Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 10.6 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V muzeu veteránů v Bystřici nad Pernštejnem zaparkoval svůj Dakarský speciál Ivo Kaštan
Každý, kdo navštívil muzeum veteránů Františka Proseckého několikrát, tak ví, že se expozice každý rok mění. Letos ale na návštěvníky čeká opravdu unitkání exponát. Mezi velké Tatrovky totiž zaparkoval svůj Dakarský speciál motocyklový závodník Ivo Kaštan.
Motorka značky KTM o obsahu 450 ccm, byla vyrobena v roce 2005 pouze ve třech kusech. Jeden se nachází v Austrálii, druhý se ztratil neznámo kam a ten poslední si můžete prohlédnout v Bystřici nad Pernštejnem.

Ivo Kaštan je motocyklový závodník, držitel světového rekordu, konstruktér
Kouzlo dálkových rallye objevil po 15 letech závodění v motokrosu, enduru, kartingu, Formule 1600, při Master rallye Paris-Peking 95. Od prvního startu na Dakaru 96 je nejznámějším českým motocyklovým jezdcem cross-country rallye. Průkopník české motocyklové účasti na rallye Dakar.

Od roku 2007 se věnuje prodeji a úpravám legendárních motocyklů Honda Monkey. V současné době je jedním z nejuznávanějších odborníků na tyto motocykly na světě, o čemž svědčí zájem o jeho rozhovory ze stran světových médií zejména ve Francii a Itálii.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Výstavy přiblíží Jihlavanům mimořádnou osobnost misionáře Jana Meda, který svým životem ovlivnil tisíce lidí v daleké Indii
V Jihlavě se připravuje výstava o zdejším rodákovi, knězi a misionáři v Indii Janu Medovi. Uskuteční se od 15. června do 17. srpna v jihlavské radnici. Jejím cílem je upozornit obyvatele krajského města na zajímavou osobnost, která ovlivnila území téměř čtyřikrát větší, než je Česká republika.
Jan Med stál za vznikem školského systému v severovýchodní Indii a celoživotně se staral o chudé děti a rodiny zejména v odlehlých horských oblastech, které objížděl na svém skútru. Přinášel tam materiální i duchovní pomoc a nabízel dětem vzdělání. Školy, které zakládal či pomáhal založit, fungují dodnes.

Jihlavský misionář nejprve působil v jižní části Indie, v 70. letech se přesunul na severovýchod, kde také roku 2011 dokončil ve věku 95 let svou životní pouť.

Putovní výstavu připravila Salesiánská asociace Dona Boska, z.s. (SADBA), jejíž dobrovolníci na některých místech a školách, kde Jan Med působil, také pomáhali. Záštitu nad akcí převzala primátorka města Jihlavy Karolína Koubová.

Kromě seznámení se s Janem Medem chce výstava ukázat veřejnosti současnou realitu indických dětí a seznámit je s dobrovolnictvím. S obětavou prací mladých lidí, kteří se až na jeden rok vydávají zdarma pomáhat potřebným dětem a mladým lidem v různých koutech světa.

Ochutnávka indických jídel

Během vernisáže, která se uskuteční ve středu 15. června od 16.30 hodin v jihlavské radnici, si návštěvníci budou moci prohlédnout více než dvě desítky infopanelů a velkoformátových fotografií. Připraven je také krátký dokument o Janu Medovi, přednáška dvou dobrovolníků, kteří v Indii působili a seznámení se s činností SADBA. Součástí bude i ochutnávka indických jídel nebo divadlo Víti Marčíka, rovněž dobrovolníka v Indii.

SADBA na odkaz díla Jana Meda navázala projektem Vzdělávání učitelů v severovýchodní Indii a snaží se tímto způsobem dále pomáhat indickým učitelům a dětem k lepšímu vzdělávání a tím i k zajištění lepší budoucnosti. Některé ze škol založené Janem Medem tak podporuje dodnes.
Lucie MAXOVÁZpět nahoru na obsah...

Zoologická zahrada v Jihlavě hostila ZOO ART; vznikla busta třeba vlka, hada či krokodýla
V jihlavské zoologické zahradě se v týdnu od 6. do 10. června opět konal sochařský plenér dřevořezby studentů Střední umělecké školy grafické v Jihlavě nazvaný ZOO ART.
Návštěvníci tak mohli na vlastní oči pozorovat, jak mladí umělci přeměnili lipové kmeny v krásné zvířecí sochy. Vzniknula tak třeba busta vlka, rys ostrovid, dvě sochy tapírů, had, krokodýl nebo kapybara. Většina umělců z řad studentů chodí do třetího ročníku, ale jedna práce – ryba a rybí ocas, byla vytvořena čerstvou absolventkou SUŠG Jihlava, která je již zkušenou řezbářkou.

Pro mnohé studenty šlo o první zkušenosti s tvorbou dřevěných soch. I když už jde o zkušené malíře, práce se dřevem je jiná a specifická. Jak říká vedoucí plenéru sochař Radomír Dvořák „sochy jsou spíše statické, jelikož se často jedná o první práce studentů s tímto materiálem. Na rozdíl od hlíny, kdy můžete vždy přidat, tak tady už odřezaný kus nevrátíte. Proto jsme volili možná jednoduší tvary, aby studenti zachytili zvířata doopravdy reálně.“ Kromě něj byli spokojení i samotní mladí umělci. Práce v zoo je velmi bavila, i když někteří zkonstatovali, že se po týdnu fyzické dřiny doopravdy těší domů. Velkou výhodu viděli v tom, že zvířata mohli rovnou pozorovat naživo v zoo, a tak se inspirovat.

V zoo se plenér v dřevořezbě konal po delší přestávce. Sochy zvířat z dřívějších let jsou dlouhodobě vystaveny v areálu jihlavské zoo. Zanedlouho k nim přidáme i letošní nová díla.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Beethovenovu Ódu na radost zazpívalo na festivalu v Pelhřimově 2182 dětí a učitelů, zapsali se tak do České knihy rekordů
Beethovenovu Ódu na radost zazpívalo na festivalu Pelhřimov - město rekordů pod taktovkou místní ZUŠ Pelhřimov 2182 dětí a učitelů, kteří se tím zapsali do České knihy rekordů. Skladba, jejímž poselstvím je radost, přátelství a sounáležitost, a která je evropskou hymnou, nacvičovali žáci, studenti a učitelé 19 škol z Pelhřimovska po dobu více než dvou měsíců.
SBOR …

ZŠ Na Pražské Pelhřimov – 446 dětí, včetně učitelů

ZŠ Komenského Pelhřimov – 406 dětí, včetně učitelů

ZŠ Pelhřimov, Osvobození – 395 dětí, včetně učitelů

ZŠ Krásovy domky Pelhřimov – 375 dětí, včetně učitelů

ZŠ Nová Cerekev – 99 dětí, včetně učitelů

ZŠ Horní Cerekev – 48 dětí, včetně učitelů

ZŠ Vyskytná ­– 48 dětí, včetně učitelů

ZŠ Pelhřimov Komenského 1326 (speciální) – 47 dětí, včetně učitelů

Střední škola informatiky a cestovního ruchu SČMSD Humpolec – 46 dětí, včetně učitelů

ZŠ Hálkova Humpolec – 36 dětí, včetně učitelů

Gymnázium a obchodní akademie Pelhřimov – 29 studentů

ZŠ Čejov – 29 dětí, včetně učitelů

SPŠ SOU Pelhřimov – 28 dětí, včetně učitelů

ZŠ Božejov – 26 dětí, včetně učitelů

Zpěváci ZUŠ Pelhřimov – 24 dětí, včetně učitelů

ZŠ Nový Rychnov – 2 dětí, včetně učitelů

KAPELA …

Základní umělecké školy Pelhřimov, Pacov a Humpolec – 98 dětí, včetně učitelů
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Pacientům po úrazech a totálních endoprotézách se v jihlavské nemocnici bude lépe ležet
Pacienti po úrazech a operacích mají lepší zázemí. Polovina ortopedicko-traumatologického oddělení jihlavské nemocnice dostala nové matrace a nakoupila se také nová polohovací lůžka a noční stolky. Vše bylo možné díky sponzorovi.
„Naši pacienti jsou méně pohybliví a tráví opravdu většinu času v posteli. Proto je pro ně komfort na lůžku velice důležitý. Jsme rádi, že polovina našeho oddělení má teď nové pohodlné matrace,“ říká primář Přemysl Kohout. Na oddělení jsou nejčastěji hospitalizováni pacienti po úrazech, nebo totálních endoprotézách kyčelních a kolenních kloubů: „Doma člověk tráví v posteli zhruba třetinu dne, u nás je to ale většinou celý den i noc, matrace tak mají třikrát větší zátěž a musí se častěji měnit,“ vysvětluje vrchní sestra oddělení Magdaléna Lavičková.

Kromě pět a dvaceti nových matrací mají na odděleních také pět nových lůžek a osm nočních stolků. Vše bylo možné pořídit díky daru společnosti Kronospan, která podpořila Nemocnici Jihlava opakovaně. „Moc děkujeme, věřím, že díky pořízení nových věcí jsme zvýšili komfort našim pacientům,“ dodává Přemysl Kohout s tím, že na oddělení je ročně provedeno více než dva tisíce operací.

Společnost věnovala ortopedicko-traumatologickému oddělení půl milionu korun.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: recidivista napadl opilou mladistvou dívku, skončila v nemocnici; zloděj se vloupal do chatky; vandal poškrábal auto, škoda je přes padesát tisíc
Mladistvou dívku napadl ve čtvrtek 9. června před devátou hodinou večer v ulici Dobrovského v Havlíčkově Brodě po předchozí slovní rozepři na ulici její známý. Dívka utrpěla zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření a záchranáři ji převezli na ošetření do havlíčkobrodské nemocnice. Dívku, která měla přes jedno promile alkoholu v dechu, napadl dvacetiletý muž, který byl v minulosti za napadení již soudně trestán. Do podzimu příštího roku je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody. Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to pokusu ublížení na zdraví a výtržnictví. Dále provádějí šetření a zjišťují, za jakých okolností se mladistvá dívka dostala k alkoholu. Informován byl také odbor sociálně právní ochrany dětí. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Vloupání do chatky
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětadvacetiletý muž, který se na začátku dubna u Nové Vsi na Jihlavsku vloupal do chatky. "Muž vnikl po vypáčení dveří do chatky a postupně odcizil dřevěný stůl, lavice, nářadí, grilovací rošty, nádobí, vědra, zahradní nábytek, lovecký dalekohled a další věci. Způsobená škoda přesáhla patnáct tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Po přijetí oznámení o vloupání začali případ prověřovat policisté. Po dopadení podezřelý muž větší část odcizených věcí vydal. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté pětadvacetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ prověřují.

Vloupání do skříňky
Policisté pátrají po pachateli, který se v Pelhřimově vloupal do skříňky a odcizil peněženku. Ke krádeži došlo v úterý 7. června v době mezi pátou a sedmou hodinou večer v ulici Nádražní. "V budově sportovního centra se pachatel v šatně vloupal do skříňky a odcizil peněženku, ve které měl její majitel uloženou platební kartu, doklady a další věci", uvedla J. Kroutilová. Policisté provedli ohledání, zadokumentování a šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají.

Muž poškodil zaparkované auto
Policisté objasnili případ poškození vozidla, ke kterému došlo v obci na Hrotovicku na Třebíčsku. "V druhé polovině března pachatel ve večerních hodinách poškrábal zaparkované vozidlo Mercedes. Vyryl čáru do laku na boku automobilu a majiteli způsobil škodu za více než padesát tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Provedli ohledání, zadokumentování a šetření. Podezřelého dopadli a na základě shromážděných důkazů osmatřicetiletému muži sdělili podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Případ řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Opilý muž odcizil peníze
Ve čtvrtek 9. června byli policisté ve Velkém Meziříčí na Žďársku před třetí hodinou odpoledne přivoláni k prodejnímu stánku, kde došlo ke krádeži. "Pachatel využil chvilkové nepozornosti ženy a vzal z poklady peníze. S částkou přes jeden tisíc korun z místa utekl. Přivolaní policisté zjistili veškeré dostupné informace k pachateli a začali po něm pátrat. V krátké době podezřelého nalezli v lokalitě náměstí, část peněz stačil utratit. Koupil si alkohol a cigarety, zbývající odcizenou finanční částku vydal. Muž byl značně opilý, při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,16 promile alkoholu", uvedla mluvčí. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku, případ policisté dále šetří.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve čtvrtek 9. června byli policisté po sedmé hodině večer přivoláni do Brtnice na Jihlavsku, kde dle přijatého oznámení ležel na ulici muž. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o osmatřicetiletého značně opilého muže. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,84 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Řidič je podezřelý ze dvou trestných činů
V pátek 10. června zastavili policisté před sedmou hodinou ráno automobil Hyundai, jehož řidič jel po silnici u obce Dvorce na Havlíčkobrodsku. "U jednapadesátiletého řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,46 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Dále policisté zjistili, že má muž soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do jara příštího roku. Policisté muži zakázali další jízdu", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté na Vysočině se zaměřili na řidiče se dřevem, zjistili jednapadesát přestupků
Dopravně bezpečnostní akce, která proběhla ve čtvrtek 9. června odpoledne a večer na Vysočině, byla zaměřena především na kontrolu jízdních souprav, které převážejí dřevní kulatinu. Do akce se zapojilo 20 dopravních policistů, kteří zkontrolovali 77 vozidel a zjistili 51 přestupků, z nichž 35 jich vyřešili na místě uložením blokové pokuty a v 16 případech jsme přestupek oznámili do správního řízení.
V jednom případě jsme zjistili, že řidič za jízdy nepoužíval bezpečnostní pásy, ve třech případech měla kontrolovaná vozidla nevyhovující technický stav.

V průběhu akce jsme provedli 15 nízko rychlostních vážení a zjistili v osmi případech porušení – tedy u více než poloviny kontrolovaných jízdních souprav.

Porušení se týkala v pěti případech vozidel s českou registrační značkou a ve třech případech vozidel s polskou registrační značkou. V sedmi případech šlo o překročení hmotnosti a v jednom případě o překročení výšky.

U čtyř řidičů policisté při kontrole zjistili porušení zákona o silniční dopravě – jednalo se o nedodržení předepsané doby odpočinku, čtyři řidiči dostali pokutu v příkazním řízení na místě za 2500 Kč a v jednom případě jsme ještě oznámili dopravce správnímu orgánu.

Za všechna zjištěná porušení jsme ukládali sankce:

Jízdní souprava s českou registrační značkou – 4 případy překročení hmotnosti , jeden případ překročení rozměrů (výška i délka jízdní soupravy) - řidič i – ve třech případech příkaz na místě za 3 500 Kč a ve dvou případech bylo porušení ze strany řidiče oznámeno správnímu orgánu.

Ve všech pěti případech jsme oznámili porušení ze strany provozovatele jízdní soupravy správnímu orgánu . Nejzávažnější porušení bylo při nadrozměrné přepravě stavebního stroje (bagru) – překročení největší technicky přípustné hmotnosti jízdní soupravy o 7 150 kg a nedodržení podmínek stanovených zvláštním užíváním komunikací.

Jízdní soupravy s polskou registrační značkou – 3 případy překročení hmotnosti – řidiči zaplatili na místě pokuty v příkazním řízení za 31 100 Kč, ve třech případech jsme oznámili do správního řízení provozovatel a uložili jsme kauce (2x 50 000 Kč, 1x 36 000 Kč).

Polské jízdní soupravy, jejichž řidiči sjeli z dálnice D1, aby se vyhnuli kontrolnímu vážení, policisté zastavili na silnici II/602 na odstavné ploše u odbočky na Luka nad Jihlavou. U jedné jízdní soupravy byl součet zatížení trojnápravy přípojného vozidla překročen o 8800 kg a největší povolená hmotnost soupravy překročena o 5800 kg . Tento řidič vezl dřevní kulatinu. U druhé kontrolované jízdní soupravy byl součet zatížení trojnápravy přípojného vozidla překročen o 5850 kg a největší povolená hmotnost soupravy překročena o 3800 kg . I tento řidič převážel dřevní kulatinu. Oba zaplatili kromě pokuty ve výši 15 000 korun ještě kauci ve výši 50 000 korun. Třetí jízdní souprava s polskou registrační značkou – největší povolená hmotnost motorového vozidla překročena o 3871 kg a největší povolená hmotnost soupravy překročena o 1100 kg , také tento řidič vezl klády a policisté ho zastavili ke kontrole na dálnici D1 na 129,5 km ve směru na Brno. Přetížené jízdní soupravy nesměly pokračovat v další jízdě a řidiči museli zajistit přeložení části nákladu na další jízdní soupravu.

V tomto případě činila kauce 36 000 Kč.

Podobné akce budou pokračovat i v následujícím období.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Den Žďáru nabídne výstup na věž, loutkové představení i ukázky historické hudby
V rámci Dne Žďáru bude v sobotu 11. června od 13 do 20 hodin veřejnosti zpřístupněna věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou. Vstupné je 40 a 20 korun.
Od 10 do 10.45 hodin pak předvede před tvrzí Dřevěné divadlo Jana Hrubce loutkové představení v barokním stylu a hrát se bude slavný příběh lásky Tristan a Isolda.

Současně mohou zájemci od 10 do 17 hodin navštívit před žďárskou tvrzí malý řemeslný jarmark v duchu barokní doby, ke kterému zahraje lidová barokní hudba v podání žďárského uskupení Stella Betula.

V 11.30 hodin proběhne před tvrzí divadelní představení hry Stanislava Mikuleho Hvězdný vůz v podání Divadelního spolku Žďár.

Ve 14.30 hodin předvede ukázky historické hudby Petr Bergner.
- red -Zpět nahoru na obsah...

U příležitosti stého výročí narození akademické malířky Míly Doleželové se konají výstavy; vychází i publikace
U příležitosti stého výročí narození akademické malířky Míly Doleželové probíhá v předsálí Jednacího sálu Parlamentu ČR v Praze výstava. Zahájena bude vernisáží v pondělí 13. června, na které vystoupí učitelé a žáci Základní umělecké školy v Telči. Ve čtvrtek 16. června v 16 hodin bude zahájena druhá výstava Míly Doleželové v Městské galerii Hasičský dům v Telči, kde bude představena a pokřtěna nová kniha s titulem Míla Doleželová. Hudební doprovod zajistí Erika a Josef Fečovi.
Míla Doleželová, vlastním jménem Bohumila Doleželová (12. listopadu 1922 Prostějov – 30. prosince 1993 Telč), byla akademická malířka, jejímž hlavním tématem byli cikáni, jejich emocionální život a s nimi spojená témata. Žila a zemřela na Vysočině, kde po ní zůstalo monumentální dílo sestávající jednak z fresek, například v lékárně na Masarykově náměstí v Jihlavě, jednak z nesčetného množství (asi 600) olejomaleb a grafik. Známé jsou i její ilustrace k Příběhům dávné Indie a k cikánským pohádkám, které vyšly pod názvem Zpívající housle.

Narodila 12. listopadu 1922 v Prostějově. Ve 14 letech odešla do učení na dámskou kloboučnici. Poté pracovala v Prostějově a v Plzni, kde u své tety přežila válku. V roce 1945 začala navštěvovat Státní grafickou školu v Praze, té však po roce studia zanechala. V roce 1946 byla přijata do druhého ročníku AVU, ke studiu jí byl udělen dispens, který jí z důvodu vysokého nadání povoloval studium navzdory tomu, že neměla maturitu. Studia dokončila v roce 1950 a následující čtyři roky působila na AVU jako odborná asistentka. Od roku 1954 se věnovala především olejomalbě, roku 1957 pak podnikla na východním Slovensku etnografické bádání o životě Romů.

Z AVU na vlastní žádost odešla a od roku 1957 s Jiřím Marešem, svým pozdějším manželem (vdala se za něj v roce 1958), a maminkou žila v bývalé cihelně u obce Jihlávka. V roce 1961 se všichni přestěhovali do malé vesničky Klatovec nedaleko Javořice, v centrální části Vysočiny. V tomto období se celá rodina potýkala s velkými materiálními problémy. V domě nebyla zavedena ani voda, ani elektřina, Doleželová se však v samotě Vysočiny našla, z tohoto období pochází největší množství olejomaleb a kreseb. V té době také měla první výstavy, v Klatovci oba malíře navštěvovala řada umělců. V 50. a 60. letech se ústředním tématem tvorby stali Romové. V roce 1967 byla přijata do Sdružení výtvarných umělců Vysočiny. Zlom nastal po její souborné výstavě v Galerii Vysočiny v Jihlavě (1966), kam zavítal i mexický obchodník s obrazy, prakticky celou výstavu skoupil, v roce 1967 prodala též 25 obrazů do Ameriky. Následovalo pozvání na výstavu v Miami na Floridě (1967), v Chicagu (1969) i Mexiku (1971).

V roce 1972 koupila s manželem dům v Telči (na domě je dnes umístěna pamětní deska), v té době u Doleželové nastal obrat k náboženským tématům, v roce 1978 získala zakázku na obrazový cyklus Křížové cesty pro slavonický kostel, soubor však nakonec nebyl osazen a dnes je v soukromé sbírce.
Poslední etapa malířčina života byla poznamenána jednak úmrtím jejích blízkých, dále však i skutečností, že pro praktický život neměla nadání, problematické pro ní bylo i objednat si dovoz obědů z telčské restaurace. Ve svém domě v Telči tvořila až do své smrti, poslední léta však trávila v naprostém osamění. V roce 1978 jí zemřela matka, která s oběma malíři do té doby žila, v lednu 1984 zemřel její o mnoho let mladší manžel Jiří Mareš (ve věku 52 let). Ztráta manžela Doleželovou zasáhla velmi silně, na několik měsíců přestala tvořit a uzavřela se před lidmi. Zemřela sama 30. prosince 1993.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   30. 9. 2022

• Řidiči mohou od soboty využívat průtah Jaroměřicemi nad Rokytnou
• Rumun důsledné celníky neoklamal
• Výstava věnovaná náhradní rodinné péči v pelhřimovské nemocnici
• Podpořte žďárskou charitu v péči o umírající, přispějte do sbírky Koláč pro hospic
• Z policejního deníku: opilý muž rušil noční klid; opilý řidič se řítil rychlostí 126 kilometrů za hodinu

Čtvrtek   29. 9. 2022

• Na střechy nebo fasády v centru Jihlavy nelze instalovat fotovoltaické elektrárny
• Muž a žena jsou obviněni z trestného činu
• Kde ptáci narážejí do skel? Zapojte se do pátrání
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil dveře, opilý muž vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• Při tradičním Koláči pro hospic na Třebíčsku letos můžete přispět na auto pro lékaře a hospicové sestry
• Muž byl obviněn z trestného činu
• Největší táborská kočka Luena nevynechá jediný okamžik vhodný k očistě

Středa   28. 9. 2022

• Kraj Vysočina v jihlavské nemocnici postaví pavilon rehabilitační, následné a geriatrické péče a parkovací dům
• Víte, jak se pěstuje káva? A věděli jste, že její pěstitelé musí čelit cenové i klimatické krizi? Přijďte se v Třebíči podívat na výstavu fotografií o životě pěstitelů kávy v Kolumbii
• Sedm migrantů vezl v osobním vozidle gruzínský převaděč, když s ním havaroval na dálničním parkovišti Pávov u Jihlavy

Úterý   27. 9. 2022

• Početná syslí kolonie u Mohelna na Vysočině se ukládá k zimnímu spánku
• Výstava o uměleckém řemesle vážně i nevážně na zámku pánů z Říčan v Pelhřimově
• Podpořte Charitu v péči o umírající a získejte sladkou odměnu
• Z policejního deníku: zlodějku policisté dopadli; žena vlezla balkonem do cizího bytu; vandal poškodil auto
• Policisté objasnili sérii vloupání do rekreačních objektů
• Reakce na drahé energie: Třetina firem omezí vytápění, další budou investovat do úsporných zařízení

Pondělí   26. 9. 2022

• Dones zvířatům podzimní pochoutku a přijď do táborské zoo zdarma
• V havlíčkobrodské porodnici se uskutečnil tisící porod
• Z policejního deníku: Ve Velkém Meziříčí zemřela na následky pádu z mostu mladá žena; opilá žena napadla příbuzného, skončil v nemocnici; řidička srazila chodce, od nehody ujela
• Muzeum rekordů v Pelhřimově nabízí ve středu všem Václavům u příležitosti jejich svátku vstup zdarma
• Muž v Třebíči nepřežil střet s vlakem
• Křovské hody nabídnou máju, krojovaný průvod, zábavy i dobré jídlo a pití
• Kvůli vysokým cenám energií nebude letos o Vánocích na jihlavském náměstí kluziště
• V současnosti probíhá na Vysočině devět oprav na silnicích prvních tříd
• Akademický mistr ČR v horských kolech studuje techniku na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě

Neděle   25. 9. 2022

• Na vysoké škole v Jihlavě si mohou zájemci v pátek 30. září nechat změřit sluch
• Z policejního deníku: krádež karavanu; opilý řidič boural; řidič odmítl dechovou zkoušku

Pátek   23. 9. 2022

• Setkání bývalých zaměstnanců třebíčské nemocnice se zúčastnilo sedmdesát lidí
• Z policejního deníku: krádež lešení; vandal poničil auto; opilá žena skončila na záchytce
• Od vysvěcení barokního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou uplyne tři sta let, oslavy jsou velkolepé
• Charita ve Žďáře nad Sázavou oslaví svátek svatého Vincence z Pauly. Připojte se k oslavě i vy

Čtvrtek   22. 9. 2022

• Hravé surikaty patří mezi návštěvníky táborské zoo k nejoblíbenějším
• Výstava hub a mykologická poradna v havlíčkobrodském muzeu
• Za měsíc skončí na Vysočině stavební sezóna na krajských silnicích
• Vstup do obchodů Billa a Rossmann z Chlumovy ulice v Jihlavě bude týden uzavřen
• Z policejního deníku: zloděj ukradl kola, škoda je přes 350 tisíc; krádež smrkového dřeva
• Volby 2022: Jak volit?

Středa   21. 9. 2022

• Táborská zoo spouští speciální kroužky pro děti, budou pečovat o zvířata a dozví se zajímavosti ze zvířecí říše
• Jihlava bude mít novou ulici pojmenovanou po básníku a spisovateli Antonínu Sovovi
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; chodec utrpěl po střetu s náklaďákem těžká zranění
• 21. září: Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jak tuto nemoc rozpoznat?
• Jihlavská záchytka hlásí tisící pobyt, přibývají ženy
• Na silnici I/34 u křižovatky se silnicí III/3509 na Oudoleň na Havlíčkobrodsku opravují stavbaři propustek

Úterý   20. 9. 2022

• Kamenný hospic u havlíčkobrodské nemocnice by mohl stát již za rok a půl
• Zoologická zahrada v Jihlavě zve na mořské želvy i kvízy
• Výstavba protihlukových stěn na severovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude zahájena v pondělí, omezení provozu bude pouze lokální
• Z policejního deníku: agresor napadl muže slovně i fyzicky; zloděj se pokusil vloupat do domu, škoda je přes padesát tisíc
• Agresivní muž, který ve Velkém Meziříčí páchal násilnou trestnou činnost, skončil ve vazbě

Pondělí   19. 9. 2022

• Do bazénu v Pelhřimově s čipovými hodinkami, návštěvníci dostanou za stejné peníze lepší služby
• Pokus o rekord vykřesej oheň pro legendy Divokého západu s pelhřimovskou agenturou Dobrý den
• Z policejního deníku: zloděj zboží byl při krádeži chycen; opilí cyklisté bourali, skončili v nemocnici
• Kam s peřinami, pračkou, bicyklem - do lesa?!
• Měsíc plný otazníků v jihlavském muzeu

Neděle   18. 9. 2022

• Jízda na koloběžce musí být bezpečná; jezdci na koloběžkách se občas chovají v silničním provozu nezodpovědně
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl pivo, přepravky i prázdné lahve; opilý řidič na dálnici překročil rychlost
• U Senožat havaroval cyklista, na místě zemřel
• Zámecké muzeum ve Velkém Meziříčí představí obrazy Zdenky Vorlové Vlčkové

Sobota   17. 9. 2022

• V Daňkovicích na Žďársku hořel penzion, škoda je deset milionů korun
• Výstava Vcházení do obrazů Josefa Jambora zachycuje krajinu v okolí Nového Města na Moravě

Pátek   16. 9. 2022

• Táborská zoo v souladu se svým posláním zachraňuje nejen ohrožené druhy, ale všechna zraněná zvířata, naposledy želvu nádhernou
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka hraček
• V Jihlavě na zastávce městské hromadné dopravy se fyzicky napadlo několik dívek, policie hledá svědky
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici opět zodpoví dotazy
• Z policejního deníku: policisté pátrali po seniorech, kteří se ztratili v lese při houbaření; pohřešovanou dívku policisté nalezli

Čtvrtek   15. 9. 2022

• Zámecký koncert Pocta Josephu Haydnovi v Náměšti nad Oslavou
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; celostátně hledaná žena putovala do vězení
• Policisté na Vysočině zkontrolovali 39 jízdních souprav se dřevem, zjistili šestadvacet přestupků
• V Havlíčkově Brodě vzniklo nové discgolfové hřiště, veřejnosti se otevře v pátek16. září
• V Přibyslavi byla odhalena pamětní deska starostovi hasičů umučenému fašisty Františku Procházkovi
• Léčebnu dlouhodobě nemocných v nemocnici v Novém Městě na Moravě opraví za provozu
• Mural art v Jihlavě: Zeď s Gustavem Mahlerem i zastávka s hasičem

Středa   14. 9. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz