Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 27.6 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Kurs první pomoci by měli lidé navštěvovat povinně, říká jedna z jeho absolventek
Vůbec se resuscitace nebojte, není to nic složitého. Všechno, co k ní potřebujete, jsou vaše ruce. Musíte umět zavolat záchranku, uvolnit dýchací cesty, zastavit případné krvácení a začít s masáží srdeční,“ zahájila kurz první pomoci v nemocnici v Novém Městě na Moravě vedoucí lékařka Urgentního příjmu Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Karolína Brodinová.
A vzápětí dodala: „Ovšem na prvním místě je vždy vaše bezpečnost. Nikdy nemůžete nikoho zachraňovat tam, kde byste sami mohli přijít o život. Jste povinni první pomoc poskytnout, ale vaše bezpečnost je nejdůležitější.“

Sedmnáct žen v zasedací místnosti pod heliportem bedlivě sledovalo její výklad. Možnost stát se absolventkou kurzu první pomoci účastnice vítaly. „Dlouho jsem plánovala účast na kurzu první pomoci. Nakonec se mi naskytla možnost absolvovat jej na půdě nemocnice v mém rodném městě, za což jsem velmi ráda. Kurz mi rozšířil vědomosti. A taky vyvrátil mnoho mýtů, které jsou spojené se záchranou života či prevencí úrazu,“ konstatovala jedna z účastnic kurzu Zuzana Svatoš Sekorová, která v současné době žije v Praze.

Po teorii přišla na řadu i část praktická, kterou si nenechal nikdo ujít. Pod dohledem lektorky si přítomné ženy na modelu vyzkoušely, zda by dokázaly udržet člověka při životě prostřednictvím nepřímé masáže srdeční. „Jsem ráda, že jsem si mohla resuscitaci vyzkoušet, a to jak na figuríně dospělého, tak i dítěte. Jsem matkou dvou a půlleté dcerky a uvědomuji si rizika, která na děti číhají takřka na každém kroku. Sama žiji velice aktivním životem – turistika, jachting, bruslení, plavání…. A často taky využívám ne vždy bezpečnou dálnici D1 k přesunu za svou rodinou. To vše mě utvrdilo, že je nutné kurz první pomoci absolvovat. A myslím si, že každý z nás by ho měl absolvovat povinně. Už teď se těším na jeho pokračování či opakování,“ poznamenala Zuzana Svatoš Sekorová.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Santiniho šifra seznámí účastníky s šesti místy na Vysočině spojená s architektem Janem Blažejem Santinim Aichlem
S dílem architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla na Vysočině se nyní mohou zájemci seznámit prostřednictvím putování Santiniho šifra. Tištěný plánek si mohou zakoupit v turistických informačních centrech v Bystřici nad Pernštejnem, Novém Městě na Moravě, Nedvědici, Žďáře nad Sázavou, zámku Žďár, Sněžném, Šiklandu a v pokladně poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.
Hra Santiniho šifra seznamuje návštěvníky se šesti místy v regionu, která jsou s význačným architektem spojena. Kromě nejznámějšího z nich, kterým je poutní kostel na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, památka UNESCO, jde o kostel svatého Václava ve Zvoli, barokně přestavěný kostel v Bobrové, jenž poutá pozornost opačnou orientací kostelní věže, než je obvyklé, či kostel v Obyčtově s půdorysem želvy. V Ostrově nad Oslavou je zájezdní hostinec ve tvaru písmene W - představuje iniciály opata Václava Vejmluvy a klášter cisterciaček přestavěný na zámek a areál poutního místa Svatá Anna čeká luštitele šifry v Pohledu na Havlíčskobrodsku.

Hra cílí na malé i velké a operuje se symboly, tvary, písmeny, čísly či šiframi ukrývajícími se v šesti zmíněných stavbách. „Fasády kostelů, kamenné sochy nebo lesní zátiší pomohou k vyluštění 27 úkolů a na jejich konci se skrývá vzkaz Santiniho šifry,“ přiblížil autor nápadu, kterým je žďárský učitel Jiří Dokulil.

„Trasa šifry umožňuje pohyb na kole, pěšky, veřejnou dopravou nebo autem. Zúčastnit se může jednotlivec i skupina. Úspěšní luštitelé vymění řešení šifry s průvodcem v kostele na Zelené hoře, případně v informačním centru ve žďárském zámku za drobnou odměnu,“ doplnil ředitel Koruny Vysočiny David Štěpánek.

Foto: Poutní kostel Navštívení Panny Marie, který nechal v Obyčtově vybudovat žďárský opat Václav Vejmluva, autorem projektu byl Jan Santini. Složitý symbolický význam, který je od počátku stavbě přikládán, lze minimalisticky vyložit na půdorysu ve tvaru želvy, jako symbolu stálosti ve víře.


- red -Zpět nahoru na obsah...

Unikátní světový rekord na unikátním adrenalinovém českém vynálezu
Trochu mne zamrazilo, když Tomáš Valenta, sportovec z Jilemnice, přelezl zábradlí a jakoby se nemetlo nastoupil na slackline, která byla natažena ve výšce cca 40 metrů nad hladinou Vltavy a spojovala terasu před zámeckými zahradami s věží zámku v Českém Krumlově. Na akci Highline festival se do Krumlova sjelo na 40 slacklinerů, kteří po čtyři dny předváděli návštěvníkům nejznámějšího turistického centra a středověké perly Jižních Čech své umění na dvanácti lajnách natažených nejen nad řekou, ale také např. nad dlažbou náměstí Svornosti. Tomáš Valenta nad nimi vynikal uměním, které provozuje jen několik málo jedinců (nejlepších slacklinerů) na světě. K tomu, aby ho mohli provozovat, potřebují totiž Tomášův vynález a patent, kterému říká slackboard.
Je to zařízení, díky kterému se jezdec na lajně může řítit až 40 km rychlostí. Tentokráte ale nešlo o rychlost. Šlo o maximální ujetou vzdálenost. Tomáš přelezl zábradlí, pozdravil se s kolegyní, která „pobíhala“ na vedlejší lajně a vyrazil na místo startu vzdálené asi 12 metrů od místa ukotvení jeho slackline. Pohodlně se usadil na 2,5 cm širokém a cca 3 mm silném popruhu a začal se připravovat. Odjistil za pasem přichycený slackboard a v průběhu několika desítek sekund ho připevnil k popruhu. Zamával divákům, sérií několika pro laika nepochopitelných pohybů se postavil na svůj adrenalinový vozík, roztáhl ruce a odjistil brzdu, na které do té doby jednou nohou stál… Slackboard se svým vynálezcem a konstruktérem vyrazil po lajně vpřed. Tomáš nabíral rychlost a lajna pod ním doslova hrála jako struna, kterou rozeznívala kolečka jeho unikátního vynálezu. Když vozík ztratil v „protikopci“ rychlost, zašlápl rekordman brzdu, přisedl a označil místo, kam dojel. Z řeky se ozvalo vodácké ahóóój, z břehů a mostů potlesk přihlížejících, kteří se právě stali svědky světového rekordu, při kterém rekordman ani jednou nespadl z lajny do jistícího úvazu. Jediné, co spadlo, byl kámen z mého srdce. Po skončení akce jsme společně (já bezpečně na zemi a Tomáš opět na lajně) změřili ujetou vzdálenost a tady je zápis, který bude ozdobou České knihy rekordů…

Nejdelší jízda na slackboardu. Tomáš Valenta z Jilemnice dokázal na světově unikátním vozítku vlastní konstrukce překonat vzdálenost 163 m v čase cca 24 vteřin. Slackline široká 2,5 cm a dlouhá 235 m byla natažena v městské zástavbě, v areálu českokrumlovského zámku. Rekordu na Urban Highline bylo dosaženo v neděli 26. června 2022 v rámci programu akce Český Krumlov Highline festival.

Více informací na na www.dobryden.cz
Luboš RAFAJZpět nahoru na obsah...

Příspěvek na bydlení bude od 1. července kompletně online
Zjednodušení příspěvku na bydlení přinese úlevu jak těm, kteří podávají žádosti na Úřadu práce, tak novým žadatelům, kteří budou chtít kompletní žádost odbavit na počítači nebo v mobilu. Poslanecká sněmovna schválila tři klíčové návrhy MPSV, které jsou součástí novely zákona o státní sociální podpoře. Kromě zjednodušení administrace příspěvku na bydlení jde o rozšíření výčtu možných situací, kdy lze žádat o mimořádnou okamžitou pomoc a také flexibilnější čerpání rodičovského příspěvku. V době, kdy domácnosti čelí prudkému zvyšování cen za energie, se tato opatření řadí k prioritám současné vlády. Novelu musí ještě podepsat prezident.
Příspěvek na bydlení

„MPSV digitalizuje a velmi brzy bude možné o dávky žádat online. Od 1. 7. o příspěvek na bydlení, od 1. 8. o rodičovský příspěvek a od 1. 9. o přídavek na dítě. Zbytečná administrativa by neměla lidi odrazovat. Nabízíme řešení všem, kteří potřebují pomoc. Slíbil jsem důkladnou revizi systému a nyní přicházíme s konkrétním řešením. Jeho součástí je zjednodušení celého procesu a plná digitalizace, tedy podávání žádostí bez nutnosti navštívit pobočku Úřadu práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Žádost o příspěvek se zjednoduší hned v několika ohledech. Předně nebude nutné žádat o něj každoročně, bude poskytován na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností se nebudou dokládat čtvrtletně, ale pouze pololetně, nově také nebude nutné rozepisovat na jednotlivé položky, ani předkládat pravidelné zúčtování zálohově placených služeb. Doklady bude možné nahrát elektronicky. Údaje, které stát může získat nebo ověřit sám, nebude muset klient dokládat. „Plně digitální a zjednodušenou žádost o příspěvek představíme příští týden a chystáme také informační kampaň, aby lidé věděli, co k vyplnění potřebují a jak přesně mají vyplnit žádost,“ dodal ministr Jurečka.

Mimořádná okamžitá pomoc – větší individualizace potřeb

Přestože MOP je jednorázová dávka, lze ji poskytnout vícekrát v jednom kalendářním roce. Ke změnám, které úprava přináší, patří například rozšíření výčtu možných situací, ve kterých lze o dávku zažádat. „V současné době, kdy jsme čelili pandemii, energetické krizi, vysoké inflaci a uprchlické krizi, je nutné tuto formu pomoci revidovat. Narůstá okruh lidí a domácností, které jsou přímo ohroženy například ztrátou bydlení nebo sociálním vyloučením,“ uvedl Jurečka.

Úřady práce budou moci více přihlížet k náhlým individuálním potřebám žadatele. Mění se i pravidla pro posuzování příjmu tak, aby pomoc zohledňovala v co největší míře skutečnou situaci žadatele a jeho majetkové poměry. Zjednoduší se i správní řízení, aby pomoc byla co nejrychlejší.

Rodičovský příspěvek – větší flexibilita

Nová úprava vychází vstříc především nízkopříjmovým rodičům. Zvyšuje možnost volby při čerpání dávky tak, aby co nejlépe vyhovovala potřebám dané rodiny. Další změnou je možnost čerpání měsíčního příspěvku až do výše 13 000 korun, namísto dosavadních 10 tisíc.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: v jihlavské ubytovně se napadli dva opilí muži; opilí řidiči
Dva opilí muži se v ubytovně v Jihlavě v sobotu 25. června po jedenácté hodině večer nejdříve slovně napadli a vzápětí i fyzicky. Zranění jednoho z nich si vyžádalo lékařské ošetření, třicetiletý muž byl převezen do jihlavské nemocnice. Policisté mu při dechové zkoušce naměřili hodnotu 4,17 promile alkoholu. Druhý muž měl 2,46 promile alkoholu v dechu, policisté ho odvezli na záchytku k vystřízlivění. Jedná se o devětapadesátiletého muže, který byl v minulosti již soudně trestán. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to ublížení na zdraví a výtržnictví a případ prověřují. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Řidič jel rychle a byl opilý
V neděli 26. června kontrolovali policisté v Telči na Jihlavsku dodržování nejvyšší povolené rychlosti jízdy v obci. "Po deváté hodině dopoledne naměřili u řidiče vozidla Fiat, který jel po ulici Dačická, rychlost 63 kilometrů za hodinu. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Zjistili, že řidičem je jednasedmdesátiletý muž. Při dechové zkoušce u řidiče naměřili hodnotu 1,23 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. Dále se dopustil přestupku na úseku dopravy.

Řidič jel na červenou a byl pod vlivem alkoholu
V neděli 26. června kontrolovali policisté v Jihlavě po čtvrté hodině odpoledne řidiče vozu Mitsubishi. "Muž jel po ulici Hradební a na křižovatce nezastavil na signál červené barvy, dopustil se tak závažného přestupku na úseku dopravy. Policisté automobil zastavili. U osmapadesátiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,16 promile alkoholu. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 25. června odhalili policisté v Brtnici na Jihlavsku řidiče auta Ford, který usedl za volant s více než jedním a půl promile alkoholu. Muž jel s automobilem po ulici Za Hospodou a po osmé hodině ráno ho zastavila policejní hlídka. "U pětačtyřicetiletého řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,52 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Opilý řidič přišel o řidičský průkaz a v další jízdě již nesměl pokračovat", uvedla Jana Kroutilová. Policejní inspektor mu následně sdělil podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidič je podezřelý z přestupků
V neděli 26. června zastavili policisté po deváté hodině večer v Třebíči vozidlo Audi, jehož řidič jel ve směru od ulice Znojemská k ulici Spojovací. "Při kontrole zjistili, že řidičem je šestatřicetiletý muž, který má blokaci řidičského oprávnění. Řidič se odmítl podrobit testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou. Dále muž převážel několik gramů marihuany, drogu vydal a policisté ji zajistili. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Policisté muže odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Další jízdu mu zakázali", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků, případ policisté šetří a zjišťují okolnosti protiprávního jednání.

Motocyklista byl pod vlivem alkoholu
V neděli 26. června zastavili policisté před polednem na silnici v obci Jackov na Třebíčsku motocyklistu a provedli kontrolu. Pětatřicetiletý muž jel na motocyklu Peugeot Elyseo ve směru od Moravských Budějovic. Při dechové zkoušce muži naměřili hodnotu 0,72 promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízda. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy.

Řidič měl přes dvě promile alkoholu
S více než dvěma promile alkoholu řídil vozidlo jednačtyřicetiletý muž. V neděli 26. června jel před půlnocí s automobilem BMW po silnici v obci Rouchovany na Třebíčsku. Vozidlo policisté zastavili a u zjevně opilého muže provedli dechovou zkoušku. Řidiči naměřili hodnotu 2,45 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Další jízdu policisté řidiči zakázali a na místě muž přišel o řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V sobotu 25. června jel řidič vozidla Ford před druhou hodinou ráno po silnici ve směru od obce Trnava na Třebíčsku. "Při průjezdu zatáčkou ve stoupání vyjel mimo komunikaci do silničního příkopu. Přivolaní policisté provedli u osmnáctiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,65 promile alkoholu. Dále policisté zjistili, že mladík není držitelem řidičského oprávnění. Vozidlo navíc nemělo platnou technickou prohlídku", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Místo havárie policisté ohledali a zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Mladý muž je podezřelý také ze spáchání přestupků na úseku dopravy. Případ policisté prověřují.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté zastavili v neděli 26. června kolem půl třetí ráno v ulici Brodská ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku osobní auto Volvo. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že jednadvacetiletý muž, za volant usedl i přes to, že má od října loňského roku vyslovený roční zákaz řízení motorových vozidel. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Policisté odhalili v neděli 26. června řidiče, který za volant usedl v době vysloveného zákazu. Vozidlo Škoda kontrolovala policejní hlídka krátce po jedné hodině ráno u obce Bojiště na Havlíčkobrodsku. Zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel má muž vyslovený od září roku 2021, a to na dobu jednoho roku. Policisté muži další jízdu zakázali a také v tomto případě zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Řidič nadýchal přes jedno promile
V sobotu 25. června krátce po osmé hodině ráno kontrolovali policisté v ulici Jetřichovská v Pacově na Pelhřimovsku osobní auto BMW. "Padesátiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,05 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla Stanislava Rázlová. Vše zadokumentoval a případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté zastavili v sobotu 25. června kolem půl páté odpoledne v ulici Podhradí v Žirovnici na Pelhřimovsku osobní auto Seat, jehož řidičem byl devatenáctiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Územní odbor Žďár nad Sázavou

Za volant muž usedl v době zákazu

Velkomeziříčští policisté zastavili v pátek 24. června před třetí hodinou odpoledne v katastru obce Stránecká Zhoř osobní automobil Ford, jehož řidičem byl šestadvacetiletý muž. Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má od poloviny loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to na dobu čtrnácti měsíců. V další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují před silnými bouřkami na Vysočině
Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, které by měly řádit od pondělí 27. června od šestnácti hodin do úterý 28. června do šesti hodin ráno na celé Vysočině kromě Žďáru nad Sázavou. Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 30 mm, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami. Na menších tocích může ojediněle dojít k překročení 1. SPA.
Doporučení ke zmírnění následků bouřek: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Předběžně také meteorologové ve výhledu varují před výskytem silných a velmi silných bouřek na Vysočině v úterý 28. června od 17 hodin do čtvrtka 30 června do šesté hodiny ráno.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Toto je předběžné varování, meteorologové doporučují sledovat upřesňované předpovědi počasí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Prázdniny začínají v Zoo Jihlava, třeba s jedničkou na vysvědčení za korunu či oslava 65. narozenin zahrady
Přijďte o prvním prázdninovém víkendu do jihlavské zoo. Děti i dospělí se mohou těšit na bohatý program spojený s hrami a soutěžemi, který bude zaměřen na letošní polokulaté výročí 65 let od založení zoo.
První velké lákadlo pro návštěvu jihlavské zoo je určitě již tradiční akce „Za vysvědčení do Zoo Jihlava“. Všichni žáci a studenti, kteří od čtvrtka 30. června do neděle 3. července 2022 předloží na pokladnách zoo aktuální vysvědčení alespoň s jednou jedničkou, budou mít vstup do zoo za symbolickou 1,- Kč. U vysvědčení stačí i jeho kopie, fotka v mobilu, nebo kladné slovní hodnocení.

V sobotu 2. července od 10 do 16 hodin zveme návštěvníky na oslavu začátku letních prázdnin do jihlavské zoo. A protože v letošním roce slavíme jako zoo 65. narozeniny, začínáme prázdniny zahájením výstavy „Tak šel čas…“. Ta bude spojena i se soutěží o dárkové poukazy do Šiklova mlýna a do Muzea autíček v Přísece. Výstava, která je spojená také s druhou soutěží o rodinnou prohlídku zoo a kde budou soutěžní lístky k dostání na pokladnách, potrvá od 2. července do 31. srpna. Během hravého programu „Tonda obal na cestách“ se děti dozví a naučí mnoho nového o třídění odpadů. Ve spolupráci se společností Elektrowin máme nachystanou akci „S vysloužilci do zoo“. Prvních 100 návštěvníků, kteří při ní odevzdají nepotřebný drobný elektrospotřebič u stánku na hlavním parkovišti, získá volnou dětskou vstupenku do zoo pro tento den.

Od 1. července do 31. srpna začnou pravidelně také oblíbená prázdninová komentovaná krmení a ukázky zvířat v následujících časech: 10:00 surikaty, 10:30 žirafy, 11:00 letové ukázky dravců a sov, 12:00 lamy, 12:30 tuleni, 13:00 babirusy, 13:30 medvědi, 14:00 lemuři, 14:30 tapíři a 15:00 letové ukázky dravců a sov. Komentovaná krmení vybraných zvířat jsou každý prázdninový den za hezkého počasí. Letové ukázky dravců a sov jsou každý den za hezkého počasí mimo středy.

Kdo by chtěl zažít neobyčejnou prohlídku večerní Zoo Jihlava, má možnost! Stále jsou ještě volná místa na letní večerní prohlídky po zoo s průvodcem pro rodiny s dětmi. Ty budou letos zaměřené na 65 letou historii zoo. Prohlídky jsou v termínech 1. července a 27. srpna 2022 v časech 18:30, 19:00 a 19:30 a jejich délka je cca 120 minut. Vstupenky na akci je nutné koupit předem prostřednictvím e-shopu Zoo Jihlava. Cena je 300Kč za dospělého a 200 Kč za dítě od tří do patnácti let.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Sedmé narozeniny táborské zoo budou ve znamení její záchrany
Vrátit se o sedm let zpátky a pomoci zachránit táborskou zoologickou zahradu budou moci v sobotu 2. července její dětští návštěvníci. Ošetřovatelé pro ně připravili velkou zábavnou hru „Zachraň zoo“, která připomene skutečný příběh záchrany táborské zoo. Součástí oslav sedmých narozenin ZOO Tábor bude bohatý program plný soutěží a her. Chybět nebude ani hudební vystoupení či křest jaka domácího. Na podiu se také představí speciální zvířecí hosté.
„Je neuvěřitelné, kam se zoologická zahrada za těch sedm let dostala. Zvířata našla důstojný domov a zoo se stala vyhledávaným cílem rodinných výletů. Velmi rychle se dostala do čela nejnavštěvovanějších turistických míst v celém regionu. Velký dík za to patří našim návštěvníkům a příznivcům, kteří nám pomohli překonat i zatím nejhorší období během koronavirové pandemie, kdy jsme byli stejně jako ostatní zoo po dlouhé měsíce nuceně uzavření. Každý návštěvník a podporovatel nám pomáhá chránit ohrožené druhy zvířat,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Jako poděkování připravila zoologická zahrada speciální narozeninový den plný zábavných her a soutěží. „Děti si mohou zábavnou formou vyzkoušet symbolické krmení zvířat, při velké zoohře budou zase zvířata zachraňovat. Nejšťastnější vylosované zachránce čekají zajímavé ceny. Chybět nebudou ani oblíbená komentovaná krmení či výtvarné dílny,“ přibližuje narozeninový program mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Podrobný program včetně časového harmonogramu naleznou zájemci na webových stránkách zoo www.zootabor.eu
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Divadelní prohlídky Svatební zvony pánů zlaté růže zavedou návštěvníky hradu Roštejna do poloviny 14. století
Nové divadelní prohlídky s titulem Svatební zvony pánů zlaté růže s divadelním souborem Karla Čapka Třešť na Roštejně u Telče zavedou o víkendu 2. - 3. července návštěvníky do poloviny 14. století, tedy do časů, kdy byl hrad založen rodem pánů z Hradce.
Vystrojit veselku není nic jednoduchého. O to víc, když se má ženit jeden z urozených hradeckých pánů. Přípravy jsou tedy v plném proudu – taneční mistři vtloukají svým svěřencům do hlav módní tance, stolníci chystají svatební tabuli, služebné připravují novomanželské lože, kuchařky vaří, pečou a smaží svatební pokrmy a urození pánové mají plnou hlavu starostí se svatební smlouvou – prostě všichni mají plno práce a neví, kde jim hlava stojí… A každou chvíli má přijet nevěsta! Jenže místo ní se najednou objeví nějací hosté, kteří o sobě navíc tvrdí, že jsou z budoucnosti… Jak na ro rodina hradeckých pánů zareaguje, co vlastně obnášela a jak vypadala svatba ve středověku a zda se nakonec přece jen objeví očekávaná nevěsta… To zjistíte při návštěvě divadelních prohlídek „Svatební zvony zlaté růže“ v podání DS Karla Čapka z Třeště.

Vstupné je 250,- Kč pro dospělé, 150,- Kč pro děti (6-15 let) a pro seniory nad 65 let. Rezervace vstupenek je možná na telefonním čísle +420 733 161 817, které je dostupné od úterý do neděle od 10:00 do 17:00. Akce se odehrává v interiérech trasy A, po dobu jejího konání nejsou v nabídce klasické prohlídky tohoto okruhu.
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

(NE)BEZPEČNÉ LÉTO: Nejrizikovější období v roce začíná
Máme před sebou jedno z nejrizikovějších období v roce, letní prázdniny, které naplno startují už tento týden. Statistika mluví jasně - v červenci a v srpnu již tradičně evidujeme o několik stovek výjezdů více, než během ostatních měsíců v roce. Krajští záchranáři proto vzkazují: dávejte na sebe pozor, zklidněte provoz a užijete si letní dny ve zdraví.
V průměru více jak osm tisíc výjezdů uskuteční každoročně Zdravotnická záchranná služba Kraje
Vysočina během dvouměsíčních letních prázdnin. Nejčastějším důvodem zásahu bývají nejrůznější
somatické obtíže, jejichž riziko vzniku v horkých dnech logicky stoupá. Naši záchranáři se tak v létě ve vysoké míře setkávají s diagnózami jako kolaps, dušnost, vysoký krevní tlak či bolest na hrudi. Nemalou část výjezdů však tvoří i úrazy, ke kterým nejčastěji dochází v souvislosti s volnočasovými aktivitami. Jedná se o zranění způsobena pádem z kola či koloběžky, při turistice nebo při pobytu u vody. Pojďme to společně změnit a snížit riziko nešťastných událostí na minimum!

Bezpečné léto u vody
Při koupání a trávení času u vody bychom měli dodržovat několik základních pravidel. Především
neskákat do neznámých míst, nepřeceňovat své síly a plavecké dovednosti a v neposlední řadě se
vyvarovat konzumaci alkoholu, který riziko úrazu či tonutí mnohonásobně zvyšuje. Tvrzení, že lidem, co umí plavat,se nemůže nic stát, je omyl. Je třeba si uvědomit jeden zásadní fakt, a to ten, že naprostá většina utonulých osob jsou právě plavci. Ohrožení jsou ale i neplavci, převážně ti nejmenší. Zcela zásadní pravidlo tak zní - nikdy, ale opravdu NIKDY nenechávejte malé děti u vody bez dozoru. Každá, byť jen malá chvilka nepozornosti, může vést k tragédii obřích rozměrů. Především majitelé zahradních bazénů a jezírek by se tak vždy měli při odchodu ujistit, že mají bazén dostatečně zabezpečený tak, aby se k němu v jejich nepřítomnosti nemohlo dítě dostat.

Bezpečné léto na kole
I přesto, že zákon o provozu na pozemních komunikacích ukládá povinnost nošení helmy na kolo pouze dětem a mladistvým do 18 let, měla by být tato výbava nedílnou součástí každého cyklisty, bez ohledu na věk. Naprosto vás chápeme. Nejspíš si v ní nepřipadáte ani trochu atraktivně, ale vězte, že v případě nehody je to, zda jste či nejste "IN", zcela nepodstatné. Používání ochranných pomůcek při jízdě na kole, elektrokole, koloběžce či bruslích prokazatelně snižuje riziko vážných úrazů a mnohdy i doživotních následků.

Bezpečné léto v přírodě
Léto je obdobím, kdy vyráží na výlety i ti z nás, co běžně turistice neholdují. Z romantické procházky lesem či přírodou, kde není ani živáčka, se ale může v případě úrazu nebo jiné zdravotní komplikace stát nezáviděníhodná situace. Navést posádku záchranné služby na místo, kde se aktuálně nacházím například se zlomeným kotníkem, nemusí být úplně jednoduché ani pro toho, kdo zná lokalitu kolem sebe, jako své boty. V takových situacích je neocenitelným pomocníkem mobilní aplikace ZÁCHRANKA, kterou lze bezplatně stáhnout do svého chytrého mobilního telefonu. Pokud člověk vytočí tísňovou linku přímo z této aplikace, tak může operátor díky GPS souřadnicím jednoduše a přesně lokalizovat místo události. Pomoc, která je na cestě k vám, tak bude daleko rychlejší, než při zdlouhavém vysvětlování a navádění operátorky, kde se vlastně aktuálně nachazím.

Bezpečné léto v tropických dnech
Že vysoké teploty ohrožují převážně starší osoby? Ano, i ne. Přesto, že jsou právě senioři nejvíce
ohroženou skupinou, mohou vysoké teploty způsobit vážné komplikace i mladším ročníkům a dokonce i dětem. Rádi bychom tedy připomněli již stokrát připomínané. Během tropických dnů je nutné omezit pohyb na přímém slunci na minimum, nosit pokrývku hlavy a dodržovat dostatečný pitný režim. A to i v případě, že žízeň v danou chvíli nemáme. Když se totiž tělo přihlásí o slovo a pocit žízně nastane, pak už je většinou pozdě.

Pojďme udělat maximum pro to, aby bylo letošní léto BEZPEČNÉ
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   11. 8. 2022

• Žena byla obviněna ze dvou trestných činů
• Pouť ke kostelíčku v Novém Městě na Moravě nabídne mši svatou, jarmark i výstavu drobného zvířectva
• Na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici mají miminka nové hřejivé ruce
• Policisté vyšetřují vloupání do bytů v Havlíčkově Brodě. Neznáte osobu z fotografií?

Středa   10. 8. 2022

• Memoriál Fr. Proseckého sen v sobotu na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem přivítá milovníky značky TATRA
• Třebíč opraví zimní stadion; práce začnou příští rok na jaře
• Oslava narozenin vydřího samečka Alfonse v záchranné stanici v Pavlově
• I když měla souprava se dřevem povolenou vyšší hmotnost, stejně ji výrazně překročila
• Prázdniny v Telči vrcholí. O víkendu zazpívá Dan Bárta a zahrají Buty; vstupenky na Melody Makers ještě jsou
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil ve vězení; motorkáře transportoval po nehodě do nemocnice vrtulník
• Obviněný muž skončil ve vazbě

Úterý   9. 8. 2022

• Návštěvníci táborské zoo se vydají na cestu za pokladem
• Strážníci městské policie v Telči obdrží nový alkoholtestr
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje; opilí muži skončili na záchytce
• Nový jihlavský hrníček koupíte s poukázkou na kávu a volným vstupem na Bránu Matky Boží
• Nenapravitelný zloděj skončil ve vazbě
• V obci Bratřice se při požáru víceúčelové budovy zranili tři lidé
• Nemocnice Pelhřimov disponuje nejmodernější a nejrychlejší hybridní gamakamerou SPECT/CT
• Speciální mapu najdou zájemci na oficiálních stránkách města Jihlavy; dozvědí se díky ní o devíti nejzajímavějších místech v historickém centru

Pondělí   8. 8. 2022

• V Uhřínově chystají soutěž v přípravě a vaření kotlíkových gulášů
• Vesnicí Kraje Vysočina 2022 je Třeštice na Jihlavsku
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil vířivou vanu; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Kriminalisté muže obvinili z pokusu vraždy; třiačtyřicetiletý pachatel byl eskortován o víkendu do vazební věznice v Brně
• Odpověď na otevřený dopis Zastupitelstvu města Jihlavy od uskupení Jihlava srdcem spojený s výzvou na vyhlášení referenda o Horácké multifunkční aréně
• Za první polovinu letošního roku Češi sebrali téměř tisíc sto tun přenosných baterií; z recyklovaného materiálu může vzniknout přes 107 tisíc nových saxofonů

Neděle   7. 8. 2022

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; za volantem opilý a bez řidičáku

Sobota   6. 8. 2022

• Kaple Hradu Kámen je „nová“ od základů po střechu
• Festival dračích lodí na Pilské nádrži na téma ASTERIX a OBELIX
• V autokině Jaderné elektrárny Dukovany zazáří české filmové komedie i pohádka
• Naše pekelná cesta v muzejním sklepě v Havlíčkově Brodě

Pátek   5. 8. 2022

• Krytá část bazénu E. Rošického v Jihlavě bude od pondělí otevřena pro veřejnost
• Ample Strike proběhne letos už podeváté, nově bude řízeno ze dvou velitelství
• Policisté hledají svědky nehody v Dolní Krupé, střetlo se tu nákladní auto s osobním
• Policisté žádají veřejnost o spolupráci, znáte muže z fotografie?
• Muž převážel přes 200 gramů pervitinu
• Z policejního deníku: celostátně hledaní muži putovali do vězení; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě a půl promile
• Pelhřimovská nemocnice pořádá Kemp mediků, zájemci se mohou hlásit do 15. srpna
• Celníci zajistili na dálnici D1 migranty; řidiče osobního auta policisté obvinili z trestného činu
• Jihlavané si připomenou oběti justičních vražd

Čtvrtek   4. 8. 2022

• V jedné z nejužších jihlavských ulic je „včelí jukebox“
• Policisté kontrolovali kamiony se dřevem, zjistili sedmačtyřicet přestupků
• Kriminalisté dopadli pachatele série krádeží
• Kriminalisté dopadli distributory drog
• Z policejního deníku: vandal poškrábal lak na autě; krádež nafty; opilá řidička bourala
• SEBEVYJÁDŘENÍ
• Protialkoholní záchytná stanice: červenec lámal rekordy; agresivní klient roztrhal a rozkousal matraci
• Havlíčkobrodská galerie představí díla sklářského výtvarníka Jana Exnara

Středa   3. 8. 2022

• Novoměstská nemocnice omezí od pondělí 8. srpna návštěvy, důležitá je ochrana dýchacích cest
• Festival Prázdniny v Telči už dávno není folkový; o víkendu zahrají J.A.R., Mňága nebo Billy Barman
• Vedení linek MHD v Jihlavě čekají na přelomu roku zásadní změny
• Nosálice Sisi z táborské zoo si ráda dopřává odpočinek ve stínu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z bagrů naftu; opilý řidič boural, nadýchal 3,51 promile
• Silničáři opravují mosty na dálnici D1 u Měšína
• Mladíci přepadli muže, který jim předtím pomohl
• Chotěbořský domov pro seniory SeneCura prozářily chorvatské dny

Úterý   2. 8. 2022

• Ve Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou v sobotu návštěvníkům představí řemesla, památky i přírodu
• Výstava jedné knihy - Veronika Bílková, Ludwig van Beethoven v havlíčkobrodské galerii
• Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem včelařů v Evropě
• Ortopedické oddělení Nemocnice Pelhřimov oslavilo 50 let od založení
• Na silnicích Vysočiny se zvýšil počet tragických nehod; policisté vyjížděli letos za prvních sedm měsíců k 2 773 dopravním nehodám
• Z policejního deníku: opilí muži kradli alkohol; cyklista nadýchal téměř 3,5 promile

Pondělí   1. 8. 2022

• Král táborské zoologické zahrady Simba oslaví 12 narozeniny
• Lidé mohou podpořit rodinu tragicky zesnulého páru ze Žďáru nad Sázavou
• Zdražení energií vede i jihlavský magistrát k výraznějším úsporám
• Pelhřimovská nemocnice dostala od pacientů v hodnocení spokojenosti známku 1,18
• Domov pro seniory ve Velkém Meziříčí má stoletou obyvatelku
• Z policejního deníku: agresivní cizinec zmlátil muže, skončil na záchytce; zloději si chtěli odvézt kamenné koryto
• Záchranáři na Vysočině uskutečnili v červenci více jak čtyři a půl tisíce výjezdů
• Rizika spojená se vzdálenou správou počítače; Dobrý sluha, zlý pán – AnyDesk, TeamViewer - software pro vzdálenou správu počítače

Neděle   31. 7. 2022

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z garáže jízdní kola; hledaný muž skončil za mřížemi; opilý cyklista boural
• Místo pétanque si budou zájemci moci na jihlavském náměstí brzy zahrát beach volejbal
• Dva turecké migranty a nadlimitní množství bulharského alkoholu a cigaret zachytili celníci z Vysočiny na dálnici D1

Pátek   29. 7. 2022

• U obce Kunemil hořel traktor, škoda je půl milionu korun
• Hasiči z Vysočiny pomáhají hasit požár u Pravčické brány
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kolo; řidič pod vlivem drog
• Začíná Parní léto 2022, na trať na Vysočině vyjede Kafemlejnek
• Cizinec měl v krví téměř opět promile; za opakované řízení pod vlivem alkoholu padl vysoký trest

Čtvrtek   28. 7. 2022

• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 80 tisíc
• ČEZ v Dukovanech spustil čtvrtý výrobní blok

Středa   27. 7. 2022

• Policisté zachránili život mladé dívce; krajský policejní ředitel je ocenil za duchapřítomnou a rychlou reakci
• Sběračská sezóna regionálního osiva pro Žďárské vrchy právě vrcholí
• Ze zámeckých oken v Budkově zmizí mříže, fasádě se vrátí původní barvy
• Majestátní klid táborského jeřába přiblíží k nesmrtelnosti
• Ukrajinec v osobním autě převážel migranty, jeden byl ukrytý v zavazadlovém prostoru
• Příčinou vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy, proto by měli mít vždy ochrannou přilbu
• Z policejního deníku: krádež prodlužovacích kabelů; před jedoucí náklaďák náhle spadl strom
• Na Vysočině hrozí bouřky, silný vítr i intenzivní srážky s krupobitím
• Na Vysoké škole polytechnické Jihlava proběhly slavnostní promoce

Úterý   26. 7. 2022

• Cestování autobusem i vlakem na Vysočině bude od příštího roku dražší
• Ve věku devětapadesát let zemřel třebíčský podnikatel Richard Horký
• Uměle napřímený tok řeky Svratky u Herálce bude po úpravách opět meandrovat podmáčenými loukami
• Muzejní kavárna v Jihlavě představí kresby Vladimíra Netoličky
• Z policejního deníku: dva lidé utrpěli po nehodě na silnici I/38 zranění; cizinec byl pod vlivem drog
• Při nehodě dvou aut v Jihlavě - Kosově utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   25. 7. 2022
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz