Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 21.9 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo spouští speciální kroužky pro děti, budou pečovat o zvířata a dozví se zajímavosti ze zvířecí říše
Baví vaše děti starat se o zvířata? Zajímají se o okolní přírodu a ochranu ohrožených druhů? Přáli byste si domácího mazlíčka, ale máte příliš malý byt nebo si nejste jistí, zda byste péči o něj zvládli? Právě to všechno přinesou nové vzdělávací kroužky, které od letošního podzimu nabízí táborská zoologická zahrada. Jsou určeny pro děti prvních a druhých stupňů základních škol a jsou zcela zdarma.
„Jedním z cílů moderních zoologických zahrad je kromě samotné ochrany ohrožených druhů také vzdělávání široké veřejnosti. Ani naše zoo není výjimkou. Už řadu let pořádáme úspěšné a žádané vzdělávací programy pro školy, naši ošetřovatelé často přednášejí také například v domovech důchodců. Nyní k těmto vzdělávacím aktivitám přidáváme další – odpolední pečovatelské kurzy pro děti,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Kurz se bude konat v odpoledních hodinách. „Děti si při nich vyzkouší péči o exotická zvířata. Od ošetřovatelů se zábavnou formou dozvědí spoustu zajímavostí ze světa zvířat a o ochraně ohrožených druhů a přírody vůbec,“ přibližuje náplň kurzů ředitel zoo Korec.

Zájemci se mohou hlásit na e-mail sekretariat@zootabor.eu. Počet míst je omezený, přednost budou mít zájemci, kteří se přihlásí dříve. Kurz je pro přihlášené děti zdarma. „Mnoho domácností má nyní obrovské problémy kvůli extrémnímu nárůstu cen energií, pohonných hmot i základních potravin. Zdražují i nejrůznější kroužky a sportovní aktivity. Proto jsme se rozhodli, že jim v těchto těžkých dobách vyjdeme aspoň trochu vstříc a umožníme přihlášeným dětem bezplatnou účast na našich kroužcích,“ dodává ředitel zoo Korec.

V zoologické zahradě v Táboře žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů a aktuálně je otevřená každý den od 9 do 18 hodin.
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Jihlava bude mít novou ulici pojmenovanou po básníku a spisovateli Antonínu Sovovi
Při Vrchlického ulici v lokalitě Dolina proběhla výstavba 16 nových řadových rodinných domů. Vznikla tak nová ulice, která potřebuje jméno. Zastupitelé schválili pojmenování ulice po básníku Antonínu Sovovi, rodáku z Pacova na Pelhřimovsku.
Zastupitelé proto na svém zářijovém zasedání projednávali návrh na zvolení vhodného názvu, a to nejlépe v podobném duchu jako mají okolí ulice F. X. Šaldy, Vlasty Javořické nebo Poláčkova, tedy podle spisovatelů z přelomu 19. a 20. století, kteří měli úzký vztah k Vysočině.
Mezi návrhy byl proto například Josef Svatopluk Machar, Karel Hlaváček nebo Rudolf Těsnohlídek.

Pracovní skupina pro pojmenování ulic nakonec navrhla jako ideální možnost ulici pojmenovat po básníkovi České moderny Antonínu Sovovi (26. února 1864 – 16. srpna 1928), který byl narozen a pochován v nedalekém Pacově.
Antonín Sova byl český básník a prozaik, přední představitel generace 90. let a básnického impresionismu. Jeho otec, venkovský učitel a regenschori, byl prvním básníkovým učitelem i v oblasti umění, zejména hudby. Citově však byl Sova vázán více k matce. Její smrt roku 1879 a otcův nový sňatek patřily k intenzivním zážitkům, jež se později objevily v několika spisovatelových dílech.

Velký význam pro Sovovo básnické zrání mělo lukavecké přátelství se sestrami básníka Jaroslava Vrchlického, které mu přiblížily poezii lumírovců. Gymnázium Sova studoval nejprve v Pelhřimově, Táboře a od roku 1880 v Písku, kde v polovině 80. let maturoval. První básnické příspěvky otiskl ještě za středoškolských studií pod pseudonymem Ilja Georgov.

Po maturitě odešel Sova do Prahy studovat práva, ale zanedlouho musel pro nedostatek finančních prostředků studií zanechat a vrátit se domů. S pomocí básníka A. Heyduka, s nímž se seznámil v Písku, a J. Vrchlického se roku 1886 uchytil v Ottově Slovníku naučném a o rok později nastoupil místo písaře-protokolisty ve zdravotním referátu pražského magistrátu. Aktivně se účastnil práce ve spolku beletristů Máj a v literárním odboru Umělecké besedy.

Roku 1892 navštívil Itálii. V roku 1895 podepsal kolektivní vystoupení spisovatelů a publicistů manifest České moderny. V letech 1898–1920 byl ředitelem pražské městské knihovny. V této funkci byl vyslán roku 1901 na exkurzi do knihoven v Německu a Belgii. Těžká, bolestná choroba (s největší pravděpodobností syfilis), která se u Sovy projevila již před světovou válkou, mu nakonec znemožnila volný pohyb.

Dílo Antonína Sovy bylo ovlivněno symbolismem a impresionismem. Sova začal publikovat v 80. letech, kdy vládla české poezii díla lumírovců a ruchovců. Podobně jako jeho vrstevníci se Antonín Sova bránil vlivu předchůdců. Z této doby pochází sbírky Květy intimních nálad (1891) a Z mého kraje (1892).

V pozdější době se Sova soustředil na přírodní a subjektivní lyriku. Sbírka Zlomená duše (1896) má autobiografické rysy, v chronologickém pořádku zachycuje dramatické konfliktní události, které měly pro autorův život klíčový význam. Sovova přírodní lyrika (Ještě jednou se vrátíme, 1900) je spojena s jihočeským krajem, jeho milostná poezie (Lyrika lásky a života, 1907) je psána písňovou formou.

Sova svými díly útočil proti společnosti a dával najevo protispolečenské postoje celé mladé generace (Vybouřené smutky, 1897, Údolí nového království, 1900, Dobrodružství odvahy, 1906). V jeho dílech se zároveň objevuje vlastenectví a hledání morálních a společenských hodnot. Např. sbírka Zpěvy domova (1918), která vznikla za 1. světové války, obsahuje vlasteneckou lyriku, básník v ní vyjadřuje svůj odpor k válce.

Autonín Sova byl také autorem prozaickým. Také v próze Sova usiloval vyjádřit rozsáhlou škálu pocitů člověka zápasícího o harmonii. Jeho pojetí prózy bylo subjektivní a lyrizující (napž. Próza, 1898, Ivanův román, 1902, Výpravy chudých, 1903 a Pankrác Budecius, kantor, 1916).
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; chodec utrpěl po střetu s náklaďákem těžká zranění
Devětadvacetiletého sprejera, který ve druhé polovině července v nočních hodinách na několika místech ve Velkém Meziříčí na Žďársku namaloval různé nápisy na lavičku, dopravní značku, odpadkový koš, ale i na dvířka elektro rozvodových skříní a svým jednáním způsobil škodu za čtyři tisíc korun, dopadli policisté. Po shromáždění důkazů muži policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Při krádeži byl recidivista přistižen
V úterý 20. září po deváté hodině ráno byli policisté přivoláni do obchodního domu v Havlíčkově Brodě, kde byl při krádeži přistižen šestadvacetiletý muž. "Policisté zjistili, že se jedná o recidivistu, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán. Přesto muž přišel do obchodního domu na ulici Bělohradská a odcizil sluchátka značky Sencor a powerbanku značky Devia, se kterými prošel prostorem pokladen, aniž by zaplatil a chtěl odejít", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Krádež odhalil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Policisté vše zadokumentovali. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže.

Muž poškodil vozidlo
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětačtyřicetiletý muž, který na začátku května v obci u Jihlavy poškodil vozidlo a majiteli způsobil škodu za necelých patnáct tisíc korun. "V dopoledních hodinách muž hodil na automobil předměty, které poškodily střechu a dveře. Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Provedli šetření a shromáždili důkazy, na základě kterých poté sdělili pětačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Vloupání do vozidla
Policisté pátrají po pachateli, který se v neděli 18. září v době mezi šestou a sedmou hodinou večer ve Stříteži na Třebíčsku vloupal do zaparkovaného vozu. "Pachatel na parkovišti před obchodním domem vnikl do automobilu VW Caddy, ze kterého odcizil mobilní telefon", informovala Jana Kroutilová. Policisté provedli šetření a případ prověřují. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli a odcizeném telefonu policisté pátrají.

Chodec po střetu s náklaďákem utrpěl těžká zranění
Policisté přijali v úterý 20. září pět minut po deváté hodině ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala v obci Rejčkov na Havlíčkobrodsku. "Čtyřiatřicetiletý řidič jedoucí s nákladním vozem Bercedes Benz se při couvání střetl s chodcem. Při dopravní nehodě utrpěl sedmačtyřicetiletý chodec těžká zranění. Chodec byl na místě nehody ošetřen posádkou zdravotnické záchranné služby a následně letecky transportován do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Orientační dechová zkouška nebyla na místě nehody z důvodu rozsahu zranění u chodce provedena, proto byl cestou nařízen odběr krve ve zdravotnickém zařízení. Orientační dechová zkouška u řidiče nákladního vozidla byla provedena na místě dopravní nehody a její výsledek byl negativní. Další okolnosti dopravní nehody stejně jako míra zavinění jsou předmětem policejního šetření.

Havárie vozidla
V úterý 20. září se stala u Markvartic na Třebíčsku dopravní nehoda. "Po páté hodině ráno jel devatenáctiletý řidič vozidla Škoda Favorit ve směru od obce Štěměchy a po projetí zatáčky vyjel mimo komunikaci, kde havaroval do příkopu. Řidič se při nehodě zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl transportován do brněnské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Policisté provedli ohledání a zadokumentování dopravní nehody. Provedenou dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu šetří.

Muž je podezřelý z přestupků
Policisté zastavili ve středu 21. září po čtvrté hodině ráno na ulici Humpolecká v Pelhřimově osobní auto Škoda Octavia. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že pětačtyřicetiletý muž, který usedl za volant vozidla, není držitelem příslušného řidičského oprávnění. V rámci silniční kontroly byla s řidičem provedena dechová zkouška s negativním výsledkem. Muž se však odmítl podrobit testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou, stejně jako lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala policejní mluvčí M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy. Případ policisté nadále šetří.

Usedl za volant přes uložený zákaz
Policisté v úterý 20. září po páté hodině odpoledne zastavili v Košíkově na Žďársku osobní auto Audi. Lustrací třicetiletého řidiče policisté zjistili, že muž řídí vozidlo, i když to má zakázáno. "Od května roku 2020 mu byl totiž na základě rozhodnutí okresního soudu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a řídit automobily by směl až v květnu roku 2024. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
V úterý 20. září jel po desáté hodině dopoledne po ulici Brodská ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku řidič osobního vozidla Volkswagen Golf. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "Zjistili, že osmadvacetiletý muž řídí vozidlo, i když to má zakázáno. V květnu mu byl totiž na základě rozhodnutí městského úřadu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku. V další jízdě již řidič pokračovat nesměl", uvedla Michaela Lébrová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Opilý řidič skončil na záchytce
V úterý 20 září zastavili policisté před šestou hodinou večer vozidlo Škoda Octavia, jehož řidič jel po silnici ve směru od Stříteže na Třebíčsku. Při kontrole zjistili, že je řidič opilý. "Jednačtyřicetiletému muži při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,97 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala přes tři promile alkoholu v dechu. Dále muž nepředložil řidičský průkaz a dopustil se tak přestupku. Policisté opilého řidiče zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici. Po vystřízlivění muž směřoval na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

21. září: Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jak tuto nemoc rozpoznat?
Podle Státního zdravotního ústavu bude v roce 2050 v Česku přes 280 tisíc lidí s Alzheimerovou chorobou nebo jinou formou demence. Světový den Alzheimerovy choroby, který připadá každoročně na 21. září, pomáhá zvýšit povědomí o této nemoci. Jak tuto nemoc rozpoznat? A co dělat v případě, že na ni máte například u osoby v rodině podezření?
Přinášíme přehled nejčastějších příznaků, na nichž se vědci shodují:

Ztráta paměti
Lidé s Alzheimerovou chorobou zapomínají nedávné rozhovory, pracovní úkoly či osoby, které v krátké minulosti potkali.

Chybné umísťování věcí
Lze zaznamenat, že mohou dávat věci na neobvyklá místa. Ztrácí věci, přičemž nejsou schopni vybavit si zpětně kroky, díky nimž by je znovu našli.

Zapomínání míst a objektů
Osoby s tímto onemocněním mohou zapomenout, kde jsou nebo jak se tam dostali.

Problém s označováním správnými slovy
Mohou nastat také potíže jako problém se slovní zásobou, někdy nedokáží pojmenovat známý předmět nebo použijí nesprávné jméno (např. nazývají „hodinky“ „ručičkovými hodinami“).

Špatný úsudek
Okolí člověka s Alzheimerovou chorobou může zaznamenat změny v úsudku nebo rozhodování. Neadekvátně se například rozhodují, když nakládají s penězi nebo řeší úřední záležitosti.

Těžké rozhodování
Můžeme také pozorovat, že se nemohou rozhodnout pro žádné řešení. Kromě toho ztrácí při rozhodování iniciativu a přecházejí do pasivity.

Časté změny nálad
Může dojít ke změnám nálad a osobnosti. Klient může být zmatený, podezřívavý, depresivní, vystrašený nebo úzkostný.

Kde najít pomoc?

Pečovat o blízkého v pokročilém stádiu demence je velmi zatěžující. Pokud už zákeřná choroba propukne, může se o nemocného starat rodina doma a využít pomoci ambulantních a terénních sociálních služeb nebo pobytové odlehčovací služby či denní stacionáře. K dispozici jsou i domovy se zvláštním režimem (DZR), tedy pobytová sociální zařízení určená pro osoby s Alzheimerem nebo dalšími typy demencí. Jejich seznam lze najít v registru poskytovatelů sociálních služeb na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Česká alzheimerovská společnost navíc vyvinula certifikační systém, který monitoruje kvalitu péče a uděluje certifikát Vážka sociálním zařízením pečujícím o osoby trpící demencí. Může být vodítkem při volbě zařízení pro blízkou osobu (zde).

Cílem skupiny SeneCura je, aby přes všechna svá fyzická či psychická omezení prožívali klienti svobodný a kvalitní život dle svých zvyklostí. V domovech se zvláštním režimem, které poskytují péči právě i lidem s Alzheimerovou chorobou, vytváří příjemné prostředí, a hlavně zajišťuje bezpečí. Terapie pak znamená postupy a techniky tzv. aktivizace. Klienti se mohou procházet po nekonečných cestách, které tvoří osmičku. Reminiscenční terapie zajišťuje, aby se realita klientů s demencí nevyvracela, proto v domovech najdou místa jako retrokoutky s dobovým nábytkem nebo stylizované zastávky autobusu. Lidé s Alzheimerem mají totiž často nutkavou potřebu někam odcestovat a zde mohou najít klid. Pocity uvolnění a klidu se dostavují u klientů v místnosti Snoezelen, kde se pomocí světla a promítání obrazů stimulují smysly. V některých domovech SeneCura lze využít odlehčovací službu a v Chotěboři nově i denní stacionář. Odlehčovací služba je určená pro krátkodobé pobyty, aby si pečující mohli odpočinout, načerpat síly nebo si vyřešit osobní záležitosti. Denní stacionář pak funguje přes den v době od 7:00 do 17:00. Klienti mohou denního stacionáře využívat dlouhodobě a pravidelně.
Filip MORAVEC



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská záchytka hlásí tisící pobyt, přibývají ženy
Číslo, ke kterému se nepřipíjí, oslavili na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě. V těchto dnech dosáhla krajská “záchytka” pomyslné mety více jak tisícovky přijatých osob za rok. Tohoto čísla jsme dosáhli o měsíc dříve, než bylo obvyklé v letech minulých. Zatím to podle statistik vypadá, že letošní rok bude celkově co do počtů rekordní.
Stále platí, že nejčastěji končí na protialkoholní záchytné stanici muži a to z 88 %: „I tady jsme ale zaznamenali v uplynulých dvou letech změnu, žen nám přibylo,“ říká vedoucí Protialkoholní záchytné stanice Lukáš Černý.

Z noci, kdy počet zachycených osob přešel na čtyřmístné číslo, by mohl napsat deník: „S kolegou si předáváme službu. Paní na osmičce odmítá říci, jak se jmenuje a ani po opakovaných domluvách nespolupracuje. Zato bouchá do dveří a dožaduje se okamžitého propuštění. Ještě je však brzy, hladina alkoholu je příliš vysoká. To na jedničce je veseleji. Pána z Třebíče přivezli před půl hodinou, válel se na náměstí a teď kope a mlátí do dveří. Hlavně, aby se sám nezranil…Zde se musí počkat, až se unaví a zklidní. Bude to trvat přes hodinu, pak ulehne a spí. Pokračujeme v hovoru a hodnotíme setrvalý stav u některých opakovaně zachycených, kteří se slušným tempem upíjejí k smrti.

Je 19:45 hodin. Přijíždí PČR Jaroměřice nad Rokytnou, volali už před hodinou, že dovezou paní, co se válela na louce. Vedou ji z auta a za ní zůstávají mokré stopy. Dnes místy vydatně pršelo. Po zadání jména do databáze máme hned jasno. Paní (ročník 1992) je u nás pojedenácté a v dechu má 2, 63 promile. Nabízíme jí čistou košili, tu však odmítá a hádá se s policistkou, která mi pomáhá v odstrojování. Zavíráme dveře a po chvíli už paní zmoženě usíná. Jdeme napsat záznam o přijetí a soupis věcí, když v tom na obrazovce naskočí číslo záchytu – 1000!“. Za tuto noc měli celkem sedm příjmů.

Noc na PZS stojí čtyři tisíce korun. Více než polovina částek je ale nezaplacených. Stanice spadající pod jihlavskou nemocnici přijme ročně zhruba 1200 lidí a je jedinou stanicí v Kraji Vysočina. Ti, kteří tam skončí, musí být nejenom pod vlivem alkoholu, ale také ohrožovat svůj život a zdraví nebo být agresivní k sobě či okolí.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na silnici I/34 u křižovatky se silnicí III/3509 na Oudoleň na Havlíčkobrodsku opravují stavbaři propustek
Na silnici I/34 u křižovatky se silnicí III/3509 na Oudoleň na Havlíčkobrodsku zahájili stavbaři opravu propustku, aby se zabránilo jeho propadnutí. Většina prací bude probíhat mimo komunikaci a místem opravy se jezdí omezenou rychlostí. Pokud to bude nutné a práce budou muset probíhat z vozovky, bude v místě řízen provoz kyvadlově jedním jízdním pruhem pomocí světelní signalizace. Práce potrvají do 9. října.
Stávající 10,6 metrů dlouhý klenbový kamenný propustek bude pročištěn a zbaven nánosů dna. Provede se vybourání stávající římsy a odstraněny budou také sesunuté části propustku. Po očištění a vybetonování dna bude do jeho otvoru vsunuta ocelová trouba. Zbytek otvoru bude vyplněn betonem a doplní se oboustranně šikmá čela dlážděním lomovým kamenem. Dláždění kamenem bude provedeno také před jeho vtokem a výtokem.

Opravu za 1,82 milionu korun bez DPH provádí společnost Skanska a.s.
Martin BUČEK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   16. 4. 2024

• Patronem ohroženého prasojelena v jihlavské zoo se stane zpěvák Michal Hrůza
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024