Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 23.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vydejte se s námi po stopách lyžařských legend; pochod srdcem Vysočiny zvládnou malí i velcí
Čtyři trasy různé délky nabízí letos Pochod srdcem Vysočiny. V sobotu 28. května se podle svých sil a schopností můžete vydat na pětikilometrovou procházku nebo na jedenáct, patnáct či pětadvacet kilometrů dlouhý pochod. Startuje se ve Vysočina areně v Novém Městě na Moravě v době od osmi do desíti hodin.
Pochod Srdcem Vysočiny navazuje na legendární Chiranskou padesátku. V sedmdesátých a osmdesátých letech lákala tato akce tisíce turistů. Na tradici Chiranské padesátky jsme znovu navázali v roce 2018.

Kroky z účastníků povedou i tentokrát trasy vyznačené v mapách, které si zájemci mohou na startu vyzvednout nebo stáhnout pomocí QR kódu do svých mobilních telefonů. Účastníci si podle své fyzické kondice vyberou z několika tras – 5, 11, 15 a 25 kilometrů dlouhých. Pochod je vhodný pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Občerstvení na účastníky čeká na jednom z kontrolních stanovišť, a to v Rokytně. A také ve Vysočina areně, kde se bude v tutéž dobu konat i Den otevřených dveří hotelu SKI.

Organizátoři pochodu, kterými jsou novoměstský Nadační fond, Nemocnice Nové Město na Moravě a firma MEDIN, se letos inspirovali novoměstským Rokem lyžařů, a proto dali pochodu podtitul „po stopách lyžařských legend a průkopníků lyžování“. Turisté se vydají do Rokytna za Adolfem Slonkem, který ve své stolařské dílně vyrobil první lyže v regionu. Podívají se do Studnic, nejvýše položené obce na Vysočině, kde stojí rodný dům československého reprezentanta v běhu na lyžích a odbojáře Cyrila Musila a také do Kadova za Františkem Šimonem, mistrem republiky v běhu na lyžích, kterým se stal hned osmnáctkrát. A ve Třech Studních si zase připomenou lyžařskou troj generaci Vítů Fousků, kteří se všichni stali mistry v běhu na padesát kilometrů.

Startem a stejně tak i cílem celého závodu je Vysočina arena, kde bude na účastníky pochodu čekat i jedno překvapení. „U startu ve Vysočina areně si zaměstnanci Medinu připravili doprovodný program pro děti i dospělé. Největším lákadlem pro všechny věkové kategorie bude možnost implantace dlah a hřebů na zlomeniny do umělé kosti a to vše s odborným výkladem,“ láká návštěvníky Veronika Tonarová z firmy MEDIN.

„Děti se mohou těšit na kostlivce Karla a udělat si s ním selfie. Na ty menší pak čekají puzzle a omalovánky. A chystáme i fotosoutěž na téma nejkrásnější zákoutí Vysočiny,“ dodává.

Startovné Pochodu srdcem Vysočiny je stanoveno na částku 70 korun pro děti do 18 let a 140 korun za dospělého. Je možné využít i zvýhodněné rodinné startovné, kdy se na zvolenou trasu mohou za 350 korun vydat dva dospělí a dvě děti.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Krojová pouť ke kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou se bude konat letos až v září
Tradiční lidová krojová pouť se letos ve spojení s oslavami 300. výročí vysvěcení poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou neuskuteční v květnu, ale až ve středu 28. září. O svátku svatého Václava se do Žďáru sjedou folklorní soubory, aby se jejich členové za doprovodu dechové hudby vydali ze zámecké baziliky ke kostelu na Zelené hoře. V památce zapsané na seznamu UNESCO se poté uskuteční mše svatá s doprovodem lidových svatojánských písní a žďárské Horácké muziky.
K vidění i slyšení bude taktéž vystoupení folklorních souborů a dětských pěveckých sborů v ambitech kostela či později pěvecký koncert ve svatostánku v podání sopranistky Michaely Katrákové a tenoristy Martina Vydry.

Tradice květnové pouti na Zelenou horu, která předcházela světským oslavám, byla obnovena v roce 2018, a to za účasti krojovaných účastníků z řad folklorních souborů a farníků z farností Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje.

reál na Zelené hoře, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, byl v roce 1722 zasvěcen svatému Janu Nepomuckému. Svátek svatého Jana Nepomuckého připadá podle liturgického kalendáře na 16. květen. Světec patří mezi mučedníky katolické církve a je jedním z českých zemských patronů. Světec není známý jen doma, jenom v Rakousku dodnes stojí asi 4 500 jeho soch, v Polsku jich je kolem 5 000. Žďárská svatojánská pouť se řadí mezi největší v Česku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Lokality jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně prošly prověrkou
Výběr lokalit pro stávající i nové jaderné bloky v České republice byl správný a odborníci při něm použili aktuální a správné metody. Takový je předběžný závěr mezinárodní prověrky, kterou si vyžádal ČEZ prostřednictvím Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
"Mise šestice odborníků ze třech zemí začala v pondělí v jihočeském Temelíně, v pátek její hlavní část ukončili odborníci ze Švýcarska, Francie a Japonska a nezávislá pozorovatelka z Rakouska za přítomnosti zástupců ČEZ a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a provozovatele obou českých elektráren ČEZ, a.s., v Dukovanech," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

„Předběžné shrnutí prověrky potvrzuje správnost výběru obou lokalit pro umístění stávajících nebo nových jaderných zdrojů, ale oficiální výsledky dostaneme až v následujících měsících. Členům mise jsme představili maximum podkladů a informací,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Seismická vhodnost českých jaderných lokalit je prověřována už desítky let, jaderná energetika však pracuje s principem neustálé kontroly. Inspektoři se zaměřili jak na stávající výrobní bloky, tak na plány na výstavbu dalších jaderných zařízení, včetně malých modulárních reaktorů.

„Stabilní podloží patří mezi klíčové faktory pro umístění jaderných zařízení. Vhodnost a odolnost obou lokalit proti silným otřesům i jejich velmi nízkou pravděpodobnost jsme si potvrdili při provádění detailních studií pro výstavbu nových zdrojů. Přesto jsou pro nás závěry mise velmi cenné,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Mise, která proběhla pod hlavičkou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), se zaměřila na seizmické posouzení bezpečnosti obou lokalit. První tři dny strávili odborníci přímo v Jaderné elektrárně Temelín, kde mimo jiné zkontrolovali stanice seizmické kontroly v okolí elektrárny a soulad metodik a výpočtů seizmické odolnosti ve srovnání s posledními pravidly MAAE. Ve druhé polovině týdně se přesunuli na Jadernou elektrárnu Dukovany, navštívili lokalitu pro výstavbu nového zdroje a prototyp nového moderního seismografu, který je umístěný přímo v elektrárně.

„Toto speciální zařízení má tu vlastnost, že může být umístěno přímo v elektrárně, protože dokáže eliminovat její seismický šum. Rotafon, jak se seismograf nazývá, máme od roku 2021 patentovaný a registrovaný je například v Řecku, na Islandu a hlavně ve Spojených státech,“ prozradil Jiří Málek z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Výstava v jihlavském muzeu představí archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Třebíčsku
Vernisáž výstavy s titulem Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Třebíčsku se uskuteční v pátek 27. května od 16 hodin v prostoru muzejní půdy v Jihlavě. Informoval o tom David Zimola z Muzea Vysočiny v Jihlavě.
Výstava je věnována archeologickým výzkumům prováděným na administrativním území obce s rozšířenou působností Třebíč a navazuje na cyklus prezentací archeologických nálezů na Vysočině podle územního členění (Telčsko 2018, Jihlavsko 2020).

Na přípravě výstavy se podíleli pracovnící Muzea Vysočiny Jihlava, p. o., Muzea Vysočiny Třebíč, p. o., a Regionálního muzea Horního Pooslaví. Vlastní realizaci výstavy v prostoru muzejní půdy zajistili kurátoři Mgr. David Zimola, Mgr. Aleš Hoch, Ph.D., a Mgr. Milan Vokáč.

"Jde především o prezentaci movitých archeologických nálezů získaných záchrannou archeologickou činností v posledních třiceti letech a uložených v depozitářích Muzea Vysočiny Jihlava a Třebíč. Kromě nálezů pocházejících ze samotného města Třebíče vystavujeme i předměty z okolních obcí či měst Hrotovic a Jaroměřic nad Rokytnou", uvedl David Zimola z jihlavského muzea.

Vystavovaný archeologický sbírkový fond obou muzeí bude v letošním roce základem pro stálé expozice v prostorách Městského kulturního střediska v Třebíči (Zámek č. 1, Třebíč - Podklášteří) i pro výstavu v bývalé zámecké konírně v Muzeu Vysočiny Třebíč (Zámek č. 1, Třebíč – Podklášteří) v roce 2023.

Vernisáž výstavy se uskuteční v rámci Muzejní a galerijní noci v pátek 27. května od 16 hodin a výstava bude otevřena až do 31. prosince.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Silnice mezi Trnavou a Rudíkovem je opět průjezdná v obou pruzích, řidiči ale musí počítat se sníženou rychlostí
O víkendu se podařilo sanovat havárii výpustního zařízení, která si vynutila dopravní omezení na silnici II/360 u odbočky na Nárameč. Po odkrytí kaverny a provedení výkopu k dočištění prostoru byly v hloubce 4,7 metru nalezeny pozůstatky dřevěného výpustního potrubí, které je už za hranicí životnosti a funkčnosti. Dutina vedle vozovky byla následně vyplněna štěrkem a okraj komunikace se podlil betonem. Provoz na silnici je opět obousměrný, ale za snížení rychlosti na 50 km/h.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, jako správce komunikace, provede nyní kontrolu podloží silnice georadarem a současně vlastník rybníka zpracuje projektovou dokumentaci na rekonstrukci potrubí. Omezená rychlost zde zůstane po dohodě s Policií ČR až do vyhodnocení výsledků z georadaru. Kraj Vysočina děkuje vlastníkovi rybníka za spolupráci a i nadále intenzivně pracuje na celkové opravě tohoto úseku silnice. Postupně se dokončuje majetkoprávní příprava stavby, avšak zatím nejsou známy ani podmínky čerpání dotací z IROP2, které chce kraj na modernizaci komunikace využít.

Propad krajnice v úseku silnice II/360 mezi Trnavou a Rudíkovem na Třebíčsku naproti odbočce na Nárameč se objevil ve čtvrtej 19 května a vyžádal si neprodlené uzavření jednoho jízdního pruhu. Příčinou havarijního stavu je odtok z výpustního zařízení nedalekého rybníka Březina.
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Nehody cyklistů končí skoro vždy zraněním; při jízdě na jízdním kole by měla být cyklistická přilba pro každého samozřejmostí
Dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se uplynulý týden v rámci dopravně - bezpečnostní akce zaměřili na kontroly zejména nejzranitelnějších účastníků silničního provozu – cyklistů. Silniční kontroly se ale nevyhnuly ani ostatním účastníkům silničního provozu. Během akce jsme zkontrolovali 377 účastníků silničního provozu a zjistili 67 přestupků, když 58 jsme jich vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení a tři jsme zadokumentovali a oznámili do správního řízení.
Celkem 27 přestupků se dopustili cyklisté, když 25 přestupků vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Dva cyklisté byli při kontrole pod vlivem alkoholu, když naměřená hladina při dechové zkoušce nepřesáhla jedno promile a cyklista se dopustil přestupku v dopravě. Přestupek policisté zadokumentovali a předají k řešení do správního řízení. Nejčastějším protiprávním jednáním byla jízda bez povinné výbavy – zejména bez osvětlení při jízdě za snížené viditelnosti nebo jízda cyklistů po chodníku.

Kontroly chování cyklistů v silničním provozu probíhaly na různých místech našeho kraje a policisté při nich kromě jiného kontrolovali základní předepsanou výbavu jízdního kola, ale také se zaměřili na kontrolu, zda cyklisté mladší osmnácti let používají při jízdě cyklistickou přilbu. Do akce se zapojili také policisté z oddělení tisku a prevence, kteří se v rámci projektu Řídím, piju nealko a nabídli cyklistům nealkoholické pivo a jednorázový alkoholtester. V rámci kontrol cyklisté obdrželi také některé reflexní prvky.

Cyklisté často zapomínají na svoji bezpečnost a na kole vyjíždějí především bez ochrany hlavy. Tato povinnost ze zákona o silničním provozu sice vyplývá pouze pro osoby mladší 18 let, ovšem přilbu by měl využívat každý bez ohledu na věk, protože vážná poranění hlavy mohou mít fatální následky. Cyklistická přilba by se měla stát naprostou samozřejmostí. Zapomínat nesmíme ani na to, že přilba musí být schváleného typu a cyklista ji musí mít nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.

Důležitá je také základní předepsaná výbava jízdního kola. Jízdní kolo musí být vybaveno přední odrazkou bílé barvy, zadní odrazkou červené barvy a oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu. Za snížené viditelnosti musí být navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka a nářadí nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz. Za nesplnění zákonné povinnosti týkající se předepsané výbavy jízdního kola hrozí cyklistovi pokuta v příkazním řízení až do výše dvou tisíc korun. Ve výbavě jízdního kola také nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. Před každou jízdou si cyklista musí náležitě zkontrolovat brzdný systém, neboť se jedná o nejdůležitější prvek, který umožní bezpečné zastavení jízdního kola.

Při jízdě na kole si musíme dávat pozor také na zákaz požívání alkoholu. Někteří cyklisté si neuvědomují, že i oni jsou přímými účastníky silničního provozu, byť řídí nemotorové vozidlo. V případě, že by cyklista alkohol před anebo během jízdy požil, tak se dopouští přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, za který mu ve správním řízení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Policisté proto všem cyklistům doporučují dodržovat několik jednoduchých zásad:

- Sledujte pozorně provoz okolo sebe

- Jezděte co nejblíže u pravého okraje vozovky

- Nejezděte dva vedle sebe

- Nevozte na kole žádné předměty

- Při každé změně směru jízdy dávejte včas a zřetelně znamení paží

- Před odbočením vlevo se nezapomeňte ohlédnout, jestli vás někdo nepředjíždí

- Za snížené viditelnosti nezapomeňte rozsvítit světlomet a svítilnu

- Za snížené viditelnosti je doporučeno užít oblečení nebo prvky z retroreflexního materiálu

- Pravidelně kontrolujte technický stav jízdního kola
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: dvě opilé mladistvé dívky napadly dívku; motorkáře po střetu s cyklistou záchranka letecky transportovala do Brna
Policisté šetří případ napadení, ke kterému došlo na Kamenicku na Pelhřimovsku. Ve čtvrtek 19. května byli po jedenácté hodině večer přivoláni do obce, kde došlo k napadení dívky ze strany jiných dvou opilých děvčat. Policisté po příjezdu učinili opatření, aby již nemohlo docházet k dalšímu násilnému jednání. Při napadení nedošlo ke zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření. U mladistvých dívek provedli policisté dechové zkoušky, u obou naměřili hodnoty kolem jednoho a půl promile alkoholu. Vzhledem k jejich opilosti přivolali policisté záchranku. Po lékařském vyšetření si opilé dívky převzaly do péče oprávněné osoby. U napadené dívky byla dechová zkouška negativní. Policisté zjišťují, za jakých okolností se mladistvé dívky k alkoholu dostaly, kdo jim požití alkoholu umožnil a dopustil se tak protiprávního jednání. Napadení šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž měl přes tři promile alkoholu
V neděli 22. května byli policisté před druhou hodinou odpoledne přivoláni do areálu nemocnice v Havlíčkově Brodě, kde ležel před budovou značně opilý muž. Na místo vyjela hlídka provést šetření. "Policisté zjistili, že se jedná o čtyřiašedesátiletého muže. Nebyl schopen samostatné chůze, koordinovat své pohyby a postarat se o sebe. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili přes tři promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Opilého muže policisté zajistili
V pátek 20. května přijali policisté před půlnocí oznámení o opilém muži, který v Telči na Jihlavsku obtěžoval hosty zábavního podniku a domáhal se vstupu. "Policisté zjistili, že se jedná o pětatřicetiletého muže. Nebyl schopen samostatné chůze a srozumitelné komunikace. Policisté muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Při dechové zkoušce mu byla naměřena hodnota 2,39 promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Muž měl přes dvě promile alkoholu
V neděli 22. května byli policisté v Jihlavě před sedmou hodinou večer přivoláni na ulici Znojemská, kde se dle přijatého oznámení nacházel zjevně opilý muž. "Stál u dopravní značky a hrozilo, že upadne do vozovky před projíždějící vozidla. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. Čtyřiadvacetiletého značně opilého muže zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,12 promile alkoholu. Opilého muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala Jana Kroutilová.

Opilého muže policisté zajistili
V pátek 20. května zajistili policisté v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku opilého muže, který obtěžoval svoje okolí. "Po jedenácté hodině večer byli přivoláni k obchodu, kde muž ležel na schodech. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,72 promile alkoholu. Devětadvacetiletého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Motorkář byl po srážce s cyklistou letecky transportován do Brna
V sobotu 21. května jel kolem druhé hodiny odpoledne cyklista na jízdním kole po silnici ve směru od Velkého Meziříčí na Uhřínov na Žďársku. "Začal odbočovat vlevo v době, kdy jel v protisměru motocykl Yamaha, a došlo ke střetu. Řidič motocyklu a stejně tak i cyklista po nárazu upadli na komunikaci. Při dopravní nehodě utrpěli oba zranění. Řidič motocyklu byl zdravotnickou záchrannou službou letecky transportován do brněnské nemocnice. Cyklista byl převezen na ošetření do nemocnice v Třebíči", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. U obou účastníků nehody požití alkoholu dechovými zkouškami vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za necelých osmdesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Třiaosmdesátiletý muž na elektrokole havaroval
V neděli 22. května se v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku při havárii zranil cyklista. "Třiaosmdesátiletý muž jel na elektrokole ve směru k centru. Na přímém úseku v klesání nezvládl řízení a následně upadl na komunikaci. Při dopravní nehodě se cyklista zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do havlíčkobrodské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u muže policisté požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali, dopravní nehodu šetří.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
V pátek 20. května jel v Žirovnici na Pelhřimovsku řidič vozidla Škoda a kolem páté hodiny odpoledne automobil zastavili policisté. "Při kontrole zjistili, že řidičem je třiatřicetiletý muž, který má na základě rozhodnutí magistrátu od začátku roku vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Policisté muži další jízdu zakázali, je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla mluvčí. Případ policisté prověřují.

Muž je podezřelý z trestného činu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý devětatřicetiletý muž, který v neděli 22. května řídil vozidlo, i když to má soudem zakázáno. "Od března má totiž uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu více než roku. Přesto jel před jedenáctou hodinou dopoledne s automobilem Audi po silnici ve směru na Střítež na Třebíčsku a zastavila ho policejní hlídka. V další jízdě řidič již nesměl pokračovat", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidiči pod vlivem alkoholu
V neděli 22. května odhalili policisté dva řidiče, u nichž hodnota naměřeného alkoholu přesáhla dvě promile. Čtyřiatřicetiletý muž jel s automobilem Ford v Havlíčkově Brodě po ulici Žižkova a před devátou hodinou dopoledne ho zastavila policejní hlídka. "U řidiče policisté při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,5 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. V další jízdě opilý řidič již nesměl pokračovat, je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Ze spáchání trestného činu je podezřelý také sedmatřicetiletý řidič, kterého policisté zastavili v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Muž jel s automobilem Ford a po deváté hodině dopoledne ho na ulici Komenského zastavili policisté. "U řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,38 promile alkoholu. Také u něho ukázala opakovaná zkouška vyšší hodnotu. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", doplnila mluvčí. Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Meteorologové vydali pro část Vysočiny výstrahu před vydatným deštěm
Meteorologové vydali pro část Vysočiny - Jihlavu, Telč, Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, Velké Meziříčí, Třebíč, Moravské Budějovice a Náměšť nad Oslavou - výstrahu před vydatným deštěm a to v úterý 24. května od 12 hodin až do středy 25. května do šesti hodin ráno.
V úterý 24. května v odpoledních hodinách očekávají meteorologové v těchto oblastech bouřky postupující opakovaně přes stejná místa. Během večera přejde bouřková činnost v intenzivní déšť. V kombinaci bouřek a deště může napršet kolem 40 mm, lokálně kolem 60 mm. Ve druhé polovině noci na středu 25. května budou srážky slábnout.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možnost zvýšeného odtoku vody z krajiny a průtoku vody přes komunikace. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Výstraha před deštěm platí také pro části Jihočeského, Pardubického, Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.

Oblačné počasí s deštěm a přeháňkami očekávají meteorologové v úterý a ve středu na celém území.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Silničáři opraví mosty na silnici I/34 v Havlíčkově Brodě, práce potrvají do července, doprava bude řízena kyvadlově
Ředitelství silnic a dálnic vybralo zhotovitele dvou mostů na silnici I/34 v Havlíčkově Brodě. Most nedaleko BČS MOL v Žižkově ulici i most nedaleko odbočky na Dvorce a Kyjov opraví společnost M-Stav CZ s.r.o. V pondělí 23. května předají zhotoviteli staveniště a v úterý 24. května budou stavbou dopravně inženýrského opatření zahájeny práce na obou mostech. Opravy mostů zahájí v jedné třetině jejich šířky, což umožní ve zbývající části vést obousměrný provoz dvěma provizorními jízdními pruhy. V tomto režimu by měli řidiči projet do poloviny července, kdy bude nutné přejit na kyvadlově řízený provoz.
Jednopólový most z roku 1994 převádí silnici I/34 přes ropovodní potrubí. Provedenou diagnostikou bylo zjištěno, zejména začínající zatékání podélnými spárami mezi nosníky, které jsou však zatím v dobrém stavu. Jednou z hlavních závad je porušená izolace v úrovni úložného prahu. Jak na rubu opěr, tak křídel a nad krajními nosníky, dochází k zamáčení zejména křídel i vrchu opěr. Jsou patrné korozní a vápenné výluhy a povrchový rozpad betonu. Aby v budoucnu nedošlo ke vzniku vážnějších poruch, přistoupili jsme k opravě mostu, která vyjde na 5,5 milionu korun bez DPH. Aktuální stavebně-technický stav mostu je hodnocen u horní stavby stupněm III–dobrý, stav spodní stavby ohodnocen stupněm IV–uspokojivý.

V rámci opravy dojde k odstranění mostního svršku až na prefabrikované nosníky. Provede se nová izolace včetně ochranné izolace z litého asfaltu a položí se nová obrusná vrstva. Vybetonují se nové monolitické římsy a za nimi se osadí nové skluzy odvodnění. V rámci dolní stavby bude provedena sanace pohledových ploch křídel a opěr mostu. Osadí se nové příslušenství mostu.

Jednopólový most z roku 1996 převádí silnici I/34 přes ropovod společnosti Mero ČE a.s. Jednou z hlavních závad zjištěných diagnostikou je zatékání dilatační spárou v římsách, což způsobuje zamáčení úložného prahu, boku opěr a křídel a částečný povrchový rozpad betonu. Vyzdívka mostního otvoru na levé straně je plošně zamáčena, prostoupena trhlinami a boulí se. Kolem křídel není provedena přídlažba a revizní schodiště.

Proto bude spodní stavba sanována. Před stávající vyzdívku ze strany mostního otvoru se provede železobetonová zeď o tloušťce 300 - 450 mm. Na pravé straně mostu bude v silničním svahu zřízeno revizní schodiště, vpravo před mostem bude obnoven skluz před římsou. Oprava mostu vyjde na 4,65 milionu korun bez DPH

Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024