Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 26.7 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Cestování autobusem i vlakem na Vysočině bude od příštího roku dražší
Veřejná regionální doprava bude od příštího roku o patnáct procent dražší. Kraj tak reaguje na extrémní zdražování vstupů, především pak cen pohonných hmot, elektrické energie, mezd, na inflaci a rostoucí provozní náklady dopravců. Toto opatření bude také nutnou reakcí na avizované změny tarifů Českých drah a podobné kroky, ke kterým přistupuje část ostatních krajů.
"Podle předběžných propočtů vyberou regionální dopravci příští rok po změně cen jízdného a při obdobném množství přepravených cestujících jako letos o přibližně 42 milionů korun více. Náklady na zajištění regionální dopravní obslužnosti však vzrostou o více než 200 milionů korun. Je tedy zřejmé, že cena jízdenky zdaleka nepokrývá celkové náklady na absolvovanou cestu a hlavní část nákladů jde za objednatelem spoje – krajem", informovala krajská mluvčí Eva Neuwirthová.

Veřejnou linkovou dopravu v Kraji Vysočina nyní zajišťuje sedm autobusových dopravců a čtyři železniční společnosti.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve věku devětapadesát let zemřel třebíčský podnikatel Richard Horký
V důsledku dlouhodobých zdravotních potíží zemřel v pondělí 25. července třebíčský podnikatel Richard Horký, ve věku 59 let. Richard Horký se narodil v Zárubicích, podnikal v Třebíči, ale i v zahraničí. Podnikal zejména v energetice, vystavěl teplárny na biomasu, koupil a kompletně opravil zámek v Dukovanech, zachránil bývalou továrnu BOPO, v jejímž areálu vybudoval centrum vědy Alternátor byl dlouholetým předsedou Okresní hospodářské komory.
„Byl opravdu vizionář. Zvlášť v dnešní době musíme ocenit jeho prozíravost při vytápění Třebíče biomasou. Velmi oceňuji jeho zapojení a nápad a realizaci při obnově a proměně Boroviny. Ze zchátralého areálu je krásná čtvrť s domy, byty, firmami, přesto se zachováním baťovského ducha", uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal.

V roce 2016 koupil Richard Horký od Dukovan a opravil místní zámek. Památka sloužila návštěvníkům jako hotel s restaurací, v létě si ji mohli prohlédnout turisté. Podnikatel v rámci rekonstrukce zařídil vytápění z obecní teplárny na dřevní biomasu. Následně byla zrušena zámecká kotelna na uhlí. Zámek v Dukovanech byl využíván hojně, každý rok se tam například pořádaly desítky svateb. Od loňského prosince je zámek uzavřen, loni jej Horký z osobních důvodů nabízel k prodeji obci Dukovany. K tomu už ale nedošlo.

V červenci je to už druhý přední podnikatel, o kterého Třebíčsko přišlo. Začátkem prázdnin zemřel v třiašedesáti letech stavitel, hoteliér a Horkého kamarád Bronislav Vala. Ten koupil a zrekonstruoval zámek ve Valči.

"Bolí mě, že v relativně nízkém věku a v krátké době nás opustili dva byznysmeni, vizionáři a podnikatelští frontmeni Třebíčska. Rodinám vyjadřuji upřímnou soustrast. Pánové, udělali jste toho hodně, pro lidi, pro region. Ať vaše vize žijí dál!", doplnil starosta Třebíče P. Pacal.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Uměle napřímený tok řeky Svratky u Herálce bude po úpravách opět meandrovat podmáčenými loukami
Řeku Svratku v zastavěné části Herálce a jeho okolí na Žďársku čekají ještě letos úpravy koryta. Pod obcí má říční tok, jenž byl kdysi uměle napřímený, opět meandrovat podmáčenými loukami v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.
V souvislosti s tím dojde k rozebrání a opětovnému vybudování a také zvýšení kamenných zídek kolem říčního koryta v obci, a to tak, aby lépe chránily okolí při povodňových průtocích. Zvýšeny budou i lávky. Ochranné zídky vznikly před šesti až sedmi desetiletími a již dosluhují.
Do původního koryta s meandry by se měla vrátit část kdysi napřimovaného toku. Správa CHKO záměr povodí oceňuje a podporuje, protože takový přístup je podle ní spíš výjimečný. „Přínos těchto revitalizací je dneska dobře popsaný,“ řekl ředitel správy Václav Hlaváč. Uvedl, že se zpomalí odtékání vody a zploští případné povodňové průtoky, protože se v loukách bude řeka moci rozlévat. „Určitě to má také veliký přínos z hlediska biodiverzity, niva navrácená do původního stavu je vždycky cenný prvek,“ uvedl.

V obci Herálec nechá povodí nynější kamenné zídky u toku rozebrat a znovu postavit tak, aby lépe chránily okolí při povodňových průtocích v řece. „Mezi těmito zídkami se bude vinout koryto řeky Svratky, které v rámci možností městské trati získá přírodní charakter,“ uvedl Chmelař.

Povodí Moravy coby správce toku na stavební práce s předpokládanou cenou kolem sedmašedesáti milionů korun získá finanční podporu z evropského operačního programu Životní prostředí. Záměrem je zadržení vody v krajině a snížení povodňových průtoků, kdy se v říční nivě bude moci voda rozlévat po loukách. Práce mají být hotovy do konce příštího roku.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Muzejní kavárna v Jihlavě představí kresby Vladimíra Netoličky
Výstava s titulem Barevná linie autora Vladimíra Netoličky bude zahájena v pondělí 1. srpna v muzejní kavárně na Masarykově náměstí v Jihlavě.
"Na autorské výstavě prací Vladimíra Netoličky budou vystaveny kresby přestylizované do těch nejjednodušších a přitom líbivých linií a tvarů. I když se to zdá jednoduché a snadné, opak je pravdou. Stvořit a na papír zachytit myšlenku vytvářející strom, lidskou postavu, zvíře či architekturu není až tak jednoduché", informovala mluvčí Muzea Vysočiny v Jihlavě Dana Oberreiterová.

Výstava v Kavárně Muzeum potrvá do neděle 11. září 2022.

Vladimír Netolička se narodil v roce 1952 v Třebíči. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u profesora Evžena Weidlicha (mezi lety 1978 a 1984). Následně se začal věnovat výuce na grafické škole v Jihlavě, která se později transformovala na Soukromou uměleckou školu grafickou v Jihlavě. Po vzniku Vysoké školy polytechnické v Jihlavě nastoupil na Katedru cestovního ruchu, kde se věnuje výuce, stejně tak se věnuje výuce i na Univerzitě třetího věku na téže univerzitě. Žije a pracuje v Přibyslavicích u Třebíče. Je členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny, Sdružení Bienále Brno, Profesní organizace grafiků – designérů, ico-D, Unie Výtvarných umělců ČR. Byl ovlivněn svým učitelem výtvarného umění Josefem Kremláčkem.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: dva lidé utrpěli po nehodě na silnici I/38 zranění; cizinec byl pod vlivem drog
V neděli 24. července krátce před půl pátou odpoledne se stala dopravní nehoda na silnici I/38 u Želetavy na Třebíčsku v prostoru čtyřramenné průsečné křižovatky se silnicí III. třídy. Sedmdesátiletý řidič jel s osobním vozem značky Ford Fusion po vedlejší komunikaci od obce Šašovice směrem na silnici I/38 do Želetavy, kdy oproti příkazu svislé dopravní značky „dej přednost v jízdě“ nedal přednost v jízdě motorce Yamaha. Čtyřiačtyřicetiletý motorkář projížděl po hlavní silnici od Želetavy k obci Horky. Při střetu auta a motocyklisty došlo ke zranění řidiče vozidla, kterého záchranáři převezli do nemocnice v Třebíči, dále došlo ke zranění řidiče motocyklu, který byl transportován vrtulníkem do nemocnice v Brně. Alkohol řidiči nenadýchali, hmotná škoda je asi 280 tisíc korun. Policisté nehodu dále šetří. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Odcizil telefon a finanční hotovost
Policisté pátrají po neznámém pachateli, který 25. července kolem dvanácté hodiny polední ukradl u vodní plochy na okraji Havlíčkova Brodu volně odložený mobilní telefon a finanční hotovost. "Věci si zde odložil majitel, když se šel vykoupat. Celková hodnota odcizených věcí činí přibližně šest tisíc korun", informoval mluvčí policistů Martin Hron. Celý případ policisté zadokumentovali jako přestupek proti majetku. V případě dopadení hrozí pachateli pokuta ve správním řízení.

Zloděj měl chuť na salám
Policisté vyšetřují krádež, kdy neznámý pachatel v pondělí 25. července kolem půl jedné odpoledne odcizil v prostoru prodejní plochy obchodního domu na ulici Studentská ve Žďáru nad Sázavou dva kusy uzeniny. Ukradené zboží si uložil do tašky. "Majiteli zboží vznikla krádeží škoda v celkové výši přesahující sto korun. Po pachateli krádeže policisté pátrají. Pachatel se dopustil přestupku proti majetku, za který mu hrozí pokuta ve správním řízení", uvedl policejní mluvčí Martin Hron.

Cizinec měl pozitivní test na drogy
V pondělí 25. července kolem půl dvanácté dopoledne kontrolovali policisté u Meziříčka na Třebíčsku řidiče osobního vozu s rakouskou registrační značkou. "Policisté vyzvali čtyřiadvacetiletého cizince, aby předložil doklady potřebné pro provoz a řízení vozidla a poté, aby se podrobil dechové zkoušce, zda není ovlivněn alkoholem. Dechová zkouška vykázala negativní výsledek. Následně byl jako řidič řádně poučen a vyzván, aby se podrobil vyšetření ke zjištění, zda není během jízdy ovlivněn jinou návykovou látkou. Provedený test vykázal pozitivní hodnotu na přítomnost drog. Na základě pozitivního orientačního testu na přítomnost jiné návykové látky policisté muže vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, které bez udání důvodů odmítl. Řidiči na místě kontroly zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Vzhledem k tomu, že tento řidič byl podezřelý ze spáchání přestupku a existovali důvodné podezření, že se bude vyhýbat správnímu řízení o přestupku, policisté na místě uložili řidiči kauci ve výši 8000 korun.

Za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu
Policisté z Telče zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Z tohoto přečinu je podezřelý osmačtyřicetiletý muž, kterého policisté kontrolovali v pondělí 25. července kolem půl deváté dopoledne v rámci běžného výkonu služby při silniční kontrole, když řídil nákladní motorové vozidlo Volkswagen Transportér. Řidič s tímto vozidlem projížděl nejméně po ulici Na Posvátné a po ulici Třebíčská směrem Dolní Dvorce, kde byl na silnici I/23 kontrolován policejní hlídkou. "Policisté řidiče vyzvali, aby předložil ke kontrole doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté ho vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní, když naměřená hodnota dosahovala hladiny 1,22 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 1,27 a 1,29 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření, které bylo spojené s odběrem krve. Poté řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", uvedla Dana Čírtková. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Jízda pod vlivem alkoholu
V neděli 24. července kolem sedmnácté hodiny zastavili policisté na ulici Pražská v Pelhřimově osobní motorové vozidlo VW Golf, které řídil třiadvacetiletý cizinec. "Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, kterou mu byla naměřena hodnota 0,39 promile alkoholu v dechu. Druhá dechová zkouška vykázala obdobnou hodnotu. Policisté muži zakázali další jízdu", informoval mluvčí policistů Martin Hron. Řidič je nyní podezřelý ze závažného přestupku na úseku dopravy.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Při nehodě dvou aut v Jihlavě - Kosově utrpěli dva lidé zranění
Dopravní nehoda, která se stala v pondělí 25. července před devátou hodinou večer v Jihlavě, místní části Kosov, si vyžádala dvě zranění. Uvedla to mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.
"Při nehodě dvou osobních vozidel se zranili dva lidé a skončili v péči zdravotníků", informovala mluvčí.

Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   25. 9. 2023

• V Okříškách odhalí desku válečnému veteránu, který sloužil v britském Královském letectvu (RAF), Josefu Hekrlemu
• Traktoriáda - přehlídka traktorů a zemědělských strojů tovární i vlastní výroby ve Velké Losenici
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodila trojčata scinků šalomounských; je to světová rarita
• Letos si pro koláč pro hospic můžete zajít i na Karlovo náměstí v Třebíči
• Koníci chodí za klienty až do pokoje. V SeneCura SeniorCentru Chotěboř si oblíbili hipoterapii
• Z policejního deníku: policisté našli opilého a zraněného muže; opilý řidič boural

Neděle   24. 9. 2023

• Duchovní koncert v podání souboru Musica animata v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Krojová pouť ve Žďáře nad Sázavou se bude konat o svátku svatého Václava
• Vznešenost zavazuje
• Z policejního deníku: recidivista byl přistižen při krádeži; agresivní opilec skončil na záchytce

Sobota   23. 9. 2023

• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera představí svoji tvorbu slovenský výtvarník Peter Šabo
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Císařské manévry

Pátek   22. 9. 2023

• Táborská princezna Líla se dokáže pěkně rozohnit
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl polystyrén
• Technici v Jaderné elektrárně Dukovany právě montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem
• Nová příležitost pro žáky devátých tříd. V Pelhřimově připravují zavedení oboru Praktická sestra
• Kriminalisté dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin

Čtvrtek   21. 9. 2023

• Přes Halič a Sibiř až do starostenského křesla ve Velkém Meziříčí
• Bramborobraní v Třebíči nabídne dobroty z brambor a přehlídku folklorních souborů
• Hospic v Havlíčkově Brodě by měl být uveden do provozu v polovině příštího roku
• Porodní oddělení v novoměstské nemocnici přichází s další nabídkou pro nastávající maminky, zavádí plavání pro těhotné
• Svatý Václav s družinou zakončí v Telči letní sezonu
• Lékaři v jihlavské nemocnici udělali Jehovistce endoprotézu obou ramen najednou bez transfuze
• Z policejního deníku: do aut v Telči se vloupal neznámý zloděj; muž dluží na alimentech 130 tisíc

Středa   20. 9. 2023

• Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
• Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
• V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
• V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
• Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
• Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
• Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
• Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun

Úterý   19. 9. 2023

• Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě nabídnou spoustu zábavy, jídla i veterány
• Havlíčkobrodská galerie pořádá letní promítání filmu Kytice
• Na Vysočinu se vrátili filmaři, točí další sérii kriminálky Odznak Vysočina
• Město Jihlava otevírá velké re-use centrum v areálu Autoparku Pístov
• Z policejního deníku: krádež radlice; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   18. 9. 2023

• U Obrataně zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta
• Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas
• V sobotu běhali pro jihlavskou zoo děti i dospělí, pro zvířata se vybralo téměř patnáct tisíc korun
• Táborská zoo o víkendu poděkovala adoptivním rodičům a sponzorům
• Ve zrekonstruovaných sálech v nemocnici v Jihlavě se již operuje
• Generálmajor Josef Duda má v Praze pamětní desku
• Klienti denního stacionáře Úsměv v Třebíči fotí bez bariér
• Z policejního deníku: muž zbil partnerku, policisté jej vykázali z bytu; opilý muž spadl z výšky několika metrů

Neděle   17. 9. 2023

• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít nové infekční oddělení
• Přednáška Výročí 85 let od československých mobilizací v květnu a září 1938 v Telči
• Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol; muž dluží alimenty
• Před 160 lety vznikla ve Velkém Meziříčí světoznámá firma Jelínek

Sobota   16. 9. 2023

• Přednáška Přepsané dějiny. Bylo to tak? Ano… ale! v jihlavském muzeu
• Muzea Vysočiny zaplní čerstvé houby. Přijďte na výstavu i do houbařské poradny
• Cizinci ze střední Evropy napadli v Jihlavě muže, všichni tři byli opilí

Pátek   15. 9. 2023

• Pastevecká sezona na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou končí, ovečky se na louky vrátí opět na jaře
• Jihlavští dobrovolní hasiči dostali termokameru; pomůže v zakouřených prostorách nebo najít bezvládného člověka
• Muzeum Vysočiny v Jihlavě se po devíti měsících oprav otevře veřejnosti v pátek 22. září
• Vlaková jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu
• Z policejního deníku: krádež kasírtašky; muž napadl svoji partnerku, policisté jej vykázali; opilý řidič skončil na záchytce

Čtvrtek   14. 9. 2023

• Horácké divadlo v Jihlavě zahájí sezonu představením Mrzák insishmaanský
• Hynaisova Varianta Pravdy se na Vysočinu prozatím nevrací, z Francie poputuje do Španělska
• Kačena z táborské zoo váží několik set kilogramů a má dlouhé rohy
• Beseda s varhaníkem Daliborem Michkem o varhanách v Havlíčkově Brodě
• U obce Kámen na Pelhřimovsku padl rekord - devět sklízecích mlátiček v jedné flotile
• Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje peněženky

Středa   13. 9. 2023

• Zemřel Miloš Stránský, emeritní ředitel Horáckého divadla v Jihlavě
• Muzeum ve Velkém Meziříčí připravilo pro děti programy věnující se historii města
• Cestující musejí počítat se zpožděním některých linek jihlavské MHD
• Odkud pocházel uherský manžel poslední přibyslavské šlechtičny?
• Táborská zoo pasuje malé návštěvníky na rytíře
• Základem je komunikace s dětmi, říká Kateřina Košťálová, koordinátorka služby Primární prevence na školách
• U Velké Bíteše na dálnici D1 zemřel při nehodě řidič dodávky
• Z policejního deníku: vandal počmáral obchodní dům; recidivista kradl alkohol

Úterý   12. 9. 2023

• Na Řemeslnickém jarmarku v Třebíči se přestaví keramička i kovář ale třeba také výroba vinutých perel
• Kontroly stánkového prodeje občerstvení na letních hudebních festivalech
• Havlíčkobrodská galerie připomene 170 výročí prvního vydání sbírky balad Kytice
• Nové pojízdné rentgeny usnadňují zdravotníkům v jihlavské nemocnici práci
• Cesta jihlavské vody aneb olej ani knedlík do záchodu nepatří
• Soutěž krajských pořádkových jednotek vyhráli policisté z Vysočiny, pětičlenný tým obhájil loňské prvenství
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku peněženky; řidič nadýchal téměř čtyři promile

Pondělí   11. 9. 2023