Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 18.9 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Jízda na koloběžce musí být bezpečná; jezdci na koloběžkách se občas chovají v silničním provozu nezodpovědně
Koloběžky a elektrokoloběžky se stávají v poslední době stále populárnějším dopravním prostředkem. Na koloběžce potkáváme osoby všech věkových kategorií, tedy nejen děti, ale také dospělé.
„S narůstajícím počtem koloběžek a elektrokoloběžek na trhu stoupá také počet dopravních nehod, které bývají ve většině případů spojené s vážným zraněním účastníků. Navíc někteří uživatelé koloběžek nerespektují zákon o provozu na pozemních komunikacích a často ani nevědí, jak se mají na koloběžce v silničním provozu správně chovat,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Jezdci na koloběžce se často pohybují po chodníku, kde bezprostředně ohrožují chodce, přejíždí na koloběžce přes přechod pro chodce, kde hrozí kolize s projíždějícími vozidly, při odbočování nedávají znamení o změně směru jízdy a náhle odbočí, aniž by se předtím přesvědčil, zdali ho již nepředjíždí řidič vozidla, který jede za ním. Na tento nepříznivý stav proto zareagovali policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a v sobotu 17. září v odpoledních hodinách realizovali mimořádnou dopravně bezpečnostní akci, která byla zaměřena na uživatele koloběžek a elektrokoloběžek. Do akce, která probíhala na vybraných místech celého našeho kraje, se zapojili policisté dopravní o pořádkové policie. Včerejší akci výrazně ovlivnilo nepříznivé počasí, což se projevilo na malém počtu cyklistů a koloběžkářů v silničním provozu. Akce měla především preventivní charakter, proto policisté kontrolované cyklisty a koloběžkáře ve většině případů upozornili na nedostatky v povinné výbavě jejich kola nebo koloběžky.

Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka. To v praxi znamená, že ten, kdo jede na koloběžce, je cyklistou se všemi právy i povinnostmi. Pokud splňuje předepsané legislativní požadavky elektrokoloběžka, pak na ní z hlediska zákona o provozu na pozemních komunikacích pohlížíme také jako na jízdní kolo. Z toho vyplývá, že uživatel takovéto elektrokoloběžky je cyklistou - tedy řidičem nemotorového vozidla.

A kdy tedy můžu s koloběžkou s pomocným motorkem na pozemní komunikaci? Koloběžky s pomocným motorkem jsou schválené Ministerstvem dopravy ČR pro provoz na pozemních komunikacích ve smyslu vyhlášky 341/2014 Sb., přílohy 12. Tato vyhláška uvádí, že koloběžka s pomocným motorem nesmí mít vyšší výkon jak 1000 W a její maximální rychlost nesmí přesáhnout 25 km/h (s pomocí motoru). Taková koloběžka může do silničního provozu za stejných podmínek, jako když jezdíte na jízdním kole.

Do stejného legislativního rámce se může dostat i tzv. načipovaná elektrokoloběžka, která má deaktivovaný omezovač rychlosti nebo výkonu. U případné dopravní nehody lze znaleckým posudkem zkoumat, zda elektrokoloběžka vyhovuje předepsaným předpisům, z čehož pramení obligatorní projednání zjištěných přestupků. Rovněž může dojít k situaci, kdy pojišťovna odmítne uhradit pojistné plnění, pokud na dopravní nehodě mělo účast vozidlo nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích.

Cyklista, tedy i řidič elektrokoloběžky, se primárně v silničním provozu pohybuje ve zřízeném jízdním pruhu pro cyklisty, vyhrazeném jízdním pruhu pro cyklisty, stezce pro cyklisty, smíšené stezce pro chodce a cyklisty a na silnici, kde jezdí při pravém okraji komunikace. Cyklista se nesmí pohybovat po chodníku ani přejíždět silnici kolmo po vyznačeném přechodu pro chodce. Pouze dítě mladší 10 let smí jet na chodníku. Cyklista mladší 18 let je podle zákona o silničním provozu povinen za jízdy použít ochranou cyklistickou přílbu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě. Žádný řidič, tedy ani cyklista, nesmí řídit pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky.

„Na koloběžce jezděte vždy opatrně, ohleduplně, předvídatelně, přizpůsobte rychlost svým schopnostem i stavu silnice. Jeďte jen takovou rychlostí, abyste byli schopni včas zastavit na vzdálenost, na kterou máte rozhled. Uvědomte si, že řídítka elektrokoloběžky bývají úzká, tím snižují ovladatelnost koloběžky a zvyšují riziko pádu. Buďte pro ostatní účastníky silničního provozu dobře viditelní a při jízdě pokud možno používejte reflexní oblečení a reflexní doplňky,“ doplňuje plk. Mgr. David Jirák.

Pro jezdce na koloběžce platí stejné povinnosti, jako pro cyklisty:

- jezdí se po pravé straně vozovky s dostatečným bezpečnostním odstupem

- pokud existuje na vozovce jízdní pruh pro cyklisty, jezdec na koloběžce je povinen ho použít

- jezdci na koloběžce mohou jet jenom jednotlivě za sebou, nikoli vedle sebe.

- motoristé předjíždějí cyklisty/jezdce na koloběžce zásadně zleva

- koloběžka slouží pouze pro jednu osobu, nelze, aby na ní jezdilo více osob

- pohyb po chodníku je umožněn jen pro osoby ve věku do 10 let.

- platí povinnost do 18 let věku za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.

- dítě do 10 let se může pohybovat bez dozoru osoby starší 15 let pouze na cyklostezce, na stezce pro cyklisty a chodce a v obytné zóně po celé její ploše.

- v pěší zóně se smí pohybovat jen tehdy, pokud dopravní značka povoluje vjezd cyklistů.

- pokud se uživatel koloběžky do deseti let věku pohybuje na silnici, je nezbytný doprovod osoby starší 15 let, sám může jet na silnici až po dosažení 10 let.

Koloběžka, stejně jako kolo, podléhá povinné výbavě. Povinná výbava koloběžek je definovaná ve vyhlášce 341/2014 Sb. o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Povinná výbava:

- volné konce řídítek musí být zaslepené, nejlépe gumovými rukojeťmi.

- na rukojeti nesmí být ostré hrany – nebezpečí vážného poranění při nárazu na řídítka.

- účinné na sobě nezávislé brzdy (přední a zadní). .

- ochrana páčky brzdy proti poranění – musí mít oblý konec.

- přední odrazka – bílá barva, umístění vpředu pod řídítky, může být kombinovaná s bílou přední svítilnou nebo blikačkou.

- zadní odrazka – červená barva, může být kombinovaná se zadní červenou svítilnou nebo odrazovým materiálem obdobných vlastností, je možno použít i červené blikačky.

Jezdec na koloběžce, stejně jako cyklista, je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícený světlomet s bílým neoslňujícím světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, lze použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem. Pro jezdce na koloběžce, kteří se pohybují na pozemních komunikacích, platí také pokyny policisty, musí respektovat světelné signalizační zařízení – semafor a znát chování u tohoto zařízení.

Pokud cyklostezka navazuje přechodem pro chodce, musí jezdec z koloběžky sesednout a koloběžku přes přechod jen vést a nesmí na ní jet. Osoba jedoucí na koloběžce používá jen pravý jízdní pruh, levý jízdní pruh jen v případě nutnosti použití k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování. A nesmíme zapomenout i na důležité pravidlo "být viděn". Je důležité, aby i elektrokoloběžku bylo v provozu dobře vidět. Kromě vybavení osvětlením by měli lidé jezdící na koloběžce pamatovat i na reflexní materiály a doplňky.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl pivo, přepravky i prázdné lahve; opilý řidič na dálnici překročil rychlost
Doposud nezjištěný pachatel v Novém Městě na Moravě v přesně nezjištěné době, zřejmě v noci z 15. září na 16. září, násilím vylámal horní desky oplocení dvoru, který sloužil k uskladnění materiálu přilehlého obchodního domu. Poté zloděj za pomocí nezjištěného nástroje odstranil visací zámek s řetězem, který zajištoval klec, ve které byly uskladněny přepravky s pivními lahvemi. Následně ukradl 16 přepravek od piva různých značek s prázdnými lahvemi od piva. Majiteli způsobil krádeží a poškozením oplocení a zámku škodu v celkové výši téměř 4000 korun. Na místo byl vyslán kriminalistický technik k zajištění upotřebitelných stop, policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Zloděj se vloupal do rekreační chaty
Policisté z Humpolce pátrají po neznámém pachateli, který má na svědomí krádež vloupáním do tří rekreačních chat. Dosud nezjištěný pachatel v přesně nezjištěné době, zřejmě v noci z 15. září na 16. září v zahrádkářské kolonii v Humpolci nezjištěným způsobem překonal plot u rekreační chaty a vnikl na pozemek. "Zde za užití nalezené palice rozbil skleněnou výplň u vchodových dveří a poté otevřel skříňku u vchodových dveří. Zevnitř odcizil různé druhy sušenek a odcizil také dalekohled. Poté zřejmě stejný pachatel nezjištěným způsobem překonal plot u další rekreační chaty ve stejné lokalitě. U této chaty poškodil rám okna a skleněnou výplň okna. Chatu prohledal, ale nic z ní neodcizil. Do třetí chaty ve stejné oblasti vnikl poté, co se dostal na pozemek u chaty. Nezjištěným způsobem vytrhl vstupní vchodové dveře a dostal se do vnitřních prostor chaty, kterou prohledal a odcizil rádio", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté případy zadokumentovali, místa ohledali s cílem zajistit upotřebitelné stopy a po pachateli pátrají. Pachatel způsobil majitelům chat hmotné škody především na poškození oken a dveří. Přesný výše škody bude vyčíslena dodatečně.

Podnapilý řidič havaroval a narazil do stromu
Policisté přijali v sobotu 17. září časně ráno patnáct minut po třetí hodině oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Polné na Jihlavsku na silnici III. třídy číslo 3514 na ulici Alej svobody. Řidič se svým vozem. Škoda Octavia projížděl po silnici ve směru od centra Polné směrem k Dobroutovu. "Zřejmě se plně nevěnoval řízení vozidla a po projetí levotočivé zatáčky vyjel s vozidlem vpravo mimo komunikaci, kde na pravé krajnici narazil pravou přední částí vozidla do vzrostlého stromu", uvedla Dana Čírtková. Při nehodě si řidič způsobil lehká zranění, se kterými jej záchranáři převezli do nemocnice v Jihlavě k ošetření. Ke zranění jiných osob nedošlo. U řidiče policisté provedli dechovou zkoušku, která byla s pozitivním výsledkem - 1,64 promile alkoholu v dechu. Při opakovaném měření policisté řidiči naměřili hodnotu 1,76 promile alkoholu v dechu. Při třetí dechové zkoušce byla naměřena hodnota 1,64 promile alkoholu v dechu". Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle Škoda Octavia ve výši zhruba 200 000 korun. Jiná škoda nebyla na místě zjištěna. Vozidlo Škoda po dopravní nehodě nepojízdné a jeho odtah si zajistil majitel vozidla. Policisté jednačtyřicetiletému muži zadrželi řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení a muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ dopravní nehody šetření policisté z dopravního inspektorátu Jihlava.

Řidič osobního vozidla přehlédl motocyklistu
Policisté přijali v pátek 16. září oznámení o dopravní nehodě, která se stala kolem půl šesté ráno na křižovatce komunikace II/406 s místní komunikací v Kostelci na Jihlavsku. Při prvotním šetření policisté zjistili, že dvaadvacetiletý řidič osobního automobilu Seat Toledo jel po vedlejší pozemní komunikaci směrem ke komunikaci II/406. "Při jízdě křižovatkou nedal přednost v jízdě po hlavní pozemní komunikaci jedoucímu motocyklu, jehož řidič jel ve směru od Třeště směrem na Jihlavu. Došlo ke střetu obou vozidel. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidiče motocyklu a záchranáři jej převezli do jihlavské nemocnice k dalšímu vyšetření", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Ke zranění jiných osob nedošlo. Policisté provedli u obou řidičů dechové zkoušky, které měly negativní výsledky. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a motocyklové přilbě byla odhadnuta na částku 28 000 korun. Věc dopravní nehody vyřešili policisté s viníkem na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Překročil rychlost a byl navíc opilý
V pátek 16. září krátce před patnáctou hodinou projížděl po dálnici D1 ve směru od Prahy na Brno řidič s osobním vozidlem Škoda Superb. V úseku 109. kilometru policejní hlídka z Dálničního oddělení Velký Beranov dohlížela na plynulost a bezpečnost silničního provozu a zaregistrovala toto vozidlo, které v místě překročilo nejvyšší povolenou rychlost. "Tomuto vozidlu byla naměřena rychlost 159 km/h. Hlídka proto osobní vozidlo předepsaným způsobem zastavila na 111. kilometru ve směru jízdy na Brno. Policisté vyzvali řidiče, aby předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla a poté, aby se podrobil dechové zkoušce ke zjištění případné přítomnosti alkoholu v krvi. Provedená dechová zkouška byla pozitivní - 0,74 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 0,76 promile alkoholu v dechu. Dvaadvacetiletý řidič lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu nepožadoval. Hlídka řidiči zadržela řidičský průkaz a zakázala mu další jízdu", informovala Dana Čírtková. Policisté zjištěné přestupky zadokumentovali a odevzdají je k řešení do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Policisté kontrolovali v pátek 16. září ráno kolem osmé hodiny osobní vozidlo Škoda Octavia, jehož řidič projížděl po silnici I/37 od obce Ždírec nad Doubravou a poté odbočil na obec Horní Studenec na Havlíčkobrodsku na pozemní komunikaci III/34416, kde byl na parkovišti u hřbitova zastaven a kontrolován hlídkou Policie České republiky. "V rámci provedené silniční kontroly policisté řidiče vyzvali, aby předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla a aby se podrobil orientačnímu vyšetření je zjištění případné přítomnosti alkoholu v dechu formou dechové zkoušky. Dechová zkouška vykázala pozitivní výsledek - 1,10 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,07 promile alkoholu v dechu. Osmačtyřicetiletého řidiče policisté vyzvali k lékařskému vyšetření, které je spojené s odběrem biologického materiálu, čemuž řidič vyhověl. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla D. Čírtková. Muž je důvodně podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Podnapilý cyklista na neosvětleném kole
Policisté kontrolovali v rámci běžného výkonu služby v pátek 16. září v noci cyklistu, který kolem půl druhé projížděl na jízdním kole pro ulici Brněnská v Třebíči. Policisté u cyklisty provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní – 1,40 promile alkoholu v dechu. Cyklista požití alkoholu doznal a policisté mu další jízdu na kole zakázali. Třiadvacetiletý cyklista navíc za snížené viditelnosti za jízdy neměl na kole rozsvícené stanovené osvětlení. Přestupek v dopravě policisté zadokumentují a oznámí jej do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu.
Cyklisté často zapomínají na svoji bezpečnost a vyjíždějí na kole bez řádného vybavení, zejména bez osvětlení jízdního kola. Jízdní kolo musí být vybaveno vpředu odrazkou bílé barvy, vzadu odrazkou červené barvy a oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu. Za nesplnění zákonné povinnosti týkající se předepsané výbavy jízdního kola hrozí cyklistovi na místě silniční kontroly pokuta v příkazním řízení až do výše 2000 korun. Ve výbavě jízdního kola nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. Před každou jízdou si cyklista musí náležitě zkontrolovat brzdný systém, neboť se jedná o nejdůležitější prvek, který umožní bezpečné zastavení jízdního kola.
Za snížené viditelnosti musí být navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka a nářadí nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz. S výbavou jízdního kola velmi úzce souvisí vybavení cyklisty. Cyklista mladší osmnácti let musí za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu. Tuto přilbu musí mít za jízdy řádně nasazenou a připevněnou na hlavě. Ochranná přilba musí mít odpovídající velikost. Cyklisté starší 18 let nechtějí hazardovat v dnešní době se svým zdravím, a proto většina z nich užívá ochrannou přilbu také.
Při dopravních kontrolách nebo při šetření dopravních nehod se naši policisté také setkávají s cyklisty, kteří jsou pod vlivem alkoholu. Někteří cyklisté si zřejmě neuvědomují, že řidič nemotorového vozidla, nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Cyklistovi může být za tento přestupek na úseku dopravy uložena ve správním řízení pokuta až do výše 50 000 korun.
Za osm měsíců letošního roku jsme šetřili okolnosti 132 dopravních nehod, na nichž měli účast cyklisté, když ve stovce případů cyklisté dopravní nehodu zavinili. Tři cyklisté nehodu nepřežili, sedm se jich těžce zranilo a 104 dalších utrpělo lehké zranění. Pouze osmnáct cyklistů vyvázlo z nehody bez zranění. V osmnácti případech policisté zjistili, že cyklista je pod vlivem alkoholu. Mezi kategorii „cyklista“ se řadí v silničním provozu, tedy i v případě dopravní nehody, také osoba, která jede na elektro koloběžce. Nehod těchto účastníků silničního provozu v poslední době přibývá. Uživatelé elektro koloběžek musí dodržovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a nesmí zapomínat na povinnou výbavu. Stejně tak důležité je mít na paměti, že na koloběžce může jen pouze jedna osoba, takže není možné na ní převážet například malé dítě, které stojí na koloběžce před dospělou osobou.
Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

U Senožat havaroval cyklista, na místě zemřel
Při nehodě, která se stala v neděli 18. září v devět hodin ráno mezi obcemi Humpolec a Senožaty na Pelhřimovsku, zemřel cyklista. Uvedli to hasiči na svém webu.
Hasiči z Humpolce pomáhali zdravotnické záchranné službě s resuscitací.

Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové policii zavolala žena, která se tou dobou na silnici pohybovala. "Našla cyklistu bez známek života ležet na zemi. Vedle něj leželo jízdní kolo a na něm byl ještě připoutaný pes", informovala D. Čírtková. Žádné známky podle mluvčí nenasvědčovaly tomu, že by se muž stal obětí dopravní nehody.

Ke zraněnému spěchali i záchranáři. "Vyslali jsme k němu posádku z Humpolce. I přes okamžitou pomoc svědků, hasičů i našich záchranářů se nepodařilo pacienta oživit. Na místě zemřel," konstatoval muvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček.

Případ si převzal dopravní inspektorát v Pelhřimově, proč a jak cyklista zemřel, určí nařízená pitva.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Zámecké muzeum ve Velkém Meziříčí představí obrazy Zdenky Vorlové Vlčkové
Vernisáž výstavy obrazů akademické malířky Zdenky Vorlové Vlčkové se uskuteční v úterý 20. září v 17 hodin v muzeu ve Velkém Meziříčí.
Velkomeziříčskou rodačku Zdenku Vorlovou Vlčkovou dnes připomíná název ulice, dům s pečetí jejího architektonického cítění na Lipnici je už opomíjen ve stínu stromů, panoramatický obraz města nebývale velkých rozměrů je umístěn stále na stejném místě v budově bývalé České spořitelny, ale dnes jej může obdivovat pouze ten, kdo vkročí do prostor určených městské policii, tudíž už není mnoho nadšených diváků.

Několik desítek obrazů, kreseb, artefaktů a věcí z pozůstalosti významné malířky je v depozitáři muzea ve Velkém Meziříčí. Některé obrazy vlastní soukromí majitelé a rodina. Po šesti desetiletích, kdy zůstal malířčin ateliér opuštěný, se pozapomnělo na velký talent, výjimečné nadání výtvarné, hudební i taneční u ženy, která zde před 150 lety spatřila světlo světa a poté ho ve svém životě vnesla do desítek obrazů, do díla, které ve své době vstoupilo na úroveň významných uměleckých osobností evropského umění.

Letos si tedy připomínáme 150 let od narození akademické malířky Zdenky Vorlové Vlčkové a místní muzeum chystá výstavu s doprovodným programem pro veřejnost i školy. Je důležité znát historii, abychom pochopili současnost, je nezbytné naučit se vidět podstatu a krásu, abychom mohli vědět a nalézat radost ve své blízkosti.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   6. 9. 2024

• Odlehčovací služba Adapta oslavila 10 let novým rekordem na hradě Roštejn
• Václav Pazourek vlastní 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila mláďata alpaky
• Jednadvacetiletý muž připravil seniory na Žďársku o sto tisíc korun
• Den otevřených dveří a prevence v třebíčské nemocnici kromě jiného poradí, jak předcházet nemocem
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokoloběžku; opilý řidič elektrokoloběžky boural
• O značku Vysočina – regionální produkt usilují tři noví výrobci
• Advokát z Vysočiny zpronevěřil jemu svěřené peníze; kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu

Čtvrtek   5. 9. 2024

• Rodinný běh Jihlavou letos pomůže Tinušce trpící Leberovou slepotou
• Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře v galerii Tympanon v Třebíči
• Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody
• Z policejního deníku: vandal poškodil sdílené jízdní kolo
• Čtrnáctiletou Michaelu viděli z Jihlavy její blízcí viděli naposledy v pátek, policie žádá o pomoc veřejnost

Středa   4. 9. 2024

• Podchod do Libušina údolí v Třebíči zdobí obrazy květin i krajiny
• Legionář František Pol z Velkého Meziříčí cestoval domů vlakem přes Kanadu
• Zámecká slavnost v Novém Městě na Moravě přivítá dámy i pány v kloboucích
• Den otevřených dveří památek v Jihlavě doprovodí slavnost Dožínky
• Kaplička v Křídlech bude přemístěna dále od frekventované silnice spojující Nové Město na Moravě a Brno
• Záchranáři na Vysočině absolvovali během letních prázdnin rekordní počet výjezdů

Úterý   3. 9. 2024

• Nosálové z táborské zoo si nejvíce pochutnají na šťavnatém ovoci
• Motorkáře zraněného po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
• Hybrálecká ulice v Jihlavě zůstane uzavřena až do konce letošního roku
• Společenský život hmyzu v muzeu v Telči umožní nahlédnout do úžasného světa miniaturních, ale o to zajímavějších tvorů
• Hrdinové bez plášťů: Kdo stojí za pomocí mladým v nízkoprahových klubech?
• Školní rok začal a děti i studenti již vyhlížejí prázdniny; první budou na konci října
• Tejpování břicha v těhotenství, po porodu nebo při menstruačních bolestech. Třebíčská nemocnice rozšiřuje služby pro ženy
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé
• Z policejního deníku: v Nížkově byly nalezeny dva dělostřelecké granáty; opilý pár, který byl v noci s dětmi v parku, skončil na záchytce

Pondělí   2. 9. 2024

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: řezbář Josef Šilinger
• Adapta Odlehčovací služba pořádá na Roštejně Květinový den
• V pelhřimovském muzeu rekordů jsou k vidění sluneční hodiny ve tvaru páva
• Na staveništi Horácké multifunkční arény v Jihlavě zemřel při práci muž
• Z dálničního mostu Vysočina ve Velkém Meziříčí spadl muž, zemřel na místě
• Na silnici I/38 na Třebíčsku po srážce zemřela řidička a dalších sedm lidí utrpělo zranění

Pátek   30. 8. 2024