Evropský den proti vloupání: buďte opatrní a zabezpečte byt, i kdy vynášíte třeba jen odpadky

Zavřít foto...
Evropský den proti vloupání: buďte opatrní a zabezpečte byt, i kdy vynášíte třeba jen odpadky
Policisté v Kraji Vysočina se i v letošním roce zapojí do celorepublikové preventivní akce s názvem Evropský den proti vloupání do obydlí. V letošním roce připadá tento den proti vloupání na středu 15. června 2022.
Dle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená. Ponechání otevřené okenní ventilace či mikro ventilace mnohdy stačí pachatelovi k překonání a následnému vloupání do obydlí. „Základem efektivního zabezpečení obydlí je proto zamykání a zavírání oken“ a to i ve chvílích, kdy si člověk odejde z domova jen na moment na nákup, nebo vynést odpadky.
V období od 1. ledna 2022 do 31. května 2022 evidujeme vyšší počet případů, jak vloupání do bytů, tak vloupání do rodinných domů, než za stejné období v roce předchozím, doporučujeme obezřetnost a důkladnou přípravu na zabezpečení obydlí zejména před odjezdem na letní dovolenou.
Byť počet vloupání do obydlí v celé Evropě v posledních letech klesá, tak tato trestná činnost stále patří mezi nejpočetnější. Tato kampaň upozorňuje na skutečnost, že na zabezpečení obydlí je třeba neustále myslet, protože pachatelé dokáží využít jak toho, že jste odjeli na dovolenou, tak i toho, že jste si odskočili třeba jen do restaurace nebo na nákup. Komplexní zabezpečení obydlí zahrnuje nejen technické opatření a prostředky, ale je zejména o našem běžném chování a zvycích.
Preventivní doporučení
Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě. Doporučuje se také konzultovat s odborníky instalaci vhodného zabezpečovacího systému pro Váš byt či rodinný dům. Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie ad.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním na mobilní telefon (alarmy, kamery). Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.
1) Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova
2) Chraňte své cennosti (trezory, možnost úschovy …) a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu vašeho domova a soukromí.
3) Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.
4) Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné.
Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.
Více informací k zabezpečení svých objektů je pro všechny zájemce k dispozici v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“ (zdarma ke stažení) nebo na webových stránkách
www.stopvloupani.cz
Statistika vloupání do bytů, rodinných domů (1. 1. – 31. 5.):
ČR - ČR - Vysočina - Vysočina
2021 - 2022 - 2021 - 2022
Vloupání do bytů: 576 - 735 - 4 - 13
Vloupání do rodinných domů: 842 - 1059 - 24 - 25
Foto: ilustrační