Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 26.7 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Cestování autobusem i vlakem na Vysočině bude od příštího roku dražší
Veřejná regionální doprava bude od příštího roku o patnáct procent dražší. Kraj tak reaguje na extrémní zdražování vstupů, především pak cen pohonných hmot, elektrické energie, mezd, na inflaci a rostoucí provozní náklady dopravců. Toto opatření bude také nutnou reakcí na avizované změny tarifů Českých drah a podobné kroky, ke kterým přistupuje část ostatních krajů.
"Podle předběžných propočtů vyberou regionální dopravci příští rok po změně cen jízdného a při obdobném množství přepravených cestujících jako letos o přibližně 42 milionů korun více. Náklady na zajištění regionální dopravní obslužnosti však vzrostou o více než 200 milionů korun. Je tedy zřejmé, že cena jízdenky zdaleka nepokrývá celkové náklady na absolvovanou cestu a hlavní část nákladů jde za objednatelem spoje – krajem", informovala krajská mluvčí Eva Neuwirthová.

Veřejnou linkovou dopravu v Kraji Vysočina nyní zajišťuje sedm autobusových dopravců a čtyři železniční společnosti.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve věku devětapadesát let zemřel třebíčský podnikatel Richard Horký
V důsledku dlouhodobých zdravotních potíží zemřel v pondělí 25. července třebíčský podnikatel Richard Horký, ve věku 59 let. Richard Horký se narodil v Zárubicích, podnikal v Třebíči, ale i v zahraničí. Podnikal zejména v energetice, vystavěl teplárny na biomasu, koupil a kompletně opravil zámek v Dukovanech, zachránil bývalou továrnu BOPO, v jejímž areálu vybudoval centrum vědy Alternátor byl dlouholetým předsedou Okresní hospodářské komory.
„Byl opravdu vizionář. Zvlášť v dnešní době musíme ocenit jeho prozíravost při vytápění Třebíče biomasou. Velmi oceňuji jeho zapojení a nápad a realizaci při obnově a proměně Boroviny. Ze zchátralého areálu je krásná čtvrť s domy, byty, firmami, přesto se zachováním baťovského ducha", uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal.

V roce 2016 koupil Richard Horký od Dukovan a opravil místní zámek. Památka sloužila návštěvníkům jako hotel s restaurací, v létě si ji mohli prohlédnout turisté. Podnikatel v rámci rekonstrukce zařídil vytápění z obecní teplárny na dřevní biomasu. Následně byla zrušena zámecká kotelna na uhlí. Zámek v Dukovanech byl využíván hojně, každý rok se tam například pořádaly desítky svateb. Od loňského prosince je zámek uzavřen, loni jej Horký z osobních důvodů nabízel k prodeji obci Dukovany. K tomu už ale nedošlo.

V červenci je to už druhý přední podnikatel, o kterého Třebíčsko přišlo. Začátkem prázdnin zemřel v třiašedesáti letech stavitel, hoteliér a Horkého kamarád Bronislav Vala. Ten koupil a zrekonstruoval zámek ve Valči.

"Bolí mě, že v relativně nízkém věku a v krátké době nás opustili dva byznysmeni, vizionáři a podnikatelští frontmeni Třebíčska. Rodinám vyjadřuji upřímnou soustrast. Pánové, udělali jste toho hodně, pro lidi, pro region. Ať vaše vize žijí dál!", doplnil starosta Třebíče P. Pacal.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Uměle napřímený tok řeky Svratky u Herálce bude po úpravách opět meandrovat podmáčenými loukami
Řeku Svratku v zastavěné části Herálce a jeho okolí na Žďársku čekají ještě letos úpravy koryta. Pod obcí má říční tok, jenž byl kdysi uměle napřímený, opět meandrovat podmáčenými loukami v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.
V souvislosti s tím dojde k rozebrání a opětovnému vybudování a také zvýšení kamenných zídek kolem říčního koryta v obci, a to tak, aby lépe chránily okolí při povodňových průtocích. Zvýšeny budou i lávky. Ochranné zídky vznikly před šesti až sedmi desetiletími a již dosluhují.
Do původního koryta s meandry by se měla vrátit část kdysi napřimovaného toku. Správa CHKO záměr povodí oceňuje a podporuje, protože takový přístup je podle ní spíš výjimečný. „Přínos těchto revitalizací je dneska dobře popsaný,“ řekl ředitel správy Václav Hlaváč. Uvedl, že se zpomalí odtékání vody a zploští případné povodňové průtoky, protože se v loukách bude řeka moci rozlévat. „Určitě to má také veliký přínos z hlediska biodiverzity, niva navrácená do původního stavu je vždycky cenný prvek,“ uvedl.

V obci Herálec nechá povodí nynější kamenné zídky u toku rozebrat a znovu postavit tak, aby lépe chránily okolí při povodňových průtocích v řece. „Mezi těmito zídkami se bude vinout koryto řeky Svratky, které v rámci možností městské trati získá přírodní charakter,“ uvedl Chmelař.

Povodí Moravy coby správce toku na stavební práce s předpokládanou cenou kolem sedmašedesáti milionů korun získá finanční podporu z evropského operačního programu Životní prostředí. Záměrem je zadržení vody v krajině a snížení povodňových průtoků, kdy se v říční nivě bude moci voda rozlévat po loukách. Práce mají být hotovy do konce příštího roku.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Muzejní kavárna v Jihlavě představí kresby Vladimíra Netoličky
Výstava s titulem Barevná linie autora Vladimíra Netoličky bude zahájena v pondělí 1. srpna v muzejní kavárně na Masarykově náměstí v Jihlavě.
"Na autorské výstavě prací Vladimíra Netoličky budou vystaveny kresby přestylizované do těch nejjednodušších a přitom líbivých linií a tvarů. I když se to zdá jednoduché a snadné, opak je pravdou. Stvořit a na papír zachytit myšlenku vytvářející strom, lidskou postavu, zvíře či architekturu není až tak jednoduché", informovala mluvčí Muzea Vysočiny v Jihlavě Dana Oberreiterová.

Výstava v Kavárně Muzeum potrvá do neděle 11. září 2022.

Vladimír Netolička se narodil v roce 1952 v Třebíči. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u profesora Evžena Weidlicha (mezi lety 1978 a 1984). Následně se začal věnovat výuce na grafické škole v Jihlavě, která se později transformovala na Soukromou uměleckou školu grafickou v Jihlavě. Po vzniku Vysoké školy polytechnické v Jihlavě nastoupil na Katedru cestovního ruchu, kde se věnuje výuce, stejně tak se věnuje výuce i na Univerzitě třetího věku na téže univerzitě. Žije a pracuje v Přibyslavicích u Třebíče. Je členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny, Sdružení Bienále Brno, Profesní organizace grafiků – designérů, ico-D, Unie Výtvarných umělců ČR. Byl ovlivněn svým učitelem výtvarného umění Josefem Kremláčkem.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: dva lidé utrpěli po nehodě na silnici I/38 zranění; cizinec byl pod vlivem drog
V neděli 24. července krátce před půl pátou odpoledne se stala dopravní nehoda na silnici I/38 u Želetavy na Třebíčsku v prostoru čtyřramenné průsečné křižovatky se silnicí III. třídy. Sedmdesátiletý řidič jel s osobním vozem značky Ford Fusion po vedlejší komunikaci od obce Šašovice směrem na silnici I/38 do Želetavy, kdy oproti příkazu svislé dopravní značky „dej přednost v jízdě“ nedal přednost v jízdě motorce Yamaha. Čtyřiačtyřicetiletý motorkář projížděl po hlavní silnici od Želetavy k obci Horky. Při střetu auta a motocyklisty došlo ke zranění řidiče vozidla, kterého záchranáři převezli do nemocnice v Třebíči, dále došlo ke zranění řidiče motocyklu, který byl transportován vrtulníkem do nemocnice v Brně. Alkohol řidiči nenadýchali, hmotná škoda je asi 280 tisíc korun. Policisté nehodu dále šetří. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Odcizil telefon a finanční hotovost
Policisté pátrají po neznámém pachateli, který 25. července kolem dvanácté hodiny polední ukradl u vodní plochy na okraji Havlíčkova Brodu volně odložený mobilní telefon a finanční hotovost. "Věci si zde odložil majitel, když se šel vykoupat. Celková hodnota odcizených věcí činí přibližně šest tisíc korun", informoval mluvčí policistů Martin Hron. Celý případ policisté zadokumentovali jako přestupek proti majetku. V případě dopadení hrozí pachateli pokuta ve správním řízení.

Zloděj měl chuť na salám
Policisté vyšetřují krádež, kdy neznámý pachatel v pondělí 25. července kolem půl jedné odpoledne odcizil v prostoru prodejní plochy obchodního domu na ulici Studentská ve Žďáru nad Sázavou dva kusy uzeniny. Ukradené zboží si uložil do tašky. "Majiteli zboží vznikla krádeží škoda v celkové výši přesahující sto korun. Po pachateli krádeže policisté pátrají. Pachatel se dopustil přestupku proti majetku, za který mu hrozí pokuta ve správním řízení", uvedl policejní mluvčí Martin Hron.

Cizinec měl pozitivní test na drogy
V pondělí 25. července kolem půl dvanácté dopoledne kontrolovali policisté u Meziříčka na Třebíčsku řidiče osobního vozu s rakouskou registrační značkou. "Policisté vyzvali čtyřiadvacetiletého cizince, aby předložil doklady potřebné pro provoz a řízení vozidla a poté, aby se podrobil dechové zkoušce, zda není ovlivněn alkoholem. Dechová zkouška vykázala negativní výsledek. Následně byl jako řidič řádně poučen a vyzván, aby se podrobil vyšetření ke zjištění, zda není během jízdy ovlivněn jinou návykovou látkou. Provedený test vykázal pozitivní hodnotu na přítomnost drog. Na základě pozitivního orientačního testu na přítomnost jiné návykové látky policisté muže vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, které bez udání důvodů odmítl. Řidiči na místě kontroly zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Vzhledem k tomu, že tento řidič byl podezřelý ze spáchání přestupku a existovali důvodné podezření, že se bude vyhýbat správnímu řízení o přestupku, policisté na místě uložili řidiči kauci ve výši 8000 korun.

Za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu
Policisté z Telče zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Z tohoto přečinu je podezřelý osmačtyřicetiletý muž, kterého policisté kontrolovali v pondělí 25. července kolem půl deváté dopoledne v rámci běžného výkonu služby při silniční kontrole, když řídil nákladní motorové vozidlo Volkswagen Transportér. Řidič s tímto vozidlem projížděl nejméně po ulici Na Posvátné a po ulici Třebíčská směrem Dolní Dvorce, kde byl na silnici I/23 kontrolován policejní hlídkou. "Policisté řidiče vyzvali, aby předložil ke kontrole doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté ho vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní, když naměřená hodnota dosahovala hladiny 1,22 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 1,27 a 1,29 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření, které bylo spojené s odběrem krve. Poté řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", uvedla Dana Čírtková. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Jízda pod vlivem alkoholu
V neděli 24. července kolem sedmnácté hodiny zastavili policisté na ulici Pražská v Pelhřimově osobní motorové vozidlo VW Golf, které řídil třiadvacetiletý cizinec. "Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, kterou mu byla naměřena hodnota 0,39 promile alkoholu v dechu. Druhá dechová zkouška vykázala obdobnou hodnotu. Policisté muži zakázali další jízdu", informoval mluvčí policistů Martin Hron. Řidič je nyní podezřelý ze závažného přestupku na úseku dopravy.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Při nehodě dvou aut v Jihlavě - Kosově utrpěli dva lidé zranění
Dopravní nehoda, která se stala v pondělí 25. července před devátou hodinou večer v Jihlavě, místní části Kosov, si vyžádala dvě zranění. Uvedla to mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.
"Při nehodě dvou osobních vozidel se zranili dva lidé a skončili v péči zdravotníků", informovala mluvčí.

Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   4. 10. 2022

• Výstava obalů LP desek v divadle ve Žďáře nad Sázavou nabízí i unikáty, jako třeba experiment s deskou bez obalu skupiny The Residents
• Obviněný recidivista z Jindřichohradecka skončil ve vazbě
• V nemocnicích v Třebíči a v Havlíčkově Brodě jsou zakázány návštěvy, důvodem je šíření respiračních nemocí a covidu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl patnáct kubíků dřeva; opilý řidič otočil auto na střechu
• Do Jihlavy míří nejlepší mladí operní pěvci z několika zemí světa
• Papuče symbolizují domov - místo, kde si většina lidí přeje dožít
• Řidič osobního auta utrpěl při nehodě nedaleko Třebíče zranění

Pondělí   3. 10. 2022

• Oslava svatého Martina v Jihlavě: Bohatý program se z náměstí rozšíří i do okolních ulic a parku
• Dva muži se vloupali do chaty u Rovné na Žďársku, poznáte je z fotografie?
• Z policejního deníku: recidivistka v podmínce kradla v obchodě; opilý agresivní muž skončil na záchytce
• V Jihlavě chirurgové nabízejí možnost sádry na koupání
• Třebíč v příštích čtyřech letech povede koalice složená z ANO, Pro Třebíč a KDU-ČSL
• Zoo Jihlava zve na zajímavé besedy i na soutěž
• Týden knihoven v Jihlavě: Čtenářská amnestie i přednáška o Arktidě
• Výstava výtvarných prací ze soutěže uspořádané k 150. výročí narození Jaroslava Panušky v havlíčkobrodské galerii
• ČEZ zahájil odstávku třetího výrobního bloku Dukovany pro výměnu paliva

Neděle   2. 10. 2022

• Monika, nejmenší žena Česka, měří třiadevadesát centimetrů
• Z policejního deníku: ve Žďáře nad Sázavou zemřela po střetu s vlakem žena

Sobota   1. 10. 2022

• V novoměstské nemocnici se starají nejen o tělo, ale také o duši
• Nejrychlejší česká parní lokomotiva projede v neděli Vysočinou, zastaví v Havlíčkově Brodě a ve Žďáře nad Sázavou
• V jihlavském domě Gustava Mahlera se představí fotograf Šimon Pikous

Pátek   30. 9. 2022

• Řidiči mohou od soboty využívat průtah Jaroměřicemi nad Rokytnou
• Rumun důsledné celníky neoklamal
• Výstava věnovaná náhradní rodinné péči v pelhřimovské nemocnici
• Podpořte žďárskou charitu v péči o umírající, přispějte do sbírky Koláč pro hospic
• Z policejního deníku: opilý muž rušil noční klid; opilý řidič se řítil rychlostí 126 kilometrů za hodinu

Čtvrtek   29. 9. 2022

• Na střechy nebo fasády v centru Jihlavy nelze instalovat fotovoltaické elektrárny
• Muž a žena jsou obviněni z trestného činu
• Kde ptáci narážejí do skel? Zapojte se do pátrání
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil dveře, opilý muž vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
• Při tradičním Koláči pro hospic na Třebíčsku letos můžete přispět na auto pro lékaře a hospicové sestry
• Muž byl obviněn z trestného činu
• Největší táborská kočka Luena nevynechá jediný okamžik vhodný k očistě

Středa   28. 9. 2022

• Kraj Vysočina v jihlavské nemocnici postaví pavilon rehabilitační, následné a geriatrické péče a parkovací dům
• Víte, jak se pěstuje káva? A věděli jste, že její pěstitelé musí čelit cenové i klimatické krizi? Přijďte se v Třebíči podívat na výstavu fotografií o životě pěstitelů kávy v Kolumbii
• Sedm migrantů vezl v osobním vozidle gruzínský převaděč, když s ním havaroval na dálničním parkovišti Pávov u Jihlavy

Úterý   27. 9. 2022

• Početná syslí kolonie u Mohelna na Vysočině se ukládá k zimnímu spánku
• Výstava o uměleckém řemesle vážně i nevážně na zámku pánů z Říčan v Pelhřimově
• Podpořte Charitu v péči o umírající a získejte sladkou odměnu
• Z policejního deníku: zlodějku policisté dopadli; žena vlezla balkonem do cizího bytu; vandal poškodil auto
• Policisté objasnili sérii vloupání do rekreačních objektů
• Reakce na drahé energie: Třetina firem omezí vytápění, další budou investovat do úsporných zařízení

Pondělí   26. 9. 2022

• Dones zvířatům podzimní pochoutku a přijď do táborské zoo zdarma
• V havlíčkobrodské porodnici se uskutečnil tisící porod
• Z policejního deníku: Ve Velkém Meziříčí zemřela na následky pádu z mostu mladá žena; opilá žena napadla příbuzného, skončil v nemocnici; řidička srazila chodce, od nehody ujela
• Muzeum rekordů v Pelhřimově nabízí ve středu všem Václavům u příležitosti jejich svátku vstup zdarma
• Muž v Třebíči nepřežil střet s vlakem
• Křovské hody nabídnou máju, krojovaný průvod, zábavy i dobré jídlo a pití
• Kvůli vysokým cenám energií nebude letos o Vánocích na jihlavském náměstí kluziště
• V současnosti probíhá na Vysočině devět oprav na silnicích prvních tříd
• Akademický mistr ČR v horských kolech studuje techniku na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě

Neděle   25. 9. 2022

• Na vysoké škole v Jihlavě si mohou zájemci v pátek 30. září nechat změřit sluch
• Z policejního deníku: krádež karavanu; opilý řidič boural; řidič odmítl dechovou zkoušku

Pátek   23. 9. 2022

• Setkání bývalých zaměstnanců třebíčské nemocnice se zúčastnilo sedmdesát lidí
• Z policejního deníku: krádež lešení; vandal poničil auto; opilá žena skončila na záchytce
• Od vysvěcení barokního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou uplyne tři sta let, oslavy jsou velkolepé
• Charita ve Žďáře nad Sázavou oslaví svátek svatého Vincence z Pauly. Připojte se k oslavě i vy

Čtvrtek   22. 9. 2022

• Hravé surikaty patří mezi návštěvníky táborské zoo k nejoblíbenějším
• Výstava hub a mykologická poradna v havlíčkobrodském muzeu
• Za měsíc skončí na Vysočině stavební sezóna na krajských silnicích
• Vstup do obchodů Billa a Rossmann z Chlumovy ulice v Jihlavě bude týden uzavřen
• Z policejního deníku: zloděj ukradl kola, škoda je přes 350 tisíc; krádež smrkového dřeva
• Volby 2022: Jak volit?

Středa   21. 9. 2022

• Táborská zoo spouští speciální kroužky pro děti, budou pečovat o zvířata a dozví se zajímavosti ze zvířecí říše
• Jihlava bude mít novou ulici pojmenovanou po básníku a spisovateli Antonínu Sovovi
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; chodec utrpěl po střetu s náklaďákem těžká zranění
• 21. září: Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jak tuto nemoc rozpoznat?
• Jihlavská záchytka hlásí tisící pobyt, přibývají ženy
• Na silnici I/34 u křižovatky se silnicí III/3509 na Oudoleň na Havlíčkobrodsku opravují stavbaři propustek

Úterý   20. 9. 2022

• Kamenný hospic u havlíčkobrodské nemocnice by mohl stát již za rok a půl
• Zoologická zahrada v Jihlavě zve na mořské želvy i kvízy
• Výstavba protihlukových stěn na severovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude zahájena v pondělí, omezení provozu bude pouze lokální
• Z policejního deníku: agresor napadl muže slovně i fyzicky; zloděj se pokusil vloupat do domu, škoda je přes padesát tisíc
• Agresivní muž, který ve Velkém Meziříčí páchal násilnou trestnou činnost, skončil ve vazbě

Pondělí   19. 9. 2022