Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 14.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Monumentální hrobka italské šlechtické rodiny Pallavicini v Jemnici se opravuje
Jedinečné neoklasicistní rodinné mauzoleum rodiny Pallavicini v Jemnici na Třebíčsku je pozoruhodným dílem stavitelského umění. V posledních letech byla budova v havarijním stavu a ocitla se na Seznamu ohrožených nemovitých památek. Zdá se, že nyní se blýská na lepší časy.
Monumentální hrobka italské šlechtické rodiny Pallavicini byla postavena v letech 1900 - 1902 podle návrhu vídeňského architekta a dvorního stavebního rady Otto Hofera v historizujícím neoklasicistním slohu na půdorysu řeckého kříže s kupolí nad křížením. Mauzoleum obklopuje původně oplocená a parkově upravená plocha pravidelného čtvercového půdorysu s hrobkou uprostřed. Celkem bylo v mauzoleu pohřbeno osm členů rodu, z nichž šest zemřelo ve 20. století. Na stavbě a výzdobě kaple se podíleli i vídeňští tvůrci a řada dalších významných jmen, v čele se sochařem Ignácem Weirichem, činným později ve Vatikánu.

„Z typologického a slohového hlediska jde v širším regionu o zcela ojedinělou stavbu a pozoruhodné dílo stavitelského umění. Vedle klasicistní hrobky Haugwitzů v Náměšti nad Oslavou, hrobky rodiny Belcredi v Jimramově či hrobky Lobkowiczů u Netína lze hrobku rodiny Pallavicini v Jemnici zařadit k vrcholům sepulkrální architektury na území Kraje Vysočina“ konstatuje Petr Severa z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.

Více než sedmdesát let historie stavby bez kontinuální údržby, následující po zabavení majetku Pallaviciniů československým státem, v kombinaci s opakovanými činy vandalů a rozkrádáním jednotlivých prvků výzdoby a opětovnými krádežemi měděného oplechování střech, vedlo k havarijnímu stavu mauzolea. Současná etapa obnovy mauzolea probíhá od roku 2020 prováděnými stavebními a restaurátorskými činnostmi, kterým předcházela několikaletá příprava.

„Cílem úvodní etapy prací je stabilizovat vnější plášť, zejména pak opravit funkčnost zastřešení jednotlivých částí stavby, konsolidovat kamenné prvky výzdoby z vápence a také omítky, v letošním roce zejména v prostoru pod korunní římsou, a zamezit tak další degradaci prvků exteriéru i interiéru této památky“, dodává Severa.

Vlastníkovi, kterým je město Jemnice, se daří obnovu spolufinancovat prostředky z veřejných zdrojů: Čerpá dotace z programů MK ČR a finančními prostředky na obnovu přispívá i Krajský úřad Kraje Vysočina.

Veškerým a zvláště odborným pracím předcházel podrobný, částečně restaurátorský, průzkum stavu, spočívající v některých případech ve stratigrafických sondážích, odběru a laboratorní analýze vzorků původních povrchových úprav, ale také v identifikaci příčin poškození. Úvodní práce byly věnovány záchranným opatřením, aby se zmírnilo probíhající poškozování stavby, vyvolané zejména povětrnostními vlivy. Současně probíhala příprava ploch fasád mauzolea pro rekonstrukci omítkových vrstev. V letošní etapě, tedy v průběhu roku 2022, dojde k dalšímu restaurování kamenných prvků pláště stavby, doplnění a rekonstrukci (znovuvytvoření) omítkových vrstev a také k obnově dvou oken bočních lodí včetně restaurování jejich ozdobných mříží. Souběžně také probíhá vyhodnocení účinnosti jednotlivých úkonů zásahu tak, aby byla umožněna jejich optimalizace a maximální efektivita.

Celková obnova je plánována výhledově, dle finančních možností vlastníka, na několik příštích let, kdy po dokončení obnovy fasády a střech má být následně obnoven interiér. Zde je plánováno kromě architektonických prvků a omítek také restaurování vybavení, které zahrnuje umělecká a uměleckořemeslná díla. Završením celkové obnovy v budoucnu má být rehabilitace okolního prostředí včetně dnes značně poničeného oplocení, tvořeného původně zdmi a sloupy s kamennými hlavicemi, propojenými ozdobnými mřížemi. Pro celkovou obnovu okolí hrobky připravuje město Jemnice projektovou dokumentaci, která bude pravděpodobně zahrnovat i domek správce, který byl v původním plánu a dnes je zachován pouze ve stopě.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Den linky 155. Záchranné služby připravují po dvou letech akce pro veřejnost
Po dvouleté koronavirové odmlce chystají zdravotnické záchranné služby po celé republice akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při poskytování první pomoci.
Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina chystá v nejbližší době hned dvě takové akce. Obě se uskuteční v novém Vzdělávacím a výcvikovém středisku záchranářů v Jihlavě. Na sobotu 28. května 2022 jsme připravili Den otevřených dveří pro odbornou veřejnost, lékaře a zdravotní sestry, které láká práce u záchranné služby. O dva týdny později, 11. června 2022, pak na stejném místě proběhne akce s bohatým celodenním programem pro širokou veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky práce záchranářů, vyzkouší si první pomoc, či zjistí, jak se při zásahu cítí pacient, ale i záchranář. Dále uvidí a zažijí simulátor vrtulníku, co je to biohazard tým, ukázky Policie ČR a další zajímavé aktivity.

Přes milion událostí

Záchranné služby za loňský rok evidují v součtu přes 1 012 000 událostí, kdy po vytočení tísňové linky 155 vyjížděly k pacientům záchranářské, případně i lékařské posádky. Oproti předchozímu roku je to přibližně pětiprocentní nárůst, navíc v náročných podmínkách protiepidemických opatření. I v posledních měsících letošního roku hlásí záchranné služby napříč republikou vzrůstající počet výjezdů.

Linka 155 – spojení se zdravotníky za pár sekund

Po vytočení čísla 155 je volající během několika sekund spojen s profesionálními zdravotníky na zdravotnickém operačním středisku příslušné zdravotnické záchranné služby, kterých je v republice celkem 14, jedna v každém kraji a v hlavním městě. Dispečeři a dispečerky volajícímu poradí, jak účinně pomoci sobě nebo druhým, a v případě potřeby na místo vyšlou posádky záchranné služby. Výjezdových skupin je v České republice bezmála 600 a k pacientům vyráží ze 315 základen. V průměru v České republice vyjede z některé základny posádka každou půl minutu.

Novinky aplikace Záchranka

V souvislosti se Dnem linky 155 představí už v pátek 13. 5. aplikace Záchranka své inovace, mezi které patří hlavně vytvoření ukrajinské a vietnamské jazykové verze, na kterých se podíleli dobrovolníci z těchto komunit. Majitelé chytrých telefonů si mohou tuto aplikaci nainstalovat zdarma. Jejím prostřednictvím v případě nouze odešlou svou aktuální polohu a zároveň kontaktují záchrannou službu, což je zejména v situacích, kdy volající neví, kde se nachází, neocenitelná věc.
Petr JANÁČEK



Zpět nahoru na obsah...

Ve středu 18. května do jihlavského muzea zdarma; slaví se Mezinárodní den muzeí
U příležitosti Mezinárodního dne muzeí bude ve středu 18. května vstup do Muzea Vysočiny v Jihlavě zdarma. V letošním roce je Den muzeí tematicky zaměřen na Sílu muzeí – zdůrazňuje potenciál muzeí změnit svět k lepšímu a stát se nositelem společenského, kulturního nebo environmentálního pokroku.
!Návštěvníci si kromě stálých expozic mohou prohlédnout i trojvýstavu s titulem Nepřekonatelný neklid věnovanou významnému životnímu jubilu našeho zoologa Pavla Bezděčky a na muzejních arkádách výstavu maleb a kreseb brněnského malíře a grafika Josefa Bubeníka Omnia crystallographica", informovala Dana Oberreiterová z jihlavského muzea.

Mezinárodní den muzeí se slaví již od roku 1977.



- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   27. 9. 2023

• Z policejního deníku: zloděj ukradl v prodejně peníze a notebook; hledaná žena skončila za mřížemi
• Nové glukometry mají sestřičkám v nemocnici v Jihlavě ulehčit práci
• Objednávání k rehabilitačním službám v pelhřimovské nemocnici bude od pondělí 2. října probíhat osobně

Úterý   26. 9. 2023

• Holky z jihlavského terénu: Co dělat při nálezu pohozeného injekčního materiálu?
• Táborská zoo nabídne návštěvníkům impozantní podzimní show
• Vyhlídková věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou je otevřená do soboty30. září
• Dva jerlíny vysazené na jihlavském náměstí napadla houbovitá choroba, stromy musely být vyměněny
• Chirurg by měl být vzdělaný, zkušený a musí mít šikovné ruce, říká MUDr. Jana Smékalová
• Z policejního deníku: policisté dopadli muže, který kradl v prodejnách a napáchal vysoké škody

Pondělí   25. 9. 2023

• V Okříškách odhalí desku válečnému veteránu, který sloužil v britském Královském letectvu (RAF), Josefu Hekrlemu
• Traktoriáda - přehlídka traktorů a zemědělských strojů tovární i vlastní výroby ve Velké Losenici
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodila trojčata scinků šalomounských; je to světová rarita
• Letos si pro koláč pro hospic můžete zajít i na Karlovo náměstí v Třebíči
• Koníci chodí za klienty až do pokoje. V SeneCura SeniorCentru Chotěboř si oblíbili hipoterapii
• Z policejního deníku: policisté našli opilého a zraněného muže; opilý řidič boural

Neděle   24. 9. 2023

• Duchovní koncert v podání souboru Musica animata v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Krojová pouť ve Žďáře nad Sázavou se bude konat o svátku svatého Václava
• Vznešenost zavazuje
• Z policejního deníku: recidivista byl přistižen při krádeži; agresivní opilec skončil na záchytce

Sobota   23. 9. 2023

• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera představí svoji tvorbu slovenský výtvarník Peter Šabo
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Císařské manévry

Pátek   22. 9. 2023

• Táborská princezna Líla se dokáže pěkně rozohnit
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl polystyrén
• Technici v Jaderné elektrárně Dukovany právě montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem
• Nová příležitost pro žáky devátých tříd. V Pelhřimově připravují zavedení oboru Praktická sestra
• Kriminalisté dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin

Čtvrtek   21. 9. 2023

• Přes Halič a Sibiř až do starostenského křesla ve Velkém Meziříčí
• Bramborobraní v Třebíči nabídne dobroty z brambor a přehlídku folklorních souborů
• Hospic v Havlíčkově Brodě by měl být uveden do provozu v polovině příštího roku
• Porodní oddělení v novoměstské nemocnici přichází s další nabídkou pro nastávající maminky, zavádí plavání pro těhotné
• Svatý Václav s družinou zakončí v Telči letní sezonu
• Lékaři v jihlavské nemocnici udělali Jehovistce endoprotézu obou ramen najednou bez transfuze
• Z policejního deníku: do aut v Telči se vloupal neznámý zloděj; muž dluží na alimentech 130 tisíc

Středa   20. 9. 2023

• Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
• Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
• V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
• V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
• Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
• Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
• Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
• Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun

Úterý   19. 9. 2023

• Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě nabídnou spoustu zábavy, jídla i veterány
• Havlíčkobrodská galerie pořádá letní promítání filmu Kytice
• Na Vysočinu se vrátili filmaři, točí další sérii kriminálky Odznak Vysočina
• Město Jihlava otevírá velké re-use centrum v areálu Autoparku Pístov
• Z policejního deníku: krádež radlice; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   18. 9. 2023

• U Obrataně zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta
• Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas
• V sobotu běhali pro jihlavskou zoo děti i dospělí, pro zvířata se vybralo téměř patnáct tisíc korun
• Táborská zoo o víkendu poděkovala adoptivním rodičům a sponzorům
• Ve zrekonstruovaných sálech v nemocnici v Jihlavě se již operuje
• Generálmajor Josef Duda má v Praze pamětní desku
• Klienti denního stacionáře Úsměv v Třebíči fotí bez bariér
• Z policejního deníku: muž zbil partnerku, policisté jej vykázali z bytu; opilý muž spadl z výšky několika metrů

Neděle   17. 9. 2023

• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít nové infekční oddělení
• Přednáška Výročí 85 let od československých mobilizací v květnu a září 1938 v Telči
• Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol; muž dluží alimenty
• Před 160 lety vznikla ve Velkém Meziříčí světoznámá firma Jelínek

Sobota   16. 9. 2023

• Přednáška Přepsané dějiny. Bylo to tak? Ano… ale! v jihlavském muzeu
• Muzea Vysočiny zaplní čerstvé houby. Přijďte na výstavu i do houbařské poradny
• Cizinci ze střední Evropy napadli v Jihlavě muže, všichni tři byli opilí

Pátek   15. 9. 2023

• Pastevecká sezona na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou končí, ovečky se na louky vrátí opět na jaře
• Jihlavští dobrovolní hasiči dostali termokameru; pomůže v zakouřených prostorách nebo najít bezvládného člověka
• Muzeum Vysočiny v Jihlavě se po devíti měsících oprav otevře veřejnosti v pátek 22. září
• Vlaková jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu
• Z policejního deníku: krádež kasírtašky; muž napadl svoji partnerku, policisté jej vykázali; opilý řidič skončil na záchytce

Čtvrtek   14. 9. 2023

• Horácké divadlo v Jihlavě zahájí sezonu představením Mrzák insishmaanský
• Hynaisova Varianta Pravdy se na Vysočinu prozatím nevrací, z Francie poputuje do Španělska
• Kačena z táborské zoo váží několik set kilogramů a má dlouhé rohy
• Beseda s varhaníkem Daliborem Michkem o varhanách v Havlíčkově Brodě
• U obce Kámen na Pelhřimovsku padl rekord - devět sklízecích mlátiček v jedné flotile
• Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje peněženky

Středa   13. 9. 2023

• Zemřel Miloš Stránský, emeritní ředitel Horáckého divadla v Jihlavě
• Muzeum ve Velkém Meziříčí připravilo pro děti programy věnující se historii města
• Cestující musejí počítat se zpožděním některých linek jihlavské MHD
• Odkud pocházel uherský manžel poslední přibyslavské šlechtičny?
• Táborská zoo pasuje malé návštěvníky na rytíře
• Základem je komunikace s dětmi, říká Kateřina Košťálová, koordinátorka služby Primární prevence na školách
• U Velké Bíteše na dálnici D1 zemřel při nehodě řidič dodávky
• Z policejního deníku: vandal počmáral obchodní dům; recidivista kradl alkohol

Úterý   12. 9. 2023

• Na Řemeslnickém jarmarku v Třebíči se přestaví keramička i kovář ale třeba také výroba vinutých perel
• Kontroly stánkového prodeje občerstvení na letních hudebních festivalech
• Havlíčkobrodská galerie připomene 170 výročí prvního vydání sbírky balad Kytice
• Nové pojízdné rentgeny usnadňují zdravotníkům v jihlavské nemocnici práci
• Cesta jihlavské vody aneb olej ani knedlík do záchodu nepatří
• Soutěž krajských pořádkových jednotek vyhráli policisté z Vysočiny, pětičlenný tým obhájil loňské prvenství
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku peněženky; řidič nadýchal téměř čtyři promile

Pondělí   11. 9. 2023