Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 20.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Sbírka pravěkých nástrojů a kachlů v muzeu ve Velkém Meziříčí
Škála sbírkových předmětů v muzejních expozicích a depozitářích ve Velkém Meziříčí je pestrá a zahrnuje období od pravěku až po 20. století. Nalezneme zde drobnosti typu mincí či malých šperků, na druhou stranu také modely mostů, regionální nábytek či metrový krunýř želvy obrovské.
Postupně se pokusíme představit jednotlivé fondy, protože ne všechny předměty mohou být nejen z kapacitních důvodů vystaveny, ale je škoda, aby se o nich nevědělo.
K nejstarším předmětům v muzeu samozřejmě patří archeologická sbírka. A co si pod tím představit? Většině návštěvníků se asi vybaví nejrůznější nádoby či střepy, ale to není rozhodně všechno. Pravěk reprezentují také třeba sekeromlaty, které se užívaly nejen jako pracovní nástroje, ale také jako úderné či sečné zbraně. Nechybí ani přesleny či zlomky keramiky kultury s moravskou malovanou keramikou.
U části věcí známe jak místo a rok nálezu, tak i okolnosti, za jakých byl daný předmět objeven. Takže například víme, že jeden ze sekeromlatů byl v roce 1943 nalezen v Lavičkách a že ho do muzea daroval bývalý řídící učitel Jakub Kosour. Další nástroj byl zase objeven v roce 1940 při dobývání písku v Balinách.
Sekeromlat v našem případě je ale základem archeologické sbírky hodnotná sbírka kachlů z 15. a 16. století, které byly nalezeny při stavebních úpravách ve městě v průběhu 20. století.
Například při rekonstrukci domu na Horním městě bylo v roce 1933 nalezeno hned několik kachlů datovaných do 15. století. Díky městskému tajemníkovi Karlu Janíčkovi, který byl zároveň spolupracovníkem muzea, se podařilo nález zachovat a uložit v muzeu. Rozlámané části byly tehdy muzejníky sestaveny do co nejreálnější podoby. Můžeme předpokládat, že kachle pocházejí z dílny, která se v místě nálezu pravděpodobně nacházela. Předměty z archeologické sbírky jsou k vidění nejen v expozici Ve znamení sedmi per, ale část pocházející především z průzkumných prací v 90. letech je volně přístupná v přízemí zámku, a to během provozní doby muzea.

Bájné postavy na radničních kamnech
Unikátní je také soubor renesančních kachlů v pestrobarevné škále lesklých glazur pocházejících z radničních kamen. Jsou jedinečné nejen svojí dekorací a povrchovou úpravou, ale také zobrazenými náměty. Jednotlivé kachle datované do 2. poloviny 16. století jsou zdobeny fantaskními motivy, jako je bájný Bruncvík, dáma s jednorožcem či Meluzína. Zlomky kachel byly objeveny při úpravách historické radnice v roce 1997, díky záchrannému průzkumu se staly součástí bohatého kachlového fondu našeho muzea.
Lucie PAVELCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Táborskou zoologickou zahradu loni navštívilo 110 tisíc lidí, je tak nejnavštěvovanější v celém regionu
Táborská zoologická zahrada potvrzuje svou výjimečnou pozici v oblasti cestovního ruchu na Táborsku. Loni ji navštívilo rekordních 110 tisíc lidí a je tak s přehledem nejnavštěvovanějším místem v celém regionu.
„Loňský rok byl z hlediska návštěvnosti nejlepším v historii naší zoo. Výrazný nárůst návštěvnosti jsme zaznamenali hlavně v letních měsících. Díky rozhlehlému přírodnímu areálu u nás ale nikdy nebylo přeplněno,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodává, že pokoření stotisícové hranice vnímá jako potvrzení rostoucí obliby zoo u veřejnosti.

„Táborská zoologická zahrada se stává nejoblíbenějším výletním místem v širokém okolí, které při své návštěvě Tábora nevynechá takřka nikdo. Výrazně se tak podílí na růstu cestovního ruchu a přivádí do regionu desítky tisíc turistů, převážně rodin s dětmi,“ podotýká Korec.

Velkou oblibu mají u návštěvníků hlavně různé tematické akce, ať už to jsou oslavy narozenin zvířat s doprovodným programem či speciální komentované prohlídky včetně těch nočních. Stále více milovníků zvířat využívá také zážitkové programy, jako je den ošetřovatelem či nocování v zoo.

„Posláním naší zoologické zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Právě příjmy ze vstupného a za zážitkové programy, které tvoří podstatnou část našich příjmů, nám umožňují toto základní poslání naplňovat. Budeme proto rádi, když počet spokojených návštěvníků poroste i v příštích letech,“ doplňuje ředitel táborské zoo Korec.

Také v letošním roce chystá táborská zoo pro své návštěvníky spoustu zajímavých akcí plných zábavných her, při kterých se dozví mnoho užitečných informací ze světa zvířat. Vůbec největší akcí bude tradiční letní zahradní slavnost připomínající narozeniny táborské zoo, která letos připadá na 30. července.

Foto: ZOO Tábor/ Jiří Mikoláš: v táborské zoo se návštěvníci dostanou ke zvířatům opravdu blízko
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Komentovaná prohlídka výstavy Ze zadu... Intervence Lenky Zadražilové Intervence do stálé expozice Ze sbírek… v jihlavské galerii
Komentovaná prohlídka výstavy Ze zadu... Intervence Lenky Zadražilové Intervence do stálé expozice Ze sbírek… se bude konat ve čtvrtek 27. ledna v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí 24 v Jihlavě. Výstavou provede autorka Lenka Zadražilová, která se inspirovala zadními stranami obrazů z naší stálé expozice a své malby nyní vystavuje v bezprostřední blízkosti originálů.
S přáním malovat reversy neboli zadní strany obrazů ve stálé expozici oslovila Lenka Zadražilová vedení galerie v roce 2017, tehdy ještě coby studentka třetího ročníku Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín. Rozhodla se tímto způsobem naplnit zadání školní práce s tématy „Obraz“ a „Reprodukce“, které postupně konzultovala se svými pedagogy; s Denisou Krausovou, s Jakubem Tomášem a s Petrem Kovářem. Z autorčina prvotního nápadu, jak uchopit školní zadání, vyrostl postupně cyklus, poté výstavní projekt a nakonec instalace, která se nyní vrací na „místo činu“. Lenka Zadražilová se inspirovala právě zadními stranami obrazů z naší stálé expozice a své malby nyní vystavuje v bezprostřední blízkosti originálů. Spolu s tvůrkyní se můžeme nechat unášet myšlenkou, že zadní strana obrazu je ve skutečnosti jeho nitro, introverze duchem a hmotou stvořeného díla. O této intimní partii podala Lenka Zadražilová zprávu právě tak podrobnou, jak sama uznala za vhodné.

Pohlédneme-li zezadu na malbu na plátně, spatříme kromě rámu, který dílo adjustuje, i tak zvaný blindrám; kostru obrazu. Malba někdy pronikne podkladem a prozradí umělcův postup – můžeme se přiblížit okamžiku jejího zrodu. Najdeme zde záznamy o životě obrazu – o výstavách, štítky majitelů, inventární čísla a další prvky, často nezbytné k určení jeho pravosti. Autor díla může také na reversu obrazu zanechat vzkaz, určený jen zasvěceným očím, nebo naopak stopu, kterou oči již spatřit neměly, jak je tomu v případě znovu použitých pláten. Někteří autoři pojednávají obě strany plátna v neodkladném tvůrčím vytržení, jak jsme mohli nedávno vidět na výstavě Jiřího Načeradského.

Téma odvrácené strany obrazu ve výtvarném umění by vydalo na samostatnou stať. Diego Velázquez na dnes již proslulém plátně Dvorní dámy vymezil zadní straně obrazu místo na periferii obrazové plochy. Blindrám čelem k divákovi otočil kupříkladu Antoni Tàpies, čímž onen obraz proměnil v objekt. Téma preparace rámu a plátna, konstrukce či dekonstrukce stavby obrazu analyzoval ve svém díle například slovenský umělec Milan Bočkay. Napínací rám vtahuje do hry díky transparentním „plátnům“ též Jaromír Novotný. Důležitou úlohu v počinu Lenky Zdražilové však hraje humor, moment překvapení, obrácení skutečnosti naruby. Nelze tedy nevzpomenout Jana Steklíka a to hned ve dvou rovinách: jako tvůrce, jemuž blindrám posloužil jako výrazový prostředek a dále jako frekventanta Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu. Dobové souvislosti se naštěstí proměnily – avšak esence humoru, přitakání životu a s ním související bezpodmínečná potřeba svobody, kterou tvorba vyžaduje (a zároveň poskytuje) zůstávají neměnným jmenovatelem.

Lenka Zadražilová (*1999) svůj prostor zkoumá intenzivně a pochopitelně ohmatává i jeho případné hranice. V období, kdy vznikaly obrazy cyklu Ze zadu…, vystavila jako jednu z ateliérových prací bílým plátnem zakryté malby (Krásný obraz, 2017/2018). Na základě těchto a dalších interakcí si Lenka vytváří vlastní mapu vztahů mezi obrazem, úlohou barvy, zobrazením, divákem, konceptuálními postupy, umělcem (performerem), sběratelem, sbírkotvornou institucí včetně technologických postupů souvisejících se vznikem a konzervací díla. S touto problematikou vstoupila i do ateliéru Petra Kvíčaly na brněnské FAVU a první klauzuru realizovala ve formě nástěnky s myšlenkovou mapou. K tématu prachu, kterému se věnuje od roku 2020, ji přivedla finální fáze „života“ uměleckého díla: jeho expozice či uskladnění, kdy je chtě nechtě vystaveno působení nepříznivých vlivů, mezi něž se prach bezpochyby zařazuje.

Pro intervenci do stálé sbírky v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě namalovala Lenka Zadražilová v roce 2021 několik obrazů včetně pláten většího formátu, které doplňují původní cyklus datovaný mezi lety 2017 a 2018. Autorka v tomto cyklu sice volně, ale zároveň s řemeslnou poctivostí popisuje viděné a v duchu si hraje s pojmem „reprodukce“. Nechává na sebe působit předlohu, stává se interpretkou. Chce se sžít s realitou odvrácené strany obrazu, uchopit ji a skrze poctivou malbu vytvořit klam, škádlivou iluzi, skrze níž vstupuje do dialogu s návštěvníkem.

Ilona Staňková
- ogv -



Zpět nahoru na obsah...

V nemocnici v Novém Městě na Moravě je zateplená lékárna, radiologie a stravovací provoz; kuchyně má novou vzduchotechniku
Stavební práce, které v Nemocnici Nové Město na Moravě odstartovaly minulý rok v březnu, jsou definitivně u konce. Nově zateplená lékárna v dolní části nemocničního areálu i objekt, v němž sídlí oddělení radiologie, nemocniční kuchyně a jídelna pro zaměstnance, prošly kolaudačním řízením.
„Kolaudační komise si prohlédla všechna stěžejní místa stavby a zhodnotila předloženou dokumentaci ke stavbě. Na závěr byl vystavený závěrečný protokol umožňující užívání stavby,“ uvedl technický náměstek nemocnice Jiří Drdla.

V rámci zateplování byla původní dřevěná okna nahrazená plastovými s izolačními trojskly. Stavební firma vyměnila vstupní dveře, zateplení se dočkaly i střechy opravovaných budov. Obálky budov byly zateplené minerální vatou a doplněné o novou fasádu. Kromě těchto prací se ve stravovacím provozu uskutečnila i kompletní rekonstrukce vzduchotechniky, která nově umožňuje využití odpadního tepla z provozu kuchyně. „Opravy probíhaly za provozu. Aby mohly být provedeny naplánované instalační a stavební práce, museli jsme kuchyni v létě uzavřít a najít náhradní prostory pro vaření. Stravu pro pacienty a zaměstnance naši kuchaři připravovali v kuchyni novoměstské 2. základní školy,“ vysvětlil Jiří Drdla.

Absence kuchyně nesměla komplikovat nemocniční provoz. Bylo nutné vyřešit zejména dovážení jídel pro hospitalizované pacienty. Logisticky muselo být zaručeno, že pokrmy budou dodané na jednotlivá oddělení včas a v potřebné teplotě. Převoz jídel ze vzdáleného místa vyžadoval i jinou technologii skladování. Navíc bylo nutné opustit používání tabletového systému, k přepravě jídel byly nově využívány termoboxy. K převozu pokrmů muselo být ke standardnímu rozvážkovému vozu vyčleněno ještě další vozidlo i s posádkou. Tak, aby bylo jídlo včas dopraveno na oddělení.

Investorem projektu zateplení objektů a rekonstrukce vzduchotechniky byl zřizovatel novoměstské nemocnice, Kraj Vysočina. Projekt Úspory energií – Nemocnice Nové Město na Moravě – Stravovací provoz a lékárna byl uskutečněný za pomoci dotace z Evropské unie z operačního programu Životní prostředí. Zhotovitelem byla firma STAREDO s.r.o. Nové Město na Moravě. Celkové náklady byly vyčísleny na 29 631 000,- Kč bez DPH.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež dřeva za 150 tisíc; recidivista kradl v obchodě; vandal počmáral zeď a vrata garáže černými nápisy; opilý řidič skončil na záchytce
Neznámý zloděj ukradl v době od druhé poloviny prosince do pondělí 17. ledna v lokalitě zvané V hodovci u Budíkovic na Třebíčsku 145 kubíků dřeva. Škoda byla vyčíslena na částku převyšující 150 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Sprejerství
Policisté prověřují případ sprejerství, ke kterému došlo v době od 5. ledna do úterý 18. ledna v ulici Bezručova ve Velkém Meziříčí na Žďársku. "Pachatel zde posprejoval zeď a vrata garáže, kde po sobě zanechal černé nápisy. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem pěti tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají.

Recidivista kradl zboží v obchodě
Ze spáchání trestného činu je podezřelý devětapadesátiletý muž z Brněnska, který ukradl zboží v jihlavském obchodním domě v ulici Havlíčkova. Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán. Naposledy byl odsouzen na konci loňského roku. "Přesto muž ve středu 19. ledna odcizil v obchodním domě po desáté hodině dopoledne zboží v hodnotě přes tisíc korun. Lahve alkoholu a zubní pastu schoval do batohu a prošel vstupním prostorem, aniž by zaplatil. Muže zastavil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté, kteří podezřelého odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání přečinu krádeže, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala policejní mluvčí.

Řidička pod vlivem drog
Policisté zastavili ve středu 19. ledna kolem půl šesté večer v ulici Řemenovská v Pelhřimově osobní auto Ford, jehož řidičkou byla třiadvacetiletá žena. Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasila. V další jízdě již pokračovat nesměla a policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Alkohol a drogy za volantem
Policisté z Nového Města na Moravě odhalili ve středu 19. ledna řidiče, u něhož byl test pozitivní na drogy a druhého muže, který za volant vozidla usedl pod značným vlivem alkoholu.
Kolem půl desáté večer kontrolovali policisté na silnici druhé třídy u Sněžné na Žďársku osobní auto Ford. "Jeho sedmadvacetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Test ukázal přítomnost amfetaminu a s výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté mu další jízdu zakázali a věc zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

O dvě hodiny později, tedy kolem půl dvanácté, zastavila policejní hlídka u Zubří na Žďársku vůz Volkswagen. "V tomto případě byla u padesátiletého řidiče pozitivní dechová zkouška. Při prvním měření muž nadýchal 2,68 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 2,98 a 3,05 promile. Policisté muže následně zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala S. Rázlová. Svým jednáním muž naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté dopadli ženu, která se v Třebíči vloupala do rodinných domů
Velké překvapení čekalo na ženu z Ústeckého kraje, která se v Třebíči vloupala do tří domů. Zcela jistě nečekala, že ji policisté vypátrají a dopadnou ještě ten den. Po noční krádeži byla žena unavená a při zpáteční cestě si udělala přestávku, o její probuzení se postarali třebíčští kriminalisté. Ženě policisté sdělili podezření ze spáchání tří trestných činů v rámci zkráceného přípravného řízení, hrozí jí až tříletý pobyt za mřížemi.
V pondělí 17. ledna přijali policisté na tísňové lince v ranních hodinách postupně tři oznámení, která se týkala vloupání do rodinných domů na různých místech města. Policisté třebíčského obvodního oddělení začali ihned případy prověřovat, místa činu ohledávali a zjišťovat poznatky a informace důležité pro zjištění pachatele. Na případu spolupracovali také s kriminalisty. Na základě šetření se jim postupně podařilo dostat na stopu podezřelé ženy, po které pátrali. Úspěch se dostavil velmi brzy. Ještě dopoledne nalezli třebíčští kriminalisté v obci na Jihlavsku zaparkované vozidlo, ve kterém podezřelá žena odpočívala. Policisté ji zadrželi. Zajistili část odcizených věcí a také předměty, u kterých vzniklo podezření, že byly použity při trestné činnosti. Jednalo se o šroubovák a další speciálně upravené nářadí.

Zadrženou ženu odvezli kriminalisté na policejní oddělení. Na základě shromážděných důkazů jí sdělil policejní inspektor podezření ze spáchání tří trestných činů. „Sedmačtyřicetiletá žena je podezřelá ze spáchání přečinů krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ řekl npor. Mgr. Jaromír Brychta, vedoucí obvodního oddělení. Obviněná žena byla za majetkovou trestnou činnost v minulosti již opakovaně soudně trestána. Tresty si odpykala i ve věznici, z výkonu trestu odnětí svobody byla propuštěna vloni na jaře.

Přesto se v noci z neděle 16. ledna na pondělí v Třebíči postupně vloupala do tří náhodných rodinných domů, kde v tu dobu spali jejich obyvatelé. Když se dostala do objektu, odcizila věci jako peněženky, batoh či tašku, poté z domu odešla a pokračovala dál. Okradení lidé přišli zároveň o finanční hotovost, doklady a platební karty. Po posledním vloupání z města odjela a následně ji vypátrali na Jihlavsku kriminalisté.

Krádeží byla způsobena celková škoda za bezmála dvacet tisíc korun. Část věcí žena po krádeži vyhodila, další po dopadení vydala a policisté je tak mohli vrátit majitelům zpět.

Po provedení všech nezbytných úkonů byla žena ze zadržení propuštěna. Případy policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Tři králové na palubě lodi Horácko vybrali pro Charitu téměř sedmnáct tisíc korun
Výtěžek z Tříkrálové plavby pro Charitu, která se konala v sobotu 8. ledna na lodi Horácko na Dalešické přehradě na Třebíčsku je 16 830 korun. Do pokladničky Charity přispěli cestující i provozovatel AURIKUD s.r.o.
V sobotu 22 ledna vypluje loď ve 13 hodin z přístaviště Kramolín.

Přečerpávací vodní nádrž Dalešice na řece Jihlavě byla postavena v letech 1970 až 1978 a její součástí je dolní nádrž Mohelno. Vzdutí hladiny je dlouhé 22 km a sahá až k obci Vladislav. Maximální objem nádrže 127,3 milionu m³ patří k největším na Moravě. Nadmořská výška vodní plochy je 381,5 metru, maximální hloubka 85,5 metru je největší v České republice.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024