Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 28.9 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina v jihlavské nemocnici postaví pavilon rehabilitační, následné a geriatrické péče a parkovací dům
Nový pavilon rehabilitační, následné a geriatrické péče a parkovací dům chystá postavit kraj Vysočina v areálu nemocnice v Jihlavě. Kraj pro stavbu objektů nutných pro budoucí provoz nemocnice využije rozvojové plochy současného záchytného parkoviště a pozemek po demolici bývalého infekčního oddělení. Uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek.
Pavilon rehabilitační, následné a geriatrické péče bude pětipodlažní, bude mít dvě křídla propojená pochůzkovými rampami. Počítá se s tím, že sem bude přemístěn ambulantní provoz rehabilitačního oddělení, provoz hemodialýzy s 24 plnohodnotnými místy, oční oddělení včetně samostatného operačního traktu, bude zde rehabilitační lůžková část, geriatrická rehabilitace, návazná péče i paliativní péče – studie počítá až s 134 lůžky a 24 vyšetřovnami.

Parkovací dům - čtyřpodlažní samostatný objekt, který počítá se čtyřmi stovkami parkovacích míst na pěti výškových rovinách. Jednotlivá patra propojí schodiště pro pěší i výtah. Na nejvyšším patře je uvažováno částečné zelené zastřešení.

„Projektování nových objektů bude zadáno samostatně. Znamená to, že pavilon i parkovací dům mohou v budoucnu postavit různí dodavatelé, v různém čase. Kraj počítá s tím, že v případě nového pavilonu využije ministrem zdravotnictví avizovanou výzvu IROP na projekty následné péče", doplnila Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.

Projektant nových objektů bude znám nejdříve v prosinci letošního roku. Podle informací Karla Janouška bude mít k dispozici přibližně 1,5 roku na přípravu všech potřebných dokumentů. Půjde o největší investici, kterou kraj nechává projektovat metodou BIM.

„V budoucnu je počítáno s tím, že ve staré budově rehabilitace bude fungovat ředitelství nemocnice. To uvolní současně využívané prostory, z nich se opět stane lůžková část nemocnice, resp. zdravotnický trakt. Část přízemí budovy stávající rehabilitace chce nemocnice nabídnout k pronájmu stomatologům, kteří by chtěli otevřít ambulanci a nemají prostory. Diskutovány jsou i varianty, kdy by mohla dílčí část objektu sloužit jako ubytování pro zaměstnance nemocnice,“ doplnil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Pokud jde o další rozvojové investice ve zdravotnictví, pak Kraj Vysočina finišuje s dokumentací pro stavební řízení parkovacího domu pro nemocnici v Třebíči. Do měsíce bude dokumentace předána příslušnému stavebnímu úřadu k územnímu řízení a pro vydání stavebního povolení. Předpokládá se, že budou vydána na jaře příštího roku. Následovat bude veřejná zakázka na dodavatele stavby. Pokud budou popsané povinné administrativní procesy kopírovat navržený harmonogram, je možné, že by stavba parkovacího domu pro třebíčskou nemocnici mohla začít ještě na konci roku 2023.

Foto: Vizualizace nových objektů v areálu nemocnice v Jihlavě
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Víte, jak se pěstuje káva? A věděli jste, že její pěstitelé musí čelit cenové i klimatické krizi? Přijďte se v Třebíči podívat na výstavu fotografií o životě pěstitelů kávy v Kolumbii
Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje dnešní doby. Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy. Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii. Lidé stojící za naším šálkem kávy se potýkají především s nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady na její pěstování a nejistotou dobré sklizně. Tu ještě zesilují dopady klimatické změny. Životy pěstitelů kávy přiblíží nová výstava s názvem Kávová krize, kterou můžete shlédnout v týdnu od 1. do 8. října v Libušině údolí a na Hrádku v Třebíči.
„Vyrazili jsme za pěstiteli kávy v jihoamerické Kolumbii. Díky jejich příběhům a fotografiím můžeme nahlédnout do života lidí, se kterými se běžně nesetkáme, ale většina z nás se s nimi nepřímo spojuje každé ráno. Náš šálek kávy může mít různé dopady na životy pěstitelů. Ti po dlouhá desetiletí čelí cenové krizi a v posledních letech také zesilujícím dopadům klimatické změny,“ vysvětluje autor výstavy Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Kávovník vyžaduje specifické podmínky pro svůj růst a změna klimatu ve formě nárůstu průměrných ročních teplot a zničujících deštů mu velmi škodí. Klima se mění rychleji, než jaká je schopnost rostliny se přizpůsobit. Vyšší teploty a zničující deště vedou ke snížení produkce, šíření škůdců nebo plísňových onemocnění. Dle studie vědců z Curyšské univerzity aplikovaných věd dojde do roku 2050 k úbytku vhodných ploch pro pěstování kávy v Brazílii, Indonésii, Vietnamu a Kolumbii přibližně o polovinu.

Pro pěstitele arabiky to znamená nutnost rychle se na nové podmínky adaptovat. Vysazují stromy a využívají pěstování v zastínění, mulčování, efektivněji využívají vodu – třeba tu dešťovou k zavlažování, sami si vytváří kompost pro ekologické hnojení, volí odolnější odrůdy kávovníků nebo využívají biologickou ochranu proti plevelům, chorobám a škůdcům. „Aby se zde příroda zachovala, nepoužíváme strunové sekačky na trávu, čistíme to tu postaru mačetou. Chráníme vodu, nekácíme stromy, nevypouštíme žádné chemikálie ani insekticidy, aby se udržela zeleň pro zvířata,“ popisuje Carlos Julio z fairtradového kolumbijského družstva COOAGRONEVADA.

Pěstitelům pomáhá připojení družstva do systému Fairtrade. V roce 2020 vypěstovalo 838 000 pěstitelů z fairtradových družstev téměř 890 000 tun kávy, z toho nejvíce 282 000 tun v Kolumbii. S fairtradovou výkupní cenou mohou lépe plánovat své hospodaření a investice např. do nákupu techniky, sazenic, hnojiv nebo do klimatických opatření.

Drobní pěstitelé na rodinných pozemcích vypěstují 80 % světové produkce kávy. V roce 2019 klesla cena kávy na nejnižší hodnotu za více než deset let, což přinutilo farmáře prodávat svou úrodu za nižší cenu, než jaké jsou jejich výrobní náklady. Dle analýzy platformy Enviritasžije 44 % pěstitelů v chudobě, tedy s méně než 3,2 USD na den. Kvůli těmto podmínkám jsou pěstitelé v Kolumbii nuceni využívat dětskou práci nebo se věnovat nelegálnímu pěstování koky. „Pro tyto rodiny neexistuje legální alternativa, aby mohly skoncovat s chudobou. Mezinárodní organizace a náš stát je musí dlouhodobě podporovat, aby koku mohly nahradit pěstováním jiné plodiny – kávy či jiného ovoce, které by jim zajistilo dostatečný příjem. Jinak se bude historie opakovat po další generace,” vysvětluje Ati Zarkeiwin Mestre Izquierdo z pěstitelského družstva ANEI na severu Kolumbie.

Výstava na stromech se koná ve více než stovce parků po celé České republice již osmým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Minulé ročníky se věnovaly pěstování kakaa, banánů nebo bavlny. Přehled parků, kde se výstava koná, a více informací najdete na www.vystavanastromec…
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Sedm migrantů vezl v osobním vozidle gruzínský převaděč, když s ním havaroval na dálničním parkovišti Pávov u Jihlavy
V pondělí 26. září v odpoledních hodinách kontrolovali vysočinští celníci vozidlo na dálničním parkovišti Pávov u Jihlavy ve směru na Prahu, když k nim přiběhl občan české národnosti a sdělil jim, že do jeho vozu nedaleko od místa kontroly zezadu narazil jiný vůz.
Jednalo se o vozidlo Volkswagen Passat české imatrikulace z pražské půjčovny, které řídil Gruzínec a dle očitých svědků z něj vystoupilo sedm osob včetně jednoho malého dítěte. Celníci pojali podezření, že se jedná o osoby překračující státní hranici bez platných dokladů, přivolali posily a vydali se je hledat. Dvě osoby, muže a ženu, hlídka zastavila na výjezdu z parkoviště na dálnici D1. Mezitím jiní kolegové zkontrolovali vozidlo viníka dopravní nehody a ve dveřích v krabičce od cigaret nalezli rozstříhané cestovní doklady pravděpodobně tureckého původu.

Z důvodu bezpečnosti a také věcné nepříslušnosti byla prostřednictvím operačního centra kontaktována Policie ČR. Na místo se dostavila hlídka cizinecké policie a také služební pes, který velmi rychle v lese nedaleko parkoviště vyčmuchal zbylých pět na zemi sedících Turků.
Richard ZEMAN



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   13. 10. 2024

• Na houby nemusíte jezdit daleko, najdete je všude

Pátek   11. 10. 2024

• Pelhřimovská nemocnice omezila návštěvy, důvodem je nárůst respiračních onemocnění
• Policisté prověřují krádež peněženky, hledají muže z fotografie
• Kurs první pomoci novorozencům ukáže rodičům i dalším zájemcům, jak zachránit život dítěte, které nedýchá

Čtvrtek   10. 10. 2024

• Pseudogotická synagoga ve Velkém Meziříčí zůstane pro veřejnost uzavřená i v příštím roce, město chystá rekonstrukci
• Každý návštěvník Vánoční výstavy betlémů v Třebíči může přinést figurku a přispět k výrobě nového betlému
• Záchranná stanice v Pavlově získá nové léčebné zařízení, rehabilitační voliéry i nové auto pro převoz zvířat

Středa   9. 10. 2024

• Dekorační květy obohatily sortiment v pelhřimovském turistickém informačním centru
• Táborská zoo slaví narození čtrnáctého zubra. Jméno nejmladší zubřici opět vyberou fanoušci zoo
• Výstava Kniha v muzeu v Havlíčkově Brodě představí práci kurátorů a ukáže i pracně tvořené rukopisy
• Lev Simba si východy slunce úplně užívá. V táborské zoo je můžete zažít i vy
• Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice
• Chodkyni v Jaroměřicích nad Rokytnou srazila dodávka, žena na místě podlehla zraněním

Čtvrtek   3. 10. 2024

• Brusel umožní opětovné vyhubení vlků, státy EU snížily jeho ochranu
• Organizovaná skupina způsobila v jihlavské firmě škodu za více jak dva miliony korun
• Zrekonstruovaná Zelená komnata v Třebíči nabídne nové archeologické objevy

Středa   2. 10. 2024

• Chovatelská výstava v Bohdalově představí na tři tisíce králíků, drůbeže, koz, ovcí i terarijních zvířat
• Slavnostní premiéra seriálu Dcera národa za přítomnosti herců i filmového štábu proběhne v Havlíčkově Brodě
• V bazilice v Třebíči zazní utajený poklad Mše ke sv. Prokopovi a oratorium Jephtha Georga Fridricha Händela
• Komentované krmení, Výstava na stromech či film Kávová budoucnost v jihlavské zoo u příležitosti Dne zvířat
• Okolí smírčího kamene ve Velkém Meziříčí je upraveno, památník připomíná záhadné úmrtí dvaadvacetiletého Jakuba
• Výstava fotografií v parku vysoké školy v Jihlavě představí život pěstitelů kávy, kakaa a banánů

Úterý   1. 10. 2024