Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 24.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté na Vysočině aktuálně pátrají po 27 dětech
Na 25. května připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí. Den je připomínkou pro všechny rodiče, kterým beze stopy zmizely jejich děti. Tento den je známý také jako „Pomněnkový den“ a do českého povědomí se poprvé zapsal v roce 2004. Ve světě si tento den připomínají již od roku 1983, kdy jej jako vzpomínkový označil tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Prvotním impulsem k tomuto kroku byl 25. květen 1979, kdy se v americkém New Yorku ztratil při cestě do školy šestiletý chlapec. Jeho rodiče už chlapce nikdy neviděli…
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyhlásili v roce 2021 celkem 338 pátrání po pohřešovaných dětech. Z tohoto počtu se jednalo o 297 dětí, kterým byla nařízena ústavní výchova, a tyto děti uprchly ze školských zařízení určených k jejich výkonu nebo se jednalo o žadatele o udělení azylu, kteří opustí v průběhu řízení azylové zařízení.

Z celkového počtu pak bylo pátráno po 91 dětech mladších patnácti let. Aktuálně je Krajským ředitelstvím policie kraje Vysočina vyhlášeno pátrání po 27 pohřešovaných dětech. Ve všech případech se jedná o děti s nařízenou ústavní výchovou. Většinu pohřešovaných dětí se podařilo nalézt a byly v pořádku. Důvody jejich zmizení byly různé – nejčastěji se jednalo o útěky z domova, kdy se děti snažily řešit nějaké své problémy, s nimiž si nevěděly rady. Poslední dobou se stále častěji potýkáme s pátráním po dívkách s uloženou ústavní výchovou, které se staly matkami a z ústavů utíkají, nebo se do nich nevracejí z povolených vycházek nebo dovolenek, se svými velmi malými dětmi. Nebezpečí vystavují, jak sebe, tak zejména své novorozené děti.

Mezi kuriózní případy se šťastným koncem se pak řadí pátrání po jihlavských sourozencích ve věku šest a devět let ze září loňského roku. Děti odešly z místa bydliště v ranních hodinách, poté, co měl jejich otec zdravotní indispozici a musel být převezen do zdravotnického zařízení. Pohřešování chlapce a dívky oznámila teta, která je přišla hlídat. Po celodenním pátrání byly obě děti v pořádku nalezeny v rychlíku z Prahy do Havlíčkova Brodu. Následně bylo zjištěno, že do Prahy na „výlet“ je vzala jejich dvanáctiletá kamarádka, která o této skutečnosti bohužel nikoho neinformovala.

Většina pátrání skončila šťastně a rodiče se se svými dětmi shledali. Jeden smutný a tragický případ kriminalistům ale dlouho z paměti nevymizí. Jedná se o případ z roku 2013, kdy byla pohřešována šestnáctiletá Petra z Jihlavska. Tato dívka byla nalezena mrtvá. Za její brutální vraždu byli pravomocně odsouzení tři pachatelé.

Pátrání po osobě pohřešované je specifické v tom, že se jedná o osobu, u které je důvodná obava o její život a zdraví. Vždy je důležité zjistit co nejpodrobněji okolnosti pohřešování. V souvislosti s tím policisté provádějí prověrky v místech, ke kterým má pohřešovaná osoba nějaký vztah, např. rodina, pracoviště, škola a podobně. Dále policisté prověřují ubytovací a zdravotnická zařízení. Pátrání je zveřejňováno v síti internet a regionálních médiích. Na základě zveřejnění pátrání ve sdělovacích prostředcích se daří vypátrat přibližně deset procent osob. Policisté samozřejmě využívají i speciální prostředky pátrání, které nebudeme z taktických důvodů uvádět.

Specifickou skupinu pohřešovaných osob tvoří tzv. „dítě v ohrožení“. Jedná se o osobu mladší patnácti let, která se vzhledem ke svému věku může stát obětí nešťastné náhody, nebo postrádá přístup k životu potřebným lékům, nebo je prokazatelně fyzicky či psychicky handicapovaná nebo se stala obětí únosu. V případech únosu se jedná o případy zjevně vykazující známky násilí, nebo jejichž pachatel trpí duševním onemocněním nebo je labilní s nepředvídatelným chováním a jsou známy skutečnosti o tom, že pohřešovaná osoba je ohrožena na životě nebo zdraví. V těchto případech je spouštěn tzv. „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“. Právě v těchto případech je prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků o pomoc žádána veřejnost. Zejména relace v televizi a rozhlase v mnoha případech vedou k vypátrání dítěte, případně k získání důležitých poznatků k pohybu pohřešovaného dítěte.

„Při vyhlašování pátrání po pohřešovaných dětech je velice důležitý zejména prvotní kontakt mezi rodiči a policisty, kteří potřebují získat co nejrychleji přesné a hlavně pravdivé a ucelené informace o dítěti, o jeho chování před tím než zmizelo, o všech jeho případných problémech, a to i v případě, že tyto informace nemusí být pro rodinu vždy příjemné,“ uvedla kpt. Bc. Jana Láterová, vrchní komisařka oddělení obecné kriminality, která je gestorem systému pátrání po osobách v rámci krajského policejního ředitelství. Rodiče by proto neměli zamlčovat policistům žádné informace, které by mohly být při pátrání důležité. Policistům se poté mnohem snadněji stanovují verze, jakým směrem pátrání vést. Rodiče se většinou snaží zamlčet důležité informace například o výchovných problémech s dítětem, které pak situaci může řešit útěkem.

Velice důležitou roli hraje také komunikace dítěte na sociálních sítích. Proto je důležité, aby měli policisté o ztraceném dítěti co nejpřesnější a hlavně pravdivé a kompletní informace. Jak postupovat v případě, že pohřešujete své dítě, se také může veřejnost dozvědět například na webové stránce www.pomoztemenajit.cz Na stránkách najdete, jak rady pro děti, tak rady pro rodiče, včetně kontaktů na orgány a organizace, zabývajících se touto problematikou.

V současné době se stále častěji setkáváme s případy pohřešovaných dětí, které navázaly kontakt s neznámým člověkem prostřednictvím sociálních sítí. Při vzájemné komunikaci uvedly svoje osobní údaje, telefonní čísla, zájmy a další údaje a v mnoha případech se nebránily ani schůzce „naslepo“. Toto chování je velmi rizikové, neboť právě sociální sítě jsou velmi často zneužívány pachateli násilné a mravnostní trestné činnosti páchané na dětech.

Velmi náročné je pátrání po dětech, které se staly obětí tzv. rodičovského únosů, kdy je dítě ve společnosti jednoho z rodičů, který druhému z rodičů nechce sdělit místo jeho pobytu. V těchto případech je třeba velmi důsledně ověřovat sdělené informace. Některá z těchto oznámení jsou účelová s cílem znepříjemnit život druhému z rodičů, nikoliv vypátrat pohřešované dítě.

Většina osob, po kterých policie v teritoriu Kraje Vysočina pátrá, je zveřejněna na veřejně přístupné síti internet. Záznamy k osobám lze nalézt na webových stránkách www.policie.cz v záložce „databáze - pátrání po osobách - vyhledávání“. Na těchto stránkách lze podle jednoduchého vyhledavače vyhledat konkrétní osobu.

V neposlední řadě lze využít sociální sítě:
www.facebook.com/Pol…
www.youtube.com/Poli…
www.twitter.com/Poli…

Poznatky k osobám v pátrání lze také zcela anonymně zasílat přímo na kriminální službu a vyšetřování Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na adresu: krpj.patrani@pcr.cz
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

U Větrného Jeníkova se srazil autobus s osobním autem, dvě osoby utrpěly zranění
Na silnici II/523 mezi obcemi Větrný Jeníkov a Bílý Kámen na Jihlavsku se v úterý 24. května krátce po čtrnácté hodině srazilo osobní auto s autobusem. Dva lidé utrpěli zranění. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
"Podle prvotního šetření na místě události dvaasedmdesátiletý řidič osobního vozidla Hyundai Lantra z dosud nezjištěných příčin vyjel s vozidlem do protisměru, kde čelně narazil do protijedoucího autobusu. Při nehodě se řidič osobního vozidla těžce zranil a musel být letecky transportován do nemocnice v Brně. Zranění utrpěla také jeho spolujedoucí, kterou převezli záchranáři do jihlavské nemocnice. V autobuse cestovalo v době nehody 14 cestujících. Nikdo z nich nebyl zraněn", informovala Dana Čírtková.

U řidiče autobusu provedli policisté na místě nehody dechovou zkoušku s negativním výsledkem. U řidiče osobního auta bude cestou operačního důstojníka zajištěný odběr krve ve zdravotnickém zařízení.

Místo dopravní nehody je v současné době průjezdné kyvadlově.
Na místě zasahují všechny složky IZS.
Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem šetření policistů z dopravního inspektorátu Jihlava.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Muzejní a galerijní noc v jihlavském muzeu nabídne přednášky, komentované prohlídky i ohňovou show
I v letošním roce se Muzeum Vysočiny Jihlava společně s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě v pátek 27. května zapojí do v pořadí již XVIII. ročníku Festivalu muzejních nocí. Muzejní část zahájí v 16 hodin slavnostní vernisáž nové archeologické výstavy Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Třebíčsku v prostorách muzejní půdy. Následovat bude prohlídka této výstavy s jejím kurátorem Mgr. Davidem Zimolou.
Poté se přesuneme před muzejní budovu – v 17 hodin budou mít návštěvníci možnost zhlédnout vystoupení taneční skupiny Hotch-Potch s názvem Jihlavské pověsti. Od 17.30 hodin zde bude pokračovat kapela JazzBandits ze ZUŠ Jihlava pod vedením Marie Zemanové. V jejím podání zazní jazz, swing a funk.

V přímé návaznosti na právě probíhající výstavy k životnímu jubileu našeho zoologa Pavla Bezděčky se od 18 hodin uskuteční v Malovaném sále powerpointová přednáška Od dětských kreseb k počítačové malbě přímo s autorem.

Protože v nejbližší době dojde k reinstalaci stávajících muzejních expozic, je letošní muzejní noc koncipována jako rozlučková se starými expozicemi – komentovaných prohlídek se zhostí jednotliví odborní pracovníci: v 18 hodin začne komentovaná prohlídka archeologické expozice s Mgr. Davidem Zimolou, v 19 hodin následuje prohlídka historických expozic s akad. mal. Martinem Kosem a ve 20 hodin si návštěvníci mohou prohlédnout zoologické expozice s RNDr. Klárou Bezděčkovou, Ph.D.
Bonusové podvečerní prohlídky ztemnělými expozicemi se uskuteční ve 20 a 21.30 hodin, budou pouze na objednání a návštěvníky povede Renata Kremláčková, DiS.

Ve 21 hodin začne v Malovaném sále tradiční Čtení na dobrou noc s Pavlem Bezděčkou a na úplný závěr vystoupí se svou ohňovou show před budovou muzea Společenstvo meče a ohně Novus Origo.

Vstup do jihlavského muzea a do ostatních objektů spolupracujících na této akci je zdarma!
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

Letošní pátý ročník Běhu pro Bárku v Jihlavě bude součástí Festivalu dětí
Letošní charitativní Běh pro Bárku – domácí hospic se uskuteční v Jihlavě u Vodního Ráje, kde bude start a technické zázemí populárního Běhu. Termín je stanoven na sobotu 18. června. Program charitativní akce na podporu mobilního hospice bude zahájen ve 14 hodin. Připraveny jsou tři tratě. Vybrat si tak může každý od dětí až po seniory, amatérští běžci, ale i ti zdatnější, kteří běhají pravidelně či závodně. Letošní Běh pro Bárku je součástí Festivalu dětí, který se uskuteční v areálu Českého mlýna a v rodinném centru Robinson a nabídne bohatý program pro celou rodinu.
Po předchozích ročnících v centru města, kdy se startovalo od Brány Matky Boží, tak pořadatelé Běhu připravili změnu lokality. „Chtěli jsme připravit nové tratě a naši akci směřovat spíše do přírody a malebného okolí řeky Jihlavy,“ sdělila zásadní letošní změnu Markéta Brestovská, jedna z pořadatelek Běhu pro Bárku. Za uplynulé tři ročníky (pozn. jeden virtuální s ohledem na pandemii) se Běhu pro Bárku zúčastnilo již přes 500 běžců a podařilo se na hospicové klienty vybrat se téměř 155 tisíc korun. Jak se zaregistrovat do Běhu pro Bárku? „Existují tři varianty. Buď online formou přes BĚH PRO BÁRKU (V. ročník) (behyprohospice.cz), osobně ve stanu Oblastní charita Jihlava na Masarykově náměstí 3. června v rámci dětského jarmarku nebo v den konání akce u Vodního Ráje ve 14 hodin před starty jednotlivých tratí,“ informuje Marek Mašát, mluvčí jihlavské Charity Jihlava.

Běh pro Bárku domácí hospic je neměřený závod, který nabízí příjemný sportovní zážitek pro jednotlivce, týmy či rodiny. Jedná se o symbolický běh, který lze zdolat podle svého tempa a kondice. Každý, kdo se do běhu zapojí, podpoří formou startovného provoz domácího hospicové péče na Jihlavsku. Pro každého účastníka Běhu jsou připraveny pamětní medaile, dáreček a pro děti i diplom. Běh pro Bárku je zároveň součástí celorepublikové akce Běhy pro hospice. „Pokud běžet nechcete či nemůžete, lze podpořit Domácí hospic Bárka finančním darem a pořídit si tak například tričko Běžím pro Bárku nebo bárkovskou kuchařku,“ dodala Markéta Brestovská.

Foto: archiv oblastní charita Jihlava
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Dětem byly předány ceny za výtvarná a literární díla na téma Bezpečný cyklista
Policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ocenili v průběhu května nejlepší práce dětí, které se zapojily do výtvarné a literární soutěže vyhlášené v rámci projektu Markétina dopravní výchova. V předešlých ročnících se děti výtvarně a literárně vyjadřovaly k tématům „Cestování s prarodiči“ nebo „Zebra se za tebe nerozhlédne“. V letošním roce zadavatelé soutěže vyhlásili téma „Bezpečný cyklista“, tedy bezpečné a správné chování v silničním provozu v roli cyklisty.
Výtvarná a literární soutěž z projektu Markétina dopravní výchova má celorepublikový charakter. Nositelem projektu je Tým silniční bezpečnosti, ve spolupráci s Policií České republiky. Kraj Vysočina se této dětmi velmi oblíbené soutěže zúčastnil již popáté, avšak v Libereckém kraji, kde soutěž vznikla, běží úspěšně již řadu let.

Soutěž probíhala ve čtyřech kategoriích. V první kategorii výtvarné soutěže byli žáci mateřských škol, druhá kategorie výtvarné soutěže patřila žákům prvního stupně základních škol a odpovídajícího stupně gymnázií, třetí kategorie výtvarné soutěže se zúčastnily děti navštěvující druhý stupeň základních škol a odpovídajícího stupně gymnázií a poslední literární kategorie byla určena všem žákům základních škol a odpovídajících stupňů gymnázií. Do soutěže se zapojilo 11 škol z celého kraje Vysočina. Děti celkem zaslaly 122 krásných výkresů a literárních děl, ze kterých bylo velmi těžké vybrat ty nejlepší. Z každé kategorie poté policisté z oddělení tisku a prevence pečlivě vybrali tři nejzdařilejší díla. Ta pak postoupí do republikového kola, které proběhne 24. června 2022 v Kavárně Pošta v Liberci.

Nejlepší výtvarné dílo v kategorii žáků mateřských škol vytvořila žákyně Mateřské školy Čtyřlístek z Bystřice nad Pernštejnem. V kategorii žáků prvního stupně základních škol obsadila první místo ve výtvarné soutěži žákyně Základní školy Hodice. Ve třetí kategorii výtvarné soutěže žáků druhého stupně základních škol obsadila první místo žákyně Základní školy Nad Plovárnou z Jihlavy. Ve čtvrté kategorii literární soutěže obsadil první místo žák prvního stupně Základní školy Brzkov.

Nejúspěšnější školou, která obsadila nejvíce výherních pozic, se stala Základní škola Nad Plovárnou z Jihlavy, která obsadila hned tři vítězné pozice napříč kategoriemi.
Martin HRONZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: pohřešovanou třináctiletou dívku našli policisté opilou; opilý cyklista boural, nadýchal přes tři promile
Pohřešovanou třináctiletou dívku vypátrali policisté v pondělí 23. května po desáté hodině večer v obci nedaleko Jihlavy pod vlivem alkoholu. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 0,64 promile. Policisté dívku odvezli na oddělení policie a po lékařském vyšetření ji převezli do příslušného zařízení pro mládež, kde ji převzala do péče oprávněná osoba. Policisté zjišťují, za jakých okolností se osoba mladší osmnácti let k alkoholu dostala, kdo jim požití alkoholu umožnil a dopustil se tak protiprávního jednání. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Pohřešovaná žena byla nalezena
V pondělí 23. května přijali policisté před osmou hodinou večer oznámení o pohřešování ženy, která odešla z místa bydliště v obci na Chotěbořsku na Havlíčkobrodsku, zpátky se nevrátila, ani o sobě nepodala zprávu. Starší žena navíc není v dobrém zdravotním stavu a špatně se orientuje. Ženu hledali její blízcí nejprve sami, když ale vyčerpali všechny svoje možnosti, obrátil se na policii. Policisté zjistili veškeré dostupné informace k ženě a začali po ní okamžitě v lokalitě obce a širokém okolí pátrat. Do hledání se zapojily dostupné policejní hlídky. Policisté prověřovali veškerá místa, u kterých vznikl předpoklad, že by se tam mohla žena nacházet nebo pohybovat. Zorganizovali pátrací akci, do které se zapojili také profesionální i dobrovolní hasiči, psovodi a strážníci městské policie. Dále po ženě pátral také policejní vrtulník. "Dobrá zpráva přišla dnes, v úterý 24. května kolem deváté hodiny dopoledne, ženu nalezli hasiči v lokalitě remízku nedaleko obce Lhůta. Žena byla dezorientovaná a měla zranění v oblasti hlavy. Policisté ji transportovali do blízké obce, kde ji převzala do péče zdravotnická záchranná služba", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilé osoby skončily na záchytce
V neděli 22. května nalezli policisté v Humpolci na Pelhřimovsku kolem čtvrté hodiny odpoledne na ulici Masarykova ležet v parku bezvládně muže. "Když zkontrolovali jeho stav, zjistili, že je v pořádku, ale značně opilý. Jednalo se o sedmapadesátiletého muže. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 3,52 promile alkoholu", informovala Jana Kroutilová. Opilého muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Před osmou hodinou večer byli policisté přivoláni do obce Hadina na Pelhřimovsku, kde se na silnici pohybovala zjevně opilá žena. "Padala do vozovky, nekoordinovala svoje pohyby a ohrožovala tak sebe i ostatní účastníky silničního provozu. Policisté u pětatřicetileté ženy naměřili hodnotu 2,11 promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Zajistili ji a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku, který policisté šetří.

Střet osobních aut si vyžádal zranění
V pondělí 23. května se stala po druhé hodině odpoledne na silnici mezi obcemi Benátky a Kohoutov na Havlíčkobrodsku dopravní nehoda. "Jednasedmdesátiletý řidič vozidla Porsche jel v koloně vozidel a narazil do před ním jedoucího automobilu Škoda Octavia, který byl nárazem odhozen do silničního příkopu a zůstal stát na poli. Při dopravní nehodě utrpěl lehké zranění řidič vozidla Škoda a dva spolujedoucí, kteří byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni na ošetření do havlíčkobrodské nemocnice", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Provedenými dechovými zkouškami policisté požití alkoholu u řidičů vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Řidič vozidla Porsche je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Dopravní nehoda
V pondělí 23. května jel před šestou hodinou večer řidič motocyklu Yuki po silnici ve směru od obce Veselí na Dalečín na Žďársku. "Při průjezdu prudké zatáčky v klesání dostal smyk, který nezvládl, a došlo ke střetu motocyklu s jízdní soupravou složenou z nákladního automobilu a návěsu, která jela v opačném směru. Motocyklista po střetu upadl na komunikaci. Při dopravní nehodě se řidič motocyklu zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen na ošetření do nemocnice v Novém Městě na Moravě", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedli u řidičů dechové zkoušky s negativním výsledkem. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Dále zjistili, že motocyklista není držitelem příslušného řidičského oprávnění a užil k jízdě motocykl, na kterém při jízdě nebyla umístěna poznávací značka. Dopravní nehodu policisté šetří.

Opilý cyklista boural, nadýchal přes tři promile
V pondělí 23. května jel před druhou hodinou odpoledne v Třebíči cyklista ve směru k ulici Táborská. Na kruhovém objezdu dvakrát po sobě havaroval. Na místo byli přivoláni policisté, kteří zjistili, že je řidič opilý. Ke zranění nedošlo. "U muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 3,08 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Další jízdu mu policisté zakázali. Devětašedesátiletý muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
V pondělí 23. května jel v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku řidič vozu Škoda a před druhou hodinou odpoledne automobil na ulici Bratrská zastavili policisté. "Při kontrole zjistili, že řidičem je jednadvacetiletý muž, který má na základě rozhodnutí městského úřadu od loňského podzimu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a řídit automobil by směl až v roce 2024. Policisté muži další jízdu zakázali, je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla J. Kroutilová. Případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Kino ve Žďáře nad Sázavou promítne adrenalinový dokument o motocyklovém závodníku Kamilu Holánovi, projekci doplní výstava fotografií
Kino Vysočina ve Žďáře nad Sázavou uvede v pátek 27. května od 18.30 hodin snímek Plná 6, jde o unikátní adrenalinový dokument o motocyklové vášni. Hlavním hrdinou je Kamil Holán, který pochází ze Žďáru nad Sázavou a součástí akce je také výstava fotografií Ivo Holána.
Film Plná 6 sleduje posledních šest let závodní kariéry jednoho z našich nejlepších motocyklových závodníků Kamila Holána, který se umisťuje na předních příčkách těch nejtěžších závodů na světě. Včetně roadracingové legendy závodu Tourist Trophy na ostrově Man, kde ve své kategorii zvítězil, nebo extrémního závodu na vrchol Pikes Peak.

Atraktivní prostředí domácích, ale zejména světových závodů dává nahlédnout do pozadí fungování vrcholového sportu i do peripetií, které to přináší ve vztahovém, osobním i rodinném životě závodníka.

„Hlavní protagonista filmu Kamil Holán zůstává věrný svému rodnému městu a film chce oslavit se svými fanoušky a kamarády právě v Kině Vysočina. Těšit se tak můžete nejen na strhující dokument, ale také na besedu a autogramiádu se samotným Kamilem.
Součástí projekce bude také výstava velkoformátových fotografií ze zákulisí motocyklových závodů, které fotil tatínek Kamila pan Ivo Holán,“ zve na projekci motocyklového dokumentu dramaturg žďárského kina Aleš Hrbek.
Za projektem stojí mladý režisér a kameraman Adam Sejk, producent Václav Flegl z filmové produkce Sounderground a fandové motocyklového sportu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Den melanomu: kontrola kůže a její ochrana jsou nutné
Po třech letech se konal v ambulancích kožního oddělení jihlavské nemocnice Den melanomu. Pauza byla způsobena covidovými omezeními. Lékařka Zuzana Nevoralová spolu s kolegyněmi vyšetřila více než stovku pacientů. Zachytila několik nádorů a přednádorů a řadě pacientů bylo doporučeno další pravidelné sledování.
Na místě pacienti podstoupili pohovor s lékařem a bezbolestné a jednoduché vyšetření dermatoskopickým přístrojem. Dostali letáčky s návodem, jak vyšetřovat svoje útvary na kůži, a vzorky prostředků k ochraně proti slunci. U devíti pacientů bylo doporučeno vyříznutí některého z útvarů na kůži, z toho u sedmi bylo podezření na přednádor či nádor. Patnácti pacientům bylo doporučeno další sledování na některé z kožních ambulancí pro atypické melanomové névy neboli hnědá „znaménka“ nebo pro kožní nádor v předchorobí.

Nejmladší vyšetřenou byla pětiletá dívka, nejstarší pak žena ve věku 82 let. Více zájemců tvořily ženy (60 %) ač s menší převahou než v minulých letech, kdy ženy tvořily kolem dvou třetin vyšetřených osob.

„Hlavním smyslem Dne melanomu není vyšetřit všechny zájemce z Jihlavy a okolí, ale upozornit veřejnost, že je nutné kontrolovat si útvary na kůži a důsledně se chránit před sluníčkem,“ upozorňuje lékařka. Další zájemci se mohou domluvit na vyšetření v libovolné kožní ambulanci již mimo Nemocnici Jihlava.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Vedení pelhřimovské radnice jednalo o variantách rekonstrukce zchátralé kaple svaté Anny
Chátrající raně barokní kapli svaté Anny u Pelhřimova se blýská na lepší časy. Vedení pelhřimovské radnice společně s památkáři a městským architektem jednali o variantách rekonstrukce objektu. Návrhy na to, jak má svatá Anna vypadat, se však různí. Poutní kaple byla postavená v letech 1699 - 1700 pelhřimovským rychtářem podle projektu neznámého architekta.
Jedna varianta je vrátit ji do původního stavu dle dochované fotodokumentace. „Rehabilitace památkově chráněného objektu kaple svaté Anny včetně zastřešení by měla být provedena v maximálně možné míře historické autentičnosti, jelikož je dochována historická fotodokumentace,“ uvedl Jakub Svoboda z Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. Druhou možnou variantou je nedělat věrnou kopii kaple, pouze zachovat základní obrysy a rekonstrukci směřovat do modernější stavby s prosklenou střechou. Třetí možností je ponechat raně barokní kapli ve stavu v jakém se nachází, pouze s menšími úpravami a zajistit, aby památka dál nechátrala. Z důvodu více možných variant chce vedení města nechat vypsat architektonickou ideovou soutěž na zpracování návrhu řešení rehabilitace objektu kaple sv. Anny včetně zastřešení. Od tohoto řešení očekává návrhy se zajímavým spektrem různorodých přístupů, které napomohou v dalším rozhodování.

Důležité priority, které vycházejí z dosavadních jednání se stanou předmětem dalších jednání. Hlavní prioritou města je mimo jiné také vybudovat přístupovou cestu ke kapli, která je základním předpokladem k rehabilitaci objektu. Mezi další patří způsob financování oprav, mobiliář, úprava okolí kaple a v neposlední řadě skutečný záměr kaple do budoucna neboli cíl využívání zrekonstruovaného objektu. Nabízí se rozmanitá setkání, koncerty, svatby, výstavy. Jednání týkající se vývoje proběhnou také se sdružením Zelené srdce, které od roku 2007 usiluje svépomocí o záchranu kaple a pořádá zde různé akce i za současného stavu.

Kaple svaté Anny je situována v krajině na velmi zajímavém místě. Naši předkové vybírali místo opravdu důkladně. I v dnešní době má toto místo kouzlo a magickou sílu. „Záměrem města je obnovit kapli, která se může stát velmi kvalitním a znovu životaschopným prvkem naší společnosti. Výsledkem by měla být kaple, respektující svoji minulost a myslící na budoucnost pro další generace, což považujeme za velmi důležité, “ shodli se místostarostové města Josef Koch a Zdeněk Jaroš v závěru jednání.

Text: Andrea Unterfrancová
Foto: zelenesrdce.cz
- red -Zpět nahoru na obsah...

Fotbal na Bedřichově slaví 100 let! Gratulovat přijede Poborský
Fotbalisté Bedřichova slaví 100 let. K narozeninám přijedou gratulovat české fotbalové osobnosti jako Karel Poborský, Vladimír Šmicer nebo herci z televizního seriálu Okresní přebor. Celodenní oslava se uskuteční v sobotu 18. června přímo na stadionu. Vstupenky na akci si můžete nejlevněji zakoupit už teď v předprodeji on-line nebo v bufetu přímo na stadionu.
Ve velkém stylu oslaví fotbalisté Bedřichova stoleté klubové výročí. Oslava proběhne na den přesně jako před padesáti lety a kde jinde, než na stadionu v Sokolovské ulici.

Gratulovat do Jihlavy přijedou vzácní hosté. Účast už přislíbil vicemistr Evropy Karel Poborský, vítěz Ligy mistrů Vladimír Šmicer a dorazí také herci ze seriálu Okresní přebor.

„Oslavy takového výročí jsou pro nás velikým závazkem. Chceme, aby si narozeninový den na stadionu užil opravdu každý, kdo na stadion dorazí. To, že se oslavy klubu konají ve stejný den jako v roce 1972 už je jen třešnička na dortu,“ říká předseda bedřichovských fotbalistů Marek Zamazal.

Oficiální program začne v 9 hodin. Sportovní část bude obsahovat zápasy všech mládežnických kategorií, ale dojde i na souboj A-týmu mužů v exhibici proti hokejové Dukle.

Hlavním sportovním bodem programu bude dopolední duel bedřichovských legend proti týmu osobností pod vedením kapitána a legendy pražské Sparty Horsta Siegla.

Před zápasem přímo na hrací ploše dojde ke křtu vůbec první oficiální publikace MY JSME BEDR mapující celou stoletou klubovou historii.

Dojde také k vyhlášení ankety o bedřichovskou jedenáctku století, pro kterou lze stále hlasovat na internetových stránkách klubu www.myjsmebedr.cz.

Každý z návštěvníků bude moci vyhrát v tombole atraktivní ceny. K dispozici bude víkend na horách v Rakousku s polopenzí a skipasem, volný vstup do Tatralandie, elektroauto na víkend, tablet nebo vstupenky na prázdninový festival Sázava fest. Zakoupením lístku do tomboly v ceně 100 korun navíc lidé přispějí dobré věci.

Celý výtěžek z tomboly totiž poputuje na konto vážně nemocné ani ne roční holčičky Elenky Schönbergerové z Třebíčska, která trpí od narození spinální svalovou atrofií nejtěžšího typu. Většinu léčby včetně rehabilitací neproplácí žádná pojišťovna.

Rodiče Elenky Dita s Jakubem jsou proto vděční za každou pomoc. „Když mi z klubu zavolali, že by nám v rámci oslav stoletého výročí chtěli takhle pomoci, málem jsem se rozbrečela štěstím. Opravdu si toho moc vážíme a dává nám to neskutečné množství energie,“ říká za celou rodinku maminka Dita.

„K dispozici bude jen limitovaná edice lístků v počtu 1.000 kusů. Všichni pevně věříme, že Elence předáme celých 100 tisíc korun. Chceme jasně vyslat i vzkaz všem do společnosti, že není důležité mít nové kopačky, nebo značkové oblečení. Když totiž není zdraví, není nic,“ dodává předseda klubu Marek Zamazal.

Po celý den bude připravený na stadionu bohatý doprovodný program. K dispozici bude občerstvení, nákup suvenýrů s klubovou tématikou. Velkolepou oslavu výročí zakončí večerní venkovní taneční zábava přímo na hrací ploše.

Vstupenky na akci si můžete zakoupit nejlevněji už teď v právě probíhajícím předprodeji. K dispozici jsou klasické papírové vstupenky v bufetu přímo na stadionu nebo si je můžete pořídit pohodlně on-line přes goforboom.com. V předprodeji stojí vstupenka pro dospělou osobu 120 korun. Na místě, v den konání akce, bude za 150 korun. Mládež od 10 do 17 let platí jednotné vstupné 50 korun. Děti do 10 let mají vstup zcela zdarma.
David KRATOCHVÍLZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   24. 7. 2024

• Havlíčkův Brod zve o prázdninách na pohádky, do kina i na komentovanou prohlídku Staré radnice
• Přijďte se do táborské zoo blíže seznámit s roztomilými surikatami
• Polovina papoušků se má v češtině přejmenovat, nová jména získají i někteří ptáci. Zastavme tuhle šílenost!
• Festival židovské kultury Male chajim v Třebíči nabídne tance, přednášky, koncerty i výstavu fotografií z židovského hřbitova Pavla Heřmana
• Policisté hledají svědky tonutí pětileté dívenky na Vodním ráji v Jihlavě
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil auto; recidivista kradl v obchodě sušenky a bagety

Úterý   23. 7. 2024

• Výstava miniatur slavné Slovanské epopeje od jihlavského malíře Jana Jiřího Rathsama v expozici Zlaté české ručičky v Pelhřimově
• V třebíčské porodnici mohou nově maminky rodit v šále, na balónu i porodní stoličce
• Z policejního deníku: nález munice v zemi; na silnici se válely přepravky s pivem, auto nikde žádné nebylo

Pondělí   22. 7. 2024

• Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje
• Čtyři sta let starý dub u Palečkova mlýna u Sokolí na Třebíčsku reprezentuje Vysočinu v anketě Strom roku 2024
• Jihlavská radnice věnuje věci ze ztrát a nálezů Charitě, využijí je lidé v hmotné nouzi nebo bez domova
• Policisté hledají ženu, která po nehodě u Třeštice pomáhala těžce zraněnému řidiči auta Škoda Octavia
• Sériového pětačtyřicetiletého zloděje z Jihlavska policisté dopadli, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: řidič osobního auta utrpěl po srážce s traktorem zranění; opilí muži skončili na záchytce

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024