středa
Z
pět na hlavní stránku...
12.1 2022
(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...)
:
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!
Reklama v Regionalistu...
Reklama v Regionalistu...
R
evue
R
egionalistu:
Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...
Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...
Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...
Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...
Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...
Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...
Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...
Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...
Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...
Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně
Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
Dosavadní prorektor pro tvůrčí a projektovou činnost a vedoucí katedry technických studií Zdeněk Horák vystřídá v červenci jako rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava Václava Báču. Ve středu 12. ledna 2022 ho zvolil akademický senát.
zvětšit fotografii...
Funkční období nového rektora by mělo začít 24. července a trvat následující čtyři roky. Na návrh akademického senátu podaný prostřednictvím ministra školství musí být ještě jmenován prezidentem. Poté nahradí dosavadního rektora Václava Báču, který už po dvou funkčních obdobích do čela vysoké školy znovu kandidovat nemohl. Horák byl ve volbě jediným navrženým kandidátem, získal 13 hlasů. Pro zvolení byla potřeba nadpoloviční většina hlasů všech členů akademického senátu, tedy alespoň osm.
Po zvolení poděkoval budoucí rektor zástupcům akademické obce za vyjádřenou podporu a důvěru. Horák, jenž působí na VŠPJ od roku 2015, vystudoval biomedicínské a rehabilitační inženýrství na ČVUT v Praze. Své doktorské studium v oboru biomechaniky absolvoval tamtéž. V roce 2015 se habilitoval na své alma mater docentem v oboru aplikované mechaniky. Dlouhodobě se zabývá materiálovým výzkumem, návrhem, konstrukcí a testováním strojních součástí a zdravotnických prostředků. Od roku 2014 působí jako soudní znalec v oboru forenzní biomechaniky a technického stavu implantabilních zdravotnických prostředků. Kromě VŠPJ vyučuje Horák také na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
Budoucí rektor uvedl, že bude usilovat o rozšíření nabídky profesně orientovaného studia. Nejpokročilejší je v současné chvíli příprava bakalářského programu Aplikované zemědělství. Škola by se podle něj měla soustředit i na rozvoj navazujících magisterských oborů, aby mohla nabízet úplné vysokoškolské vzdělání. Současný rektor Báča věří, že jeho nástupce naváže na jeho práci. „Dlouhodobě se podílel na vedení vysoké školy. Myslím, že máme velmi podobné vize o jejím dalším směřování,“ uvedl.
Vendula MAREŠOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
Pořídit dobrou fotku mimořádného obyvatele táborské zoologické zahrady Masotry je velmi vzácné. Ošetřovatelce Nele Truhlářové se však podařilo zachytit tohoto samce vzácné fosy madagaskarské na zemi, kam ho nalákala čerstvá porce krmení. Krátký odpočinek po vydatném obědu byl tím pravým okamžikem k získání krásné fotky.
zvětšit fotografii...
Fosa madagaskarská patří k nejohroženějším zvířecím druhům na celém světě. Ve volné přírodě přežívá už jen pár posledních tisíc jedinců. V evropských zoologických zahradách žije podle posledních aktuálních dat pouze 79 jedinců fosy, v Česku ji kromě Tábora chovají už jen v jedné další zoo. Táborská zoologická zahrada vzácnou fosu madagaskarskou chová díky zapojení do Evropského záchovného programu EEP zaštiťovaného Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA).
Pochází z Madagaskaru, kde je vrcholovým predátorem. V přírodě loví lemury a menší savce, plazy a ptáky. I když se nejvíce podobá malé pumě, ke kočkám má evolučně poměrně daleko. Díky molekulárně biologickým studiím se přišlo na to, že nejbližšími příbuznými madagaskarských šelem jsou takzvané promykovité šelmy. Fosa je anatomicky výborně přizpůsobena pro život v korunách stromů, kde se i díky dlouhému ocasu dokáže velmi obratně pohybovat a lovit. Jedná se solitérní zvíře, partneři se potkávají pouze v období páření. Mimo toto období jsou jedinci vůči sobě velmi agresivní. Fosy jsou nejaktivnější během soumraku a rozbřesku.
Zoologická zahrada v Táboře je pro veřejnost v zimním období až do konce března otevřená o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 16:00.
Filip SUŠANKA
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
Neznámý vandal poškrábal lak na levé straně osobního auta Seat v době od sedmé hodiny ráno neděle 9. ledna do čtvrté hodiny odpoledne následujícího dne zaparkovaného v ulici Revoluční v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Majiteli způsobil škodu kolem osmi tisíc korun. Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
zvětšit fotografii...
Opilé muže policisté převezli na záchytku
V úterý 11. ledna krátce před půl devátou večer přijali policisté oznámení o dvou opilých mužích, kteří v domě na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši fyzicky napadali jiné osoby. Operační důstojník na místo ihned vyslal policejní hlídku. Ke zranění osob nedošlo. Dvoutisícová škoda na majetku však byla vyčíslena na rozbité skleněné výplni dveří. "Policisté u opilých mužů provedli dechové zkoušky. Dvaatřicetiletý muž nadýchal 3,53 promile alkoholu a jednatřicetiletý muž 2,63 promile. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že budou muži nadále v jednání pokračovat, policisté je zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Dále jsou muži podezřelí z přestupkového jednání proti občanskému soužití a proti majetku.
Opilého muže policisté zajistili
V úterý 11. ledna přijali policisté po čtvrté hodině odpoledne na tísňové lince oznámení o fyzickém napadení, ke kterému došlo v domě v okrajové části Jihlavy. "Agresivní muž dle přijatého oznámení napadal své blízké. Na místo vyjeli policisté a provedli šetření. Nikdo neutrpěl zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření. Dále zjistili, že mezi dvěma muži došlo nejprve ke slovní rozepři, která vyústila ve fyzický útok, při kterém si vyměnili rány do hlavy. Sedmapadesátiletý muž byl pod vlivem alkoholu, při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.
Muž měl přes jedno a půl promile alkoholu
V úterý 11. ledna byli policisté v Třebíči před jedenáctou hodinou večer přivoláni na ulici Gen. Svobody, kde ležel na parkovišti mezi stojícími vozidly muž. Na místo vyjela policejní hlídka situaci prověřit. "Policisté zjistili, že se jedná o opilého jednasedmdesátiletého muže. Těžko komunikoval, necítil se dobře a vzhledem k mrazivému počasí byl prochladlý. Policisté mu poskytli pomoc a přivolali na místo zdravotnickou záchrannou službu. Při dechové zkoušce muži naměřili hodnotu 1,59 promile alkoholu. Zdravotníci ho odvezli do nemocnice na vyšetření", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Test byl u řidiče pozitivní na drogy
V úterý 11. prosince kolem půl jedné ráno zastavili policisté v ulici Svatovojtěšská v Havlíčkově Brodě osobní auto Volvo, jehož řidičem byl osmadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Řidička byla pod vlivem drog
V úterý 11. ledna zastavili policisté kolem třetí hodiny odpoledne řidičku vozu Škoda, která jela od Brtnice na Jihlavu. "Při provedeném testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou zjistili u ženy pozitivní hodnotu na amfetamin. Dechová zkouška u ní byla negativní. Lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu se řidička bezdůvodně odmítla podrobit. Další jízdu jí policisté zakázali a na místě ženě zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupků na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
Výstava s titulem Humor Jiřího Slívy bude zahájena slavnostní vernisáží v pátek 14. ledna v 17 hodin v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Humor, který je obvykle postaven na paradoxu – postavení jinak seriózních a běžných námětů do nečekaných kontrastů. Úvodní slovo přednese autor Jiří Slíva, který také zahraje a zazpívá.
zvětšit fotografii...
Díla Jiřího Slívy dosahují komiky ne formou kresby, ale spíše groteskností a jedinečností nápadu. Jeho humor je srozumitelný, jasný. Jeho nadhled a inteligentní pohled na svět kolem nás vytváří jemný gentlemanský humor, humánní a humanistický zároveň, který v dnešní době chybí. Mnohé z jeho nápadů nejsou jen vtipné gagy, ale hluboké popisy naší doby a tím se chtě nechtě stává i politicko-společenským karikaturistou. Rádi bychom tímto humorem trochu odlehčili problémy spojené s pandemií a umožnili návštěvníkům se pobavit a načerpat trochu optimismu.
Plzeňský rodák Jiří Slíva, který oslaví v polovině roku 2022 významné životní jubileum, se vedle kresby věnuje grafice a knižní ilustraci. Kromě toho píše verše pro děti, texty písní a je autorem mnoha českých poštovních známek. První kniha veršů mu vyšla v Albatrosu už v roce 1987 a postupem doby k ní přibyly desítky dalších.
Během své stále aktivní tvorby mnohokrát samostatně vystavoval v Česku i ve světě, vyšla mu řada samostatných knih a přes sto padesát dalších titulů ilustroval. Vydal knihy kreseb a grafik u nás, ale hlavně v zahraničí. Jeho kresby a karikatury byly a jsou publikovány v New York Times, Wall Street Journal, Stern, Die Welt, Le Monde, Playboy a mnoha dalších světových periodikách. Pravidelně uveřejňuje své karikatury i v týdeníku Euro.
Jeho tvorba mu vynesla mnoho mezinárodních ocenění, z nichž první byl Zlatý klobouk v Knokke-Heist v Belgii v roce 1981. Svými díly je zastoupen ve sbírkách např. Moravské galerie v Brně, Muzeu karikatury v Kremži, Sbírce karikatur a cartoons v Basileji, Muzeu kulturních dějin kávy v Curychu a řadě dalších institucionálních i soukromých sbírkách.
Výstava potrvá do 13. března.
- zprav -
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně
Policisté z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zaměřovali loni svoji činnost v rámci běžného výkonu služby a při mimořádných bezpečnostních opatřeních zejména na problematiku odhalování nelegální migrace. Jejich každodenní služba se orientovala také na oblast nelegálního zaměstnávání cizinců a v souvislosti s jednotlivými nařízeními Vlády České republiky týkající se šíření onemocnění COVID-19 se kontroly dotýkaly porušování krizových a mimořádných opatření ze strany cizích státních příslušníků. Právě proto vyžadoval výkon služby cizinecké striktní dodržování velice přísných hygienických opatření v souvislosti s ochranou před rozšířením této nákazy.
zvětšit fotografii...
Na základě vyhodnocených poznatků a vývoje tranzitní nelegální migrace jsou na teritoriu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyhodnoceny dlouhodobě jako rizikové lokality dálnice D1 (Brno - Praha) a silnice I/38 (Znojmo – Jihlava – Havlíčkův Brod). Obě komunikace byly v minulých letech využívány k transportu migrantů ze třetích zemí do cílových destinací, zejména do Spolkové republiky Německo a do skandinávských zemí. K přepravě migrantů byla využívána i nadále mezinárodní kamionová a autobusová doprava, dále osobní a dodávková motorová vozidla. Pozornost při každodenním výkonu služby byla věnována především těmto vozidlům, a také mezinárodním autobusovým linkám projíždějícím Krajem Vysočina.
Uplynulý rok byl výkon služby cizinecké policie zaměřený na kontrolu dodržování krizových a mimořádných opatření souvisejících s pandemií COVID-19. Konkrétněji se jednalo především o kontrolu nařízení vlády spojené s dodržováním zákazu vstupu na území České republiky pro všechny občany třetích zemí, pokud se na ně nevztahovaly výjimky uvedené v platném ochranném opatření. Policisté odboru cizinecké policie se podíleli na realizaci jednotlivých opatření zaváděných v souvislosti se šířením onemocnění COVID-19.
V roce 2021 řešili policisté odboru cizinecké policie celkem 37 záchytů tranzitujících nelegálních migrantů přes území České republiky. V celkovém součtu se jednalo o 88 cizinců. V naprosté většině šlo o záchyty na dálnici D1 (Brno - Praha). K přepravě migrantů byla využívána dodávková a nákladní motorová vozidla, případně osobní motorová vozidla. Cizinci cestovali zejména ukryti na ložné ploše návěsů kamionů nebo na nápravě kamionů, případně k přepravě využívali osobní automobily. Cestovali většinou bez cestovního dokladu a patřičného povolení k pobytu na území členských států EU. Na území České republiky byli dopraveni z území sousedních států Rakouska nebo Slovenska. Především šlo o migranty pocházející z Afghánistánu, Maroka, Sýrie, Alžírska a Turecka.
„Již koncem roku 2020 jsme zaznamenali specifický a nebezpečný modus operandi přepravy migrantů na podvozcích nákladních vozidel, který v roce 2021 doznal značného progresu. Na teritoriu Kraje Vysočina bylo zjištěno 36 cizinců, kteří takto skrytě cestovali přes území České republiky. Jednalo se především o státní příslušníky Maroka a Alžírska. V celostátním srovnání odhalených případů migrantů v úkrytu se odbor cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina řadí na druhé místo za Jihomoravským krajem,“ doplnil plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
V roce 2021 bylo odborem cizinecké policie na Vysočině zahájeno celkem 129 správních řízení ve věci správního vyhoštění z území členských států. Jednalo se o cizince, kteří na našem území pobývali nelegálně, tedy bez patřičného víza či povolení k pobytu nebo procházeli evidencí nežádoucích osob anebo vykonávali pracovní činnost, pro kterou neměli povolení. Z hlediska státní příslušnosti bylo nejvíce případů správních řízení vedeno s občany Ukrajiny a Moldavska. Z celkového počtu správních řízení byli cizinci ve 26 případech zaměstnáni bez povolení k zaměstnání, ačkoliv je toto podmínkou výkonu zaměstnání. Nejčastěji se jednalo o pracovníky z Ukrajiny a Moldavska.
Policisté odboru cizinecké policie na Vysočině zjistili loni 414 případů, kdy cizinci porušovali pobytový režim a neoprávněně pobývali na území České republiky, což je ve srovnání s předchozím rokem o 68% více. Postupem podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 604/2013 (tzv. Dublinské řízení) jsme v roce 2021 zahájili řízení ve 30 případech. V 65 případech byli cizinci umístěni do Zařízení pro zajištěné cizince k realizaci správního vyhoštění z území ČR.
Pokud se týká dalších činností, policisté odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se zaměřili na padělky veřejných listin a cestovních dokladů, a také na odhalování pachatelů trestné činnosti souvisejících s převaděčstvím migrantů. Policisté z oddělení dokladů a specializovaných činností odboru cizinecké policie prováděli loni specifické činnosti zaměřené na zkoumání pravosti cestovních dokladů, řidičských průkazů, ale i dokladů předkládaných cizinci při žádostech o pobyt na území České republiky.
Na úseku přestupkového jednání bylo v roce 2021 řešeno celkem 2972 přestupků, z toho dle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů 1442 přestupků a 1550 dle jiných zákonů. Ve 364 případech byly přestupky oznámeny správnímu orgánu, kdy šlo především o oznámení porušování ochranných opatření ze strany cizinců.
Během výkonu služby, zejména při pobytových a silničních kontrolách, bylo v loňském roce zjištěno 21 neregulérních dokladů. Jednalo se především o padělky dokladů ze států Evropské Unie, kterými si cizinci ze třetích zemí legalizovali pobyt na území České republiky. Padělané doklady byly zneužívány i pro výkon pracovní činnosti, pro kterou cizinci nemají povolení. V 63 případech byla zpracována dokumentace pro Národní centrum pro kontrolu dokladů Ředitelství služby cizinecké policie v souvislosti s nalezenými, zaslanými nebo postoupenými doklady a neregulérními doklady.
V průběhu roku 2021 bylo jednotlivými odděleními odboru cizinecké policie provedeno celkem 11 306 pobytových kontrol, z čehož 772 pobytových kontrol bylo provedeno v zařízeních poskytujících ubytovací služby, 1 594 kontrol v objektech pro výdělečnou činnost a 8 940 ostatních kontrol. V rámci všech pobytových kontrol bylo zkontrolováno bezmála 30 000 cizinců.
Součinnostní akce zaměřené na odhalování případů nelegální migrace, nelegální práce a dodržování jednotlivých ustanovení zákona o pobytu cizinců na území České republiky byly prováděny ve spolupráci s pracovníky oblastního inspektorátu práce, živnostenského úřadu, celního úřadu a dalšími složkami policie.
Eva ŠINKOVSKÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Z
pět nahoru na obsah...
Č
tvrtek
1. 6. 2023
• Malování proudem, leptání lžiček, výroba elektřiny rotopedem aneb Dětský den v infocentru elektrárny Dukovany
• Pelhřimovská nemocnice připravila benefity pro prvodárce, po prvním odběru krve do letního kina nebo do bazénu zdarma
• Pouť na Křemešník o víkendu - mše svaté i kulturní program
• Haškovy oslavy - kulatý stůl na téma první světová válka jako zásadní zlom a inspirace pro literární díla různých českých autorů na hradě Lipnici
• Motorkáři řádili ve Žďárských vrších, policie prosí o pomoc s pátráním veřejnost
• Z policejního deníku: zloděje peněženky policisté dopadli; opilá řidička bourala
S
tředa
31. 5. 2023
• Policisté pátrají po fence slyšící na jméno Scheila
• Dálkový pochod Měřínská padesátka již v sobotu, na trasu vyrazí pěší i cyklisté
• Záchranáři v Telči, Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí a Humpolci budou mít nová stanoviště za 180 milionů korun
• Policisté žádají svědky, kteří viděli střet auta s nezletilým chodcem v Třebíči, o pomoc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; opilá řidička bourala
Ú
terý
30. 5. 2023
• Děti budou v táborské zoo soutěžit a řešit zábavné rébusy a úkoly
• Kemp mediků v pelhřimovské nemocnici se uskuteční v termínu 4. - 7. září, přihlášky lze posílat do konce června
• Za odpad lze zaplatit opět až do konce června, převodem z účtu musí. lidé zaplatit za každého člena rodiny zvlášť
• Z policejního deníku: krádež ve stavební buňce; kriminalisté dopadli distributory drog
P
ondělí
29. 5. 2023
• Přednáška věnovaná houbám rostoucím v borech v jihlavském muzeu
• V domě kultury ve Žďáře nad Sázavou probíhá interaktivní výstava stavebnice LEGO, návštěvníci si mohou postavit třeba město podle vlastní fantazie
• Lékaři na očním oddělení v Jihlavě mají za sebou jedinečný zákrok, pomohli pacientovi s diabetem
• Traktor se ztratil na Ústecku a v úkrytu dojel až na Vysočinu schovaný v návěsu kamionu
• Z policejního deníku: vloupání do garáže, škoda je sto tisíc; tři ženy a jeden muž se poprali na ubytovně
N
eděle
28. 5. 2023
• Vycházka pro milovníky přírody na rosnatkovou louku u osady Odranec v sobotu
• Začátek června bude v jihlavské zoologické zahradě tradičně patřit dětem
• Výpadovka z Jihlavy na Brno v Heleníně bude po celý červen řízena semafory
• Z policejního deníku: krádež dřeva za sedmdesát tisíc; cyklista boural, nadýchal přes 2,6 promile
• Dopravní policisté budou v úterý v rámci soutěže řídit křižovatku na ulici Jiráskova - Fritzova v Jihlavě
S
obota
27. 5. 2023
• Zemřel světoznámý egyptolog a přibyslavský rodák Jaromír Málek
• Přednáška o historii Židů na Havlíčkobrodsku připomene nejen památky, ale i osudy rodin
• Sokolí love story nad Jadernou elektrárnou Dukovany, mladí sokoli letos z hnízda nevyletí
P
átek
26. 5. 2023
• V Třebíči byly během května položeny čtyři stolpersteiny
• Z policejního deníku: neznámý zloděj se vloupal do auta, škoda je přes 40 tisíc; kriminalisté dopadli distributora dtog
• Zemřel Ján Tinka, bývalý vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu
• Umělci, kteří se scházejí v muzejní kavárně v Jihlavě, tu vystaví svá díla
• Družiny jihlavských základních škol budou během července a srpna otevřeny od šesti do 15.30 hodin, rodiče tam mohou děti přihlásit do 16. června
• Lékařům a sestřičkám v nemocnici v Jihlavě instalují počítače za miliony
Č
tvrtek
25. 5. 2023
• U studánek Vitulka a Barborka ve Třech studních opět zazní kantáta Bohuslava Martinů
• Pracovníci Služeb města Jihlavy nově čistí i kontejnery na separovaný odpad
• Příměstský tábor havlíčkobrodského muzea má pro děti ještě několik volných míst
• Krádež peněz z bankomatu cizincům neprošla
• Den melanomu v třebíčské nemocnici opět odhalil závažná onemocnění kůže
• Podvody s investicemi do různých komodit, místo očekávaných zisků přicházejí o nemalé finanční prostředky
• Z policejního deníku: vloupání do autobusů; muži se poprali, jeden skončil v nemocnici
S
tředa
24. 5. 2023
• Do Polničky se na víkend sjede sedm řezbářů; obci vyřežou sochy pro betlém
• Přednáška Nenávidění miláčkové v podání Kláry Bezděčkové v telčském muzeu
• Při krádežích způsobili muži škodu za více než půl milionu korun
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát zlikvidoval pyrotechnik; policisté vykázali agresivního opilého muže z domu
Ú
terý
23. 5. 2023
• Jihlavský tunel bude v sobotu pro veřejnou dopravu uzavřen
• Přijďte v sobotu do táborské zoo oslavit narozeniny fosy Masotry
• Městské sady v Pelhřimově by byly pro discgolf ideální, míní nadšenci, kteří ho představili veřejnosti
• Knihovna v Jihlavě bude do pátku zavřená, knihovnice lepí čipy na třicet tisíc svazků
• V jihlavské nemocnici umí skvěle poradit a pomáhat pacientům, důkazem je ocenění od ministra
• Z policejního deníku: řidiči pod vlivem alkoholu a drog; řidička najela do svodidel, skončila v nemocnici
• Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté v celé České republice každoročně pátrají po stovkách ztracených dětí
• Pro pervitin si obviněný muž z Jihlavska jezdil do Prahy
P
ondělí
22. 5. 2023
• Noc v havlíčkobrodském muzeu letos v duchu Jaroslava Haška
• Meteorologové varují před silnými bouřkami, krupobitím i větrem
• Třiatřicetiletý řidič Škody Suberb se řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 222 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: opilý zloděj ukradl boty, skončil na záchytce; opilí řidiči bourali
N
eděle
21. 5. 2023
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka artefaktů z první světové války
• Muzeum v Telči chystá výstavu fotografií Jindřicha Štreita s titulem Jak šel čas
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl trezory s penězi i nabíječku k telefonu; cizinec řídil opilý
S
obota
20. 5. 2023
• Nové expozice v muzeu ve Velkém Meziříčí připomínají rodáky Zdenku Vorlovou Vlčkovou a Františka Závišku
• Lidé budou moci zavzpomínat na své blízké při koncertu Epydemye pro Bárku
• Práce na revitalizaci rybníka Stráž v Pelhřimově pokračují, bude zde cyklostezka i relaxační zóna
• Novoměstská nemocnice pořádá další Kurz první pomoci, zájemci se mohou hlásit do pátku 2. června
P
átek
19. 5. 2023
• Rekordmany roku bude Agentura Dobrý den dekorovat v Senátu
• Muž u Sirákova spadl z vlečky za jedoucím traktorem, na místě zemřel
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; policisté dopadli zloděje
Č
tvrtek
18. 5. 2023
• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířila pestře zbarvená kachnička mandarínská
• Náměšť nad Oslavou slaví sté výročí povýšení na město; lidé se mohou těšit na bohatý program
• Loupežné přepadení seniorky policisté objasnili
• Pelhřimovské Muzeum rekordů zaregistrovalo největší sochu Ježíše
• Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open klepe na dveře, pozve na Zelenou horu i další místa
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl boty; opilý řidič boural
S
tředa
17. 5. 2023
• Legiovlak zůstane v Přibyslavi do neděle, poté ho parní lokomotiva přetáhne do Pacova
• Výstavu s titulem PŘED BARÁKEM. Veřejné umění Pelhřimova zahájí komentovaná prohlídka
• Na svazích kolem Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou se pasou beránci
• Nové nájezdy, zvonky i Euroklíč; jihlavská radnice je dostupná i pro handicapované
• V autě muž převážel pervitin a marihuanu
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje kovových zábran; muž dluží alimenty
Ú
terý
16. 5. 2023
• Akordeonový koncert v podání Jitky Baštové spojený s ochutnávkou francouzských vín v novoměstské galerii
• Lidická kolonie v Jihlavě bude mít nový vodovod i povrch silnice
• Haškovy kulaté stoly na téma byrokracie a první světová válka
• Policisté radí, jak můžete nejlépe zabezpečit svůj rekreační majetek
• Policisté kontrolovali provoz na dálnici D1 na Vysočině, zjistili zakázané předjíždění kamionů
• Z policejního deníku: krádež plotu za 70 tisíc; hledaný muž putoval do vězení; násilníka vykázali policisté z bytu
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!