Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 29.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Tři králové na Žďársku vykoledovali potřebným přes čtyři miliony korun
Tříkrálová sbírka roku 2022 opět překvapila. Součet všech 534 kasiček, které s třemi králi putovaly v prvních dvou týdnech po celém okrese Žďár nad Sázavou, činí pro letošní rok 4 189 233 Kč. To je o 407 122 Kč více než v roce 2020, kdy se Tříkrálová sbírka uskutečnila ještě v tradiční formě bez nastavených hygienických opatření.
Obavy, že epidemie Covid-19 poníží výtěžek ve svém výsledku, se nepotvrdily. Naopak. Solidarita veřejnosti těm, kteří potřebují pomoci, je stále aktuální.

„Dovolte mi, abych touto cestou poděkovala všem, kteří se jakýmkoliv způsobem zapojili do letošní Tříkrálové sbírky. Moje velké díky patří koledníčkům, kteří vyšli do terénu, i všem dárcům, kteří i přes celkově nedobrou ekonomickou situaci podpořili potřebné štědrými dary. Děkuji také všem pomocníkům v organizování sbírky, tříkrálovým asistentům, naší hlavní koordinátorce a pracovnici propagace, která průběžně zveřejňovala tříkrálové dění v terénu i vývoj Tříkrálové sbírky. Děkuji též všem spolupracujícím subjektům, těm, kteří nám umožnili umístění statických pokladniček, základním uměleckým školám, které se účastnily tříkrálové benefice, velké poděkování patří Horácké muzice a jejím hostům za skvělý hudební zážitek při Tříkrálovém koncertu. Děkuji vám všem a věřím, že nám zachováte svou přízeň i nadále,“ vzkázala veřejnosti Ing. Jana Zelená, ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou.

Nejen tři králové přispěli ke zdárnému výsledku letošní sbírky. Napomohly tomu i statické kasičky, které byly umístěné na různých místech ve větších městech okresu. Současně je i nadále k dispozici online kasička na www.zdar.charita.cz, kam mohou dárci přispívat až do 30. dubna včetně darů zaslaných přímo na účet. Její výsledek je možné sledovat na www.trikralovasbirka.cz K dnešnímu dni tyto dary činí nádherných 146 782 Kč.

A jak letošní výtěžek pomůže?

„V letošním roce podpoříme především svozy našich uživatelů do denních stacionářů Rosa a Nesa, kde se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem financí na jejich zajištění. Každodenní svozy do stacionářů jsou finančně nákladné a nelze jejich provoz hradit pouze z příspěvků našich klientů. Ti by bez této finanční podpory nemohli zařízení pravidelně navštěvovat. Dále pak plánujeme rozšíření našich terénních služeb, které jsou v současné době velmi žádané. A v neposlední řadě pak sbírka pomůže i těm, kteří žijí v tíživé finanční a hmotné nouzi a jejichž počet v poslední době rovněž stále roste,“ vysvětlila Ing. Jana Zelená. K dalším plánovaným záměrům pak patří příspěvek uživatelům s duševním onemocněním na rekondiční pobytovou akci, rozvoj dobrovolnického centra Kambala, které zapojuje dobrovolníky tam, kde jejich činnost pomůže k efektivnějšímu poskytování služeb a kde využijí svůj volný čas. Tříkrálová sbírka plní i funkci podpůrnou. Oblastní charita její výtěžek využije v zařízeních, které v letošním roce nebudou mít dostatek financí pro svůj provoz.

Žďárská Charita se pro letošní rok rozhodla veškeré doprovodné aktivity přemístit do online prostoru. „Velmi úspěšný byl děkovný Tříkrálový koncert s Horáckou muzikou, který je stále ke shlédnutí na www.zdar.charita.cz nebo youtubové stránce Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Po roční pauze se otevřela i Benefice pro Tříkrálovou sbírku, a to ve spolupráci s místními základními uměleckými školami,“ uvedla Veronika Dobrovolná, koordinátorka Tříkrálové sbírky. Na facebookové stránce benefice je možné shlédnout příspěvky žáků ze Žďáru nad Sázavou, Velkého Meziříčí a Bystřice nad Pernštejnem. Aktivně se zapojil i Smyčcový orchestr Něhoslava Kyjovského z Bystřice nad Pernštejnem, který je dlouholetým podporovatelem Tříkrálové sbírky.

V tříkrálovém terénu bylo zapojeno přes 2 100 dobrovolníků, kteří navštívili nesčetné množství domácností. Jako každým rokem, tak i letos pomohli studenti Biskupského gymnázia ve Žďáře nad Sázavou a Střední odborné školy v Novém Městě na Moravě. Ti oslovovali v den svátku Tří králů veřejnost na náměstích obou měst.

„Do této dobročinné akce se moc ráda zapojuji. Proto jsme se společně se spolužačkami z Biskupského gymnázia vydaly v královských oblecích a korunách do žďárských ulic koledovat. Ve třech skupinách jsme procházely městem, oslovovaly kolemjdoucí a zpívaly jim známou tříkrálovou píseň. Lidé byli velmi štědří. Kromě toho, že jsme měly možnost pomoci potřebným, jsme si užily spoustu legrace a přispěly k udržování tradic. Moc děkujeme všem dárcům a organizátorům za možnost být součástí této krásné akce,“ nadšeně sdělila Barbora Hrnčířová, jedna ze studentek Biskupského gymnázia ve Žďáře nad Sázavou.

Velkým přáním žďárské Charity pro následující roky je vytvořit síť kolednických skupinek i pro větší města. V poslední letech bylo možné tři krále potkat pouze v některých částech měst. „Stále máme velké množství ohlasů z mnoha domácností, že nedošlo k tříkrálovým návštěvám a majitelé domů by za ni byli moc rádi. Naše dobrovolnické centrum Kambala se proto pokusí oslovovat nejen mladé lidi v průběhu celého roku, abychom naši početnou tříkrálovou základnu ještě rozšířili. V letošním roce jsem ještě více než v předchozích letech pociťovala v některých domácnostech obrovskou vděčnost z naší královské návštěvy. Návštěvy byly nabité silnými emocemi, které mě hnaly opět kupředu a utvrzovaly, že má cenu si vzít korunu a věnovat tradici třeba jeden sobotní den,“ doplnila závěrem Veronika Dobrovolná.
Lenka ŠUSTROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Telč se stala krajským vítězem na Vysočině; postupuje do celostátního kola a usiluje o titul Historické město roku 2021
Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). O titul Historické město roku 2021 bude za Kraj Vysočina usilovat město Telč. Vítěz celostátního kola soutěže bude slavnostně vyhlášen letos v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Na Vysočinu putovalo vítězství v celostátním kole několikrát v minulosti, naposledy vloni, kdy se Historickým městem roku stal Havlíčkův Brod.
Za Kraj Vysočina se v roce 2021 přihlásila do soutěže tři města: Jemnice, Moravské Budějovice a Telč. Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči, navštívila začátkem ledna 2022 všechna přihlášená města a vyhodnotila jejich přihlášky. Jako vítěze krajského kola vybrala město Telč.

„Komise ocenila zájem města Telče na obnově kulturních památek a na kultivaci historického prostředí veřejných prostranství, a také realizace zdařilých obnov historických objektů. Kvitovala rovněž, že město věnuje vysoký podíl finančních prostředků na obnovu památek“, konstatuje Jan Klimeš, vedoucí Odboru péče o památkový fond telčského pracoviště Národního památkového ústavu.

Telč se soutěže o titul Historické město účastí pravidelně. Z přístupu města je znát vysoký zájem o ochranu mimořádného architektonického dědictví i kulturní rozvoj v něm. V roce 2021 nebyla sice dokončena žádná komplexní obnova kulturní památky nebo veřejného prostranství, nicméně jednak v roce 2020 byla na území MPR dokončena nákladná rekonstrukce Domu dětí a mládeže č. p. 66 na Náměstí Zachariáše z Hradce a souběžně je stále v nákladné rekonstrukci probíhající obnova budovy historické radnice č. p. 10 na Náměstí Zachariáše z Hradce, jejíž dokončení se předpokládá na jaře 2022.

Z Programu regenerace byly za rok 2021 provedeny rekonstrukce střech domů č. p. 40 a č. p. 63, fasáda a odvlhčení č. p. 15, opraveno schodiště domu č. p. 21, sanační práce na odvlhčení domu č. p. 42 (všechny tyto objekty se nacházejí na Náměstí Zachariáše z Hradce) a restaurována byla středověká Boží muka na ulici Hradecká. Mimo finanční účast města byla v roce 2020 již zčásti realizována rozsáhlá obnova státního zámku pod hlavičkou projektu „Státní zámek Telč – Růže Vysočiny“, jejíž ukončení je plánováno rovněž do roku 2022. Mimo vlastní MPR byly provedeny mnohé obnovy dalších objektů a veřejných prostor.

„Komise rovněž ocenila velmi bohatý společenský život řady organizací ve městě“, dodává Jan Klimeš.

Území městské památkové rezervace Telč, prohlášené dne 27. dubna 1970, tvoří malebné historické náměstí (s několika přilehlými uličkami) vtěsnané mezi dva rybníky a rozsáhlý areál renesančního zámku. U zrodu této nejreprezentativnější části města (dnes zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO) stáli páni z Hradce. Již v polovině 14. století zde postavili hrad, kostel a rozsáhlé tržiště s gotickými domy. Do života města zasahovaly časté požáry, nynější podobu náměstí získalo za vlády osvíceného Zachariáše z Hradce, který dal starý gotický hrad přestavět na honosné panské sídlo. Italští stavitelé, kterým stavbu zámku svěřil, pomohli i při přestavbách domů bohatých měšťanů na náměstí. V polovině 17. století ještě několik staveb v historickém jádru města zrealizovali jezuité a v 18. století bylo náměstí doplněno drobnými uměleckými díly (sochy, kašny, mariánský sloup). Tím byl stavební vývoj centra města prakticky dokončen, dalšímu rozvoji bránily hradby (dodnes dvě zachovalé brány) a hlavně rybníky. Rozlohou 36 ha a 86 památkově chráněných objektů patří k výrazným architektonickým celkům ČR.

Program regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS). Poprvé byl titul Historické město roku udělen v roce 1995 vítěznému městu Svitavy. Od roku 1996 je Cena předávána při příležitosti slavnostního setkání, které je zároveň oslavou Mezinárodního dne památek a sídel (MDPS). Vítězové krajských kol obdrží z programu regenerace 100 000 Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul „Historické město roku“, hlavní cenu 1 000 000 Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. Slavnostní vyhlášení cen proběhne v dubnu 2022 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Držiteli titulu Historické město roku z minulých ročníků jsou: Havlíčkův Brod 2020, Štramberk 2019, Brtnice 2018, Slavonice 2017, Jičín 2016, Příbor 2015, Cheb 2014, Chrudim 2013, Jilemnice 2012, Uherské Hradiště 2011, Znojmo 2010, Beroun 2009, Šternberk 2008, Jindřichův Hradec 2007, Polná 2006, Česká Kamenice 2005, Františkovy Lázně 2004, Spálené Poříčí 2003, Prachatice 2002, Nový Jičín 2001, Litomyšl 2000, Kutná Hora 1999, Klášterec nad Ohří 1998, Kroměříž 1997, Třeboň 1996, Kadaň 1995 a Svitavy 1994.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede český snímek Karel, já a ty
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 31. ledna od 19.30 hodin v kině Dukla český snímek Karel, já a ty. Minimalistická, ale obsahově bohatá analýza vztahů tří intelektuálů – analýza, která přesně vystihuje, jak současní třicátníci prožívají a řeší své vztahy, co si myslí o životě, o světě, o sobě, o druhých... Tato vydařená vztahová konverzačka o všem podstatném i nepodstatném v životě si určitě zaslouží velkou pozornost ze strany náročných diváků. Po projekci filmu Karel, já a ty budeme mít možnost pobesedovat s distributorkou nezávislých filmů Klárou Khine.
Trojúhelník postav, jak napovídá název, není vlastně ani milostný. Manželství Karla (Miloslav König) se Sašou (Jenovéfa Boková) příliš nefunguje a tak se Saša odstěhuje. Nakonec skončí u svého kamaráda Dušana, zarytého intelektuála, kterého si s chutí zahrál sám Bohdan Karásek (pod pseudonymem Miroslav Faderholz). V této fázi zažívají všichni tři různé drobné příběhy, románky, situace a přemítají nad podstatou vztahů, práce, života, světa a vůbec všeho možného.

Co je velmi sympatické je to, že zobrazené situace i diskutovaná témata vycházejí ze skutečných zážitků, a tak v mnohých situacích může divák snadno najít i sám sebe.

Námět, scénář, režie, hudba, produkce: Bohdan Karásek
Kamera: Zdeněk Eliáš
Hrají: Bohdan Karásek, Jenovéfa Boková, Miloslav König, Marie Švestková, Petra Nesvačilová a další

Karel, já a ty
ČR, 2019, DCP, barevný, česky, 111 minut
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024