Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 11.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Tříkrálový pochod na Křemešník s hojnou účastí
Téměř 250 lidí se v neděli vydalo ze dvou míst oficiálního startu na trasu tradičního výšlapu mezi Pelhřimovem a Křemešníkem. Další odhadem stovka přišla na poutní vrch ze směru od Vyskytné a z dalších míst. Smyslem akce je procházka na čerstvém vzduchu, možnost potkat se se známými, zbavit se po Vánocích přebytečných kalorií a z turistiky si třeba udělat i svojí pravidelnost, ale především také přispět do Tříkrálové sbírky.
Do té významně přispěli pelhřimovští skauti, kteří na Slunečné pasece připravili na ohni vynikající gulášek… a vybralo se deset tisíc. I „na kopci“ byly připraveny zapečetěné pokladničky, turisti si zcela mimořádně mohli prohlédnout vnitřní prostory Větrného zámku, vystoupat na rozhlednu Pípalka, získat Pamětní list, zúčastnit se díky Matici křemešnické komentované prohlídky kostela Nejsvětější trojice a okolí.

V ambitech se z iniciativy paní Vaňkové z hotelu Křemešník podával svařák a čaj, přičemž jejich zakoupením lidé rovněž přispívali na Tříkrálovou sbírku ve prospěch Charity Pelhřimov. Malí „pochodníci“ se mohli díky Rodinnému centru Krteček ohřát a pohrát si v dětském koutku křemešnické restaurace. Součástí pochodu byla i prohlídka stájí s koňmi v Proseči pod Křemešníkem (Farma Hrnčíř).

Pořádající Agentura Dobrý den připravila i tradiční závěrečné setkání v kostele, kde žáci a vyučující z pelhřimovské Základní umělecké školy zazpívali koledy včetně, té která při této příležitosti nemohla chybět: „My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám. Tak opět za rok.

--
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...

Výtěžek Vánoční sbírky v Třebíči je přes 51 tisíc korun; peníze budou věnovány dětskému očnímu oddělení
Letošní výtěžek sbírky Vánoční veřejné sbírky v Třebíči je 51.012 korun a bude věnován třebíčské nemocnici na zakoupení nových zdravotnických přístrojů pro dětské oční oddělení. Tradiční sbírka trvala do 10. ledna a lidé mohli přispívat buď do zapečetěné pokladničky pod vánočním stromem na Karlově náměstí, nebo na zvláštní účet sbírky u komerční banky.
Sbírka běžela od 28. listopadu loňského roku do 10. ledna letošního roku. Peníze na dobrou věc darovali také členové třebíčského zastupitelstva, kteří přispěli částkou 14.500 korun.

Od devadesátých let, kdy se vánoční sbírka v Třebíči pořádá, jde o třetí nejvyšší částku, vybranou ve většině případů pro děti. Peníze jdou vždy na dobročinné účely. Nejvíce se vybralo v roce 2019, a to téměř 65 tisíc korun.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou statkem tradiční lidové kultury Vysočiny
Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou dalším regionálním jevem, který koncem loňského roku rozšířil Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina. Hody patří k tradičním slavnostem vesnické pospolitosti v průběhu zvykoslovného roku, při nichž se uplatňuje mnoho prvků tradiční lidové kultury. V Rouchovanech je pořádání hodů navázáno na období okolo svátku svatého Václava, kterému předchází dlouhý čas příprav probíhajících ve spolupráci místní sokolské jednoty a obce. O zapsání tohoto statku rozhodlo v prosinci roku 2021 Regionální pracoviště tradiční lidové kultury na Vysočině při muzeu v Třebíči, které je pověřeno péčí o tradiční lidovou kulturu na území regionu.
Pracoviště tento významný nemateriální statek dlouhodobě dokumentuje a k jeho zápisu na prestižní seznam zamýšlelo přistoupit už v roce 2020. V tomto jubilejním roce si totiž celá národopisná obec připomínala 120. výročí od narození významného (nejen) regionálního národopisného badatele a spisovatele Vratislava Bělíka, který Svatováclavským hodům v Rouchovanech vtiskl jejich pevně kodifikovanou, zajímavou a dodnes dodržovanou strukturu. Pandemická situace v roce 2020 však konání hodů znemožnila, a proto byl celý nominační proces a zápis tohoto statku uskutečněn až v loňském roce.

Podrobnou dokumentaci a nominační list nemateriálního statku zpracovaly etnografky třebíčského muzea ve spolupráci s nositelem tohoto statku, kterým je Tělocvičná jednota Sokol Rouchovany.

Existence svatováclavských hodů v Rouchovanech je doložena na podkladě pramenů již ve třicátých letech 20. století. Rouchovanské krojované hody vynikají svojí ustálenou formou a průběhem, které jsou podloženy základnou historických pramenů a výpověďmi pamětníků. Slavnostní kroj dvanácti krojovaných párů doplněný zdobnými atributy v podobě stárkovského šátku a opentlené snítky rozmarýnu podtrhuje nevšednost této kulturní události. K dvoudennímu hodovému veselí patří udílení hodového práva, zavádění pod májí, přípitek s rychtářem, sobotní večerní zábava v místní sokolovně spojená s muzikou a tancem i nedělní mše svatá s účastí krojovaných párů ve starobylém rouchovanském kostele.

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina obsahuje 9 položek (stav k 31. 12. 2021):

1. Běh o Barchan (položka č. 1/2014)

2. Skřipácká muzika na Jihlavsku (položka č. 2/2014)

3. Betlémská cesta v Třešti (položka č. 3/2014)

4. Obchůzka královniček na Velkobítešsku (položka č. 4/2015)

5. Historický morový průvod v Brtnici (položka č. 5/2016)

6. Jihlavský havířský průvod (položka č. 6/2017)

7. Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov (položka č. 7/2018)

8. Dudáctví na Vysočině (položka č. 8/2019)

9. Svatováclavské hody v Rouchovanech (položka č. 9/2021)

Nejvýznamnější statky z krajských seznamů lze nominovat na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Podrobnější informace jsou k dispozici na:

https://www.kr-vysocina.cz/s… a dále na:

www.muzeumtr.cz/www-…

- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Maturanti vysočinských středních odborných škol si i letos zaúčtují online
Vysoká škola polytechnická Jihlava pořádá ve středu 12. ledna osmý ročník soutěže Účtování versus účetnictví. Ta je určena studentům čtvrtých ročníků středních odborných škol a z důvodu pandemických opatření proběhne stejně jako loni výhradně online. Do soutěže se přihlásilo 12 tříčlenných týmů ze pěti středních škol z Kraje Vysočina a Středočeského kraje. Ti budou v časovém limitu společně online vypracovávat odborný test zaměřený na problematiku účetnictví. Zahájení soutěže, doprovodný program i vyhlášení výsledků proběhne formou videokonference.
„Každý ročník soutěže nabízí takové zadání, které odráží rozdíl mezi účetnictvím a účtováním. Soutěžící musí prokázat, že dovedou nejenom správně zaúčtovat námi vybrané případy, ale také, jak my účtaři říkáme, věrně a poctivě tyto případy zobrazit a především odůvodnit,“ uvádí hlavní organizátorka soutěže Kateřina Berková z Katedry ekonomických studií VŠPJ. Maturanti budou tedy řešit situace, které dobře znají ze své střední školy, ale také situace pro ně zadané neobvyklým způsobem. Během soutěže budou muset prokázat schopnost kritického myšlení, správného úsudku, týmové spolupráce a schopnost propojovat si účetní souvislosti.

„Na soutěži mě bavilo, že jsem více pochopila, jak funguje celé účetní období roku. Jak se začíná, poté průběh roku a závěrečné postupy k vypracování účetní závěrky a výpočet daně. Zaujalo mě, jak jsou jednotlivé kroky v účetnictví provázané a každý krok má svůj pádný důvod,“ popisuje Eliška Mutlová, studentka posledního ročníku oboru Finance a řízení na VŠPJ, která v roce 2019 se svými spolužáky z jihlavské obchodní akademie účetní soutěž vyhrála.

Stejně jako v předchozích letech se mohou vítězné týmy těšit na hodnotné ceny, které letos do soutěže věnovaly firmy Gordic, Fox Games a Vysoká škola polytechnická Jihlava. Utkají se o ně studenti z níže uvedených škol:

• Manažerská akademie – střední odborná škola, s.r.o. Jihlava

• Obchodní akademie, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava

• VOŠ a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou

• Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Žďár nad Sázavou, s.r.o.

• Obchodní akademie Neveklov
Vendula MAREŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Prvním mládětem nového roku je v jihlavské zoo velemyš největší, vzácný a tajemný hlodavec z Filipín
V Zoologické zahradě Jihlava máme důvod k radosti. A největší radost mají chovatelé drobných savců, na jejichž úseku se narodilo první mládě letošního roku. V pondělí 3. ledna 2022 zjistili, že se v chovatelském zázemí v ubikaci velemyší největších (Phloeomys cumingi) nachází čerstvě narozené mládě. To je zatím velice malé a matka ho úzkostlivě střeží v porodní budce. Jde zatím o druhé narozené mládě tohoto druhu v naší zoo.
Tato velemyš je společně s velemyší obláčkovou (Phloeomys pallidus) největším myšovitým hlodavcem na světě. Včetně ocasu měří až 90 cm na délku a dosahuje hmotnosti kolem 2 kg. Oba dva druhy žijí endemicky pouze na filipínském ostrově Luzon v jihovýchodní Asii. Jejich způsob života je stále velmi málo známý a prozkoumaný. Spoustu informací jsme se o nich dozvěděli teprve díky chovu v lidské péči. Jsou to zvířata aktivní v noci. Žijí na stromech a keřích, po kterých sice pomalu, ale dobře a obratně šplhají. Při tom si pomáhají částečně chápavým ocasem. Živí se listy, kůrou a plody rostlin. V rámci myšovitých hlodavců jsou zvláštní i tím, že samice rodí pouze jedno jediné mládě, které je již osrstěné.

Velemyši obláčkové chováme v Jihlavě od roku 2008 a máme jednu z největších chovných skupin v rámci zoologických zahrad na světě. Velemyši největší máme v chovu od roku 2016, ale teprve v roce 2020 se nám podařilo odchovat první mládě. Bohužel, s ohledem k plachosti tohoto druhu, máme zatím pouze ilustrační foto předloňského mláděte.

Celkově se nám v roce 2021 podařilo úspěšně odchovat kolem 500 mláďat od přibližně 80 druhů živočichů. Toto číslo je oproti předchozímu roku mírně vyšší proto, že se nám vylíhlo, nebo narodilo poměrně velké množství mladých jedinců od druhů, které mají početné snůšky či vrhy. Jde například o hroznýšovce portorické a kubánské, hroznýše madagaskarské, různé druhy pralesniček, neboli šípových žab a další druhy plazů a obojživelníků. Z ptáků se podařilo rozmnožit a odchovat vícero druhů hus a kachen, například kachničku šedobokou, čírku skořicovou a zrzohlávku peposaku. Ze savců šlo o různé drobné druhy hlodavců na zázemí.

Z významných a nápadných odchovů bychom určitě neměli zapomenout na druhý úspěšný odchov babirusy sulaweské, levharty cejlonské, tapíra, vari červeného, nebo varana modrého. Velké díky patří chovatelům, kteří mají na práci se zvířaty a úspěšných odchovech zcela zásadní podíl.

Foto:
horní obrázek - velemyš největší, mládě z roku 2020, foto Richard Viduna
dolní obrázek - levhart cejlonský, mládě z roku 2021, foto Simona Kubičková
Martin MALÁČ



Zpět nahoru na obsah...

Nenapravitelná devětadvacetiletá řidička skončila za mřížemi
Uložený zákaz řízení naprosto ignorovala devětadvacetiletá žena, kterou policisté opakovaně přistihli za volantem automobilu na Třebíčsku a také Jihlavsku. Její poslední jízda se uskutečnila minulý týden a z vozidla žena putovala do policejní cely. Kriminalisté zahájili její trestní stíhání a na podaný návrh byla vzata do vazby.
V pátek 7. ledna zastavili policisté v Moravských Budějovicích kolem půl jedenácté dopoledne vozidlo Opel, které jelo po ulici Partyzánská, a provedli kontrolu. Řidička byla policistům známá, neboť už v minulosti opakovaně řešili její porušení zákona. Žena má od loňského podzimu uložený soudem mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu necelých tří let. Odmítla se podrobit testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou stejně jako lékařskému vyšetření, dopustila se tak dále přestupkového jednání na úseku dopravy. Dechová zkouška u ní byla negativní.

Jednalo se o stejnou řidičku, kterou policisté přistihli předtím v krátké době při řízení vozidla už čtyřikrát. Automobil totiž řídila také na začátku ledna v Třebíči, na konci prosince v obci Častohostice, o necelý týden dříve v Moravských Budějovicích a na konci listopadu ji zastavili policisté také v Telči. Žena se bezdůvodně odmítala podrobit testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou a v jednom případě byla pod vlivem alkoholu. Tyto případy policisté prověřovali jako trestné činy a přestupková jednání na úseku dopravy. Vzhledem k tomu, že v současné době policisté ženu přistihli už popáté, dala řidička jasně najevo, že s řízením vozidla přestat nehodlá.

Ženu důvodně podezřelou ze spáchání trestné činnosti policisté zadrželi, prověřování případu převzali třebíčští kriminalisté. Vozidlo v rámci trestního řízení zajistili.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadržené ženy. „Devětadvacetiletá žena z Třebíčska byla obviněna ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněná žena byla v minulosti již opakovaně soudně trestána. Naposledy jí byl uložen podmíněný trest odnětí svobody se zkušební dobou až do roku 2024.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněné ženy do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byla vzata do vazby a poté policisté ženu odvezli do věznice.

Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na dva roky.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež přívěsného vozíku; krádež tabákových výrobků i alkoholu
Neznámý zloděj ukradl od sedmé hodiny večer soboty 8. ledna do desáté hodiny dopoledne následujícího dne nezajištěný přívěs za osobní auto značky Agados Handy stříbrné barvy, který byl zaparkovaný na volně přístupném místě v ulici Horní v Počátkách na Pelhřimovsku. Škoda se pohybuje kolem osmi tisíc korun. Policie po pachateli pátrá. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Zloděj si z prodejny odnesl tabákové výrobky i alkohol
Policisté pátrají po zloději, který se v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku vloupal do prodejny a způsobil škodu za necelých sedm tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v noci z pátku 7. ledna na sobotu v ulici Třebíčská. "Pachatel se vloupal do prodejny, kde odcizil různé tabákové výrobky, zapalovače, alkoholické nápoje a další věci", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Místo činu policisté ohledali a zadokumentovali, v lokalitě provedli šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují, po pachateli a odcizených věcech pátrají.

Řidič byl pod vlivem amfetaminu
V pondělí 10. ledna zastavili policisté v Jihlavě kolem deváté hodiny večer vozidlo Ford a provedli kontrolu. "Dechová zkouška byla u řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u něho ukázal pozitivní hodnotu na amfetamin. Požití drog před jízdou muž přiznal. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Dvacetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem drog
V pondělí 10. ledna jel devětadvacetiletý muž po páté hodině ráno s vozidlem Škoda Fabia po silnici ve směru od Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. U Vícenic nad Oslavou auto zastavili policisté a provedli kontrolu. "Při provedeném testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou u něho policisté zjistili pozitivní hodnotu na marihuanu. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu se muž bezdůvodně odmítl podrobit. Další jízdu mu policisté zakázali a na místě muži zadrželi řidičský průkaz", informovala Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy.

Muž je podezřelý z přestupku
Policisté zastavili v pondělí 10. ledna krátce po půl čtvrté odpoledne na silnici první třídy u Michalovic na Havlíčkobrodsku osobní auto Ford. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že devětačtyřicetiletý muž, za volant vozidla usedl v době platné blokace řidičského oprávnění. Policisté muži na místě další jízdu zakázali. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Za volant muž usedl v době zákazu
V pondělí 10. ledna po půl osmé ráno zastavili policisté v ulici Novoměstská ve Žďáře nad Sázavou auto Opel, jehož řidičem byl pětatřicetiletý muž. "Provedená lustrace ukázala, že v roce 2018 muži okresní soud ve dvou případech vyslovil zákaz řízení a za volant motorového vozidla nesmí usednout do poloviny roku 2023", informovala S. Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.



Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Vždy musím vidět výsledek své práce, říká ředitelka jihlavské charity
Hana Fexová se ředitelkou Oblastní charity Jihlava stala před třemi lety a právě její znalosti v oblasti financování jsou pilířem zdravého fungování jihlavské organizace. Ředitelka Oblastní charity Jihlava (dále OCHJ) Hana Fexová působí v Jihlavě již téměř dvacet let. Původně pochází z Dačic, na Vysočinu se přestěhovala za rodinou. Předtím, než se před deseti lety přihlásila do výběrového řízení na projektového manažera OCHJ, pracovala v soukromé společnosti jako ekonomka. Nyní žije v Dolní Cerekvi, kde už se skoro celou jednu dekádu aktivně účastní Tříkrálové sbírky. Ta v Jihlavě probíhá právě nyní, a to až do 16. ledna.
Jak probíhá Tříkrálová sbírka a jak je využit výtěžek?

Tříkrálová sbírka je naše největší dobrovolnická akce, a je to celoroční záležitost. V podstatě se půl roku připravuje a následujícího půl roku vyhodnocuje. Letos zatím nepadlo finální rozhodnutí, ale připravujeme se na obě varianty – buď budeme chodit osobně, nebo sbírka proběhne stejně jako minulý rok pouze prostřednictvím stacionárních kasiček a online příspěvků. Jinak je Tříkrálová sbírka velmi důležitým zdrojem financí, protože na rozdíl od dotačních peněz, nemá užití výtěžku striktní podmínky a může jej OCHJ využít na výjimečné případy, kdy třeba nějaká rodina zavolá s prosbou o akutní pomoc nebo z těchto finančních prostředků můžeme rozvíjet služby nad rámec běžného fungování.

Z jakých zdrojů je Charita vlastně financovaná?

Naše financování je velmi složitá záležitost. Obecně je vícezdrojové – máme finance z různých ministerstev, zdravotních pojišťoven, rady vlády, krajského úřadu, ale také od měst (i Jihlavy) či obcí nebo z různých grantových programů. Jihlavská charita je navíc velmi dobře schopna čerpat evropské peníze. Přesto – i když seženeme evropský projekt, tak musíme vždy minimálně pěti procenty na financování participovat. A ve chvíli, kdy investujete v řádech padesáti milionů, tak je i těch pět procent pro neziskovou organizaci obrovské množství peněz. Na to jsou právě také určeny finance ze sbírek, třeba té Tříkrálové. Kromě toho máme na plný úvazek zaměstnaného fundraisera, jenž pracuje zejména s firmami a přináší do rozpočtu peníze společností, které nás podporují. Naše ekonomické oddělení musí být velmi silné, protože jsou projekty často financovány z více zdrojů s různorodými podmínkami.

Co všechno tedy Charita dělá?

Diecéze je veliká a služeb je obrovské množství. Pokud ale budu mluvit za jihlavskou charitu, ta provozuje 20 různých služeb. Málokdo si uvědomuje, jak je náš záběr široký. Pracujeme s klienty od malých dětí přes žáky ve školách, přes rodiny v sociálním vyloučení, dále s drogově závislými nebo s lidmi, kteří prošli léčebnou, se seniory a zdravotně postiženými, doprovázíme lidi na konci jejich života. Důležitá je také spolupráce a vzájemné vztahy s ostatními neziskovkami, protože nemá cenu se „přetahovat“ o jeden typ klientů, ale je třeba si navzájem pomáhat. Například Středisko křesťanské pomoci se stará o lidi bez domova, takže pokud potřebují, pomůžeme zprostředkovat kontakt a nabídnout materiální a potravinovou pomoc, ale my sami lidem bez domova napřímo nepomáháme.

Kolik má Charita zaměstnanců a dobrovolníků?

Ve stálém pracovním poměru je asi 150 lidí. Co se týče dobrovolníků, těch dlouhodobých je 60 – 80. A pak to jsou stovky jednorázových dobrovolníků, kteří pomáhají jen na určitých akcích, typicky třeba Koláč pro hospic.

Jakou dobrovolnickou činnost nabízíte a jak je možné se do ní zapojit?

Stačí zavolat rovnou koordinátorovi dobrovolnického centra nebo už na určitou službu, o kterou má člověk zájem. Vždy to je o dohodě, takže je potřeba si říci, jaké má dobrovolník časové možnosti a jaká je jeho představa, kde by chtěl pomáhat, případně jaké má předpoklady. Pak se dál nastavuje spolupráce tak, aby byl opravdu přínosem. Snažíme se maximálně vyjít vstříc představám a přáním dobrovolníků. Navíc nepotřebujeme žádnou konkrétní způsobilost, v současné době musíme dobrovolníka před vstupem do služby jen otestovat na covid-19.

Spolupracujete také s městem nebo městskou policií?

Jsem hodně otevřený člověk, a pokud potřebuji, tak se prostě seberu a jdu – třeba za panem radním pro sociální oblast nebo za jinými. Když jsem před třemi lety nastoupila, sešla jsem se s vedoucím odboru sociálních věcí a s ředitelem městské policie. Myslím si, že není nutné vymýšlet nové metody, ale je třeba hledat cesty, jak propojit to, co už funguje. Je potřeba, aby strážníci věděli o našich terénních pracovnících, kteří kromě jiného sbírají použitý injekční materiál, že to nejsou dealeři apod. S městem jsme teď spolupracovali a dále budeme spolupracovat například na projektu Housing First.

Jaký máte názor na Housing First po dvou letech testování tohoto konceptu v Jihlavě?

Necítím se být tou kompetentní osobou, která by k tomu měla cokoliv říkat. Ale já sama za sebe jako za Hanu Fexovou si nemyslím, že je to jediná možná cesta vhodná úplně pro všechny, která by měla být samospasitelná. Je potřeba se nyní detailně podívat na výsledky pilotního projektu a opravdu objektivně si říct pro a proti. Pravda bývá většinou někde napůl cesty. Když vše dobře nastavíme, umím si představit principy tohoto přístupu aplikované u konkrétních cílových skupin. Kdyby existoval komplex nástrojů, toto by mohl být jeden z nich.

Před nedávnem se v rámci několika virtuálních kaváren probírala bezpečnost v centru města. Pracuje Charita nějak s neorganizovanou mládeží či Romy v centru?

Máme hodně preventivních služeb, takže se této problematiky dotýkáme. S mládeží dlouhodobě pracujeme v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež Vrakbar nebo Erko. Vrakbar navíc vychází i ven, pracovníci mapují terén, oslovují cílové skupiny přímo tam, kde se pohybují. Bohužel to je typ preventivní práce, kterou veřejnost moc nevnímá, protože terénní pracovník by logicky neměl být pro širokou veřejnost ani příliš vidět, měl by do cílové skupiny zapadnout.

Jak Vás baví práce a nacházíte v ní nějaké zadostiučinění?

Vždy musím vidět výsledek své práce. Kdybych neviděla výsledek, tak to ani dělat nemůžu. Samozřejmě člověk potřebuje i chápající rodinu, protože v práci trávím mnoho času. Klienti a známí si zvykli, že jsem na telefonu pořád, takže moje pracovní doba nekončí po osmi hodinách, lidé se na mě obracejí neustále. Nedávno jsem třeba byla na třetí dávce vakcíny a v čekárně jsem řešila další dva životní příběhy lidí, kteří potřebovali pomoc. Bylo to úsměvné – člověk neví, jak jeho tělo bude reagovat a do toho řeší složité životní problémy jiných.

To mě překvapuje, že Vy jako ředitelka řešíte konkrétní případy…

Konkrétní případy neřeším, ale kde se dá, pomoc zprostředkuji. Většinou je to tak, že mě lidé kontaktují, protože mě znají, důvěřují mi a jsou ochotni povyprávět celý svůj příběh. A já teprve potom zjistím, kam je mohu nasměrovat. Systém sociálních služeb je složitý a názvosloví je z mého pohledu nečitelné. Co si třeba představíte pod slovem „nízkoprahové“? Navíc se pohybujete na pomezí segmentu sociálních služeb a zdravotnictví. Člověk, když má nějaký problém nebo krizi, třeba se mu vrátí maminka z nemocnice, tak to potřebuje rychle řešit a nemá čas složitě zjišťovat, kterou službu potřebuje. Takže já si vyslechnu příběh, ze kterého už poznám, co potřebuje. Jestli to je zdravotní péče nebo je prostě jen nutné odlehčit v pečování. Není nic horšího, než ho v první chvíli poslat třeba na domácí zdravotní péči, kde usoudí, že bude lepší se obrátit na pečovatelskou službu a už se v tomto složitém systému ztrácí.

Veškeré informace o poskytované pomoci najdete na jihlava.charita.cz

Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kdo žil ve starých domech v Pelhřimově napoví komentovaná prohlídka výstavy Pelhřimovští výtečníci
Komentovaná prohlídka výstavy Pelhřimovští výtečníci v podání kurátorky Miroslavy Kvášové se bude konat v úterý 18. ledna v 17 hodin ve výstavní síni zámku pánů z Říčan v Pelhřimově. Vstup je zdarma.
Výstava Pelhřimovští výtečníci je svým způsobem unikátní příležitostí uvidět dosud neviděné a nikdy nevystavené fotografie pelhřimovských osobností. Z bohaté nabídky portrétních fotografií ze sbírky muzea mohla být vybrána jen část, kritériem přitom nebylo povolání, společenské postavení nebo místo narození. Sešla se tak pestrá společnost osob nejrůznějšího zaměření a zájmů a bylo zjištěno i mnoho zajímavých skutečností, které dosud nejsou v obecném povědomí, ačkoliv mnoho z prezentovaných osobností je dodnes uchováno v paměti obyvatel Pelhřimova, a nejen Pelhřimova.

Architektonické památky Pelhřimova jsou dobře známé a hojně prezentované, ať už v publikacích, na pohlednicích nebo výstavách. Ale jací byli lidé, kteří v těch krásných starých domech žili, kdo v nich podnikali, studovali nebo prostě jen bydleli, kdo byli ti, kteří ke kráse Pelhřimova přispěli vybudováním nových, architektonicky hodnotných staveb?

Součástí výstavy Pelhřimovští výtečníci, která potrvá v muzeu až do 27. února, je tištěný katalog s medailonky osobností na vystavených fotografiích
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Dukovany a Temelín minimalizují plastový odpad
Chránit se proti nemoci covid-19 a přitom se chovat šetrně k životnímu prostředí. Takové opatření nově přijal ČEZ na obou jaderných elektrárnách. V Dukovanech a Temelíně od dnešního dne místo plastových obalů používají recyklovatelné krabičky na více použití. Jen v Dukovanech tak ročně ušetří plasty o objemu třicet tisíc litrů.
Místo jednorázové plastové krabičky těsnící box, který je možné použít opakovaně. V takzvané REkrabičce si nově mohou zaměstnanci jaderných elektráren odnášet své obědy.

„V souvislosti s protiepidemickými opatřeními se snažíme minimalizovat osobní kontakty. Například tím, že snižujeme kapacity našich jídelen a žádáme zaměstnance, aby si jídlo odnášeli do svých kanceláří. Zároveň ale v maximální možné míře snižujeme produkci plastových odpadů. Proto jsme se rozhodli přejít na recyklovatelné krabičky, které umožňují opakované použití,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

V důsledku dlouhodobých preventivních opatření s cílem omezit shromažďování vyššího počtu osob v jídelně a kantýnách elektrárny si strávníci odnášeli obědy nebo večeře v jednorázových plastových menuboxech do kanceláří. V Dukovanech tak měsíčně spotřebovali tisíc pět set plastových krabiček. S novým, opakovaně použitelným obalem, získají zaměstnanci recyklovatelný a plně těsnící obal a přitom pomohou i přírodě. Jednu krabičku přitom mohou lidé využít až čtyřsetkrát. Krabička umožňuje přenášet teplá jídla, polévky nebo saláty. Zaměstnanci ji získají proti vratné záloze 80 korun.

„Toto řešení je jedním z dalších projevů odpovědného chování k životnímu prostředí, kterým se snažíme posílit ekologický přínos provozu elektrárny i ve zdánlivě méně důležitých oblastech,“ konstatoval Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Významného snížení plastového odpadu jaderné elektrárny dosáhly v uplynulých letech přechodem krycích plastových fólií na látkové, omezením prodeje nápojů v plastových obalech a jejich nahrazení nápojovými stanovišti (fontánami). Pozornost energetici věnují v Dukovanech také zachycování povrchové dešťové vody do vsakovacích jímek nebo podporou ekologických projektů, jako je založení vlastní bylinkové zahrádky, výsadba vinohradu a ovocného sadu v těsné blízkosti elektrárny nebo podpora včelstev.

Další ochranná proticovidová opatření platí v Dukovanech i Temelíně dlouhodobě. V obou jaderných elektrárnách stále platí řada ochranných preventivních opatření. Vedle povinnosti nošení ochrany dýchacích cest energetici už déle než rok, přímo v elektrárně provozují testovací centrum. "V rámci prevence proti variantě omikron se elektrárna aktuálně připravuje na významné navýšení testování zaměstnanců v souladu s platným nařízením až na několik tisíc testovaných osob týdně a u profesí, které to umožňují, znovu zavedli výkon práce z domova," upřesnil tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Dnes energetici uzavřeli Infocentra a vstup do obou jaderných elektráren pro všechny exkurze a návštěvy. Elektrárny ale bude možné i nadále navštívit prostřednictvím virtuálních prohlídek, které jsou určeny pro školy i pro veřejnost. Například v lednu budou moci zaměstnanci využít hned další 3 termíny.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Na silnicích Vysočiny loni při nehodách zemřeli dva motorkáři
V loňském jsme vyšetřovali dopravní nehody, na nichž mělo účast celkem 133 motocyklistů (120 mužů a třináct žen). V 83 případech motocyklisté nehodu zavinili. Dva motocyklisté při nehodě zemřeli, patnáct se těžce zranilo a dalších 97 motocyklistů utrpělo lehké zranění. Bez zranění z dopravní nehody vyvázlo pouze 19 motocyklistů. Ve dvou případech policisté při vyšetřování okolností nehody zjistili, že motocyklista je pod vlivem alkoholu.
Motocyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu a případný střet s vozidlem nebo s pevnou překážkou končí ve většině případů úmrtím nebo těžkým zraněním motocyklisty. Nejzákladnější podmínkou bezpečné jízdy na motocyklu je používání prvků pasivní bezpečnosti. Důležitá je přilba, vhodné oblečení s reflexními prvky, pevná obuv a vhodné rukavice. Ale ani kvalitní výbava není zárukou bezpečného návratu, zejména pokud nezkušený motocyklista příliš riskuje a pokud nepřizpůsobí rychlost své jízdy stavu pozemní komunikace, hustotě provozu a počasí.

Pro bezpečný návrat motocyklistů z jejich cest je velmi důležité, aby řidiči motocyklů vždy jezdili s rozumem a nikdy nepřeceňovali své síly. Na silnicích se v dnešní době stále častěji objevují také mladí motocyklisté, kteří nemají zatím vůbec žádnou zkušenost s ovládáním silného stroje, takže velice snadno přecení své síly, motocykl nezvládnou a výsledkem je pak většinou havárie. Často ale bohužel s tragickými a zcela nevratnými následky. Je důležité, aby řidiči motocyklů vždy jezdili s rozumem a nikdy nepřeceňovali své síly.

Podle zkušeností dopravních policistů je jednou z nejčastějších příčin kolizí motocyklistů nezvládnutí stroje. Motocyklisté často nesprávně, nebo opožděně zareagují na vzniklou situaci a správný manévr, nebo jeho dokončení nezvládnou. Motocykl se pak stává neovladatelný a následky mohou být tragické. Z praxe dopravních policistů všeobecně vyplývá, že motocyklisté často podceňují i důležitost přilby a náležité výbavy.

Problémy mohou nastat u motocyklistů, kteří ještě nemají dostatečné zkušenosti s řízením motocyklu, kteří se po zakoupení výkonného stroje, nenaučí dokonale zvládnout jeho ovládání a problémy pak nastávají při průjezdech zatáčkou, či předjíždění. Rovněž tak nemají dostatečnou zručnost při zvládnutí stroje ve smyku a v samotném předvídání kolizních situací. Do nebezpečné situace se mnozí mohou dostat i při jízdě ve skupině motocyklistů, kdy nebývají dodržovány bezpečné vzdálenosti mezi stroji a reakce na „přibrzdění“ vpředu jedoucího stroje může vyvolat řetězovou nehodu vzadu jedoucích strojů.

„Na chování motorkářů na silnicích se budeme zaměřovat v rámci našeho dohledu nad silničním provozem také v letošním roce", dodává vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina plk. Mgr. David Jirák s tím, že nejčastějším zjištěným přestupkem v případě řidičů motocyklů bývá překročení nejvyšší povolené rychlosti.

Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024