Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 14.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

V Tyršových sadech v Třebíči přibude socha prezidenta T. G. Masaryka
Bronzová socha čestného občana Třebíče, prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka přibude v Tyršových sadech v Třebíči. Autorkou sochy je umělkyně z Vysočiny Tea Smetanová, jejíž specializací je figurální tvorba. Socha bude odhalena ve druhé polovině září
Vznik Tyršových sadů je datován do roku 1903, park má rozlohu zhruba dva hektary. Pojmenovány jsou po historikovi umění, estetikovi a zakladateli Sokola Miroslavu Tyršovi.

„T. G. Masaryk se stal čestným občanem Třebíče v roce 1918. Každoročně si připomínáme osmadvacátý říjen i 7. březen, kdy se Masaryk narodil. Ve městě chybí důstojné místo, kde by se mohl shromáždit větší počet lidí a uctít jeho památku nebo oslavit demokracii. Máme Masarykovu vyhlídku, ale tam je málo místa. Tyršovy sady jsme vybrali nejenom proto, že se jedná o prvorepublikový park, ale také proto, že jsou vedle školy T. G. Masaryka, takže to do sebe hezky zapadá,“ uvedl důvody pořízení nového uměleckého díla starosta Třebíče Pavel Pacal.

Ani datum umístění sochy v září není náhodné. „Bude to v rámci oslav stoletého výročí školy, začala totiž fungovat v září 1922. V té době navíc budeme otevírat zrekonstruované Karlovo náměstí, takže bychom z toho chtěli udělat takový cyklus akcí po Třebíči,“ uvedl Pavel Pacal.

S Tyršovými sady má radnice další plány. “Máme projekt k úpravě tohoto prostoru a doplnění zeleně. Úpravy parku proběhnou v následujících letech,“ doplnil místostarosta Pavel Janata, který má životní prostředí a s tím i správu městské zeleně ve své gesci.

Bronzová socha vyjde město na 800 tisíc korun a bude stát na místě, kde nyní stojí plastika vázy. Ta bude přesunuta na jiné místo v sadech tak, aby atmosféra prvorepublikového parku byla zachována.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Archeologové našli pod starým domem v Jihlavě mince, fragment porcelánové panenky či keramický džbán
Před zahájením rekonstrukce historického domu na Masarykově náměstí v Jihlavě odkryli archeologové suterén z 13. století, ranně novověkou studnu a pozdně středověkou pec. Mezi nejvýznamnější nálezy patří kvalitně dochované brakteáty, tedy jednostranné mince z velmi tenkého střížku, fragment porcelánové panenky či keramický džbán.
„Střepy keramického džbánu jsme našli ještě při letní sondáži, zajímavé ale je, že jsme jej ze střepů dokázali složit úplně celý. Střepy džbánu jsme totiž našli zapečené v podzemní vrstvě z 16. století, kdy město často sužovaly požáry,“ doplnil Šimon Kochan z organizace Archaia Brno, která výzkumy při rekonstrukcích na území města většinou provádí.

Archeologové budou na stavbu i nadále dohlížet a zkoumat například sklep, ve kterém bude výtahová šachta. Stavbu bude po dobu 20 měsíců, tedy až do podzimu roku 2023, provádět firma Pozemní stavby Jihlava, spol. s r. o., která předložila nejvýhodnější nabídku a vyhrála výběrové řízení na zhotovitele stavby. Na projekt získalo město dotaci 38,55 milionů korun.

„V domě budou provedeny rozsáhlé restaurátorské práce, interiér bude dispozičně upraven po vzoru renesanční, resp. klasicistní stavby, stávající okna budou nahrazena dovnitř otvíravými klasicistními okny podle dostupné historické dokumentace. Fasáda domu bude opravena a doplněna novými prvky. Střecha bude mít nový krov a vznikne zde velkoprostorové podkroví. Ve dvoře bude dostavěna zimní zahrada, kterou bude využívat čajovna. Celý objekt bude bezbariérově přístupný díky vestavbě výtahu,“ doplnil náměstek pro obnovu Městské památkové rezervace Martin Laštovička.
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté zjistili časně ráno na D1 54 přestupků; řidiči kamionů ohrožují stáním mimo vyhrazená parkoviště ostatní řidiče
Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov a z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se dnes, v pátek 14. prosince, časně ráno zapojili do mimořádné dopravně bezpečnostní akce na dálnici D1.
Celkem pět policejních hlídek se zaměřilo od 4.00 hodin zejména na kontrolu míst, kde především řidiči nákladních vozidel a jízdních souprav parkují mimo vyhrazená parkoviště a ohrožují tak bezpečnost a plynulost v silničním provozu. Jedná se o nájezdy a sjezdy z dálnice, a také odbočovací a připojovací pruhy na dálnici D1. Stání jízdních souprav v těchto místech je především při snížené viditelnosti velice nebezpečné pro ostatní řidiče, kteří mohou stojící vozidlo snadno přehlédnout a narazit do něj.

Policisté při ranní akci jsme zjistili 54 přestupků v dopravě, za které policisté uložili na místě pokuty v příkazním řízení v celkové výši téměř 27 000 korun. Ve 42 případech se jednalo o přestupky řidičů kamionů, kteří parkovali s vozidly mimo vyhrazená parkoviště a ohrožovali tak bezprostředně ostatní účastníky silničního provozu. Všechny řidiče jsme z místa vykázali a uložili jim na místě pokutu v příkazním řízení.

Z ostatních přestupků nad špatné stání se jednalo také o nevyhovující technický stav vozidel, nevěnování se řízení a chybějící elektronickou dálniční známku.

Podobné akce budou na dálnici D1 pokračovat i v dalším období.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda je 35 tisíc; recidivistka ukradla kabát; agresivní opilý muž skončil na záchytce
Policisté pátrají po pachateli, který se ve středu 12. ledna před pátou hodinou večer na parkovišti u obchodního domu v ulici Jiráskova v Jihlavě vloupal do zaparkovaného auta VW Sharan a způsobil škodu přibližně za pětatřicet tisíc korun. Zloděj vzal notebook a batoh, ve kterém byla mimo jiné peněženka s finanční hotovostí, doklady a platební karty. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Případ prověřují, po pachateli a odcizených věcech pátrají. Zároveň opakovaně apelují na občany, aby nenechávali při odchodu v zaparkovaných vozidlech peněženky, mobilní telefony, notebooky, cennosti a zavazadla. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Recidivistka ukradla v obchodě kabát
Policisté objasnili případ krádeže v obchodě, ke kterému došlo vloni na podzim v Jihlavě. Ze spáchání trestného činu je podezřelá sedmatřicetiletá žena, recidivistka, která byla v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán. "Přesto žena na konci října odcizila v prodejně na ulici Pelhřimovská po páté hodině večer zboží v hodnotě 1 500 korun. Z obchodu si bez zaplacení odnesla dámský kabát. Po přijetí oznámení o krádeži začali policisté případ prověřovat. Na základě šetření se jim podařilo ženu vypátrat", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policejní inspektor jí sdělil podezření ze spáchání přečinu krádeže, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Vloupání do garáže
Policisté pátrají po zloději, který se v době od pátku 7. ledna do dopoledních hodin středy 12. ledna v ulici Trocnovská v Havlíčkově Brodě vloupal do garáže. "Pachatel násilím vnikl vraty do zajištěné garáže, odkud odcizil kufr s nářadím. Dále zde u zaparkovaného vozu Toyota robil dvě okna a poškrábal lak vozidla. Škoda, kterou svým jednáním pachatel způsobil, byla předběžně vyčíslena na částku kolem dvanácti tisíc korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a trestného činu poškození cizí věci. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají.

Opilý agresivní muž skončil na záchytce
Ve čtvrtek 13. ledna byli policisté po osmé hodině večer přivoláni k domu v obci na Náměšťsku na Třebíčsku, kde se nacházel opilý agresivní muž. "Choval se ke svému okolí útočně a vyhrožoval napadením. Na místo vyjeli po přijetí oznámení policisté. Po příjezdu učinili opatření, aby nemohlo docházet k násilnému jednání. Opilého čtyřiačtyřicetiletého muže zajistili. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,76 promile alkoholu. Opilého muže odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Řidič pod vlivem drog
Ve čtvrtek 13. ledna zastavili policisté řidiče, u něhož test na drogy vykázal pozitivní výsledek. Osobní auto Škoda kontrolovala policejní hlídka kolem jedenácté hodiny dopoledne na ulici Nádražní v Pelhřimově. "Test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami byl pozitivní na kokain. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Ve čtvrtek 13. ledna krátce před devátou hodinou dopoledne zastavili policisté na silnici druhé třídy v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku osobní auto Škoda. "Řidič se na výzvu podrobil dechové zkoušce, jejíž naměřená hodnota činila 0,90 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla pozitivní. Policisté muži další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", informovala S. Rázlová.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté zastavili ve čtvrtek 13. ledna před půl čtvrtou ráno u obce Zahradiště na Žďársku osobní auto Škoda. "Provedená lustrace ukázala, že jeho dvaatřicetiletý řidič za volant usedl v době vysloveného zákazu. Ten mu v březnu loňského roku vyslovil okresní soud na dobu dvou let. Policisté muži na místě další jízdu zakázali", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

U Mirotína na Pelhřimovsku zemřela po nárazu osobního auta do stromu spolujezdkyně
Jeden člověk zemřel a další utrpěl zranění po nárazu osobního auta do stromu. Nehoda se stala na silnici II/135 u Mirotína na Pelhřimovsku v pátek 14. ledna krátce po desáté hodině ráno.
"Prvotním šetřením na místě policisté zjistili, že devětačtyřicetiletý řidič osobního vozidla Renault projížděl po silnici a z dosud nezjištěných příčin vyjel mimo komunikaci, kde s vozidlem narazil o stromu. Při nehodě utrpěl středně těžké zranění, se kterým byl převezen do zdravotnického zařízení. Jeho spolujezdkyně utrpěla těžké zranění, kterému podlehla", informovala mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.

"Na místo události byla neprodleně vyslána lékařská posádka z Pelhřimova a záchranáři z Kamenice nad Lipou. Ve vozidle, které vyjelo mimo komunikaci a narazilo do stromu, cestovaly dvě osoby. Řidič utrpěl středně těžká zranění a po nezbytném ošetření byl předán do péče Letecké záchranné služby Jihočeského Kraje, která ho následně transportovala do českobudějovického traumacentra. Spolujezdkyně utrpěla zranění neslučitelná se životem, kterým podlehla ještě před našim příjezdem", informoval mluvčí záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

Na místě nehody zasahovala jednotka hasičů z Kamenice nad Lipou, která vyprostila usmrcenou osobu z osobního auta.

Příčiny a okolnosti nehody policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ohlédnutí pracovníků Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Vrakbar za rokem 2021
Rok se s rokem sešel a my máme nyní příležitost věnovat čas krátkému poohlédnutí za uplynulým obdobím v roce 2021.
Jak už u nás bývá zvykem, tak i do tohoto roku jsme vstoupili s pořádně našlápnutým krokem, plní elánu a odhodlání do dalších nových výzev. Všichni jsme si uvědomovali, že je potřeba posilovat odvahu, odolnost a odpovědnost, a to nejen v každém z nás, ale i v celé společnosti, abychom společně překonali koronavirové nástrahy.

I my jsme si v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež (NZDM) Vrakbar Jihlava (dále jen Vrakbar) prošli mnohými protiepidemickými opatřeními, které bylo nutné řádně dodržovat a řídit se jimi – přeci jenom platí, že jsme v tom všichni společně. To nás ovšem nezastavilo, abychom rok 2021 ochudili o pořádání akcí ve Vrakbaru. Dali jsme hlavy i síly dohromady, šlápli do našich pro-sociálních vrtulí a uskutečnili několik akcí, ovšem vždy v souladu s vládními proticovidovými opatřeními. Pojďme se k nim nyní ve zkratce vrátit.

Světový den bez tabáku si tradičně připomínáme poslední den v květnu. V rámci terénní činnosti jsme využili tohoto data a uskutečnili akci, která spočívala v předávání informací například o rizicích vlivu kouření na zdraví člověka, či kde je v Jihlavě možnost řešit svoji závislost na nikotinu.

Prostory Vrakbaru se otevřely nejen klientům, ale i jihlavské veřejnosti, a to v rámci Dne otevřených dveří. Návštěvu veřejnosti jsme využili k osobní prezentaci a představení naší sociální služby. Hlavním programem byl UV workshop. A jak taký UV workshop vypadá? Za pomocí UV světel se tvořilo speciálními barvami na textil, tělo i vlasy. Této speciální akce se zúčastnilo 26 lidí a dostali jsme i krásné zpětné vazby. Zmiňme například: „Děkujeme, že jsme tu mohli být. P.S. Příjemné a moc.“ nebo „Moc děkuji, že jsem si mohla udělat tričko.“.

Během roku se uskutečnil rovněž Týden nízkoprahových klubů, kdy jsme v rámci této příležitosti uspořádali rozmanité aktivity pořádané ve vybraných dnech. V jednom z nich jsme připravili například preventivní program, kde v jeho průběhu byla možnost vyzkoušet si speciálně upravené brýle, které simulují stav pod vlivem alkoholu, marihuany a tvrdých drog.

A jak vypadal rok 2021 v číslech? V rámci tohoto roku proběhlo 89 160 minut, kdy docházelo k přímému poskytování sociální služby NZDM Vrakbar. Během těchto desítek tisíc minut různě využilo službu 117 osob z cílové skupiny a u nich došlo k 2 218 kontaktům. Díky těmto více než dvěma tisícům kontaktů bylo vykonáno 16 805 intervencí, ve kterých se klientům poskytla například pomoc v krizi, poradenství či podpora vlastních aktivit.

A pokud bychom měli zhodnotit rok 2021 našimi slovy, tak bychom to shrnuli asi následovně: „Společně jsme šli po cestě nahoru i dolů, s úsměvem na tváři a s vytrvalostí nám vlastní, přes překážky k úspěchům.“

Celá Vrakbar crew děkuje všem, kdo s námi tímto rokem procházeli. Nejen vám, ale i všem ostatním, přejeme především zdraví, ale také úspěchy a pohodu v roce 2022.

Hodně zdaru a síly v nových výzvách v roce se třemi dvojkami.
Šárka ŠTOČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dárci krve budou mít v jihlavské nemocnici komfortnější zázemí
Už podeváté se podařilo nadělit pacientům Vánoční pokoj. I tentokrát se sešlo přes sto tisíc korun, díky kterým hodlá vedení nemocnice v Jihlavě v tomto roce opravit další zázemí v nemocnici. Letos to bude pro ty, kteří sami pomáhají, pro dárce krve.
Princip Vánočního pokoje je jednoduchý. Na stránkách www.nemji.cz/vanocni… si vybere veřejnost věc, na kterou chce přispět. Dárci napíší položku na daný email, kterou si vybrali, a my zašleme platební podklady a na stránkách ji označíme jako obsazenou. Peníze na vybavení se vybírají do Štědrého dne. Letos to bude zázemí pro dárce krve: „Chceme pořídit nové židle, stoly a další věci, které by našim dárcům krve zpříjemnily návštěvu u nás tak, aby se cítili dobře,“ říká primářka hematologicko-transfúzního oddělení Miroslava Leinertová.

“V porovnání s ostatními kraji disponuje Kraj Vysočina početnou základnou dobrovolných dárců krve. V období nedostatku krve napříč celou republikou zvládneme díky našim věrným dárcům pokrýt nejen zvýšenou potřebu krví naší nemocnice, ale jsme schopni vypomáhat i ostatním nemocnicím z celé České republiky. Denně projde naším odběrovým střediskem 50 – 60 dobrovolných dárců krve. Za rok 2021 bylo na našem odběrovém středisku provedeno 8961 odběrů krve,” říká primářka hematologicko-transfúzního oddělení Miroslava Leinertová. “Velice si našich dobrovolných dárců krve a jejich ochoty pomáhat ostatním vážíme a jako poděkování bychom rádi vylepšili prostředí našeho odběrového střediska, aby se u nás cítili co nejlépe,” dodává vedoucí zdravotní laborantka Věra Doupovcová.

Tentokrát se na vánoční pokoj vybralo 130 300 korun. Velká část dárců přispívá na náš pokoj již opakovaně. Za každým ročníkem vidí výsledky svého příspěvku v podobě nově opraveného zázemí. Za uplynulé roky se podařilo díky dárcům vybavit chemostacionář a opravit pokoje na dětském, gynekologickém, traumatologickém, rehabilitačním či geriatrickém oddělení. Celkově se za devět let podařilo na Vánoční pokoje jihlavské nemocnice vybrat více než milion korun.

Vánoční pokoj 2013, dětské oddělení: 117 500 korun

Vánoční pokoj 2014, traumatologické oddělení: 101 169 korun

Vánoční pokoj 2015, gynekologicko-porodnické oddělení: 107 450 korun

Vánoční pokoj 2016, oddělení geriatrie a následné péče: 226 330 korun

Vánoční pokoj 2017, chemostacionář: 110 214 korun

Vánoční pokoj 2018, rehabilitační oddělení: 129 000 korun

Vánoční pokoj 2019, gynekologicko-porodnické oddělení 171 300 korun

Vánoční pokoj 2020, ortopedicko-traumatologické oddělení, 116 700 korun

Vánoční pokoj 2021, hematologicko-transfúzní oddělení: 130 300 korun
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté pomáhají obětem domácího násilí; loni na Vysočině vykázali z obydlí 42 násilných osob
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v průběhu loňského roku vykázali ze společného obydlí celkem 42 osob, které se dopouštěly různých forem domácího násilí. Možnosti podat si proti vykázání námitky využilo celkem šest násilných osob, které byly z obydlí vykázány, avšak ani v jednom z případů nebylo po vyhodnocení zjištěno, že by vykázání bylo neoprávněné, o čemž byly násilné osoby následně dle zákona vyrozuměny.
Co se týče podání návrhu na předběžné opatření, jímž je možno tzv. desetidenní lhůtu „policejního vykázání“ prodloužit, tento návrh byl podán celkem v 20 případech, kdy dle zjištěných skutečností bylo z tohoto počtu celkem 19 návrhů schváleno a násilné osobě tak byl nařízen zákaz vstupu do společného obydlí minimálně na další měsíc od vykonatelnosti tohoto opatření. V jednom případě byl návrh na předběžné opatření zamítnut.

Na území Krajského ředitelství policie kraje Vysočina policisté v loňském roce zaevidovali celkem 354 incidentů se znaky domácího násilí, kdy z tohoto počtu bylo právě 42 případů vyhodnoceno jako domácího násilí, kdy na základě toho byla násilná osoba vykázána. Z tohoto počtu byly opakovaně vykázány 2 osoby.

„Na rozdíl od roku 2020, kdy policisté na Vysočině vykázali celkem 53 osob, se počet vykázání loni snížil o 11 případů. Z celkového počtu 42 vykázaných osob se ve všech případech jednalo o muže. Nejstarší vykázanou násilnou osobou byl muž ve věku 75 let. V průběhu roku 2021 nebyla vykázána násilná osoba mladší 18 let,“ doplnil kpt. Bc. Igor Juřica, vrchní komisař odboru služby pořádkové policie, který zastává v současné době pozici metodika v oblasti domácího násilí.

Institut vykázání je oprávněním policisty, které vede k okamžité ochraně a pomoci ohrožené osobě. Lze-li na základě zjištěných skutečností, zejména s ohledem na předcházející útoky, důvodně předpokládat, že se osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, je policista oprávněn vykázat tuto osobu z bytu nebo domu společně obývaného s útokem ohroženou osobou, jakož i z bezprostředního okolí společného obydlí. Policista je oprávněn tuto osobu vykázat i v její nepřítomnosti.

Psychické násilí, slovní napadání, fyzické násilí, neustálé kontrolování ohrožené osoby a přítomnost alkoholu nebo drog u osoby agresora. To bývají nejčastější faktory, které se objevují při domácím násilí. Je to chování, které v partnerském soužití nebo v rodině u jedné osoby vyvolává strach z osoby druhé. Přitom jsou tito lidé na sobě většinou citově, sociálně a ekonomicky vzájemně závislí. Domácí násilí může probíhat mezi manželi, dětmi a rodiči, obětí mohou být senioři.

Domácí násilí je velice nebezpečným jevem, neboť často zůstává před zraky veřejnosti i státních orgánů skryté. Narůstá pozvolna, ohrožená osoba obtížně pozná okamžik, kdy již vztah není bezpečný. Lze se před ním těžko bránit, protože ohrožená osoba s násilníkem sdílí řadu společného, a to včetně obydlí, ze kterého nemá kam odejít. Má špatný dopad na děti, které jsou násilí přítomné. Tyto pak získávají negativní vzory a považují je za normální. Domácí násilí má většinou vzrůstající tendenci. Zpočátku se jedná o útoky proti lidské důstojnosti, jako jsou urážky, vydírání nebo ponižování. Pak následují útoky proti zdraví. Facky, bití nebo škrcení. Toto jednání může vyústit až v útoky proti životu.

„Mezi typické znaky domácího násilí patří skutečnost, že probíhá mezi blízkými osobami v soukromí, tedy většinou beze svědků a často jsou u těchto incidentů přítomny i děti. Násilí není jednorázový incident, dlouhodobě se opakuje, jde o násilí, které různými formami pokračuje. Domácí násilí se většinou stupňuje a přechází od jednotlivých útoků v pravidelné násilí, od urážek k fyzickému napadání, až k možnému ohrožení života,“ vysvětluje plk. Mgr. Radek Vochyán, vedoucí odboru služby pořádkové policie, pověřený vedením odboru.

Obětí domácího násilí bývají většinou ženy, ale není výjimkou, že se obětí může stát také muž. Oběť domácího násilí mnohdy otálí s oznámením útoků. V těchto případech by měli pomoci přátelé a příbuzní oběti a napadání oznámit. Útoky agresora se většinou časem zintenzivňují. Pomoci oběti mohou také sousedé nebo kolegové v práci. Další možností jsou organizace zabývající se řešením těchto případů, např. Intervenční centrum či Bílý kruh bezpečí. Vždy je nejdůležitější, aby oběť nezůstala na problém sama a případ oznámila policistům.

„Chování agresora může začít v zamezování oběti ve styku s přáteli a s rodinou, vulgárními nadávkami a ponižováním, až dospěje k prvním fyzickým útokům, které obvykle začínají fackami či ranami pěstí. Ty ale mohou velmi rychle vystřídat i útoky se zbraní, nejčastěji nožem. Problém je třeba začít řešit včas a nenechat jej přerůst v závažnější zločiny, které v nejkrajnějším případě skončily i smrtí oběti. Je také třeba, aby okolí nebylo k jednání agresora lhostejné. Někdy se bohužel při vyšetřování takových případů setkáváme s netečným postojem svědků - sousedů, známých a někdy i příbuzných, kteří neradi s policií spolupracují a raději před domácím násilím zavírají oči“, dodává kpt. Bc. Igor Juřica.

Poté co je násilí na oběti oznámeno policistům, většinou cestou linky tísňového volání 158, je na místo okamžitě vyslána nejbližší policejní hlídka. Policisté zabrání útočníkovi v dalším napadání oběti a zajistí pro ni lékařské ošetření. Policisté provedou na místě šetření a zjistí všechny nezbytné skutečnosti, zejména vyhodnotí, zdali chování násilné osoby nese znaky domácího násilí.

V odůvodněných případech, obecně pokud se osoba dopustí závažného jednání, policisté tuto osobu zadrží a umístí do policejní cely. V obou případech by se ale mohl útočník v poměrně krátké době vrátit zpět za obětí. Policisté mají ale velmi účinné oprávnění a to útočníka na deset dní vykázat ze společného obydlí a tím mu okamžitě zamezit přiblížit se k ohrožené osobě, což je pro ni po napadení to nejpodstatnější. Tato doba je optimální na to, aby si oběť zvážila další postup, vyřešila nejdůležitější záležitosti anebo aby kontaktovala a požádala o radu odborníky.

Lze-li na základě zjištěných skutečností, zejména s ohledem na předcházející útoky, důvodně předpokládat, že se osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, je policista oprávněn vykázat tuto osobu z bytu nebo domu společně obývaného s útokem ohroženou osobou, jakož i z bezprostředního okolí společného obydlí. Policista je oprávněn tuto osobu vykázat i v její nepřítomnosti.

Vykázání trvá po dobu 10 dnů ode dne jeho provedení. Tuto dobu nelze zkrátit ani se souhlasem ohrožené osoby. Podáním návrhu na vydání předběžného opatření v průběhu vykázání se doba vykázání prodlužuje do dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tomto návrhu. Součástí potvrzení o vykázání je mimo jiné vymezení prostoru, na který se vykázání vztahuje. Územní rozsah prostoru, na který se vykázání vztahuje, určí policista podle míry požadavku účinné preventivní ochrany osoby ohrožené útokem.

Vykázaná osoba je povinna opustit neprodleně prostor vymezený policistou v potvrzení o vykázání, zdržet se vstupu do tohoto prostoru, zdržet se styku nebo navazování kontaktu s ohroženou osobou a vydat policistovi na jeho výzvu všechny klíče od společného obydlí, které drží. V případech, kdy vykázaná osoba poruší některou z povinností uloženou vykázáním, dopustí se přestupku proti veřejnému pořádku a učiní-li tak opakovaně nebo závažným způsobem, může se dopustit přečinu Maření úředního rozhodnutí a vykázání.

Vykázaná osoba má právo vzít si ze společného obydlí věci sloužící její osobní potřebě, osobní cennosti a osobní doklady a věci nezbytné pro její podnikání nebo pro výkon povolání; právo lze uplatnit jedenkrát a pouze v přítomnosti policisty. Policista poskytne vykázané osobě bez zbytečného odkladu informace o možnostech jejího dalšího ubytování a kontakt na organizace, které poskytují pomoc osobám s násilným chováním. Ohrožená osoba má možnost využit psychologických, sociálních nebo jiných služeb v oblasti pomoci obětem násilí. Kontakty na tyto organizace předají ohrožené osobě policisté, kteří se zabývají konkrétním případem.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024