Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 1.12 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Covidové paradoxy
Covidová pandemie dosahuje nových vrcholů, které se nikdo nesnaží přesvědčivě vysvětlit. Nejde pouze o to, že vakcinace není žádnou tečkou za epidemií a ochranou druhých, jak nám s neochvějnou jistotou tvrdili před časem „experti“, kteří o věci vědí evidentně totéž, co všichni ostatní, tj. nic. To jim ovšem nebrání se stejnou suverenitou hlásat další pravdy a sedět na týchž židlích bez ohledu na to, že se evidentně a prokazatelně mýlili.
Nikdo se například nesnaží vysvětlit, jak to, že Česká republika byla loňskou zimu s 15 000 nakaženými na 100 000 obyvatel vůbec covidem nejpostiženější zemí světa a letošní podzim je znovu s 20 000 na absolutní špici, momentálně bojuje o druhou příčku nejnakaženější země na světě s bratrským Slovenskem. Jak je to možné, co tzv. promoření, proč v našem případě nefunguje? Přitom v očkování sice mírně zaostáváme za západní Evropou, ale cca 60% proočkovanost není vůbec špatná. Jak to, že virus je u nás tak strašně nakažlivý, zatímco v zemích, které uplatňují minimum opatření je situace řádově lepší? Nevymlouvejme se na švejkovské kverulantství, jak se nám snažili různí pseudoodborníci předhazovat, protože čísla nakažených dramaticky rostou i v našem blízkém okolí, např. v Rakousku nebo Sasku či Braniborsku s tamější příkladnou německou disciplínou.

Všechny ve světě však naše problémy nechávají v klidu, protože dnes tu máme strašlivou jihoafrickou variantu viru zvanou omikron, která prý v hrůznosti překoná vše dosud viděné. A to je problém. Tak praví alespoň WHO a tvrdí všemožní odkudsi se náhle zjevivší „odborníci“ a hystericky vykřikují hlavní média. Stádo se dává do klusu – nejdříve Británie, ČR vzápětí a pan všichni ostatní zakážou lety do Jižní Afriky a uvězní v karanténě každého, kdo se o tuto zemi jenom otřel. Izrael dokonce uzavře kompletně na dva týdny své vlastní hranice v hrůze z mytického omikronu. Přitom o skutečném chování této konkrétní mutace nemůže něco určitého nikdo vědět. Je prostě příliš brzy.

V samotné Jižní Africe se nic mimořádného neděje, žádná dramatická exploze covidu, jako je tomu například u nás, tam neprobíhá. Pro ilustraci v době, kdy celá hysterie vypukla, 25. 11. 2021 v 60 miliónové JAR odhalili 2 465 nových pozitivních případů nákazy. V desetimiliónové ČR to bylo tentýž den 27 819, ale přesto všichni jako pominutí křičí, že jihoafrická mutace je strašlivě nakažlivá a že se musíme znovu bát. Česká mutace není zřejmě dost sexy, aby připoutala pozornost pokrokového západního světa, přestože je tak nakažlivá, že jsou momentálně v karanténě i po očkování pozitivně testovaní ministr zdravotnictví, hlavní hygienička a dokonce i třikrát očkovaný prezident republiky, který nového předsedu vlády jmenuje z plexisklové kukaně.

Jižní Afrika se však hodí z jiného důvodu. Vedle jiných národností tam žijí i početní bílí Afrikánci holandského původu, kteří mají zvláštní hlubokou historickou vazbu na Nizozemí, kde právě v minulých dnech proběhly v Evropě nejdramatičtější a nejnásilnější protesty a vzpoury občanů proti nastupující covidové diktatuře. A toho je třeba využít a vzpurné Holanďany zastrašit.

A tak dnes můžeme číst, že na palubách dvou letadel přiletěvších v sobotu do Amsterdamu z jihoafrického Johannesburgu byly desítky nakažených covidem, pravděpodobně onou strašlivou mutací omikron. Bojte se Holanďané, bojte. Jak se desítky nakažených v relativně covidově nedramatické Jižní Africe dostaly na palubu letadel směřujících právě do proticovidovou rebelií zasaženého Holandska se nikdo nesnaží vysvětlit. Proč desítky nakažených nevypadávají i z letadel směřujících z Jižní Afriky do New Yorku, Tokia nebo Sydney nikoho nezajímá. Proč není Holandsko zasaženo stovkami covid pozitivních pasažérů z nejvíce na světě nakažené Prahy už neřeší vůbec nikdo.

Je na tom covidu stále něco velmi podivného.

30. listopadu 2021
Jiří WEIGLZpět nahoru na obsah...

Vánoční a dárkové zboží ze zrušených trhů v Třebíči mohou lidé nakoupit ve výstavních síních
Vánoční trhy v Třebíči na Martinském náměstí spojené s kulturním programem měly probíhat od 10. do 21. prosince. Ty byly kvůli aktuálním opatřením a nařízením vlády zrušeny. Nyní budou prodejci moci v termínu od 6. do 21. prosince prodávat svoje zboží v podobě vánočních ozdob, košíkářského zboží, vyráběných mýdel, keramiky, hraček a textilních výrobků ve výstavních síních v Malovaném domě a v Předzámčí. Výstavní síně budou otevřeny denně od 9 do 16 hodin.
„V Předzámčí bude prodej vánočního a dárkového zboží spojen s Vánoční výstavou prací dětských kolektivů základních škol Světlo, Na Kopcích a Bartuškova a také Základní umělecké školy a Domu dětí a mládeže. Vstup do výstavních síní bude zdarma,“ uvedla ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

„Moc nás mrzí, že vánoční trhy byly zrušené. Měli jsme připravený krásný sortiment, včetně výborného občerstvení a bohatý kulturní program. Nicméně za každou cenu všechno nějak obejít a „ošulit“, to mi připadá nedůstojné a touhle cestou jít nechceme. Po svých občanech chceme, aby pravidla dodržovali, město je nemůže porušovat, to by byl špatný příklad. Prodejcům takto můžeme alespoň nabídnout náhradní prostor pro prodej jejich výrobků, připravených na trhy. Všichni musí splňovat hygienické požadavky,“ popsal rozhodnutí města starosta Pavel Pacal.

Plánované bramboráky, trdelníky, svařák medovinu nebo punč však není možné prodávat. Stále však prosíme občany, aby byli ohleduplní a pokud se nebudou cítit dobře, budou nachlazení, aby zůstali doma.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Domácímu hospici Bárka mohou lidé ve sbírce přispět na speciální zdravotnické batohy
Blíží se čas Vánoc, který je spojený s láskou a štědrostí. Je to čas, kdy si lidé navzájem dávají dárky. Pomozme, přispět na dárky i zdravotním sestrám a lékařům z domácího hospice Bárka. A co by jim udělalo radost? Personál domácí hospicové péče Bárka, která funguje na Jihlavsku, by uvítal SPECIÁLNÍ BATOHY, které jim výrazně usnadní převoz a uskladnění zdravotnického materiálu i léků při jejich terénní práci v domácnostech klientů. Dárek hospicovým zdravotníkům neudělá radost jen jim, ale umožní nevyléčitelně nemocným lidem dožít svůj život doma, v kruhu svých blízkých.
Laskavost, nezištnost a profesionalita
Paní Marie objevila hospic Bárka náhodou. Její manžel byl převeden na paliativní péči a cítila se bezradná.

„Při poslední návštěvě v nemocnici jsem zahlédla letáček Hospice Bárka, který nabízel pomoc těm, kteří se starají doma o nevyléčitelně nemocné“. Říká paní Marie, která se poté rozhodla hospic oslovit. Již po první návštěvě zjistila, že zde někoho její starosti zajímají. Jak říká, cítila velkou laskavost, vstřícnost, pochopení, jistotu a její strach byl o něco menší.

O manžela se paní Marie starala sama. Byly dny, kdy musela do práce a nechala ho doma samotného. Po celou dobu žila v obavách, jak to doma sám zvládne. V noci ze strachu nespala a přes den byla unavená.

„Klid a sílu jsem našla až ve chvíli, kdy k nám začala docházet Bárka, a já se dozvěděla, že můžu 24 hodin denně zavolat někomu, kdo pomůže radou, nebo osobní návštěvou“ vysvětluje paní Marie a dodává, že lituje, že se o službách Bárky dozvěděla tak pozdě a mohla je využít až v několika posledních dnech manželova života.

„Je málo lidí, kteří svou laskavostí, nezištností a profesionalitou pomáhají tam, kde je to třeba.“

Kdo jsme a komu pomáháme
Posláním služby Bárka je umožnit nevyléčitelně nemocným lidem (tzv. v terminálním stádiu) dožít svůj život doma, v kruhu svých blízkých.

Domácí hospic Bárka poskytuje zdravotní, sociální, psychologickou a duchovní podporu. Nabízí lidem paliativní péči, která je zaměřená na zmírnění utrpení, léčbu bolesti, tlumení příznaků, které nemoc provázejí a která respektuje přání pacienta a jeho blízkých.

Komunikace s pacienty je vždy otevřená, pravdivá a empatická, kdy je zachována pacientovi důstojnost. Podpora v těchto těžkých chvílích je poskytována nejen pacientovi, ale i jeho blízkému okolí.

Služba funguje v okrese Jihlava a vykonává jí tým odborníků, kteří jsou speciálně vzdělaní v oblasti práce s pacienty na konci života. Tým nedisponuje pouze svou profesionalitou, ale také svou empatií, citlivým přístupem, vysokým pracovním nasazením a v neposlední řadě svou lidskostí.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Z vybraných finančních prostředků chceme zakoupit speciální zdravotnické batohy, které ulehčí našemu personálu (zdravotním sestrám a lékařům), jejich náročnou práci.

Naše služba je terénní a kdykoliv někdo z personálu jede k pacientovi, musí veškerý zdravotnický materiál a léky převážet a přenášet sebou. Tyto speciální batohy výrazně usnadní převoz a uskladnění zdravotnického materiálu i léků, je totiž speciálně určený pro tyto účely.

Pokud se vybere méně peněz, koupíme pouze takové množství batohů, aby na ně peníze stačily, 1 batoh = cca 4000,-.

Pokud se vybere více peněz, pak peníze použijeme na další zdravotnické vybavení pro službu Bárka.
Marek MAŠÁTZpět nahoru na obsah...

Výstavba protihlukové 280 metrů dlouhé stěny na silnici I/38 v Radostíně začne na jaře
Nová protihluková stěna na silnici I/38 v Radostíně na Havlíčkobrodsku, kterou začnou silničáři stavět na jaře příští rok, by měla zajistit dostatečnou ochranu přilehlých chráněných staveb před nadlimitním hlukem emitovaným provozem na této silnici I. třídy. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Stěna dlouhá 280 metrů bude tvořena celkem čtyřmi stavebními úseky, které se budou lišit materiálem panelů a výškou jednotlivých částí. Ta bude proměnná dva nebo tři metry nad stávající komunikací. Součástí stavby bude také nové zpevnění plochy v celém úseku PHD a odvodnění dešťové vody pomocí nových uličních vpustí", informoval M. Buček.

Doplnil, že práce jsou plánované za provozu na silnici I/38 a řidiče zde budou muset počítat s dopravním omezením. Vozovka bude v době výstavby zúžena a celý úsek by tak měl být řešen kyvadlovým provozem pomocí světelné signalizace.

Ředitelství silnic a dálnic ze tří uchazečů o stavbu protihlukové stěny vybralo nejvýhodnější ekonomickou nabídku, kterou podala společnost Eurovia CS a.s. Ta novou stěnu postaví za 9,2 milionu korun bez DPH.

Foto: ilustrační

- red -Zpět nahoru na obsah...

Kriminalisté objasnili sérii krádeží v Havlíčkově Brodě a okolí, obviněn byl jednadvacetiletý recidivista
Kriminalistům se podařilo objasnit sérii vloupání a krádeží v různých objektech v Havlíčkově Brodě a blízkém okolí města. Ze spáchání dvou trestných činů byl obviněn jednadvacetiletý muž, opakovaně soudně trestaný recidivista. Krádeže se dopustil celkem v sedmi případech a způsobil škodu přes čtyřicet tisíc korun. Na podaný návrh byl vzat do vazby a hrozí mu až tříletý pobyt za mřížemi.
Muže důvodně podezřelého ze spáchání trestné činnosti vypátrali kriminalisté na začátku tohoto týdne v časných ranních hodinách na ulici v Havlíčkově Brodě. Jedná se o muže bez trvalého bydliště, který často mění místo svého aktuálního pobytu. Zadržený muž skončil v policejní cele. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého. „Jednadvacetiletý muž z Havlíčkobrodska byl obviněn z pokračujícího přečinu krádeže, spáchaného dílem samostatně a dílem ve spolupachatelství, dále je obviněn z přečinu porušování domovní svobody,“ řekla npor. Mgr. Hana Adámková, zástupkyně vedoucího oddělení obecné kriminality.

Obviněný muž byl v minulosti již opakovaně soudně trestán, a to v souvislosti s majetkovou trestnou činností. Letos v létě byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou na dva roky.

Muž byl obviněn z toho, že se v době od července dopustil série krádeží v různých objektech v katastru Havlíčkova Brodu. Vloupal se do chatky se zahradním domkem, sportovního zařízení, pergoly a rybářské chaty, další krádeže se dopustil v bytě, zábavním podniku a čerpací stanici. Někdy se do objektu vloupal, v některých případech kradl v přístupných prostorech.

Nejvyšší škodu způsobil v červenci při krádeži na pozemku chatky se zahradním domkem, kde majitel přišel o věci v hodnotě téměř třicet tisíc korun. Obviněný muž v tomto případě vnikl na oplocený pozemek, kde se vloupal do objektů a odcizil různé věci jako nářadí, sekačku, motorovou pilu, televizor, sekery ale třeba také krémy a ručníky.

Vloupání do sportovního zařízení, odkud zmizely dvě desítky plechovek s nápoji, se dopustil ve spolupachatelství, stejně jako vloupání do chaty, kde přišel majitel o pruty a další rybářské vybavení.

Někdy obviněný muž využil ke krádeži aktuálně vzniklou situaci, jako v případě odcizení mobilního telefonu a peněženky v bytě své příbuzné, krádeže se dopustil také na čerpací stanici, kde vzal ze stojanu bagety a utekl, nebo využil příležitost v zábavním podniku a odcizení finanční hotovosti z odložené peněženky.

Věci nabyté krádeží se snažil zpeněžit a finanční prostředky používal pro svoji potřebu.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují, stejně jako trestnou činnost spolupachatelů.

Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky nehody v Třebíči, při které srazilo auto chodkyni
Policisté z Třebíče se obracejí na případné svědky dopravní nehody o pomoc, která se stala v pondělí 30. listopadu v 06:55 hodin na přechodu pro chodce na místní komunikaci na ulici M. Majerové v Třebíči před křižovatkou s ulicí Kpt. Jaroše.
K dopravní nehodě mělo dojít zřejmě tak, že dosud nezjištěný řidič s vozidlem zřejmě červené barvy a dosud nezjištěné tovární značky projížděl ve směru jízdy od ulice Budíkovická směrem k ulici Velkomeziříčská. Na vyznačeném přechodu pro chodce se vozidlo střetlo s třiašedesátiletou chodkyní, která přecházela z pravé strany komunikace na levou stranu ve směru jízdy řidiče. Poté nezjištěný řidič vozidla své vozidlo nezastavil a pokračoval v jízdě ve směru k ulici Velkomeziříčská.

Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění chodkyně, která byla převezena k ošetření do nemocnice v Třebíči. Dechová zkouška byla u chodkyně negativní.

Policisté se touto cestou obracejí na případné svědky nehody a motoristy, kteří místem v danou chvíli projížděli a mají k dispozici záznam z palubních kamer svých vozidel, aby se svým svědectvím kontaktovali linku 158, případně přímo dopravní inspektorát Třebíč – telefon: 974 277 250 nebo 974 277 251. Za vaši pomoc při ztotožnění osobního vozidla a jeho řidiče děkujeme.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, nemá nic; opilci skončili na záchytce
O své peníze přišla žena z Jihlavska, když si objednala na internetu zboží a zaplatila předem. V druhé polovině října zareagovala na nabídku prodeje setu panenky za necelý jeden tisíc korun zveřejněnou na internetovém portálu s bazarových zbožím. Žena zaslala po domluvě peníze na účet prodávajícího, zboží ale do současné doby neobdržela a peníze jí nebyly ani přes urgence vráceny. Případ žena oznámila policii a policisté ho šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Opilý muž měl přes tři promile
Ve středu 1. prosince vyjeli policisté v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku po desáté hodině dopoledne do lokality Masarykova náměstí, kde opilý muž nejprve přišel do prodejny, kde si lehl na zem, a následně se povaloval na ulici před provozovnou. "Policisté provedli u dvaatřicetiletého muže dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 3,59 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 30. listopadu byli policisté před třetí hodinou odpoledne přivoláni ke Studenci na Třebíčsku, kde se dle přijatého oznámení pohyboval v okolí silnice muž, který se choval nestandardně. Klekal si, lehal a vbíhal do vozovky. Na místo vyjela hlídka situaci prověřit. "Policisté nalezli třiapadesátiletého značně opilého muže, kterému při dechové zkoušce naměřili hodnotu přes dvě a půl promile alkoholu. Muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku", uvedla mluvčí.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků
V úterý 30. listopadu zastavili policisté po jedenácté hodině dopoledne v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku auto Škoda Octavia, jehož řidič jel po Náměstí T. G. Masaryka. "Provedli u něho test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl u čtyřiatřicetiletého řidiče pozitivní na amfetamin. Lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítl podrobit a dopustil se tak dalšího přestupku. Dechová zkouška u něho byla negativní. V další jízdě muž již nesměl pokračovat a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Pelhřimově je otevřeno Reuse centrum; odložené věci nacházejí nové uplatnění
Reuse centrum, což je místo, kde je možné odložit funkční věci, které mohou posloužit dalším lidem, aniž by skončily na skládce či spalovně, bylo otevřeno v Pelhřimově vedle sběrného dvora v Myslotínské ulici 1740. Otevřeno je od pondělí do pátku v zimním období, tedy od 1. listopadu do 1března v pondělí od 6 do 17 hodin a od úterý do pátku pak od 6 do 16 hodin. V letním období je otevřeno od pondělí do pátku od 6 do 17 hodin.
Věcí, které mohou lidé do Reuse centra donést k opětovnému využití, je celá řada, uvedený výčet je proto pouze příkladný. O přijetí konkrétní věci rozhodne obsluha Reuse centra. Pro pelhřimovské občany to může být způsob, jak se zbavit nepotřebných funkčních věcí, které poslouží dalším lidem. Takové věci se tak vracejí do oběhu a nestane se z nich zbytečně odpad. Mezi prvními lidmi, kteří obdarovali Reuse centrum byl místostarosta Zdeněk Jaroš, který věnoval dvě jízdní kola.

Věci, které patří do RE-USE centra:
- nádobí, porcelán, dekorace (obrazy)
- plastové, dřevěné hračky, deskové hry, knihy, LP desky, CD
- sportovní věci (kola, koloběžky, lyže, brusle)
- nábytek

Věci, které nepatří do RE-USE centra:
- elektronika, elektrospotřebiče (nelze garantovat bezpečnost)
- plyšové hračky, čalouněný nábytek (hrozí přítomnost roztočů apod.)
- textil, oděvy, obuv (nelze garantovat hygienická opatření)

Kdo, může věci do RE-USE centra odevzdat:
- občan trvale bydlící ve městě Pelhřimově a jeho místních částí (prokazatelnost občanským průkazem), důvodem pro tento parametr je skutečnost, že věc, která se za určenou dobu nevydá, se automaticky stává odpadem, jehož likvidace standardně zatěžuje náklady na OH města.

Kdo, může věci z RE-USE bezplatně získat, popřípadě za dobrovolný poplatek:
- každý, kdo projeví zájem o věc bez ohledu na trvalý pobyt, tím se naplní smysluplnost tohoto projektu, odklonit věc z režimu odpadu a zároveň snížit náklady na odpadové hospodářství města.
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava PHOTOGRAPHIA NATURA 2021 byla v jihlavském muzeu otevřena bez vernisáže
Výstava fotografií z osmnáctého ročníku fotosoutěže PHOTOGRAPHIA NATURA 2021 na téma Atmosférické jevy byla otevřena v prostorách muzejních arkád v Jihlavě. Do uzávěrky pořadatelé obdrželi 186 soutěžních fotografií od 35 autorů z 24 obcí a měst z území celé republiky. Uvedl to kurátor výstavy Pavel Bezděčka.
"V pondělí 22. listopadu devítičlenná porota posoudila snímky zařazené do soutěže a přidělila body celkem 42 snímkům. Nejvíce bodů, a tedy vítězství v soutěži, získala fotografie Obklopen blesky od Zdeňka Adlera z Brna. Na druhém místě je snímek Dům U vycházejícího slunce od Miloslava Janovského z Benešova a třetí místo získal Filip Holič se snímkem Peřejemi stříbrných mraků. Zvláštní cenu ředitele Muzea Vysočiny Jihlava získal Karel Slimáček za snímky Ráno na pastvě a Fatamorgána", informoval Pavel Bezděčka.

Doplnil, že slavnostní vernisáž výstavy nejlepších a nejzajímavějších fotografií, tradičně spojená s předáním cen vítězům soutěže, se letos - stejně jako loni - neuskuteční. Důvodem je neutěšená epidemiologická situace v celé České republice. Ceny budou vítězům zaslány poštou, případně předány při jejich návštěvě muzea.

Výstava Photographia Natura 2021 bude v jihlavském muzeu otevřena až do neděle 6. února 2022. Následně bude na dva měsíce zapůjčena do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě.

Téma pro devatenáctý ročník fotografické soutěže bude vyhlášeno v nejbližších dnech.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Personální změny ve vedení územních odborů; generační obměna se nevyhnula ani policejnímu sboru na Vysočině
Dnešním dnem, úterý 1. prosince, dochází k personálním změnám ve vedení čtyř územních odborů v rámci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. V letošním roce zaznamenává Policie České republiky, a to v rámci celé České republiky, určitou generační obměnu bezpečnostního sboru. Odchody policistů, kteří mají odslouženo více než pětadvacet, třicet i čtyřicet a více let se nevyhnuly ani Krajskému ředitelství policie kraje Vysočina.
„Chtěl bych ujistit obyvatele našeho kraje, že vedení krajského policejního ředitelství věnuje personálnímu obsazení na místech, která kolegové letos opustili, maximální pozornost. Ve vedení všech územních odborů budou stát velice zkušení policisté a já předpokládám, že si velmi rychle vytvoří akceschopný tým svých nejbližších kolegů. Stejně tak věřím, že noví ředitelé územních odborů naváží na dosavadní dobré vztahy mezi představiteli samospráv a Policií České republiky, budou s nimi pravidelně v kontaktu a korektní vztahy a úzkou spolupráci budou nadále prohlubovat,“ uvedl k personálním změnám brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek.

Personální změny se dotýkají vedení územních odborů Havlíčkův Brod, Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Ředitelem územního odboru Havlíčkův Brod se stal plk. Mgr. Bc. Petr Gruber, který dříve zastával pozici vedoucího odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Dvaapadesátiletý plukovník Petr Gruber nastoupil do služebního poměru k Policii České republiky 1. března 1989 a působil na různých pozicích na úseku služby kriminální policie a vyšetřování i na úseku pořádkové policie, naposledy zastával funkci vedoucího oboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Na místo jeho zástupce je pověřený zastupováním plk. Mgr. David Hospodka, který dosud zastával pozici vedoucího dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod.

Změny se dotýkají také územního odboru Třebíč, tedy ředitele územního odboru a jeho zástupce. Oba vedoucí pracovníci patřili mezi kolegy, kteří pro bezpečnostní sbor naší země pracovali celý svůj kariérní život a ke konci listopadu odešli do civilu. Na pozici ředitele územního odboru Třebíč je k 1. prosinci ustanoven plk. PhDr. Aleš Indra, který dosud působil na pozici ředitele územního odboru Jihlava. Osmačtyřicetiletý plukovník Aleš Indra působí u Policie České republiky od 1. prosince 1993 a za dobu své policejní kariéry získal zkušenosti na různých pozicích na úseku pořádkové policie, kde působil také jako vedoucí odboru služby pořádkové policie. Má proto bohaté zkušenosti s řízení nejrůznějších bezpečnostních opatření. Na pozici zástupce ředitele bude pověřený zastupováním plk. Mgr. Jiří Lysák, který dosud působil jako vedoucí obvodního oddělení Jihlava.

Na územním odboru Jihlava bude na pozici ředitele působit současný zástupce ředitele tohoto územního odboru - plk. Ing. Martin Kratochvíl. Třiačtyřicetiletý plukovník Martin Kratochvíl nastoupil do služebního poměru k Policii České republiky 1. prosince 1997 a působil na různých pozicích na organizačních článcích na úseku pořádkové policie. Jeho zástupcem byl pověřen plk. Ing. Bc. Radomír Němec, který dosud působil jako vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Jihlava.

Personální změna se dotýká také územního odboru Žďár nad Sázavou, kde ke konci listopadu ukončil služební poměr ředitel územního odboru. Od 1. prosince je na tuto pozici ustanoven plk. Mgr. Miroslav Buchta, který dosud působil na pozici zástupce vedoucího odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Osmačtyřicetiletý plukovník Miroslav Buchta působí u Policie České republiky od 13. prosince 1993 a za dobu své dosavadní kariéry pracoval na různých pozicích zejména na úseku služby kriminální policie a vyšetřování.

Stejně tak se odchody dotkly i několika policistů z odborů krajského policejního ředitelství. Ke změně ve vedení tak dochází od 1. prosince na odboru hospodářské kriminality, kde byl na pozici vedoucího ustanoven plk. Ing. David Musílek, který dosud působil na pozici zástupce vedoucího tohoto odboru. Změna se dotýká také pozice vedoucího odboru služby pořádkové policie, kde se vedení dnešního dne ujme nový vedoucí odboru plk. Mgr. Radek Vochyán, který dosud působil na tomto odboru na pozici vrchního komisaře.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   22. 1. 2022

• Filmový klub v Jihlavě uvede ruský snímek U Petrovových řádí chřipka

Pátek   21. 1. 2022

• Jihlavští strážníci našli tašku plnou alkoholu
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku pervitinu; opilý agresivní muž skončil na záchytce
• Muž odcizil mobilní telefony, svůj cestou ztratil
• Výstava Volání dálek v jihlavském muzeu mapuje expedice a výzkumy společnosti Zoogeos Bohemia

Čtvrtek   20. 1. 2022

• Sbírka pravěkých nástrojů a kachlů v muzeu ve Velkém Meziříčí
• Táborskou zoologickou zahradu loni navštívilo 110 tisíc lidí, je tak nejnavštěvovanější v celém regionu
• Komentovaná prohlídka výstavy Ze zadu... Intervence Lenky Zadražilové Intervence do stálé expozice Ze sbírek… v jihlavské galerii
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě je zateplená lékárna, radiologie a stravovací provoz; kuchyně má novou vzduchotechniku
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 150 tisíc; recidivista kradl v obchodě; vandal počmáral zeď a vrata garáže černými nápisy; opilý řidič skončil na záchytce
• Policisté dopadli ženu, která se v Třebíči vloupala do rodinných domů
• Tři králové na palubě lodi Horácko vybrali pro Charitu téměř sedmnáct tisíc korun

Středa   19. 1. 2022

• Zkontrolujte si dálniční známku; za jízdu bez ní hrozí pokuty
• Meteorologové varují na Vysočině před silným větrem, sněžením a tvorbou sněhových jazyků
• Řidič měl na vozidle letní pneumatiky a havaroval
• Neznámí vandalové čmárali v Jihlavě na fasády budou různé nápisy, policie žádá o pomoc veřejnost
• Z policejního deníku: opilí muži skončili na záchytce

Úterý   18. 1. 2022

• Stojany na kola ve Žďáře nad Sázavou ozdobilo spodní prádlo
• Z policejního deníku: muži se nejdříve pohádali a pak poprali; vandal poškrábal lak na autech; zloděj se vloupal do chaty
• Dopravnímu podniku města Jihlavy zkrachoval dodavatel elektřiny a plynu; dvacet procent autobusů na plyn nahradily naftové vozy
• Biopásy pomáhají ptákům a savcům přečkat zimu
• Český stát pomáhá dlužníkům jen naoko, učit efektivitě bychom se mohli na Islandu
• V zámeckých konírnách v Třebíči chystají výstavu Cesty výtvarníka Petra Vlacha
• Příměstský tábor Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod nabídne dětem poznávání cest v naší krajině

Pondělí   17. 1. 2022

• Meteorologové varují před náledím
• Z policejního deníku: muž nadýchal téměř pět promile; opilí řidiči vyhrožovali, že si ublíží
• Jihlavský tunel bude od dubna kvůli opravám pro veřejnou dopravu osm týdnů uzavřen

Neděle   16. 1. 2022

• Na dálnici D1 na 97,6 km ve směru na Brno se střetla tři auta a autobus, dálnice je průjezdná s nejvyšší opatrností
• Zástupci jihlavské vysoké školy uctili památku Jana Palacha
• Nechte chráněné medvědy žít; táborská zoo nabízí pomoc s odchytem i umístěním medvěda z okolí Staré Boleslavi
• Meteorologové varují před čerstvým až silným severozápadním větrem
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta; krádež nafty; dopravní nehoda s alkoholem
• Přednáška Elektromagnetické vlny ve službách astronomie v jihlavském muzeu

Sobota   15. 1. 2022

• Nemocnici na kraji Města bylo před osmdesáti lety oficiálně uděleno právo veřejnosti; začala léčit všechny pacienty
• Na výstavě Čestmíra Sušky s titulem Rezavé sochy a jejich otisky pod novoměstskou oblohou se sochy rozezní
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Svéráz českého rybolovu, hrají jihlavští rybáři

Pátek   14. 1. 2022

• V Tyršových sadech v Třebíči přibude socha prezidenta T. G. Masaryka
• Archeologové našli pod starým domem v Jihlavě mince, fragment porcelánové panenky či keramický džbán
• Policisté zjistili časně ráno na D1 54 přestupků; řidiči kamionů ohrožují stáním mimo vyhrazená parkoviště ostatní řidiče
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda je 35 tisíc; recidivistka ukradla kabát; agresivní opilý muž skončil na záchytce
• U Mirotína na Pelhřimovsku zemřela po nárazu osobního auta do stromu spolujezdkyně
• Ohlédnutí pracovníků Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Vrakbar za rokem 2021
• Dárci krve budou mít v jihlavské nemocnici komfortnější zázemí
• Policisté pomáhají obětem domácího násilí; loni na Vysočině vykázali z obydlí 42 násilných osob

Čtvrtek   13. 1. 2022

• Nejhezčí pohlednice je z Modrého dolu fotografa Ladislava Rennera, vyhrála v soutěži o Nejkrásnější turistické pohlednice, vizitky, deníky a kalendáříky
• Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě již tuto sobotu
• Šlo o život! Po pěti hodinách vyjednávání zabránili strážníci jihlavské městské policie hledanému muži v sebevraždě
• Jihlavští kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku notebook, cigarety a peníze; zdrogovaný řidič nepředložil řidičský průkaz, přišel o něj při policejní kontrole před pár dny
• Záchranáři na Vysočině ošetřili v loňském roce rekordní počet pacientů
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste; největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví

Středa   12. 1. 2022

• Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
• Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
• Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
• Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně

Úterý   11. 1. 2022

• Tříkrálový pochod na Křemešník s hojnou účastí
• Výtěžek Vánoční sbírky v Třebíči je přes 51 tisíc korun; peníze budou věnovány dětskému očnímu oddělení
• Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou statkem tradiční lidové kultury Vysočiny
• Maturanti vysočinských středních odborných škol si i letos zaúčtují online
• Prvním mládětem nového roku je v jihlavské zoo velemyš největší, vzácný a tajemný hlodavec z Filipín
• Nenapravitelná devětadvacetiletá řidička skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: krádež přívěsného vozíku; krádež tabákových výrobků i alkoholu
• Vždy musím vidět výsledek své práce, říká ředitelka jihlavské charity
• Kdo žil ve starých domech v Pelhřimově napoví komentovaná prohlídka výstavy Pelhřimovští výtečníci
• Dukovany a Temelín minimalizují plastový odpad
• Na silnicích Vysočiny loni při nehodách zemřeli dva motorkáři

Pondělí   10. 1. 2022

• Vodní ráj v Jihlavě loni navštívilo pouze 55 813, mohl za to covid, studené počasí i požár sauny
• Jihlavské muzeum pořádá výtvarnou soutěž na téma Motýli pro děti do čtrnácti let
• Z policejního deníku: opilý muž vyhrožoval, že si ublíží; řidič nadýchal přes 2,5 promile
• V Bačicích sjelo do rybníka auto, hasiči museli použít automobilový jeřáb
• Za přetížená vozidla převážející dřevo padají vysoké pokuty
• Dukovany a Temelín převádějí návštěvníky dočasně na internet
• Výstava Noční proud výtvarnice Zuzany Růžičkové v jihlavské galerii
• Loni zemřeli při dopravních nehodách na Vysočině čtyři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při nehodě je poranění hlavy
• Platby on-line z pohodlí domova: Humpolec zavádí Portál občana

Neděle   9. 1. 2022

• Loni zemřelo při dopravních nehodách na Vysočině pět chodců
• Z policejního deníku: zloděj poškodil nádrže traktorů a ukradl naftu, škoda přesahuje sto tisíc; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě promile

Sobota   8. 1. 2022

• Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni na Třebíčsku
• Kácení dřevin v Jihlavě doprovodí náhradní výsadba
• Renesanční hala Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě se proměnila v ptačí park
• Filmový klub v Jihlavě uvede čínsko-americký snímek Malá lež

Pátek   7. 1. 2022

• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny 24 osob; počet dopravních nehod se meziročně mírně zvýšil o šest procent
• Z policejního deníku: žena nechala auto známého opuštěné na louce; krádež dřeva
• Kraj má pojistku, jak ochránit vzácné přírodní lokality; pozemky může vykoupit
• Policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků; ani policistům na integrovaném operačním středisku se nevyhnulo onemocnění COVID-19

Čtvrtek   6. 1. 2022

• Jihlava chce opravit chátrající tábor, součástí bude přírodní koupaliště i hvězdárna
• Z policejního deníku: krádež batohu z auta; krádež cukrovinek a modelů autíček z prodejny; opilec napadal partnerku, skončil na záchytce
• Silně podnapilá řidička havarovala do stromu; v krvi měla téměř tři promile alkoholu
• Jihlavskou porodnici si vybral rekordní počet žen; loni se tu narodilo 1414 dětí
• Koncert v kostele sv. Kunhuty bude věnovaný všem asistentům, dobrovolníkům a dárcům tříkrálové sbírky
• ČEZ Prodej loni instaloval 1514 střešních fotovoltaik, téměř dvaapůlkrát tolik, co v roce 2020

Středa   5. 1. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz