Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 25.9 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na vysoké škole v Jihlavě si mohou zájemci v pátek 30. září nechat změřit sluch
Nechat si změřit sluch pomocí speciálně vyvinuté aplikace budou moci zájemci v pátek 30. září od 17 hodin v budově Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. Škola se zapojila do celostátní akce nazvané Noc vědců, v rámci které se otevírají nejen univerzity a vědecké ústavy, ale i řada dalších institucí, zabývajících se vědeckými výzkumy.
Přestože sluchové vady dovedou výrazně zkomplikovat život, svému sluchu lidé často nevěnují příliš pozornosti a začínají se o ni zajímat, až když je pozdě. Zajímá vás, jak jste na tom se sluchem vy? Nechte si změřit sluch pomocí mobilní aplikace, která slouží k orientačnímu posouzení existence sluchové vady. Tato unikátní mobilní aplikace vznikla na Vysoké škole polytechnické Jihlava ve spolupráci akademických pracovníků katedry sociální práce a katedry technických studií a v současné době je využívána k odhalování sluchových vad hned v několika zařízeních sociálních služeb v Kraji Vysočina.

Celý proces vývoje nové technologické pomůcky pro měření sluchu se mohl uskutečnit díky projektu s názvem „Nové přístupy, metody a technologie v oblasti diagnostiky a korekce sluchových vad u seniorů v pobytových zařízeních sociálních služeb“, který byl podpořen Technologickou agenturou České republiky v rámci Programu na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ÉTA . Jeho hlavním příjemcem byla Vysoká škola polytechnická Jihlava a externím aplikačním garantem Kraj Vysočina. Dalšími účastníky byla tři zařízení pobytových sociálních služeb na Vysočině: Domov Jeřabina Pelhřimov, Domov Nové Syrovice a Domov pro seniory Jihlava – Lesnov. Z těchto organizací byli vybráni vhodní klienti, a pokud u nich byla potvrzená diagnóza, byl s nimi zahájen proces následné korekce sluchu.

Důležitým přínosem projektu byla rovněž nově vytvořená Metodika individuálního plánování péče o seniory se sluchovými vadami, která zahrnuje standardizované metody a postupy v péči o sluchově postižené seniory. Dalším přínosem je potom zavedení nových přístupů, metod sociální a ošetřovatelské péče a využití technologií v oblasti diagnostiky a korekce sluchových vad u seniorů. Vytvořená metodika byla schválena a je v současné době volně ke stažení na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, aby jí mohli využívat všichni poskytovatelé sociálních služeb České republiky.

Výše uvedená technologie na měření sluchu bude k dispozici všem zájemcům, kteří v pátek 30. září navštíví Vysokou školu polytechnickou Jihlava. Tato škola se zapojila do celostátní akce s názvem Noc vědců, v rámci které se otevírají nejen univerzity a vědecké ústavy, ale i řada dalších institucí, zabývajících se vědeckými výzkumy. Noc vědců se koná již od roku 2005 a dává příležitost setkání široké veřejnosti s vědci a jejich prací.

Neváhejte proto využít možnost návštěvy Vysoké školy polytechnické Jihlava a zjistit, jak jste na tom se svým sluchem. Bližší informace o akci najdete na https://www.nocvedcu.cz/o-akci. Vstupné je zdarma a program je uzpůsoben pro děti i dospělé. Tak dorazte s rodinou nebo přáteli do budovy školy a zažijte noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.

Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež karavanu; opilý řidič boural; řidič odmítl dechovou zkoušku
Neznámý zloděj, který v době od odpoledních hodin úterý 20. září do ranních hodin soboty 24. září z volně přístupného parkoviště v ulici Rafaelova v Třebíči ukradl karavan, způsobil majiteli škodu kolem sto osmdesáti tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli a odcizeném karavanu pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Pachatel se vloupal do nebytových prostor
Policisté pátrají po pachateli, který se od úterý 20. září do ranních hodin pátku 23. září vloupal do nebytových prostor v ulici Litoltova v Třebíči, odkud ukradl plynové bomby, pneumatiky s disky, olejové radiátory, elektrický žebřík na vytápění a další věci. "Svým jednáním dosud nezjištěný pachatel způsobil majiteli škodu přes třicet tisíc korun. Policisté provedli ohledání, zadokumentování a šetření. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují, po pachateli a odcizených věcech pátrají", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Dopravní nehoda s alkoholem
V sobotu 24. září krátce před půl pátou ráno jel řidič s osobním vozem po silnici první třídy od Žďáru nad Sázavou k Radňovicím. "Řidič projížděl zatáčkou, kdy nepřizpůsobil rychlost jízdy, vyjel mimo komunikaci a narazil do stromu, poté se vozidlo přetočilo přes střechu a následně zpět na kola. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Policisté provedli u čtyřiatřicetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,09 promile alkoholu. Hodnotu ještě o něco vyšší u něho ukázala také opakovaná zkouška. Řidič následně vyzván k lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Policisté muži další jízdu zakázali. Řidičský průkaz policisté muži nezadrželi, neboť jej hlídce nepředložil. Taktéž řidič nepředložil osvědčení o registraci vozidla", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda ve výši jednapadesát tisíc korun. Místo nehody policisté ohledali a vše zadokumentovali. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.

Střet vozidla a chodce
Policisté přijali v pátek 23. září deset minut po půl osmé večer oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/602 u Hubenova na Jihlavsku. "Třiapadesátiletý řidič jedoucí s osobním autem Škoda se střetl s chodcem. Při dopravní nehodě utrpěl dvaadvacetiletý chodec zranění a záchranáři jej převezli do jihlavské nemocnice", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Orientační dechová zkouška nebyla na místě nehody z důvodu rozsahu zranění u chodce provedena, proto byl cestou nařízen odběr krve ve zdravotnickém zařízení. Orientační dechová zkouška u řidiče osobního vozidla byla provedena na místě dopravní nehody a její výsledek byl negativní. Další okolnosti dopravní nehody stejně jako míra zavinění jsou předmětem policejního šetření.

Řidič odmítl test na návykové látky
V pátek 23. září krátce před desátou hodinou dopoledne zastavili policisté z pohotovostního a eskortního oddělení na ulici Romana Havelky v Jihlavě osobní vozidlo BMW. "Z důvodu podezření na přítomnost návykové látky byl řidič policisty vyzván, aby se podrobil testu na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek, což bezdůvodně odmítl. Dále byl řidič policisty vyzván, aby se podrobil odběru biologického materiálu v nemocničním zařízení, což odmítl také. Policisté muži zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", uvedla M. Lébrová. Šestatřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič odmítl dechovou zkoušku
V pátek 23. září v časných ranních hodinách zastavili policisté na ulici Neudörflova v Chotěboři na Havlíčkobrodsku osobní auto Volkswagen Passat. "Řidič byl v rámci silniční kontroly policisty vyzván, aby se podrobil dechové zkoušce, kterou bezdůvodně odmítl. Dále odmítl lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení. Kontrolou osobního vozidla policisté zjistili, že na vozidle od listopadu loňského roku není platná technická prohlídka. Policisté muži zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Čtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté v pátek 23. září krátce před polednem zastavili řidiče na ulici V Cípku v Humpolci na Pelhřimovsku v osobním voze Volkswagen Passat. "U dvaačtyřicetiletého muže provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška byla u muže negativní. Následně byl muž vyzván, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, s čímž souhlasil. Policisté muži zakázali další jízdu", uvedla Michaela Lébrová. Výsledek toxikologického zkoumání ukáže, zda se muž bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykového látky nebo z přestupku na úseku dopravy.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý sedmadvacetiletý muž, který řídil v Havlíčkově Brodě, i když to má zakázáno. V sobotu 24. září krátce po jedné hodině ráno jel s osobním vozidlem Ford Focus, kde ho na ulici Štáflova následně zastavila hlídka. "Při kontrole řidiče policisté zjistili, že má od poloviny června letošního roku na základě rozhodnutí soudu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu osmnácti měsíců. Muž v další jízdě pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   5. 12. 2023

• Mikuláš nechá o víkendu v táborské zoo hodným dětem nadílku
• Energetici z Dukovan připravili na druhý adventní víkend speciální tvořivý vánoční program pro rodiny s dětmi
• Češi zachraňují outloně v Indonésii PodpoVRCHem v zoologické zahradě v Jihlavě
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za více jak 90 tisíc; ztracená seniorka byla nalezená podchlazená, skončila v péči lékařů

Pondělí   4. 12. 2023

• Stanovisko Unie českých a slovenských zoologických zahrad ke kauze nelegálního chovu bílého tygra Karlem Vémolou
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, které si neobjednala; opilí muži i žena skončili na záchytce
• Zubříkovo vánoční putování vyzdobenou Bystřicí nad Pernštejnem
• Pelhřimovská nemocnice pořídila nová polohovatelná lůžka, pacienty čeká vyšší komfort
• Přednáška o koželužství, jirchářství a zámišnictví v Telči
• V Těšenově na Pelhřimovsku shořel sklad sena, škoda je pětadvacet milionů korun

Neděle   3. 12. 2023

• Adventní pec v Havlíčkově Brodě se rozpálí o druhé adventní neděli, budou perníčky i oplatky
• Výstava o historii perníku v muzeu v Třešti
• Horácký fotoklub Jihlava uspořádal u příležitosti 100 let jihlavské fotografie výstavu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl propanbutanovou láhev; opilý řidič boural

Sobota   2. 12. 2023

• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů Maxe Švabinského v jihlavské galerii
• Na železnou neděli se v Jihlavě rozsvítí vánoční strom i sochy zvířat
• Na dálnici D1 na Vysočině havaroval kamion, tvoří se kolony; i nadále hustě sněží

Pátek   1. 12. 2023

• U Pacova na Pelhřimovsku zemřel po nárazu do stromu řidič osobního auta
• Po Jihlavě bude jezdit vánoční trolejbus
• Zvířata v táborské zoo si sněhovou nadílku užívají
• Vedení Kraje Vysočina po jednání s řediteli nemocnic očekává stažení výpovědí ze služeb
• Z policejního deníku: muž zaplatil za zboží, nedostal nic; u Rudy utrpěli při nehodě zranění čtyři lidé

Čtvrtek   30. 11. 2023

• Zemřel jevištní mistr Horáckého divadla v Jihlavě Jiří Kašík
• Muzeum v Telči připravilo na adventní víkendy výstavu betlémů Anděl pastýřům zvěstoval
• V noclehárně pro bezdomovce v Jihlavě přespává deset lidí
• Městská hromadná doprava v Třebíči rozšíří celokrajskou integrovanou dopravu
• Největší čertoviny v Muzeu rekordů v Pelhřimově
• Zdravotní sestry v jihlavské nemocnici trénovaly s roboty
• Z policejního deníku: v Kostelci při požáru uhořela žena; policisté dopadli distributora drog

Středa   29. 11. 2023

• Výstava Perníkové Vánoce v jihlavském muzeu představí perníky, jejich zdobení i formy
• Nejen mezi svátky za zvířátky! Levnější vstupné, komentovaná krmení i soutěž o rodinnou prohlídku
• Na Vysočině do krajských muzeí a galerií výhodněji. Do konce roku je k dostání společná vstupenka za nižší cenu
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; vandal posprejoval vrata u garáže
• Noční nehody na dálnici D1 si vyžádaly lidský život

Úterý   28. 11. 2023

• Silnice na Vysočině kloužou, problémy mají řidiči i na dálnici D1
• Respirační nemoci nejvíce trápí lidi na Žďársku a na Jihlavsku
• Vesmírný Spolubál v Novém Městě na Moravě uzavře svojí první a poslední dekádu
• Živý betlém i letos zahájí adventní čas v jihlavské zoo. Dílny, rozsvícení stromečku nebo komentovaná krmení - to a mnohem více návštěvníky čeká v adventním čase.
• Vražedné řádění myslivců má další oběť. Kolik lidí ještě musí přijít o život, než se nebezpečné strýce s puškami podaří zkrotit?
• Unikátní almanach pelhřimovské nemocnice je v prodeji
• Z policejního deníku: do chaty se vloupal vandal; opilý muž skončil na záchytce

Pondělí   27. 11. 2023

• Dobročinný bazar MOCI POMOCI už po druhé pomůže pavlovským zvířátkům
• Tradiční předvánoční včelařská výstava ve Velké Bíteši nabídne medové speciality i třeba svíčky z včelího vosku
• Následná péče je tu stále, ale nově třeba s muzikoterapií či hagioterapií
• Táborská zoo trénuje důvtip hravých surikat i ostatních zvířat
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl různé nářadí; zloděj se vloupal do chaty, nadělal nepořádek a ukradl různé věci

Neděle   26. 11. 2023

• Tradiční flér trh v sobotu v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu unikátních výrobků
• Jihlava si k Vánocům nadělí kluziště i vyhlídkové kolo
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; opilý řidič boural

Sobota   25. 11. 2023

• Vánoční zvyky a tradice a Příběh vánoční ozdoby v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou
• Osobní auto srazilo chodkyni a od nehody ujelo, třebíčští policisté hledají svědky nehody

Pátek   24. 11. 2023

• Výstava v nemocnici v Novém Městě na Moravě připomíná čas duchovního rozjímání
• Vánoční výstava betlémů nejen z Itálie v třebíčském muzeu
• Pojízdné výdejny potravin pomáhají seniorům i rodičům samoživitelům
• Z policejního deníku: recidivisté kradli zboží a napadli pracovníka ostrahy; opilý řidič boural
• Pod stromeček si na gynekologii v jihlavské nemocnici přejí bezbariérovou koupelnu

Čtvrtek   23. 11. 2023

• Hrazení bystřin pomáhá zadržovat vodu v lesích. Letos vzniklo na Vysočině pět staveb
• Muzejní noc na zámku v Třebíči nabídne třeba prohlídku krypty baziliky svatého Prokopa
• Kriminalisté dopadli distributory drog
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; neznámý pachatel posprejoval most; muž pobýval v cizí chatě

Středa   22. 11. 2023

• Přijeďte v sobotu 2. prosince s kulichem do Sedlčan podpořit rekord
• Omezení léčebné péče v třebíčské nemocnici od pátku 1. prosince
• Většina základních a mateřských škol v Havlíčkově Brodě se připojí ke stávce
• Nemocnice v Pelhřimově zavádí dlouhodobé cévní přístupy
• Žádost o místo v domově pro seniory? Díky aplikaci a novým pravidlům jednoduše
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; řidič skončil s autem v zahradě

Úterý   21. 11. 2023

• Vánoční strom na pelhřimovském náměstí již stojí, jedlička se rozzáří v neděli 3. prosince
• Dovádění v rozlehlém výběhu unaví každého, i vlka arktického
• Na jihlavské náměstí bude dovezen vánoční strom. rozzáří se v neděli 3. prosince
• Znojemský most v Jihlavě je v havarijním stavu, potřebuje opravit. Řidiče čeká omezení
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl vzduchovku a páčidlo; opilý řidič se střetl s prasetem

Pondělí   20. 11. 2023