Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 4.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na přehlídce lidových muzik v Třebíči vystoupí soubory z Vysočiny, jižních Čech a Horního a Dolního Rakouska
Přehlídka lidových muzik se budek konat v sobotu 14. a neděli 15. května 2022 v Centru tradiční lidové kultury v ulici Cyrilometodějská v Třebíči. Začátky po oba dva dny jsou ve 14 hodin. Během přehlídky se představí lidové muziky z Vysočiny, jižních Čech a Horního a Dolního Rakouska. Vstupné je zdarma.
A kdo zahraje a zazpívá?
Podhorácký a horácký region bude reprezentovat muzika souboru Bajdyš z Třebíče, cimbálová muzika Drahan z Blanska a horácká muzika Hatscho - skupina muzikantů zrozená ve Folklorním souboru Pramínek Jihlava. Primáš Matěj Dohnal slíbil, že budou hrát na po domácku vyrobené housle, tedy na skřipky.
Nejpočetnější zastoupení na přehlídce bude mít soubor Dubínek ze Sezimova Ústí. Zazní jihočeské písně v úpravách Mgr. Andrey Lacinové v podání členů souboru s doprovodem jejich dudácké muziky.
Dobrou a uvolněnou náladu a také přátelského černého pudla přiveze do Třebíče rakouská kapela Grensbergmusi, která vystoupila už na říjnové přehlídce a získala si publikum rozvernými písněmi hornorakouského regionu Mühlviertel.
Z Rakouska, v tomto případě z Dolního Rakouska, přijede ještě pozounové kvarteto ViWaldi, jehož členové předeslali, že jejich hudební záběr takřka nezná hranice, a tak vystoupení Posaunenquartettu ViWaldi může být překvapením a osvěžením přehlídky.
Představí se plejáda muzik, která by měla uspokojit všechny milovníky lidové hudby bez rozdílu věku. Zazní tóny houslí, cimbálu, kontrabasů, dud, ale i skřipek či pozounů, což slibuje pestrý hudební zážitek. Pastvou pro oko pak budou rozmanité lidové kroje, bez nichž si lidové muziky snad ani nelze představit.

Bude-li hezky, muziky zahrají na venkovním pódiu Centra tradiční lidové kultury, tedy na dvoře tohoto kdysi zemědělského statku, kam se vejde až dvě stě diváků. V případě nepřízně počasí pak akce proběhne v multifunkčním sále s kapacitou pro osmdesát sedících diváků.

Program:
Harmonogram sobota 14. května 2022 (změna programu vyhrazena)
14:00–14:05 zahájení
14:05–14:15 Bajdyš
14:25–14:55 FS Dubínek
15:05–15:35 HR Grensbergmusi
15:45–16:15 Hatscho
16:25–16:55 CM Drahan
17:05–17:35 Bajdyš

Harmonogram neděle 15. května 2022 (změna programu vyhrazena)
14:00–14:05 zahájení
14:05–14:15 Bajdyš
14:25–14:55 HR Grensbergmusi
15:05–15:35 FS Dubínek
15:45–16:15 Posaunenquartett ViWaldi
16:25–16:55 Hatscho
17:05–17:35 CM Drahan
17:45–18:15 Bajdyš


- red -Zpět nahoru na obsah...

Policista přispěl k záchraně života ženy
Skleněnou plaketou Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ocenil ve středu 4. května ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek inspektora obvodního oddělení Jihlava. Společně s ředitelem územního odboru Jihlava plk. Ing. Martinem Kratochvílem mu krajský policejní ředitel poděkoval za projevení osobní statečnosti a duchapřítomnosti při záchraně života ženy, která upadla před jihlavskou nemocnicí do bezvědomí.
Poděkování policistovi za záchranu ženy adresoval krajskému policejnímu řediteli ženin manžel, který popsal, co se v ten den stalo. „Ve čtvrtek 20. ledna ráno jsem vycházel se svou paní z jihlavské nemocnice. Má žena náhle upadla na zem, udeřila se do hlavy a padla do krátkého bezvědomí. Kolem procházeli dva muži, kteří okamžitě přispěchali na pomoc a moji ženu zachránili. Jeden z mladíků během ošetřování ze strany zdravotníků odešel, tomu jsem bohužel nestihl poděkovat. Druhý mladík pomáhal na místě lékařům po celou dobu, co pečovali o moji manželku. Když si manželku převzali do péče lékaři, tak mi ještě popřál, aby byla moje paní v pořádku. Zeptal jsem se na jeho jméno. Říkal mi, že pracuje u Policie České republiky, jeho manželka v nemocnici, proto neváhal s pomocí,“ napsal muž v děkovném dopise s prosbou, aby policejní ředitel policistovi poděkoval za jeho přístup a ochotu. „Byl bych rád, abyste mladíka dohledali a ještě jednou mu i za mě poděkovali. Jsem velice rád, že i dnešní doba má slušné mladé lidi, kteří lidem pomáhají,“ uzavírá svůj dopis manžel zachráněné ženy.

Policista byl začátkem února odvelený na zahraniční policejní misi do společných hlídek do Maďarska, proto ocenění za svůj hrdinský čin převzal až nyní. „Podobné příběhy mě vždy utvrzují v tom, že v rámci našeho krajského ředitelství pracují policisté, kterým není lhostejné, co se kolem nich děje. Jsem rád, že mohu těmto lidem osobně poděkovat za jejich odvahu a duchapřítomnost, protože tito kolegové dělají policejnímu sboru dobré jméno,“ uvedl krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: recidivista ukradl čokolády; nalezený ruční granát zlikvidoval pyrotechnik
V obchodě v Jihlavě v Brtnické ulici ukradl v úterý 3. května po třetí hodině odpoledne devětadvacetiletý muž čokolády, které si schoval do oblečení, a prostorem pokladen prošel, aniž by zaplatil. Muže zastavil pracovník ostrahy. Přivolaní policisté ho odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů, odcizené zboží vydal. Jednalo se o recidivistu, který byl v minulosti již opakovaně soudně trestán, naposledy byl za majetkovou trestnou činnost odsouzen vloni na podzim k trestu obecně prospěšných prací, které dosud nevykonal. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Nález munice
V úterý 3. května přijali policisté po čtvrté hodině odpoledne oznámení o nálezu podezřelého předmětu u Jabloňova na Žďársku. Na poli byl předmět připomínající munici. Na místo vyjeli policisté a přivolán byl také policejní pyrotechnik. "Jednalo se o ruční granát, který bylo vzhledem k jeho špatnému stavu nutné v rámci zajištění bezpečnosti zlikvidovat na místě, což učinil pyrotechnik", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Havárie cyklistky
V úterý 3. května jela kolem půl osmé večer sedmačtyřicetiletá cyklistka na jízdním kole po silnici v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku a při projíždění zatáčky najela na nezpevněnou krajnici, nezvládla řízení, dostala smyk a havarovala. "Při havárii se cyklistka zranila a zdravotnickou záchrannou službou byla žena převezena na ošetření do třebíčské nemocnice. Provedenou dechovou zkouškou u ní policisté požití alkoholu vyloučili", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Dopravní nehodu šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V úterý 3. května zastavili policisté v Havlíčkově Brodě po páté hodině večer vozidlo Fiat, jehož řidič jel po ulici Žižkova. "U pětačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,97 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
Policisté v Pelhřimově zastavili v úterý 3. května řidiče vozidla VW Passat, který jel po druhé hodině odpoledne po ulici Křemešnická. "U muže provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na amfetamin. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Policisté mu další jízdu zakázali, pětatřicetiletý řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy", uvedla mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté v Jihlavě zachránili muže, který chtěl skočit z mostu
Skleněnou plaketou Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ocenil ve středu 4. května ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina brigádní generál Mgr. Miloš Trojánek policisty z odvodního oddělení Jihlava pprap. Petra Koníře a pprap. Barboru Knížovou a policisty pohotovostně eskortního oddělení pprap. Jiřího Broma a nstržm. Štěpána Kriegsmanna. Společně s ředitelem územního odboru Jihlava plk. Ing. Martinem Kratochvílem a plk. Mgr. Radkem Vochyánem, vedoucím odboru služby pořádkové policie jim krajský policejní ředitel poděkoval za projevení osobní statečnosti a duchapřítomnosti při záchraně života muže, který chtěl skočit z železničního mostu, který vede nad dálničním přivaděčem v Jihlavě.
Dramatický případ pro policisty začal 13. dubna krátce před osmnáctou hodinou, když jsme na integrovaném operačním středisku na lince tísňového volání přijali oznámení, že se na železničním mostě, který vede v Jihlavě nad dálničním přivaděčem, nachází muž v zeleném tričku a je nebezpečně nakloněný přes most. Na místo proto operační důstojník ihned vyslal hlídku pohotovostního a eskortního oddělení ve složení pprap. Jiří Brom a nstržm. Štěpán Kriegsmann a hlídku z obvodního oddělení Jihlava ve složení pprap. Petr Koníř a pprap. Barbora Knížová.

Jako první na místo dorazila hlídka pohotovostního a eskortního oddělení. Policisté vyrazili za mužem ze strany od městského vlakového nádraží, aby se k muži mohli co nejvíce přiblížit ve snaze navázat s ním konverzaci. Muž již stál na zábradlí mostu a dožadoval se, aby se k němu hlídka blíže nepřibližovala, jinak z mostu skočí. Druhá policejní hlídka se proto rozdělila. Policistka zůstala stát pod mostem a snažila se s mužem navázat kontakt, aby tím odvrátila jeho pozornost od druhé hlídky. Policisté se snažili opatrně se k muži přiblížit ve snaze přetáhnout ho přes zábradlí. Muž si jejich snahy všiml a začal znovu vyhrožovat, že skočí z mostu dolů. Policisté se znovu pokusili s mužem navázat kontakt a jeden z policistů mu nabídl cigaretu. Muž se na okamžik otočil na druhou hlídku a pprap. Petr Koníř toho využil, muže uchopil za trup a za pomoci kolegů ho přetáhl přes zábradlí na koleje.

Poté policisté devětatřicetiletého muže odvedli do bezpečného prostoru a na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu k posouzení zdravotního stavu muže. Policisté u muže provedli dechovou zkoušku na zjištění ovlivnění alkoholem, dechová zkouška byla negativní. Poté se muž podrobil testu na přítomnost jiných návykových látek, výsledek byl pozitivní na amfetamin. Motivem mužova jednání měly být osobní problémy. Muž byl umístěn do zdravotnického zařízení.

„Při každém takovém zákroku je velmi důležitá vzájemná spolupráce zasahujících policistů, protože při záchraně člověka, který je ve špatném psychickém stavu, se vždycky hraje o čas. Zasahující policisté vyhodnotili situaci správně, dokázali s mužem navázat kontakt, na okamžik odlákat jeho pozornost a úspěšně provést a dokončit zákrok. Proto si zaslouží si poděkování za svoji odvahu a profesionalitu,“ doplnil brigádní generál. Mgr. Miloš Trojánek.

Foto: zleva Petr Koníř, Barbora Knížová a Štěpán Kriegsmann. Na fotografii není Jiří Brom, který se slavnostního předání ocenění nemohl zúčastnit

Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Den hygieny rukou v havlíčkobrodské nemocnici, nechte si poradit od nozokomiální sestry ohledně prevence před život ohrožujícími infekcemi
Tradiční Den hygieny rukou se bude konat ve čtvrtek 5. května od 10 do 13 hodin ve vestibulu hlavní lůžkové budovy v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Zájemci o tuto problematiku si budou moci vyzkoušet správný postup a nechat poradit od naší nozokomiální sestry ohledně prevence před život ohrožujícími infekcemi.
Pod odborným vedením si zájemci z řad široké veřejnosti, pacienti a zdravotníci „na vlastní kůži“ mohou vyzkoušet správnou techniku mytí a dezinfekce rukou, která je nezbytná zejména v nemocničním prostředí, kde se snadno mohou šířit tzv. nozokomiální infekce. K dispozici bude speciální přístroj odhalující, zda si ruce myjeme všude a správně.

Mytí a dezinfekce rukou jsou nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem, jak zabránit vzniku a šíření infekcí v populaci i zdravotnických zařízeních. Naše nemocnice chce poskytovat bezpečné a funkční prostředí pro pacienty i personál. K dosažení tohoto cíle se snažíme minimalizovat a kontrolovat všechna možná rizika. Náš zdravotnický personál je v těchto postupech pravidelně školen, dodržování předepsaných zásad hygieny rukou je průběžně kontrolováno. Doufáme, že zájem bude i z řad návštěv pacientů, neboť právě blízká osoba jdoucí na návštěvu může pacienta vystavit infekčním faktorům. "Návštěvy jsou vyzývány k dezinfekci rukou před tím než jdou k lůžku pacienta. Na každém oddělení je na chodbě za tímto účelem k dispozici dezinfekční prostředek," sdělila k problematice náměstkyně pro ošetřovatelskou péči PhDr. Lada Nováková.
Petra ČERNOZpět nahoru na obsah...

Silnice u Vladislavi na Třebíčsku dostane nový koberec, doprava bude řízena kyvadlově semaforem
Silničáři opraví povrch dva kilometry dlouhého úseku silnice I/23 u Vladislavi na Třebíčsku ve směru na Náměšť nad Oslavou přibližně mezi křižovatkou se silnicí III/39015 a Novým rybníkem. Opravu plánují realizovat postupně za provozu po polovinách vozovky s uzavřením jednoho jízdního pruhu a kyvadlově řízeným provozem světelnou signalizací. Opravy by měly probíhat koncem května nebo v průběhu června, jakmile proto budou optimální podmínky, neboť z hlediska teplot je ideální rozmezí od +15°C do +25°C. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Z důvodu poruchy obrusné vrstvy, jako je ztráta pojiva, trhliny a podobně, bude oprava řešena technologií pokládky dvouvrstvého mikrokoberce po předchozím vyfrézování obrusné vrstvy příslušné tloušťky", informoval M. Buček.

Cílem opravy je prodloužení životnosti vozovky a zvýšení bezpečnosti provozu. Mikrokoberec totiž na povrchu vozovky vytváří tenkou souvislou živičnou vrstvu sloužící k její ochraně proti pronikání vody a k omezení vzniku a šíření poruch. Z hlediska bezpečnosti rovněž zlepšuje protismykové vlastnosti povrchu vozovky.

Ředitelství silnic a dálnic do veřejného výběrového řízení na zhotovitele stavby obdrželo pět nabídek. "Nejvýhodnější ekonomickou nabídku předložila společnost SILSTAP – silniční stavební práce s.r.o., která bude práci realizovat za 5,82 milionu korun bez DPH", doplnil Martin Buček.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jakub Tomáš provede zájemce výstavou Na Kopci u laviček v jihlavské galerii
Komentovaná prohlídka výstavy Jakub Tomáš – Na Kopci u laviček se bude konat v úterý 10. května v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského 10 v Jihlavě. Jakub Tomáš (*1982) patří k umělcům mladší střední generace, jimž se podařilo prosadit na poli současné české malby, přestože zůstal věrný svému rodišti. Právě odtud pramení tematické zaměření výstavy: region, město Jihlava, tematika sídlišť. Nakonec umělec sám vyrůstal v kulisách jihlavského sídliště Březinky.
Zatím nejobsáhlejší výstavní projekt Jakuba Tomáše (1982) je sice svým způsobem zaměřený ryze subjektivně, ale pracuje se symbolikou a životní zkušeností, která je společná pro celé generace, takže zřetelně přesahuje privátní sféru a je o něm možné od počátku uvažovat v rovině obecné výpovědi. Fakt, že se vztahuje k osobní mytologii, naznačuje už jeho gramaticky lehce podvratný název se zdánlivou hrubkou ve velkém písmeni. Ten sice podle významové logiky odkazuje k určitému místu, ale oproti zdání nejde o povšechné teritoriální označení, nýbrž o konkrétní ulici na jednom z jihlavských sídlišť, kde Jakub Tomáš vyrůstal. A právě skutečnost, že Jihlava představuje úhelný bod, který v sobě trojjedině spojuje formativní prvek, přímý inspirační zdroj i prezentační platformu, představuje další zajímavou okolnost, jež s sebou může nést specifické informace pro významové čtení jednotlivých obrazů i skladby výstavy jako celku.

Jakkoli je jeho malba ukotvená v realitě, vizuální uvažování Jakuba Tomáše má k prostému popisu daleko, takže nepřekvapí, že spíš než by do obrazového prostoru mechanicky převáděl skutečná zákoutí městské krajiny, jde mu o něco docela jiného. To, co ho zajímá, je „zeitgeist“ – duch doby, tedy jakási kulturně-společenská danost epochy, která se promítá do životů lidí a ovlivňuje jejich každodennost i vnímání světa. Zároveň jsou práce tohoto absolventa pražské akademie, kde studoval v ateliérech Vladimíra Kokolii a Jiřího Sopka, nenápadnou vzpomínkovou studií vyhrocené vnímavosti vlastního dospívání. V jeho případě vztažené především k 90. letům minulého století, která na jednu stranu ještě důvěrně znala šedivou pachuť totalitní nesvobody, na druhou už se jí týkal

narůstající tlak spotřební demokracie. Jakub Tomáš se ve své tvorbě ovšem neprofiluje coby politický glosátor, je to spíš očitý svědek plastické doby, které byl shodou okolností přítomen.

Byly to preinternetové časy analogu, v nichž se pár věčně rozbitých sídlištních laviček přes den občas sloužících důchodcům nebo ženám na mateřské v podvečer změnilo v antirodičovské útočiště zevlujících puberťáků - přirozený cíl v bezcílném věku. Z dnešní perspektivy jakýsi facebook naživo, spíš sociální uzel než síť, a když tak především záchranná, jinými slovy sebezáchovný model pro lidi, kteří ještě sami nemají do čeho píchnout, v jehož rámci se řešily ty nejvážnější věci i všední plky. A pak je tu ještě jeden důležitý fenomén, totiž architektonický brontosaurus postsocialistických končin – stroj na bydlení – beztřídní panelák, který je v různých podobách více či méně nápadným leitmotivem většiny obrazů. Naddimenzovaný monolit tak všudypřítomný, že ho vlastně nikdo nevnímá, představuje lidský úl, místo kolektivní paměti i unifikovaný prostor pro životy sdílené až do úrovně fyziologických procesů. Jakub Tomáš panelák používá jako ambivalentní symbol, který de/formuje stejně tak prostředí jako stav mysli.

Jeho prostřednictvím se do obrazů ve druhém plánu propisují další zásadní témata – uniformita, ztráta soukromí, prefabrikace, odosobněnost nebo zaměnitelnost, ale i environmentální problematika. Tu mohou zastupovat například termíny jako vágní prostor a, vzhledem k tomu, že sídliště na okrajích měst pravidelně ukrajovala z volné přírody, i nová kolonizace. Tyto myšlenkové okruhy podporují i některé průvodní znaky jeho zobrazování – schématické postavy bez individuálních rysů, modulární členění některých kompozic či důraz na konstrukčnost, které jsou pro malbu Jakuba Tomáše dlouhodobě typické. To vše ve výstavě v náznacích odrážejí také zastoupená média. Kromě výběru pláten z necelé poslední dekády nechybějí v expozici ani scénické nebo architektonické modely, objekty, „hadičková stavba“, která montovaný skelet oživuje do podoby organického systému, nebo skutečné pracovní místo - kreslící kabinet. Stranou nezůstávají ani připomínky osobní reality. Někdy jsou přímé, třeba původní židle donesená z rodičovského bytu, jindy zprostředkované, jako výrazná červená barevnost, která vychází z odstínu máminy kuchyně.

Lehce ohlíživá výstava Jakuba Tomáše má trochu bilanční charakter, který odpovídá životní fázi, ve které se právě nachází. Nejenže umožňuje monitorovat kontext a vývoj jeho tvorby od roku 2015, ale možná vůbec poprvé otevřeně odhaluje v souvislosti s jeho životem také formální a myšlenkové zdroje, z nichž vychází. Vzhledem k tomu, že při tom používá dodnes živý symbolický jazyk, který artikuluje všeobecně přítomné pocity a vjemy, pokládá tím základy jakési novodobé alegorie, která má stejně tak schopnost vzbuzovat asociace směrem k minulosti, jako pokládat otázky, jež mohou pomoct měnit budoucnost.
Radek WOHLMUTHZpět nahoru na obsah...

Divadelní soubor Třešťský průměr 20 představí na výstavě svoji historii, plakáty a třeba i kostýmy
Výstava Třešťský průměr 20, která připomene dvacet let divadelní činnosti tohoto souboru, bude zahájena za přítomnosti jeho členů v neděli 8. května v 15 hodin v Schumpeterově domě v Třešti. Výstava představí historii souboru a svou formou přiblíží i jeho originální DIY poetiku. K vidění budou vlastnoručně vyrobené dekorace, rekvizity, kostýmy z jednotlivých her, ale i plakáty, které vyrábí přímo členové souboru. Nebude chybět písemná a fotografická dokumentace, ukázky taháků, merchendisingu, videoukázky z her, dobové ohlasy v tisku atd.
Výstava TŘEŠŤSKÝ PRŮMĚR 20 představuje dvacetileté působení divadelního souboru Třešťský průměr. Generační divadlo poprvé na veřejnosti vystoupilo 21. prosince 2002 v prostoru farní konírny v Třešti s programem nazvaným Večer pod letlampou. Skupina vznikla spojením souborů Natvrdlí (Miloš Kameník, Miloslav Macek, Jan Makeľ, Jan Roháček a Lukáš Toman) a Tylovi vrazi (Jan Morkus, Tomáš Niederhafner, Jiří Raiteman), k nimž se připojili ještě další vrstevníci (František Novák, později pak Zdeněk Krafka, Petr Kubálek, Milan Majdič, Jan Polák, Tomáš Morkus ad.). Farní konírna se stává „domovskou scénou“ souboru (až do roku 2019), když zde o Vánocích probíhají premiéry nových scének a her. Na přelomu nultých a desátých let se pak stává tradicí i pravidelné letní vystoupení na zahradě Schumpeterova domu v Třešti. Kromě Třeště zavítá divadlo občas i do okolních obcí (Telč, Jihlava, Buková, Bezděčín ad.) TP pracuje s různými polohami komediálního divadla, vznikají parodické skeče, scénky, jednoaktovky, blackouty, písně a básně, které se někdy vztahují i k dění ve městě či ve společnosti. Veškeré texty a hry jsou autorské. Zkoušek obvykle bývá minimum a probíhají bezprostředně před představením. Po roce 2010 přibývají delší hry (Dobrák, O zubaté princeznině…, Stopy v mechu, Slivovice, Vraždy s nápovědou ad.), roce 2014 má premiéru doposud jediný celovečerní kus Lázeňský host.

Někteří členové Třešťského průměru (Jiří Raiterman, Zdeněk Krafka, Jan Morkus, František Novák) hrají i v kapele Lajky, další jsou personálně propojeni s aktivitami TJ Orel Třešť (Tomáš Niederhafner je předsedou spolku od roku 2014), Natvrdlí pořádají svérázně pojaté sportovní turnaje Velká cena Konírny (florbalový turnaj dvojic se konal v letech 2000-2017) a CaplanCa Cup (turnaj ve stolním hokeji se koná od roku 2000 až doposud). Kromě divadla se věnují i natáčení filmů (např. Ďáblovi přisluhovači - 2003, Obchod - 2006, Felch in flat - 2009 nebo Ivanovo lhůta – 2011, Vyprávění pana Petra - 2018), jejichž autorem je Miloš Kameník.

Výstava potrvá do 16. června.
Milina MATULOVÁZpět nahoru na obsah...

Děti se naučily správné mytí rukou zábavnou formou
Nemocnice Pelhřimov se v týdnu od 2. do 6. května připojuje ke Světovému dni hygieny rukou, který se koná každoročně pod záštitou WHO (Světové zdravotnické organizace). Cílem je připomenout si význam správného hygienického mytí rukou, jako prevenci před šířením mnoha infekčních onemocnění. Další přednáška pro děti o správné hygieně rukou se uskuteční v pátek 6. května v MŠ Osvobození Pelhřimov. Pro širokou veřejnost je naplánován Den hygieny rukou, který se uskuteční ve čtvrtek 5. května od 8 – 9 hodin u vstupních dveří hlavní lůžkové budovy Nemocnice Pelhřimov.
První akcí, kterou nemocnice uspořádala, byla přednáška v Mateřské škole Komenského Pelhřimov. Téměř 40 předškoláků se od zdravotníků dozvědělo, jak si správně umývat ruce a dbát tak na správnou hygienu. „V minulých letech program probíhal pro první stupeň základních škol v nemocnici. Letos poprvé byl program zacílen na předškoláky. Správná hygiena rukou patří mezi základní pravidla osobní hygieny a má kulturní a estetický smysl. Děti se zábavnou formou učí, kdy a proč si mají mýt ruce, vyplňují pracovní listy ve skupinkách. Provádí praktický nácvik mytí rukou speciálním roztokem a vidí pod speciální lampou, kde si špatně umyjí ruce. Děti program velmi bavil, byly moc šikovné a měly spoustu otázek. Líbilo se jim, jak jim svítí ruce, když je mají dobře umyté. Program byl uzavřen básničkou s nácvikem mytí rukou,“ přiblížila průběh dvou přednášek manažerka kvality pelhřimovské nemocnice Mgr. Pavlína Fridrichovská, DiS.

Děti navíc dostaly odpovědi na zvídavé otázky a na závěr obdržely od ředitele Nemocnice Pelhřimov Mgr. Ing. Michala Kozára, MBA certifikát „Expert v mytí rukou“ a od sestřiček obrázek. „Onemocnění covid-19 nám ukázalo, jak důležité je správné mytí rukou, a že se stále jedná o jednoduchou a velmi účinnou metodu k zamezení šíření patogenů a k zabránění infekcí. Tento hygienický návyk je potřeba u dětí rozvíjet od nejútlejšího věku. Proto jsem rád, že se program dětem líbil a především, že se naučily správně umývat ruce,“ sdělil Mgr. Ing. Michal Kozár, MBA.
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...

Letos zemřelo při dopravních nehodách na Vysočině deset osob; policisté vyjížděli za první čtyři měsíce k 1 443 dopravním nehodám
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina šetřili od začátku letošního roku do konce dubna celkem 1 443 dopravních nehod, což je o 151 dopravních nehod více než za první čtyři měsíce roku 2021. Vyšší počet dopravních nehod si vyžádal vyšší počet obětí, ale i těžce a lehce zraněných osob.
Při letošních dopravních nehodách zemřelo deset lidí. Dvacet dva osob se při nehodách zranilo těžce a 296 účastníků dopravních nehod utrpělo lehké zranění. V případě úmrtí a těžkého zranění jde o výrazný meziroční nárůst, a to o sto procent, v obou případech. I v případě lehkých zranění došlo k nárůstu o 29 lehce zraněných osob. Hmotná škoda vzniklá při dopravních nehodách na vozidlech a ostatním majetku dosáhla částky 87 473 000.

Příčiny dopravních nehod jsou na silnicích našeho kraje dlouhodobě neměnné. Na příčinách dopravních nehod se v největší míře podílely nesprávný způsob jízdy (556 nehod), nepřizpůsobení rychlosti (184 nehod) a nedání přednosti v jízdě (82 nehod). Z celkového počtu 1 443 dopravních nehod se v 592 případech jednalo o střet vozidla se zvěří, což představuje 41 procent z celkového počtu dopravních nehod v tomto roce. Nejvyšší počet dopravních nehod zavinili od počátku roku 2022 do konce dubna řidiči osobních vozidel.

Ve výše uvedeném období policisté při vyšetřování 48 dopravních nehod zjistili, že řidiči před jízdou nebo během jízdy požili alkoholické nápoje. Poměrně časté byly případy, že dechové zkoušky u řidičů vykazovaly hodnoty vyšší než jedno promile alkoholu, kdy výjimkou nebyly ani hodnoty přesahující dvě či tři promile alkoholu.

Ani v prvních čtyřech měsících letošního roku se nevyhnuly dopravní nehody chodcům. Policisté evidují třicet šest dopravních nehod s účastí chodce. Při těchto nehodách byli dva chodci usmrceni, sedm utrpělo těžké zranění a dvacet pět chodců bylo při nehodách zraněno lehce. Pouze dva chodci vyvázli z nehody bez zranění. V jedenácti případech byl chodec viníkem dopravní nehody. S nástupem teplých dní přibývá i počet dopravních nehod s účastí cyklistů. Za první čtyři měsíce letošního roku šetřili policisté v našem kraji dvacet jedna nehod, při níž byl účastníkem cyklista. V osmnácti případech byl cyklista viníkem dopravní nehody. Jeden cyklista při dopravní nehodě zemřel, jeden se při nehodě těžce zranil a devatenáct bylo zraněno lehce. Žádný z cyklistů, který byl účastníkem dopravní nehody, nevyvázl bez zranění. Celkem u čtyř cyklistů policisté zjistili přítomnost alkoholu.

V průběhu prvních čtyř měsíců letošního roku policisté z dopravních inspektorátů v našem kraji vyšetřovali i dopravní nehody, na nichž mělo účast celkem dvacet motocyklistů, z toho devatenáct mužů a jedna žena. Ve čtrnácti případech motocyklisté nehodu zavinili. Jeden motocyklista při nehodě zemřel a dalších šestnáct motocyklistů utrpělo lehké zranění. Bez zranění z dopravní nehody vyvázli pouze tři řidiči.

Bezpečnost všech účastníků silničního provozu se zaměřením na ochranu těch nejzranitelnějších, mezi které patří chodci a cyklisté, se v současné době řadí mezi důležité priority policistů v našem kraji. Proto i v následujícím období budeme pokračovat v rámci běžného výkonu služby v intenzivním dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu. V průběhu jarních měsíců budeme také realizovat mimořádné dopravně bezpečnostní akce, které budou zaměřeny na všechny účastníky silničního provozu.

Na silnicích Kraje Vysočina musí řidiči v současné době počítat také s vyšším počtem dopravních omezení, a to na silnicích různých tříd, včetně hlavních silničních tahů. S tím souvisí nutnost využívat k cestám vyznačených objízdných tras. Proto apelujeme na všechny řidiče, aby k sobě byli ohleduplní a dodržovali pokyny policistů a dopravní značení a aby se nesnažili vjíždět do míst, kde je to dopravním značením zakázáno. Doporučujeme řidičům, aby vyjížděli na své cesty s určitou časovou rezervou, protože na objízdných trasách mohou vznikat zejména v dopravních špičkách kolony, což způsobí zdržení.

Foto: HZS Kraje Vysočina
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

V Třebíči došlo k vážné dopravní nehodě autobusu, osobního vozidla a skupinky chodců; naštěstí jenom cvičně
V úterý 3. 5. 2022 se uskutečnilo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému s názvem HORIZONT 2022. Procvičovanou mimořádnou událostí byla dopravní nehoda s velkým počtem zraněných osob a s únikem nebezpečné látky.
Podle plánovaného scénáře došlo v areálu společnosti TREDOS v ulici Žďárského v Třebíči k čelnímu střetu autobusu s osobním automobilem převážejícím na přívěsném vozíku sudy s benzínem. Dvoučlenná posádka osobního vozidla zůstala po nehodě zaklíněná ve voze. V autobuse cestovalo v době nehody 18 cestujících, pouze sedm z nich vyvázlo ze střetu bez zranění. Při vzájemné kolizi autobusu a auta byla navíc sražena pětičlenná skupinka chodců. Na pomoc zraněným okamžitě vyrazili hasiči, zdravotníci a policisté.

Z havarovaného osobního vozidla a autobusu museli hasiči některé zraněné vyprostit za použití speciálního vyprošťovacího nářadí. Raněným hasiči poskytli předlékařskou první pomoc a následně je začali dle charakteru zranění třídit dle principů metody START (S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění). Cílem této metody je stanovit prioritu transportu zraněných na stanoviště třídění raněných v prostoru poskytnutí zdravotní péče záchranáři zdravotnické záchranné služby. Celkově se při nehodě zranili 4 lidé těžce, 5 středně těžce a 8 lehce. Sedm cestujících z autobusu vyvázlo z nehody bez zranění a o život přišel jeden ze sražených chodců. Středně těžce a lehce zranění byli sanitními vozy převezeni do třebíčské nemocnice, ve které byl aktivován traumatologický plán. Těžce zraněné převezly sanitní vozy na heliport stanice profesionálních hasičů v Třebíči, odkud byli následně letecky transportováni do traumacenter.

Na havarovaných vozidlech provedli hasiči protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Při nehodě došlo k úniku benzínu z převážených sudů. Hasiči únik zlikvidovali položením pěnového koberce a zamezili dalšímu úniku benzínu ze sudů.

Společným cílem hodinu a půl trvajícího cvičení bylo pro složky IZS a další subjekty procvičit si vzájemnou komunikaci a koordinaci činností při řešení mimořádné události tohoto typu.

Podle prvotních závěrů, které byly prezentovány zástupci jednotlivých složek a subjektů závěrem cvičení, neodhalilo cvičení žádná závažnější pochybení.

Cvičení ze zúčastnili: profesionální hasiči ze stanic v Třebíči, Hrotovicích a Náměšti nad Oslavou, JSDHO Stařeč, ZZS kraje Vysočina, Městská policie Třebíč, PČR kraje Vysočina a Nemocnice Třebíč.

Do role zraněných se přesvědčivě vžili studenti VOŠ a SŠ veterinární, zemědělské a zdravotnické Třebíč.
Petra MUSILOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   24. 7. 2024

• Havlíčkův Brod zve o prázdninách na pohádky, do kina i na komentovanou prohlídku Staré radnice
• Přijďte se do táborské zoo blíže seznámit s roztomilými surikatami
• Polovina papoušků se má v češtině přejmenovat, nová jména získají i někteří ptáci. Zastavme tuhle šílenost!
• Festival židovské kultury Male chajim v Třebíči nabídne tance, přednášky, koncerty i výstavu fotografií z židovského hřbitova Pavla Heřmana
• Policisté hledají svědky tonutí pětileté dívenky na Vodním ráji v Jihlavě
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil auto; recidivista kradl v obchodě sušenky a bagety

Úterý   23. 7. 2024

• Výstava miniatur slavné Slovanské epopeje od jihlavského malíře Jana Jiřího Rathsama v expozici Zlaté české ručičky v Pelhřimově
• V třebíčské porodnici mohou nově maminky rodit v šále, na balónu i porodní stoličce
• Z policejního deníku: nález munice v zemi; na silnici se válely přepravky s pivem, auto nikde žádné nebylo

Pondělí   22. 7. 2024

• Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje
• Čtyři sta let starý dub u Palečkova mlýna u Sokolí na Třebíčsku reprezentuje Vysočinu v anketě Strom roku 2024
• Jihlavská radnice věnuje věci ze ztrát a nálezů Charitě, využijí je lidé v hmotné nouzi nebo bez domova
• Policisté hledají ženu, která po nehodě u Třeštice pomáhala těžce zraněnému řidiči auta Škoda Octavia
• Sériového pětačtyřicetiletého zloděje z Jihlavska policisté dopadli, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: řidič osobního auta utrpěl po srážce s traktorem zranění; opilí muži skončili na záchytce

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024