Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 4.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Tříkrálový výšlap na Křemešník v neděli 9. ledna
Druhá neděle nového roku 9. ledna bude na trasách mezi Pelhřimovem a Křemešníkem patřit už tradičně Tříkrálového pochodu. Ani ne 10 kilometrů měřící výšlap startuje mezi 8.30 a 10 hodinou z Masarykova náměstí v Pelhřimově a pro ty, kteří by chtěli jít kratší trasu, tak mezi 10. a 11. hodinou z Proseče pod Křemešníkem od Farmy Hrnčíř, kde bude součástí pochodu i prohlídka stájí s koňmi.
Účastníky čeká také setkání se skauty na Slunečné pasece s guláškem a opékáním buřtů na ohni, možnost vystoupat na křemešnickou rozhlednu Pípalka, společné fotografování s Kašparem, Melicharem a Baltazarem, komentované prohlídky kostela Nejsvětější trojice na Křemešníku, mimořádně i prohlídka Větrného zámku a na závěr zpívání koled se zpěváky pelhřimovské ZUŠ.

V hotelu Křemešník bude i malé stanoviště Rodinného centra Krteček - tvoření pro maminky s malými dětmi – než se ohřejete.

Pochod pojímají pořadatelé jako podporu Tříkrálové sbírky, kterou organizuje Charita Pelhřimov.

Pro zájemce je k návratu do Pelhřimova připraven zdarma svoz autobusem s odjezdy v 15 a 15.45 hodin ze zastávky pod sjezdovkou na Křemešníku.
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...

V areálu nemocnice v Pelhřimově je kvůli stavbařům uzavřena část silnice
V souvislosti se stavebními pracemi na novém pavilonu je od dnešního dne, tedy od úterý 4. ledna uzavřen úsek silnice vedoucí souběžně s hlavní lůžkovou budovou nemocnice v Pelhřimově až po vchod k ortopedickým a chirurgickým ambulancím.
"Žádáme všechny občany, aby v době dočasného uzavření využívali k příjezdu do areálu, pokud tedy nejedou na PCR či antigenní test do odběrového stanu, primárně horní vjezd. Uzavírka je naplánována na dva až tři měsíce", informovala mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

Doplnila, že o případných změnách bude nemocnice včas informovat.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Oprava kanalizace a silnice v ulici Jiřího z Poděbrad v Jihlavě skončí letos v létě
Hlavní část rekonstrukce kanalizace v ulici Jiřího z Poděbrad a stavba nového povrchu silnice bude pokračovat od konce zimy a hotovo má být v létě. Dodavatelem stavebních prací za 19 milionů korun je firma COLAS. Naplno začnou práce v ulici hned po zimní přestávce.
Dodavatelská firma COLAS se zavázala, že rekonstrukci ulice Jiřího z Poděbrad zahájí nejpozději 1. dubna. Na realizaci má pak maximálně 120 dnů. Přestože si staveniště převzala firma na podzim po podpisu smlouvy, byly práce kvůli klimatickým podmínkám přerušeny až do jarních měsíců. „Nemohli jsme si dovolit rozkopat na zimu ulici, začít pokládat potrubí a pak kvůli mrazům a sněžení nezajistit lidem dopravní obslužnost,“ vysvětlil radní města pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

Oddílná kanalizace

Původní rekonstrukce, která začala v roce 2018, počítala pouze s opravou povrchu vozovky. Během prací se však zjistilo, že je v havarijním stavu kanalizace. Město ale nebylo jejím vlastníkem, vedlo spory se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko a nemohlo tak do rekonstrukce investovat. To se však změnilo v loňském roce, kdy vodohospodářskou infrastrukturu konečně do své správy získalo město Jihlava. „Museli jsme udělat nový projekt, ve kterém je oddílná kanalizace, tedy zvlášť potrubí na dešťovou vodu a zvlášť na odpadní vodu. Město tam chce mít kanály minimálně na příštích sto let, proto je chceme udělat pořádně, správně a v souladu s aktuálními požadavky,“ doplnil Jaroslav Vymazal.

Nové výběrové řízení

Smlouva s původní dodavatelskou firmou PORR byla ukončena marným uplynutím lhůty pro zhotovení stavby k 31. 12. 2020 a následným nepodepsáním dodatku ze strany firmy, který měl prodloužit dobu realizace. Město proto vypsalo nové výběrové řízení, ve kterém zvítězila právě firma COLAS. Cena díla je necelých 19 milionů korun včetně DPH. Po nové silnici by se mělo začít jezdit letos v létě.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poškodil auta; agresivní opilý muž skončil na záchytce
Policisté pátrají po pachateli, který na přelomu roku v lokalitě u křižovatky ulic Věžní a Husova v Jihlavě poškodil dvě zaparkovaná auta a způsobil tak škodu za necelých čtyřicet tisíc korun. U vozu VW Touran propíchl pneumatiku a na několika místech poškrábal lak. Dále poškodil vozidlo Audi, a to vrypy do laku. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a případ prověřují. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Opilý agresivní muž skončil na záchytce
V pondělí 3. ledna kolem jedenácté hodiny dopoledne přijali policisté oznámení o opilém muži, který se nacházel ve vlaku stojícím v železniční stanici Havlíčkův Brod. "Dvaačtyřicetiletý muž se choval vůči svému okolí agresivně a slovně napadal jiné osoby. Operační důstojník na místo vyslal policejní hlídku. Ta u muže provedla dechovou zkoušku, která ovlivnění alkoholem potvrdila. Naměřená hodnota činila 2,50 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muž bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Dále je muž podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Muž na dceru řádně nepřispíval
Policisté v Novém Městě na Moravě sdělili šestadvacetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. "Muž si od června letošního roku řádně neplnil vyživovací povinnost na svoji nezletilou dceru, která žije v současné době na Žďársku. Výživné mu stanovil okresní soud a na svoji sedmiletou dceru má měsíčně přispívat částkou kolem patnácti set korun. Vzhledem k tomu, že tak řádně nečinil, na výživném pro dceru dluží částku přes deset tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté zastavili v pondělí 3. ledna před půl devátou večer v ulici Hálkova v Humpolci na Pelhřimovsku osobní auto Volkswagen. "Devětadvacetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků
V pondělí 3. ledna zastavili policisté po deváté hodině dopoledne v Jihlavě vozidlo Škoda Octavia, jehož řidič jel po ulici Úvoz. "Řidičský průkaz u sebe muž neměl. Provedli u něho test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl u třiatřicetiletého řidiče pozitivní na kokain. Dechová zkouška u něho byla negativní", informovala Jana Kroutilová. V další jízdě muž již nesměl pokračovat, je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V pondělí 3. ledna odhalili policisté řidiče vozidla, který usedl za volat s téměř jedním a půl promile alkoholu. Před třetí hodinou odpoledne jel s automobilem VW po silnici v Litohoři na Třebíčsku. "U dvaačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,35 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté prověřují.

Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí devětadvacetileté ženě, která řídila vozidlo, i když to má zakázáno. O uplynulém víkendu jela před čtvrtou hodinou odpoledne s vozidlem Opel v Třebíči po ulici Znojemská. "Při kontrole policisté zjistili, že se jedná o řidičku, která má od loňského jara soudem mimo jiné uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do druhé poloviny příštího roku. Dechová zkouška u ní byla negativní. Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou a lékařskému vyšetření se řidička odmítla bezdůvodně podrobit. Další jízdu policisté ženě zakázali", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Žena je dále podezřelá ze spáchání závažného přestupkového jednání, které policisté šetří.



Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky nebezpečné jízdy osobního auta; řidič AUDI A3 ujížděl policejní hlídce, měl pozitivní test na návykové látky
Policisté územního odboru Havlíčkův Brod se obracejí se žádostí na případné svědky, kteří 31. prosince loňského roku v odpoledních hodinách - zhruba kolem 15:15 hodin - projížděli po ulici Romana Havelky v Jihlavě přes světelnou křižovatku a všimli si nebezpečné jízdy osobního vozidla Audi A3 tmavě šedé barvy, které projelo vysokou rychlostí přes světelnou křižovatku na nově vybudovaný nájezd na dálniční přivaděč a pokračovalo po silnici I/38 ve směru na Havlíčkův Brod a mají ve svých vozidlech palubní kamery, aby své svědectví a případné záznamy poskytli policistům z dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod.
Třiačtyřicetiletý řidič vozidla Audi A3 neuposlechl výzvy policejní hlídky k zastavení a začal hlídce ujíždět po dálničním přivaděči ve směru na Havlíčkův Brod. Policejní hlídka se služebním vozidlem v barevném provedení Policie ČR se zapnutým výstražným zvukovým a světelným zařízením a červeným nápisem STOP vozidlo začala pronásledovat. Na silnici I/38 za obcí Svatý Kříž u kruhového objezdu byly k zastavení ujíždějícího vozidla připraveny další policejní hlídky. Když je muž s ujíždějícím vozidlem spatřil, otočil se ještě před kruhovým objezdem zpět do protisměru, kde se střetl s policejním vozidlem, které jelo od Jihlavy za ním.

U řidiče ujíždějícího vozidla byla provedena dechová zkouška na alkohol s negativním výsledkem. Pozitivní výsledek ale vykázal test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, který prokázal přítomnost amfetaminu. Případem se zabývají policisté z územního odboru Havlíčkův Brod, kteří se touto cestou obracejí na případné svědky nebezpečné jízdy řidiče vozidla Audi A3 po trase od Jihlavy ke kruhovému objezdu. Stejně tak bychom uvítali svědky, kteří mohli u kruhového objezdu zaznamenat chování řidiče při jeho riskantním otáčení a poté také srážku s policejním vozidlem Škoda Kodiaq. Se svým svědectvím a případnými záznamy z palubních kamer vozidel se můžete obrátit na linku 158 nebo přímo na policisty z dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod na telefonním čísle: 974 271 250.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výtěžek z Tříkrálové plavby po Dalešické přehradě na palubě lodi Horácko pomůže Charitě
Tříkrálová plavba po Dalešické přehradě na Třebíčsku se bude konat v sobotu 8. ledna. Loď Horácko vypluje ve 13 hodin z přístaviště Kramolín.
"Výtěžek z plavby a ze sbírky na palubě lodi Horácko bude věnován Charitě. Přijďte si užít zimní plavbu, poslechnout nebo i zazpívat tříkrálové koledy a podpořit dobrou věc", zve k účasti kapitán lodi Milan Jahoda.

Na palubu výletní lodi Horácko se vejde 115 cestujících. Zastavuje na pěti zastávkách – Kramolín, Dalešice, Kemp Wilsonka, Třesov a Koněšín. Nad přehradou se tyčí příkré stráně, ve kterých jsou ukryty zříceniny středověkých hradů - Kozlova a Holoubku. Z Kozlova je nádherný výhled přímo na přehradu a její zákruty a na okolní lesy. Okolí přehrady se stalo domovem pro některé ohrožené druhy zvířat. Najdete zde čápy, volavky, labutě, orly, divoké kačeny a řadu dalších.

Vodní dílo Dalešice bylo vybudováno v letech 1971 až 1979 na středním toku řeky Jihlavy. Zahrnuje dvě nádrže - hlavní Dalešice a vyrovnávací Mohelno. Důvodem výstavby byla přečerpávací vodní elektrárny a zásobování vodou atomové elektrárny Dukovany. K dalším důležitým důvodům patří také zajištění vody pro zavlažování pozemků, zásobování průmyslovou vodou, ochranu před povodněmi a v neposlední řadě i turistika a rekreace. Přehrada má plochu velikou tisíc kilometrů čtverečních a zatopenou o velikosti 480 a 118 hektarů. Hráz je dlouhá tři sta metrů.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

U Skrýšova se střetla dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
Při dopravní nehodě, která se stala v pondělí 3. ledna v 17.45 hodin na silnici u Skrýšova mezi obcemi Záborná a Poděšín na Jihlavsku, utrpěla zranění jedna osoba.
Po střetu dvou osobních aut utrpěla zranění řidička jednoho vozu.

"U nehody zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Polná. Zraněnou řidičku zdravotníci po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do nemocnice", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Komunikace byla po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému neprůjezdná. Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Ptákem roku 2022 je v Česku zvonek zelený
Se zvonkem zeleným se můžeme setkat v zemědělské krajině i v zahradách a na krmítkách, a to plošně v celém Česku. Za posledních deset let jsme nicméně přišli o dvě třetiny české populace zvonků. Ohrožuje ho závažná ptačí choroba trichomonóza. Ta je pro savce včetně člověka sice neškodná, pro ptáky je ale smrtící. Kvůli ní je zvonek jedním z nejrychleji ubývajících druhů posledního desetiletí.
Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlašuje ptákem roku 2022 zvonka zeleného. Pomyslné žezlo mu předává káně lesní. Udělením titulu zvonkovi chtějí ornitologové upozornit na to, že ptáci, které považujeme za obyčejné a všudypřítomné, nemusejí být běžní napořád, pokud budeme do jejich životů a životního prostředí nešetrně zasahovat. Cenná data o výskytu zvonků může veřejnost dodat během nadcházející Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítku, které proběhne už tento víkend 7. – 9. ledna 2022.

Titul pták roku uděluje Česká společnost ornitologická (ČSO) obvykle druhům, které jsou veřejnosti dobře známé a s nimiž se může setkat ve svém okolí. „Zvonek obývá otevřenou zemědělskou krajinu s poli, sady a pásy křovin, ale žije i v lidských sídlech včetně největších měst, kde vyhledává zahrady a parky,“ říká k udělení titulu zvonkovi Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Zvonky zelené lze u nás pozorovat celoročně. „Na jaře můžeme vidět samce, jak zpívají z vrcholků stromů. Pokud máme na zahradě husté keře, zvonci u nás mohou zahnízdit. Na podzim se potom hejnka zvonků sdružují a potulují se polní krajinou, kde sbírají semena a další rostlinnou potravu. V zimě rádi přilétají do zahrad a na krmítka, kde si vybírají především slunečnicová semena,“ vysvětluje Vermouzek.

Zářivě žlutá páska v křídle v zeleném kabátku, mohutný kuželovitý zobák a hlasitý zvonivý hlas jsou hlavní znaky zvonka zeleného. „Jméno odkazuje na jasný hlasitý zpěv, který připomíná zvonění malého zvonečku, případně elektrického domovního zvonku. To ale nebylo důvodem k pojmenování, protože jméno vzniklo dříve, než lidé začali zavádět elektřinu do domů,“ vysvětluje Vermouzek.

Ačkoli zvonka dodnes zastihneme na celém území Česka, údaje z Jednotného programu sčítání ptáků (JPSP)1 ukazují, že zvonků ubývá. „Zhruba až do roku 2010 se zdálo, že zvonek u nás nijak zásadně nemění svoji početnost, na rozdíl od řady dalších druhů zemědělské krajiny. Jako převážně semenožravý druh žijící v blízkosti člověka, často ve vesnicích, na tom byl lépe než řada jiných druhů. Za posledních deset let ale dvě třetiny našich zvonků zmizely. V roce 2021 jsme v JPSP napočítali jen 31 % zvonků oproti roku 2011,“ sděluje Vermouzek.

Hlavní příčinou úbytku zvonka je podle ornitologů závažná ptačí nemoc trichomonóza. Kvůli ní se zvonek stal jedním z nejrychleji ubývajících ptačích druhů posledního desetiletí. „Trichomonózu způsobuje parazitický prvok bičenka drůbeží Trichomonas gallinae2, která napadá zadní část ptačí ústní dutiny – jícen a vole. Zde se namnoží a způsobuje rozsáhlé záněty, které znemožňují polykání a ptáci nakonec uhynou hladem. Bičenky se přenášejí slinami a zbytky potravy, která odpadne nakaženým ptákům od zobáku. Na vzduchu dlouho nevydrží, ale pokud kousek semínka hned sezobne jiný zvonek, je tragédie hotová. Krmítka, kde jsou ptáci v těsném kontaktu, tedy přispívají k šíření nemoci, a proto se trichomonóze říká krmítková nákaza,“ popisuje Vermouzek.

Nový typ nákazy bičenkou drůbeží napadající pěnkavovité ptáky, především zvonky, se objevil v roce 2005 ve Velké Británii3, odkud se rozšířil dál do Evropy. „U nás jsme první zvonky uhynulé na trichomonózu pozorovali v roce 2012. Od té doby jsme zjistili úhyny řady druhů ptáků, vedle zvonků nejčastěji dalších zrnožravců, především pěnkav, čížků, dlasků, vrabců, ale i sýkor. Jedině na zvonky mají ale bičenky naprosto drastický dopad. Že se jedná o vážné riziko, ukazuje i situace v západní a severní Evropě. Ve Velké Británii toto onemocnění způsobilo silný úbytek zvonků až o 67 % od roku 20074, ve Skandinávii o necelých 50 %,“ popisuje Alena Klvaňová, vedoucí Celoevropského monitoringu běžných druhů ptáků, alarmující úbytek zvonků zelených v některých částech Evropy.

Základními příznaky trichomonózy jsou netečnost, načepýřené peří, apatické chování. „Pták často nemá sílu uletět, v krmítku zdánlivě pospává. Může mít přivřené oči, problémy s dýcháním. Ptákům napadeným bičenkami tečou sliny, často mají mokré opeření kolem zobáku, těžce polykají, vyplivují potravu. Mnohdy hynou přímo na krmítku či v jeho blízkosti. Smysluplná léčba volně žijících ptáků s trichomonózou není možná. Nákaza není na člověka ani další savce přenosná, pro ptáky je ale vysoce infekční. Pokud ptáka s trichomonózou pozorujeme, je potřeba přestat s přikrmováním aspoň na dva týdny, všechna krmítka vyčistit a nechat důkladně vysušit – bičenku drůbeží sucho spolehlivě zabije – a výskyt ohlásit na birdlife.cz/choroby. Zároveň je nutné informovat sousedy, kteří mají krmítka,“ říká Vermouzek.

Pokud tedy přikrmujeme, dělejme to správně a zodpovědně, abychom ptákům spíš neškodili, vyzývají ornitologové. „Abychom se vyhnuli trichomonóze na krmítku, je klíčová prevence. Denně z krmítka odstraňujeme zbytky potravy a trus. Pravidelně pítko i krmítko čistíme a po umytí necháme důkladně vysušit. Ideálně používáme závěsná krmítka se zásobníky, kde se ptáci nesdružují ve velkých hejnech, namísto velkých dřevěných krmítek, ve kterých ptáci stojí v potravě a která se špatně čistí,“ žádá Vermouzek. Více o zodpovědném přikrmování na youtu.be/r0y5D548UJ4.

V roce zvonka ČSO vyzývá širokou veřejnost k zapojení do programů občanské vědy, díky kterým se dovíme, kde jsou rozšířené ptačí choroby a také o tom, kde kteří ptáci zimují. „Díky Ptačí hodince a sledování ptačích chorob získáme spoustu informací, které by jinak vůbec nebylo možné získat. Zapojit se může úplně každý, bez předchozích zkušeností,“ říká Alena Jechumtál Skálová, koordinátorka občanské vědy v ČSO.

Monitoring ptačích chorob · www.birdlife.cz/choroby

Sledujte vaše krmítka a zahrady a všímejte si nemocných ptáků. Pomozte sbírat cenné údaje o rozšíření trichomonózy a dalších ptačích chorob. Pozorování nemocných (živých či uhynulých) ptáků u krmítka zaznamenejte pomocí formuláře na www.birdlife.cz/chor… Pozorování je možné doplnit fotkou.

„Loni byl nejčastěji hlášeným druhem právě zvonek zelený a drží tak smutné prvenství. Ptačí nemoci se ale mohou týkat i jiných druhů – i ty je možné a užitečné vyplněním formuláře nahlásit,“ říká Jechumtál Skálová.

Sčítání ptáků na krmítkách je program, díky kterému ornitologové získají více informací o tom, kteří ptáci u nás zimují. Loni, ve třetím ročníku, se zapojilo přes 27 tisíc lidí, kteří pozorovali půl milionu ptáků.

„V prvním ročníku v roce 2019 lidé zvonky pozorovali na 32 % krmítek, v roce 2020 jej účastníci spatřili na 29 % krmítek, kdežto loni už jen na 27 %.5 Tři roky po sobě sice pokrývají příliš krátké období, abychom mohli jen na základě dat z Ptačí hodinky tvrdit, že počty přezimujících zvonků v Česku klesají. Ale vzhledem k tomu, že pro naši hnízdící populaci zvonků již bohužel pokles potvrzený máme, je to velmi pravděpodobné a dosavadní výsledky Ptačí hodinky tak bohužel nejsou v případě zvonka překvapením,“ vysvětluje Jechumtál Skálová.

„Během loňské Ptačí hodinky přilétli zvonci zhruba na čtvrtinu pozorovaných krmítek (27 %). Nejméně často jsme zvonky pozorovali v Praze (12 %), nejčastěji v okrese Rychnov nad Kněžnou, kde se objevili na téměř každém druhém krmítku (48 %). Pokud už zvonci krmítko navštívili, průměrná velikost hejna byla

pět jedinců. Dohromady jsme během loňské Ptačí hodinky zaznamenali 25 340 zvonků,“ doplňuje Jechumtál Skálová. Kolik jich spatříme během Ptačí hodinky letos? Zapojte se 7.–9. ledna na ptacihodinka.birdlife.cz a pozvěte i své známé. Čím více nás bude sčítat, tím kvalitnější informace o přezimujících ptácích získáme.

Pozorování zvonků po celý rok

Vedle monitoringu chorob a Ptačí hodinky lze údaje o pozorovaných zvoncích zelených (stejně jako údaje o všech dalších ptačích druzích) po celý rok vkládat do Faunistické databáze ČSO bez nutnosti vázat se na konkrétní program občanské vědy.

Jak zvonka během celého roku podpořit?

„Místo přikrmování na krmítku připravme zvonkům ideální přirozené prostředí, kde budou moci žít, hnízdit a sbírat potravu. Jak na to? V hnízdním období nekácejte stromy ani neprořezávejte keře – ohrozili byste hnízdění. Udělejte svou zahradu pestrou a různorodou. Takovou, kde ptáci najdou dostatek semen a bobulí pro sebe a housenek či pavouků pro mláďata. Pokud hospodaříte na poli, snažte se omezit chemii, zakládejte remízky s křovinami, úhory, zkrátka se snažte nabídnout místo ke sběru potravy a hnízdění. Mimo zimní období se nemoci šíří více než v zimě, proto doporučujeme od jara do podzimu ptáky nepřikrmovat a naopak ptákům vytvořit prostředí, kde by našli přirozenou potravu a nemuseli se shlukovat na krmítku.6 Vždy, když přikrmujete, důsledně dodržujte hygienu a preferujte taková krmítka, kde se ptáci příliš nesdružují a krmítka, která se dobře čistí. Zvonek byl donedávna běžným druhem, nyní je stále vzácnější. Je jen na nás, zda přijmeme zodpovědnost, abychom ptákům v dobrém úmyslu neškodili,“ uzavírá Vermouzek.

Jak je již zvykem, v únoru vydá ČSO zvláštní číslo časopisu Ptačí svět věnované ptákovi roku, kde se dozvíte mimo jiné to, kam byl zvonek z Evropy introdukován, kam létají tažné populace na zimu, nebo jak je ovlivňuje současné zemědělské hospodaření, ale i to, jak můžeme zvonkovi pomoci.

Zvonek zelený (Chloris chloris) je prakticky čistě evropský druh, areál rozšíření jen málo zasahuje do severní Afriky a do Asie. Evropu obývá celou s výjimkou nejsevernějších oblastí Norska, Finska a Ruska. Je obyvatelem otevřené krajiny s rozptýlenými keři a stromy, často žije i ve vesnicích a městech (mimo úplná centra bez zeleně). V Česku žije po celém území, preferuje teplejší nížiny. V atlasovém mapování 2014–2017 byl v Česku zjištěn ve 100 % mapovacích čtverců.

U nás jsou zvonci většinou stálí. Menší část populace je tažná (17 %) nebo tráví zimu v oblasti několika set km od hnízdiště (10 %), většina (73 %) se drží do 20 km od hnízdiště. V zimě na krmítku tedy potkáváme hlavně ptáky, kteří v létě hnízdí poblíž. Tažná část populace táhne od září do října do Středomoří, vracejí se v březnu až dubnu.

Je zavalitý, převládající barva je šedozelená, výrazná je žlutá barva v křídle. Mláďata jsou výrazně kropenatá, samička méně, sameček vůbec, zato má víc zelené a žluté. Od toho pochází jméno v mnoha evropských jazycích – Grünfink, Greenfinch – zelená pěnkava. České jméno odkazuje na jasný hlasitý zpěv, který zvonění malého zvonečku připomíná. Některým lidem připomíná i zvonění elektrického domovního zvonku, což ale určitě nebylo důvodem k pojmenování, protože české jméno vzniklo dříve, než lidé začali zavádět elektřinu do domů.

Sedá vzpřímeně, často na vrcholcích stromů, nápadná je velká hlava, silný zobák a kratší ocas. Zpívá z vyvýšeného místa, někdy i v letu – včetně typického svatebního letu, při němž samec nepravidelně mává křídly, což připomíná let netopýra. Zvonci mají velice silný zobák, který jim umožňuje louskat i tvrdá semena. Jsou téměř výhradně býložraví (semena plevelů, stromů, keřů, ale i květy a plody), ale mláďata krmí z části i hmyzem a pavoukovci, jako všichni naši pěvci.

Hnízdí na otevřeném hnízdě v hustých větvích, často docela nízko. Většinou dvakrát ročně, první hnízdění bývá v jehličnanech (listnáče ještě nejsou dostatečně olistěny), druhé v listnáčích. Má 4–6 bílých až namodralých vajec s matnými načervenalými skvrnkami a tečkami. Sedí pouze samice, samec ji po dobu inkubace krmí. Po vylíhnutí samice zpočátku mláďata zahřívá a o shánění potravy se stará jen samec. Později už mláďata krmí oba rodiče. Po 14–16 dnech mláďata vylétají z hnízda, ale oba rodiče se o ně ještě dále starají.

Zvonek zelený ve zkratce

Třída: ptáci

Řád: pěvci

Čeleď: pěnkavovití

Délka života: průměrně 2–3 roky; maximálně 12 let

Velikost: 14–15 cm

Rozpětí křídel: 23–26 cm

Hmotnost: 25–30 g
- tz -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024