Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 26.11 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
Na Vysočině začal odpoledne padat první sníh a nastal problém v dopravě. Zejména ve vyšších polohách zůstával na silnici sníh ležet, ujížděl se a někteří řidiči měli problémy se sjízdností. V této souvislosti policisté zaznamenali výrazně zvýšený počet volání na linku 158, stejně tak zaznamenali vyšší počet dopravních nehod.
Policisté na integrovaném operačním středisku přijali v pátek 26. listopadu odpoledne od 13 hodin do asi osmnácti hodin více než šest desítek volání, která se týkala problematiky sjízdnosti silnic a oznámení o dopravních nehodách. Dopravní policisté v rámci jednotlivých územních odborů vyjížděli šetřit více než 40 dopravních nehod, které se zatím obešly bez zranění. Největší problémy se týkají okresů Žďár nad Sázavou a Třebíč. Problémy hlásí i ostatní okresy našeho kraje.

Na mnoha místech blokují provoz kamiony, které nemohou vyjet ve stoupání. O všech problémech ve sjízdnosti naši operační důstojníci informují dispečery Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina, aby silničáři problematické úseky operativně ošetřili.

"V souvislosti se změnou klimatických podmínek apelujeme na všechny řidiče, aby k jízdě využívali pouze vozidla, která mají předepsané zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu. Na řidiče apelujeme, aby při současné změně počasí, zejména na zasněžených komunikacích jezdili opatrně, aby nepřeceňovali své schopnosti a přizpůsobili rychlost jízdy aktuálnímu stavu komunikaci, povětrnostním podmínkám, a také svým řidičským schopnostem", informovala mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková. Pokud řidič vyjede na silnice s letními pneumatikami, hrozí mu pokuta ve výši 2000 korun v příkazním řízení. Tato okolnost se v případě dopravní nehody vždy zaznamená do protokolu o dopravní nehodě. Potom může mít řidič problémy při případném krácení pojistného plnění.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
Na dveře klepe adventní čas a s ním spojená tradiční vánoční sbírka pro mobilní hospic Sdílení se sídlem v Telči. Sbírka organizaci výrazně pomáhá s financováním služeb v počátku nového roku.
Sdílení mobilní hospicovou péči poskytuje v okruhu dvaceti kilometrů. Zdravotní sestry, lékaři a ostatní členové týmu zajíždějí k rodinám domů a pomáhají jim pečovat o jejich blízké. Součástí péče je i bezplatné poradenství a zapůjčení vhodných pomůcek. Rodinu Sdílení doprovází rodinu i po úmrtí nemocného. Součástí organizace jsou i další služby – terénní odlehčovací služba a domácí ošetřovatelská péče. Další informace na www.sdileni-telc.cz nebo na tel. čísle 777 574 975.

„Za jakoukoliv pomoc jsme moc vděčni. Hřeje nás u srdce, když vidíme, že lidem na Telčsku
není lhostejné, jak žijí a umírají lidé kolem nich, a jsou ochotni nás v naší činnosti podpořit.
V následujících dnech budou dobrovolníci roznášet do schránek letáky s žádostí o podporu
Sdílení. Děkujeme všem, kteří se do sbírky zapojí. Ať finančně nebo dobrovolnicky. Společně
se nám tak daří šířit myšlenka, že pečovat doma je možné,“ říká Eva Švecová, fundraiserka
Sdílení.

„Do života naší rodiny vstoupilo Sdílení před dvěma lety na podzim. Zdravotní stav naší
maminky, která v té době už několik měsíců podstupovala onkologickou léčbu, se náhle
výrazně zhoršil a vyšetření v nemocnici bohužel ukázala, že nemoc pokročila a jediné, co může
medicína nabídnout, je paliativní péče.
Měli jsme dvě možnosti – maminka mohla zůstat v nemocnici, nebo se s podporou mobilní
hospicové péče mohla vrátit domů. Kontaktovali jsme Sdílení, domluvili vše potřebné, a když
se maminka rozhodla pro domácí péči, mohli jsme ji z nemocnice odvézt.
Sestřičky a paní doktorka ze Sdílení nám od první chvíle byly velkou oporou – od úvodní
návštěvy po příjezdu z nemocnice pečovaly o maminku skvěle, navštěvovaly nás podle potřeby
několikrát denně, i o víkendu a v noci, a kdykoliv nám byly k dispozici na telefonu. Díky tomu
mohla maminka strávit poslední dny doma, my jsme jí mohli být pořád nablízku a toto náročné
období prožít v kruhu rodiny.
Bez Sdílení bychom to nezvládli – jejich praktická pomoc, empatie a psychická podpora
mamince i nám obrovsky pomohly. Děkujeme!“
Rodina Kopečných, Telč
- red -Zpět nahoru na obsah...

Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
Ředitelství silnic a dálnic ve druhé polovině tohoto roku získalo povolení k odstranění stavby - haly s prodejnou koberců v ulici Jihlavská ve Žďáře nad Sázavou o zastavěné ploše cca 1 310,6 m2. Důvodem je příprava území staveniště propojky ulic Jihlavská a Brněnská na silnici I/37. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Stavba bude odstraněna standardním způsobem od shora dolů. Po odpojení objektu od veškerých inženýrských sítí budou v první fázi odstraněny střešní krytiny, nosná konstrukce střechy, výplně otvorů, rozvody ZTI, plynovodu a elektroinstalačních zařízení. Ve druhé fázi budou odstraněny zděné konstrukce společně s dřevěnými sloupy včetně obvodového pláště budovy", popsal demoliční práce M. Buček

Demolici provede společnost Envipoint s.r.o za 1,84 milionu korun bez DPH, která v rámci veřejného výběrového řízení předložila ze tří uchazečů o zakázku nejvýhodnější ekonomickou nabídku. Zahájení demoličních prací je plánováno na polovinu ledna příštího roku v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách.

"Pokud jde o samotnou přípravu stavby, dokončujeme čistopis dokumentace pro stavební povolení, což nám v nejbližším období umožní požádat o jeho vydání. V rámci předrealizační fáze přípravy dále vybereme zhotovitele a pokud tedy všechny procesy proběhnou bez větší zdržení, mohla by samotná výstavba zahájit v polovině roku 2022", doplnil Martin Buček.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
Ve vazební věznici skončil tento týden nenapravitelný recidivista. Čtyřicetiletý muž se v Jihlavě vloupal do prodejny, odcizil z domu jízdní kolo a dopustil se krádeže v obchodě. Policisté podezřelého muže zadrželi a byl obviněn ze spáchání trestného činu. Na podaný návrh byl vzat do vazby
Své poslední krádeže se dopustil v pondělí 22. listopadu v obchodním domě v ulici Brněnská, kde po třetí hodině odpoledne odcizil vystavený mobilní telefon a různé oblečení. Zboží v hodnotě za bezmála pět tisíc korun schoval do batohu a chtěl odejít bez zaplacení. Muže zastavil pracovník obchodu a na místo byli přivoláni policisté. Jednalo se o muže podezřelého také z jiné majetkové trestné činnosti. Recidivistu policisté zadrželi a umístili ho do policejní cely.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého. „Čtyřicetiletý muž z Jihlavska byl obviněn ze spáchání přečinu krádeže,“ řekl npor. Mgr. Pavel Krčál, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality.

Zadržený muž byl obviněn z toho, že se v druhé polovině října vloupal do prodejny a odcizil pokladu s finanční hotovostí. Škodu způsobil také poškozením dveří, které vyrazil. Přibližně po třech týdnech se dopustil další krádeže, tentokrát v bytovém domě, kde ze společné kolárny odcizil zajištěné jízdní kolo. Tento týden se pokoušel krádeží získat mobilní telefon a oblečení v obchodním domě.

Způsobil celkovou škodu za více než třicet tisíc korun. Odcizené peníze muž použil pro svoji potřebu, jízdní kolo kriminalisté vypátrali a převzal si jej zpátky majitel.

V minulosti byl obviněný muž již mnohokrát soudně trestaný zejména za spáchanou majetkovou trestnou činnost. Trest si opakovaně odpykal i ve věznici, z výkonu trestu byl propuštěn letos v létě. Na podzim byl navíc odsouzen za další trestnou činnost k trestu odnětí svobody, v souvislosti s jinými spáchanými činy je vyšetřován a další podezření kriminalisté ještě prověřují.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly v polovině listopadu dosud nejvyšší denní výroby v historii. Dohromady 12. listopadu vyrobily 100 842 MWh elektřiny, která odpovídá spotřebě přibližně třiceti tisíc českých domácností. Hlavní zásluhu mají modernizace zařízení, díky kterým zařízení zvyšuje výkon. Pomohlo i chladnější počasí, které jaderným zdrojům vyhovuje.
Všech šest bloků v České republice bylo v provozu, teploty se pohybovaly pod deseti stupni Celsia, energetici navíc využili vylepšení jako jsou nové separátory v Temelíně, tedy zařízení na úpravu páry v nejaderné části elektrárny. Ve výsledku potom celkově Dukovany a Temelín vyrobily takové množství elektřiny, které by pokrylo spotřebu přibližně třiceti tisíc průměrných českých domácností. Nevypustily přitom žádný oxid uhličitý, výrobu zvýšily bez vyšší spotřeby paliva.

„Aktuálně se začínají projevovat investice a vylepšení, které jsme provedli v obou jaderných elektrárnách v posledních letech. I díky tomu jsme od spuštění obou elektráren zvedli instalovaný výkon v jádru o 568 MWe. A z toho profituje přenosová soustava, která získala „další“ bezpečný a spolehlivý zdroj, a i životní prostředí,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Vyšší jaderný výkon totiž umožňuje snížit výrobu v uhelných elektrárnách. Ročně tak Dukovany a Temelín zabrání vypuštění více než 20 miliónů tun CO2. Téměř 48 000 MWh přispěla k nejvyšší jaderné denní výrobě elektrárna Dukovany. Vedle energetických úspor a optimalizace výroby pomohlo i počasí.

„Maximálního výkonu, tedy výroby elektrické energie 2020 MW, dosahujeme vždy v období únor až duben a říjen až prosinec. Důvodem je dosažení ideální teploty vody v chladicích věžích, která je v rozmezí 12,5°C až 14,5°C a odpovídá teplotě vzduchu kolem 0°C,“ vysvětlil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Při nižších teplotách musí energetici provádět opatření, která chrání chladicí věže před negativními účinky mrazů a tím částečně zvyšují teplotu chladicí vody a zvyšují tak i vlastní spotřebu elektřiny. Jedná se o tzv. zapínání zimních clon, obtoků chladicí vody přímo do bazénu nebo zvyšování průtoku. "Nejvíce elektřiny ročně vyrobily Dukovany v roce 2013, před rozsáhlou obnovou zařízení k získání nových povolení pro další dlouhodobý provoz, kdy vyrobily 15,7 TWh," uvedl tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
Do prodejny na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě se v době od páté hodiny odpoledne středy 24. listopadu do půl osmé ráno následujícího dne vloupal násilím neznámý zloděj, přičemž poškodil i část vybavení. Navíc ukradl finanční hotovost a dva nože značek Lion a Tiger. Škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes pětadvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a poškození cizí věci. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Pokus vloupání do vozidla
Neznámý pachatel se ve středu 24. listopadu pokusil vloupat do zaparkovaného auta v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě. "Mezi půl jedenáctou dopoledne a půl pátou odpoledne se snažil násilím vniknout do vozidla Hyundai, což se mu však nepodařilo. Poškodil ale zámek u zadních dveří vozidla, čímž majiteli způsobil škodu kolem pěti tisíc korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté případ prověřují jako pokus krádeže a po pachateli pátrají.

Muž je podezřelý z trestného činu
Policejní inspektor sdělil třicetiletému muži z Hodonínska podezření ze spáchání trestného činu, neboť vyhrožoval ženě z Třebíčska, se kterou se zná. "V době od srpna do října jí zasílal zprávy prostřednictvím sociální sítě a ženě vyhrožoval násilím. Výhrůžky obsahovaly mimo jiné i ohrožení jejího života za využití zbraně či způsobení závady na vozidle tak, aby při jízdě selhalo. Výhružky v ženě vzbudily obavu o život", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat a na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování. Případ řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Muž se dopustil trestného činu
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu krádeže osmnáctiletému muži z Jihlavska, který v druhé polovině října v ulici Za Prachárnou v Jihlavě ukradl mobilní telefon. "Majitelka měla telefon položený na lavičce, situace využil pachatel a telefon vzal. Způsobil tak ženě škodu přes deset tisíc korun. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Agresivní opilý muž skončil na záchytce
Ve čtvrtek 25. listopadu krátce po třetí hodině odpoledne přijali policisté oznámení o opilém muži, který se nacházel v jednom z domů v Pacově na Pelhřimovsku a choval se agresivně vůči okolí. Na místo ihned vyrazila policejní hlídka. "Osmatřicetiletý muž vykazoval známky značné opilosti, což také potvrdila dechová zkouška. Její výsledek byl 2,61 promile alkoholu. Policisté muže zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Střet vozidel
Ve čtvrtek 25. listopadu jel před desátou hodinou dopoledne osmatřicetiletý řidič auta Hyundai po silnici od Polné na Kamenici na Jihlavsku. "Před křižovatkou zastavil, ale poté vjel do křižovatky v době, kdy po hlavní silnici projížděl automobil Nissan, a došlo ke střetu. Nissan byl po nárazu částečně odhozen mimo komunikaci. Při dopravní nehodě se zranil řidič hyundaie a zranění utrpěla také spolujedoucí z vozidla Nissan, oba byli převezeni na ošetření do jihlavské nemocnice", popsala nehodu Jana Kroutilová. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. Provedenými dechovými zkouškami u řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 170 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
Kriminalisté v Havlíčkově Brodě zahájili trestní stíhání sedmadvacetiletého muže, který byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže. Fyzicky napadl svoji příbuznou a požadoval po ní vydání finanční hotovosti. Na základě rozhodnutí soudu skončil obviněný muž ve vazbě.
Policisté integrovaného operačního střediska přijali v úterý 23. listopadu krátce po druhé hodině odpoledne na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který fyzicky napadl svoji příbuznou v obci nedaleko Havlíčkova Brodu. Operační důstojník na místo ihned vyslal nejbližší policejní hlídku, která zde nalezla sedmadvacetiletého muže. Ten vykazoval známky značné opilosti, což také potvrdila dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 2,62 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muž bude ve svém jednání i nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Policisté vše zadokumentovali a na základě dalších zjištěných skutečností si případ k prověřování převzali havlíčkobrodští kriminalisté. Z protialkoholní záchytné stanice muž putoval rovnou na policejní služebnu a následně policejní komisař na základě shromážděných důkazů zahájil jeho trestní stíhání. Muž v rodinném domě napadl svoji příbuznou, přičemž jí pohrozil dalším násilím a požadoval po ní vydání finanční hotovosti. Po útoku se napadené ženě podařilo zavolat na linku tísňového volání a přivolat si pomoc. Ke zranění ženy, které by si vyžádalo zásah zdravotnické záchranné služby, při napadení nedošlo.

„Sedmadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže, za což mu hrozí až desetiletý trest odnětí svobody,“ uvedla npor. Mgr. Hana Adámková, zástupkyně vedoucího oddělení obecné kriminality.

Muž byl již v minulosti čtyřikrát soudně trestán. Naposledy byl odsouzen na konci roku 2019 v souvislosti s trestnými činy ublížení na zdraví a výtržnictví k podmíněnému trestu odnětí svobody, který mu vyprší až v příštím roce.

Policejní komisař dále podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Soud tento návrh akceptoval a na sedmadvacetiletého muže uvalil vazbu.

Případ kriminalisté nadále vyšetřují.
Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
Jihlava si za dodržení všech mimořádných opatření adventní atmosféru zachová. Pro návštěvníky bude zdarma otevřeno kluziště s kapacitou 80 osob. Jarmareční stánky i vánoční strom zůstanou nasvícené, barvami bude zářit i Mariánský sloup a z reproduktorů budou znít koledy. Na zavřených stáncích vznikne výstava velkoformátových fotografií Jihlavy k Vánocům z roku 2019.
Zavřené stánky na Masarykově náměstí se stanou během první poloviny prosince výstavním prostorem velkoformátových fotografií, které budou připomínat první ročník Jihlavy k Vánocům z roku 2019, do adventní vesnice bude přistavena i tzv. vánoční kára a historický kolotoč, pódium budou zdobit kulisy zobrazující bývalý měšťanský dům Krecl a maketa první jihlavské tramvaje. Prodejci z gastroprovozoven na Masarykově náměstí budou osloveni, aby přizpůsobili prodej svého občerstvení i pro návštěvníky adventní vesnice. Svátečně bude ozdoben také Obchodní dům Prior, na kterém se každou adventní neděli rozsvítí jedna adventní svíce. Z jarmarku zůstane a je vládou povolen prodej stromů, jmelí a chvojí a s nimi související produkty, dále pak ryby a produkty z nich. „Rozsvícení vánočního stromu a výzdoby města nebude ani letos veřejné, ale záznam z rozsvícení odvysíláme na sociálních sítích města. Na Facebooku a na YouTube kanálu Jihlavy nabídneme v neděli večer přání primátorky Karolíny Koubové a obrázky nazdobeného centra města," uvedl mluvčí magistrátu Radovan Daněk. Pro vstup na kluziště bude nutné se prokázat dokladem o bezinfekčnosti, více se o jeho provozu můžete dozvědět na plakátu:
https://jihlava.cz/assets/File.ashx?id_org=5967&id_dokumenty=549748

„Rozumím tomu, že je třeba činit opatření, aby se zamezovalo kontaktu mezi lidmi, ale nerozumím tomu, proč se opět nařízení vlády dějí ze dne na den, a proč jsou ta opatření opět ne zcela logická. I my jsme z toho velmi unavení, nicméně zdraví je přednější. Přesto se nenecháme zastavit a pro Jihlavany otevřeme alespoň kluziště. Na náměstí zůstanou i stánky a vánoční osvětlení, budou hrát koledy. Stánky se změní ve venkovní galerii, zachován bude také prodej toho, co vláda povoluje. Všechny, kteří sem půjdou adventní náladu nasát, přesto prosíme o dodržování tří „R“ – ruce, roušky a rozestupy,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Město se snažilo do poslední chvíle Jihlavu k Vánocům uspořádat. Připravené byly zmírněné varianty programu při postupném zhoršování pandemické situace – nejprve by se zrušily větší hudební či divadelní produkce, pak prodej občerstvení nebo stánky s ostatním sortimentem. Kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví se však adventní jarmark letos neotevře vůbec a veškerý kulturní program je zrušen. Odvoláno bylo 40 prodejců, kteří měli zaplnit jarmareční stánky.

Vánoční putování

Jihlava kromě adventní vesnice na Masarykově náměstí nabízí také procházku po svátečně ozdobených sídlištích. Za pomoci dobrovolníků letos pořádá již druhý ročník soutěže Vánoční putování. Od pondělí 29. listopadu do 6. ledna 2022 si všichni poutníci budou moci opět projít deset nazdobených vánočních stanovišť po celém městě, a k tomu si zahrát o hezké ceny.

Na každém stanovišti poutníky čeká nejenom krásná výzdoba, o kterou se postarali jihlavští dobrovolníci, ale také jednoduchý úkol, jehož řešení si budou moci zapsat do soutěžní kartičky. Kartičku je možné si od pondělí 29. listopadu vyzvednout a vyplněnou opět odevzdat na Městském informačním centru v budově jihlavské radnice na Masarykově náměstí č. 1. Na každého úspěšného řešitele čeká drobná odměna, hlavní ceny se budou losovat po skončení putování začátkem příštího roku. Více k Vánočnímu putování, pravidla soutěže a mapu stanovišť najdete na:
https://www.jihlava.cz/vanoc…
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
Výstavu s titulem Vánoční a novoroční přání si mohou zájemci prohlédnout na recepci muzea na zámku v Třebíči a to zdarma až do 16. ledna od úterý až neděle 9 – 12 a 13 – 17 hodin, na Štědrý den 24. prosince a na Silvestra 31. prosince pak 9 – 12 hodin a na Nový rok 1. ledna 13 – 17 hodin.
Jak už z povahy blahopřání vyplývá, jedná se převážně o grafické tisky (dřevoryt, linoryt, suchá jehla, litografie, …), v našem případě doplněné autorskou tvorbou (Jan Dočekal, Lubomír Kerndl), ale také kovanými objekty (Pavel Tasovský). Na výstavě jsou zastoupeny tradiční vánoční motivy (bratři Florianovi), zimní krajina (Viktor Nikodem) i volná tvorba regionálních výtvarníků. Díla ze souboru Muzea Vysočiny Třebíč jsou doplněna novoročenkami ze soukromé sbírky ředitele Jaroslava Martínka.

"Výstava Vánoční a novoroční pozdravy umocňuje vánoční atmosféru v Muzeu Vysočiny Třebíč a doplňuje tradiční vánoční výstavu betlémů. Ta nese název Třebíčské betlémy včera a dnes. Výstava návštěvníkovi nabízí srovnání klasického třebíčského betlému od starých mistrů přelomu 19. a 20. století se současnou tvorbou regionálních betlemářů", informovala Eva Novotná z třebíčského muzea.

Zastoupení výtvarníci: František Bílkovský, Jan Dočekal, Metoděj Florian, Michael Florian, Josef Florian, Lubomír Kerndl, Boris Kjulleněn, Božena Kjulleněnová, Vladimír Lavický, Milan Nestrojil, Viktor Nikodem, Miloš Pečinka, Emanuel Ranný, Otto Stritzko, Pavel Tasovský, Ludvík Voneš, Marie Vořechová

Vánoční atmosféru si mohou tak lidé navodit prostřednictvím nejen tradiční vánoční výstavy betlémů Třebíčské betlémy včera a dnes, která v muzeu také probíhá.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun
Zdravotní klaun navštíví primárně zdravotníky dětského oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě v pondělí 29. listopadu v 10.30 hodin a přiveze jim symbolických 20 minut smíchu za 20 let své existence. Dlouhodobá spolupráce se Zdravotním klaunem přinesla úsměvy na stovky tváří dětských pacientů při hospitalizaci i zdravotníků.
Zdravotní klaun slaví 20 let smíchu!

Psal se rok 1998, když americký vizionář, herec, klaun a muzikant Gary Alven Edwards začal dětem v českých nemocnicích přinášet radost. A nebylo to vůbec jednoduché. Své návštěvy financoval první tři roky zcela na vlastní náklady. V roce 2001 nakonec oficiálně založil občanského sdružení Zdravotní klaun. Dnes, téměř na den přesně o 20 let později, působí v České republice 86 profesionálních Zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují 63 nemocnic, 8 domovů pro seniory a 1 hospic.

20 minut smíchu za 20 let spolupráce

Slavit se bude ve velkém stylu a jak jinak, než v „našich“ zařízeních. Do terénu vyjede 7 týmů s cílem navštívit všechny nemocnice ve svém regionu. Klaunské vizity však tentokrát nebudou ani tak pro malé pacienty, jako pro ty, bez kterých by Zdravotní klaun zkrátka nebyl. Primáři, primářky, lékaři, lékařky, sestřičky vrchní i staniční, veškerý zdravotnický personál. Těm patří to největší díky.

Ambice našich klaunů jsou jako vždy nedozírné – během jednoho dne, konkrétně tedy v pondělí 29. listopadu, chtějí navštívit své „kolegy“ v celkem 59 nemocnicích a zdravotnických zařízeních. V každém z nich chtějí rozdat alespoň 20 minut smíchu, přinést radost, poděkovat a zejména povzbudit personál v době, která není pro nikoho jednoduchá. Psychický podpora a úsměv na rtech je důležitější více než když dříve a přesně to je ten pravý úkol, pro nás, klauny.

Co se nám díky vám povedlo?

Za dvacet let jsme se proměnili, hodně jsme se naučili, naše červené nosy se dostávají na stále nová místa a vymýšlíme stále nové programy – ale to podstatné se nemění. Humor a smích je podle nás ta nejsilnější zbraň proti smutku. A my ji neváháme použít!

Během 20 let naší činnosti jsme:

Absolvovali 45 832 klaunských návštěv

Rozdali 183 328 hodin smíchu

Rozesmáli 1 145 800 pacientů

- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   21. 5. 2022

• U Valče zemřel po srážce s dodávkou řidič motorky, spolujezdec utrpěl těžké zranění
• Výstava Svět pod lupou: mikroskopy v čase představuje použití mikroskopu v posledních dvou stoletích
• Jihlavská galerie vystaví díla ruské výtvarnice Natálie Schmidtové
• Filmový klub v Jihlavě uvede ruský film Vysoká dívka

Pátek   20. 5. 2022

• Policisté kontrolovali na Třebíčsku kladaře; jeden se odmítl vážit, další byl přetížený
• Na silnici mezi Rudíkovem a Trnavou na Třebíčsku se akutně řeší propad na krajnici a odpočívce
• V zoologické zahradě dovádí čtyři malá selátka prasat visajanských negroských, buďte u jejich výběhu ohleduplní, prosí pracovníci zoo
• Z policejního deníku: opilý cyklista; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Opravy silnice mezi Ostrovem nad Oslavou a Křižanovem směřují do finále
• Ve Vílanci mají řidiči k dispozici provizorní vozovku, provoz je řízen semafory kyvadlově
• Služby města Jihlavy chystají od 24. do 26. května měrnou kampaň, lidem může téct zakalená voda
• V části Vysočiny hrozí odpoledne a v noci velmi silné bouřky
• Policisté oživovali muže, který se chtěl oběsit; krajský policejní ředitel je ocenil za duchapřítomnou reakci a odvahu

Čtvrtek   19. 5. 2022

• Vychází Podzemí slov. Knížka, která vás vezme pod povrch češtiny
• Dobrovolnický den v třebíčské nemocnici; zase všechno jako ze škatulky
• Farmářský trh v Novém Městě na Moravě v sobotu doprovodí ZUŠáci
• Meteorologové vydali pro celou Vysočinu výstrahu před silnými bouřkami
• Z policejního deníku: vandal poškodil auto, škoda je 40 tisíc; sprejer počmáral zeď
• Zdravotníci v jihlavské nemocnici mají díky novince více času na pacienty
• Společně s kolegyní zachránili muži život; dopravní policista z Pelhřimova prokázal, že je skutečným hrdinou
• Celníci na Vysočině zastavili řidiče, který převážel Efedrin a amfetamin
• Helena Krátká: Nejrychleji mizí štěňata

Středa   18. 5. 2022

• Sokolí pár v Dukovanech opět vyseděl čtyřčata, pro každý blok jedno
• Osobní asistence Třebíč jezdí za klienty s novými automobily díky Nadaci ČEZ
• V pokojíčku na Masarykově náměstí v Jihlavě je pět stromů s posezením; dočasně kolem sebe mají závlahové vaky
• Policisté evakuovali z domu 15 obyvatel; krajský policejní ředitel poděkoval policistům za projevení osobní statečnosti
• Z policejního deníku: žena dluží na alimentech na sedmdesát tisíc korun; recidivista ukradl láhev alkoholu; řidič pod vlivem alkoholu i drog

Úterý   17. 5. 2022

• Oslavte čtvrté narozeniny jeřába Nicka z táborské zoo
• Do Polničky se sjede jedenáct řezbářů, předvedou třeba i výrobu tradičního valašského šindele
• Rodiny ve Valči na Třebíčsku vysázely na hrázi rybníka 50 vzrostlých dubů
• Výstava 120 let Psychiatrické nemocnice Jihlava Já vždy chci celkem být, nikdy jenom část! přiblíží kontrast psychiatrické péče včera a dnes
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu zodpoví lékaři v jihlavské nemocnici dotazy
• Nemocnice Pelhřimov se zapojila do projektu Národního hodnocení spokojenosti pacientů
• Z policejního deníku: policisté dopadli násilníka; zloděj ukradl přívěsný vozík; opilý cyklista boural, skončil v nemocnici
• Organizovaná skupina se zaměřila na krádeže dřeva
• V Telči se v sobotu setkají folklorní soubory

Pondělí   16. 5. 2022

• Dukovany a Temelín čeká seizmická prověrka, má potvrdit vhodnost a bezpečnost lokalit českých jaderných elektráren
• Do velkomeziříčského muzea ve středu zdarma, lidé si budou moci prohlédnout třeba kolekci benátských zrcadel
• Z policejního deníku: zloděj ukradl peněženku a ještě platil kartou; hledaný muž skončil ve vězení
• Přednáška v prostorách Vysoké školy polytechnické v Jihlavě poodhalí historii židovských jmen
• Vzhůru za snem
• V galerii, parku i na náměstí. Festival současného cirkusu Fun Fatale 2022 se zabydlí na neobvyklých místech Jihlavy

Neděle   15. 5. 2022

• V červnu se v Třebíči uskuteční velká školní oslava u Kuchyňky
• Přednáška Vzestup a pád kosmické spolupráce v jihlavském muzeu
• Z policejního deníku: krádež nafty; řidička koloběžky utrpěla při nehodě zranění

Sobota   14. 5. 2022

• Monumentální hrobka italské šlechtické rodiny Pallavicini v Jemnici se opravuje
• Den linky 155. Záchranné služby připravují po dvou letech akce pro veřejnost
• Ve středu 18. května do jihlavského muzea zdarma; slaví se Mezinárodní den muzeí

Pátek   13. 5. 2022

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý dokument Helmut Newton: Nestoudná krása
• Setkání samohybů, traktůrků a různých originálních vehiklů v Březinách u Sněžného
• Z policejního deníku: vandal podrápal auto a poničil zpětné zrcátko; mladistvá opilá dívka skončila na záchytce
• Policisté v Třebíči dopadli muže, který se zaměřil na poškozování dveří bytových domů
• V Radostíně na Havlíčkobrodsku silničáři staví 240 metrů dlouhé protihlukové stěny, v místě je doprava řízena jedním pruhem kyvadlově
• Hasiče na Vysočině zaměstnaly požáry v přírodě, dvakrát musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu
• O víkendu budou řídit dopravu semafory od kruhového objezdu u Kauflandu po ulici Jaroslava Haška v Jihlavě
• Muž nebezpečný pro své okolí byl vzat do vazby
• Policisté hledají zloděje mobilních telefonů, o pomoc žádají veřejnost

Čtvrtek   12. 5. 2022

• Z policejního deníku: vandal rozbil sklo u auta; recidivista kradl zboží v obchodech; cyklista nadýchal přes dvě promile
• Národní referenční laboratoř potvrdila na Vysočině případ raritní formy záškrtu
• Kriminalisté v Třebíči dopadli distributora drog
• Sdružení Krajina hledá sběrače semen pro regionální směs
• Policisté žádají veřejnost o spolupráci, hledají ženu zachycenou na fotografii

Středa   11. 5. 2022

• Třiačtyřicetiletá Lucie Marešová z Pacova odešla odpoledne z domova, policie prosí o pomoc veřejnost
• Výstava Krajina ztracené paměti výtvarníka Jaroslava Valečky v havlíčkobrodské galerii
• Policisté hledají svědky tragické nehody u Hodic; žádají řidiče černého auta, který místem projížděl, aby se přihlásil na lince 158
• Meteorologové varují na Třebíčsku před vznikem a šířením požárů
• Ovce a koně vyráží opět za prací
• Festival ZUŠ Open se blíží, zapojí se i žáci základních uměleckých škol Vysočiny
• Na záchytné stanici v Jihlavě přibývá agresivních lidí se sklony k sebevraždě
• Z policejního deníku: krádež včelstev; pohřešovaný muž nadýchal 3,16 promile
• Ke kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou se vrátí ovečky
• Nadace ČEZ podpořila nákup vybavení pro policisty Speciální jednotky Dukovany

Úterý   10. 5. 2022

• Houbaři pořádají první letošní vycházku
• Z policejního deníku: muž, který vyhrožoval, že si ublíží, byla nalezen opilý; žena nadýchala přes tři promile; střet auta a motorky si vyžádal zranění
• Auto jihlavské městské policie se zapnutou houkačkou a modrými majáky pomohlo rychlému průjezdu auta s rodící ženou do nemocnice
• V areálu nemocnice v Novém Městě na Moravě přibyla parkovací místa
• Policisté hledají ženu zachycenou na fotografii
• Kriminalisté objasnili sérii krádeží na Jihlavsku
• Třebíč v boji s nepořádníky přitvrdila
• Třebíčská slanina nebo jahody z Kožichovic mají nově označení Regionální potravina

Pondělí   9. 5. 2022

• Medvěd Bubík z táborské zoo o víkendu oslaví dvacáté narozeniny
• Město Jihlava přispěje na restaurování vitráží v kostele apoštola Pavla
• V Počátkách je k vidění dílo malíře vystavujícího v nejvyšším věku
• Základní umělecká škola dostala od města 4,3 milionu korun na nástroj od světového výrobce klavírních křídel Steinway
• Opilý muž napadl na náměstí v Jihlavě taxikáře, poškodil i auto policistů
• Z policejního deníku: opilý agresivní recidivista skončil na záchytce; při střetu auta a motorky utrpěli zranění dva lidé
• Konference v prostorách vysoké školy v Jihlavě představila trendy hýbající světem technologií
• Podvodník nabízel vozidla; zájemci ale přišli o peníze a auto nezískali

Neděle   8. 5. 2022

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí i bazén s filtrací; opilý muž napadl známou, skončil na záchytce

Sobota   7. 5. 2022

• Sklářské výtvarnice Iva Kolorenčová a Markéta Váradiová představí svá díla na výstavě v galerii Domu Gustava Mahlera

Pátek   6. 5. 2022

• Pták roku 1992: Jak se daří vlaštovce o 30 let později?
• Energetiky v Dukovanech čeká největší preventivní cvičení letošního roku
• Z policejního deníku: rvačka v Ledči nad Sázavou; zloděj si odnesl potraviny a alkohol
• Agresivní žena je stíhána vazebně; obviněna byla z násilné trestné činnosti
• Plicní ambulance v havlíčkobrodské nemocnici se zapojila do pilotního projektu Program časného záchytu karcinomu plic
• Nové podložky v jihlavské nemocnici pomáhají s polohováním pacientů

Čtvrtek   5. 5. 2022

• Filmový klub v Jihlavě uvede australský snímek Než skončí léto
• V havlíčkobrodské galerii vystaví Gabriel Filcík grafiku, dětské ilustrace i dřevěné a papírové hračky
• Jihlavská ulice ve Žďáře nad Sázavou bude pro veřejnou dopravu z důvodu oprav uzavřena od pondělí 9. května
• Z policejního deníku: policisté zastavili celostátně hledaného muže; muž dluží na alimentech přes 40 tisíc korun; motorkář se při nehodě zranil
• Už víme, jak vypadaly mince ražené v Jihlavě
• Policisté hledají svědky konfliktu mezi opilým cestujícím a řidičem trolejbusu na zastávce v Horním Kosově v Jihlavě
• Návštěvy v pelhřimovské nemocnici budou povoleny od pondělí 9. května, do zdravotnického zařízení ode dneška již bez roušek či respirátorů
• Nebezpečný násilník byl vzat do vazby
• Vlaštovky a jiřičky se vrátily; nechte je u sebe bydlet, vyzývají ornitologové veřejnost
• Policisté získali ocenění za pomoc muži, který zkolaboval na chodníku v Pelhřimově
• Infocentrum elektrárny v Dukovanech navštívil bobr evropský
• Chcete se přenést do středověku? Navštivte Roštejnský hodokvas
• Jihlavský lesopark Heulos znovu rozzáří světlušky, stále se můžete registrovat

Středa   4. 5. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz