Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 12.6 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Výstava Srdce a zvon na hradě Roštejně nabízí dějiny zvonařství, cínové nádobí i zvon ze zinku
Výstava Srdce a zvon instalovaná na hradě Roštejně na Jihlavsku nabízí třeba ukázky starobylého cínového nádobí a zvonků a zvonů z různých historických období a použitých materiálů. Postup výroby zvonu je vyložen na panelu a zpředmětněn ukázkami surovin a modely výroby zvonové formy v reálné velikosti.
Výstava návštěvníkům přibližuje formou tematických panelů a vybraných trojrozměrných předmětů mimo jiné dějiny zvonařství a způsoby dokumentace zvonů i jejich památkové ochrany. Seznamuje rovněž s výsledky vlastního několikaletého výzkumu, který byl zaměřen nejen na plošnou dokumentaci všech dochovaných zvonů a cimbálů v okresech Jihlava, Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod, ale přináší i zcela nové poznatky o historické výrobě zvonů v Jihlavě, Velkém Meziříčí i novodobé produkci zvonů ve Žďárských strojírnách a slévárnách.

Mezi vystavenými předměty jsou ukázky starobylého cínového nádobí a zvonků a zvonů z různých historických období a použitých materiálů. Postup výroby zvonu je vyložen na panelu a zpředmětněn ukázkami surovin a modely výroby zvonové formy v reálné velikosti.

Na jeden ze zvonů, vyrobený z poměrně výjimečného materiálu – zinku si budou návštěvníci na hradním nádvoří také moci sami zazvonit.

Výstava na hradě potrvá do 9. října. Od června do srpna je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin; v září denně mimo pondělí 10 - 12 a 13 - 17 hodin, v říjnu o víkendech a všech svátcích 10 - 12 a 13 - 17 hodin.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský tunel bude otevřen v týdnu po 21. červnu; silničáři chtějí ještě opravit konstrukční vrstvu vozovky
Oprava Jihlavského tunelu je téměř hotová. Nicméně po dohodě se zhotovitelem a Policií ČR využijí stavbaři stávající dopravní omezení navíc k opravě konstrukčních vrstev vozovky silnice I/38 ve stávajícím uzavřeném úseku, které by bylo třeba řešit, s ohledem na zjištěný stav, v následujícím období. Z tohoto důvodu předpokládají, že k odstranění dopravně inženýrského opatření dojde v týdnu od úterý 21.června v závislosti na postupu prací. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Na počátku června byla dokončena instalace nového osvětlení tunelového tubusu a dokončovala se instalace řídícího systému a proměnného dopravního značení. Dokončují se rovněž stavební práce.

Jihlavský tunel je součástí silnice I/38 na obchvatu Jihlavy. Jde o 1 tubusový tunel 2 pruhový (3,5 m) tunel délky 310 m s průjezdným profilem 4,8m a podélným sklonem 4%. Je hloubený v celé délce.

Výstavba probíhala od dubna 2002 do července 2004.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Festival rekordů v Pelhřimově přinesl téměř čtyři desítky rekordních počinů
V průběhu 32. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů bylo do výsledkové listiny zapsáno 37 jednotlivých rekordů a kuriózních výkonů. Do Rekordmanské síně slávy byl uveden historicky nejlepší střelec české fotbalové ligy David Lafata. Uděleno bylo dalších 5 výročních rekordmanských cen Rekordman roku. Neodmyslitelnou součástí festivalu je již celé desetiletí 93letá paní Jarmila Bursová, která tentokrát pro návštěvníky tradiční akce uháčkovala 200 síťovek (praktických tašek), které do jedné rozdala přítomným zájemcům. Unikátním dílem je motocykl JAWA 50/550 (zvaný lidově "pařez"), který truhlářský mistr Pavel Svoboda vytvořil v poměru 1:1 ze dřeva, a to včetně čístí vytvořených z nejstaršího stromu České republiky - vilémovského tisu. Motorka je dokladem toho, že úsloví o zlatých českých ručičkách má stále svou platnost.
Z výsledkové listiny:

Hodinovka dvoubarevných karikatur
Lubomír Vaněk z Brna dokázal za 1 hodinu vyobrazit celkem 102 návštěvníků 32. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů prostřednictvím modrožlutých karikatur. Tato barevná kombinace vznikla slepením modré a žluté fixy k sobě, přičemž obvod této psací potřeby činil 9 cm. Důvodem rekordu bylo vyjádření sounáležitosti k bránící se Ukrajině.

Opakované přejetí člověka motocyklem přes rampu umístěnou na břiše
Marcel Šerý ze Slovenska se nechal v průběhu 4 minut a 27 vteřin celkem 12krát přejet motocyklem Yamaha Virago 1100. Při pokusu byla použita nájezdní rampa o délce 560 cm, šířce 50 cm a tloušťce 4,5 cm složená ze dvou dřevěných fošen, které byly uprostřed spojeny pantem. Celková váha, kterou si nechal rekordman přejet břicho, činila 3 930 kg.

Rychlostní oblékání kompletní výstroje hokejového brankáře
Filip Sigmund, 17letý hokejový brankář jihlavské juniorské Dukly, si na sebe dokázal během 3:12,21 min obléct výstroj hokejového brankáře. Jednalo se o tyto části výstroje: hokejové podvazky, brankářský suspenzor, brankářské kalhoty, brusle, betony, nákrčník, vesta, dres, maska, lapačka, vyrážečka a brankářská hůl.

REKORDMAN ROKU 2022
• výroční rekordmanské ceny •

Již podvacáté je součástí festivalu Pelhřimov – město rekordů, jehož 32. ročník probíhal od 24. května a vyvrcholil 11. června celodenním programem na pelhřimovském náměstí, také vyhlášení výročních rekordmanských cen REKORDMAN ROKU.

Pokusů o zápis do České knihy rekordů a Databanky českých a světových NEJ… zaznamenala pelhřimovská Agentura Dobrý den vydávající Českou knihu rekordů v uplynulém roce i přes mnohá omezení související s pandemií nového koronaviru a navazujícími vládními opatřeními na dvě stovky. To jsou dvě stovky akcí, jichž se komisaři Agentury Dobrý den zúčastnili, kde dohlíželi nad průběhem rekordních pokusů či počinů či nebo které ADD organizovala. Mnohé z nich jsou vskutku pozoruhodné. Vybrat z nich držitele cen nebylo jednoduché.

V rámci sobotního Galavečera rekordů se držiteli cen stali:

REKORDMAN ROKU – kategorie MUŽI

Strongman Jan Šťastný z Pardubic dokázal za 2:40,42 min postupně ze země vzepřít a poté usadit na 115 cm vysokou korbu nákladního auta vzdálenou 1 m 36 plných 50litrových pivních sudů o hmotnosti á 62,5 kg, což představuje přemístění 2 250 kg. Jak ve výchozí pozici, tak na korbě auta muselo všech 36 sudů stát. Výkon byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrován dne 9. června 2021 na dvoře pivovaru Poutník v rámci akce PELHŘIMOV! MĚSTO REKORDŮ ŽIJE!

REKORDMAN ROKU – kategorie ŽENY

Sólo přejezd největšího švédského jezera na paddleboardu

Monika Klemšová dokázala v rámci svého projektu „S paddleboardem zemí Vikingů“ v období od 26. června do 13. července 2020 přejet největší švédské jezero Vänern z jihu (Vänersborg) na sever (Karlstad) na paddleboardu. Trasu dlouhou 270 km překonala sama bez jakékoliv technické podpory v 11 etapách. Cesta probíhala v komplikovaných povětrnostních podmínkách, v daném období jsou zahrnuty i dny čekání na bezpečnější počasí pro další přesun. Cestu rekordmanka absolvovala na dvoukomorovém plováku Starboard Touring DDC 12´6“ vážícím 11,6 kg a s sebou vezla 25 kg vybavení, 13 kg jídla a 2 půlkilová pádla. Jezero Vänern je zároveň 3. největším jezerem v Evropě. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. března 2021 v Pelhřimově.

kategorie REKLAMNÍ REKORD ROKU

Největší sbírka nočníků a toalet

Muzeum historických nočníků a toalet o.p.s. vlastní ve své sbírce celkem 2572 kusů nočníků, toalet a jiných předmětů souvisejících s hygienou. Mezi ty patří například bidety, umývadla, splachovadla nebo pasti na blechy. K unikátům sbírky patří mimo jiné také nočníky vyrobené pro Napoleona Bonaparta, Titanic, čínského císaře Čchie-lunga, hraběnku Mathildu Nostitzovou či toalety z vesmírného programu. Rekordní sbírka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově zaregistrována dne 5. června 2021 v Muzeu historických nočníků a toalet v Praze.

kategorie CHARITATIVNÍ REKORD ROKU

Největší mapa ČR z dílků puzzle

7 školáků a 4 dospělí z dobříšského nadačního fondu Děti bez mobilu sestavili jako vyvrcholení svého dobročinného projektu „Spojme Česko“, mapu České republiky z 5060 dílků puzzle. Obrazec o rozměrech 21,12 m × 11,83 m skládali 2:50 hod. Každý z dílků měl na výšku 26,9 cm a šíři 18 cm. Smyslem akce bylo prostřednictvím symbolického prodeje jednotlivých dílků mapy přispět do sbírky na stavbu dětského hospice Dům pro Julii v Brně. Každý dárce si mohl na mapě vybrat svůj dílek puzzle (např. ten se svou obcí) a po uhrazení finančního daru jej obdržel poštou, přičemž poté se na svůj dílek libovolným způsobem zvěčnil (vzkazem, podpisem) a poslal ho zpět na adresu pořadatele. Takto nadšenci z Dobříše shromáždili dohromady 150 000 korun, které Jakub Jánský prostřednictvím šeku předal do rukou ředitelky budoucího dětského hospice Radce Vernerové.

Rekordní puzzle byly sestaveny 23. června 2021 ve Sportovní hale v Pelhřimově a následně zaregistrovány do České databanky rekordů.

REKORDMAN ROKU - kategorie Moderní technologie

Nejmenší 3D tištěná miniatura budovy

IQS nano s.r.o., technologická společnost zabývající se vývojem v oblasti mikro a nanotechnologií pro aplikace v syntetické holografii, mikro optice a dalších technických aplikacích, vyrobila tištěnou miniaturu Velké mešity Al-Mastdžid al-Harám v Mekce o velikosti 820 µm x 643 µm x 135 µm. Tisk 3D objektu v měřítku cca 1 : 600 000 byl realizován na mikro – stereolitografu při rozlišení zápisu 250 nm ve dnech 29. – 30. července 2021 v Brně. Miniatura, vyrobená jako exponát pro Pavilon České republiky na výstavě EXPO DUBAI 2020, byla následně zapsána do České knihy rekordů.

Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl dokumenty a hotovost v hodnotě 36 tisíc; opilá žena skončila na záchytce
Po neznámém pachateli, který v přesně nezjištěné době v noci z pátku na sobotu nezjištěným způsobem bez použití zjevného násilí překonal uzamčené dveře do kavárny v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Zloděj nejdříve prohledal prostor v přízemí, následně prohledal kanceláře v prvním patře, kam měl volný přístup z přízemí. Z vnitřních prostor obou kanceláří pachatel ukradl firemní dokumenty a hotovost ve výši 36 000 korun. Po zloději pátrají policisté. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Podnapilá žena skončila na záchytce
Policisté vyjížděli v sobotu 11. června kolem půl desáté v noci do restaurace na ulici Nádražní do Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku. Přijali jsme oznámení, že se v restauraci pohybuje podnapilá žena, která slovně obtěžuje obsluhu a stejným způsobem obtěžuje hosty restaurace. "Policisté zjistili, že se jedná o devětadvacetiletou ženu, kterou vyzvali k provedení dechové zkoušky. Dechová zkouška vykázala hodnotu 2,51 promile alkoholu v dechu. I když policisté ženu poučili o tom, jak se má chovat, ona na místě neskýtala záruky slušného chování a byla důvodná obava, že bude ve svém protiprávním jednání pokračovat, proti i policisté zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Žena je podezřelá z přestupku proti občanskému soužití. Policisté přestupek zadokumentují a odevzdají k řešení do správního řízení místě příslušnému správnímu orgánu.

V zákazu řízení řídil a navíc byl opilý
Policisté v pátek 10. června kolem půl sedmí ráno kontrolovali osobní vozidlo Hyundai, které řídil jednapadesátiletý řidič. Policisté vozidlo zastavili k provedení silniční kontroly na silnici I/34 v Havlíčkově Brodě – Dvorce. Policisté řidiče vyzvali k předložení dokladů potřebných pro provoz a řízení vozidla. Poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. "Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,46 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,54 promile alkoholu v dechu. Policisté zjistili, že tento muž byl za obdobné jednání v posledních dvou letech odsouzen a tuto jízdu vykonal i přesto, že má v současné době rozhodnutím Okresního soudu Havlíčkův Brod vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel po dobu dvou let, a to až do května příštího roku. Muž je tak podezřelý ze spáchání dvou trestných činů – ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla D: Čírtková.

Motocyklista v podnapilém stavu havaroval
V sobotu 11. června deset minut před desátou hodinou přijali na policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na místní komunikaci mezi ulicí Jiráskova a garážemi u dálničního přivaděče v Jihlavě. "Policisté po příjezdu na místo zjistili, že motocyklista jedoucí na motocyklu značky Yamaha FZS 600 po místní komunikaci od garáží u dálničního přivaděče k ulici Jiráskova nejel řádně při pravém okraji vozovky a přejel s motocyklem do protisměru, kde se bočně střetl a narazil levým rohem motocyklu a svou levou nohou do levého předního rohu protijedoucího osobního motorového vozidla Renault Megane. Řidič tohoto vozidla od ulice Jiráskova ke garážím. Po střetu upadl motocyklista s motocyklem na pravou stranu na vozovku. Při dopravní nehodě si motocyklista způsobil lehké zranění a byl z místa nehody převezen na ošetření do nemocnice v Jihlavě, odkud byl po vyšetření a ošetření propuštěn do domácího léčení", popsala nehodu mluvčí policistů Dana Čírtková. K jinému ranění nedošlo. Policisté u řidiče osobního vozidla provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. U motocyklisty byla také provedena dechová zkouška a její výsledek byl pozitivní - 1,48 promile alkoholu v dechu řidiče. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky, kdy nejvyšší naměřená hodnota činila 1,62 promile alkoholu v dechu. Motocyklista se podrobil lékařskému vyšetření, které bylo spojené s odběrem krve. Na místě nehody policisté motocyklistovi zadrželi jeho řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Při nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 60 000 korun. Jednačtyřicetiletý cizinec je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ dopravní nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Jihlava, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Cyklista nezvládl řízení a upadl na silnici
Policisté přijali v pátek 10. června patnáct minut po desáté hodině ranní oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Pelhřimově. Devětapadesátiletý cyklista projížděl na kole po silnici I/34 po ulici Humpolecká ve směru od Humpolce směrem na Pravíkov. "Při průjezdu mírnou levotočivou zatáčkou v klesání se dostatečně nevěnoval řízení svého kola, ze kterého upadl na vozovku a zranil se. Cyklista byl po dopravní nehodě převezen vozidlem zdravotnické záchranné služby do nemocnice v Pelhřimově k dalšímu ošetření. Dechová zkouška na alkohol byla u cyklisty negativní. Věc dopravní nehody policisté vyřešili s cyklistou na místě uložením pokuty v příkazním řízení", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.

Řidička zřejmě přehlédla motocyklistu
Policisté přijali v sobotu 11. června patnáct minut po osmnácté hodině večer oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/152, mezi obcemi Slavětice a Jamolice na Třebíčsku v prostoru čtyřramenné křižovatky se silnicí II/392 v katastru obce Dukovany. "Jednatřicetiletá řidička jela s vozidlem Škoda Rapid po vedlejší silnici II/392 ve směru od obce Mohelno vjela do křižovatky a zřejmě nerespektovala svislou dopravní značkou „dej přednost v jízdě“. Při jízdě křižovatkou v přímém směru k obci Dukovany zřejmě přehlédla motocyklistu a nedala přednost v jízdě tomuto motocyklistovi, který jel s motocyklem Yamaha po hlavní silnici II/152 ve směru od obce Slavětice k obci Jamolice. Došlo ke střetu vozidla Škoda Rapid s motocyklem Yamaha. Při dopravní nehodě se motocyklista lehce zranil a byl po ošetření ponechán na místě dopravní nehody. Dále došlo ke zranění spolujezdkyně jedoucí na motocyklu Yamaha a dále ke zranění nezletilého spolujedoucího, který seděl na zadním sedadle připoutaný v dětské autosedačce ve vozidle Škoda Rapid. Oba převezeni vozidlem zdravotnické záchranné služby do nemocnice v Třebíči", uvedla Dana Čírtková. K jinému zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na zúčastněných vozidlech v celkové výši 200 000 korun. Policisté provedli u řidičů vozidel dechové zkoušky s negativními výsledky. Případem dopravní nehody se zabývají policisté z dopravního inspektorátu Třebíč.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   11. 8. 2022

• Žena byla obviněna ze dvou trestných činů
• Pouť ke kostelíčku v Novém Městě na Moravě nabídne mši svatou, jarmark i výstavu drobného zvířectva
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají miminka nové hřejivé ruce
• Policisté vyšetřují vloupání do bytů v Havlíčkově Brodě. Neznáte osobu z fotografií?

Středa   10. 8. 2022

• Memoriál Fr. Proseckého sen v sobotu na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem přivítá milovníky značky TATRA
• Třebíč opraví zimní stadion; práce začnou příští rok na jaře
• Oslava narozenin vydřího samečka Alfonse v záchranné stanici v Pavlově
• I když měla souprava se dřevem povolenou vyšší hmotnost, stejně ji výrazně překročila
• Prázdniny v Telči vrcholí. O víkendu zazpívá Dan Bárta a zahrají Buty; vstupenky na Melody Makers ještě jsou
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil ve vězení; motorkáře transportoval po nehodě do nemocnice vrtulník
• Obviněný muž skončil ve vazbě

Úterý   9. 8. 2022

• Návštěvníci táborské zoo se vydají na cestu za pokladem
• Strážníci městské policie v Telči obdrží nový alkoholtestr
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje; opilí muži skončili na záchytce
• Nový jihlavský hrníček koupíte s poukázkou na kávu a volným vstupem na Bránu Matky Boží
• Nenapravitelný zloděj skončil ve vazbě
• V obci Bratřice se při požáru víceúčelové budovy zranili tři lidé
• Nemocnice Pelhřimov disponuje nejmodernější a nejrychlejší hybridní gamakamerou SPECT/CT
• Speciální mapu najdou zájemci na oficiálních stránkách města Jihlavy; dozvědí se díky ní o devíti nejzajímavějších místech v historickém centru

Pondělí   8. 8. 2022

• V Uhřínově chystají soutěž v přípravě a vaření kotlíkových gulášů
• Vesnicí Kraje Vysočina 2022 je Třeštice na Jihlavsku
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil vířivou vanu; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Kriminalisté muže obvinili z pokusu vraždy; třiačtyřicetiletý pachatel byl eskortován o víkendu do vazební věznice v Brně
• Odpověď na otevřený dopis Zastupitelstvu města Jihlavy od uskupení Jihlava srdcem spojený s výzvou na vyhlášení referenda o Horácké multifunkční aréně
• Za první polovinu letošního roku Češi sebrali téměř tisíc sto tun přenosných baterií; z recyklovaného materiálu může vzniknout přes 107 tisíc nových saxofonů

Neděle   7. 8. 2022

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; za volantem opilý a bez řidičáku

Sobota   6. 8. 2022

• Kaple Hradu Kámen je „nová“ od základů po střechu
• Festival dračích lodí na Pilské nádrži na téma ASTERIX a OBELIX
• V autokině Jaderné elektrárny Dukovany zazáří české filmové komedie i pohádka
• Naše pekelná cesta v muzejním sklepě v Havlíčkově Brodě

Pátek   5. 8. 2022

• Krytá část bazénu E. Rošického v Jihlavě bude od pondělí otevřena pro veřejnost
• Ample Strike proběhne letos už podeváté, nově bude řízeno ze dvou velitelství
• Policisté hledají svědky nehody v Dolní Krupé, střetlo se tu nákladní auto s osobním
• Policisté žádají veřejnost o spolupráci, znáte muže z fotografie?
• Muž převážel přes 200 gramů pervitinu
• Z policejního deníku: celostátně hledaní muži putovali do vězení; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě a půl promile
• Pelhřimovská nemocnice pořádá Kemp mediků, zájemci se mohou hlásit do 15. srpna
• Celníci zajistili na dálnici D1 migranty; řidiče osobního auta policisté obvinili z trestného činu
• Jihlavané si připomenou oběti justičních vražd

Čtvrtek   4. 8. 2022

• V jedné z nejužších jihlavských ulic je „včelí jukebox“
• Policisté kontrolovali kamiony se dřevem, zjistili sedmačtyřicet přestupků
• Kriminalisté dopadli pachatele série krádeží
• Kriminalisté dopadli distributory drog
• Z policejního deníku: vandal poškrábal lak na autě; krádež nafty; opilá řidička bourala
• SEBEVYJÁDŘENÍ
• Protialkoholní záchytná stanice: červenec lámal rekordy; agresivní klient roztrhal a rozkousal matraci
• Havlíčkobrodská galerie představí díla sklářského výtvarníka Jana Exnara

Středa   3. 8. 2022

• Novoměstská nemocnice omezí od pondělí 8. srpna návštěvy, důležitá je ochrana dýchacích cest
• Festival Prázdniny v Telči už dávno není folkový; o víkendu zahrají J.A.R., Mňága nebo Billy Barman
• Vedení linek MHD v Jihlavě čekají na přelomu roku zásadní změny
• Nosálice Sisi z táborské zoo si ráda dopřává odpočinek ve stínu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z bagrů naftu; opilý řidič boural, nadýchal 3,51 promile
• Silničáři opravují mosty na dálnici D1 u Měšína
• Mladíci přepadli muže, který jim předtím pomohl
• Chotěbořský domov pro seniory SeneCura prozářily chorvatské dny

Úterý   2. 8. 2022

• Ve Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou v sobotu návštěvníkům představí řemesla, památky i přírodu
• Výstava jedné knihy - Veronika Bílková, Ludwig van Beethoven v havlíčkobrodské galerii
• Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem včelařů v Evropě
• Ortopedické oddělení Nemocnice Pelhřimov oslavilo 50 let od založení
• Na silnicích Vysočiny se zvýšil počet tragických nehod; policisté vyjížděli letos za prvních sedm měsíců k 2 773 dopravním nehodám
• Z policejního deníku: opilí muži kradli alkohol; cyklista nadýchal téměř 3,5 promile

Pondělí   1. 8. 2022

• Král táborské zoologické zahrady Simba oslaví 12 narozeniny
• Lidé mohou podpořit rodinu tragicky zesnulého páru ze Žďáru nad Sázavou
• Zdražení energií vede i jihlavský magistrát k výraznějším úsporám
• Pelhřimovská nemocnice dostala od pacientů v hodnocení spokojenosti známku 1,18
• Domov pro seniory ve Velkém Meziříčí má stoletou obyvatelku
• Z policejního deníku: agresivní cizinec zmlátil muže, skončil na záchytce; zloději si chtěli odvézt kamenné koryto
• Záchranáři na Vysočině uskutečnili v červenci více jak čtyři a půl tisíce výjezdů
• Rizika spojená se vzdálenou správou počítače; Dobrý sluha, zlý pán – AnyDesk, TeamViewer - software pro vzdálenou správu počítače

Neděle   31. 7. 2022

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z garáže jízdní kola; hledaný muž skončil za mřížemi; opilý cyklista boural
• Místo pétanque si budou zájemci moci na jihlavském náměstí brzy zahrát beach volejbal
• Dva turecké migranty a nadlimitní množství bulharského alkoholu a cigaret zachytili celníci z Vysočiny na dálnici D1

Pátek   29. 7. 2022

• U obce Kunemil hořel traktor, škoda je půl milionu korun
• Hasiči z Vysočiny pomáhají hasit požár u Pravčické brány
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kolo; řidič pod vlivem drog
• Začíná Parní léto 2022, na trať na Vysočině vyjede Kafemlejnek
• Cizinec měl v krví téměř opět promile; za opakované řízení pod vlivem alkoholu padl vysoký trest

Čtvrtek   28. 7. 2022

• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 80 tisíc
• ČEZ v Dukovanech spustil čtvrtý výrobní blok

Středa   27. 7. 2022

• Policisté zachránili život mladé dívce; krajský policejní ředitel je ocenil za duchapřítomnou a rychlou reakci
• Sběračská sezóna regionálního osiva pro Žďárské vrchy právě vrcholí
• Ze zámeckých oken v Budkově zmizí mříže, fasádě se vrátí původní barvy
• Majestátní klid táborského jeřába přiblíží k nesmrtelnosti
• Ukrajinec v osobním autě převážel migranty, jeden byl ukrytý v zavazadlovém prostoru
• Příčinou vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy, proto by měli mít vždy ochrannou přilbu
• Z policejního deníku: krádež prodlužovacích kabelů; před jedoucí náklaďák náhle spadl strom
• Na Vysočině hrozí bouřky, silný vítr i intenzivní srážky s krupobitím
• Na Vysoké škole polytechnické Jihlava proběhly slavnostní promoce

Úterý   26. 7. 2022

• Cestování autobusem i vlakem na Vysočině bude od příštího roku dražší
• Ve věku devětapadesát let zemřel třebíčský podnikatel Richard Horký
• Uměle napřímený tok řeky Svratky u Herálce bude po úpravách opět meandrovat podmáčenými loukami
• Muzejní kavárna v Jihlavě představí kresby Vladimíra Netoličky
• Z policejního deníku: dva lidé utrpěli po nehodě na silnici I/38 zranění; cizinec byl pod vlivem drog
• Při nehodě dvou aut v Jihlavě - Kosově utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   25. 7. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz