čtvrtek
Z
pět na hlavní stránku...
8.9 2022
(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...)
:
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!
Reklama v Regionalistu...
Reklama v Regionalistu...
R
evue
R
egionalistu:
Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...
Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...
Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...
Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...
Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...
Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...
Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...
Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...
Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...
Táborská zoo slaví další úspěch záchovného programu, narodilo se v ní už deváté mládě zubra, jeho jméno navrhnou příznivci zahrady
Archeologové v Jihlavě poprvé nalezli střep s vyobrazeným ježkem
Rodinné centrum Srdíčko ve Žďáře nad Sázavou otevře po celý týden své dveře veřejnosti
Z policejního deníku: vandal poškodil auto; policisté nabádají, aby si lidé své rekreační objekty dobře zabezpečili
Oblastní charita v Třebíči oslaví třicátiny Farním dnem u Kostelíčka, mší svatou, koncertem i plesem
Křest knihy Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny v sobotu
Táborská zoo slaví další úspěch záchovného programu, narodilo se v ní už deváté mládě zubra, jeho jméno navrhnou příznivci zahrady
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Táborská zoo slaví další úspěch záchovného programu, narodilo se v ní už deváté mládě zubra, jeho jméno navrhnou příznivci zahrady
Už devět zubrů odchovala táborská zoologická zahrada v rámci svého záchovného programu, který pomáhá návratu těchto zvířat do rozlehlých přírodních rezervací v Evropě. Mladá samice se má čile k světu, k radosti jí chybí jediné – správné jméno. A to je přesně příležitost pro příznivce táborské zoo, jméno totiž vyberou oni.
zvětšit fotografii...
„Tipy na jméno naší krásné zubřice přivítáme na našem facebookovém profilu. Jméno může navrhnout opravdu každý, ale máme velkou podmínku. Musí začínat na slabiku TA a nesmí se jmenovat stejně, jako některá z dříve narozených samic, tedy Tara, Taura, Tatranka či Tamara,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.
Tipy lze posílat až do 25. září. Autoři vybraného jména získají rodinnou vstupenku do táborské zoo a jednu z knížek z její produkce podle vlastního výběru.
„Program reintrodukce, tedy zpětného návratu, zubra evropského do české přírody je klíčovým programem zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Chceme u nás pravidelně odchovávat mláďata, která budou vypouštěna do přírodních rezervací, jak u nás v Česku, tak i v Evropě. K dnešnímu dni jsme už odchovali celkem devět mláďat,“ zdůrazňuje ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Zoologická zahrada v Táboře se reintrodukci zubra evropského, tedy jeho návratu do přírody, věnuje od roku 2016, kdy nejprve v květnu přivezla čtyři samice takzvané nížinné linie zubra evropského. Do nového výběhu v táborské zoo byly na začátku května roku 2016 vypuštěny dvě zubří samice, tehdy téměř dvouletá Usjana a čtyřletá Uselina, které byly přivezeny z německého soukromého chovu v Usedomu. Krátce poté byly do zoo transportovány další dvě mladé samice narozené v roce 2015 – Norisa a Norma – z norimberské zoo. Tyto samice na konci roku 2016 doplnil chovný samec Poczekaj, který 22. listopadu přicestoval z polských Niepolomic.
Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.
Veškeré informace o tomto zvířecím druhu i jeho záchraně před vyhubením naleznou zájemci na speciálním webu
www.zazubra.cz
Zakoupením unikátních suvenýrů pak mohou podpořit jednak celý program návratu zubra do přírody nebo i jednotlivé transporty do přírodních rezervací.
Filip SUŠANKA
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Archeologové v Jihlavě poprvé nalezli střep s vyobrazeným ježkem
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Archeologové v Jihlavě poprvé nalezli střep s vyobrazeným ježkem
Dům na Masarykově náměstí 21 nepřestává odhalovat archeologické unikáty. Po letošním významném nálezu razidla a dalšího inventáře královské mincovny z konce 13. století, který odhalil přesnou podobu mincí ražených v Jihlavě, byl nalezen další střípek dějin. Je jím fragment keramické nádoby, který je dekorován opakujícím se motivem ježka.
zvětšit fotografii...
„Nález je unikátní v tom, že je prvním takovým na území města. V Jihlavě nikdy nebyla nalezena žádná movitá věc, která by na sobě měla vyobrazeného ježka,“ uvedla Veronika Juráková z Archaia Brno z. ú., uvedla Veronika Juráková z Archaia Brno z. ú., která našla nejenom tohoto výše zmíněného ježka, ale již dříve také prvního ježka na Jihlavsku, a to při rekonstrukci fary ve Stonařově v roce 2019, kde se objevil také na střepu nádoby.
Krátce po tomto unikátním nálezu však dům odhalil další – keramický kachel z kamen, na kterém je také vyobrazen ježek. Dále zde archeologové nacházejí množství různých mincí, dřevěnou lžičku nebo koženou botu. Nalezené předměty s vyobrazenými ježky i většina ostatních artefaktů je datována kolem 16. století.
„V současné době zde totiž dochází k odebírání zásypů podlah nad renesančními stropy, které jsou z druhé poloviny 16. století. Většinou se tedy jedná o ztrátové předměty, které propadaly škvírami v dřevěných podlahách nebo se sem dostaly při zasypávání podlah,“ doplnil archeolog Šimon Kochan.
Přestože renesanční stropy po rekonstrukci již nebudou moci být nosnými, tak po šetrné renovaci zůstanou na svém místě jako součást budoucího vzdělávacího centra. Na své místo se po výzkumu a čištění vrátí také všechny významné archeologické nálezy, které budou následně zpřístupněny veřejnosti v rámci výstavy.
Aneta HRDLIČKOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Rodinné centrum Srdíčko ve Žďáře nad Sázavou otevře po celý týden své dveře veřejnosti
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Rodinné centrum Srdíčko ve Žďáře nad Sázavou otevře po celý týden své dveře veřejnosti
V Rodinném centru Srdíčko ve Žďáře nad Sázavou proběhne do 12. do 16. září tradiční Týden otevřených dveří. Rodinné centrum Srdíčko funguje již čtrnáctým rokem ve čtvrtém patře budovy žďárské polikliniky. Je místem setkávání rodičů, dětí, seniorů i dalších zájemců, kterým celoročně nabízí vzdělávací, kulturní, volnočasové i poradenské aktivity. Kromě návštěvy programů centra mohou zájemci přijít i na doprovodné kulturní akce, které jsou součástí projektu Srdíčko kulturní.
zvětšit fotografii...
„V týdnu otevřených dveří bude zdarma přístupná většina našich programů. Rodiče, prarodiče, senioři a další zájemci se k nám mohou přijít podívat, vyzkoušet si jednotlivé aktivity, seznámit se s lektorkami i provozem centra,“ říká vedoucí Jana Kamarádová.
Ke zpestření celého týdne chystají zaměstnanci také doprovodné kulturní akce, které jsou součástí projektu Srdíčko kulturní. V pondělí to bude Divadelní představení Babička školnice v režii Hudebního Divadla Úsměv Ludmily Frištenské, které je určeno dětem od dvou let. „V úterý odpoledne zveme milovníky lidových písní na posezení s harmonikářem panem Jiřím Kašíkem,“ doplňuje Jana Kamarádová.
Projekt Srdíčko kulturní uzavře ve čtvrtek odpoledne velký zábavný program Kouzelný kabaret, který pro děti i rodiče připravil oblíbený moderátor Milan Řezníček.
Rodinné centrum Srdíčko provozuje od roku 2008 Kolpingovo dílo ČR. Centrum je členem Sítě pro rodinu, která sdružuje rodinná a mateřská centra v České republice.
Veškeré informace o dalších aktivitách najdou zájemci na webu
www.rcsrdicko.cz
Michael KUBÍK
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Z policejního deníku: vandal poškodil auto; policisté nabádají, aby si lidé své rekreační objekty dobře zabezpečili
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Z policejního deníku: vandal poškodil auto; policisté nabádají, aby si lidé své rekreační objekty dobře zabezpečili
Neznámý vandal poškodil od pozdních večerních hodin středy 7. září do ranních hodin dnešního dne v ulici U Rybníčku v Havlíčkově Brodě u zaparkovaného osobního auta Volkswagen čelní sklo a boční sklo od zavazadlového prostoru. K vniknutí do vozu nedošlo. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku dvanáct tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů poškození cizí věci a porušování domovní svobody, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
zvětšit fotografii...
Policisté kontrolovali chaty
Policisté na Telčsku na Jihlavsku kontrolovali chatové oblasti v lokalitě mezi obcemi Ořechov a Stará Říše. Nezjistili narušení objektů, ani pohyb podezřelých osob. Chatové oblasti se s přicházejícím ochlazováním stávají stále více opuštěnými a majitelé postupně navštěvují své chaty jen velmi zřídka, proto se na tyto lokality policisté zaměřují ve větší míře.
Pachatelé vyhledávají rekreační objekty, ať již s cílem odcizit cokoli co má nějakou hodnotu a lze to prodat, nebo také k přespání a příležitostnému pobývání. V některých případech si v chatě pachatel i zatopí nebo během svého pobytu v objektu využívá různé elektrospotřebiče, a může dojít i k požáru. Krádeží věcí mohou pachatelé způsobit majitelům chat nemalé finanční ztráty. Škody, a v mnoha případech jsou větší než způsobené odcizením věcí, vznikají po vloupání do objektu také poškozením. Pachatel se v některých případech chová velmi bezohledně a bezdůvodně zničí i věci, které nemůže odcizit.
"Majitelům rekreačních objektů doporučujeme, aby si v chatách nezanechávali v době nepřítomnosti cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením a mechanickými zábrannými prostředky. Není dobré nechávat si u rekreačního objektu viditelně žebřík. Uklizené by měly být rovněž všechny věci, které by pachatel mohl při vloupání do chaty použít, jedná se především o sekyry, nářadí a předměty, které je možné využít k páčení. Dále je vhodné všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Pachatel poškodil posed
Policisté přijali ve středu 8. září, po osmé hodině ráno oznámení o poškození dřevěného posedu na poli. K poškození došlo v měsíci srpnu u Bukové u Nížkova na Žďársku. "Dosud nezjištěný pachatel poškodil dřevěné nohy posedu částečným přesekáním. Svým jednáním majiteli způsobil předběžně vyčíslenou škodu devět tisíc korun", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli pátrají.
Krádež jízdního kola
Policisté pátrají po pachateli, který se v noci z úterý 6. září na středu v Petrovicích na Jihlavsku vloupal do stodoly a ukradl jízdní kolo. "Pachatel se vloupal do stodoly, kde vzal horské kolo. Dále pachatel vnikl na jiný oplocený pozemek a prohledal zahradní domek, skleník a hospodářské budovy. Škoda byla předběžně vyčíslena na pět tisíc korun", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Případ policisté prověřují, po pachateli a odcizeném jízdním kole pátrají.
Krádež v obchodě
Ze spáchání trestného činu je podezřelý, opakovaně trestaný, dvaačtyřicetiletý muž, který v prodejně v ulici Pražská v Pelhřimově ukradl alkohol. Naposledy byl odsouzen na začátku letošního roku. "Ve středu 7. září byl muž před jedenáctou hodinou dopoledne v prodejně potravin, kde odcizil lahev alkoholu, zboží schoval do batohu a bez zaplacení prošel pokladním prostorem, aniž by zaplatil. V odchodu z prodejny ho zastavil pracovník ostrahy", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Přivolaní policisté muže ztotožnili a vše zadokumentovali. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté prověřují.
Opilý muž vyhrožoval, že si ublíží, skončil na záchytce
Ve středu 7. září přijali policisté po desáté hodině dopoledne oznámení o muži, který se v obci na Hrotovicku na Třebíčsku choval nevyzpytatelně. "Byl značně opilý a vyhrožoval, že si ublíží. Na místo vyjela policejní hlídka. Policisté jednačtyřicetiletého muže zajistili. Byl v pořádku, ale vznikla obava, že chce ohrozit svůj život. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,13 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.
Střet motocyklu s autem si vyžádalo zranění
Ve středu 7. září došlo v Jihlavě na ulici Fritzova ke střetu motocyklu s vozidlem. Před sedmou hodinou ráno jel řidič vozidla Peugeot Partner ve směru k ulici Havlíčkova a zastavil před přechodem pro chodce. "Za ním jedoucí motocyklista na motocyklu Yamaha vlivem nepřiměřené rychlosti nestihl zastavit, ve snaze zabránit střetu začal prudce brzdit, s motocyklem upadl a narazil do zadní části automobilu. Motocyklista se při dopravní nehodě zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen na ošetření do jihlavské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Na vozidlech vznikla škoda přibližně za dvacet tisíc korun. Motocyklista je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Test byl u řidičky pozitivní na drogy
Ve středu 7. září po deváté hodině ráno zastavili policisté na ulici Nádražní v Pelhřimově osobní vozidlo Seat. "Policisté provedli u čtyřiačtyřicetileté řidičky test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na amfetamin. Následně byla žena vyzvána, aby se podrobila lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, s čímž souhlasila. Dechová zkouška u ní byla negativní. Dále policisté kontrolou vozidla zjistili, že na vozidle není platná technická. Policisté ženě zakázali další jízdu", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Výsledek toxikologického zkoumání ukáže, zda se žena bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky nebo z přestupků na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Oblastní charita v Třebíči oslaví třicátiny Farním dnem u Kostelíčka, mší svatou, koncertem i plesem
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Oblastní charita v Třebíči oslaví třicátiny Farním dnem u Kostelíčka, mší svatou, koncertem i plesem
Oblastní charita v Třebíči pořádá u příležitosti třicátého výročí v neděli 11. září od 14.30 hodin Farní den u Kostelíčka s Charitou - povídání o charitních službách, svědectví klientů Charity, nabídka výrobků, putovní výstava, občerstvení, skautské hry pro děti a další, ve čtvrtek 22. září v 16 hodin bude sloužena slavnostní mše v kostele sv. Martina, v sobotu 24. září v 17 hodin v kostele na Jejkově v Třebíči koncert, na kterém vystoupí smíšený pěvecký sbor MUSICA ANIMATA, Malý smyčcový orchestr ZUŠ Třebíč a hosté, chrámové sbor: dětský sbor KULIFERDA a komorní soubor AMEAchorus a v pátek 21. října od 19 hodin v sále budovy Fórum v Třebíči s kapelou Caroline Band z Prahy.
zvětšit fotografii...
Program Farního dne u Kostelíčka s Charitou v neděli 11. září:
14.30 hodin: Hrají a zpívají Svatojánští broučci z Náměště nad Oslavou
15 hodin: Pomáháme druhým – 30 let s Charitou
Ředitel Oblastní charity Třebíč Petr Jašek a vedoucí středisek přiblíží charitní služby, zazní svědectví klientů, kterým Charita pomohla.
17 hodin: Modlitba sv. růžence
17.30 hodin: Mše svatá – hlavní celebrant P. Serafim Jan Smejkal, OCarm.
Sbírka při mši sv. bude věnována na Charitu.
Výrobky klientů třebíčské Charity, putovní výstava o historii a službách Oblastní charity Třebíč, vyrábění růženců, občerstvení, pivo, limo, burčák, cukroví, kalendář 2023, hry pro děti připravené skauty, tvoření, skákací hrad
Z historie kaple…
1644 byla kaple postavena a zasvěcena Povýšení sv. Kříže.
1784 císař Josef II. nařídil, aby nepotřebné kaple a kostely byly zrušeny.
1788 byla kaple odsvěcena.
1797 byla zasvěcena svatému Janu Nepomuckému.
V případě nepříznivého počasí se program přesune ke kostelu sv. Martina. Rozhodnuto bude v neděli do 9 hodin
Oblastní charita Třebíč byla ustanovena brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem 1. 9. 1992 jako organizační jednotka Diecézní charity Brno, která působí převážně na území okresu Třebíč. Jejím posláním je poskytovat sociální, zdravotní a humanitární služby lidem v nepříznivé životní situaci. Nabízí také služby podporující fungování rodiny a služby prevence rizikového chování. Vychází z křesťanských hodnot a usiluje o zachování důstojnosti člověka.
První službou v roce 1992 byl Azylový dům pro muže Třebíč. Dnes má Oblastní charita Třebíč na 25 služeb, zaměstnává přibližně 250 pracovníků a ročně poslouží asi 5 000 lidí. V jejím čele stojí od počátku až dodnes ředitel Mgr. Petr Jašek, MBA.
Tento rok si také připomínáme 100 let Charity v České republice. Charita je v současnosti největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb v České republice a druhým největším v zahraničí.
Prvopočátek katolické Charity na našem území spadá do období konce 1. světové války a rozpadu Rakouska-Uherska, kdy začaly na několika místech zároveň vznikat charitativní organizace. Velký podíl na tom měli kněží a biskupové.
Např. již v červnu 1918 byl z popudu pražského arcibiskupa Pavla Huyna založen Svaz katolické charity v Království českém, později přejmenovaný na Svaz katolické charity v Čechách.
Na Moravě sehrál při budování Charity velkou roli arcibiskup Antonín Cyril Stojan a z jeho podnětu byl v Olomouci založen v roce 1922 Svaz charity.
Postupně vznikala síť charitních zařízení, která do sebe pojala také množství dobročinných organizací, které byly založeny již ve 2. pol. 19. stol.
V roce 1928 vznikla celostátní charitní centrála, tzv. Říšské ústředí svazů charity milosrdné lásky v ČSR se sídlem v Praze, a tato centrála zastřešovala stávající Zemské svazy charity v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a Ústrednú karitu na Slovensku.
V období 1. republiky zaznamenala Charita velký rozvoj. Využila své nabyté zkušenosti, a poté se významně uplatnila v období po konci druhé světové války. Na jaře roku 1945 zareagovala mnohem rychleji než úřady na nutnost okamžité pomoci navrátilcům z koncentračních táborů a dalším lidem postiženým válkou. Zřizovala vývařovny, pomáhala při hledání dokumentů a pečovala o nemohoucí. Okresní a obvodní charitní ošetřovatelské stanice se svými diplomovanými a dobrovolnými sestrami se tehdy staly vyhledávaným útočištěm nemocných a trpících.
Po převzetí moci komunisty v roce 1948 stát v krátké době cíleně vytlačil katolickou charitu z oblasti sociálního a zdravotnického působení. Celá charitní síť byla zrušena a nahrazena jedinou organizací, jíž se stala Česká katolická charita. Byla podřízena státnímu dozoru a její činnost musela být zredukována na vydávání náboženského tisku a literatury, zajišťování prodeje devocionálií a péči o staré řeholníky, řeholnice a kněze.
Nová éra mohla začít po změně režimu v roce 1989, kdy se Charita opět začala věnovat širokému spektru pomoci potřebným lidem v nouzi. Stala se z ní plně profesionální organizace s více než 8 tisíci zaměstnanci v síti 301 arcidiecézních, diecézních, oblastních, městských a farních Charit včetně České katolické charity a Řeckokatolické charity. Od roku 2007 se prezentuje pod názvem Charita Česká republika.
Od roku 1995 je řádným členem mezinárodních organizací Caritas Europa a Caritas Internationalis. Její partnerské organizace najdete na celém světě. Pod označením Caritas Czech Republic pomáhá potřebným na čtyřech kontinentech, a to jak v případě humanitárních krizí, tak formou rozvojové pomoci.
Výraz charita vychází z latinského slova caritas, které znamená lásku ve smyslu pomoci druhému, a vychází z křesťanských tradic – stejně jako první charitativní služby, které provozovala církev.
Slovo Charita s velkým písmenem používáme (na rozdíl od obecného výrazu pro dobročinnost) pro označení organizace – Charita Česká republika. Tímto názvem označujeme celou síť Charit v České republice, ovšem užívá se také pro sekretariát Charity Česká republika se sídlem v Praze.
Marie PALOČKOVÁ
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Křest knihy Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny v sobotu
Zavřít foto...
Z
pět nahoru na obsah...
Křest knihy Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny v sobotu
Knížka s titulem Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny bude pokřtěna v sobotu 10. září v 17 hodin v krásném prostředí Tichého mlýna na okraji Radětína u Pelhřimova. Knížka, v níž můžete nahlédnout pod povrch našeho jazyka, objevit taje dnes a denně používaných slov a možná v tom všem najít i paralely s životem jako takovým. Součástí křtu bude autorské čtení, živá hudba či KVÍZ Z PODZEMÍ SLOV.
zvětšit fotografii...
Miloň Čepelka z Divadla Járy Cimrmana ve své rozhlasové Knižní hitparádě:
„Knížka malá, ale príma. Určená je nejen těm, kteří se často okouzleně zamýšlejí nad českým jazykem, ale i těm, co ho dosud používali bez rozmyslu – tohle by jim mohlo ukázat, že zkoumat svou mateřštinu je kolikrát i nečekaná zábava.“
Anotace:
Jakub Marek: Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny (nakladatelství Pointa, 2022)
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e-shopu řekne, že právě ponížil ležáky? A všimli jste si, kolik se v hovorech o fotbale používá básnických prostředků? To je jen hrstka otázek, kolem nichž se točí Podzemí slov – knížka pro ty, kteří se rádi zamýšlejí nad řečí, již ostatní používají bez rozmyslu. Prostřednictvím krátkých kapitol v ní nahlédneme pod povrch češtiny. A kdo ví, možná tam najdeme i nějaké paralely s životem jako takovým.
Na kvízové otázky budou moci účastníci odpovídat už po cestě do Tichého mlýna – pokud se na místo konání vydají pěšky z pelhřimovských Městských sadů (od Domova pro seniory). Tam potkáte celkem 12 otázek. Přineste papír s odpověďmi na křest a zapojte se do soutěže o zajímavé ceny.
Podrobnosti o akci v události na Facebooku → https://
www.facebook.com/eve…
Rozhovor autora s paní Janou Klusákovou pro Český rozhlas: https://plus.rozhlas.cz/ke-stavu-ceskeho-jazyka-nejsem-skepticky-vyviji-se-stejne-jako-vsechno-ostatni-8793490
… a ještě pár ohlasů ↓
Z recenze Podzemí slov na webu kultura21.cz:
„Knížka je sice kapesního formátu, ale doslova nabitá zajímavými informacemi. (…) Útlá publikace umožňuje čtenáři nahlédnout do tajů češtiny, odhalit překvapivé souvislosti a přečíst si nevšední příběhy našeho rodného jazyka. Možná také otevře oči lidem, kteří (prozatím) vypouštějí slova z úst spíše bezmyšlenkovitě.“
Monika Pavlovičová, autorka ilustrací a obálky Podzemí slov:
„Některé knihy je ilustrovat jedna radost a tahle patřila mezi ně. Autor Jakub Marek píše poutavě a úderně, takže pokud se rádi zamýšlíte nad češtinou, knihu velmi doporučuju. (A pokud ne, tak díky ní třeba začnete.)“
Z recenze Podzemí slov na webu LaCultura.cz:
„Kniha je napsaná mimořádně poutavě, a tak ji přečtete na jeden zátah. Její velkou výhodou je i srozumitelnost, která vám umožní nenásilně proniknout do tajů jazyka. Oceníte i autorův laskavý humor, díky kterému se při čtení budete skvěle bavit. Kniha nadchne všechny milovníky češtiny i čtenáře, kteří se ve své práci jazyku věnují.“
Korektorka Podzemí slov Martina Heš:
„Kniha je skvělá. Smála jsem se nahlas i nasávala zajímavosti a tahle kombinace je podle mě top.“
--
_____
Miroslav MAREK
DISKUSE K ČLÁNKU
Vytisknout článek...
Poslat email autorovi...
Z
pět nahoru na obsah...
Ú
terý
10. 12. 2024
• Policisté zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Naděje pro ohrožené hrošíky liberijské – v zoologické zahradě v Jihlavě se narodilo mládě
• Dialýza v nemocnici v Třebíči je zmodernizovaná. Přípravu dialyzačních roztoků zajišťuje systém automatického centrálního míchání
S
obota
7. 12. 2024
• Kojná korunního prince Rudolfa pocházela z Luk nad Jihlavou
P
átek
6. 12. 2024
• Infocentrum v elektrárně v Dukovanech o druhém a třetím adventním víkendu připravilo vánoční prohlídky s tvořením a Ježíškovu poštu
• Výstava fotografa Antonína Vystrčila zachycuje zimu na obrázcích Josefa Lady i Trnkovo dioráma Svatba broučků
• Vánoční stromek v pelhřimovském muzeu rekordů je vytvořený z 1512 kapřích šupin
• Starý Brněnský most v Jihlavě je po opravách zprůjezdněný
Č
tvrtek
5. 12. 2024
• Pečení chleba a perníčků v replice středověké pece ve Vlkovsku
• Dětští návštěvníci táborské zoo o víkendu dostanou mikulášskou nadílku
• Policisté dálničního oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku hromadně darovali krev
• Vysočina se obléká do vánočního hávu
• Porodnice v pelhřimovské nemocnici: Stabilní, moderní a připravená na rok 2025
S
tředa
4. 12. 2024
• Kakadu růžoví přinášejí do jihlavské zoo exotický půvab
• Touha po pomstě zvítězila, vlkům hrozí nové vyhubení
Ú
terý
3. 12. 2024
• Vánoční jarmark v zámečku Karlštejn u Svratky bude plný dobrot i zábavy
• Svatomikulášská pouť ve Velkém Meziříčí nabídne třeba modlitby při svíčkách
• Senioři z Písecka se seznámili s letošními zvířecími přírůstky táborské zoo
• Zdravotníci v jihlavské nemocnici nově pomůžou pacientům, které trápí rozpíchané žíly
P
ondělí
2. 12. 2024
• Pelhřimovská nemocnice rozšiřuje své služby pro neslyšící pacienty
• Med, medové pečivo, svíčky z včelího vosku i živé včely, to vše nabídne včelařská výstava ve Velké Bíteši
• Vánoční předměty, které odvál čas, budou vystaveny v havlíčkobrodském muzeu
• Vánoční sbírka Vánočky pro kočky pomůže opuštěným kočkám a koťátkům v nouzi
• Policisté v Havlíčkově Brodě mají nově vybavenou speciální výslechovou místnost
• Boj o post krále táborské zoo? Simba se trůnu jen tak nevzdá
• Sbírka potravin opět pomohla doplnit zásoby pro nejpotřebnější
• Recidivista, který se vloupal na Žďársku do tří objektů, putoval za mříže
N
eděle
1. 12. 2024
• Výstava na zámku ve Velkém Meziříčí přibližuje oslavu Vánoc v chaloupce i měšťanském domě
• V jihlavské zoo se narodilo historicky první mládě guerézy běloramenné
• Horácké Vánoce v Jihlavě s folklorním souborem Pramínek
• Nadělte si pod vánoční stromeček exotické zvíře. Starost s jeho chovem nechte na táborské zoo
S
obota
30. 11. 2024
• Advent v Jihlavě nabídne trhy, vánoční trolejbus, bruslení i svátečně vyzdobené ulice
S
tředa
27. 11. 2024
• Kostelem sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě zazní Zpěvy adventní
• Přijďte se seznámit s bílým lvem Gandalfem do táborské zoo na jeho první komentované krmení
• Adventní stezka a Mikuláš v Muzeu rekordů v Pelhřimově
• Kraj Vysočina pořídil nová auta organizacím pečujícím o osoby se zdravotním postižením
• Pozor na podvodné SMS vyzývající k zaplacení pokuty za jízdu bez dálniční známky
• Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení s ukrytím i evakuací osob
Ú
terý
26. 11. 2024
• Prvními obyvateli nového ptačího domu v táborské zoo jsou turakové bělolící
• Studenti obchodní akademie v Pelhřimově uspořádali sbírku lízátek pro nemocné děti
• Přednáška věnovaná betlémům v éře socialismu v Telči
• Výstava v Malovaném domě nabídne tradiční vánoční dekorace i krounské dřevěné hračky
• Z dílny ve středních Čechách až do zoo v Táboře. Další zachráněný mýval nalezl nový domov na jihu Čech
• Profesionální hasiči z Třeště zachraňují majetek a životy už padesát let
• Policista v době svého volna zachránil život muži, který náhle upadl do bezvědomí
P
ondělí
25. 11. 2024
• Putování za betlémskou hvězdou jihlavskou zoologickou zahradou
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: myslivost a lov
• Adventní odpoledne s knihou, štrúdlem, kávou a pestrým programem v Telči
• V Třebíči bude od ledna nový provozovatel městské autobusové dopravy, jízdní řády se prakticky nezmění
• Šachta svatého Jiří v Jihlavě odhalila nečekaná tajemství
• V Jihlavě se pro lidi v nouzi nashromáždilo přes dva tisíce kilogramů potravin a drogistického zboží
N
eděle
24. 11. 2024
• Řidič utrpěl při nehodě zranění
• Pod stromeček chceme nadělit posezení s kávou i zázemí pro maminky
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20)
-
Právě spuštěn na adrese
www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky -
www.fotospoj.cz
• zde si v naší
reklamní samoobsluze
můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!