Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 3.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Je stát dobrý nebo špatný hospodář?
Na dodržování každého zákona musí někdo dohlížet, příprava každého z nich zabere čas, který není vzhledem k počtu zákonodárců a nejrůznějších expertních týmů zrovna levnou záležitostí. Také pro podnikatele a živnostníky znamená dodržování zákonů obrovské finanční, časové a personální náklady. Do jaké míry jsou prostředky, které se v celém tomto, ve smyslu přidané hodnoty, neproduktivním, procesu, účelně vynakládané?
Jak se daří našim zákonodárcům podporovat českou ekonomiku? Kdy se dočkáme, že Česká republika bude fungovat jako efektivní a transparentní stát 21. století, který šetří veřejný rozpočet a zakládá si na vstřícnosti vůči podnikatelským subjektům a jejich důvěře v instituce?

Například v oblasti daní se podnikatelé musejí každoročně vypořádávat s celou řadou změn. Takový zákon o správě daní a poplatků má již 180 novel. V letošním roce čeká podnikatele například zvýšení minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění, zvýšení příjmového limitu pro plátce DPH, změny ve stavebnictví či nové kompenzace a dotace pro ty, které postihla pandemie covid-19. Všem OSVČ bez výjimky budou také od ledna 2023 zřízeny datové schránky. Zájemců o jejich využívání je ale doposud v Česku asi jen půl milionu (využívá je asi šest procent Čechů ve věku nad 18 let). Novely zákonů a nové či pozměněné daňové povinnosti je třeba neustále hlídat a se změnami počítat.

Jak systematicky dokáže stát o změnách občany a podnikatele informovat, aby se v džungli různých předpisů a v řadách tisíců úředníků neztratili? Jaké funkční nástroje pro komunikaci s podnikateli stát nastavil, a dokáže ty, které má, efektivně využívat? Digitalizace veřejné správy je dlouhá léta spíše doménou strategických dokumentů a konferencí. S první strategií budování eGovernmentu přišlo Ministerstvo vnitra už v roce 2007. V návaznosti na ni byla o rok později vytvořena kontaktní místa Czech Point, v roce 2009 spuštěny datové schránky a v roce 2012 začaly fungovat základní registry. K legislativnímu zakotvení, které iniciovala a schválila poslanecká sněmovna, došlo v roce 2019, kde zásadním průlomem bylo schválení zákona o právu na digitální služby (tzv. „digitální ústava“ občanům garantuje možnost komunikovat s úřady přes internet a státu ukládá povinnost postarat se o to, aby digitalizace služeb proběhla do pěti let). Až na dílčí úspěchy je evidentní, že se strategii v oblasti eGovernmentu daří naplňovat jen velmi omezeně, na což opakovaně upozorňoval i Nejvyšší kontrolní úřad. Dobrou vizitku české digitalizaci nedělá ani mezinárodní srovnání.

Fungující elektronická identifikace, elektronický podpis a hlavně sdílení digitálních registrů by značně zjednodušily komunikaci mezi jednotlivými institucemi i mezi institucemi, občanem a podnikateli. Naprostá většina záležitostí je proveditelná z domova na dálku. Co všechno je reálné stihnout do roku 2025 a v jaké kvalitě je stát schopen digitalizaci realizovat? Nebo zase půjde jen o další tunely?

Také o snižování byrokracie se mluví roky, v praxi k ní ale příliš nedochází. Plán systémového snížení administrativní zátěže podnikání 2019–2022, jehož garantem je Ministerstvo průmyslu a obchodu, podává přehled opatření ministerstev a dalších orgánů státní správy pro snižování administrativní zátěže podnikatelů. Podle plánu by se během tří let mělo změnit nejméně 33 právních předpisů a zjednodušit tak 133 povinností, které podnikatelům v současné době legislativa ukládá. Právě vysokou administrativní zátěž, která je často spojena mimo jiné i s výkaznictvím a řadou dalších povinností, dlouhodobě považují čeští podnikatelé za významnou překážku byznysu. Jednou z typických ukázek je například exekuce, které v rámci personální a mzdové agendy musí zaměstnavatel řešit za své zaměstnance. „Exekuce na mzdy – když si stát neumí poradit sám, vezme si jako rukojmí zaměstnavatele“ byla také „vítěznou“ Absurditou roku 2019.

Uplynulých 15 let, kdy jsou v rámci podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku vyhlašovány výsledky ankety Absurdita roku, ukazuje, že má stát skutečně co dělat! K tomu všemu je tu další absurdita, která letos zvítězila v hlasování veřejnosti. Jednoznačným vítězem se stala nominace Hospodářské komory ČR, která se týká zákona o silničním provozu a nese název Jak změřit vzdálenost 1,5 metru předjíždějícího auta od cyklisty? Loňská zářijová novela zákona o silničním provozu nově upravila boční odstup při předjíždění cyklisty, který byl stanoven na 1,5 metru. Řidiči motorových vozidel – tedy také všichni řidiči z povolání, dopravci, spediční firmy nebo rozvážkové služby – nesmějí předjíždět, pokud by nedodrželi bezpečný boční odstup při předjíždění cyklisty. Jak ale přesně tuto vzdálenost odhadnout? Není jasné, jak se bude povinnost vymáhat, když bude vzdálenost třeba jen 1,3 nebo 1,4 metru. Paradoxně novela zároveň zavádí, že cyklista nemusí využít jízdní pruh pro cyklistu. Není zřejmé, jak by se případně posuzovala jízda cyklisty na pozemní komunikaci, a nikoliv po zvláštním jízdním pruhu. Nelze rozumně odůvodnit, proč nemá zpřísněné podmínky i cyklista. Jde o nevyvážená, sotva vymahatelná a z hlediska logiky jen obtížně odůvodnitelná ustanovení.

„Stát a úředníci by neměli svými absurdními nápady firmám a živnostníkům házet klacky pod nohy. Za zásadní považuji používání logického uvažování a zdravého rozumu a jeho přenesení do praxe při formování podnikatelského prostředí,“ sdělil viceprezident Hospodářské komory ČR Roman Pommer.

Pomyslné stříbro bere zákaz zaměstnávání manželky. Je totiž možné, aby manželé pracovali v jedné firmě nebo i na jednom pracovišti společně, a to i tak, aby jeden z manželů byl nadřízeným toho druhého. Zaměstnavatelem však v takovém případě není manžel či manželka, ale někdo jiný – právnická osoba (například obchodní společnost), i když třeba paradoxně vlastněná právě jedním z manželů. Jestliže se ale muž zaměstnávající nějakou ženu (nebo naopak) rozhodnou, že se vezmou, uzavřou sňatek, musejí ukončit pracovněprávní vztah mezi sebou, ačkoliv zákoník práce neříká, jakým způsobem a kdy, respektive do kdy. Správa sociálního zabezpečení v loňském roce rozhodla, že zanikla účast paní na nemocenském pojištění z důvodu sňatku se svým zaměstnavatelem. SSZ měla za to, že z § 318 zákoníku práce vyplývá kategorický zákaz existence základního pracovněprávního vztahu (pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti či dohoda o provedení práce) mezi manželi. Odmítla argumentaci manžela-zaměstnavatele, že zákoník práce stanoví taxativně čili vyčerpávajícím způsobem okruh důvodů pro skončení pracovního poměru a uzavření manželství mezi účastníky pracovního poměru výpovědním důvodem není. Nicméně správa sociálního zabezpečení uzavřela, že paní skončilo nemocenské pojištění z titulu zaměstnání dnem, kdy se provdala za svého zaměstnavatele.

Stupně vítězů populární ankety doplnila Evidence tržeb – jednou ano, jednou ne. Jedna vláda říká, že je elektronická evidence tržeb úspěšným nástrojem pro dohled nad dodržováním daňových povinností podnikatelů, druhá vláda zase, že je to zbytečná administrativní zátěž bez nějakého významnějšího efektu. Elektronická evidence tržeb se v roce 2013 stala vlajkovou lodí tehdy vládního hnutí. Měla pomoci s lepším výběrem daní a narovnat podnikatelské prostředí. Podle kritiků a představitelů současné vládní moci naopak pro podnikatele přinesla jen další zbytečnou administrativní zátěž a náklady. To je celé sice hezké, ale jsou tu také podnikatelé a živnostníci, kteří se na EET jednou musejí připravit, pak zase přijmout informaci, že EET skončí a kdo ví, co se na ně chystá dál. Pokud by se s každými novými volbami mělo všechno měnit tam a zpět, můžou své podnikání raději pověsit na hřebíček.
David PAVLÁT



Zpět nahoru na obsah...

Češi za den zbytečně vyplýtvají vodu pro celou Prahu kvůli neefektivnímu mytí nádobí
Sucho je v Česku dlouhodobým problémem. Aby se stav vody v krajině vrátil do normálu, muselo by pršet alespoň dvakrát tolik než za posledních pět let. Součástí problému je i plýtvání vodou v domácnostech, do řešení se tak mohou aktivně zapojit všichni. Pozitivní vliv má například použití myčky na nádobí namísto mytí nádobí v rukou. Podle značky Finish odteče za den z českých domácností bez myčky tolik vody, kolik činí denní spotřeba Prahy.
„Lidé bez myčky denně spotřebují ručním mytím o 163 462 500 litrů vody více. Pro představu, denní spotřeba Prahy je 147 917 000 litrů. Za jeden jediný den tak zbytečně proteče českými domácnostmi takové množství vody, které by vystačilo celé Praze,“ upozorňuje Lukáš Klimek, category manager společnosti Reckitt pro Českou republiku a Slovensko. Vodou však často plýtvají i lidé, kteří mají myčku, a to předmýváním nádobí. „Z dat vyplývá, že české domácnosti ročně předmýváním spotřebují přes tři miliardy litrů vody. To je objem největšího přírodního jezera v Česku, Černého jezera,“ doplňuje Klimek.

Nejsušší jaro

Důvodem, proč začít šetřit vodou, je i aktuální situace. Česká republika čelila nejhoršímu suchu v letech 2014–2020. Minulý rok byla situace značně příznivější, ovšem dlouhodobé predikce stále nejsou pozitivní. „Aktuálně chybí vláha v půdě, klesají průtoky v řekách a celkově jsou zásoby vody na mnoha místech výrazně nižší, než je pro toto období obvyklé. Můžeme říct, že jde o nejsušší jaro za dlouhou dobu. Jde především o nížiny a střední polohy, kde chyběl letošní zimu sníh, který zásobuje krajinu vodou. Navíc prší jen velmi málo, v některých lokalitách téměř vůbec,“ vysvětluje Adam Vizina, vedoucí oddělení hydrologie ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka.

Důsledky napřímených toků

Problém s nedostatkem vody není jen o samotném chování spotřebitelů, ale prohlubuje ho také úbytek přírodních toků. Ty byly v posledních desítkách let často uměle narovnány, což odtok vody z krajiny zrychlilo. „Délka hlavních toků v Čechách se od roku 1800 zkrátila z 12 500 km na 7 900 km, což je o 37 %. Například délku Labe člověk zkrátil o 120 km od pramenů k ústí do Severního moře, u nás to bylo o zhruba 52 km. Odtok vody z Česka se razantně zrychlil do okolních zemí,“ vysvětluje Petr Stýblo, ředitel Českého svazu ochránců přírody.

Rozdíl mezi přírodním a umělým tokem nemusí být pouze v napřímenosti, ale i v jeho hloubce a zpevnění. Důsledkem napřímených toků je nejen rychlejší odtok vody, ale i vyšší riziko povodní a daleko menší možnost vsáknutí do okolní půdy / podzemních vod. Kromě toho umělý tok slouží jako odvodňovací kanál, který nejenže svému okolí žádnou vodu nedodá, ale ještě ji z okolní krajiny odvádí. Přírodní tok s meandry, tůněmi a mokřady se chová zcela odlišně. Na území Česka jsme však přišli už o 80 % mokřadů.

Revitalizace Černého potoka

Český svaz ochránců přírody se dlouhodobě věnuje zadržování vody v přírodě a v rámci iniciativy Voda pro českou krajinu se značkou Finish připravuje další projekty revitalizace. Letos se zaměří na Černý potok na hřebenech Krušných hor. „Délka napřímeného potoka je cca 700 m, po revitalizaci bude až 900 m společně s vybudováním cca 15 nových tůní a obnovených mokřadů. Vytvoříme tak nejen jedinečné prostředí pro život různých živočichů, ale také zachytíme velké množství vody, která je v Česku potřeba,“ přibližuje Petr Stýblo.

Češi a šetření vodou

Podle průzkumu agentury STEM/MARK Češi tvrdí, že se snaží s vodou nakládat úsporně, ovšem jen 25 % žen uvedlo, že jejich partner hospodaří s vodou s rozumem. Muži takto označili své partnerky ve 43 % případů. Optimistickou zprávou může být vztah Čechů k dobrovolnickým projektům věnovaným nedostatku vody v české krajině. Chuť zapojit se uvedlo až 75 % oslovených. Každý pátý muž se už podílel na nějakém ekologickém projektu v boji s nedostatkem vody. U žen se jedná o každou devátou.
Michaela JURAČÁKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý cyklista skončil na záchytce; opilý muž vyhrožoval, že se pořeže
Devětatřicetiletý muž, který v ulici Jihlavská v Telči na Jihlavsku v pondělí 2. května po jedenácté hodině večer na jízdním kole přejížděl z jedné strany komunikace na druhou a nebyl schopen jet rovně, byl opilý. Zjistili to policisté, kterým cyklista nadýchal 2,65 promile alkoholu. Ačkoli mu policisté zakázali pokračovat v další jízdě, opilý cyklista nasedl na jízdní kolo a hodlal v jízdě pokračovat. Na výzvy hlídky nereagoval. Policisté muži v jízdě zabránili a odvezli na záchytku k vystřízlivění. Jízdní kolo zabezpečili. Devětatřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy a dále přestupku proti veřejnému pořádku, které policisté šetří. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Recidivista ukradl v prodejně alkohol
V pondělí 2. května byli policisté v Třebíči po deváté hodině dopoledne přivoláni k obchodnímu domu v ulici Brněnská, kde byl při krádeži přistižen pachatel. "Čtyřiadvacetiletý muž odcizil v prodejně dvě lahev alkoholu v hodnotě bezmála jeden tisíc korun. Z prodejny chtěl odejít bez zaplacení, v čemž mu zabránil pracovník ostrahy. Přivolaní policisté muže odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Jednalo se o recidivistu, který byl v minulosti již opakovaně soudně trestán, naposledy byl odsouzen na začátku dubna v souvislosti se spáchanou majetkovou trestnou činností", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Opilý muž vyhrožoval, že se pořeže
V neděli 1. května přijali policisté po páté hodině večer oznámení o opilém muži, který v domě v Havlíčkově Brodě vyhrožoval, že si ublíží nožem. "Policisté po příjezdu zjistili, že se jedná o padesátiletého muže, byl v pořádku ale ve velmi špatném psychickém stavu. Policisté přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Při dechové zkoušce opilému muži naměřili hodnotu 2,76 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Po vyšetření lékařem ho policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý šestačtyřicetiletý muž, který řídil v Jihlavě vozidlo, i když to má zakázáno. V pondělí 2. května jel kolem deváté hodiny večer s vozidlem Peugeot po silnici v ulici Smrčenská. "Při kontrole řidiče policisté zjistili, že má od loňského podzimu soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu pěti let. Policisté muži další jízdu zakázali. Řidiči sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla Jana Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V pondělí 2. května zastavili policisté v Pelhřimově před desátou hodinou dopoledne vozidlo VW Passat, jehož řidič jel po ulici Nová. "U sedmačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu přes jedno promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla mluvčí. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič byl pod vlivem marihuany
Policisté ve Žďáře nad Sázavou zastavili v pondělí 2. května řidiče vozidla Ford, který jel před čtvrtou hodinou odpoledne po ulici Nádražní. "U šestatřicetiletého muže provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na marihuanu. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Policisté mu další jízdu zakázali, řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.



.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Koncert, který propojí krásnou hudbu se slovem a vínem v novoměstské Horácké galerii
Netradiční koncert v podání mezzosopranistky Olgy Černé a klavíristy Roberta Fuchse, který propojí krásnou hudbu se slovem a vínem, se bude konat v neděli 8. května od 17 hodin v zámeckém podkroví Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Během večera bude odhaleno tajemství života skladatele Josefa Bohuslava Foerstera a jeho rodiny a také detailně představeno jedno z děl galerijního depozitáře.
Mezzosopranistka Olga Černá
Pochází z Hradce Králové. Vystudovala konzervatoř v Pardubicích a Akademii múzických umění v Praze. Její umělecká dráha se rozvíjela v Komické opeře v Berlíně, v Bernu a ve Vídni, hostovala v Národním divadle a v divadlech Gera/Altenburg. Olga Černá se věnuje také komorní a písňové tvorbě. Natočila několik CD s díly Erwina Schulhoffa (Supraphon, 1995), Bohuslava Martinů (Naxos, 2004) a Josefa Bohuslava Foerstera (2009, Radioservis 2015). Vystupuje v komorních souborech, s nimiž pořizuje nahrávky méně známých autorů (Waldmann 1998, oceněné CD „Literatura v hudbě“), angažuje se rovněž na poli tzv. „zakázané hudby“ u nás i v zahraničí. Pro archiv Českého rozhlasu pořídila záznamy písní Leopolda Koželuha, Antonína Dvořáka, Zdeňka Lukáše, Egona Wellesze ad. Olga Černá je od roku 2015 předsedkyní Mezinárodní společnosti Josefa Bohuslava Foerstera v Praze. V roce 2021 vystoupila v nedalekém Chýnově na zahajovacím koncertu hudebního festivalu věnovaném zdejšímu rodáku Františku Bílkovi.

Skladatel, klavírista a aranžér Robert Fuchs
Studoval hru na klavír na plzeňské konzervatoři (1986–90) a skladbu na AMU ve třídě Petra Ebena (1990–94). Kromě klasické hudby se věnoval muzikálu a jazzu. Získal Cenu Českého hudebního fondu a cenu poroty za nejlepší interpretaci moderních autorů na soutěži Beethovenův Hradec (1989) a čestné uznání v mezinárodní soutěži Virtuosi per Musica di pianoforte (1986, Ústí nad Labem). Koncertoval v Itálii, Španělsku, Belgii, Dánsku, Holandsku, Německu, Irsku, Velké Británii, Švýcarsku, Francii, Rusku, Japonsku a Izraeli. Specializuje se na interpretaci hudby 20. století a soudobých autorů (Emil František Burian, Arnold Schoenberg, Laurent Petitgirard a další). Působil ve Státní opeře Praha (korepetitor a hráč v orchestru 1997–2002), v Českém filharmonickém sboru (druhý tenor, 2004–07), v Musique des Lumieres v Bazileji (korepetitor, 2005), v Stand d´été Moutier (korepetitor, Švýcarsko 2006), na Taneční konzervatoři Ivo Váni-Psoty (korepetitor, 2006–07) a jako klavírista na zámořských lodích (2007–11).V roce 2010 se stal hudebním ředitelem na Hebrejské Univerzitě v Jeruzalémě (Izrael). Získal zvláštní uznání za skladbu Milenci pro flétnu a harfu v mezinárodní soutěži IBLA Grand Prize (2010, New York). Zkomponoval hudbu k divadelním inscenacím pro Činoherní studio v Ústí nad Labem.

Zdroj: ceskyhudebnislovnik.cz

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Loupežné přepadení kriminalisté rychle objasnili
V jihlavském parku došlo minulý týden k loupežnému přepadení mladého muže. Pozitivní ale je, že napadený muž neutrpěl zranění a kriminalisté pachatele opět velmi rychle dopadli. Útočníkovi v tomto případě nebylo ještě ani osmnáct let, při loupeži využil zejména své fyzické převahy. Jeho cílem se stal muž, kterého náhodou potkal. Z peněz získaných při loupeži se ale útočník neradoval dlouho, kriminalisté ho ještě ten den vypátrali a po obvinění z násilného trestného činu směřoval do zařízení pro mládež.
V pátek 29. dubna přijali policisté před druhou hodinou odpoledne na tísňové lince oznámení o loupežném přepadení muže, ke kterému došlo v parku u ulice Jiráskova. Policisté zjistili veškeré dostupné informace k podezřelému muži a začali po něm ve městě pátrat dostupné policejní hlídky a také strážníci městské policie. Prověřování závažného případu převzali jihlavští kriminalisté, provedli šetření a zapojili se do pátrání. Hledání bylo brzy zakončeno úspěchem. Kriminalisté si všimli v lokalitě ulice třída Legionářů mladíka, který odpovídal popisu podezřelého. Mladíka zkontrolovali a nejen, že se jednalo o podezřelého z loupeže, ale ještě po něm bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Kriminalisté mladíka zadrželi a odvezli ho na oddělení policie, kde byl umístěn do cely. Zadržený mladistvý vydal část peněz, kterých se při loupeži zmocnil, a kriminalisté finanční částku zajistili.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého mladíka. „Mladistvý byl obviněn ze spáchání provinění loupeže,“ řekl npor. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, jednalo se o mladíka, který přibližně o týden dříve utekl ze zařízení pro mládež v Moravskoslezském kraji, kde má být umístěn.

Mladistvý byl obviněn z toho, že v parku za použití hrozby násilím přinutil osmnáctiletého muže k vydání finanční hotovosti. Setkání obou v parku bylo ten den věcí náhody. Mladý muž seděl v parku a upoutal pozornost obviněného mladistvého, který k němu přišel a oslovil ho s cílem získat peníze. Při loupeži využil svoji fyzickou převahu a agresivní výhrůžky násilím, přičemž tlak zvyšoval. Nakonec získal finanční hotovost a z místa utekl. Uniknout se mu ale podařilo jen na krátkou dobu, brzy skončil s pouty na rukou a následoval kriminalisty na policejní oddělení. Úspěšné a rychlé dopadení bylo v jeho případě důležité, lze totiž předpokládat, že by město opustil.

Po provedení všech nezbytných úkonů policisté obviněného mladistvého odvezli do zařízení pro mládež, kde si ho převzala oprávněná osoba. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Při dopravní nehodě u Hodic na Jihlavsku utrpěli zranění čtyři lidé
Při dopravní nehodě, která se stala v pondělí 2. května krátce po čtvrté hodině odpoledne u Hodic na Jihlavsku, si vyžádala čtyři zranění, z toho dvě velmi vážná. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
"Jednadvacetiletý řidič jel s vozem Peugeot ve směru od Telče a při projíždění zatáčky vyjel do levého jízdního pruhu, kde se střetl s protijedoucího autem Opel. Po střetu se auto Peugeot převrátilo na střechu do příkopu. Těžké zranění utrpěla spolujedoucí ve vozidle Peugeot, kterou záchranáři letecky transportovali do brněnské nemocnice, a vážné zranění utrpěl také další spolujedoucí, který byl letecky transportován do nemocnice v Českých Budějovicích. Zranění utrpěl rovněž řidič vozidla Opel a jeho spolujedoucí, které záchranáři převezli do jihlavské nemocnice", popsala nehodu Jana Kroutilová.

Policisté provedli na místě nehody ohledání, zadokumentování a šetření. Provedenými dechovými zkouškami u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Rovněž test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl negativní. Předběžně vyčíslená škoda, která vznikla na vozidlech, přesáhla sto tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Zjišťují příčinu a veškeré související okolnosti vážné nehody, případ prověřují.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Pochod Srdcem Vysočiny připomene lyžařské legendy v rámci Roku lyžařů
Po stopách průkopníků a slavných lyžařů z Novoměstska se tentokrát vydají účastníci Pochodu srdcem Vysočiny. Tradiční akce, která navazuje na legendární Chiranskou padesátku, se uskuteční v sobotu 28. května. Startuje se ve Vysočina areně od osmi do deseti hodin. Účastníci si mohou podle své fyzické kondice vybrat z několika tras – 5, 10, 15 a 25 kilometrů dlouhých. Pochod je vhodný pro malé i velké, na cestu se mohou vypravit jednotlivci i rodiny s dětmi. Občerstvení na ně čeká nejen v cíli, ale také na jednom z kontrolních stanovišť, a to v Rokytně. Kroky z účastníků povedou trasy vyznačené v mapách, které si zájemci mohou na startu vyzvednout nebo stáhnout pomocí QR kódu do svých mobilních telefonů.
Letošní ročník je inspirovaný novoměstským Rokem lyžařů. Trasy pochodu povedou například okolo domu prvního výrobce lyží na Novoměstsku, kterým byl Adolf Slonek z Rokytna. Zastaví se také u rodného domu slavného olympijského závodníka Cyrila Musila ve Studnicích. Poté se zájemci o další poznávání lyžařských legend vydají do Kadova za Františkem Šimonem a do Tří Studní za lyžařskou dynastií Fouskových. Zde pak mohou účastníci zavítat i na tradiční Otevírání studánek.

Startovné je stanoveno na částku 70 korun pro děti do 18 let a 140 korun za dospělého. Je možné využít i zvýhodněné rodinné startovné, kdy se na trasu mohou za 350 korun vydat dva dospělí s maximálně dvěma dětmi.

Podrobnosti sledujte na stránkách pochod.nmnm.cz
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Minimuzeum mobilních telefonů a připomínka výroby bot v Hrotovicích
Dokážete si představit pětikilový kufříkový telefon? Tato Nokie Talkman 320F z roku 1987 je u nás dochovaná jen v několika kusech.
Jeden z nich patří do sbírky Zdeňka Lukavce. Mobilní telefony začal sbírat před třemi lety a za tu dobu se mu jich podařilo nashromáždit přes dvě stě. Jeho sbírku tvoří většinou telefony vyrobené po roce 2005. K vidění jsou na zámku v Hrotovicích, kam vás ochotně zavede ředitel Muzea Hrotovicka Jan Knotek. Snad každý mezi nimi pozná „své“ telefony a při prohlídce si může zavzpomínat, jak se před lety psaly SMS bez emotikonů a také si uvědomí, že mobilní telefony nedisponovaly ještě ani fotoaparátem.

Místnost, kde jsou mobilní telefony vystaveny, je doplněna o infopanely popisující historii zámku a především pobočky závodu na výrobu obuvi nazývaná lidově Borovina, která se nacházela právě na zámku. Po znárodnění Baťových závodů v roce 1945 se totiž rozhodlo, že část výroby bude přesunuta do regionů s malou zaměstnaností v průmyslové výrobě a pomůže tak válkou zničenému průmyslu. Závod v Hrotovicích zaměstnával nejen místní, ale pracovali zde i lidí ze širokého okolí. Provoz BOPO (zkratka boty, ponožky) v Hrotovicích fungoval do roku 1999, zbytek výroby byl pak přesunut do Třebíče. Svého času byl tento závod druhým největším výrobcem obuvi ve střední Evropě, zaměstnával na 5 000 lidí. Výroba byla zastavena v roce 2000. Pouze punčochářskou výrobu převzala firma Trepon, která funguje v Třebíči dodnes.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024