Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 8.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni na Třebíčsku
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyjížděli v loňském roce celkem k 4 760 dopravním nehodám. V celkem 1 933 případech se jednalo o střety vozidel s lesní zvěří nebo domácím zvířetem, což představuje více než 40 procent z celkového počtu dopravních nehod. Počet případů se loni mírně zvýšil ve srovnání s rokem 2020.
K nejvyššímu počtu střetů s lesní zvěří došlo loni na silnicích na Třebíčsku, a to k 428 případům. Vysoký počet jsme zaznamenali loni také na silnicích na Pelhřimovsku (392 nehod) a Žďársku (379 nehod). Střety s lesní zvěří se loni nevyhýbaly ani dálnici D1 (40 nehod), kde vzhledem k silnému provozu, a také mnohem vyšší povolené rychlosti, může mít střet s lesní zvěří velmi vážné následky a může způsobit hromadnou dopravní nehodu. Počet nehod souvisel s nedokončenou modernizací dálnice D1. V místech, kde je modernizace již dokončená, je součástí modernizace také oplocení.

„Ke střetům vozidel s lesní zvěří dochází na celém území našeho kraje a na komunikacích všech tříd, včetně dálnice D1. K typicky nejnebezpečnějším místům, kde je vysoké riziko výskytu zvěře, se řadí především rozhraní lesa a pole nebo louky a dále také cesta vedená lesními porosty. Častou skrýší zvířat jsou též nevysekané okraje silnic, kterými se zvíře může dostat nepozorovaně až těsně do bezprostřední blízkosti vozovky a řidiči mnohdy nezbývá mnoho času na zareagování,“ upozorňuje plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že se jedná také o úseky silnic, kde se v bezprostřední blízkosti silnice nachází polní porost, kde jsou porosty kukuřice případně ozimé řepky.

Především při cestách mimo město v časných ranních nebo večerních hodinách se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. Rizikovou dobou je také noc, kdy se zvěř nedokáže rychle orientovat v kuželech dopadajícího světla jedoucích vozidel. Odborníci upozorňují také na dobu po dešti, kdy zejména menší zvířata mohou vyhledávat na tmavém asfaltu teplejší místa, na kterých by rychleji oschla. Podle odhadu myslivců je zvýšené riziko střetu se zvěří v období změny času ze zimního na letní.

Vždy je důležité předvídat možná místa a období střetu se zvěří a dodržovat zásady opatrné jízdy a v kritických místech sundat nohu z plynu. V případě, že jedete vysokou rychlostí a srážce se zvěří již nelze zabránit, zachovejte vždy chladnou hlavu a nesnažte se o riskantní úhybný manévr. Střet se zvířetem vás může stát několik desítek tisíc korun, ale střet se stromem či protijedoucím vozidlem může skončit fatálními následky.

Foto: ilustrační
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kácení dřevin v Jihlavě doprovodí náhradní výsadba
Magistrát města Jihlavy upozorňuje veřejnost, že v současném období vegetačního klidu od ledna do března 2022 bude probíhat kácení a prořezávky dřevin na mnoha místech ve městě. Padlé dřeviny jsou v Jihlavě vždy adekvátně nahrazovány novou výsadbou.
Aktuálně bude probíhat největší kácení stromů ve Velkém Heulose, kde jsou suché stromy a stromy napadené kůrovcem, a také na Královském vršku. „Z dalších lokalit, kde proběhne kácení, uvádíme např. i příměstské obce Pávov, Zborná a Heroltice nebo ulice Vrchlického, Křivá, Březinova, Zahradní, Mahlerova a Demlova,“ upozorňuje Martina Brandová z jihlavského magistrátu. Kácet se podle ní bude např. i na dětském dopravním hřišti. Z lokalit, kde jsou plánovány úpravy zeleně a redukce keřů, pak zmiňuje ještě ulice Kollárova, U Cihelny, Za Prachárnou nebo Pavlovova. Pracovníci odboru životního prostředí (OŽP) teď budou po městě postupně označovat dřeviny určené ke kácení a prosí veřejnost o dodržení bezpečnosti v lokalitách kácení.

Stromy ke kácení se pečlivě vybírají nejenom na základě vlastních šetření úřadu a na základě výstupů z inventarizace zeleně, ale i na základě podnětů veřejnosti. Musí se kácet i stromy, které jsou v kolizi se stavbou nebo rekonstrukcí. Město, stejně jako každý jiný vlastník stromu, musí mít podle zákona vyřízené povolení ke kácení dřevin od orgánu ochrany přírody u všech stromů s obvodem větším než 80 cm měřeném ve výšce 130 cm nad zemí.

Zima je obdobím vegetačního klidu, a proto je zároveň i časem pro provedení potřebného kácení a pěstebních probírek stromů a keřů. Kácení bude probíhat postupně od ledna do března 2022 a doprovodí ho v nejbližších letech náhradní výsadby na plochách, kde to bude z prostorových důvodů možné. „Vykácené dřeviny jsou nahrazovány tak, aby nová výsadba byla adekvátní ekologické újmě způsobené kácením a prořezávkami,“ zdůrazňuje náměstek primátorky Jihlavy pro oblast životního prostředí Vít Zeman.

S případnými připomínkami a náměty nejenom ke kácení se může veřejnost obracet na pracovníky oddělení služeb v životním prostředí na odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.
https://jihlava.cz/oddeleni-sluzeb-v-zivotnim-prostredi/os-38041
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Renesanční hala Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě se proměnila v ptačí park
Vestibul Horáckého muzea s renesanční klenbou v Novém Městě na Moravě se proměnil v ptačí koutek. Lidé si tu mohou prohlédnout plstěné ptáky zhotovené v životní velikosti, obdivovat obraz od místního rodáka Jiřího Židlického nebo se zaposlouchat do ptačího zpěvu z Horáckého orloje, který zhotovil místní Mistr Hanuš Petr Stejskal.
Z vestibulu muzea odstranili pracovníci muzea nepoužívaný počítačový kout, k dispozici je připojení na wifi, a vytvořili zákoutí plné ptačího zpěvu. Návštěvníci si zde mohou posedět na polštářích ve tvaru kamenů, které ušila Ema Oravcová, pokochat se pohledem na plstěné ptáky od paní Vrabcové (sparrows.cz) a poslechnout si jejich zpěv z ptačí budky, kterou vyrobil „Mistr Hanuš“ Petr Stejskal. Ptáčky nakreslila Dita Novotná. Březový háj nainstaloval Jan Oravec. Olejomalba Jelen s laněmi u lesa je od Jiřího Židlického, malíře a kreslíře zvěře, který se narodil roku 1895 v sousedství muzea, na Vratislavově náměstí č. 115 a stal se fenomenálním malířem, kreslířem a ilustrátorem námětů lesa a lesní zvěře. V levitujícím rámu se mohou zájemci s celým zátiším vyfotit. Autorem kompozice je architekt František Brychta ve spolupráci s kurátorkou muzea Alicí Hradilovou.

Ptačí zákoutí prezentuje pět ptáčků typických pro horácký region. Sýkorka koňadra je sice jedním z nejběžnějších ptáků, kteří žijí v blízkosti lidských obydlí, není ale nikdy na škodu znovu se nechat unést její dokonalou krásou. Už jste nasypali na krmítko?
Stehlík obecný se svými barvami vyrovná i papouškům. Jeho nejoblíbenější potravou jsou semínka bodláků. Pokud máte zahradu nebo jiný pozemek a necháte někde kousek divokého porostu, je pravděpodobné, že k vám zavítá tento skvostný návštěvník.
Sýc rousný je sova obývající lesy Vysočiny. Pokud v době hnízdění zabušíte klackem na strom s hnízdní dutinou, vykoukne na vás jako sojka z kukaček.
Ořešník kropenatý hnízdí na skalních vrcholech. Možná ho někdy potkáte na výletě do skal v lese nebo ho přistihnete, jak vám v zahradě krade ořechy.
Hýl obecný je ozdobou každé zasněžené zimní zahrady, kde pro něj zůstala na stromě nějaká jablka. Létá v hejnech, samečci jsou krásně červení, samičky do žluta a krásně zpívají. Přijďte si je do muzea poslechnout!

Horácké muzeum je otevřeno od pondělí do neděle, a to v závislosti na ročním období. V lednu je muzeum pro zájemce otevřeno každý den do 16 hodin.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede čínsko-americký snímek Malá lež
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 10. ledna od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Malá lež. Nazvat jedno z tématických pásem jarního cyklu "O (n)emocích a lidech" je pro někoho možná trochu odrazující. Avšak filmy tohoto pásma nepřináší žádné depresivní a tragické příběhy, ale často jsou to snímky humorné, vtipné či romantické. Film Malá lež je dokonce označován jako komedie. ...V Číně se umírajícím diagnóza nesděluje. Babička Nai-Nai tedy vesele žije a neví, že tady už zřejmě moc dlouho nebude. Její vnučka Billi se rozhodne sezvat početnou rodinu i z těch nejvzdálenějších konců světa, aby se všichni ještě jednou sešli. Dojemná filmová lahůdka s komediálními prvky je natočena natolik věrohodně a autenticky, že divákům nedělá vůbec potíže najít v příběhu paralely se svým vlastním životem.
Natočit komedii s ústředním motivem umírání není vždy až tak běžné. Režisérka Lulu Wang na základě vlastních životních zkušeností natočila snímek o svérázné čínské babičce Nai-Nai, které byla diagnostikována vážná nemoc. Ona o tom zatím neví. Její vnučka Billi se rozhodne uspořádat
velkou rodinnou sešlost v domě babičky pod záminkou nastávající (fiktivní) svatby. I přes tragický podtext dochází k množství komických situací, většina diváků však spíš než komediální ladění a odlehčující humor oceňuje na tomto filmu víc téma rodinné soudržnosti, dojímavou snahu potěšit
blízkého člověka, ulehčit mu poslední týdny života a v neposlední řadě představit energií překypující starou ženu, která byla pro své děti a posléze i vnoučata vždy bezpečným přístavem.

PS: Na své si přijdou i diváci, kteří mají rádi jídlo. Ve filmu je totiž dost scén, kdy se připravují a posléze konzumují nejrůznější tradiční pokrmy čínské kuchyně, nejčastěji při příležitosti společného rodinného stolování, kdy je čas a klid probrat a prohovořit spoustu rodinných záležitostí.

Scénář a režie: Lulu Wang,
Kamera: Anna Franquesa Solano,
Hudba: Alex Weston
Produkce: Anita Gou, Andrew Miano, Peter Saraf, Marc Turtletaub, Chris Weitz, Jane Zheng, Daniele Tate Melia
Hrají: Awkwafina, Tzi Ma, Ines Laimins, Jim Liu, Shuzhen Zhou, X Mayo, Hong Lu, Aoi Mizuhara, Yongbo Jiang, Han Chen a další.

Malá lež
(The Farewell)
Čína, USA, 2019, DCP, barevný, čínsky, české titulky, 100 minut
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024