Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 7.12 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý muž slovně i fyzicky napadal ženu; krádež peněženky; řidič nadýchal téměř 2,5 promile
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů osmatřicetiletému muži z Havlíčkobrodska, který na začátku listopadu v domě v obci u Havlíčkova Brodu vyhrožoval a fyzicky napadl svoji přítelkyni. Muž jí vyhrožoval ohrožením jejího života a žena z něho měla vážnou obavu. Násilí se stupňovalo, když byl muž pod vlivem alkoholu. Situace vygradovala ve fyzický útok, při kterém ji udeřil opakovaně pěstí do hlavy. Muž poté z domu odešel a na místo byli přivoláni policisté. Zraněné ženě pomohli, podezřelého muže vypátrali a zajistili. Přivolaní záchranáři odvezli ženu do nemocnice, kde byla hospitalizována. Podezřelý muž byl pod vlivem alkoholu, při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu téměř dvě promile alkoholu. Policisté zahájili prověřování, rozhodli o vykázání muže ze společného obydlí. Na základě shromážděných důkazů sdělili osmatřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování a přečinu pokusu ublížení na zdraví. Případ řešili ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž se dopustil trestného činu
Ze spáchání trestného činu je podezřený muž, který pobýval v Havlíčkově Brodě, i když to má soudem zakázáno. V neděli 5. prosince byli policisté po desáté hodině večer přivoláni k bytovému domu, kde se nacházel značně opilý muž a choval se hlučně. "Policisté vyjeli na místo a zjistili, že se jedná o dvaačtyřicetiletého muže ze Svitavska, který má od letošního léta soudem uložený zákaz pobytu ve městě. Při dechové zkoušce muži naměřili hodnotu téměř dvě a půl promile alkoholu. Policisté opilého muže zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují

Poškození vozidla
Policisté pátrají po pachateli, který v Jihlavě poškodil zaparkované auto a majiteli způsobil škodu přibližně za deset tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v době od pátečního odpoledne 3. prosince do pondělního rána na ulici Seifertova. "Pachatel poškodil pravý bok automobilu Renault Master, a to sprejovým nápisem. Policisté provedli ohledání, zadokumentování a šetření v lokalitě. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Po pachateli policisté pátrají", uvedla mluvčí.

Krádež peněženky
Policisté prověřují krádež, ke které došlo ve sportovním zařízení v Humpolci na Pelhřimovsku. "V době od sobotního večera 4. prosince do nedělního dopoledne vnikl pachatel do objektu v ulici V Brance, kde odcizil peněženku položenou na stole. Majitel přišel o finanční hotovost, doklady, platební kartu a další věci. Krádeží mu vznikla škoda za více než deset tisíc korun", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Po pachateli pátrají.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků
V pondělí 6. prosince zastavili policisté po druhé hodině odpoledne v Litohoři na Třebíčsku auto Škoda Felicia a provedli kontrolu. "U řidičského průkazu, který muž předložil, skončila platnost letos v létě. Dechová zkouška byla u řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl u pětapadesátiletého řidiče pozitivní na marihuanu. Lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítl podrobit a dopustil se tak dalšího přestupku. Dále policisté zjistili, že vozidlo nemá platnou technickou prohlídku", informovala Jana Kroutilová. Policisté mu další jízdu zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří.

Řidič nadýchal téměř 2,5 promile
V neděli 5. prosince odhalili policisté řidiče vozidla, který usedl za volat s více než dvěma promile alkoholu. Po druhé hodině odpoledne jel s autem Škoda Octavia po silnici u obce Dolní Heřmanice na Žďársku. "U pětatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,45 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Dětská vernisáž výstavy betlémů v zámeckých konírnách v Třebíči
Dětská vernisáž tradiční výstavy betlémů se bude konat v úterý 7. prosince od 16 hodin v zámecké konírně v Třebíči. Staré betlemářství je zastoupeno nejen klasickými stavěcími betlémy, ale i betlémy skříňkovými.
Již tradičně si pro vás muzejní edukátorka Eva nachystala Vánoční dílničky a to v neděli 12. prosince v 13.30 - 16.30 hodin, vstupné 30 Kč. Po skončení dílniček mohou zájemci zůstat a od 17.30 hodin si společně zazpívat u slámového betlému.

V neděli 9. ledna 2022 v 17 hodin bude následovat Tříkrálový koncert, kde se představí pěvecký sbor Differo, vstupné 100 Kč.

Vánoční výstavu betlémů ukončí Derniéra Vánoční výstavy betlémů doplněná o komentovanou prohlídku v neděli 16. ledna 2022 v 15 hodin.

Také je k vidění výstava v kavárně muzea Vánoční a novoroční přání.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Největšího plyšového medvěda mají v Pomněnicích u Benešova; váží 70 kilogramů a měří 430 centimetrů
Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit sice vystavuje ve své expozici s názvem Zlaté české ručičky obřího čtyřmetrového „medvídka KUKYho“, ale v těchto dnech jeho komisaři zaregistrovali plyšového medvěda ještě většího a hlavně mohutnějšího. Absolutně největšího plyšového medvěda u nás teď mají ve spánkovém studiu v Pomněnicích u Benešova. Držitel nového českého rekordu má na délku 430 cm a váží 70 kg.
Zvětšenina tradiční dětské hračky, která je dílem Vlastimila Bejbla, má obvod přes břicho 333 cm, rozpětí „předních končetin“ 306 cm a délku zadních nohou 205 cm. Oči (speciálně dovezené z Německa) mají průměr 5 cm. Výplní je duté vlákno. Obr mezi plyšáky se zapíše do České knihy rekordů, jejíž aktuální vydání, které právě teď vyšlo, přináší i údaj o nejzcestovalejším plyšovém medvídkovi, jenž navštívil nejvíc školních družin. Plyšový medvěd Lumpík Ostravský (maskot dětí jedné ze školních družin v Porubě) putoval téměř 5 měsíců po vlastech českých od západu k východu, a to přes 47 školních družin napříč celou Českou republikou. Svou cestu započal v Chebu a ukončil ji ve své domovské ZŠ I. Sekaniny 1804. V každé družině strávil 2–3 dny, děti medvědovi během jeho pobytu ukázaly svou školu, některé ho vzaly i na výlet. Celkem nacestoval 2656 km. Nejvýše byl Lumpík 1560 m n. m. – těsně pod vrcholem Sněžky.

Rekord v největším shromáždění plyšových medvídků na jednom místě drží pro změnu Farní charita Beroun, která uspořádala benefiční akci na podporu Domova sv. Anežky České s názvem Méďa pro charitu, během níž shromáždila 1 518 darovaných plyšových medvídků. Všichni medvídci byli pohromadě vystaveni na Seydlově náměstí v Berouně.
Nejmenší z přítomných medvídků měřil pouhých 32 mm, ovšem ještě menšího medvídka, který má pouhopouhých 15 mm, si můžete prohlédnout opět v Pelhřimově – městě rekordů. Má pohyblivou hlavičku a končetiny, které jsou pospojovány korálkem.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Zlatá neděle nad Pelhřimovem - hlásný či skauti s Betlémským světlem
Oblíbená Zlatá neděle na radnici se neuskuteční. Nezoufejte však. Pozitivní zprávou je, že ji nahradí jiná akce, která ponese název Zlatá neděle nad Pelhřimovem.
„Současná protiepidemiologická omezení nám znemožňují pořádání Zlaté neděle na radnici v rozsahu, na jaký jsme byli roky zvyklí. Proto jsme se s vedením radnice domluvili na náhradním programu,“ informoval ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova Martin Ecler.
Na co se tedy obyvatelé města mohou těšit? „ V neděli 19. prosince 2021 bude po městě chodit hlásný. Odpoledne v 15 hodin bude u dětského hřiště na Pražské, v 16 hodin v ulici Družstevní a v 17 hodin na sídlišti 5. května. Doprovázet ho budou skauti s Betlémským světlem,“ přiblížil rodící se program.

Finále odpoledního programu bude gradovat v 18 hodin na Masarykově náměstí. Hlásný zatroubí z věže kostela sv. Bartoloměje. „Podle zvyku bude hrát do tří stran. Na věži chystáme i další kulturní program. Skauti se mezitím přesunou ke stromečku na náměstí, kde budou opět vydávat Betlémské světlo,“ vysvětlil Martin Ecler. Vánoční atmosféra na pelhřimovském náměstí nicméně bude panovat už od dopoledne. Věříme, že akce si nalezne své příznivce a pomůže k navození pohodové atmosféry před nejkrásnějšími svátky roku.
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Centrum primární prevence Vrakbar v Jihlavě oslavilo v listopadu již 24. narozeniny
To už je ale roků… téměř čtvrtstoletí. Vrakbaru věnovala svůj um a energii už hezká řádka pracovníků a vedoucích, kteří na dobu svého působení stále rádi vzpomínají. A že je na co vzpomínat! Od svého vzniku prošlo středisko vývojem jak v nabídce poskytovaných služeb, tak i zaměřením na cílovou skupinu. Do konce roku 2007 fungovalo Centrum prevence a nízkoprahový klub pro děti a mládež Vrakbar (dále jen NZDM Vrakbar) jako jedno zařízení, které svou činnost zaměřovalo na tři hlavní oblasti:
dopolední Programy primární prevence pro školní kolektivy,

odpolední Nízkoprahový klub pro mládež a

terénní práci.

Vlivem legislativních změn, nárůstem odborných požadavků na pracovníky a zejména na kvalitu poskytovaných služeb, došlo v roce 2008 k úplnému oddělení jednotlivých činností a vznikají dvě samostatné služby – Centrum primární prevence Vrakbar a NZDM Vrakbar. A z někdejších žáků a klientů jsou už dnes i naši zaměstnanci.

V současné době se v CPP Vrakbar zaměřujeme zejména na realizaci programů primární prevence rizikového chování pro žáky a studenty ZŠ a SŠ na Jihlavsku a Pelhřimovsku. Všemi nabízenými programy prostupuje téma vztahů, které považujeme nejen ve školních třídách za stěžejní. Dotýkáme se přitom i specifických okruhů jako je závislost, tolerance nebo partnerství, intenzivně se věnujeme problematice dění a komunikace na sociálních sítích i rizikům hráčství. Kvůli uzavření škol v souvislosti s Covid-19 jsme se s primární prevencí do on-line prostoru přesunuli také, a nabízeli třídám programy na dálku. Epidemie nás rovněž přiměla vytvořit několik programů pro podporu duševního zdraví, na které žáci reagují velmi vstřícně a s povděkem.

V rámci preventivních aktivit pracujeme i s učiteli, kterým nabízíme prostor supervizní skupiny, pro školní metodiky prevence realizujeme 2x za školní rok setkání školních metodiků prevence, poskytujeme školám informační servis a základní poradenství. Aktuálně tvoří tým Centra prevence 8 pracovníků, z čehož jsou 4 na částečný úvazek a zbývající externí lektoři na DPP.

Od roku 2022 chceme rozšířit škálu nabízených aktivit o vzdělávání pedagogů. V rámci interaktivních seminářů se zaměříme na témata související s primární prevencí a s budováním zdravého klimatu ve třídách jako je např. práce s třídními pravidly, role třídního učitele, vedení třídnických hodin a podobně. Vzdělávací semináře by měly zároveň reagovat na aktuální potřeby učitelů, protože jejich práce je jedna z nejnáročnějších a na nich škola stojí i padá. Opakovaně přitom zjišťujeme, že školní prostředí se vedle rodiny stává stále důležitějším místem, kde se formuje lidská osobnost, schopnost vzájemného soužití a celkový přístup k životu.

Za ta léta bychom napočítali stovky a stovky setkání s dětmi i učiteli, tisíce a tisíce oceňujících zpětných vazeb a vedle toho spoustu probojovaných zápasů – nejen při řešení obtížných školních případů, ale také zápasů o budoucnost a směřování centra, o dotace a granty, o dobrý tým. Málokdy můžeme při plánování dohlédnout dál než k horizontu příštího roku, přesto se do budoucna díváme se střízlivým optimismem. Tak všechno nejlepší, Vrakbare!
Romana KUBů, Jan TKADLEČEKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   22. 5. 2022

• Muzeum chystá výstavu o historii nemocnice, lékařství a lékárenství v Havlíčkově Brodě
• Z policejního deníku: žena přišla jedním klikem o čtrnáct tisíc korun; vandal posprejoval dveře do sklepa; opilý muž budil pohoršení

Sobota   21. 5. 2022

• Jihlavě chybí alternativní hudební klub; to se chystá na poslední květnový víkend změnit festival mladé hudby Východ z nouze
• U Valče zemřel po srážce s dodávkou řidič motorky, spolujezdec utrpěl těžké zranění
• Výstava Svět pod lupou: mikroskopy v čase představuje použití mikroskopu v posledních dvou stoletích
• Jihlavská galerie vystaví díla ruské výtvarnice Natálie Schmidtové
• Filmový klub v Jihlavě uvede ruský film Vysoká dívka

Pátek   20. 5. 2022

• Policisté kontrolovali na Třebíčsku kladaře; jeden se odmítl vážit, další byl přetížený
• Na silnici mezi Rudíkovem a Trnavou na Třebíčsku se akutně řeší propad na krajnici a odpočívce
• V zoologické zahradě dovádí čtyři malá selátka prasat visajanských negroských, buďte u jejich výběhu ohleduplní, prosí pracovníci zoo
• Z policejního deníku: opilý cyklista; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Opravy silnice mezi Ostrovem nad Oslavou a Křižanovem směřují do finále
• Ve Vílanci mají řidiči k dispozici provizorní vozovku, provoz je řízen semafory kyvadlově
• Služby města Jihlavy chystají od 24. do 26. května měrnou kampaň, lidem může téct zakalená voda
• V části Vysočiny hrozí odpoledne a v noci velmi silné bouřky
• Policisté oživovali muže, který se chtěl oběsit; krajský policejní ředitel je ocenil za duchapřítomnou reakci a odvahu

Čtvrtek   19. 5. 2022

• Vychází Podzemí slov. Knížka, která vás vezme pod povrch češtiny
• Dobrovolnický den v třebíčské nemocnici; zase všechno jako ze škatulky
• Farmářský trh v Novém Městě na Moravě v sobotu doprovodí ZUŠáci
• Meteorologové vydali pro celou Vysočinu výstrahu před silnými bouřkami
• Z policejního deníku: vandal poškodil auto, škoda je 40 tisíc; sprejer počmáral zeď
• Zdravotníci v jihlavské nemocnici mají díky novince více času na pacienty
• Společně s kolegyní zachránili muži život; dopravní policista z Pelhřimova prokázal, že je skutečným hrdinou
• Celníci na Vysočině zastavili řidiče, který převážel Efedrin a amfetamin
• Helena Krátká: Nejrychleji mizí štěňata

Středa   18. 5. 2022

• Sokolí pár v Dukovanech opět vyseděl čtyřčata, pro každý blok jedno
• Osobní asistence Třebíč jezdí za klienty s novými automobily díky Nadaci ČEZ
• V pokojíčku na Masarykově náměstí v Jihlavě je pět stromů s posezením; dočasně kolem sebe mají závlahové vaky
• Policisté evakuovali z domu 15 obyvatel; krajský policejní ředitel poděkoval policistům za projevení osobní statečnosti
• Z policejního deníku: žena dluží na alimentech na sedmdesát tisíc korun; recidivista ukradl láhev alkoholu; řidič pod vlivem alkoholu i drog

Úterý   17. 5. 2022

• Oslavte čtvrté narozeniny jeřába Nicka z táborské zoo
• Do Polničky se sjede jedenáct řezbářů, předvedou třeba i výrobu tradičního valašského šindele
• Rodiny ve Valči na Třebíčsku vysázely na hrázi rybníka 50 vzrostlých dubů
• Výstava 120 let Psychiatrické nemocnice Jihlava Já vždy chci celkem být, nikdy jenom část! přiblíží kontrast psychiatrické péče včera a dnes
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu zodpoví lékaři v jihlavské nemocnici dotazy
• Nemocnice Pelhřimov se zapojila do projektu Národního hodnocení spokojenosti pacientů
• Z policejního deníku: policisté dopadli násilníka; zloděj ukradl přívěsný vozík; opilý cyklista boural, skončil v nemocnici
• Organizovaná skupina se zaměřila na krádeže dřeva
• V Telči se v sobotu setkají folklorní soubory

Pondělí   16. 5. 2022

• Dukovany a Temelín čeká seizmická prověrka, má potvrdit vhodnost a bezpečnost lokalit českých jaderných elektráren
• Do velkomeziříčského muzea ve středu zdarma, lidé si budou moci prohlédnout třeba kolekci benátských zrcadel
• Z policejního deníku: zloděj ukradl peněženku a ještě platil kartou; hledaný muž skončil ve vězení
• Přednáška v prostorách Vysoké školy polytechnické v Jihlavě poodhalí historii židovských jmen
• Vzhůru za snem
• V galerii, parku i na náměstí. Festival současného cirkusu Fun Fatale 2022 se zabydlí na neobvyklých místech Jihlavy

Neděle   15. 5. 2022

• V červnu se v Třebíči uskuteční velká školní oslava u Kuchyňky
• Přednáška Vzestup a pád kosmické spolupráce v jihlavském muzeu
• Z policejního deníku: krádež nafty; řidička koloběžky utrpěla při nehodě zranění

Sobota   14. 5. 2022

• Monumentální hrobka italské šlechtické rodiny Pallavicini v Jemnici se opravuje
• Den linky 155. Záchranné služby připravují po dvou letech akce pro veřejnost
• Ve středu 18. května do jihlavského muzea zdarma; slaví se Mezinárodní den muzeí

Pátek   13. 5. 2022

• Filmový klub v Jihlavě uvede německý dokument Helmut Newton: Nestoudná krása
• Setkání samohybů, traktůrků a různých originálních vehiklů v Březinách u Sněžného
• Z policejního deníku: vandal podrápal auto a poničil zpětné zrcátko; mladistvá opilá dívka skončila na záchytce
• Policisté v Třebíči dopadli muže, který se zaměřil na poškozování dveří bytových domů
• V Radostíně na Havlíčkobrodsku silničáři staví 240 metrů dlouhé protihlukové stěny, v místě je doprava řízena jedním pruhem kyvadlově
• Hasiče na Vysočině zaměstnaly požáry v přírodě, dvakrát musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu
• O víkendu budou řídit dopravu semafory od kruhového objezdu u Kauflandu po ulici Jaroslava Haška v Jihlavě
• Muž nebezpečný pro své okolí byl vzat do vazby
• Policisté hledají zloděje mobilních telefonů, o pomoc žádají veřejnost

Čtvrtek   12. 5. 2022

• Z policejního deníku: vandal rozbil sklo u auta; recidivista kradl zboží v obchodech; cyklista nadýchal přes dvě promile
• Národní referenční laboratoř potvrdila na Vysočině případ raritní formy záškrtu
• Kriminalisté v Třebíči dopadli distributora drog
• Sdružení Krajina hledá sběrače semen pro regionální směs
• Policisté žádají veřejnost o spolupráci, hledají ženu zachycenou na fotografii

Středa   11. 5. 2022

• Třiačtyřicetiletá Lucie Marešová z Pacova odešla odpoledne z domova, policie prosí o pomoc veřejnost
• Výstava Krajina ztracené paměti výtvarníka Jaroslava Valečky v havlíčkobrodské galerii
• Policisté hledají svědky tragické nehody u Hodic; žádají řidiče černého auta, který místem projížděl, aby se přihlásil na lince 158
• Meteorologové varují na Třebíčsku před vznikem a šířením požárů
• Ovce a koně vyráží opět za prací
• Festival ZUŠ Open se blíží, zapojí se i žáci základních uměleckých škol Vysočiny
• Na záchytné stanici v Jihlavě přibývá agresivních lidí se sklony k sebevraždě
• Z policejního deníku: krádež včelstev; pohřešovaný muž nadýchal 3,16 promile
• Ke kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou se vrátí ovečky
• Nadace ČEZ podpořila nákup vybavení pro policisty Speciální jednotky Dukovany

Úterý   10. 5. 2022

• Houbaři pořádají první letošní vycházku
• Z policejního deníku: muž, který vyhrožoval, že si ublíží, byla nalezen opilý; žena nadýchala přes tři promile; střet auta a motorky si vyžádal zranění
• Auto jihlavské městské policie se zapnutou houkačkou a modrými majáky pomohlo rychlému průjezdu auta s rodící ženou do nemocnice
• V areálu nemocnice v Novém Městě na Moravě přibyla parkovací místa
• Policisté hledají ženu zachycenou na fotografii
• Kriminalisté objasnili sérii krádeží na Jihlavsku
• Třebíč v boji s nepořádníky přitvrdila
• Třebíčská slanina nebo jahody z Kožichovic mají nově označení Regionální potravina

Pondělí   9. 5. 2022

• Medvěd Bubík z táborské zoo o víkendu oslaví dvacáté narozeniny
• Město Jihlava přispěje na restaurování vitráží v kostele apoštola Pavla
• V Počátkách je k vidění dílo malíře vystavujícího v nejvyšším věku
• Základní umělecká škola dostala od města 4,3 milionu korun na nástroj od světového výrobce klavírních křídel Steinway
• Opilý muž napadl na náměstí v Jihlavě taxikáře, poškodil i auto policistů
• Z policejního deníku: opilý agresivní recidivista skončil na záchytce; při střetu auta a motorky utrpěli zranění dva lidé
• Konference v prostorách vysoké školy v Jihlavě představila trendy hýbající světem technologií
• Podvodník nabízel vozidla; zájemci ale přišli o peníze a auto nezískali

Neděle   8. 5. 2022