Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 27.5 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vražda listonoše mezi Novou Vsí a Dlouhým na Novoměstsku v roce 1931
Dne 6. dubna roku 1931 mezi 11. a 12. hodinou byl zákeřně přepaden na silnici u lesa Zátokách mezi Novou Vsí a Dlouhým čtyřiačtyřicetiletý novoměstský listonoš Klement Mifek, který byl rodákem z Řečice.
Pachatel zasadil oběti do hlavy ránu železným předmětem. Ačkoliv se Mifek bránil, pachatel jej přemohl a zavlekl do lesa, kde své dílo dokonal. Při činu byl ale zpozorován švadlenou Otilií Häuslerovou z Dlouhého. Ta okamžitě oběhla vesnici a společně s dalšími lidmi se jim podařilo najít tělo těžce raněného listonoše v bezvědomí. Zločinek ale mezitím stihl uprchnout. Mifek byl okamžitě převezen do Nového Města na Moravě do izolační nemocnice, kde i přes veškerou snahu lékařů o půlnoci zemřel.

O celém incidentu bylo ihned informováno četnictvo, které se obratem vydalo na místo činu. Nedaleko byl nalezen i vražedný nástroj – stará a v té době již nepoužívaná součástka staré vozové brzdy. Na místě také byly nalezeny stopy pachatele a otisky palců na vražedném nástroji. Během krátké doby bylo vytypováno několik podezřelých, kteří byli zatčení. Ani u jednoho se ale nakonec čin neprokázal. Skutečný pachatel byl zadržen dva dny po incidentu. Prozradila jej krvavá skvrna na klobouku a chybějící část vozové brzdy, která byla použita jako vražedný nástroj.

Zatčení vraha vzbudilo v Novém Městě i okolních vesnicích velké pobouření, neboť se jednalo o listonošova pomocníka Antonína Horkého, který byl rodákem z Řečice. Po zatčení se ale pachatel začal vymlouvat a tvrdil, že v době vraždy byl v kostele v Radešínské Svratce a v lihovaru na Tálech. Když se však rozezněly zvony kostela, které doprovázely zavražděného Mifka k věčnému odpočinku, Horký se zhroutil a veškerou svoji vinu doznal. Jako motiv k vraždě přiznal snahu, aby se dostal na lépe placené pracovní místo oběti. Poté byl dopraven ke Krajskému soudu v Jihlavě, kde byl postaven před porotu, která mu vyměřila trest smrti oběšením. Horký se ještě zkusil odvolat k Nejvyššímu soudu, ale to nakonec bylo zamítnuto a rozsudek potvrzen.

Zdroje:

Kronika města Nové Město na Moravě

Horácké listy, rok 1931

Ilustrační fotografie: https://www.bejvavalo.cz/cla…
Mgr. Libor DENKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl sporák, projektory i nádobí; recidivista kradl v obchodě maso; muž obtěžoval okolí, nadýchal 4,84 promile
Do hospodářské budovy v Přísece u Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se v době od začátku března do pátečního rána 27. května vloupal neznámý zloděj, který si odtud odnesl sporák, dva projektory, nerezové nádobí a příbory. Majiteli způsobil škodu necelých dvacet tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, po pachateli a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Recidivista kradl v obchodě maso
Ve čtvrtek 26. května byli policisté před devátou hodinou večer přivoláni do obchodního domu v ulici Havlíčkova, kde byl při krádeži zboží přistižen pachatel. "Na místo vyjeli policisté a zjistili, že se jedná o osmapadesátiletého recidivistu, navíc byl pod vlivem alkoholu. Muž byl v minulosti již opakovaně soudně trestán. Naposledy byl odsouzen k trestu odnětí svobody a z věznice byl propuštěn na konci loňského roku. Přesto muž v prodejně odcizil balení masa, které vložil do batohu a snažil se odejít bez zaplacení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Pracovník prodejny ho ale zastavil a na místo byli přivoláni policisté. Při dechové zkoušce policisté podezřelému muži naměřili hodnotu přes jedno a půl promile alkoholu. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Policejní inspektor následně sdělil muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Vloupání do budovy
Policisté prověřují případ vloupání do budovy v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. V době od úterý 10. května do čtvrtečního večer 26. května vnikl pachatel po rozbití okna do místnosti skladu a budovu prohledal. "Nic neodcizil, způsobil ale škodu poškozením oken a dveří. Policisté provedli v lokalitě šetření, místo činu ohledali a zadokumentovali. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli policisté pátrají", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Muž měl přes čtyři promile alkoholu
Ve čtvrtek 26. května byli policisté ve Žďáře nad Sázavou před čtvrtou hodinou odpoledne přivoláni na vlakové nádraží, kde se dle přijatého oznámení nacházel opilý muž, který obtěžoval svoje okolí. Muž ležel v hale a pokřikoval na kolemjdoucí. "Policisté zjistili, že se jedná o čtyřicetiletého muže. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 4,84 promile alkoholu", informovala J. Kroutilová. Policisté ho zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Řidič otočil auto na střechu
Ve čtvrtek 26. května došlo po osmé hodině večer na silnici mezi obcemi Chotěbudice a Jemnice na Třebíčsku k dopravní nehodě. "Řidič vozidla Peugeot dostal při průjezdu zatáčky smyk, který nevyrovnal, vjel do protisměru a následně mimo silnici, kde sjel ze svahu na přilehlé pole a vozidlo se ještě přetočilo na střechu. Při dopravní nehodě se zranil řidič a jeho spolujedoucí, oba byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni na ošetření do třebíčské nemocnice", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Provedenou dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda padesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Cyklistka bourala, skončila v nemocnici
Ve čtvrtek 26. května se v Třešti na Jihlavsku při havárii zranila cyklistka. Před šestou hodinou večer jela žena na jízdním kole ve směru od ulice Komenského k ulici Palackého. "Havarovala a při nehodě se zranila. Zdravotnická záchranná služba ženu odvezla na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Dechovou zkouškou u cyklistky požití alkoholu vyloučili.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Nové nařízení od 1. července zakazuje podomní prodej energetiky v Jihlavě
Jihlavští radní se shodli na nařízení, které od 1. července zakazuje na území města podomní a pochůzkový prodej energetických služeb. Nové nařízení, které se týká pouze nabídky energetických služeb, bylo nezbytné vydat kvůli novele energetického zákona. Novela reaguje na krachy dodavatelů a využití kapacity podzemních zásobníků plynu. Právě kvůli těmto problémům se začal podomní prodej v Jihlavě znovu rozmáhat na začátku tohoto roku. Omezení podomního prodeje bylo dosud možné jen prostřednictvím tržního řádu.
„Podvodníci si za své oběti nejčastěji vybírají opuštěné lidi a seniory, kterým přímo u nich doma podsouvají nevýhodné smlouvy. Je proto nezbytné nikoho cizího do domu nepouštět a nic mu nepodepisovat,“ upozornil vedoucí živnostenského úřadu Jan Kubišta.

Dohled nad dodržováním nového nařízení bude vykonávat Městská policie Jihlava. Pokud někdo poruší toto nařízení, může dostat pokutu až do výše 100 tisíc korun.

Výpověď smlouvy kdykoliv a bez sankce

Pokud se člověk přesto stane obětí zprostředkovatelů, kteří za něj na základě plné moci sjednají nevyžádanou smlouvu, má od začátku tohoto roku možnost ji bez sankce kdykoliv ukončit. „Už jsme se ale setkali s případem, kdy byla obětí devadesátiletá seniorka. A při výpovědi narazila na to, že je pro ni postup příliš náročný. Musela totiž vyplnit složitý formulář na internetu,“ uvedl Jan Kubišta.

Nejdůležitější tedy je nikoho cizího do domu nepouštět, nevěřit každé podezřele výhodné nabídce a hlavně nic nepodepisovat. Podle pracovníků živnostenského úřadu je v Jihlavě běžnou praktikou, že se podomní prodejci představují jako zástupci velkých společností, i když ve skutečnosti nabízejí produkty jiných dodavatelů energií. „Setkáváme se také s případy, kdy se do domácnosti vloudí pod různými záminkami. Jako například kontrola vyúčtování plynu a elektřiny nebo nastavených záloh,“ doplnil vedoucí obecního živnostenského úřadu.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Den melanomu v třebíčské nemocnici odhalil pět zhoubných nádorů
Preventivní kontroly znamének v rámci Evropského dne melanomu v kožní ambulanci zaznamenaly nevídaný úspěch. Ve středu 25. května se do nemocnice dostavilo se svým znaménkem rekordní množství lidí. V letošním roce se v nemocnici v Třebíči podařilo provést preventivní screening u 172 osob. Bylo nalezeno šest kožních prekanceróz, čili projevů předcházejících vzniku maligního nádoru. Diagnostikováno pět zhoubných nádorů kůže a dvě nepravidelně pigmentované névy, u kterých je nutno provést excizi s histologickou verifikací. U všech morf bylo zajištěno jejich odstranění na operačním sálku.
Cílem pravidelně pořádaného vyšetření mateřských znamének pro veřejnost je prevence rakoviny kůže. „Důležité je, aby si lidé více všímali nejen svých vlastních mateřských znamének, ale také znamének svých nejbližších. A v případě pochybností navštívili dermatologa. Takto můžeme zabránit vzniku, popřípadě zajistit včasnou diagnostiku a zahájit léčbu nádorů kůže,“ apeluje na ostražitost lékařka kožního oddělení Sandra Bogorová.

„Den melanomu je v nemocnici pořádán již mnoho let, tato preventivní akce je velmi důležitá a velice oceňuji, že naše kožní oddělení pod vedením primářky Věry Pavlasové si i přes svoji vytíženost najde prostor k těmto kontrolám kožních útvarů,“ komentuje den melanomu ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Statistika vyšetřených pacientů

2019 66 osob

2020 nekonalo - covid

2021 58 osob

2022 172 osob
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

V Pelhřimově se porvali dva muži, policisté hledají muže z fotografie a žádají o spolupráci veřejnost
Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu konfliktu, ke kterému došlo v Pelhřimově. Hledají muže zachyceného na fotografii, jehož totožnost by v zájmu prověřování potřebovali zjistit.
K případu došlo v sobotu 30. dubna na ulici Pod Kalvárií. V době kolem 23.30 hodin vznikl konflikt mezi dvěma muži, kteří se zde potkali. Následně jeden z mužů z místa odešel. Po přijetí oznámení vyjeli na místo policisté a provedli šetření. Muž, který na místě zůstal, byl pod vlivem alkoholu.

Policisté po druhém neznámém muži v lokalitě pátrali, provedli šetření a zahájili prověřování. Dále shromažďovali získané informace i poznatky, prováděli výslechy a zajistili také kamerové záznamy, které vyhodnotili. V současné době se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při zjišťování totožnosti muže zachyceného na fotografii, který by mohl poskytnout informace důležité pro prověřování případu.

Žádáme muže na fotografii nebo občany, kteří ho poznají, případně mají informace, kde se aktuálně nachází či pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Silničáři v pondělí zahájí opravu silnice I/23 u Vladislavi
Bude-li příznivé počasí, zahájí silničáři v pondělí 30. května opravu silnice I/23 u Vladislavi na Třebíčsku. Řidiče by pak čekalo zdržení, doprava bude řízena kyvadlově. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
V případě příznivého počasí zde stavbaři zahájí opravu povrchu celkem dva kilometry dlouhého úseku za obcí ve směru na Náměšť nad Oslavou přibližně mezi křižovatkou se silnicí III/39015 a Novým rybníkem.

"Oprava bude řešena technologií pokládky dvouvrstvého mikrokoberce po předchozím vyfrézování obrusné vrstvy příslušné tloušťky", vysvětlil M. Buček.

Doplnil, že práce budou probíhat postupně za provozu po polovinách vozovky s uzavřením jednoho jízdního pruhu a kyvadlově řízeným provozem světelnou signalizací
- red -Zpět nahoru na obsah...

U příležitosti zahájení oprav kostela svatého Ignáce z Loyoly v Jihlavě si budou lidé moci prohlédnout zajímavé interiéry chrámu
Slavnostní zahájení obnovy kostela sv. Ignáce z Loyoly na Masarykově náměstí v Jihlavě se uskuteční ve čtvrtek 2. června od 15.30 hodin za účasti veřejnosti. Poté začne několik let plánovaná rekonstrukce průčelí a střechy kostela.
Obnovu kostela za téměř 30 milionů korun realizuje farnost díky dotacím z Fondů EHP a Norska. Dokončení oprav je naplánováno na podzim 2023.

První část oprav zahrnuje opravu krovu, výměnu střešní krytiny a náročnou obnovu západního průčelí, včetně kamenických prvků, oken a dveří. Dominanta jihlavského Masarykova náměstí tak získá nejen důstojný vzhled, ale především měděnou střechu.

Kostel Sv. Ignáce spravuje římskokatolická farnost u sv. Jakuba v Jihlavě, ta se v roce 2021 stala úspěšným příjemcem grantu z Fondů EHP a Norska z programu Kultura. Ze stejného zdroje čerpá také město Jihlava na obnovu domu Masarykovo náměstí 21, která začala začátkem tohoto roku. „Jihlava je tak jediným městem v České Republice, které z Fondů EHP a Norska financuje dva projekty, a dokonce na jednom náměstí. Těší nás, že se památky našeho města daří obnovovat a tyto významné kulturní skvosty získávají podporu i v zahraničí,“ uvedl náměstek primátorky Jihlavy Martin Laštovička.

Podle jihlavského faráře Mariána Huska je oprava významné kulturní památky v centru Jihlavy nezbytná. Krytina z bonského šindele již dosluhuje, některé prvky krovu jsou napadeny hnilobou a zdobné průčelí kostela je v havarijním stavu.

Na slavnostním zahájení projektu 2. června od 15.30 hodin farnost představí investiční akci a nový program nazvaný UKAŽ SE! Ten zahrnuje plán oprav a do budoucna nabídne obyvatelům i návštěvníkům Jihlavy zajímavé kulturní akce a zpřístupnění atraktivních interiérů kostela.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   26. 6. 2022

• Policisté kontrolovali na vodní nádrži Švihov; odhalili osoby které porušily zákaz vstupu či koupání
• Z policejního deníku: řidička narazila do cyklisty, ten byl letecky transportován do nemocnice; zloděj si z auta odnesl peněženku
• Zabití medvědice na Slovensku je neodpustitelné barbarství, takzvaní ochránci přírody navíc přímo ohrozili život jejích mláďat
• Výstava Modelářský svět ve Velkém Meziříčí nabídne stovky modelů

Sobota   25. 6. 2022

• Město Humpolec koupí Spolkový dům, investice se obejde bez půjčky; v domě by se opět mohly konat plesy či taneční
• Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem spolu s odhalením sochy Viléma z Pernštejna
• Sbírka skla, porcelánu a keramiky na zámku ve Velkém Meziříčí

Pátek   24. 6. 2022

• Fialovo znárodňování
• Z policejního deníku: žena která bourala, nadýchala přes tři promile; cyklista byl opilý
• Třiačtyřicetiletá žena z Pacova, po které policisté pátrali od 11. května, byla nalezena bez známek života
• Jan Kodeš vstoupil v Pelhřimově do Rekordmanské síně slávy
• Na silnici I/23 u Vladislavi koncem týdne zmizí kyvadlově řízený provoz
• V úkrytu kamionu se skrývali migranti, do návěsu se dostali zřejmě v Rumunsku
• Skalní stěna v ulici Mostecká v Jihlavě bude bezpečnější
• Dětské oddělení v jihlavské nemocnici obdrželo pro nejmenší pacienty dvacet nových monitorů dechu

Čtvrtek   23. 6. 2022

• Policisté hledají svědky vážné nehody u Lísku a také cyklistu ve žluto černém dresu
• Závodník, který se v Jihlavě zranil při víkendovém závodu horských kol, zemřel
• Jak z táborské zoo se jmenuje Joe, jméno navrhli fanoušci zahrady
• Dopravní podnik v Jihlavě zve v neděli 26. června na Den otevřené stavby
• Meteorologové varují na Vysočině před požáry, silnými bouřkami a možnými povodněmi
• Mladý řidič s vozidlem u Jihlavy havaroval, auto skončilo na střeše
• Pachatele vloupání přistihl majitel na místě činu
• Chystá se výstava s titulem Světelné objekty v Galerii ve Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou
• Kraj postaví záchranářům v Telči nové stanoviště
• Z policejního deníku: žena v jihlavské prodejně přišla o mobilní telefon, policisté žádají o pomoc svědky

Středa   22. 6. 2022

• Svatojánská noc na Michalově statku s ohněm, kapelou a chlebem z černé kuchyně
• Silnice I/38 v Radostíně na Havlíčkobrodsku je již průjezdná bez omezení, stavba protihlukové stěny byla dokončena
• Z policejního deníku: útočník se vloupal do domu a zbil jeho majitele; opilý řidič boural, nadýchal 3,68 promile
• Výstava Dobrovolnictví jako součást života na Vysočině v pelhřimovské nemocnici
• Havlíčkobrodská nemocnice uvedla do provozu rentgen, který je díky nízké dávce ozáření šetrný pro pacienty
• Lidé s roztroušenou sklerózou sázeli v Jihlavě na hradebním parkánu slunečnice
• O cenu Patrimonium pro futuro usiluje zámecká kaple v Budišově, rudní mlýn ze 13. století a tavba skla v replice středověké pece

Úterý   21. 6. 2022

• Papoušek Arabella z táborské zoo oslaví v sobotu narozeniny
• Elektrárna Dukovany zvýší výrobu asi o 15500 megawatthodin, díky modernizaci chladících věží
• Pasíř Miroslav Štěpánek z Velkého Meziříčí je Mistrem tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• V Novém Městě na Moravě je otevřeno Hasičské minimuzeum, k vidění jsou třeba hasící přístroje ze Stržanova
• Prázdniny v Telči lákají na J.A.R., Mňágu nebo Framus Five; legendární hudební festival letos slaví 40 let
• Přednáška o houbách v jihlavském muzeu a houbařská vycházka ke Třem Studním
• Z policejního deníku: muž nalezl v lese dělostřelecký protipancéřový granát; recidivista zbil muže, ten skončil v nemocnici

Pondělí   20. 6. 2022

• Jihlavský tunel se pro veřejnou dopravu otevře v úterý 21. června v sedm hodin ráno, objížďky skončí
• Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1, zjistili 44 dopravních přestupků
• Pelhřimovská agentura uvede tenistu Jana Kodeše do Rekordmanské síně slávy v místě, kde jako žák vyhrál svůj první velký turnaj
• Uzávěra ve Staré Říši již zmizela, místo je průjezdné; na Vysočině pokračují další opravy silnic
• Tísňové volání z Polska vyřešili policisté na Vysočině; cizinec měl při cestě s Německa slabost a o pomoc požádal dceru v Polsku
• Z policejního deníku: partneři se vzájemně napadli, muž měl přes tři promile; celostátně hledaný muž skončil za mřížemi

Neděle   19. 6. 2022

• Západní části Vysočiny hrozí silné bouřky, východní části pak velmi silné bouřky
• Dvacetiletý cizinec nepřežil ve vysoké rychlosti náraz do stromu v Horní Cerekvi
• U Štoků na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem šestačtyřicetiletý chodec; policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto, škoda je 80 tisíc; krádež elektrokola; cizinec byl pod vlivem drog

Sobota   18. 6. 2022

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: fond Zdenka Vorlová Vlčková
• V Keřkově rozkvétá vzácný liliovník tulipánokvětý
• Komentovaná prohlídka výstavy 120 let Psychiatrické nemocnice Jihlava Já vždy chci celkem být, nikdy jenom část! v jihlavské galerii

Pátek   17. 6. 2022

• Policisté pátrají po patnáctileté dívce s dcerou v modrém kočárku
• Z policejního deníku: muž vybral z ukradené karty přes třicet tisíc; zloděj ukradl z auta nářadí za sedmdesát tisíc
• Policisté v Jihlavě dopadli zloděje, ukradl třeba jízdní kola a dron
• Meteorologové varují před požáry a vysokými teplotami
• Pacienti po mozkových příhodách mají v Jihlavě péči na úrovni evropské špičky
• Zažijte lesy jinak! Přijďte na Den otevřených lesů ke Zborné
• Strach z operace je přirozený; pro jeho překonání je důležité vstřícné prostředí
• Dívka nechala na cyklostezce v Jihlavě fotoaparát bez dozoru, někdo jí jej ukradl; policisté žádají cyklisty, kteří místem projížděli, aby se přihlásili a poskytli informace
• Po střetu dodávky a osobního auta na dálnici D1 utrpěla jedna osoba těžké zranění

Čtvrtek   16. 6. 2022

• Starosta Třebíče Pacal: Aby bylo město hezké, musíme se snažit všichni
• Farmářský trh v Novém Městě na Moravě nabídne tentokrát i dárky ke svátku tatínků nebo pro paní učitelky
• Stavba nové příjezdové cesty do táborské zoo začala, první návštěvníci se po ní poprvé projedou už za čtyři měsíce
• Češi přestali utrácet za jídlo; hospodám navíc chybí více než třetina poledních hostů
• V nemocnici v Třebíči byl otevřen pavilon s novými operačními sály
• Z policejního deníku: útočník bil muže pěstmi do hlavy, zraněný skončil v nemocnici; muž dluží na alimentech přes sto tisíc
• Policisté hledají svědky nehody, která se stala ve středu 15. června u Ždírce nad Doubravou
• Ryby na soklu Neptunovy kašny na horním Masarykově náměstí v Jihlavě nechrlí vodu; napuštění kašny je odloženo a kašna se musí opravit
• Světlá nad Sázavou obsadila podnikatelský trůn na Vysočině

Středa   15. 6. 2022

• Prezident Zeman jmenoval nového rektora jihlavské polytechniky
• Jihlavští Havíři zvou na tradiční svatojánskou pouť; budou divadla, koncerty i nová dřevěná herna
• Z policejního deníku: policisté dopadli distributora drog; recidivista ukradl telefon
• Meteorologové varují před bouřkami
• U Ždírce nad Doubravou havaroval náklaďák, tři lidé utrpěli zranění, silnice již je průjezdná
• Slunečnice rozzáří Jihlavu; vysadí je pacienti s roztroušenou sklerózou
• Fotbal na Bedřichově už v sobotu oslaví sté narozeniny! Gratulovat přijede tým Horsta Siegla

Úterý   14. 6. 2022

• Přednáška matérská astrofotografie: koníček moderní doby v jihlavském muzeu
• Velbloud Jeppe z táborské zoo oslaví s návštěvníky své dvacetiny
• Den otevřených dveří se záchranáři přilákal čtyři tisíce návštěvníků; lidé měli zájem o sanitky i simulátor vrtulníku
• Z policejního deníku: patnáctileté děti byly opilé; recidivista ukradl tepláky; opilý řidič se snažil utéct policistům
• Kurzy věnované archeologii, přírodě Vysočiny či astronomii v jihlavském muzeu od září pro zájemce bez rozdílu věku
• V Novém Městě na Moravě zahájí výstavu plnou strašidel
• Evropský den proti vloupání: buďte opatrní a zabezpečte byt, i kdy vynášíte třeba jen odpadky

Pondělí   13. 6. 2022

• Přednáška Ztracený poklad národopisné fotografie z let 1913 - 1915 v Pelhřimově
• Informace ke kotlíkovým dotacím získají žadatelé na seminářích pořádaných ve všech obcích s rozšířenou působností na Vysočině
• Z policejního deníku: opilý řidič poškodil bránu, škoda je 80 tisíc; opilý muž napadl partnerku, skončil na záchytce
• Meteorologové varují před silnými bouřkami v celé moravské části Vysočiny
• V muzejní kavárně v Jihlavě začne výstava cestovatelských fotografií Nezkrotná Afrika

Neděle   12. 6. 2022

• Výstava Srdce a zvon na hradě Roštejně nabízí dějiny zvonařství, cínové nádobí i zvon ze zinku
• Jihlavský tunel bude otevřen v týdnu po 21. červnu; silničáři chtějí ještě opravit konstrukční vrstvu vozovky
• Festival rekordů v Pelhřimově přinesl téměř čtyři desítky rekordních počinů
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dokumenty a hotovost v hodnotě 36 tisíc; opilá žena skončila na záchytce

Pátek   10. 6. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz