Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 2.8 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Ve Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou v sobotu návštěvníkům představí řemesla, památky i přírodu
Do Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou se mohou zájemci vydat v sobotu 6. srpna a to v rámci programu V kraji řeky Sázavy. Od 10 do 17 hodin tu budou probíhat tradiční kovářské ukázky na ručních kovadlinách i na velkém hamerském kladivu. Pro rodiny s dětmi, nebo i hravé dospělé, budou připravena zábavně naučná stanoviště inspirovaná hamrem i okolní krajinou. Lze je rozdělit do tří okruhů – příroda, tradiční řemesla a nářadí, a pověsti a památky.
Konkrétně budeme např. poznávat stromy a přírodniny, návštěvníky čeká ukázka sklářství, dozvědí se o hamernictví, budou poznávat a hledat různé staré nářadí a nástroje, a odnesou si také tipy na zajímavosti v okolí. Připomeneme místa nedaleko hamru jako je Olšiakova socha Mamut, Rozštípená skála nebo místo Na konci světa, ale také např. památku světoznámou, zapsanou na seznamu UNESCO kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a mnoho dalšího.

Akce na Šlakhamru mají už svou tradici, proběhly tu programy na nejrůznější témata od kovářství, přes večerníčky, pohádky, pravěk, detektivní pátrání až po retro výlet. „V letošním roce jsme se rozhodli, že přiblížíme návštěvníkům nejen vlastní Šlakhamr, ale také širší okolí naší památky. Protože právě místní krajina se svými zdroji a možnostmi stála za vznikem původního hamru. I v současné době turistického ruchu člověk nepřijíždí pouze na jednu památku, ale zajímá se také o objekty v okolí. A Žďársko určitě má co nabídnout.“ přibližuje téma akce Alena Najbertová, lektorka Technického muzea v Brně, která program připravuje.

Technické muzeum v Brně má ve své správě jednu památku v kraji Vysočina – Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Objekt býval hamrem, pak obilným mlýnem a nyní zde najdete expozici hamernictví. Jádrem expozice je velké hamerské kladivo, které v sobotu 6. srpna mají návštěvníci možnost vidět v provozu.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava jedné knihy - Veronika Bílková, Ludwig van Beethoven v havlíčkobrodské galerii
Výstava Veroniky Bílkové Ludwig van Beethoven jako první expozice cyklu Výstava jedné knihy bude zahájena slavnostní vernisáží v pátek 5. srpna v 16 hodin v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Výstavu uvede kurátorka Daniela Růžičková.
V letošním roce začíná galerie realizovat v suterénním výstavním prostoru cyklus malých výstav věnovaných ilustracím k jedné jediné knize, která je nějakým způsobem významná a jedinečná. Jako první vlaštovka tohoto výstavního cyklu je autorská kniha výtvarnice Veroniky Bílkové – Ludwig van Beethoven. Tento významný světový hudební skladatel by v letošním roce oslavil 310. výroční narození a v příštím roce si hudební svět připomene jeho 250. výroční úmrtí.

Kniha vznikla jako diplomová práce autorky v atelieru didaktické ilustrace Fakulty Ladislava Sutnara při Západočeské univerzitě pod vedením jedné ze současných nejúspěšnějších českých ilustrátorek – Renáty Fučíkové. Veronika Bílková se jako výtvarnice a hudebnice v jedné osobě věnuje významným událostem v životě skladatele, jeho zásadním dílům, osvětluje čtenáři hudebně teoretické náležitosti a v neposlední řadě se věnuje i vztahu tohoto světového skladatele k českému prostředí. Bílková knihu ilustrovala netypickým způsobem, využívaje při tom techniku malby štětcem či špachtlí nebo dokonce i tisku klavírních kladívek.

Kniha získala nominaci v Národní ceně za studentský design a v roce 2021 reprezentovala českou ilustraci na mezinárodní ilustrační výstavě – BIB Bratislava, kde získala cenu „Honorary Mention“ – čestné ocenění za mimořádný nakladatelský počin a to v konkurenci 380 ilustrátorů ze 42 zemí světa.

Výstava v havlíčkobrodské galerii potrvá do 2. října.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem včelařů v Evropě
Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem včelařů v Evropě. Chovu včel se zde věnuje přes 60 tisíc lidí, což je třetí nejvyšší počet v porovnání se zeměmi Evropské unie. V minulém roce včelaři chovali v Česku téměř 700 tisíc včelstev. Také Kraj Vysočina, který se prezentuje svým zemědělským zaměřením a včelaření je zde tradičním oborem, má velký počet včelařů na svém území. Počet včelařů je v kraji poměrně rovnoměrně rozprostřen, přičemž nejvyšší počet včelstev je v teplejší klimatické oblasti Třebíčska.
Kraj Vysočina spolkovou činnost včelařů pravidelně systematicky finančně podporuje z krajského rozpočtu už od roku 2013 a prostřednictvím darů obdržely spolky téměř čtyři miliony korun. Zpravidla jsou finanční prostředky využity na vzdělávání včelařů, ale i na vylepšování aerosolových souprav pro ošetření při léčení varoázy nebo na podporu mládeže v zájmu o včelařství. S podporou Kraje Vysočina se tak mohou pořádat soutěže Zlatá včela nebo výroční oslavy včelařství v jednotlivých regionech. Na přelomu roku 2019 – 2020 byl financován projekt s názvem Preventivní vyšetření moru včelího plodu ze vzorku měli na území Kraje Vysočina. S jeho opakováním počítá Kraj Vysočina i v příštích letech.

„Včelaři u nás se tradičně organizují do včelařských spolků, které pořádají vzdělávací a osvětové akce, ale také provádějí preventivní a léčebné zákroky ve včelstvech. Ve svém volném čase se členové spolků věnují nejen včelařské praxi, ale také předávání zkušeností a znalostí další generaci. Jimi odváděné práce i vzájemné spolupráce si velmi vážíme,“ adresuje poděkování radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí Pavel Hájek.

„Mezi zajímavosti a tipy na prázdninový výlet s včelařskou tématikou na Vysočině patří Včelí stezka v obci Smrčná u Jihlavy, která je v našem kraji unikátem. Naučná stezka je dlouhá 3,5 km a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi. Dále můžete v Humpolci navštívit včelařský skanzen a v Novém Městě na Moravě funguje včelařské arboretum,“ doplňuje závěrem radní Pavel Hájek.

Foto: Úly na terase Krajského úřadu Kraje Vysočina, kam byly umístěny v květnu 2020
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ortopedické oddělení Nemocnice Pelhřimov oslavilo 50 let od založení
Společenským večerem vyvrcholily 3. června oslavy padesáti let Ortopedického oddělení Nemocnice Pelhřimov. Současný primář oddělení MUDr. Jaroslav Letocha při této příležitosti ocenil deset osobností, které se významně podíleli na chodu ortopedie a zanechali tak na oddělení nemalou historickou stopu. Tito odborníci ukázali, že být lékařem nebo zdravotní sestrou není jen povolání ale poslání, při kterém jsou stejně důležité vědomosti jako lidský přístup. A právě díky těmto faktorům a vysoce kvalitní a precizní práci všech zaměstnanců oddělení se pelhřimovská ortopedie řadí mezi špičková oddělení nejen v rámci Kraje Vysočina.
Oslava významného výročí se vzhledem ke covidové pandemii uskutečnila téměř s dvouletým zpožděním, ale o to více se povedla. Prostory pelhřimovské hotelové školy přivítaly více než stovku současných a bývalých zaměstnanců. Ti byli uvítáni primářem oddělení MUDr. Jaroslavem Letochou a emeritním primářem MUDr. Jiřím Běhounkem st. Poté následovalo předání věcných darů zasloužilým zaměstnancům jako poděkovaní za jejich dlouholetou práci. Oceněni byli emeritní primáři MUDr. Jiří Běhounek st., MUDr. Karel Křikava st. a MUDr. František Bárta, dále MUDr. Oldřich Krumpl, MUDr. Miroslav Skoták, a zdravotní sestry Marie Zábranská, Jana Markvartová, Jiřina Pechová a Zdena Krejčová. „Oslava padesáti let založení ortopedického oddělení se povedla a byla velmi důstojná. Přítomní se bavili, zavzpomínali na doby minulé a celou atmosféru dokreslovala příjemná hudba. Do dalších let bych oddělení přál mnoho spokojených pacientů a zaměstnancům, dostatek nápadů a síly pro zlepšování poskytované péče,“ sdělil primář ortopedického oddělení MUDr. Jaroslav Letocha.

Ortopedické oddělení Nemocnice Pelhřimov:

Chod pelhřimovské ortopedie byl zahájen 1. října 1970. Prvním primářem se stal Miloslav Dýšek.
Mezi nejčastější zákroky pelhřimovských ortopedů patří implantace totální endoprotézy (TEP) zejména kolenních a kyčelních kloubů, v menším počtu ramenních. Oddělení se dále zaměřuje na artroskopické operace, korekční operace nohy a léčbu pacientů s traumaty pohybového ústrojí jako je například poranění horního konce stehenní kosti či měkkých tkání kolenního kloubu.
V roce 2021 rozšířilo ortopedické oddělení spektrum výkonů o operace totální náhrady kořenového kloubu palce ruky za využití náhrady TOUCH s duální mobilitou.
Ročně ortopedi odoperují přes 1000 pacientů. Plánované operace tvoří zhruba 80 procent péče.
Nedílnou součástí oddělení je Edukační centrum pro pacienty s endoprotézou. Před jedenácti lety byla pelhřimovská nemocnice první v Kraji Vysočina a mezi prvními v České republice, která edukace pro pacienty zahájila pod odborným dohledem lékaře, zdravotní sestry a fyzioterapeutky. Edukační činnost vede MUDr. Jiří Běhounek ml.

Primáři ortopedického oddělení

Jméno primáře Období funkce

MUDr. Miloslav Dýšek 1970 – 1986

MUDr. Jiří Běhounek st. 1986 - 2008

MUDr. Miroslav Skoták (pověřený vedením) 2008 - 2013

MUDr. Jaroslav Letocha 2013 - dosud
Alexandra KNAPOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na silnicích Vysočiny se zvýšil počet tragických nehod; policisté vyjížděli letos za prvních sedm měsíců k 2 773 dopravním nehodám
V průběhu prvních sedmi měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v našem kraji celkem 2 773 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod mírně zvýšil, a to o pět procent, což představuje nárůst o 142 dopravních nehod.
Letošní dopravní nehody si vyžádaly již jednadvacet obětí, když osmnáct účastníků zemřelo bezprostředně při dopravní nehodě a tři osoby zemřely na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Za negativní jev dopravní policisté považují skutečnost, že se v našem kraji v letošním roce výrazně zvýšil počet dopravních nehod s tragickými následky. Loni zemřelo za sedm měsíců při dopravních nehodách v našem kraji celkem 16 osob - bezprostředně při nehodě 14 osob a dvě osoby podlehly zraněním ve zdravotnickém zařízení.

Celkem 56 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku také výrazný nárůst počtu těžce zraněných osob o 16 osob, což představuje nárůst o 40 procent. Dalších 710 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až červenec roku 2021 o 103 lehce zraněných vyšší, což představuje nárůst o 17 procent. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 181 648 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 je o devět procent vyšší.

V 91 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidiči před jízdou požili alkoholické nápoje a ve dvou případech, že byl řidič pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně zvýšil, a to o patnáct procent. Policisté v letošním roce dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu.

Když se podíváme do policejní statistiky na příčiny dopravních nehod, tak jednoznačně vede nesprávný způsob jízdy v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí – tyto dvě příčiny stojí za většinou letošních nehod – konkrétně byly příčinou 1 401 dopravních nehod. Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě, což představuje ignorování základních dopravních značek – dej přednost v jízdě nebo stůj, dej přednost v jízdě – celkem 178 dopravních nehod. Někteří také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují.

Celkem 1 160 nehod bylo nezaviněných ze strany řidiče. Ve většině případů (1 122 dopravních nehod) se jednalo o srážky vozidel s lesní zvěří. Tyto nehody tak dlouhodobě tvoří více než třetinový podíl na celkovém počtu dopravních nehod – za prvních šest měsíců se konkrétně jedná o více než 40 procent z celkového počtu nehod.

Za prvních šest měsíců letošního roku jsme vyšetřovali také dopravní nehody, na nichž mělo účast celkem 98 motocyklistů, v 65 případech motocyklisté nehodu zavinili. Dva motocyklisté při nehodě zemřeli, deset se těžce zranilo, pětasedmdesát motocyklistů utrpělo lehké zranění a pouze jedenáct jich vyvázlo z dopravní nehody bez zranění. V šesti případech policisté u motocyklistů – viníků nehody – zjistili přítomnost alkoholu v krvi.

Za prvních šest měsíců letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 61 chodců, ve 24 případech chodec nehodu zavinil. Tři chodci při nehodě zemřeli, devět chodců se při nehodě těžce zranilo a 46 chodců utrpělo při střetu s vozidlem lehké zranění. Pouze tři chodci vyvázli bez zranění. Ve dvou případech policisté u chodců – účastníků nehody – zjistili přítomnost alkoholu v krvi.

Od začátku roku do konce června vyjížděli policisté v našem kraji vyšetřovat nehody, na nichž mělo účast 97 cyklistů, když 75 cyklistů nehodu zavinilo. Tři cyklisté při nehodě zemřeli, čtyři další se těžce zranili a dalších 79 cyklistů utrpělo lehké zranění. Pouze jedenáct cyklistů vyvázalo z nehody bez zranění. Ve dvanácti případech policisté zjistili, že cyklista – viník dopravní nehody - byl v době nehody pod vlivem alkoholu.

Na negativní vývoj dopravní nehodovosti musíme účinně reagovat, proto především dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci mimořádných dopravně bezpečnostních akcí kontrolám řidičů, zda dodržují všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a zdali nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.

Policejní kontroly budou zaměřeny také na chování motocyklistů a cyklistů v silničním provozu, kteří patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu, protože s příchodem teplého počasí lze předpokládat, že se budou ve větší míře objevovat v silničním provozu. Kontroly zaměříme nejen na dálnici D1 a na silnice I. tříd, ale s policejními hlídkami musí všichni účastníci silničního provozu počítat i na komunikacích nižších tříd, které směrují do rekreačních oblastí. Současně budeme po celé prázdniny realizovat také celou řadu preventivních akcí zaměřených na chodce, cyklisty i motocyklisty.

Foto: Policie ČR, ilustrační
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilí muži kradli alkohol; cyklista nadýchal téměř 3,5 promile
V pondělí 1. srpna byli policisté před desátou hodinou večer přivoláni k jihlavskému obchodnímu domu, kde došlo ke krádeži. Dva muži ukradli v pondělí 1. srpna před desátou hodinou večer v obchodním domě v Jihlavě lahve s alkoholem, které uložili do batohu, a poté z obchodu odešli, aniž by za zboží v hodnotě téměř jeden tisíc korun zaplatili. Muži se poté dali na útěk. Všiml si jich pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté, kteří podezřelé, značně opilé, muže v krátké době dopadli. Jednalo se o muže ve věku osmapadesát a dvaačtyřicet let. Staršímu z nich policisté při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,27 promile alkoholu, druhý muž měl 3,39 promile alkoholu v dechu. Policisté oba odvezli na záchytku k vystřízlivění. Starší z mužů je opakovaně soudně trestaný recidivista, z výkonu trestu odnětí svobody by propuštěn na konci loňského roku. Je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté prověřují. Jeho dvaačtyřicetiletý komplic je podezřelý z přestupku proti majetku. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Opilý muž měl přes tři promile alkoholu
V pondělí 1. srpna byli policisté po šesté hodině večer přivoláni do Kostelce na Jihlavsku, kde ležel na břehu potoka zjevně opilý muž. "Policisté zjistili, že se jedná o čtyřicetiletého cizince. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu přes tři promile alkoholu. Opilý muž nebyl schopen samostatné chůze a postarat se sám o sebe. Policisté ho zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilého muže policisté zajistili
V neděli 31. července byli policisté ve Žďáru nad Sázavou před třetí hodinou odpoledne přivoláni na ulici Brodská, kde došlo ke konfliktu. Na místě se nacházel značně opilý jednašedesátiletý muž, který se choval agresivně, byl vulgární a útočný vůči svému okolí. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 1,99 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Střet vozidla s cyklistkou
V pondělí 1. srpna jel po osmé hodině dopoledne sedmašedesátiletý řidič automobilu Ford v obci Počátky na Pelhřimovsku po silnici ve směru od Štítného náměstí k ulici Březinova. "Vjel do křižovatky v době, kdy po hlavní silnici přijížděla na jízdním kole cyklistka, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě utrpěla žena zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření", informovala Jana Kroutilová. Policisté dechovými zkouškami u řidiče i cyklistky požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu šetří.

Cyklista nadýchal téměř 3,5 promile
V pondělí 1. srpna jel před osmou hodinou večer třiapadesátiletý cyklista na jízdním kole po silnici u Osové Bítýšky směrem na Vlkov na Žďársku. Při jízdě po přímém úseku vyjel do silničního příkopu, kde havaroval. Při nehodě se cyklista zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen na ošetření do nemocnice v Novém Městě na Moravě. Policisté provedli u cyklisty dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 3,48 promile alkoholu. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Havárii policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V pondělí 1. srpna odhalili policisté v Havlíčkově Brodě řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. Čtyřiatřicetiletý muž jel s autem Ford po ulici U Pekárny a po osmé hodině večer ho zastavila policejní hlídka. U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,26 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý třicetiletý cizinec, který řídil vozidlo pod vlivem alkoholu. V pondělí 1. srpna jel po desáté hodině dopoledne po silnici v obci Blatnice na Třebíčsku, kde ho zastavili policisté. "U řidiče provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,21 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. V další jízdě muž již nesměl pokračovat. Policejní inspektor mu sdělil podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024