Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 29.9 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Na střechy nebo fasády v centru Jihlavy nelze instalovat fotovoltaické elektrárny
V souvislosti s energetickou krizí dostává magistrát denně několik dotazů na možnost umístění fotovoltaických panelů na střechy nebo fasády domů v centru Jihlavy. Do městské památkové rezervace však solární elektrárnu podle zákona nelze umístit.
Umístění solárních panelů nebo solárních tašek na objekty v Městské památkové rezervaci Jihlava (MPR) není v souladu s památkovou péčí. Taková energetická zařízení se proto na objekty v MPR nesmí umísťovat.

Netýká se to pouze památkově chráněných staveb, tedy nemovitých kulturních památek, ale všech i nechráněných objektů uvnitř v MPR. „Je potřeba si uvědomit, že Jihlava patří mezi historická sídla s nevyčíslitelnou historickou hodnotou a že památková péče byla zřízena právě proto, aby chránila takové hmotné kulturní dědictví. Je totiž nedílnou součástí naší minulosti a jako takové musí být odpovídajícím způsobem chráněno,“ vysvětluje vedoucí oddělení památkové péče Dana Závodská.

Podle ní nesmí umisťováním alternativních zdrojů energie v chráněných územích a na kulturních památkách docházet k rezignaci na ochranu a zachování architektonického dědictví a jeho kulturních hodnot.

V ochranném pásmu Městské památkové rezervace Jihlava je umístění fotovoltaických elektráren nebo solárních panelů možné, pokud pohledově nenarušuje památkovou rezervaci nebo pokud objekt není nemovitou kulturní památkou.

Snahou památkářů je proto vždy najít takové řešení požadavku majitele nemovitosti, které trvale nepoškodí hodnoty, pro které jsou památky nebo území chráněny. Situaci v Jihlavě podle Dany Závodské trošku komplikuje skutečnost, že majiteli nemovitostí v centru jsou často soukromníci nebo firmy, které nemají s Jihlavou nic společného a jejich snahou je pouze svou nemovitost co nejlépe komerčně využít. „Mnohem víc pochopení nacházíme u Jihlavanů, kteří jako místní mají k městu a jeho památkám mnohem lepší vztah,“ doplnila Dana Závodská.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Muž a žena jsou obviněni z trestného činu
Třebíčským kriminalistům se podařilo rychle a hlavně úspěšně zakončit řešení závažného a spletitého případu. Jen těžko pochopitelné je, že podezřelý muž odvezl rodičům roční dítě do jiného kraje, nechal jej u své přítelkyně, místo, kde jsou, tajil a odmítal holčičku vydat. Dítě se policistům podařilo vypátrat, je v pořádku. Podezřelého muže a ženu kriminalisté zadrželi, jsou obviněni ze spáchání trestného činu.
Minulý týden přijali policisté oznámení od ženy, které nebylo umožněno převzetí dítěte. Na místo vyjeli policisté provést šetření. Zjistili, že žena je blízkou příbuznou dítěte a má jej svěřené do péče na základě rozhodnutí soudu. Z dalšího šetření vyplynulo, že dítě není ani u svých rodičů a nejsou k dispozici informace, kde se holčička aktuálně nachází. Třebíčští kriminalisté začali ve spolupráci s policisty obvodních oddělení okamžitě jednat, zjišťovali okolnosti, které této situaci předcházely, a činili veškeré kroky pro vypátrání dítěte. V krátké době zjistili, že od rodičů odvezl dítě muž, se kterým se znali, kde jsou, ale sami nevěděli. Do spolupráce se zapojili také policisté z Jihočeského kraje. Muže důvodně podezřelého ze spáchání trestného činu kriminalisté zadrželi a směřoval na policejní oddělení. Precizním prověřováním kriminalisté zjistili, že holčičku má u sebe přítelkyně podezřelého muže a pobývají spolu v ubytovacím zařízení, kam je muž předtím odvezl. Dítě i ženu kriminalisté nalezli. Holčička byla v pořádku, převzala si ji do péče oprávněná osoba. Podezřelou ženu policisté odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů.

Policejní komisař zahájil trestní stíhání zadrženého muže z Jihočeského kraje a podezřelé ženy z Pardubického kraje. „Čtyřiatřicetiletý muž a třicetiletá žena byli obviněni z přečinu únosu dítěte spáchaného ve spolupachatelství,“ řekla mjr. Mgr. Miluše Vostalová, zástupkyně vedoucího oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již soudně trestán.

Muž a žena jsou obviněni z toho, že odvezli od rodičů jejich dceru, kterou poté ukryli, a odmítali ji odevzdat oprávněným osobám, prarodičům. Zamezili jim tak opatrování o dítě, které jim bylo svěřené do péče na základě rozhodnutí soudu. Při získání dítěte využil obviněný muž vztahů, které s jeho rodiči měl, své dominance a přesvědčivosti. Když mu dítě svěřili, odvezl jej, rodičům ale neřekl kam.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kde ptáci narážejí do skel? Zapojte se do pátrání
Milion ptáků ročně přijde v Česku o život poté, co narazí do prosklené překážky, odhadují ornitologové. Aby zmapovali nebezpečná místa, organizují 3.–9. října akci Týden skleněného zabijáka, ve které budou odborníci i veřejnost pátrat po místech, kde ptáci narážejí do skel. Nejčastěji jde o zrcadlící pláště obchodních center či moderních výškových domů, průhledné spojovací krčky budov, ale i prosklené stěny zastávek. Údaje získané při hromadném mapování ptáků zabitých o sklo poskytnou České společnosti ornitologické (ČSO) přesnější čísla a jasné argumenty pro jednání s majiteli nebezpečných objektů.
Jde o jednu z nejčastějších příčin úmrtí ptáků, přesto se o ní příliš nemluví. „Náraz do prosklené plochy patří vedle sražení autem a úhynu na drátech a sloupech vysokého napětí k nejčastějším důvodům, proč u nás divoce žijící ptáci hynou. Problém ale není tolik viditelný. Zatímco mrtvé ptáky na silnicích nebo pod vysokým napětím vidíme často, opeřence, kteří zahynou po nárazu do skleněné plochy, úklidové čety velmi rychle odstraní. Jde o neviditelný, ale velký problém,“ zdůrazňuje Lukáš Viktora, který se v ČSO zabývá ochranou ptáků ve městech.

Průhledná i zrcadlící skla mohou zabíjet

Podle Viktory jsou pro ptáky nejnebezpečnější skleněné plochy, které jsou buď průhledné, nebo zrcadlící. „Průhledné sklo, jako je například plášť autobusové zastávky, anebo protihluková stěna u dálnice, nedokáže pták zaznamenat jako překážku a v plné rychlosti do ní narazí. U zrcadlících plášťů budov, které často vidíme například na obchodních centrech nebo výškových budovách, je problematické, že zrcadlí buď oblohu anebo okolní zeleň. Stávají se tak pro ptáky neviditelnými a poskytují fikci možného průletu,“ vysvětluje Viktora.

Po nebezpečných místech, kde se ptáci zabíjejí a zraňují o skla, budou v týdnu 3.–9. října pátrat lidé po celém světě. Akci Global Bird Rescue organizuje FLAP Canada a v Česku se koná pod záštitou ČSO. „Mapovat ptáky zabité o skla může opravdu každý. Stačí obejít skleněné plochy v okolí. Když pak lidé najdou zabitého nebo zraněného ptáka, je důležité zadat informace o nálezu – datum, čas, místo a fotodokumentaci – do databáze birds.cz,“ vysvětluje Gabriela Dobruská, která se v ČSO věnuje osvětě a koordinuje Týden skleněného zabijáka.

Informace o nebezpečných sklech sbíráme celoročně
Vložte informaci o ptácích zabitých o sklo na birds.cz

Týdnem skleněného zabijáka pátrání po nebezpečných plochách nekončí. „Informace o ptácích, kteří se zabili či zranili nárazem do skla, sbíráme celoročně. Uvítáme i zpětná hlášení a především průběžná, která nám řeknou, že na konkrétní budově opakovaně dochází k nárazům ptáků do skel. Z dosavadních zkušeností při jednání s majiteli a provozovateli nebezpečných skleněných ploch víme, jak je důležité mít data, o která se můžeme opřít,“ říká Viktora.

Silueta dravce není funkční
Skleněné plochy lze zabezpečit tak, že je lidé pro ptáky zviditelní. „Silueta jednoho dravce nefunguje. Ze všeho nejdůležitější je zajistit, aby ptáci měli možnost včas si prosklených ploch všimnout a bezpečně se jim vyhnout. K tomu slouží například barvy na sklo, samolepící fólie nebo samolepky s nejrůznějšími motivy. Na tvaru ani barvě nezáleží, musí být ale maximálně 10 cm od sebe a z vnější strany – jinak by v případě zrcadlení nebyly vidět,“ zdůrazňuje Viktora.

Mezi ptačí oběti skleněných ploch patří jak malí pěvci jako například červenka nebo sýkora, tak i větší draví ptáci jako je poštolka či krahujec. Odhady odborníků hovoří o milionu ptáků v Česku a jedné až dvou miliardách ptáků na celém světě, kteří každoročně zahynou po nárazu do skleněné plochy.

Festival ptactva
Nejvíce problematickým obdobím roku, co se týká nárazů ptáků do skel, bývá podzim, kdy ptáci ve velkých hejnech migrují na jih a při tom musí čelit mnoha proskleným překážkám. ČSO již tradičně první říjnový víkend pořádá Festival ptactva, jehož cílem je upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Akce je mezinárodní kampaní BirdLife International, v rámci které partnerské organizace organizují v jednotlivých evropských zemích vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Letos se jedná o jubilejní třicátý ročník.

Více na: https://www.birdlife.cz/kde-…
Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý muž poškodil dveře, opilý muž vyhrožoval skokem pod vlak, skončil na záchytce
Ve středu 28. září přijali policisté v Jihlavě před osmou hodinou večer oznámení, že došlo na ulici Komenského k poškození dveří u budovy společnosti. Podezřelý muž přišel ke vchodu a rozbil dveře, poté nejdřív poodešel, následně se ale na místo vrátil. Policisté po přijetí oznámení vyjeli na místo a podezřelého zajistili. Dvaadvacetiletý muž byl pod vlivem alkoholu, při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu necelé jedno a půl promile alkoholu. Opilého muže odvezli na záchytku k vystřízlivění. Na poškozených dveřích vznikla předběžně vyčíslená škoda za šest tisíc korun. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Poškození vozidla
Policisté pátrají po pachateli, který poškodil v Humpolci na Pelhřimovsku zaparkované auto a majiteli způsobil škodu přibližně za čtyři tisíce korun. Ke spáchání činu došlo v noci z pondělí 26. září na úterý na ulici V Brance. "Pachatel poškrábal lak vozidla VW Touran, které poškodil vrypy na obou bocích. Policisté provedli ohledání, zadokumentování a šetření. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 27. září přijali policisté po sedmé hodině ráno oznámení o muži, který uvedl, že chce skočit pod vlak, a to v lokalitě nedaleko Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Policisté zjistili dostupné informace, vyjeli na místo a muže hledali. "V krátké době se jim ho podařilo nalézt na ulici ve městě, muž byl pod vlivem alkoholu. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu přes dvě promile. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala Jana Kroutilová.

Opilá řidička
Ve středu 28. září zastavili policisté v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku před druhou hodinou ráno vozidlo Toyota, jehož řidička jela ve směru od ulice Čechova. "Při kontrole zjistili, že je žena opilá. Pětačtyřicetileté řidičce při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,84 promile alkoholu a obdobné hodnoty u ní ukázaly také opakované zkoušky. Policisté opilé ženě zadrželi řidičský průkaz a zakázali jí další jízdu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Řidička je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Opilí řidiči
Ve středu 28. září zastavili policisté v Třebíči kolem desáté hodiny dopoledne vozidlo Škoda, jehož řidič jel po ulici Sv. Čecha. U osmatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,27 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou se bezdůvodně odmítl podrobit a dopustil se tak přestupkového jednání na úseku dopravy. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu pokračovat v další jízdě. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Dalšího opilého řidiče odhalili policisté ve středu 28. září v obci Římov na Třebíčsku. Před desátou hodinou dopoledne jel sedmatřicetiletý muž s automobilem Ford ve směru na Bítovánky, policisté vozidlu naměřili rychlost 69 kilometrů za hodinu. Automobil zastavili a provedli kontrolu. U řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu 1,75 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho byla ještě vyšší. Muž přišel o řidičský průkaz a v další jízdě již nesměl pokračovat. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ dále prověřují. Muž je podezřelý také ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Muž řídil přes uložený zákaz
Ve středu 28. září před devátou hodinou večer jel ve Velké Bíteši na Žďársku řidič čtyřkolky po ulici Hybešova. "Dvaatřicetiletý muž má ale na základě rozhodnutí městského úřadu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do druhé poloviny příštího roku. Čtyřkolka byla bez registrační značky a vozidlo nemá sjednáno pojištění. Dechová zkouška byla u řidiče negativní, odmítl se ale bezdůvodně podrobit odběru biologického materiálu. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují. Dále je řidič podezřelý z přestupků na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Při tradičním Koláči pro hospic na Třebíčsku letos můžete přispět na auto pro lékaře a hospicové sestry
Ve středu 5. října 2022 se uskuteční už tradiční podzimní sbírková akce Koláč pro hospic. Proto potkáte v ulicích nebo u úřadů v Třebíči, ale i v Moravských Budějovicích, v Náměšti nad Oslavou či v Jemnici dobrovolníky s košíky koláčů. Nabídnou vám je jako sladkou odměnu za váš příspěvek do kasičky Domácího hospice sv. Zdislavy Třebíč. Ten totiž potřebuje zakoupit nový automobil pro lékaře, zdravotní sestry i sociální pracovnice, aby mohli zajíždět do domácností těžce nemocných lidí po celém Třebíčsku.
„V této složité době protkané válkou, pandemií i přírodními katastrofami je stále méně peněz pro sociální a zdravotní služby. Nejisté financování nás nutí obracet se o pomoc k veřejnosti a poprosit ji o příspěvek třeba na koupi bezpečného automobilu pro náš zdravotnický tým,“ vysvětluje Mgr. Petr Jašek, ředitel Oblastní charity Třebíč.

Domácí hospic sv. Zdislavy Třebíč pečuje o pacienty 24 hodin denně po 7 dní v týdnu. Nabízí profesionální tým lékařů, zdravotních sester, pečovatelek, psychologa i specialistu na spirituální podporu, ale také široký výběr kompenzačních pomůcek. Slouží všem věkovým kategoriím, od dětí po dospělé a seniory, aby i s vážnou nemocí mohli žít doma.

„Hospicové služby bohužel nejsou plně hrazeny z veřejných rozpočtů, a proto pokud se rozhodnete přispět na jejich provoz, ať už částkou do kasičky, za kterou dostanete sladký koláč, nebo do konce října posláním daru na bankovní účet 246641158/0600 pod variabilním symbolem 623, budeme vám velmi vděční,“ dodává Ing. Rostislav Lavička, vedoucí Domácího hospice sv. Zdislavy.

Oblastní charita Třebíč se do Koláče pro hospic zapojuje společně s ostatními oblastními Charitami v rámci Diecézní charity Brno, a to v třebíčském okrese. Vloni se jí při této akci v pokladničkách a přes on-line dary podařilo shromáždit krásných 180 222 Kč. Letos bude k dispozici 4000 koláčků.

Proč se sbírka Koláč pro hospic koná počátkem října?
Protože druhou říjnovou sobotu bývá v kalendáři Světový den hospiců a paliativní péče. Jeho cílem je připomínat a podporovat hospicovou a paliativní péči, upozorňovat na potřeby umírajících v pokročilém nebo terminálním stavu onemocnění i na potřeby jejich rodin. V celém světě se koná řada akcí, které mají zlepšit informovanost veřejnosti o hospicích a paliativní péči, ale také získat finanční prostředky pro jejich činnost.
Marie PALOČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Muž byl obviněn z trestného činu
V úterý 27. září oznámil ve večerních hodinách muž cestující mezinárodním vlakem na trase ve směru z Prahy na Brno, že má u sebe v zavazadle výbušninu a střelné zbraně. Informaci sdělil telefonicky opakovaně, byl konkrétní ohledně své osoby a místu, kam směřuje. Vzhledem k hrozícímu nebezpečí začali policisté ihned přijímat opatření za účelem zajištění bezpečnosti. Zjistili místo, kde se vlak aktuálně pohyboval.
Do akce byli nasazeni policisté pořádkové i dopravní policie, strážníci městské policie a také hasiči. Vlak byl zastaven na odstavné koleji lokality vlakového nádraží v Havlíčkově Brodě. Policisté okamžitě zakročili a nalezli podezřelého muže ve vagonu, výbušninu ani střelné zbraně u sebe neměl. Muže důvodně podezřelého ze spáchání trestného činu zadrželi. Vagon z důvodu zajištění bezpečnosti opustili také ostatní cestující. Policisté provedli prohlídku vlaku, kdy ani zde nebyly nalezeny nebezpečné předměty. Zadržený osmatřicetiletý muž uvedl, že jeho oznámení bylo smyšlené. Dechová zkouška i test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byly u něho negativní. Zadržený muž směřoval s pouty na rukou na policejní oddělení, kde byl umístěn do cely. Kriminalisté provedli šetření, ohledání a zadokumentování, výslechy osob a zajistili stopy. Kolem desáté hodiny večer byla opatření ze strany policistů ukončena a vlak mohl v jízdě pokračovat. Policejní komisař na základě shromážděných důkazů zahájil trestní stíhání zadrženého muže, jednalo se o cizince. Osmatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy, přičemž tato nepravdivá zpráva vyvolala bezdůvodnou záchrannou práci integrovaného záchranného systému. Po provedení nezbytných procesních úkonů byl muž ze zadržení propuštěn.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Největší táborská kočka Luena nevynechá jediný okamžik vhodný k očistě
Luena je jednoznačně největší kočkou táborské zoologické zahrady. Jako taková musí věnovat spoustu času pořádné očistě. Jako velká parádnice nestrpí, aby její vzhled nebyl dokonalý. Právě k tomu jí slouží její mrštný jazyk, kterým si stejně jako jiné kočky pečlivě upravuje svou srst tak, aby byla bez jediné nečistoty. Touto činností dokáže strávit mnoho hodin denně. Jediné, co tomu dokáže alespoň trochu konkurovat, je vyhřívání se na sluníčku, které také patří k Lueniným oblíbeným činnostem. Většinou očistu i opalování provádí zaráz.
Vystavit se slunečním paprskům a nachytat alespoň trochu bronzu. Stejně jako jiné dámy i královna táborské zoologické zahrady lvice Luena ráda využívá letního klidu k lenošivému nicnedělání na sluníčku. Jako o rok starší obyvatelka lvího výběhu si často prosadí svou a zabere nejlepší místo tak, aby jí neunikl ani jediný paprsek teplého slunce. Vždyť s létem se musí rozloučit pěkně opálená. Co na tom, že ji okukují davy návštěvníků? Jen ať se podívají na pořádnou kočku!

V ZOO Tábor žijí dva lvi pustinní, samec Simba a lvice Luena. Lvi obývají stepní, lesostepní a polopouštní oblasti převážně východní a v menší míře i západní subsaharské Afriky v počtu 20 až 30 tisíc kusů (nejnižší odhady hovoří o pouhých deseti tisících). Jsou to společenská zvířata a loví ve smečkách. Jejich nejčastější kořistí jsou velcí savci, především kopytníci. Většinou loví samice, samci se lovu účastní jen výjimečně. Ačkoliv loví samice, přednostní právo na ulovenou kořist má vždy dominantní samec.

U lvů se projevuje výrazný pohlavní dimorfismus, hlavním a určujícím rysem lvích samců je jejich hříva. Hlavní role hřívy spočívá v rozpoznání „kvality samce“. Její velikost a zbarvení je znamením kondice, přičemž se zdá, že lvi vnímají tmavou barvu jako signál dominance. Hříva také chrání hrdlo samce v boji s jiným lvem. Většinu dne odpočívají, dokážou prospat až 20 hodin denně. Lvi se páří v jakémkoliv ročním období. V průběhu páření, které trvá několik dní, kopuluje pár pravidelně dvacetkrát až čtyřicetkrát denně. Tento druh je zařazen na seznam CITES. Na listině ohrožených druhů IUCN je africká subpopulace označená jako zranitelná, indická subpopulace jako ohrožená.
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 9. 2023

• Jeden z největších zvonů v republice, Zuzana v chrámu svatého Jakuba v Jihlavě, slaví jubileum
• Výstavba parkovacího domu v areálu nemocnice v Třebíči bude zahájena již v říjnu, během stavby tu ubude parkovacích míst
• V dodávce se tísnilo třiatřicet migrantů, její řidič, Bělorus, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z bytu šperky za osmdesát tisíc; krádež šperků, netobooku a dalších věcí z chaty

Čtvrtek   28. 9. 2023

• Havlíčkův dub u zámku v Proseči-Obořišti se uchází o titul Strom roku
• Jihlavská Charita plánuje rozdat v rámci sbírky Koláč pro hospic téměř 5000 koláčů
• I zvířata mají svůj den. V jihlavské zoo ho oslaví již v neděli doplněný o letové ukázky
• Okružní křižovatky na novém jihlavském obchvatu budou průjezdné bez omezení od pondělí 2. října
• Slyšíš majáky a houkačky. Víš, co máš udělat?

Středa   27. 9. 2023

• Z policejního deníku: zloděj ukradl v prodejně peníze a notebook; hledaná žena skončila za mřížemi
• Nové glukometry mají sestřičkám v nemocnici v Jihlavě ulehčit práci
• Objednávání k rehabilitačním službám v pelhřimovské nemocnici bude od pondělí 2. října probíhat osobně

Úterý   26. 9. 2023

• Holky z jihlavského terénu: Co dělat při nálezu pohozeného injekčního materiálu?
• Táborská zoo nabídne návštěvníkům impozantní podzimní show
• Vyhlídková věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou je otevřená do soboty30. září
• Dva jerlíny vysazené na jihlavském náměstí napadla houbovitá choroba, stromy musely být vyměněny
• Chirurg by měl být vzdělaný, zkušený a musí mít šikovné ruce, říká MUDr. Jana Smékalová
• Z policejního deníku: policisté dopadli muže, který kradl v prodejnách a napáchal vysoké škody

Pondělí   25. 9. 2023

• V Okříškách odhalí desku válečnému veteránu, který sloužil v britském Královském letectvu (RAF), Josefu Hekrlemu
• Traktoriáda - přehlídka traktorů a zemědělských strojů tovární i vlastní výroby ve Velké Losenici
• V zoologické zahradě v Jihlavě se narodila trojčata scinků šalomounských; je to světová rarita
• Letos si pro koláč pro hospic můžete zajít i na Karlovo náměstí v Třebíči
• Koníci chodí za klienty až do pokoje. V SeneCura SeniorCentru Chotěboř si oblíbili hipoterapii
• Z policejního deníku: policisté našli opilého a zraněného muže; opilý řidič boural

Neděle   24. 9. 2023

• Duchovní koncert v podání souboru Musica animata v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
• Krojová pouť ve Žďáře nad Sázavou se bude konat o svátku svatého Václava
• Vznešenost zavazuje
• Z policejního deníku: recidivista byl přistižen při krádeži; agresivní opilec skončil na záchytce

Sobota   23. 9. 2023

• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo mládě lenochoda dvouprstého
• V jihlavském Domě Gustava Mahlera představí svoji tvorbu slovenský výtvarník Peter Šabo
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Císařské manévry

Pátek   22. 9. 2023

• Táborská princezna Líla se dokáže pěkně rozohnit
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl polystyrén
• Technici v Jaderné elektrárně Dukovany právě montují náhradní díl vyrobený 3D tiskem
• Nová příležitost pro žáky devátých tříd. V Pelhřimově připravují zavedení oboru Praktická sestra
• Kriminalisté dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin

Čtvrtek   21. 9. 2023

• Přes Halič a Sibiř až do starostenského křesla ve Velkém Meziříčí
• Bramborobraní v Třebíči nabídne dobroty z brambor a přehlídku folklorních souborů
• Hospic v Havlíčkově Brodě by měl být uveden do provozu v polovině příštího roku
• Porodní oddělení v novoměstské nemocnici přichází s další nabídkou pro nastávající maminky, zavádí plavání pro těhotné
• Svatý Václav s družinou zakončí v Telči letní sezonu
• Lékaři v jihlavské nemocnici udělali Jehovistce endoprotézu obou ramen najednou bez transfuze
• Z policejního deníku: do aut v Telči se vloupal neznámý zloděj; muž dluží na alimentech 130 tisíc

Středa   20. 9. 2023

• Velké Meziříčí si připomíná rod Harrachů
• Ve Ždírci hořel traktor i les. škoda je šest milionů korun
• V Kadově bude otevřena naučná stezka Železářství na novoměstském panství
• V říčce Bystřici na Žďársku byl potvrzen račí mor, veterináři zavedli mimořádná opatření
• Krytá část Vodního ráje v Jihlavě se veřejnosti otevře v sobotu 23. září v deset hodin dopoledne
• Přednáška Gymnázium v 18. století v podání historika Martina Firona v Havlíčkově Brodě
• Silně opilá cizinka řídila auto na dálnici D1, ve vozidle vezla sedmiměsíční dítě
• Z policejního deníku: vandal počmáral novou mostní konstrukci; násilníka policisté vykázali z bytu
• Policisté na Pelhřimovsku odhalili nákladní auto přetížené o deset tun

Úterý   19. 9. 2023

• Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě nabídnou spoustu zábavy, jídla i veterány
• Havlíčkobrodská galerie pořádá letní promítání filmu Kytice
• Na Vysočinu se vrátili filmaři, točí další sérii kriminálky Odznak Vysočina
• Město Jihlava otevírá velké re-use centrum v areálu Autoparku Pístov
• Z policejního deníku: krádež radlice; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   18. 9. 2023

• U Obrataně zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta
• Nové stromky pro naše potomky v Pelhřimově: Rodiče, přihlaste se včas
• V sobotu běhali pro jihlavskou zoo děti i dospělí, pro zvířata se vybralo téměř patnáct tisíc korun
• Táborská zoo o víkendu poděkovala adoptivním rodičům a sponzorům
• Ve zrekonstruovaných sálech v nemocnici v Jihlavě se již operuje
• Generálmajor Josef Duda má v Praze pamětní desku
• Klienti denního stacionáře Úsměv v Třebíči fotí bez bariér
• Z policejního deníku: muž zbil partnerku, policisté jej vykázali z bytu; opilý muž spadl z výšky několika metrů

Neděle   17. 9. 2023

• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít nové infekční oddělení
• Přednáška Výročí 85 let od československých mobilizací v květnu a září 1938 v Telči
• Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol; muž dluží alimenty
• Před 160 lety vznikla ve Velkém Meziříčí světoznámá firma Jelínek

Sobota   16. 9. 2023

• Přednáška Přepsané dějiny. Bylo to tak? Ano… ale! v jihlavském muzeu
• Muzea Vysočiny zaplní čerstvé houby. Přijďte na výstavu i do houbařské poradny
• Cizinci ze střední Evropy napadli v Jihlavě muže, všichni tři byli opilí

Pátek   15. 9. 2023

• Pastevecká sezona na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou končí, ovečky se na louky vrátí opět na jaře
• Jihlavští dobrovolní hasiči dostali termokameru; pomůže v zakouřených prostorách nebo najít bezvládného člověka
• Muzeum Vysočiny v Jihlavě se po devíti měsících oprav otevře veřejnosti v pátek 22. září
• Vlaková jízdenka OneTicket má za sebou nejúspěšnější letní sezonu
• Z policejního deníku: krádež kasírtašky; muž napadl svoji partnerku, policisté jej vykázali; opilý řidič skončil na záchytce

Čtvrtek   14. 9. 2023

• Horácké divadlo v Jihlavě zahájí sezonu představením Mrzák insishmaanský
• Hynaisova Varianta Pravdy se na Vysočinu prozatím nevrací, z Francie poputuje do Španělska
• Kačena z táborské zoo váží několik set kilogramů a má dlouhé rohy
• Beseda s varhaníkem Daliborem Michkem o varhanách v Havlíčkově Brodě
• U obce Kámen na Pelhřimovsku padl rekord - devět sklízecích mlátiček v jedné flotile
• Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; policisté dopadli zloděje peněženky

Středa   13. 9. 2023

• Zemřel Miloš Stránský, emeritní ředitel Horáckého divadla v Jihlavě
• Muzeum ve Velkém Meziříčí připravilo pro děti programy věnující se historii města
• Cestující musejí počítat se zpožděním některých linek jihlavské MHD
• Odkud pocházel uherský manžel poslední přibyslavské šlechtičny?
• Táborská zoo pasuje malé návštěvníky na rytíře
• Základem je komunikace s dětmi, říká Kateřina Košťálová, koordinátorka služby Primární prevence na školách
• U Velké Bíteše na dálnici D1 zemřel při nehodě řidič dodávky
• Z policejního deníku: vandal počmáral obchodní dům; recidivista kradl alkohol

Úterý   12. 9. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz