Monumentální hrobka italské šlechtické rodiny Pallavicini v Jemnici se opravuje

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Monumentální hrobka italské šlechtické rodiny Pallavicini v Jemnici se opravuje
Jedinečné neoklasicistní rodinné mauzoleum rodiny Pallavicini v Jemnici na Třebíčsku je pozoruhodným dílem stavitelského umění. V posledních letech byla budova v havarijním stavu a ocitla se na Seznamu ohrožených nemovitých památek. Zdá se, že nyní se blýská na lepší časy.

Monumentální hrobka italské šlechtické rodiny Pallavicini byla postavena v letech 1900 - 1902 podle návrhu vídeňského architekta a dvorního stavebního rady Otto Hofera v historizujícím neoklasicistním slohu na půdorysu řeckého kříže s kupolí nad křížením. Mauzoleum obklopuje původně oplocená a parkově upravená plocha pravidelného čtvercového půdorysu s hrobkou uprostřed. Celkem bylo v mauzoleu pohřbeno osm členů rodu, z nichž šest zemřelo ve 20. století. Na stavbě a výzdobě kaple se podíleli i vídeňští tvůrci a řada dalších významných jmen, v čele se sochařem Ignácem Weirichem, činným později ve Vatikánu.
„Z typologického a slohového hlediska jde v širším regionu o zcela ojedinělou stavbu a pozoruhodné dílo stavitelského umění. Vedle klasicistní hrobky Haugwitzů v Náměšti nad Oslavou, hrobky rodiny Belcredi v Jimramově či hrobky Lobkowiczů u Netína lze hrobku rodiny Pallavicini v Jemnici zařadit k vrcholům sepulkrální architektury na území Kraje Vysočina“ konstatuje Petr Severa z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.
Více než sedmdesát let historie stavby bez kontinuální údržby, následující po zabavení majetku Pallaviciniů československým státem, v kombinaci s opakovanými činy vandalů a rozkrádáním jednotlivých prvků výzdoby a opětovnými krádežemi měděného oplechování střech, vedlo k havarijnímu stavu mauzolea. Současná etapa obnovy mauzolea probíhá od roku 2020 prováděnými stavebními a restaurátorskými činnostmi, kterým předcházela několikaletá příprava.
„Cílem úvodní etapy prací je stabilizovat vnější plášť, zejména pak opravit funkčnost zastřešení jednotlivých částí stavby, konsolidovat kamenné prvky výzdoby z vápence a také omítky, v letošním roce zejména v prostoru pod korunní římsou, a zamezit tak další degradaci prvků exteriéru i interiéru této památky“, dodává Severa.
Vlastníkovi, kterým je město Jemnice, se daří obnovu spolufinancovat prostředky z veřejných zdrojů: Čerpá dotace z programů MK ČR a finančními prostředky na obnovu přispívá i Krajský úřad Kraje Vysočina.
Veškerým a zvláště odborným pracím předcházel podrobný, částečně restaurátorský, průzkum stavu, spočívající v některých případech ve stratigrafických sondážích, odběru a laboratorní analýze vzorků původních povrchových úprav, ale také v identifikaci příčin poškození. Úvodní práce byly věnovány záchranným opatřením, aby se zmírnilo probíhající poškozování stavby, vyvolané zejména povětrnostními vlivy. Současně probíhala příprava ploch fasád mauzolea pro rekonstrukci omítkových vrstev. V letošní etapě, tedy v průběhu roku 2022, dojde k dalšímu restaurování kamenných prvků pláště stavby, doplnění a rekonstrukci (znovuvytvoření) omítkových vrstev a také k obnově dvou oken bočních lodí včetně restaurování jejich ozdobných mříží. Souběžně také probíhá vyhodnocení účinnosti jednotlivých úkonů zásahu tak, aby byla umožněna jejich optimalizace a maximální efektivita.
Celková obnova je plánována výhledově, dle finančních možností vlastníka, na několik příštích let, kdy po dokončení obnovy fasády a střech má být následně obnoven interiér. Zde je plánováno kromě architektonických prvků a omítek také restaurování vybavení, které zahrnuje umělecká a uměleckořemeslná díla. Završením celkové obnovy v budoucnu má být rehabilitace okolního prostředí včetně dnes značně poničeného oplocení, tvořeného původně zdmi a sloupy s kamennými hlavicemi, propojenými ozdobnými mřížemi. Pro celkovou obnovu okolí hrobky připravuje město Jemnice projektovou dokumentaci, která bude pravděpodobně zahrnovat i domek správce, který byl v původním plánu a dnes je zachován pouze ve stopě.
- tz -
Den linky 155. Záchranné služby připravují po dvou letech akce pro veřejnost

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Den linky 155. Záchranné služby připravují po dvou letech akce pro veřejnost
Po dvouleté koronavirové odmlce chystají zdravotnické záchranné služby po celé republice akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při poskytování první pomoci.

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina chystá v nejbližší době hned dvě takové akce. Obě se uskuteční v novém Vzdělávacím a výcvikovém středisku záchranářů v Jihlavě. Na sobotu 28. května 2022 jsme připravili Den otevřených dveří pro odbornou veřejnost, lékaře a zdravotní sestry, které láká práce u záchranné služby. O dva týdny později, 11. června 2022, pak na stejném místě proběhne akce s bohatým celodenním programem pro širokou veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky práce záchranářů, vyzkouší si první pomoc, či zjistí, jak se při zásahu cítí pacient, ale i záchranář. Dále uvidí a zažijí simulátor vrtulníku, co je to biohazard tým, ukázky Policie ČR a další zajímavé aktivity.
Přes milion událostí
Záchranné služby za loňský rok evidují v součtu přes 1 012 000 událostí, kdy po vytočení tísňové linky 155 vyjížděly k pacientům záchranářské, případně i lékařské posádky. Oproti předchozímu roku je to přibližně pětiprocentní nárůst, navíc v náročných podmínkách protiepidemických opatření. I v posledních měsících letošního roku hlásí záchranné služby napříč republikou vzrůstající počet výjezdů.
Linka 155 – spojení se zdravotníky za pár sekund
Po vytočení čísla 155 je volající během několika sekund spojen s profesionálními zdravotníky na zdravotnickém operačním středisku příslušné zdravotnické záchranné služby, kterých je v republice celkem 14, jedna v každém kraji a v hlavním městě. Dispečeři a dispečerky volajícímu poradí, jak účinně pomoci sobě nebo druhým, a v případě potřeby na místo vyšlou posádky záchranné služby. Výjezdových skupin je v České republice bezmála 600 a k pacientům vyráží ze 315 základen. V průměru v České republice vyjede z některé základny posádka každou půl minutu.
Novinky aplikace Záchranka
V souvislosti se Dnem linky 155 představí už v pátek 13. 5. aplikace Záchranka své inovace, mezi které patří hlavně vytvoření ukrajinské a vietnamské jazykové verze, na kterých se podíleli dobrovolníci z těchto komunit. Majitelé chytrých telefonů si mohou tuto aplikaci nainstalovat zdarma. Jejím prostřednictvím v případě nouze odešlou svou aktuální polohu a zároveň kontaktují záchrannou službu, což je zejména v situacích, kdy volající neví, kde se nachází, neocenitelná věc.
Petr JANÁČEK
Ve středu 18. května do jihlavského muzea zdarma; slaví se Mezinárodní den muzeí

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Ve středu 18. května do jihlavského muzea zdarma; slaví se Mezinárodní den muzeí
U příležitosti Mezinárodního dne muzeí bude ve středu 18. května vstup do Muzea Vysočiny v Jihlavě zdarma. V letošním roce je Den muzeí tematicky zaměřen na Sílu muzeí – zdůrazňuje potenciál muzeí změnit svět k lepšímu a stát se nositelem společenského, kulturního nebo environmentálního pokroku.
!Návštěvníci si kromě stálých expozic mohou prohlédnout i trojvýstavu s titulem Nepřekonatelný neklid věnovanou významnému životnímu jubilu našeho zoologa Pavla Bezděčky a na muzejních arkádách výstavu maleb a kreseb brněnského malíře a grafika Josefa Bubeníka Omnia crystallographica", informovala Dana Oberreiterová z jihlavského muzea.
Mezinárodní den muzeí se slaví již od roku 1977.
- red -