Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 25.6 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Město Humpolec koupí Spolkový dům, investice se obejde bez půjčky; v domě by se opět mohly konat plesy či taneční
Město Humpolec koupí Spolkový dům. Jeho koupi podpořilo jedenáct přítomných zastupitelů. Starosta Karel Kratochvíl věří, že to bude ku prospěchu nejen samotného domu, ale i celého města, jelikož Spolkový dům je pevně spjatý s historií Humpolce. V domě by se mohly opět konat plesy, taneční kurzy a další kulturní a společenské akce.
„Jsem moc ráda, že jsme odhlasovali odkoupení tohoto domu. Cítím to i jako takový závazek vůči předkům, kteří ho vybudovali,“ doplňuje místostarostka města Alena Kukrechtová s tím, že odkup je jedinou možností, jak město může mít plnou kontrolou nad jeho dalším využíváním.

Spolkový dům je aktuálně v dobrém technickém stavu a nepotřebuje žádnou zásadní rekonstrukci. Brzy by se v něm tak mohly opět konat plesy, taneční kurzy a další kulturní a společenské akce. „Umím si představit, že bychom tam ve spolupráci s místními základními a středními školami pořádali i společenskou výchovu pro naše děti, kde by se učily třeba stolování, základy etikety a podobně,“ nastiňuje Alena Kukrechtová.

Spolkový dům byl postaven v roce 1899 humpoleckými spolky. Ostatně díky nim získal svůj název. Dlouhá léta fungoval jako prostor, kde se odehrávaly společenské kulturní akce. Ve druhé polovině 20. století sloužil mimo jiné jako kino. V osmdesátých letech přestal byl využívám a začal postupně chátrat. Koncem osmdesátých let mu dokonce hrozila demolice.

K té však naštěstí nedošlo, protože ho začátkem devadesátých let od města koupili manželé Vaňkovi, kteří ho zrekonstruovali a díky kterým začal opět sloužit k účelům, ke kterým byl primárně určen. „Koncem minulého roku nás Vaňkovi oslovili, že už ho nechtějí provozovat a že uvažují o jeho prodeji,“ vzpomíná Karel Kratochvíl.

Vedení města proto nechalo zpracovat znalecký posudek a začala vyjednávání o ceně. „Tu soudní znalec stanovil na zhruba osmadvacet a půl milionu korun. Po jednání s Vaňkovými jsme se nakonec domluvili na ceně osmadvacet milionů sto tisíc korun,“ přibližuje starosta. „Můžeme navíc využít nabídku Vaňkových a rozdělit tuto částku do dvou splátek. Polovinu zaplatíme letos a druhou v příštím roce,“ dodává.

Ačkoli zástupci města s tímto výdajem při schvalování rozpočtu pro tento rok nepočítali, není potřeba si na něj brát úvěr. Díky dobrému hospodaření a daňovým i ostatním příjmům je město schopno odkup zafinancovat z letošního rozpočtu.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem spolu s odhalením sochy Viléma z Pernštejna
Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem se bude konat ve čtvrtek 30. června od 14 hodin. Program zahájí komentovaná prohlídka parku a v 15 hodin bude následovat odhalení sochy Viléma z Pernštejna. Vše doplní loutkové divadlo pro děti, vystoupení šermířů a ukázková jízda na pumptracku.
V Bystřickém parku miniatur na rozloze 1,4 hektaru si mohou návštěvníci prohlédnou patnáct modelů hradů a dva kláštery, které stojí v Povodí řeky Svratky. Pomyslným začátkem je klášter Porta Coeli a posledním hradem je hrad Skály.

Modely středověkých památek ve volné krajině přibližují dobu jejich rozkvětu ve 14. a 15. století. Jejich současnou podobu si pak návštěvnici mohou prohlédnout na fotografii na doprovodné tabulce nebo při výletech v okolí. Repliky začal tvořit před třemi lety modelář Zdeněk Brachtl. Zaujal ho pozemek, který připomíná řeku Svratku u Jimramova na Žďársku. Jednotlivé terénní vlny se dají využít jako kontrastní návrší pro stavby hradů, některé jsou až deset metrů dlouhé. Modely v měřítku 1:50 zpevňuje autor železem.

Park je protkaný cestami, kolem kterých jsou vysázené ovocné stromy starých odrůd. Nechybí ani lavičky, ze kterých je vidět celý park jako na dlani.

Klášter Porta Coeli- Klášter PORTA COELI byl postaven na počátku13. století. Nachází se v malebné obci Předklášteří. Náš model představuje podobu kláštera z 2. poloviny 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Čepička - Hrad Čepička se nachází nedaleko Předklášteří u Tišnova a kdysi stál na vrcholu stejnojmenného kopce. Čepička byl pravděpodobně strážní objekt na obchodní stezce, opevnění hradu však nebylo dostavěno. V roce 1428 vypálili a pobořili husité nedaleký klášter Porta coeli a jednou z variant je, že jeptišky z kláštera tu budovaly opevnění jako úkryt před husitskými vojsky. Náš model představuje podobu hradu ze začátku 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Dolní Loučky - Loučky jsou zbytky hradu ležící nad obcí Dolní Loučky. Hrad založili v druhé polovině 13. století páni z Deblína. Hrad získal před rokem 1353 Hroch z Kunštátu a Louček, čímž přešel na boleradickou větev kunštátského rodu a zůstal jejím majetkem až do zániku hradu před rokem 1497. Náš model představuje podobu hradu z první poloviny 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Černvír - O hradě v Černvíru existuje minimum písemných zpráv. Nálezy keramiky a především architektonický rozbor nejstaršího jádra kostela Nanebevzetí Panny Marie umisťují jeho založení nejpozději na počátek 13. století. Za svůj vznik hrad vděčí rodu, který se po něm psal - v roce 1285 se připomíná Milek z Černvíru (listina kláštera v Doubravníku) a roku 1309 Vítek z Černvíru (listina kláštera v Tišnově). Náš model představuje podobu hradu ze 14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Lomnice - Hrad Lomnice byl postaven ve druhé polovině 13. století pány z Lomnice. Na přelomu 14. a 15. století byl přestavěn hradní palác ve stylu vrcholné gotiky. V letech 1665 - 1945 náležel zámek rodu Serényiů. Ti provedli během 17. století barokní přestavbu – došlo ke snížení věže. V 19. století pak odstranili předbranní. Okolí se změnilo v přírodní park. Náš model představuje podobu hradu z 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Zubštejn - Nejstarší písemná zmínka o Zubštejně se zachovala až z roku 1344. Přesto vzniká nejspíše již na začátku 13. století, a to v souvislosti s rozvíjející se těžbou stříbrné rudy na protějších svazích řeky Svratky. Na přelomu 13. a 14. století jej získávají Pernštejnové. Po přesunu zájmů Viléma z Pernštejna do Pardubic je hrad opuštěn a postupně zaniká. Náš model představuje podobu hradu z 14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Pernštejn - Gotický hrad, později renesančně přestavěn. Hrad Pernštejn byl postaven zřejmě ve 13. stol., snad Štěpánem z Medlova. Poprvé je zmiňován r. 1285. V 15. a 1. pol. 16. století byl opevněn a renesančně rozšířen (Vilém II. z Pernštejna). Roku 1596 hrad koupil Pavel Katharýn z Katharu a poté několikrát změnil majitele. Náš model představuje podobu hradu z 13. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Dalečín - Vznik hradu v Dalečíně je spojován s vlastnictvím zdejšího statku Tasovci v první polovině 14. století. V průběhu 15. století po připojení Dalečínska k Pernštejnu, je hrad ponechán osudu. V roce 1588 je dalečínský statek obnoven. Je zbudováno předhradí při panském dvoře. Náš model představuje podobu hradu z 15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Osiky - Pozůstatky velkého hradu se dochovaly na výběžku vysoké terasy nad údolím potoka Besénku jižně od vesnice. Podle archeologických nálezů vzniká již před polovinou 13. století, snad v souvislosti se založením kláštera Porta Coeli u Tišnova. Zřejmě nedlouho po své výstavbě byl hrad opuštěn. Náš model představuje podobu hradu z 13. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Aueršperk - Aueršperk vystavěl pravděpodobně rod Pernštejnů. Archeologickými nálezy je jeho vznik datován do 2. poloviny 13. století. Byl opuštěn snad ještě před husitskými válkami. Původně se asi jmenoval Bystřice, stejně jako říčka, nad kterou stojí a blízké město Bystřice nad Pernštejnem. Náš model představuje hrad v druhé polovině 14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Pyšolec - Raně gotický hrad zde stojí od 13. století. O dvě století později, během česko-uherských válek byl hrad rozbořen. Náš model představuje hrad v druhé polovině14. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Kunštát - Jeden z nejstarších moravských hradů, postupně přestavěný na renesanční a barokní zámek. Do roku 1520 rodové sídlo pánů z Kunštátu, kde v mládí pobýval i český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad. Náš model představuje hrad v polovině15. století a je v měřítku 1:50.

Hrad Louka - Hrad Louka se ponejprv uvádí v roce 1360, kdy byl součástí majetků pánů z Lomnice. V roce 1496 panství kupuje Vilém z Pernštejna a připojuje je ke svým rozrůstajícím se majetkům. Hrad tím ztrácí na významu a mění se ve zříceniny. Náš model představuje podobu hradu z 15. století a je v měřítku 1:50.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Sbírka skla, porcelánu a keramiky na zámku ve Velkém Meziříčí
Rozsáhlý soubor keramických, porcelánových a skleněných sbírkových předmětů na zámku ve Velkém Meziříčí zachycuje jak vybavení domácnosti městské, tak samozřejmě i venkovské. Jak se jednotlivé typy domácností lišily ve svém vybavení, si mohou návštěvníci prohlédnout ve stálé expozici Ve znamení sedmi per. Zastoupena je v muzejních sbírkách i produkce místních řemeslníků, jako byla například hrnčířská rodina Plachetských.
V měšťanské domácnosti, která je součástí regionální expozice, si návštěvníci mohou prohlédnout například soubor čajového servisu pocházejícího z významné vranovské továrny na kameninu. Ve sbírkách máme také další výrobky z proslulé míšeňské či slavkovské produkce.

Míšeňskou porcelánku reprezentuje například sousoší galantní scény, která zobrazuje mladou dvojici v milostném dialogu. Ačkoli míšeňská manufaktura byla známá právě vynikajícími porcelánovými figurkami, záběr jejich výrobků byl velmi široký. A tak ve sbírkách nechybí třeba čajová konvice, kterou do muzea v roce 1947 daroval řídící učitel František Štěpánek. Štěpánek muzeu věnoval také šálky z porcelánky v Dalovicích nebo v Březové.

Život se ale samozřejmě neodehrával pouze v měšťanských domech a salonech, a tak nesmíme zapomínat ani na běžnou domácnost. V expozicích jsou k vidění formy na bábovku, džbánky a talíře s lidovými motivy, lívanečník či kropenka. V depozitáři pak nalezneme formy na pečivo nejrůznějších tvarů. Forma na vánočku a bábovku určitě nikoho nepřekvapí, ale ve sbírkách máme i tvar srdce či písmena S. Dochovány jsou také hrnčířské formy ve tvaru tykve, ozubeného srdce či s motivem raka z dílny Antonína Plachetského, které byly používány k výrobě samotných forem na pečení. Z lidové keramiky pak nechybí ani produkce bítešského hrnčíře Františka Zavřela.

Ke kuriozitám v našem depozitáři patří nakousnutá keramická mandarinka, která rozhodně není pozůstatkem svačiny kurátora, ale plnohodnotným sbírkovým předmětem.

V muzeu jsou samozřejmě uloženy také předměty reprezentující místní podniky. Vzhledem k tomu, že ve městě po staletí fungoval pivovar, nechybějí ve sbírkách ani pivní lahve z dob panského pivovaru s erbem Lobkoviců a Harrachů. Z pozdější doby, kdy pivovar provozoval Ladislav Heide, jsou v depozitáři uloženy i lahve od limonády. V souvislosti s regionální produkcí jsou součástí sbírkového fondu také lahvičky od známé francovky Alpy.

Poháry z harrachovských skláren
Součástí muzejních sbírek jsou i skleněné poháry z období biedermeieru z harrachovských skláren, které byly věhlasné svým nápojovým a dekoračním sklem. V první polovině 19. století pak produkovaly sklo barevné, a to díky přidání různých chemických prvků. Použitím chromu vzniklo sklo žlutozelené, kobalt se postaral o barvu modrou a selen barvil sklo dorůžova. Další variantou pak bylo barevně vrstvené sklo, kdy se předmět z čirého skla namočil do roztaveného skla jiné barvy, tato tenká vrstva se probrušovala, čímž se odkryla část čirého skla. Na závěr pak bylo možné hotové poháry zdobit zlacením.

Foto: nakousnutá keramická mandarinka
Lucie PAVELCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024