Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 9.6 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Do Telče přijede na sto motocyklů britské značky Norton; představí se i závodní motocykl Norton Manx, stroj, který v roce 1961 vyhrál Velkou cenu Československa
Po téměř třiceti letech se sjedou z celé Evropy i Spojeného království do České republiky fanoušci motocyklů britské značky Norton na akci Mezinárodní rally motocyklů Norton a přivezou s sebou stroje vyrobené od 30. let 20. století po současnost. Zájemci z řad veřejnosti se budou moci s vlastníky těchto motocyklů setkat na přehlídce v sobotu 11. června od 11 do 13 hodin na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči.
Z rakouského Norton Clubu (NOC) přislíbili skutečnou raritu - závodní motocykl Norton Manx, právě tento konkrétní stroj v roce 1961 vyhrál Velkou cenu Československa. Z dalších historických typů to bude např. Norton Commando, který v 70. letech minulého století patřil k nejlepším motorkám v Anglii.

"Na akci se zaregistrovali účastníci z Anglie, Francie, Švédska, Holandska, Švýcarska a dalších zemí. Mnozí z nich přijedou po vlastní ose,“ upřesňuje prezidentka pořádající české „odnože“ NOC CR Norton Owners Clubu Czech Republic Marcela Havlíčková. „Těšíme se na jedinečnou přehlídku, protože k vidění budou značky různých typů i historických a samozřejmě u nás i velmi ojedinělých.“

Pod názvem Mezinárodní rally motocyklů zn. Norton se tato akce koná každým rokem v jiné zemi. Po téměř třiceti letech opět zavítá do České republiky, naposledy zde rally byla v roce 1993. Ústředí NOC sídlí v Anglii, kde tuto značku v roce 1898 založil James Lansdowne Norton.

Do Československa se Nortony dostaly na základě smlouvy uzavřené mezi společností Norton a československým podnikem zahraničního obchodu pro dovoz a vývoz vozidel a výrobků lehkého kovoprůmyslu Motokov. Kontrakt byl uzavřen na import typu ES 2. Dovážely se k nám v letech 1959 až 1961 a prodávaly se přes Mototechnu za 12.500 Kč. Jednalo se o pár stovek kusů.

I v České republice Nortony psaly svoji historii. Historicky první Velkou cenu Československa v roce 1950 vyhrál Antonín Vitvar právě na motocyklu Norton, a to v obou objemových kategoriích (350 a 500 cm3). A zvítězil i v roce 1951, avšak v roce 1952 vedení Svazarmu (Svaz pro spolupráci s armádou) rozhodlo, že českoslovenští závodníci nebudou moci startovat se zahraničními motocykly. Někteří jezdci proto přestali závodit. Jiní přejmenovávali své stroje v naději, že to bude akceptováno. Například Norton 350 cm3 Petra Kopala se proměnil v Orkán a František Šťastný změnil svůj Norton 30M na Blesk. Absurdní příkaz byl odvolán po dvou letech. (Zdroj Motor Journal 2/2020)
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Truhlář Pavel Svoboda vyrobil motocykl pouze ze dřeva
Mistr truhlář Pavel Svoboda z Horní Cerekve na Pelhřimovsku představil na festivalu Pelhřimov - město rekordů dřevěný modelu motocyklu Jawa 50/550 - Pionýr, který byl svého času pro tvar sedla lidově nazýván „Pařez“. Vyráběn byl v letech 1955 – 1958. Model byl zhotoven v měřítku 1:1, ručně bez použití CNC strojů. Jediným použitým materiálem je dřevo, žádný jiný materiál nebyl použit ani ve spojích.
Unikátní motocykl má stejně jako originál následující parametry: délka 1770 mm, šířka 600 mm, výška 936 mm, rozvor 1165 mm.

Rekordman při výrobě, kterou zahájil v roce 2018 a po 2637 hodinách čistého času práce ji dokončil 9. června 2022, použil 21 druhů dřeva: smrk, borovice, tis červený, ořech, eben, hruška, švestka, javor, buk, dub, třešeň, škumpa, rakytník, thuje, bříza, modřín, olše, akát, lípa, jasan a ovangkol.

Zajímavostí je, že dřevo tisu pochází z památného stromu ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, který bývá označován jako nejstarší tis střední Evropy nebo nejstarší strom České republiky.

Unikátní motocykl byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zapsán dne 9. června 2022 na tiskové konferenci konané na zahradě expozice s příznačným názvem Zlaté české ručičky pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...

Inspirujte se barevnými letními trendy v táborské zoo
Módní návrháři každoročně na honosných přehlídkách ukazují, jaké budou trendy daného roku. Abyste se inspirovali, co nosit, nemusíte sledovat tyto módní přehlídky, stačí vyrazit do zoologické zahrady v Táboře. Pokud se zdržíte u místních papoušků, zjistíte, že letošní léto bude bláznivě barevné. Čím víc barev na sebe obléknete, tím lépe. Určitě to ocení nejen táborští arové. Pokud však dáváte přednost umírněnosti, inspirujte se u vzácného kakadu moluckého. Jeho střídmá elegance už uchvátila nejednoho milovníka módních trendů.
OO Tábor chová velkou kolekci vzácných velkých papoušků, například jednu z největších skupin ar zelenokřídlých z českých zoologických zahrad. Chová také velmi ohroženého kakadu moluckého, jehož chov v rámci Evropského záchovného programu (EEP) koordinuje s ostatními evropskými zoologickými zahradami. Studené období roku tráví papoušci ve svém zimovišti, do voliér v areálu táborské zoo se někteří vrátí už na konci příštího týdne. Záležet však bude na aktuálním počasí.

Ara zelenokřídlý je druhý největší papoušek na světě, rozpětí křídel dosahuje až 125 centimetrů. Má velmi krásné zbarvení. Červené břicho, lopatky a hlavu střídá bílé peří na hlavě či světle modrý kostřec. Pestrou paletu barev doplňuje hřbet a křídla s temně zeleně zbarvenými pery. Tito papoušci žijí v tropických lesích Jižní Ameriky. Právě nekončící úbytek deštných pralesů, které jsou jeho přirozeným biotopem, ohrožují celosvětovou populaci ar zelenokřídlých nejvíce. Kromě toho se tento druh papouška v dospělosti často stává obětí lovců kvůli svému masu a peří. Mláďata zase často kradou pytláci přímo z hnízd, aby je prodali pro domácí chov. Na ten však nejsou příliš vhodní, protože jsou velmi nároční.

Kakadu molucký patří k nejohroženějším druhům papoušků. Kvůli ničení životního prostředí a nelegálnímu odchytu je zařazen na seznam CITES. Kakadu je inteligentní a učenlivý, avšak velmi hlučný pták. Vyniká svým silným zobákem, který používá k louskání ořechů. Zvládne otevřít i tvrdý paraořech, stejně tak snadno jím zlomí třeba prst. V době páření žijí v párech, jinak se shlukují do větších hejn. Kakadu molucký se může dožít i sedmdesáti let.

Táborská zoologická zahrada chová také například amazoňany žlutokrké, ary arakangy a ararauny, aratingy tmavohlavé, zelené a zlatočelé či papouška nádherného.

Zoologická zahrada v Táboře je nyní pro veřejnost otevřená každý den od 9 do 19 hodin.

Foto:
horní obrázek - kakadu molucký
dolní obrázek - ara arakanga
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

První letošní testování jakosti koupacích vod na Vysočině
Krajská hygienická stanice kraje Vysočina (KHSV) začala pravidelnou kontrolu jakosti vody ve vybraných přírodních vodních plochách, které veřejnost využívá ke koupání. První testování proběhlo v pondělí 6. června. Výsledky se napříč krajem velmi liší.
„Odběry vzorků vody a kontrolu dalších ukazatelů provádíme v patnácti předem určených lokalitách v kraji a pravidelný monitoring probíhá za každého počasí,“ uvádí Milan Brychta, ředitel Odboru hygieny obecné a komunální KHSV. Ráno, kdy probíhaly první odběry, bylo deštivo a teplota vzduchu se pohybovala mezi 14 až 17 °C. Teplota vody na všech sledovaných místech měla příjemných 20 °C. „Na místě měříme, jaká je průhlednost vody, zjišťujeme, zda není znečištěna odpady a jaké je množství vodního květu. Vzorky jsou odebírány z místa, kudy lidé do vody vstupují. Odebraná voda je převezena do laboratoře ke zjištění výskytu choroboplodných zárodků. Když je u některých vodních nádržích odůvodněný předpoklad rozmnožení sinic, hodnotíme navíc množství těchto sinic, obsah chlorofylu a mikroskopický obraz,“ doplňuje Milan Brychta. Analýza vzorků vody probíhá ve spolupráci s jihlavskou pobočkou Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

Výsledky prvních rozborů z jednotlivých lokalit se už teď na začátku sezóny značně liší. Tradičně výborná kvalita vody je například ve Velkém a Malém Pařezitém rybníce nebo v Lomu Horní Cerekev. I většina ostatních míst je bez problémů. Na druhém konci pomyslného žebříčku se každoročně objevují rybníky Kachlička a Ředkovec, kde už první pohled na vodní plochu naznačoval zhoršenou kvalitu vody. Laboratoř potvrdila, že v obou rybnících je překročen hygienický limit pro hodnocený ukazatel sinice a chlorofyl-a. To znamená, že voda je ke koupání nevhodná a může plavcům způsobit zdravotní obtíže. Všechny průběžné výsledky kontrol po celou letní sezónu je možné zjistit na Koupací plochy – Výpis aktuálních informací – Krajská hygienická stanice kraje Vysočina ( khsjih.cz ). U každé nádrže, která je takto sledována, je umístěna informační tabule, kam se také aktuální výsledky kontrol zavěšují.

Působením mnoha vlivů se kvalita vody v průběhu sezóny mění. Velkou roli hraje samozřejmě počasí. Vysoké teploty, sucho a nedostatek vody jsou příznivé pro přemnožení sinic, řas a mikroorganismů. Ke zlepšení situace přispívají naopak chladnější teploty a pravidelné deště. Všechny tyto negativní vlivy můžou způsobit úhyn ryb a dalších živočichů, které ve vodě následně zahnívají. Proto KHSV sleduje všechny ukazatele minimálně jedenkrát za čtrnáct dní. Pokud je situace v některém z míst zhoršená, odebírají se vzorky častěji. Jakost vody se dokonce může natolik zhoršit, že by koupání v ní mohlo způsobit závažné zdravotní obtíže. Pokud laboratorní rozbor prokáže, že došlo k překročení hygienických limitů sledovaných ukazatelů a hrozí ohrožení zdraví veřejnosti, má KHS zákonnou povinnost vydat zákaz koupání v této lokalitě. Veřejnost je o tomto zákazu informována. Záleží však na každém návštěvníkovi pláže, jak zodpovědně přistupuje ke svému zdraví a zdali tento zákaz dodrží. Lidé, kteří jsou oslabení nebo trpí alergiemi a obzvláště děti by se vůbec ve vodě, která má zhoršenou kvalitu, koupat neměli.

Dalším místem, kam můžeme v horkých letních dnech zamířit za osvěžením, jsou umělá a přírodní koupaliště, nebo biotopy, které provozuje konkrétní provozovatel. Zde mají návštěvníci jistotu, že je voda v pořádku. Provozovatel koupaliště zajišťuje kontrolu kvality vody a výsledky hlásí KHS. Pokud by byly překročeny hygienické limity, tak provozovatel musí okamžitě přijmout účinná opatření k nápravě, popř. zastavit provoz, případně zákaz koupání vydá KHS, pokud k nápravě nedojde.

Na Vysočině je celá řada dalších míst, tzv. ostatních vodních ploch, kde ale kvalita vody není sledována. Lidé se zde koupou „na vlastní nebezpečí“ a záleží na nich, jak čistotu vody vyhodnotí. Obecně platí, že pokud má voda malou průhlednost, je zakalená, zeleně či hnědě zbarvená, zapáchá nebo jsou na ní viditelné olejové skvrny, popřípadě na hladině plavou těla uhynulých ryb, určitě bychom se zde koupat neměli. Stejně opatrní bychom měli být, když se chceme koupat v místě, které neznáme. Kde neznáme hloubku, případně spodní proudy, nevíme, jestli se pod hladinou neskrývají kameny. Nikdy bychom také při plavání neměli přeceňovat své síly a aktuální zdravotní stav.

Seznam sledovaných vodních ploch určených ke koupání v celé republice každoročně vyhlašuje Ministerstvo zdravotnictví ČR veřejnou vyhláškou. KHS hodnotí kvalitu vody na základě zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, případně na základě vyhlášky č. 238/2011 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na koupaliště, sauny a hygienické limity venkovních hracích ploch.

Foto: odebírání vzorku vody ve vodní nádrži Sedlice

Jana BÖHMOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dopravní podnik doporučuje včas si nabít Jihlavskou kartu a koupit si časový kupón
Od středy 22. června od 17 hodin do úterý 28. června do sedmi hodin ráno nebude možné pořídit si novou Jihlavskou kartu, koupit časový kupón nebo nabít elektronickou peněženku v místnosti předprodeje jízdenek na Masarykově náměstí ani v modrých prodejních kioscích. V uvedených dnech bude možné pouze si zakoupit papírové jízdenky v předprodeji a ve žlutých jízdenkových automatech nebo u řidičů ve vozech MHD. Důvodem výpadku je zavádění nového odbavovacího systému
Přesný časový harmonogram odstávky předprodejních systémů:

- Ve středu 22. června v 17 hodin dojde k ukončení prodeje v samoobslužných kioscích (modré automaty). Automaty budou uvedeny do stavu mimo provoz a k předpokládanému obnovení jejich prodejní činnosti dojde v úterý 28. června od 7 hodin ráno.

- Na dobu od čtvrtka 23. června od 7.15 hodin až do pondělí 27.června do 17 hodin bude na Středisku předprodeje na Masarykově náměstí v Jihlavě pozastavena obsluha Jihlavských karet. Po dobu pozastávky bude na Středisku předprodeje možné zakoupit pouze papírové jízdenky a jízdní řády.

- Od úterý 28. června od 7.15 hodin bude Středisko předprodeje opět v plném provozu. V době pozastavení obsluhy Jihlavských karet zůstává provozní doba Střediska předprodeje nezměněna – v pracovních dnech od 7.15 do 17 hodin.

- Prodej papírových jízdenek ve žlutých jízdenkových automatech bude probíhat bez omezení;

- Odbavení ve vozech MHD Jihlavskou kartou, papírovou jízdenkou a prodej papírových jízdenek u řidiče s platbou za jízdenky v hotovostí bude probíhat bez omezení. Od úterý 28. června od ranních hodin bude ve vozech MHD rozšířen prodej papírových nepřestupních jízdenek o možnost platby kartou;

- Od 11. července spustí DPMJ nový e-shop, který všem uživatelům Jihlavských karet nabídne možnost nabíjet si a spravovat svou kartu z pohodlí domova.

"Všem cestujícím, kteří využívají Jihlavskou kartu, doporučujeme, aby se včas připravili. Aby si zkontrolovali platnost své Jihlavské karty a včas si dobili elektronické peněženky či zakoupili časové kupóny,“ říká předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner.

Způsob, jak ve voze snadno zjistit datum exspirace karty nebo datum platnosti časového kupónu a stav elektronické peněženky, je možné zhlédnout ve videu na:
https://www.youtube.com/watc…

Časové kupóny lze nabíjet až 30 dnů před počátkem jejich platnosti. Na Jihlavské kartě může být vedle aktuálního platného kupónu pořízen i další kupón s budoucí platností, např. navazující na aktuálně platný kupón. „Pokud tedy uplyne doba platnosti časového kupónu právě v době odstávky odbavovacího systému od 22. do 27. června 2022, je třeba si v předstihu pořídit kupón nový. Pokud tak cestující neučiní a zároveň vyčerpá zůstatek elektronické peněženky, nezbývá jiná možnost pro cestování MHD než zakoupení papírové jízdenky pro jednotlivou jízdu či pořízení jízdenky ve voze u řidiče,“ doplňuje Rovner s tím, že se DPMJ všem cestujícím omlouvá za případné komplikace.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: útočník bil muže pěstí do hlavy, zraněný skončil v nemocnici; opilý muž napadal ženu, policisté jej vykázali ze společného obydlí
Jednadvacetiletý muž, který v druhé polovině dubna před zábavním podnikem v Chotěboři na Havlíčkobrodsku napadl jiného muže, je podezřelý ze dvou trestných činů. V časných ranních hodinách došlo ke konfliktu, který vyústil útokem. Napadený muž utržil ránu pěstí do oblasti hlavy a záchranáři zraněného muže převezli do havlíčkobrodské nemocnice. Po přijetí oznámení o fyzickém napadení začali policisté případ prověřovat a po podezřelém muži pátrali. Zahájili prověřování, provedli šetření, zjistili totožnost útočníka, provedli výslechy a shromáždili důkazy. Jednadvacetiletému muži následně sdělili podezření ze spáchání trestných činů pokusu ublížení na zdraví a výtržnictví. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Při krádeži byla recidivistka přistižena
Ve středu 8. června byli policisté před sedmou hodinou ráno přivoláni do obchodního domu v ulici Brněnská v Jihlavě kde byla při krádeži přistižena opilá pětatřicetiletá žena. Policisté zjistili, že se jedná o recidivistku, která byla v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně odsouzena, trest si odpykala i ve věznici.
"Žena přišla do obchodu, kde vzala lahev alkoholu a v prostoru kabinek část vypila. Dále konzumovala džus, snědla bagetu a použila balení ubrousků. Následně žena prošla pokladní zónou, aniž by zaplatila. Zastavil ji pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Ženě naměřilo přes jedno promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté ji zajistili a odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté prověřují.

Krádež motocyklu
Policisté pátrají po pachateli, který v době od sobotního odpoledne 4. června do nedělního rána v ulici Cihlářská v Třebíči ukradl motocykl a majiteli způsobil škodu přibližně za pětadvacet tisíc korun. "Pachatel vnikl na pozemek areálu firmy a odcizil zaparkovaný motocykl Jawa Pionýr. Policisté provedli šetření, místo činu ohledali a zadokumentovali. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání přečinu krádeže", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté prověřují, po pachateli a odcizeném motocyklu pátrají.

Opilý muž napadal ženu, policisté jej vykázali ze společného obydlí
Ve středu 8. června byli policisté před jednou hodinou odpoledne přivoláni do obce na Pelhřimovsku, kde se opilý muž choval agresivně ke své blízké. "Policisté na místě zjistili, že opilý muž v domě pokřikoval, byl vulgární, choval se vůči ženě útočně a vyhrožoval jí násilím. Starší žena se musela před agresorem ukrýt. Policisté naměřili muži při dechové zkoušce hodnotu přes dvě a půl promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Na základě shromážděných informací rozhodli policisté o vykázání agresivního muže ze společného obydlí", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu nebezpečného vyhrožování.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 8. června byli policisté v Novém Městě na Moravě na Žďársku před šestou hodinou večer přivoláni do ulice Brněnská, kde ležel na zemi u obchodního domu zjevně opilý muž. "Byl značně znečištěný, nebyl schopen samostatné chůze ani komunikace a budil veřejné pohoršení. Policisté zjistili, že se jedná o devětašedesátiletého muže. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,54 promile alkoholu", uvedla policejní mluvčí J. Kroutilová. Opilého muže zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Řidička pod vlivem amfetaminu a marihuany
Ve středu 8. června zastavili policisté v Jihlavě v Brněnské ulici po jedenácté hodině večer auto Seat. "U dvacetileté řidičky provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin a marihuanu. Dechová zkouška u ní byla negativní. V další jízdě žena již nesměla pokračovat, je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy", informovala J. Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 8. června odhalili policisté řidiče vozidla, který usedl za volant s více než dvěma a půl promile alkoholu. Osmatřicetiletý muž jel s automobilem Subaru po silnici u obce Lhota na Žďársku a po šesté hodině večer ho zastavila policejní hlídka. "U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,57 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Opilý řidič přišel o řidičský průkaz, který mu policisté na místě zadrželi. V další jízdě již nesměl pokračovat", uvedla mluvčí. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Hasiči v Moravských Budějovicích vyprostili z kanálu malé kachničky
Malé kachničky vyprostili ve čtvrtek 9. června okolo deváté hodiny ráno hasiči z kanálu v ulici Sadová v Moravských Budějovicích.
"Někdy nás potřebují i ti nejmenší, a i pro ně jsme tady! Úspěšně skončila dnešní záchrana kachňat z kanálu v ulici Sadová v Moravských Budějovicích. Z vězení kanálu putovala kachňata bezpečně zpět ke své mámě", napsali hasiči na svém facebookovém webu.



- red -



Zpět nahoru na obsah...

Noc kostelů v Telčí nabízí program v chrámech sv. Ducha, sv. Jakuba, v kapli sv. Eustacha na Roštejně a v evangelických kostelích v nedaleké Velké Lhotě
Noc kostelů v Telči nabídne v pátek 10. června od 17 do 24 hodin široké veřejnosti dva chrámy na náměstí Zachariáše z Hradce - kostel sv. Ducha a kostel sv. Jakuba. V okolí pak si mohou lidé prohlédnout a navštívit program v kapli sv. Eustacha na hradě Roštejně a v evangelických kostelích ve Velké Lhotě. Těšit se mohou na přednášky, koncerty, drobné občerstvení i program pro děti.
Program Noci kostelů v Telči a okolí v pátek 10. června:

Kostel sv. Ducha v Telči
17:00 – 17:45 - 660 let od prvního pokusu o spolupráci v Evropě
19:00 – 19:45 - Pojďme si zazpívat - Milan Svoboda a hosté
20:00 – 20:45 - 660 let od prvního pokusu o spolupráci v Evropě
21:30 – 22:15 - Pojďme si zazpívat - Milan Svoboda a hosté

Kostel sv. Jakuba
18:15 – 18:45 - Ekumenická bohoslužba
19:15 – 19:45 - Koncert staršího Srdíčka
20:00 – 20:20 - „Já křídla mám“ ...pěvecký sbor Smetana
20:35 – 21:15 - Průvodce kostelem pro začátečníky s telčským kaplanem
21:15 – 22:15 - Ticho kostela promlouvá
22:20 – 23:00 - Společný koncert sboru Santini a scholy z Telče
23:15 – 23:50 - Reprodukované zpěvy z Taizé
23:50 – 00:00 - Závěrečná modlitba za město Telč a její obyvatele

Procházka po telčských kostelích – od kostela Jména Ježíš (Jezuitský)
16:00 – 18:00 - Procházka po telčských kostelích s výkladem - Jména Ježíš, sv. Anna, Matka Boží,...
začínáme před kostelem Jména Ježíš (Jezuitský).

Věž kostela sv. Jakuba
17:50 - 18:00 - Zvony ohlašují zahájení Noci kostelů
18:00 - 23:00 - Výstava ZUŠ – Hnízdění na věži
20:00 - 20:30 - Klekání, ukázka manuálního zvonění s výkladem
22:00 - 22:30 - Zvonění, ukázka manuálního zvonění s výkladem

Křížová chodba kostela sv. Jakuba
18:00 – 23:00 - Duchovní a zdravotní literatura v křížové chodbě - církev Adventistů sedmého dne
18:00 – 23:00 - „Pojďte ochutnat něco dobrého“ - občerstvení v křížové chodbě kostela sv. Jakuba
19:00 – 22:00 - Maluj, tvoř a vystav

Hrad Roštejn s kaplí sv. Eustacha
16:00 – 21:00 - Volně přístupná hradní kaple sv. Eustacha s možností prohlédnout si v "předpremiéře" (oficiálně startuje 14.6.) výstavu "Srdce a zvon" věnovanou zvonařství nejen na Vysočině, která se bude nalézat částečně v kapli a částečně v prostoru nádvoří
16:00 – 21:00 - Samostatně průchozí dětská stezka "Za tajemstvím zvonů" se zábavnými úkoly, při jejich splnění na konci odměna
18:30 – 19:00 - Komentovaná prohlídka zvonařské výstavy "Srdce a zvon" s důrazem na technologii
19:30 – 20:00 - Komentovaná prohlídka zvonařské výstavy "Srdce a zvon" s důrazem na technologii
20:30 – 21:00 - Komentovaná prohlídka zvonařské výstavy "Srdce a zvon" s důrazem na technologii
19.00, 20.00 a 21.00 - Krátké povídání o historii hradní kaple

„Horní“ a „Dolní“ kostel ve Velké Lhotě u Dačic
17:00 – 21:30 - Obrázky s husitskou tématikou (Práce dětí ze ZŠ Velká Lhota)
17:00 – 21:30 - Výstavka starých tisků shromážděných zesnulým muzikologem profesorem Robertem Smetanou
17:00 – 21:30 - Výběr písní z Jistebnického kancionálu (250 let od nalezení). Reprodukovaná hudba v podání renomovaného pražského souboru Tiburtina, doplněno krátkou informací o vzniku a významu Jistebnického kancionálu.
17:00 – 17:45 - Výklad o historii Evangelického tolerančního areálu ve V. Lhotě (30 let od prohlášení nemovitou kulturní památkou)
18:00 – 18:45 - Výklad o historii Evangelického tolerančního areálu ve V. Lhotě (30 let od prohlášení nemovitou kulturní památkou)
19:15 – 20:00 - Výklad o historii Evangelického tolerančního areálu ve V. Lhotě (30 let od prohlášení nemovitou kulturní památkou)
20:15 – 21:00 - Výklad o historii Evangelického tolerančního areálu ve V. Lhotě (30 let od prohlášení nemovitou kulturní památkou)


- red -



Zpět nahoru na obsah...

Významná část tuzemských firem je v souvislosti s rychle rostoucí inflací a klesajícími reálnými příjmy lidí připravena zvyšovat v letošním roce mzdy
Velká část tuzemských firem je v souvislosti s rychle rostoucí inflací a klesajícími reálnými příjmy lidí připravena zvyšovat v letošním roce mzdy. Menší část pak plánuje přidat zaměstnancům na benefitech. Každý desátý tuzemský podnik také již zavedl mzdové zálohy. Vyplývá to z rychlého průzkumu společností Edenred a Recruitment Academy, který se konal na konci května.
V reakci na aktuální ekonomickou situaci je připravena plošně během letoška zvýšit mzdu svým zaměstnancům pětina tuzemských firem. 13 procent podniků pak bude zvyšovat platy selektivně vybraným pracovníkům. Další firmy pak zvyšování mezd zvažují. Podle čtvrtiny z nich je mzdový růst pravděpodobný, ale firmy jej ještě budou zvažovat s ohledem na aktuální ekonomický vývoj. Růst mezd se zdůvodněním, že na to nemají nyní zdroje, zcela vylučují tři z deseti firem. Průzkum se konal v době, kdy lidem klesají reálné příjmy, podle ČSÚ byl jejich propad jen za první čtvrtletí 3,7 procenta.

Podniky přitom přiznávají, že z velké části vycházejí vstříc tlaku zaměstnanců, kteří si o vyšší platy říkají. 27 procent firem označilo ke konci května žádosti za velmi časté s tím, že na své vedení se takto obrátila již více než čtvrtina všech zaměstnanců. U dalších firem je počet žádostí menší, ale jen na 14 procent podniků se s mzdovým požadavkem v posledních týdnech neobrátil žádný pracovník.

“Vysoký počet žádostí o růst mezd je naprosto logický v situaci, kdy v Česku klesá reálná mzda a zhoršuje se tak životní úroveň zaměstnanců. Firmy ale mají i další nástroje, jak v současné složité situaci řešit složitou situaci pracovníků. Jde zejména o benefity, které vycházejí výhodněji než prosté navýšení mzdy. Firmy u nich díky daňovému zvýhodnění ušetří 14,8 % na odvodech za zaměstnance, ti tak mají reálný nárůst čistého příjmu o 26 %. Benefity lze využít na zdravotní péči, vzdělání či volnočasové aktivity. Pro firmy a zaměstnance jde o vzájemně výhodného řešení,“ uvádí členka vedení Edenredu zodpovědná za firemní vztahy Aneta Martišková,

Zvýšit příspěvky právě na zaměstnanecké benefity je nyní rozhodnuto 8 procent, tedy méně než je těch, co budou navyšovat mzdy. Na druhou stranu více než čtvrtina označila zvýšení příspěvků za pravděpodobné.

Možnost zavedení záloh na mzdy nebo firemních půjček v souvislosti se současnou situací zvažuje jen malá část firem. U záloh je to něco přes tři procenta firem, u půjček o jeden procentní bod více. Již nyní zálohy fungují v 9 procentech podniků, půjčky v 18 procentech firem.

Tlak na růst mezd ze strany zaměstnanců zřejmě postupně poroste. „Druhá polovina roku bude vzhledem k situaci na trhu pro řadu firem velmi složitá, nicméně pro udržení zaměstnanců bude navýšení mezd nutností. Očekáváme, že procento firem, které se rozhodnou mzdy zvyšovat postupně poroste,“ zmiňuje Milan Novák, spoluzakladatel Recruitment Academy.
Marek PRAŽÁK



Zpět nahoru na obsah...

Hasiči radí občanům, jak se zbavit vos a sršní
Kdo z nás by je neznal, a na vlastní kůži se s nimi alespoň jednou za život nesetkal! Ano, řeč je o vosách a sršních, výstražně zbarveném černožlutém hmyzu, který nás děsí především svým žihadlem. Vosy dorůstají do velikosti 1,5 až 1,9 cm jsou velmi otravné a bývají útočné. Sršeň je ve srovnání s vosou pořádný obr – může mít i 3,5 cm a její bzučení jen tak nepřeslechnete. Na rozdíl od své menší příbuzné není nijak zvlášť agresivní, málokdy by vás bezdůvodně napadla. V létě se velmi často stávají nezvanými obyvateli našich zahrad a návštěvníky našich domácností.
Velmi rády se zabydlují v „papírových hnízdech“ pod střechou, ve starých kůlnách, na půdách. Často si své hnízdo přilepí klidně i k vaší terase. Usídlují se i v dutinách stromů, pařezech nebo v zemi. Nejčastěji útočí, pokud budou mít pocit, že jejich hnízdo jakkoli ohrožujete. Ještě, než se rozhodnete zlikvidovat každého příslušníka vosího či sršního národa, který se objeví na vaší zahradě či v domácnosti, pamatujte, že oba druhy hmyzu patří k těm užitečným, jež mají v přírodě důležité místo.

Pro případ, že nechcete likvidovat hnízdo, ale pouze se chránit před nezvanými návštěvníky, používejte zejména profesionální přípravky určené k odpuzování tohoto hmyzu. Odpuzujícími přípravky jsou repelenty, lapače a pasti, ale i například makety vosího hnízda. Často využívané jsou i „babské rady“, např. natření rámů dveří a oken octem, zapálení aromalampy či svíčky s citrusovou vůní, vyrobení jednoduché pasti na vosy s pomocí lahve od piva, kde necháte část tohoto nápoje.

A jak postupovat, rozhodnete-li se pro likvidaci hnízda?

Povolejte specializovanou firmu zabývající se dezinfekcí, dezinsekcí a deratizací, která zajistí odbornou likvidaci hnízda.
V případě, že hnízdo ohrožuje veřejný prostor, volejte hasičský záchranný sbor na telefonní lince 150 nebo 112.
V případě, že se rozhodnete hnízdo zlikvidovat sami, uvědomte si, že se jedná o poměrně nebezpečnou činnost. Dodržujte následná doporučení:

Likvidaci hnízda realizujte nejlépe velmi brzy ráno nebo pozdě večer, kdy není hmyz výrazně aktivní.
Pracujte rychle, abyste nedali vosám a sršním čas na vás zaútočit.
Vždy mějte připravenou „únikovou cestu“.
Buďte oblečení od hlavy až k patě, ideálně v pevných, neprodyšných a silných materiálech, nezapomeňte chránit také obličej a oči.
Používejte pouze specializované přípravky, které jsou přímo určené pro likvidaci hnízd, vždy si pečlivě nastudujte návod a postupujte v souladu s ním.
Nechcete-li vosy či sršně zabíjet, můžete volně visící hnízdo (např. na větvi či trámu) odříznout a uzavřít do pytle či krabice. Následně jej odvezte na odlehlé místo mimo civilizaci, kde hnízdo zanechte.
V případě, že vás poštípe více vos nebo sršní nebo vás štípnou do rizikového místa (např. krk, dutina ústní), vyhledejte rychlou lékařskou pomoc.
Nezapomeňte! Štěstí přeje připraveným!

Zdroj: HZS Libereckého kraje
Michaela STARÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava v prostorách Tvrze ve Žďáře nad Sázavou provede návštěvníky obdobím baroka
Výpravná výstava s titulem Roky v baroku bude zahájena ve čtvrtek 10. června ve Tvrzi ve Žďáře nad Sázavou. Expozice k 300. výročí posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře s podtitulem Životní pouť barokního člověka doslova a všemi smysly provede návštěvníka životními etapami lidského bytí od narození po smrt v době barokní.
Jaké svátky a církevní i lidové obřady provázely člověka každý rok? Jak se lišil osud muže a ženy, bohatého a chudého, sirotka, vdovy, vojáka či kněze? Jak vypadalo dětství, mládí, svatba, šestinedělí, pracovní život, stáří a proč každý barokní člověk toužil po dobré smrti? Co se jedlo a pilo, jak se uplatňovala spravedlnost, nebo jakou roli v životě hrála víra, pověrčivost a lidová magie?

Součástí výstavy budou interaktivní prvky, kde si malí i velcí vyzkouší psaní husím brkem, osobně se seznámí s dobovou módou, nebo si zatočí kolem osudu, které stejně nevyzpytatelně jako kdysi určí návštěvníkův osud.

Výstava potrvá do 6. listopadu a vstupné je 50 a 30 korun. Otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 12 a 12.30 do 17 hodin.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024