnily s postupem dne – jak se ztrácelo denní světlo a své slovo začalo přebírat umělé osvětlení.

Výstavu zorganizovali studenti Designu a vizuální komunikace a byly zde instalace napříč ročníky, a to jak ze zmíněného pořadatelského oboru, tak z oboru Malba a ilustrace, Reklamní tvorba nebo Design oděvu a módních doplňků.

Podrobně o rekonstrukci domu Masarykovo náměstí 21 lze přečíst v článku na:
https://jihlava.cz/obnova-domu-masarykovo-namesti-21/d-543620
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
Meteorologové vydali pro Vysočinu předběžné varování, kdy od půlnoci na pátek 26. listopadu až do půlnoci na sobotu 27. listopadu může napadnout až deset centimetrů mokrého sněhu. Sněžit by mělo místy i v sobotu a v následujících dnech pak na většině území.
Doporučení ke zmírnění následků jevu - toto je předběžné varování, meteorologové doporučují sledovat upřesňované předpovědi počasí.

Meteorologové dále uvedli, že v pátek se nad naším územím bude zvýrazňovat teplotní rozhraní oddělující teplejší vzduch na jihovýchodě od studenějšího na severozápadě. Toto teplotní rozhraní bude podpořené výraznou vlhkostí a očekávané srážky budou přecházet ve smíšené, nad 300 metrů ve sněhové. Na Moravě a ve Slezsku se déšť bude ve sněžení měnit nad 400 metrů, a to až k večeru.

Toto předběžné varování platí také pro Moravskoslezský, Zlínský, Olomoucký, Jihomoravský a Pardubický kraj.




- red -



Zpět nahoru na obsah...

Agresivní muž byl vzat do vazby
O uplynulém víkendu napadl policejní hlídku šestadvacetiletý muž, který navíc policistům vyhrožoval. Agresivní muž skončil s pouty na rukou a kriminalisté zahájili jeho trestní stíhání. Zadržený muž byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů a na podaný návrh byl vzat do vazby.
V neděli 21. listopadu přijali policisté po třetí hodině odpoledne oznámení od muže, který uvedl, že se v Jaroměřicích nad Rokytnou nachází podezřelá dívka. Mělo se dle oznámení jednat o dívku, která utekla ze zařízení pro mládež. Na místo vyjela policejní hlídka. Dívku policisté nalezli a začali provádět úkony za účelem zjištění její totožnosti. Jednání muže, který hlídku přivolal, se ale změnilo. Policisty začal vulgárně slovně urážet a nezůstalo jen u toho, slovní útok se náhle změnil ve fyzický, přičemž dívku vybízel k útěku. Policistku, která ji vedla, fyzicky napadl a dívka se vysmekla. Policisté agresivního muže zadrželi. Hlídce surovým a agresivním způsobem vyhrožoval, choval se nevypočitatelně a útočně. Policisté zadrženého muže odvezli na oddělení policie a umístili ho do policejní cely. Dechová zkouška i test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byly u něho negativní.

Dívku policisté zajistili. Nejdřív se snažila vydávat za svoji příbuznou, kontrolou ale policisté zjistili, že se jedná o pohřešovanou dívku, která v druhé polovině října utekla ze zařízení pro mládež. Dívku následně převzal oprávněný zástupce zařízení.

Prověřování případu převzali třebíčští kriminalisté. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého muže. „Šestadvacetiletý muž z Třebíčska byl obviněn ze spáchání přečinu násilí proti úřední osobě a přečinu nebezpečného vyhrožování,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již opakovaně soudně trestán, většinou za spáchanou násilnou trestnou činnost. Trest si odpykal i ve věznici a až do léta roku 2023 je ve zkušební době podmíněného trestu. Dále je v současné době vyšetřován v souvislosti s fyzickým napadením a vyhrožováním, ke kterému došlo na začátku roku, kdy je muž obviněn ze spáchání čtyř trestných činů.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na čtyři roky.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
Neznámý vandal počmáral v době od konce října do pondělí 8. listopadu v Brtnici na Jihlavsku místnost přístupné toalety nápisy černé barvy a omítku na zděném oplocení pozemku posprejoval nápisy. Způsobil tak předběžně škodu pět tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, policisté prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Nález dělostřeleckého granátu
V pondělí 22. listopadu přijali policisté po sedmé hodině ráno oznámení o nálezu podezřelého předmětu při výkopových pracích ve Starči na Třebíčsku. "Na místo vyjela policejní hlídka a přivolán byl také policejní pyrotechnik. Jednalo se dělostřelecký granát z období druhé světové války. Vzhledem k zajištění bezpečnosti provedl pyrotechnik řízenou likvidaci munice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilý muž se zranil, skončil na záchytce
V pondělí 22. listopadu nalezli policisté v Třešti na Jihlavsku po druhé hodině odpoledne na ulici U Váhy opilého muže ležícího na zemi, který měl poranění na hlavě a byl značně znečištěný. "Přivolali zdravotnickou záchrannou službu a muž byl na vyšetření převezen do nemocnice. Provedeným šetřením policisté zjistili, že zranění si muž způsobil pádem. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Po ošetření byl opilý muž odvezen na záchytku k vystřízlivění. Třiačtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Opilý muž nebyl schopen chůze
Policisté zajistili v neděli kolem šesté hodiny večer opilého muže, který se pohyboval na ulici Bělohradská v Havlíčkově Brodě, nebyl schopen samostatné chůze a padal na zem. "Že je sedmačtyřicetiletý muž pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 3,10 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
V pondělí 22. listopadu zastavili policisté v Třebíči před osmou hodinou ráno řidiče vozidla, který jel po ulici Míčova. "U třicetiletého muže provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na marihuanu a amfetamin. Policisté řidiči zakázali další jízdu. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v pondělí 22. listopadu v ulici Karlov ve Velkém Meziříčí osobní auto Peugeot. "Osmačtyřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,98 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 0,95 a 0,89 promile. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě na Žďársku kontrolovali v pondělí 22. listopadu kolem druhé hodiny odpoledne v ulici Brněnská osobní auto Ford. "Třiadvacetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil testu na drogy. Výsledek vykázal přítomnost amfetaminu a marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté kontrolovali v pondělí 22. listopadu kolem půl druhé odpoledne na nám. Čsl. armády v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku osobní auto Renault. "Provedená lustrace ukázala, že padesátiletý muž, který vozidlo řídil, má vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla nesmí usednout do začátku roku 2026. Policisté mu na místě další jízdu zakázali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla S. Rázlová.

Za volant muž usedl v době zákazu
Policisté zastavili v neděli 21. listopadu kolem páté hodiny večer v ulici Partyzánská v Chotěboři na Havlíčkobrodsku auto Volkswagen, jehož řidičem byl pětadvacetiletý muž. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má od března letošního roku vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel a za volant nesmí usednout do března roku 2023. V další jízdě muž pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
Tichý, nenápadný muž, tak popsali kolegové člověka, který nesmazatelně zasáhl do boje s tuberkulózou po celém světě – Čecha, který byl horkým kandidátem na udělení Nobelovy ceny, ale zemřel dřív, než ji mohl dostat. Letos uplyne 100 let od narození lékaře Karla Stýbla a Česká pošta na popud Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Fakultní nemocnice Bulovka a odborné společnosti sdružující plicní lékaře vydala známku k jeho poctě. Shodou okolností je to i 100 let od prvního podání vakcíny (BCG) proti tuberkulóze.
„Karel Stýblo do léčby tuberkulózy zasáhl v celosvětovém měřítku. Od roku 1968 působil v Haagu a v 70. letech dokázal, že přímo kontrolovanou kombinovanou léčbou lze ovlivnit výskyt tuberkulózy a snižovat jej i ve velmi postižených zemích. Zavedl systém DOTS (directly observed treatment short course), který se celosvětové využívá v léčbě nemoci dodnes. O tomto muži, který se narodil v Čechách a naprosto zásadně ovlivnil boj proti tuberkulóze po celém světě se mluví málo a vydání známky k jeho výročí je o to významnější,“ říká předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D.

Na světovém poli lékaře Karla Stýbla experti docenili. Světová zdravotnická organizace jej navrhla na Nobelovu cenu, které se bohužel nedožil, ale za svůj úspěšný boj proti tuberkulóze v nevyvinutých zemích s jejím vysokým výskytem získal prestižní cenu objevitele bacilu Mycobacterium tuberculosis Roberta Kocha. Jedním z mála žijících českých pneumologů, který se s dr. Stýblem osobně setkal je předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem MUDr. Stanislav Kos, CSc. „Viděli jsme se na setkání Mezinárodní unie proti tuberkulóze v Paříži. Byl to velmi příjemný, vstřícný člověk s hlubokými odbornými znalostmi, který byl vždy ochoten poradit a pomoci,“ vzpomíná MUDr. Kos. Vydání známky Českou poštou je pro pneumology důležité také v připomínce významu jejich oboru. „Tuberkulózu se nedaří a zřejmě i nikdy nepodaří vymýtit vzhledem k tomu, že je infikována asi čtvrtina světové populace, především v méně rozvinutých zemích, kde navíc narůstá odolnost proti antituberkulotikům. Reálně tak hrozí, že po světě budou kolovat kmeny, které jsou rezistentní na všechny dostupné léky,“ uvádí předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D. Spojení výročí dr. Stýbla s výročím BCG vakcíny na poštovní známce bylo dle plicních lékařů nasnadě. Vakcína měla podle doc. Sovy svůj největší význam především v minulosti, kdy pomohla snížit počet případů TBC především u závažných případů jako je například bacilární meningitida u dětí. „Její aktuální význam v rozvinutém světě je podstatně menší, proto se u nás už plošně neočkuje,“ doplňuje pneumolog.

Česká republika má díky pečlivosti plicních lékařů nízké počty nemocných – loni se dostala poprvé pod 400 případů za rok. Podle MUDr. Jiřího Wallenfelse, vedoucího Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou FN Bulovka, loni klesl výskyt tuberkulózy celosvětově, vliv na to měla, jako u řady jiných respiračních infekčních nemocí, protiepidemická koronavirová opatření či omezení agenturních pracovníků, kteří přijíždějí do vyspělých zemí za prací. „Ti bývají kvůli nedostatečným zdravotním kontrolám při příjezdu do republiky relativně častým zdrojem nákazy. Loňská čísla do jisté míry mohla deformovat i zahlcenost hygien a lékařů, kteří případy tuberkulózy do registru hlásí. Nicméně poprvé klesl počet případů tuberkulózy na 100 000 obyvatel za rok pod čtyři,“ říká MUDr. Wallenfels.

Medailonek

Karel Stýblo se narodil jako pátý syn strojníka ve Vilémově na Vysočině, původně chtěl být učitelem, ale při přijímacích zkouškách jej zradil hlas, a tak šel na medicínu. Jako vysokoškolák se zúčastnil manifestace kvůli uzavření škol po tragické smrti Jana Opletala a tehdejší německý okupační režim poslal jeho a další stovky vysokoškoláků do koncentračního tábora. Zde se Karel Stýblo nakazil tuberkulózou, přežil však a tato nemoc nasměrovala jeho další kroky. V 50. letech absolvoval pobyt v Edinburghu u známého bojovníka proti tuberkulóze – lékaře sira Johna Wenmana Croftona a převzal po něm pečlivost s jakou cíleně uzdravoval nemocné nebezpečným bacilem Mycobacterium tuberculosis. Podle dostupných pramenů dokonce Karel Stýblo stál za povinnými preventivními plošnými prohlídkami v pojízdných autobusech v 60. letech. V 70. letech zareagoval na pozvání vedoucího tuberkulózní jednotky Světové zdravotnické organizace a odjel do Nizozemí, kde se stal ředitelem vlastní výzkumné jednotky. Tam se povedlo pod jeho vedením provést řadu významných výzkumů v zemích s nízkým i vysokým výskytem nemoci. V roce 1968 se měl vrátit zpět do Československa, ale těsně před nástupem do letadla byl upozorněn, že právě v tuto chvíli vojska Varšavské smlouvy obsazují jeho rodnou zemi – rozhodl se tedy nenastoupit a zůstal v zahraničí. V roce 1979 se stal ředitelem Mezinárodní unie proti tuberkulóze, a to mu umožnilo se zaměřit na TBC v nevyvinutých zemích, například v Tanzánii a dalších a ukázat, že tuberkulózu lze úspěšně léčit. Strategie (DOTS) spočívala v pečlivém sledování užívání léků u nemocných. A právě tato práce byla jazýčkem na vahách v navržení na Nobelovu cenu, jíž se však bohužel nedožil.
Markéta PUDILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
Policisté dopravní a pořádkové policie z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v rámci víkendové dopravně bezpečnostní akce zkontrolovali na silnicích našeho kraje celkem 774 vozidel. Při kontrolách zjistili 67 přestupků, z nichž 61 vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Šest zjištěných přestupků policisté zadokumentovali a odevzdají je k vyřešení do správního řízení.
Celkem čtyři přestupky se týkaly překročení nejvyšší povolené rychlosti, kdy ve třech případech policisté tyto přestupky vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení, a jeden přestupek nebylo možné vyřešit na místě, proto bude tento přestupek oznámen k vyřešení do správního řízení. Ve dvou případech policisté zjistili, že řidič usedl za volant po předchozím požití alkoholických nápojů – naměřené hodnoty byly nižší než jedno promile a řidiči se dopustili přestupku. V jednom případě policisté zjistili, že řidič usedl za volant pod vlivem návykové látky.

V pěti případech policisté v rámci kontroly zjistili, že řidiči nebo spolujezdci nepoužili za jízdy bezpečnostní pásy. Tyto přestupky vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Ve dvanácti případech vyjeli řidiči na cestu s vozidlem, které bylo v nevyhovujícím technickém stavu. Jeden řidič projížděl po dálnici D1 bez platné dálniční známky. V patnácti případech řidiči nepředložili doklad o zákonném pojištění odpovědnosti při provozu vozidla.

V rámci dopravně bezpečnostní akce jsme se v průběhu uplynulého víkendu zaměřili na chování řidičů na dálnici D1 a na silnicích všech tříd v našem kraji, a to především na těch úsecích komunikací, kde dochází nejčastěji k dopravním nehodám. Jednalo se o reakci na skutečnost, že stále častěji při dopravních nehodách i při běžných silničních kontrolách zjišťujeme, že řidiči usedají za volant pod vlivem alkoholu či pod vlivem omamných a psychotropních látek.

Martin HRON



Zpět nahoru na obsah...

Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
Na první adventní neděli, tedy 28. listopadu, už v osm hodin ráno se Humpolec za melodie zvonkohry z věže evangelického kostela probudí do svátečního a vlastně rovnou do nejkrásnějšího období v roce, do období adventu a očekáváných Vánoc. Letos podruhé Humpoleckých Vánoc.
Loňská premiéra iniciativy města Humpolce si kladla za cíl především propojení kulturních aktérů ve městě, oživení veřejných prostranství i připomenutí českých tradic. Ačkoliv známé okolnosti kolem epidemie příliš nepřály tomu, aby se Humpolecké Vánoce plné pestré nabídky kulturních a společenských aktivit uskutečnily naplno, přece jen se našly cesty, jak alespoň částečně město oživit a jeho obyvatele i návštěvníky potěšit. „Svědčila o tom řada velice příjemných reakcí z řad veřejnosti. Proto jsme se pustili do druhého ročníku: zatímco ten první koordinovalo přímo město jako nositel nápadu, ten druhý už má na starosti Městské kulturní a informační středisko v Humpolci, které oslovilo i další organizace a připravilo souhrnný program toho nej, na co se Humpolečtí i turisté mohou těšit. Teď už jen doufat, že epidemická situace dovolí uspořádat vše tak, jak je díky humpoleckým kulturním aktérům pečlivě připraveno,“ doufala místostarostka města Alena Kukrechtová.

Zároveň dodala, že město Humpolec si jako pomyslný vánoční dárek připravilo pro obyvatele velkou novinku, kterou je Vánoční kluziště v parku Stromovka. „Slavnostně jej otevřeme v sobotu 27. listopadu dopoledne programem se soutěží. Věříme, že si kluziště všichni užijí, stejně jako vánoční atmosféru, která k němu bude v parku Stromovka nahrávat,“ usmála se místostarostka.

Čtyři adventní neděle

Čas do Štědrého dne má své hlavní milníky, kterými jsou čtyři adventní neděle. A právě tyto slavnostní dny k sobě poutají zajímavou nabídku kulturních a společenských akcí. První adventní neděle bude ve znamení zahájení Humpoleckých Vánoc, kdy se hlavní dění soustředí na Horní náměstí. Právě tam totiž kolem šestnácté hodiny skončí Putování za Barborkou se Střediskem volného času, na které navážou krátká úvodní slova a představení programu i aktérů právě Humpoleckých Vánoc. „Společně pak budeme netrpělivě odpočítávat vteřiny do rozsvícení vánočního stromečku a vlastně celého náměstí. Setkání vyvrcholí koncertem na pódiu Svařených saní, bez kterých si už Vánoce v Humpolci dovedeme jen stěží představit,“ nastínila ředitelka Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci Marcela Kubíčková. Adventní neděle však bude pokračovat ještě v centru Mikádo na Havlíčkově náměstí, kde se představí francouzská šansoniérka Chantal Poullain. Součástí koncertu bude také doprovodný program v podobě prodejní výstavy adventních věnců.

Druhá adventní neděle pak vychází na příchod Mikuláše, čertů a andělů, kteří samozřejmě neminou ani Humpolec. Mikulášská nadílka v režii Střediska volného času se tradičně uskuteční na Horním náměstí. Doplní ji tóny žesťového kvinteta Základní umělecké školy Gustava Mahlera v Humpolci a poté se příchozí mohou ještě těšit na koncert u Svařených saní. Třetí adventní, tedy Stříbrná, neděle už patří ke stálicím humpoleckých tradičních akcí. Patří jí Horní náměstí a ani letos tomu nebude jinak. Chystá se prodejní jarmark i hudební program. Také čtvrtá adventní, tedy Zlatá, neděle bude ve znamení hudby - ať už jde o koncerty na Horním náměstí, které chystají Svařený sáně, anebo o sváteční koncert humpolecké kapely Le Plaisir v centru Mikádo.

Spolu okolo stolu

Když je řeč o adventních nedělích, určitě nelze nepřipomenout 8smičku - zónu pro umění, kde právě adventní neděle budou patřit setkáním u 8smičkového stolu aneb Vánoce slavíme i v zóně pro umění. „Přijďte si užít pohodu s Cafe 8smička a strávit čas Spolu okolo stolu. První neděli se těšte na svařák a vánočku, tu druhou na bramboračku, třetí neděli se uvidíme na trzích na Horním náměstí a advent zakončíme workshopem pečení s Bara Bakery. Bára vám předá své tajné tipy a triky na to nejchutnější cukroví. Poslední adventní víkend nabídneme za speciální ceny knížky v 8smičkovém knihkupectví, aby pod stromečkem nechyběla i papírová radost,“ prozradila ředitelka 8smičky Martina Hončíková.

Kino v kulichu

V loňském roce zažilo svou premiéru spolu s Humpoleckými Vánocemi také Zimní kino, které si ihned získalo srdce diváků. A proto nesmí chybět ani v letošním programu. Opět se bude konat v prostoru před Mikádem na Havlíčkově náměstí a po tři středy od 17 hodin promítne jeden film či pohádku. „Ačkoliv pohádek bude v tomto čase plná televize, věříme, že vás potěší kino v kulichu a až půjdete po Havlíčkově náměstí, bude pro vás naše promítání příjemným zastavením. A zima vám určitě nebude, k filmu totiž nabídneme i horký nápoj. Zařadili jsme například pohádku Tři oříšky pro Popelku, a to i proto, že nás v letošním roce opustila nezapomenutelná herečka, nejkrásnější princezna a nejmilejší Popelka Libuška Šafránková, jejímuž herectví chceme vzdát hold a věnovat vzpomínku. A navíc, jaké by to byly Vánoce bez naší Popelky,“ lákala za organizátory Zimního kina Marcela Kubíčková.

Tradiční české Vánoce

Jedním z cílů Humpoleckých Vánoc je připomínat české tradice. Řadu let se o to v Humpolci zasluhují Svařený sáně na Horním náměstí, které se pravidelně připojují k iniciativě nazvané Náš Ježíšek, jejímž zakladatelem je Děpold Czernin a která se snaží navrátit a udržet původní podobu Ježíška a celkovou kulturu Vánoc. Svařené sáně tak opět nabídnou například nápoje ve vratných hrnečcích a kelímcích s motivem Ježíška nebo Ježíškovu nebeskou kancelář, kam děti i dospělí mohou zavítat a napsat svoje přání Ježíškovi. A protože k dobrému pití patří i dobrá zábava, nebude u Svařených saní chybět ani doprovodný kulturní program. Vše odstartuje v pátek 26. listopadu a otevřeno bude od pondělí do soboty od 16 do 22 hodin a v neděli od 15 do 20 hodin, a to až do 31. prosince.

K tradičním motivům Vánoc patří také betlém. Ten vytváří žáci a učitelé Základní školy Hradská. „Už minulý rok jsme začali pracovat na betlému určeném pro výzdobu Humpolce. Zásadní otázkou bylo, jak celý projekt pojmout, aby se na jeho výrobě mohli podílet žáci školy. Rozhodli jsme se pro zpracování formou upcyklace. To znamená vzít staré nepotřebné věci a vytvořit z nich něco nového. Do přípravy projektu bohužel zasáhla epidemie. Realizaci jsme tedy rozdělili a učitelé pro loňské Vánoce připravili pouze Svatou rodinu,“ uvedla učitelka výtvarné výchovy Monika Šimonová. V tomto roce se však instalace rozšíří. Provizorní stánek bude nahrazen dřevěnou stavbou chléva s malovanými postavami zvířat. Původní Svatá rodina dostane nové tváře a doplní ji postavy Tří králů, přičemž letošní etapu pomáhají realizovat žáci v rámci výuky v semináři z výtvarné výchovy. Jejich úkolem je především výtvarná část projektu. Betlém bude součástí vánočních aktivit na Horním náměstí.

Na tradice se zaměří i Muzeum dr. Aleše Hrdličky, které pozve na vánoční výstavu Daniely Kociánové či na přednášku Markéty Skořepové. Vánoční zastavení Daniely Kociánové hostí výstavní sál na Horním náměstí od 1. do 26. prosince a zajímavé bude nejen dívání, ale také možnost vyzkoušet si na vlastní kůži různé výtvarné techniky. O Českých tradicích adventu a Vánoc pohovoří Markéta Skořepová ve čtvrtek 30. listopadu od 17 hodin v centru Mikádo. Základní umělecká škola Gustava Mahlera pak věří, že 22. prosince bude moci pozvat na tradiční Rybovu mši.

Přípravy na advent

A protože není radno podcenit přípravy, ještě před adventem zve Knihovna Jiřiny Zábranové na svou tradiční událost, která nese název … a vánoční čas přichází. Uskuteční se v pátek 26. listopadu v 17 hodin a náplní bude výroba adventních věnců s lektorkou Veronikou Novákovou, proto podtitul Věncování s knihovnou. Knihovna nabídne i další vánočně laděné aktivity pro malé a velké, které se ponesou tematicky ve znamení knih, čtení, předčítání i poslouchání, nebo hru pro celou rodinu.

Humpolecké Vánoce skončí s příchodem Tří králů 6. ledna 2022, nicméně dozvuky právě této tradice ještě připadnou na sobotu 8. ledna, kdy se v Humpolci plánuje také již tradiční živý betlém před farou na Horním náměstí zakončený Tříkrálovou sbírkou. To opět díky Oblastní charitě Havlíčkův Brod.

Vánoční kluziště

Od soboty 27. listopadu až do Nového roku bude součástí adventu a Vánoc i Vánoční kluziště. Jde o umělou ekologickou plochou, která je napodobeninou té ledové. Díky tomu si zájemci zabruslí, i když zrovna bude pár stupňů nad nulou. Je však třeba mít nabroušené brusle, což si lze předem zajistit v areálu zimního stadionu. Termíny broušení jsou zatím stanoveny na každé pondělí, a to 29/11, 6/12, 13/12, 20/12, 27/12 vždy od 18.45 do 20 hodin. V případě velkého zájmu je v úvaze přidání dalších termínů: o tom bude více uvedeno na webu zimního stadionu nebo přímo u kluziště ve Stromovce. Zatímco nabroušené ostří je pro Vánoční kluziště samozřejmostí, na tento led určitě nepatří hokejky nebo puky.

Vánoční kluziště je tím pravým místem pro ty, kteří si chtějí užít především vánoční atmosféru spojenou s pobytem a pohybem na čerstvém vzduchu i třeba s něčím dobrým na zub z tamní kavárny.



Slavnostní otevření se v parku Stromovka uskuteční v sobotu 27. listopadu, kdy se od 10 do 12 hodin bude nejen bruslit, ale také soutěžit o ten nejlepší kostým inspirovaný českými Vánocemi. „Zveme všechny děti i jejich rodiče na slavnostní otevření Vánočního kluziště. Vstup je tedy v kostýmech a s bruslemi. A na ty nejlepší čeká odměna,“ lákala organizátorka programu Nikola Soukupová z Technických služeb Humpolec. Zájemci se pak mohou těšit ještě na dvě akce s hokejisty TJ Jiskra: ve středu 8. a 22. prosince vždy od 17 do 18.30 hodin. Více informací, včetně otevírací doby kluziště, je uvedeno na straně 14 a také v kalendáři akcí na konci Radničních listů.

Na zimní stadion

V plném provozu je a bude také zimní stadion. Každou sobotu od 9.45 se zde koná škola bruslení pro děti od 4 let vedená trenéry TJ Jiskra Humpolec. Každé úterý je pak bruslení seniorů (s výjimkou 28. prosince), které začíná v 10 a končí v 11 hodin. Samozřejmostí je také nabídka veřejného bruslení: aktuální termíny jsou uvedeny na webových stránkách zimního stadionu.

Program Humpolecké Vánoce na:
https://www.mesto-humpolec.c…

Vánoční kluziště ve Stromovce:
https://www.mesto-humpolec.c…


Aneta SLAVÍKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
Komentovaná prohlídka výstavy Jan Honsa (1876–⁠1937) - Samotář se srdcem venkovana, která je k vidění v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí 24 v Jihlavě, se v podání kurátorky Jany Bojanovské bude konat v úterý 30. listopadu v 17 hodin. Výstava je průřezem tvorbou tohoto pozapomenutého českého krajináře a sleduje postupný vývoj jeho malířského stylu.
V letošním roce si připomínáme již 145. výročí narození českého malíře a grafika Jana Honsy, žáka proslulé Mařákovy krajinářské školy na pražské Akademii. Jak napovídá i podtitul výstavy, byl již od mládí duší samotář, který kromě studia, několika zahraničních studijních cest a víceméně nuceného pobytu v Praze v době války, prožil celý život v Běstovicích u Chocně a zdejší kraj se mu tak stal zdrojem jeho celoživotní výtvarné inspirace. Uměl zachytit jeho prostý ráz i náladu, zvláště v lesních motivech, v panoramatických i v idylických krajinách s kvetoucími stromy a s typickými venkovskými chalupami. Vytvořil si zcela osobitý a nezaměnitelný malířský styl, vyznačující se živou barevností a spojující evropskou impresionistickou až pointilistickou techniku se stylizovanými prvky ryze české venkovské secese, odkazující na dekorativní motivy lidového nábytku a barvotisku. Honsovy obrazy, oslavující především krajinu východních Čech a Českomoravské Vysočiny, jsou tak právem označovány za jednu z nejoriginálnějších interpretací impresionismu v českém umění. Svými experimenty v grafice a v malbě dosáhl pozoruhodných výsledků, jež tohoto umělce řadí k významným tvůrcům své doby.

Výstava je průřezem tvorbou tohoto pozapomenutého českého krajináře a sleduje postupný vývoj jeho malířského stylu. Na vybraném souboru obrazů, kreseb a grafik z veřejných galerií i soukromých sbírek je prezentována Honsova tvorba založená na trvalém a hlubokém kontaktu s přírodou, v níž vyrostl, žil a pracoval. Cílem této expozice je tedy představit Honsovo dílo jako odraz jeho životní i umělecké cesty, jeho úspěchů, neúnavného hledání, experimentů i smutného závěru života v dobrovolné izolaci.

Další komentovaná prohlídka výstavy bude následovat v úterý 1. února; výstava potrvá do neděle 6. února 2022.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná
Nemocnice Pelhřimov má nové webové stránky. Moderní prezentace je strukturovaná, propracovaná s kompatibilním vizuálním stylem, který uživatelům umožňuje snadný, intuitivní pohyb po jednotlivých podstránkách. Nový web se dočkal úpravy po bezmála deseti letech.
„Sledujeme moderní trendy a reagujeme na ně. V současné době je potřeba více než kdy jindy, aby pacienti pelhřimovské nemocnice dostávali informace jednoduše, srozumitelně a přehledně,“ sdělil ředitel pelhřimovské nemocnice Michal Kozár.

Nové webové stránky mají responzivní design, kdy jsou přizpůsobeny chytrým telefonům a obdobným elektronickým zařízením. Na hlavní stránce najdou uživatelé ve struktuře aktuality, rozdělení jednotlivých oddělení a ambulancí nebo informace pro pacienty či odbornou veřejnost. V hlavním menu jsou zastoupeny nejnovější zprávy týkající se například onemocnění Covid-19, přihlášení do e@ambulance nebo oznámení pro dárce krevních složek. „Nové webové stránky splňují základní pravidla přístupnosti zakotvená v legislativě jako je např. dostupnost a čitelnost obsahu,“ přiblížil vedoucí ICT oddělení pelhřimovské nemocnice Karel Kužel.

Uživatelé si navíc mohou nechat nově zasílat upozornění na aktuality a další užitečné informace e-mailem. Emailová adresa bude zachována v tajnosti a nebude nikomu poskytnuta. Odběr může uživatel kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každého emailu. Doména webových stránek Nemocnice Pelhřimov se nezměnila, stále zůstává www.hospital-pe.cz/<…
Alexandra KNAPOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024