Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 14.6 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Přednáška matérská astrofotografie: koníček moderní doby v jihlavském muzeu
Přednáška astrofotografa Václava Kubeše s titulem Amatérská astrofotografie: koníček moderní doby se bude konat ve čtvrtek 16. června od 17 hodin v muzejním Malovaném sále v Jihlavě.
Astrofotografie se v posledních letech stala velice populární v oblasti amatérů, jejíchž základna se v České republice dramaticky rozrůstá. Díky novějším a pokročilejším technologiím je focení objektů na obloze stále jednodušší a dostupnější. Ale i přes pomoc nejmodernější techniky zůstává astrofotografie tou nejobtížnější fotografickou disciplínou, která vyžaduje mnoho času a trpělivosti.

Prezentace ukáže, jaká úskalí musí astrofotografové podstoupit a vyřešit, aby dosáhli vytoužených výsledků. Budou vysvětleny postupy při fotografování, skládání i finálním zpracování snímků. V neposlední řadě bude představena autorova tvorba za několik posledních let.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

Velbloud Jeppe z táborské zoo oslaví s návštěvníky své dvacetiny
Kulaté dvacáté narozeniny v sobotu 18. června oslaví velbloud Jeppe z táborské zoologické zahrady. Tento zasloužilý otec mnoha velbloudů sice často dává přednost klidu, návštěvníkům se ale přesto rád předvádí a vystavuje se objektivům fotoaparátům jako nějaká modelka. Přijďte si jeho narozeniny užít i vy, možná právě vám pěkně zapózuje. Pro děti zoo připravila drobné soutěže a hry.
„Jeppe je takový náš cestovatel. Pochází z Dánska a k nám přicestoval v roce 2017 z Prahy. Po výběhu se většinou pohybuje pomalu a s rozvahou. Je velmi oblíbený nejen mezi ošetřovateli a návštěvníky, ale také mezi lidmi, kteří se účastní našeho zážitkového programu den ošetřovatelem. Právě velbloudi jsou jedněmi ze zvířat, o která se v rámci tohoto programu naši jednodenní ošetřovatelé starají,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Velbloudi dvouhrbí pochází z nehostinných stepí a polopouští Mongolska a Číny a jsou fyziologicky přizpůsobeni extrémním ročním výkyvům teplot v rozmezí až 75 stupňů Celsia. Zdomácnělá forma velblouda dvouhrbého je rozšířená po celém světě, ale málo známým faktem je, že divoká forma je kriticky ohrožená vyhubením. Přežívá jen v mongolské poušti Gobi, zde žije pár set posledních jedinců.
- fs -Zpět nahoru na obsah...

Den otevřených dveří se záchranáři přilákal čtyři tisíce návštěvníků; lidé měli zájem o sanitky i simulátor vrtulníku
Krásné počasí, nabitý celodenní program a davy zvědavých lidí. Takový byl Den otevřených dveří se záchranáři, který proběhl v sobotu 11. června 2022 v prostorách Vzdělávacího a výcvikového střediska krajské záchranné služby v Jihlavě.
Prohlídky od A do Z

V průběhu dne probíhalo uvnitř střediska několik ukázek první pomoci, kde si všichni malí i velcí návštěvníci se zájmem zkoušeli například kardiopulmonální resuscitaci nebo obdivovali nejmodernější pacientské simulátory, sloužící ke školení našich záchranářů. Samozřejmě nechybělo ani stanoviště zdravotnického operačního střediska, na kterém operátorky tísňové linky 155 názorně předváděly, jak probíhá spuštění záchranného řetězce, od přijetí výzvy, až po vyslání posádky na místo události. Divákům se také předvedl biohazard tým, speciální skupina záchranářů vyčleněna k zásahům u pacientů s vysoce nakažlivou nemocí. Jak se právě takový pacient cítí, zažilo na vlastní kůži hned několik dobrovolníků, kteří se zdravotníky v ochranných oblecích nechali uzavřít do takzvaných biovaků, sloužících k transportu nakažené osoby do nemocnice. V jedné z učeben si mohli návštěvníci vyzkoušet, jak vypadá simulace mimořádné události s využitím programu virtuální reality XVR. Vůbec poprvé pro veřejnost byl zpřístupněn i simulátor vrtulníku, jediný svého druhu v ČR, který si mohly děti se svými rodiči nejen prohlédnout, ale také se v něm prolétnout.

Venku se tvořily fronty u všech našich typů sanitních vozidel, které mohli zájemci detailně prozkoumat a zjistit, jak se cítí nejen posádka, ale také pacient. Velký zájem vzbudil i skutečný vrtulník leteckých záchranářů, který z heliportu, vzdáleném pouhých pár desítek metrů od návštěvníků, několikrát za den vzlétl k ostrému zásahu.

Po celý den bylo možné zapojit se do aktivit a soutěží u stánků Ministerstva pro místní rozvoj, Kraje Vysočina, Nadačního fondu Kryštůfek i Policie ČR, která navíc v průběhu odpoledne předvedla poutavou ukázku psovodů se cvičenými psy. O zábavu nejmenších návštěvníků se pak postaral oblíbený moderátor Milan Řezníček, jehož animační programy přilákaly nadšené děti k pódiu hned několikrát. V obležení však byly i další aktivity - skákací hrad, malování na obličej, fotokoutek či lezecká stěna. "Obrovské poděkování patří všem, kteří se podíleli na vytvoření perfektní atmosféry a bezproblémový chod celé akce. Hlavní odměnou nám byly rozzářené tváře stovek dětí a jejich rodičů", zhodnotila Den otevřených dveří se záchranáři v Jihlavě ředitelka krajské záchranky Vladislava Filová.
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: patnáctileté děti byly opilé; recidivista ukradl tepláky; opilý řidič se snažil utéct policistům
V pondělí 13. června byli policisté v Jihlavě po šesté hodině večer přivoláni k obchodnímu a zábavnímu centru, kde byli chlapec a dívka pod vlivem alkoholu. Na místě již zasahovali strážníci městské policie. Policisté u dívky i chlapce, oba ve věku kolem patnácti let, provedli dechovou zkoušku. Mladistvá dívka měla přes dvě promile alkoholu, chlapec nedýchal necelé jedno promile. Policisté předali oba do péče jejich rodičů. Zjišťují, za jakých okolností se osoby mladší osmnácti let k alkoholu dostaly. O případu byl informován také odbor sociálně právní ochrany dětí. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Opilá žena poškodila vozidlo
V pondělí 13. června vyjeli policisté v Jihlavě před sedmou hodinou večer na ulici Havlíčkova, kde mělo dle přijatého oznámení dojít k poškození vozidla VW Transportér zaparkovaného u obchodního domu. "Policisté provedli šetření a zjistili, že na automobil hodila opilá žena lahev a poškodila tak čelní sklo vozidla. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu. Čtyřicetiletou ženu odvezli na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedli ohledání a zadokumentování poškozeného vozidla. Případ v současné době šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku.

Opilý muž obtěžoval známou, skončil na záchytce
V pondělí 13. června byli policisté v Pelhřimově před desátou hodinou večer přivoláni k bytovému domu, kde dle přijatého oznámení ohrožoval opilý muž svoji známou. "Žena měla obavu z útoku a žádala o pomoc. Na místo vyjela policejní hlídka. Policisté provedli opatření, aby nemohlo docházet k protiprávnímu jednání. Na základě šetření zjistili, že mezi mužem a ženou došlo v bytě ke sporu, po kterém žena raději odešla ven. Před dům vyšel také opilý muž, který nebyl schopen srozumitelné komunikace, samostatné chůze, padal a neorientoval se. Navíc bylo jeho chování nevyzpytatelné a hrozilo, že by si mohl ublížit", uvedla Jana Kroutilová. Policisté šestatřicetiletého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,6 promile alkoholu. Odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Při krádeži tepláků byl recidivista přistižen
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu krádeže jednadvacetiletému muži, který byl v Třebíči přistižen při krádeži. Jedná se o opakovaně soudně trestaného recidivistu. "O uplynulém víkendu přišel do prodejny na ulici Spojovací a odcizil tepláky v hodnotě bezmála jeden tisíc korun. Oblečení schoval do batohu a chtěl odejít bez zaplacení. Zastavil ho pracovník obchodu a na místo byli přivoláni policisté", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Provedli šetření a následně sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Střet motorky s autem si vyžádal tři zranění
V pondělí 13. června jel po třetí hodině odpoledne čtyřicetiletý řidič motocyklu Honda ve směru od obce Čechtín na Kouty na Třebíčsku. "V úseku zatáčky přejel do levého jízdního pruhu a došlo ke střetu s vozidlem Škoda Octavia. Při nehodě se motocyklista zranil, zranění utrpěl také řidič vozidla a jeho spolujedoucí, všichni tři byli zdravotnickou záchrannou službou transportováni na ošetření do nemocnice", uvedla J. Kroutilová. Policisté dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 380 tisíc korun. Nehodu policisté šetří.

Střet vozidel
V pondělí 13. června došlo po osmé hodině ráno v Havlíčkově Brodě ke střetu dvou vozidel. "Šestadvacetiletá řidička automobilu Audi jela po ulici Masarykova a odbočovala vlevo k ulici Husova, v té době přijíždělo z protisměru vozidlo Renault, a došlo ke střetu. Při nehodě utrpěly zranění obě řidičky a zdravotnickou záchrannou službou byly převezeny na ošetření do havlíčkobrodské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté dechovými zkouškami u obou řidiček požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda devadesát tisíc korun. Nehodu policisté šetří.

Podnapilý řidič se snažil utéct
V pondělí 13. června jel před devátou hodinou večer ve Žďáře nad Sázavou řidič vozu Škoda Octavia po silnici v lokalitě ulice Vysocká a automobil chtěli policisté zkontrolovat. "Řidič ale na znamení k zastavení nereagoval a pokračoval v jízdě zvýšenou rychlostí ve směru k ulici Nová. Policisté vyjeli za ním. Následně řidič zastavil a z místa utíkal pryč. Pokus o útěk mu ale rychle překazili policisté, kteří muže dostihli a zajistili. U řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 0,68 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Osmapadesátiletý muž dále nepředložil řidičský průkaz a doklad k vozidlu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy a dále přestupku proti veřejnému pořádku, případ policisté šetří.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý šestatřicetiletý muž, který řídil auto, i když to má soudem zakázáno. V úterý 14. června jel s vozidlem Ford Mondeo po půlnoci v Jihlavě po ulici Žižkova. "Automobil zastavili strážníci a zjistili, že řidičem je muž, který má od loňského léta na tři roky uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Dechová zkouška byla u muže negativní. Policejní inspektor mu sdělil podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla J. Kroutilová.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Kurzy věnované archeologii, přírodě Vysočiny či astronomii v jihlavském muzeu od září pro zájemce bez rozdílu věku
Muzeum Vysočiny Jihlava připravuje od září letošního roku novou volnočasovou vzdělávací aktivitu pro všechny, kdo mají zájem dozvědět se něco nového. Otevřeno bude celkem pět kurzů, které se budou věnovat různým tématům. Těšit se můžete na astronomii, přírodovědu, dějiny umění, archeologii a chybět nebude ani téma zaměřené na Jihlavu. Přihlásit se může kdokoli bez ohledu na věk.
Přihlášky budeme přijímat do středy 24. srpna 2022, kdy proběhne informativní schůzka, na které se dozvíte další informace týkající se A3V a budou vám zodpovězeny případné dotazy. Přihlášky můžete odevzdávat na pokladně muzea, nebo elektronicky na email kremlackova@muzeum.ji.cz.

Členem se stanete po vyplnění přihlášky a zaplacení členského poplatku 100 Kč. Každý člen se muže účastnit libovolného poctu otevřených kurzu (údaje o frekvenci jednotlivých kurzu najdete v části věnované informacím o tématech). Jako potvrzení bude mít každý člen průkazku A3V.

Témata kurzů:

Jihlava – život obyvatel města ve 20. století - čtyři přednášky zaměřené na život obyvatel v období kolem roku 1925, 1950, 1975 a 2000. Zmíněny budou důležité historické události v kontextu doby.

Základní přehled dějin umění - obecné seznámení účastníků s dějinami umění a jejich rychlým přehledem. Po úvodním setkání bude následovat cílené seznámení účastníků s vývojem malířství, sochařství a architektury v českém i evropském prostředí, a to ve třech významných epochách – středověku, novověku a době moderní.

Archeologie Jihlavy - archeologie Jihlavy od jejího založení ve 13. až do 20. století, včetně archeologických nálezů uložených v depozitáři jihlavského muzea.

Příroda Českomoravské vrchoviny - věnováno významným přírodním lokalitám Českomoravské vrchoviny, nejdůležitějším skupinám rostlin a živočichů a také principům státní ochrany přírody.

Astronomie - kosmická pouť začínající v dávné minulosti lidstva u samého počátku úvah o tajemstvích nebeské sféry a končící u současných znalostí o vesmíru získaných díky nejmodernějším technologiím. Posluchači se také blíže seznámí například s tématy planetárních systémů a planet Sluneční soustavy i tzv. exoplanet, s fyzikou těles meziplanetární hmoty nebo s mechanismem života, vzniku i dramatického umírání hvězd.

Více informací na: https://mvji.cz/a3v/
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Novém Městě na Moravě zahájí výstavu plnou strašidel
Výstava s titulem Hluboká voda, nejhlubší les s podtitulem Strašidla podle zkušenosti a tradice a inspirací, k jejímuž vzniku byl stejnojmenný cyklus dřevorytů novoměstského umělce Karla Němce bude zahájena vernisáží v pátek 17. června v 17 hodin v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, kde se také nachází hlavní část výstavy – vodník a hejkal v lesích a vodách českého výtvarného umění, strašidelný filmový plakát, tematické knihy či film a pokračuje v 18 hodin v Horáckém muzeu, kde začne výstava obrazů, akvarelů a kreseb volyňského snílka Aloise Boháče. Na dvorku muzea zahrají Durkheim Dolls a bude pivo od místního pivovaru Hejkal.
Strašidla podle zkušenosti a tradice

Hluboké hvozdy severního Horácka se nacházejí v nejvyšších partiích Českomoravské krabatiny. Lidé tu uvykli tvrdé práci v lese a na kamenitých polích, vydobytý chléb byl tvrdý a zimy dlouhé. V každé vsi se ústně tradovaly příběhy, jejichž aktéři, pokud vyvázli živí, mohli odpřisáhnout svoji hrůzostrašnou zkušenost ze setkání se záhadnými a nebezpečnými bytostmi místních lesů a luk. Ještě v 60. letech zaznamenal řídící učitel Josef Vališ z Jiříkovic příběhy konkrétních pamětníků. „Jistotnej příběh, jistá pravda. Dřív tady ty bytosti bejvaly, lidi se s nima potkávali.“ Za dlouhých zimních večerů se v chalupách u draní peří vzájemně strašili hastrmanem, hejkalem, světýlky či divoženkou a málokdo si troufal po setmění projít lesem a kolem rybníka. V tomto starém světě vyrostl také novoměstský umělec Karel Němec. Jeho cyklus dřevorytů Strašidla podle zkušenosti a tradice byl první inspirací pro naši výstavu.

Téma divokých bytostí se probouzí v období romantismu a národního obrození ve druhé polovině 19. století a postava vodníka se stává doslova všudypřítomnou v celé české kultuře napříč literaturou, hudbou, divadlem, výtvarným uměním a lidovou tvořivostí. To ostatně platí dodnes, stačí se rozhlédnout po krajině, kde vodník střeží téměř každou louži nebo přehlédnout filmovou a divadelní produkci posledních desetiletí.

S nástrahami divoké přírody se dnes v každodenním životě není třeba konfrontovat. Navíc, když už byla krajina zcivilizována, uspořádána, případně vysušena nebo sežrána kůrovcem a zbavena poetické tajuplnosti. Vodníci a víly se stali stafáží konzumní zábavy a v bezpečí pohádkových vesniček hrají roli spíše směšnou než strašidelnou. Autoři výstavy se vydali zpět na hlubinu. Pokusili se vystopovat výskyt těchto bytostí v lesích a vodách výtvarného umění od 19. století po současnost a umožnit divákovi nahlédnout do světa, který zrcadlí naše nevědomí a kde se setkává a stále osudově prolíná dobro se zlem, krása s ošklivostí, čistota s temnotou, smrt se životem.

Roztodivné bytosti zaujmou po celé léto své místo ve čtyřech výstavních prostorách Horácké galerie a také se objeví v Horáckém muzeu:

Zámecké podkroví HG (2. patro): Výskyt vodníka v českém umění; Vodník v knižní kultuře

Zámecký kabinet HG (1.patro): Bestiáře Karla Němce a Josefa Váchala

Arkáda HG (1. patro): Utopencovo delirium, hrůzostrašný filmový plakát

Malá galerie HG (přízemí): Hejkal čili divý muž

Horácké muzeum (1. patro): Miláčkové, dílo Aloise Boháče

Více na: https://www.hlubokavoda.cz/<…
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Evropský den proti vloupání: buďte opatrní a zabezpečte byt, i kdy vynášíte třeba jen odpadky
Policisté v Kraji Vysočina se i v letošním roce zapojí do celorepublikové preventivní akce s názvem Evropský den proti vloupání do obydlí. V letošním roce připadá tento den proti vloupání na středu 15. června 2022. Dle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená. Ponechání otevřené okenní ventilace či mikro ventilace mnohdy stačí pachatelovi k překonání a následnému vloupání do obydlí. „Základem efektivního zabezpečení obydlí je proto zamykání a zavírání oken“ a to i ve chvílích, kdy si člověk odejde z domova jen na moment na nákup, nebo vynést odpadky.
V období od 1. ledna 2022 do 31. května 2022 evidujeme vyšší počet případů, jak vloupání do bytů, tak vloupání do rodinných domů, než za stejné období v roce předchozím, doporučujeme obezřetnost a důkladnou přípravu na zabezpečení obydlí zejména před odjezdem na letní dovolenou.

Byť počet vloupání do obydlí v celé Evropě v posledních letech klesá, tak tato trestná činnost stále patří mezi nejpočetnější. Tato kampaň upozorňuje na skutečnost, že na zabezpečení obydlí je třeba neustále myslet, protože pachatelé dokáží využít jak toho, že jste odjeli na dovolenou, tak i toho, že jste si odskočili třeba jen do restaurace nebo na nákup. Komplexní zabezpečení obydlí zahrnuje nejen technické opatření a prostředky, ale je zejména o našem běžném chování a zvycích.

Preventivní doporučení

Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě. Doporučuje se také konzultovat s odborníky instalaci vhodného zabezpečovacího systému pro Váš byt či rodinný dům. Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie ad.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním na mobilní telefon (alarmy, kamery). Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.

1) Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova

2) Chraňte své cennosti (trezory, možnost úschovy …) a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu vašeho domova a soukromí.

3) Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.

4) Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné.

Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Více informací k zabezpečení svých objektů je pro všechny zájemce k dispozici v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“ (zdarma ke stažení) nebo na webových stránkách www.stopvloupani.cz

Statistika vloupání do bytů, rodinných domů (1. 1. – 31. 5.):

ČR - ČR - Vysočina - Vysočina
2021 - 2022 - 2021 - 2022
Vloupání do bytů: 576 - 735 - 4 - 13
Vloupání do rodinných domů: 842 - 1059 - 24 - 25

Foto: ilustrační
Martin HRONZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   30. 9. 2022

• Řidiči mohou od soboty využívat průtah Jaroměřicemi nad Rokytnou
• Rumun důsledné celníky neoklamal
• Výstava věnovaná náhradní rodinné péči v pelhřimovské nemocnici
• Podpořte žďárskou charitu v péči o umírající, přispějte do sbírky Koláč pro hospic
• Z policejního deníku: opilý muž rušil noční klid; opilý řidič se řítil rychlostí 126 kilometrů za hodinu

Čtvrtek   29. 9. 2022

• Na střechy nebo fasády v centru Jihlavy nelze instalovat fotovoltaické elektrárny
• Muž a žena jsou obviněni z trestného činu
• Kde ptáci narážejí do skel? Zapojte se do pátrání
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil dveře, opilý muž vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• Při tradičním Koláči pro hospic na Třebíčsku letos můžete přispět na auto pro lékaře a hospicové sestry
• Muž byl obviněn z trestného činu
• Největší táborská kočka Luena nevynechá jediný okamžik vhodný k očistě

Středa   28. 9. 2022

• Kraj Vysočina v jihlavské nemocnici postaví pavilon rehabilitační, následné a geriatrické péče a parkovací dům
• Víte, jak se pěstuje káva? A věděli jste, že její pěstitelé musí čelit cenové i klimatické krizi? Přijďte se v Třebíči podívat na výstavu fotografií o životě pěstitelů kávy v Kolumbii
• Sedm migrantů vezl v osobním vozidle gruzínský převaděč, když s ním havaroval na dálničním parkovišti Pávov u Jihlavy

Úterý   27. 9. 2022

• Početná syslí kolonie u Mohelna na Vysočině se ukládá k zimnímu spánku
• Výstava o uměleckém řemesle vážně i nevážně na zámku pánů z Říčan v Pelhřimově
• Podpořte Charitu v péči o umírající a získejte sladkou odměnu
• Z policejního deníku: zlodějku policisté dopadli; žena vlezla balkonem do cizího bytu; vandal poškodil auto
• Policisté objasnili sérii vloupání do rekreačních objektů
• Reakce na drahé energie: Třetina firem omezí vytápění, další budou investovat do úsporných zařízení

Pondělí   26. 9. 2022

• Dones zvířatům podzimní pochoutku a přijď do táborské zoo zdarma
• V havlíčkobrodské porodnici se uskutečnil tisící porod
• Z policejního deníku: Ve Velkém Meziříčí zemřela na následky pádu z mostu mladá žena; opilá žena napadla příbuzného, skončil v nemocnici; řidička srazila chodce, od nehody ujela
• Muzeum rekordů v Pelhřimově nabízí ve středu všem Václavům u příležitosti jejich svátku vstup zdarma
• Muž v Třebíči nepřežil střet s vlakem
• Křovské hody nabídnou máju, krojovaný průvod, zábavy i dobré jídlo a pití
• Kvůli vysokým cenám energií nebude letos o Vánocích na jihlavském náměstí kluziště
• V současnosti probíhá na Vysočině devět oprav na silnicích prvních tříd
• Akademický mistr ČR v horských kolech studuje techniku na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě

Neděle   25. 9. 2022

• Na vysoké škole v Jihlavě si mohou zájemci v pátek 30. září nechat změřit sluch
• Z policejního deníku: krádež karavanu; opilý řidič boural; řidič odmítl dechovou zkoušku

Pátek   23. 9. 2022

• Setkání bývalých zaměstnanců třebíčské nemocnice se zúčastnilo sedmdesát lidí
• Z policejního deníku: krádež lešení; vandal poničil auto; opilá žena skončila na záchytce
• Od vysvěcení barokního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou uplyne tři sta let, oslavy jsou velkolepé
• Charita ve Žďáře nad Sázavou oslaví svátek svatého Vincence z Pauly. Připojte se k oslavě i vy

Čtvrtek   22. 9. 2022

• Hravé surikaty patří mezi návštěvníky táborské zoo k nejoblíbenějším
• Výstava hub a mykologická poradna v havlíčkobrodském muzeu
• Za měsíc skončí na Vysočině stavební sezóna na krajských silnicích
• Vstup do obchodů Billa a Rossmann z Chlumovy ulice v Jihlavě bude týden uzavřen
• Z policejního deníku: zloděj ukradl kola, škoda je přes 350 tisíc; krádež smrkového dřeva
• Volby 2022: Jak volit?

Středa   21. 9. 2022

• Táborská zoo spouští speciální kroužky pro děti, budou pečovat o zvířata a dozví se zajímavosti ze zvířecí říše
• Jihlava bude mít novou ulici pojmenovanou po básníku a spisovateli Antonínu Sovovi
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; chodec utrpěl po střetu s náklaďákem těžká zranění
• 21. září: Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jak tuto nemoc rozpoznat?
• Jihlavská záchytka hlásí tisící pobyt, přibývají ženy
• Na silnici I/34 u křižovatky se silnicí III/3509 na Oudoleň na Havlíčkobrodsku opravují stavbaři propustek

Úterý   20. 9. 2022

• Kamenný hospic u havlíčkobrodské nemocnice by mohl stát již za rok a půl
• Zoologická zahrada v Jihlavě zve na mořské želvy i kvízy
• Výstavba protihlukových stěn na severovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude zahájena v pondělí, omezení provozu bude pouze lokální
• Z policejního deníku: agresor napadl muže slovně i fyzicky; zloděj se pokusil vloupat do domu, škoda je přes padesát tisíc
• Agresivní muž, který ve Velkém Meziříčí páchal násilnou trestnou činnost, skončil ve vazbě

Pondělí   19. 9. 2022

• Do bazénu v Pelhřimově s čipovými hodinkami, návštěvníci dostanou za stejné peníze lepší služby
• Pokus o rekord vykřesej oheň pro legendy Divokého západu s pelhřimovskou agenturou Dobrý den
• Z policejního deníku: zloděj zboží byl při krádeži chycen; opilí cyklisté bourali, skončili v nemocnici
• Kam s peřinami, pračkou, bicyklem - do lesa?!
• Měsíc plný otazníků v jihlavském muzeu

Neděle   18. 9. 2022

• Jízda na koloběžce musí být bezpečná; jezdci na koloběžkách se občas chovají v silničním provozu nezodpovědně
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl pivo, přepravky i prázdné lahve; opilý řidič na dálnici překročil rychlost
• U Senožat havaroval cyklista, na místě zemřel
• Zámecké muzeum ve Velkém Meziříčí představí obrazy Zdenky Vorlové Vlčkové

Sobota   17. 9. 2022

• V Daňkovicích na Žďársku hořel penzion, škoda je deset milionů korun
• Výstava Vcházení do obrazů Josefa Jambora zachycuje krajinu v okolí Nového Města na Moravě

Pátek   16. 9. 2022

• Táborská zoo v souladu se svým posláním zachraňuje nejen ohrožené druhy, ale všechna zraněná zvířata, naposledy želvu nádhernou
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka hraček
• V Jihlavě na zastávce městské hromadné dopravy se fyzicky napadlo několik dívek, policie hledá svědky
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici opět zodpoví dotazy
• Z policejního deníku: policisté pátrali po seniorech, kteří se ztratili v lese při houbaření; pohřešovanou dívku policisté nalezli

Čtvrtek   15. 9. 2022

• Zámecký koncert Pocta Josephu Haydnovi v Náměšti nad Oslavou
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; celostátně hledaná žena putovala do vězení
• Policisté na Vysočině zkontrolovali 39 jízdních souprav se dřevem, zjistili šestadvacet přestupků
• V Havlíčkově Brodě vzniklo nové discgolfové hřiště, veřejnosti se otevře v pátek16. září
• V Přibyslavi byla odhalena pamětní deska starostovi hasičů umučenému fašisty Františku Procházkovi
• Léčebnu dlouhodobě nemocných v nemocnici v Novém Městě na Moravě opraví za provozu
• Mural art v Jihlavě: Zeď s Gustavem Mahlerem i zastávka s hasičem

Středa   14. 9. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz