Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 8.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni na Třebíčsku
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyjížděli v loňském roce celkem k 4 760 dopravním nehodám. V celkem 1 933 případech se jednalo o střety vozidel s lesní zvěří nebo domácím zvířetem, což představuje více než 40 procent z celkového počtu dopravních nehod. Počet případů se loni mírně zvýšil ve srovnání s rokem 2020.
K nejvyššímu počtu střetů s lesní zvěří došlo loni na silnicích na Třebíčsku, a to k 428 případům. Vysoký počet jsme zaznamenali loni také na silnicích na Pelhřimovsku (392 nehod) a Žďársku (379 nehod). Střety s lesní zvěří se loni nevyhýbaly ani dálnici D1 (40 nehod), kde vzhledem k silnému provozu, a také mnohem vyšší povolené rychlosti, může mít střet s lesní zvěří velmi vážné následky a může způsobit hromadnou dopravní nehodu. Počet nehod souvisel s nedokončenou modernizací dálnice D1. V místech, kde je modernizace již dokončená, je součástí modernizace také oplocení.

„Ke střetům vozidel s lesní zvěří dochází na celém území našeho kraje a na komunikacích všech tříd, včetně dálnice D1. K typicky nejnebezpečnějším místům, kde je vysoké riziko výskytu zvěře, se řadí především rozhraní lesa a pole nebo louky a dále také cesta vedená lesními porosty. Častou skrýší zvířat jsou též nevysekané okraje silnic, kterými se zvíře může dostat nepozorovaně až těsně do bezprostřední blízkosti vozovky a řidiči mnohdy nezbývá mnoho času na zareagování,“ upozorňuje plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že se jedná také o úseky silnic, kde se v bezprostřední blízkosti silnice nachází polní porost, kde jsou porosty kukuřice případně ozimé řepky.

Především při cestách mimo město v časných ranních nebo večerních hodinách se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. Rizikovou dobou je také noc, kdy se zvěř nedokáže rychle orientovat v kuželech dopadajícího světla jedoucích vozidel. Odborníci upozorňují také na dobu po dešti, kdy zejména menší zvířata mohou vyhledávat na tmavém asfaltu teplejší místa, na kterých by rychleji oschla. Podle odhadu myslivců je zvýšené riziko střetu se zvěří v období změny času ze zimního na letní.

Vždy je důležité předvídat možná místa a období střetu se zvěří a dodržovat zásady opatrné jízdy a v kritických místech sundat nohu z plynu. V případě, že jedete vysokou rychlostí a srážce se zvěří již nelze zabránit, zachovejte vždy chladnou hlavu a nesnažte se o riskantní úhybný manévr. Střet se zvířetem vás může stát několik desítek tisíc korun, ale střet se stromem či protijedoucím vozidlem může skončit fatálními následky.

Foto: ilustrační
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Kácení dřevin v Jihlavě doprovodí náhradní výsadba
Magistrát města Jihlavy upozorňuje veřejnost, že v současném období vegetačního klidu od ledna do března 2022 bude probíhat kácení a prořezávky dřevin na mnoha místech ve městě. Padlé dřeviny jsou v Jihlavě vždy adekvátně nahrazovány novou výsadbou.
Aktuálně bude probíhat největší kácení stromů ve Velkém Heulose, kde jsou suché stromy a stromy napadené kůrovcem, a také na Královském vršku. „Z dalších lokalit, kde proběhne kácení, uvádíme např. i příměstské obce Pávov, Zborná a Heroltice nebo ulice Vrchlického, Křivá, Březinova, Zahradní, Mahlerova a Demlova,“ upozorňuje Martina Brandová z jihlavského magistrátu. Kácet se podle ní bude např. i na dětském dopravním hřišti. Z lokalit, kde jsou plánovány úpravy zeleně a redukce keřů, pak zmiňuje ještě ulice Kollárova, U Cihelny, Za Prachárnou nebo Pavlovova. Pracovníci odboru životního prostředí (OŽP) teď budou po městě postupně označovat dřeviny určené ke kácení a prosí veřejnost o dodržení bezpečnosti v lokalitách kácení.

Stromy ke kácení se pečlivě vybírají nejenom na základě vlastních šetření úřadu a na základě výstupů z inventarizace zeleně, ale i na základě podnětů veřejnosti. Musí se kácet i stromy, které jsou v kolizi se stavbou nebo rekonstrukcí. Město, stejně jako každý jiný vlastník stromu, musí mít podle zákona vyřízené povolení ke kácení dřevin od orgánu ochrany přírody u všech stromů s obvodem větším než 80 cm měřeném ve výšce 130 cm nad zemí.

Zima je obdobím vegetačního klidu, a proto je zároveň i časem pro provedení potřebného kácení a pěstebních probírek stromů a keřů. Kácení bude probíhat postupně od ledna do března 2022 a doprovodí ho v nejbližších letech náhradní výsadby na plochách, kde to bude z prostorových důvodů možné. „Vykácené dřeviny jsou nahrazovány tak, aby nová výsadba byla adekvátní ekologické újmě způsobené kácením a prořezávkami,“ zdůrazňuje náměstek primátorky Jihlavy pro oblast životního prostředí Vít Zeman.

S případnými připomínkami a náměty nejenom ke kácení se může veřejnost obracet na pracovníky oddělení služeb v životním prostředí na odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.
https://jihlava.cz/oddeleni-sluzeb-v-zivotnim-prostredi/os-38041
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Renesanční hala Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě se proměnila v ptačí park
Vestibul Horáckého muzea s renesanční klenbou v Novém Městě na Moravě se proměnil v ptačí koutek. Lidé si tu mohou prohlédnout plstěné ptáky zhotovené v životní velikosti, obdivovat obraz od místního rodáka Jiřího Židlického nebo se zaposlouchat do ptačího zpěvu z Horáckého orloje, který zhotovil místní Mistr Hanuš Petr Stejskal.
Z vestibulu muzea odstranili pracovníci muzea nepoužívaný počítačový kout, k dispozici je připojení na wifi, a vytvořili zákoutí plné ptačího zpěvu. Návštěvníci si zde mohou posedět na polštářích ve tvaru kamenů, které ušila Ema Oravcová, pokochat se pohledem na plstěné ptáky od paní Vrabcové (sparrows.cz) a poslechnout si jejich zpěv z ptačí budky, kterou vyrobil „Mistr Hanuš“ Petr Stejskal. Ptáčky nakreslila Dita Novotná. Březový háj nainstaloval Jan Oravec. Olejomalba Jelen s laněmi u lesa je od Jiřího Židlického, malíře a kreslíře zvěře, který se narodil roku 1895 v sousedství muzea, na Vratislavově náměstí č. 115 a stal se fenomenálním malířem, kreslířem a ilustrátorem námětů lesa a lesní zvěře. V levitujícím rámu se mohou zájemci s celým zátiším vyfotit. Autorem kompozice je architekt František Brychta ve spolupráci s kurátorkou muzea Alicí Hradilovou.

Ptačí zákoutí prezentuje pět ptáčků typických pro horácký region. Sýkorka koňadra je sice jedním z nejběžnějších ptáků, kteří žijí v blízkosti lidských obydlí, není ale nikdy na škodu znovu se nechat unést její dokonalou krásou. Už jste nasypali na krmítko?
Stehlík obecný se svými barvami vyrovná i papouškům. Jeho nejoblíbenější potravou jsou semínka bodláků. Pokud máte zahradu nebo jiný pozemek a necháte někde kousek divokého porostu, je pravděpodobné, že k vám zavítá tento skvostný návštěvník.
Sýc rousný je sova obývající lesy Vysočiny. Pokud v době hnízdění zabušíte klackem na strom s hnízdní dutinou, vykoukne na vás jako sojka z kukaček.
Ořešník kropenatý hnízdí na skalních vrcholech. Možná ho někdy potkáte na výletě do skal v lese nebo ho přistihnete, jak vám v zahradě krade ořechy.
Hýl obecný je ozdobou každé zasněžené zimní zahrady, kde pro něj zůstala na stromě nějaká jablka. Létá v hejnech, samečci jsou krásně červení, samičky do žluta a krásně zpívají. Přijďte si je do muzea poslechnout!

Horácké muzeum je otevřeno od pondělí do neděle, a to v závislosti na ročním období. V lednu je muzeum pro zájemce otevřeno každý den do 16 hodin.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede čínsko-americký snímek Malá lež
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 10. ledna od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Malá lež. Nazvat jedno z tématických pásem jarního cyklu "O (n)emocích a lidech" je pro někoho možná trochu odrazující. Avšak filmy tohoto pásma nepřináší žádné depresivní a tragické příběhy, ale často jsou to snímky humorné, vtipné či romantické. Film Malá lež je dokonce označován jako komedie. ...V Číně se umírajícím diagnóza nesděluje. Babička Nai-Nai tedy vesele žije a neví, že tady už zřejmě moc dlouho nebude. Její vnučka Billi se rozhodne sezvat početnou rodinu i z těch nejvzdálenějších konců světa, aby se všichni ještě jednou sešli. Dojemná filmová lahůdka s komediálními prvky je natočena natolik věrohodně a autenticky, že divákům nedělá vůbec potíže najít v příběhu paralely se svým vlastním životem.
Natočit komedii s ústředním motivem umírání není vždy až tak běžné. Režisérka Lulu Wang na základě vlastních životních zkušeností natočila snímek o svérázné čínské babičce Nai-Nai, které byla diagnostikována vážná nemoc. Ona o tom zatím neví. Její vnučka Billi se rozhodne uspořádat
velkou rodinnou sešlost v domě babičky pod záminkou nastávající (fiktivní) svatby. I přes tragický podtext dochází k množství komických situací, většina diváků však spíš než komediální ladění a odlehčující humor oceňuje na tomto filmu víc téma rodinné soudržnosti, dojímavou snahu potěšit
blízkého člověka, ulehčit mu poslední týdny života a v neposlední řadě představit energií překypující starou ženu, která byla pro své děti a posléze i vnoučata vždy bezpečným přístavem.

PS: Na své si přijdou i diváci, kteří mají rádi jídlo. Ve filmu je totiž dost scén, kdy se připravují a posléze konzumují nejrůznější tradiční pokrmy čínské kuchyně, nejčastěji při příležitosti společného rodinného stolování, kdy je čas a klid probrat a prohovořit spoustu rodinných záležitostí.

Scénář a režie: Lulu Wang,
Kamera: Anna Franquesa Solano,
Hudba: Alex Weston
Produkce: Anita Gou, Andrew Miano, Peter Saraf, Marc Turtletaub, Chris Weitz, Jane Zheng, Daniele Tate Melia
Hrají: Awkwafina, Tzi Ma, Ines Laimins, Jim Liu, Shuzhen Zhou, X Mayo, Hong Lu, Aoi Mizuhara, Yongbo Jiang, Han Chen a další.

Malá lež
(The Farewell)
Čína, USA, 2019, DCP, barevný, čínsky, české titulky, 100 minut
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   1. 6. 2023

• Malování proudem, leptání lžiček, výroba elektřiny rotopedem aneb Dětský den v infocentru elektrárny Dukovany
• Pelhřimovská nemocnice připravila benefity pro prvodárce, po prvním odběru krve do letního kina nebo do bazénu zdarma
• Pouť na Křemešník o víkendu - mše svaté i kulturní program
• Haškovy oslavy - kulatý stůl na téma první světová válka jako zásadní zlom a inspirace pro literární díla různých českých autorů na hradě Lipnici
• Motorkáři řádili ve Žďárských vrších, policie prosí o pomoc s pátráním veřejnost
• Z policejního deníku: zloděje peněženky policisté dopadli; opilá řidička bourala

Středa   31. 5. 2023

• Policisté pátrají po fence slyšící na jméno Scheila
• Dálkový pochod Měřínská padesátka již v sobotu, na trasu vyrazí pěší i cyklisté
• Záchranáři v Telči, Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí a Humpolci budou mít nová stanoviště za 180 milionů korun
• Policisté žádají svědky, kteří viděli střet auta s nezletilým chodcem v Třebíči, o pomoc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; opilá řidička bourala

Úterý   30. 5. 2023

• Děti budou v táborské zoo soutěžit a řešit zábavné rébusy a úkoly
• Kemp mediků v pelhřimovské nemocnici se uskuteční v termínu 4. - 7. září, přihlášky lze posílat do konce června
• Za odpad lze zaplatit opět až do konce června, převodem z účtu musí. lidé zaplatit za každého člena rodiny zvlášť
• Z policejního deníku: krádež ve stavební buňce; kriminalisté dopadli distributory drog

Pondělí   29. 5. 2023

• Přednáška věnovaná houbám rostoucím v borech v jihlavském muzeu
• V domě kultury ve Žďáře nad Sázavou probíhá interaktivní výstava stavebnice LEGO, návštěvníci si mohou postavit třeba město podle vlastní fantazie
• Lékaři na očním oddělení v Jihlavě mají za sebou jedinečný zákrok, pomohli pacientovi s diabetem
• Traktor se ztratil na Ústecku a v úkrytu dojel až na Vysočinu schovaný v návěsu kamionu
• Z policejního deníku: vloupání do garáže, škoda je sto tisíc; tři ženy a jeden muž se poprali na ubytovně

Neděle   28. 5. 2023

• Vycházka pro milovníky přírody na rosnatkovou louku u osady Odranec v sobotu
• Začátek června bude v jihlavské zoologické zahradě tradičně patřit dětem
• Výpadovka z Jihlavy na Brno v Heleníně bude po celý červen řízena semafory
• Z policejního deníku: krádež dřeva za sedmdesát tisíc; cyklista boural, nadýchal přes 2,6 promile
• Dopravní policisté budou v úterý v rámci soutěže řídit křižovatku na ulici Jiráskova - Fritzova v Jihlavě

Sobota   27. 5. 2023

• Zemřel světoznámý egyptolog a přibyslavský rodák Jaromír Málek
• Přednáška o historii Židů na Havlíčkobrodsku připomene nejen památky, ale i osudy rodin
• Sokolí love story nad Jadernou elektrárnou Dukovany, mladí sokoli letos z hnízda nevyletí

Pátek   26. 5. 2023

• V Třebíči byly během května položeny čtyři stolpersteiny
• Z policejního deníku: neznámý zloděj se vloupal do auta, škoda je přes 40 tisíc; kriminalisté dopadli distributora dtog
• Zemřel Ján Tinka, bývalý vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu
• Umělci, kteří se scházejí v muzejní kavárně v Jihlavě, tu vystaví svá díla
• Družiny jihlavských základních škol budou během července a srpna otevřeny od šesti do 15.30 hodin, rodiče tam mohou děti přihlásit do 16. června
• Lékařům a sestřičkám v nemocnici v Jihlavě instalují počítače za miliony

Čtvrtek   25. 5. 2023

• U studánek Vitulka a Barborka ve Třech studních opět zazní kantáta Bohuslava Martinů
• Pracovníci Služeb města Jihlavy nově čistí i kontejnery na separovaný odpad
• Příměstský tábor havlíčkobrodského muzea má pro děti ještě několik volných míst
• Krádež peněz z bankomatu cizincům neprošla
• Den melanomu v třebíčské nemocnici opět odhalil závažná onemocnění kůže
• Podvody s investicemi do různých komodit, místo očekávaných zisků přicházejí o nemalé finanční prostředky
• Z policejního deníku: vloupání do autobusů; muži se poprali, jeden skončil v nemocnici

Středa   24. 5. 2023

• Do Polničky se na víkend sjede sedm řezbářů; obci vyřežou sochy pro betlém
• Přednáška Nenávidění miláčkové v podání Kláry Bezděčkové v telčském muzeu
• Při krádežích způsobili muži škodu za více než půl milionu korun
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát zlikvidoval pyrotechnik; policisté vykázali agresivního opilého muže z domu

Úterý   23. 5. 2023

• Jihlavský tunel bude v sobotu pro veřejnou dopravu uzavřen
• Přijďte v sobotu do táborské zoo oslavit narozeniny fosy Masotry
• Městské sady v Pelhřimově by byly pro discgolf ideální, míní nadšenci, kteří ho představili veřejnosti
• Knihovna v Jihlavě bude do pátku zavřená, knihovnice lepí čipy na třicet tisíc svazků
• V jihlavské nemocnici umí skvěle poradit a pomáhat pacientům, důkazem je ocenění od ministra
• Z policejního deníku: řidiči pod vlivem alkoholu a drog; řidička najela do svodidel, skončila v nemocnici
• Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté v celé České republice každoročně pátrají po stovkách ztracených dětí
• Pro pervitin si obviněný muž z Jihlavska jezdil do Prahy

Pondělí   22. 5. 2023

• Noc v havlíčkobrodském muzeu letos v duchu Jaroslava Haška
• Meteorologové varují před silnými bouřkami, krupobitím i větrem
• Třiatřicetiletý řidič Škody Suberb se řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 222 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: opilý zloděj ukradl boty, skončil na záchytce; opilí řidiči bourali

Neděle   21. 5. 2023

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka artefaktů z první světové války
• Muzeum v Telči chystá výstavu fotografií Jindřicha Štreita s titulem Jak šel čas
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl trezory s penězi i nabíječku k telefonu; cizinec řídil opilý

Sobota   20. 5. 2023

• Nové expozice v muzeu ve Velkém Meziříčí připomínají rodáky Zdenku Vorlovou Vlčkovou a Františka Závišku
• Lidé budou moci zavzpomínat na své blízké při koncertu Epydemye pro Bárku
• Práce na revitalizaci rybníka Stráž v Pelhřimově pokračují, bude zde cyklostezka i relaxační zóna
• Novoměstská nemocnice pořádá další Kurz první pomoci, zájemci se mohou hlásit do pátku 2. června

Pátek   19. 5. 2023

• Rekordmany roku bude Agentura Dobrý den dekorovat v Senátu
• Muž u Sirákova spadl z vlečky za jedoucím traktorem, na místě zemřel
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; policisté dopadli zloděje

Čtvrtek   18. 5. 2023

• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířila pestře zbarvená kachnička mandarínská
• Náměšť nad Oslavou slaví sté výročí povýšení na město; lidé se mohou těšit na bohatý program
• Loupežné přepadení seniorky policisté objasnili
• Pelhřimovské Muzeum rekordů zaregistrovalo největší sochu Ježíše
• Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open klepe na dveře, pozve na Zelenou horu i další místa
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl boty; opilý řidič boural

Středa   17. 5. 2023