Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 21.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Jihlavě chybí alternativní hudební klub; to se chystá na poslední květnový víkend změnit festival mladé hudby Východ z nouze
Po kvalitním alternativním klubu jakoby se v Jihlavě slehla zem a situaci nepomohla ani doba covidová. To se pokusí alespoň na jeden víkend ve dnech 27. -28. května změnit pořadatelé festivalu mladé hudby Východ z nouze. Návštěvníci si mohou vyzkoušet, jaké by bylo, kdyby hudební klub vznikl v průmyslovém areálu ve Starých Hory (bývalý Motorpal).
Východ z nouze je projekt tří kamarádů z Jihlavy, kterým ve městě chybí alternativní prostor pro pořádání menších koncertů. „Hledali jsme místo, kde bychom dělali hudební akce. Narazili jsme na volné prostory v průmyslovém areálu a rozhodli se na zkoušku uspořádat alespoň jednorázovou akci. Chceme sem přivést čerstvou hudbu. Kulturně je Jihlava poměrně nabitá, ale pro mladou generaci tady moc vyžití není.” vysvětluje Přemysl Martinek, produkční a jeden z organizátorů akce.

„Doufáme, že návštěvníci do Starých Hor přijdou. Areál je dostupný městskou hromadnou dopravou i sdílenými koly, ale místní nejsou zvyklí za zábavou dojíždět. Co není v okolí náměstí, už se zdá daleko.” říká Kateřina Vondráková, spoluorganizátorka festivalu, a dodává „V centru bohužel volný prostor pro klub není. Proto chceme vyzkoušet, jestli by fungoval areál SUN Park ve Starých Horách, kde jsou už nyní zkušebny mnoha kapel nebo třeba lezecká stěna.”

Páteční program pojali organizátoři v nadneseném významu tiše. Po počáteční performance nastoupí kouzelná a něžná Ima Teva, na kterou naváže česko-finské ambientní duo Thistle. Sobotní program nabídne prohlídku průmyslového areálu SUN Park Staré Hory s jeho ředitelem Ing. Petrem Chytkou, CSc, který zná do detailu historii areálu i průmyslového dění v něm. Odpoledne symbolicky završí interaktivním talkem o budoucnosti Jihlavy s Mgr. et Mgr. Anikou Chalupskou. Sobotní večer otevře kapela Sebedrás. Po nich nastoupí mladá krev rapu Arleta a nenapodobitelné divoké duo Hello Marcel.

„Kapely jsme vybírali především ty, které mají vazbu k Jihlavě” odpovídá dramaturg a organizátor Vojtěch Pažourek na otázku, podle čeho vybírali program. „Třeba Matěj Kotoučkek z dua Thistle je původem jihlavák, kapele Sebedrás bubnuje jihlavák a samozřejmě volíme místní DJs. Abychom přinesli i něco nového a nabídli zajímavý mix mladé alternativní hudby, promíchali jsme lokální umělce s dalšími jmény. Myslím, že se nám to povedlo.” dodává Vojtěch. Festival se uskuteční poslední květnový víkend.

Kateřina VONDRÁKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

U Valče zemřel po srážce s dodávkou řidič motorky, spolujezdec utrpěl těžké zranění
Na silnici II/135 u obce Valeč na Třebíčsku se v sobotu 21. května krátce před půl dvanáctou dopoledne střetl dodávka s motorkou. Řidič motocyklu po nehodě zemřel, spolujedoucí z motocyklu utrpěl těžké zranění. Uvedla to mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.
"Na místě dopravní nehody zasahují všechny složky Integrovaného záchranného systému. Na místě v současné době také pracuje vyšetřovatel ze služby kriminální policie a vyšetřování, který zjišťuje okolnosti dopravní nehody a míru zavinění", informovala Dana Čírtková.

Provoz v místě dopravní nehody řídí policisté.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Svět pod lupou: mikroskopy v čase představuje použití mikroskopu v posledních dvou stoletích
Výstava s titulem Svět pod lupou: mikroskopy v čase instalovaná ve výstavní síni na zámku pánů z Říčan v Pelhřimově potrvá až do 18. září.
Od nejstarších dob až do konce 16. století se struktury objektů v přírodě zkoumaly neozbrojeným okem. Studium velmi malých předmětů bylo omezeno rozlišovací schopností lidského zraku, to znamená zorným úhlem, pod kterým předmět pozorujeme. Zvětšení zorného úhlu a tím i zlepšení rozlišitelnosti lze docílit zvětšením obrazu čočkou, nebo soustavou čoček, tedy přístrojem zvaným mikroskop.

Použití mikroskopu v posledních dvou stoletích představuje výstava, která prezentuje nejen technologický vývoj přístroje, ale i jeho použití v přírodních vědách. Ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a Gymnáziem Pelhřimov se představuje široká škála využití tohoto neocenitelného vědeckého pomocníka a užitečného bojovníka na poli zdravotnictví.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská galerie vystaví díla ruské výtvarnice Natálie Schmidtové
Vernisáží bude ve čtvrtek 26. května v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí 24 v Jihlavě zahájena výstava Natálie Schmidtová – Malováno srdcem. Natálie Schmidtová (1895–1981) pocházela z velmi skromných poměrů z Tambovské gubernie v Rusku a do Československa přišla jako manželka zajatého vojáka rakousko-uherské armády z 1. světové války. Malovat začala ve složité době 2. světové války, a i když neměla žádné vzdělání, již ve svých tvůrčích počátcích získala podporu i v odborných kruzích. Témata pro své obrazy čerpala především ze vzpomínek na léta dětství, z představ o vzdálených krajinách nebo o historických událostech, ze svých osobních zkušeností ze života na Vysočině. Její radostná povaha se projevovala optimistickými obrazy a vytříbeným citem pro kolorit.
Natálie Lavrentjevna Maslovová, provdaná Schmidtová, se narodila roku 1895 v Dobrince (Dobrinskije vyselki) v Tambovské gubernii středního Ruska do chudé rolnické rodiny. Za lepším živobytím se rodina přestěhovala na Sibiř, ale kvůli předčasné smrti otce se matka s dětmi musela vrátit zpět. V carském Rusku bylo dětem z chudých rodin bráněno ve vzdělání vysokými poplatky, a proto Natálie Schmidtová zůstala celý život negramotná. Až v dospělosti ji mladší dcera Věra naučila podepisovat se.

Do Československa Natálie Schmidtová přišla roku 1919 se svým novomanželem Hugo Schmidtem, se kterým se jako se zajatým vojákem c. k. rakouské armády seznámila ve službě. Mladí novomanželé se usadili na Vysočině, nejdříve v Domanínku u Bystřice nad Pernštejnem, následně v Novém Dvoře. Dobu 2. světové války rodina prožila ve Zlíně, kde se starší dcera Milada seznámila s mladými adepty umění a s profesory ze zlínské Školy umění. Seznámení s nimi bylo zásadní i pro Natálii Schmidtovou, malování se začala věnovat na podnět dcery a jejích přátel. Díky studentům také poznala, i když jen z reprodukcí, tvorbu svých oblíbených umělců Vincenta van Gogha, Paula Gauguina a Henri Matisse. Po válce se rodina přestěhovala zpět na Vysočinu, kde manželé Schmidtovi už zůstali natrvalo. Natálie Schmidtová zemřela v Rozsochách u Bystřice nad Pernštejnem v roce 1981.

Už v roce 1946 autorka s velkým úspěchem vystavovala v Praze i v Paříži. Znovuobjevení svého talentu zažívala v 60. letech, kdy nechyběla na žádné významnější výstavě naivního umění. I dnes nám svou optimistickou tvorbou zprostředkovává autentický prožitek každodennosti. Hlavní oblasti jejího tvůrčího zájmu byly svět práce a svět radosti a odpočinku. Motivy autorka čerpala převážně z vlastních zážitků uložených v paměti. Své dětství a dospívání prožila na několika vzájemně až tisíce kilometrů vzdálených místech, díky čemuž poznala velkou geografickou i kulturní pestrost země. Inspirovat se ale nechala i cestopisnými knihami a časopisy. Kromě radostí prožívala i dramata lidského života, chudobu, umírání otce i sourozenců. V její tvorbě ale nenajdeme ani náznak smutku.

Komentovaná prohlídka pro zájemce bude v pátek 27. května v 17 hodin v rámci Muzejní a galerijní noci v Jihlavě.
Výstava potrvá do 28. srpna.
Alena BERÁNKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede ruský film Vysoká dívka
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 23. května od 19.30 hodin v kině Dukla snímek Vysoká dívka Skončila druhá světová válka. Z fronty se do zdevastovaného Leningradu vrací dvě dívky - Máša a Ija. Máša přišla o svého malého chlapečka, avšak další děti nemůže mít kvůli neplodnosti. Požádá Iju, aby jí povila nové dítě. Vizuálně zdařilý, emocionálně vypjatý snímek přináší obraz silné touhy po životě s doznívající hořkou pachutí války, neskutečného utrpení a smrti..
Mladý ruský scenárista a režisér Kantěmir Balagov natočil na rozdíl od spousty válečných filmů s mužskými hrdiny snímek, kde zobrazuje příběh a úlohu něžného pohlaví.
Film je to spíš těsně poválečný, přivádí nás a dvě kamarádky Mášu a Iju do zničeného Leningradu. Do města, které si při několikaleté blokádě, odstřelování a bombardování užilo svoje. Kdo nezemřel v troskách, zemřel hlady nebo na šířící se nemoci. Ale o tom tento film až tolik není. Ija pečovala o Mášina malého chlapečka, avšak při jednom ze svých záchvatů ho zalehla a udusila. Máša je z fronty zvyklá na smrt a nebere smrt synka jako strašnou tragédii - pouze po Ije chce, aby pro ni počala a porodila nové dítě, protože sama je už neplodná.

Výtvarně zdařilý a emocionálně silný film o poraněných dívčích duších, které ve válce utrpěly, ale teď chtějí zapomenout a žít normální a snad i šťastný život

Scénář a režie: Kantěmir Balagov
Kamera: Xenija Sereda
Hudba: Jevgenij Galperin
Producenti: Alexandr Rodňanskij, Sergej Melkumov
Hrají: Viktorija Mirošničenko, Vasilisa Pěrelygina, Timofej Glazkov, Igor Širokov, Ksenia Kutěpova a další

pásmo Doteky východu
Vysoká dívka
(Dylda/Beanpole)
Rusko, 2019, DCP, barevný, rusky, české titulky, 137 minut
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024