Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 18.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V K-centru Noe v Třebíči se mohou nechat po celý příští týden lidé otestovat na přenosné nemoci, třeba virus HIV, žloutenku či syfilis
Kontaktní centrum Noe v Třebíči se připojí k Evropskému týdnu testování na přenosné nemoci, které se uskuteční ve dnech 21. - 28. listopadu a nabídne zdarma a anonymně klientům i široké veřejnosti testování na virus HIV, VHP, VHC (žloutenku B, C) a syfilis. Pro veřejnost bude K -centrum Noe v Hybešově ulici 10 otevřeno od úterý 22. do čtvrtka 24. listopadu od 8 do 12 hodin. Pro klienty K-centra Noe během otevírací doby K-centra.
Kampaň Evropský týden testování na HIV a žloutenky se koná od 21. do 28. listopadu 2022 a jde už o 9. ročník této celoevropské kampaně. V České republice ji koordinuje Státní zdravotní ústav a finančně podporuje ministerstvo zdravotnictví. Ve všech 14 krajích bude k dispozici celkem 82 testovacích míst, ať už v kamenných poradnách nebo při mobilním testování. Odborníci ze třiceti zúčastněných organizací a institucí nabízejí všem zájemcům o testování přes 1000 hodin svého času.

Hlavním cílem kampaně je zpřístupnit bezplatné testování na HIV infekci a také na žloutenku typu B a C, případně syfilis, a tím předejít pozdnímu odhalení infekce.

Kampaň nabízí ideální příležitost, jak odhalit počátky HIV infekce. Včasné odhalení infekce umožňuje podstoupit léčbu, která dokáže zajistit kvalitní život. Čím dříve je infekce odhalena, tím účinněji odpovídá tělo pacienta na léčbu a předchází se nežádoucím komplikacím.

Akce předchází 1. prosinci, Světovému dni boje proti AIDS.

Je určena široké veřejnosti - nechat otestovat se může každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV – zejména prostřednictvím nechráněného pohlavního styku nebo kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog. Testování by měli využít především lidé ze skupin ohroženějších HIV infekcí, žloutenkami a dalšími sexuálně přenosnými infekcemi, tedy muži mající sex s muži, osoby poskytující sexuální služby za úplatu a injekční uživatelé drog.

„Přehled všech míst s aktuální dobou testování je k dispozici na webu www.tadyted.com. Testování je samozřejmě dostupné všem, bez ohledu na národnost, pohlaví a věk. Pro cizince jsou na webu www.tadyted.com připraveny základní informace o HIV a pohlavně přenosných infekcích v deseti jazykových mutacích. Neváhejte a přijďte,“ vyzývá odbornice SZÚ a manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR MUDr. Anna Kubátová.

„Důležité je, že na HIV může být testován každý, anonymně a zdarma. Zdarma může být také každý testován na žloutenky B, C a eventuálně i na syfilis. Pro osoby s pozitivním výsledkem testování na HIV se otevírá cesta k okamžité léčbě v některém z osmi HIV center, což je velice podstatné. Dostane se jim plné podpory a odborné léčby tak, aby byla v co největší míře zachována kvalita života daného člověka,“ uvádí ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.

„V České republice zná svůj HIV status asi 83 % HIV pozitivních osob. Co se týče podílu léčených a úspěšnosti léčby, Česká republika už cíle dosáhla a musí jej udržet. Plyne z toho potřeba dále rozvíjet účinná a komplexní preventivní opatření, zaměřit se na poskytování efektivního poradenství při testování a udržet zajištění rychlého přístupu ke kvalitní léčbě a péči pro osoby s diagnózou HIV,“ popisuje vedoucí Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS RNDr. Vratislav Němeček, CSc.Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici opět zodpoví dotazy
Pro všechny pacienty před totální endoprotézou kolenního a kyčelního kloubu jsme připravili schůzku s personálem ortopedicko-traumatologického oddělení, kde se dozví vše o operaci, která je čeká. Zájemcům zdravotníci zodpoví veškeré jejich dotazy. Edukační setkání pacientů před totální endoprotézou kyčelního a kolenního kloubu proběhne ve velké zasedací místnosti jihlavské nemocnice (první patro pavilon A nad informačním centrem) ve středu 23. listopadu od 13 hodin.
„Je jasné, že před takovou operací si člověk hledá dostupné informace na internetu, zjišťuje více o zákroku a má obavy. Na setkání, které proběhne, se vše dozví přímo od našich lékařů,“ vysvětluje vrchní sestra ortopedicko-traumatologického oddělení Magdaléna Lavičková a primář Přemysl Kohout doplňuje konkrétnější program: „Řekneme, co si mají pacienti před operací zajistit, co si s sebou mají vzít do nemocnice, jaká je tam čeká příprava před operací, jak bude probíhat pooperační a rehabilitační péče.“

Vstup je zdarma a rezervace není nutná.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poškodil kamenné zídky; cizinec za volantem nadýchal přes dvě promile
Neznámý vandal poškodil v době od večerních hodin úterý 15. listopadu do ranních hodin následujícího dne v Novém Rychnově na Pelhřimovsku kamenné zídky a způsobil tak škodu přibližně za dvacet pět tisíc korun. Pachatel poškodil kapalinou černé barvy vstupní bránu vyzděnou z kamene a vedle stojící plynoměrnou skříň. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Poškození zaparkovaného auta
Policisté pátrají po pachateli, který v Havlíčkově Brodě poškodil zaparkované vozidlo a majiteli způsobil škodu kolem dvanácti tisíc korun. Ke spáchání činu došlo ve čtvrtek 17. listopadu v odpoledních hodinách na Smetanově náměstí. "Pachatel poškodil zaparkovaný automobil Citroen, rozbil výplň okna pátých dveří. Policisté místo činu ohledali, zadokumentovali a v lokalitě provedli šetření. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Případ policisté prověřují, po pachateli pátrají.

Objasněné krádeže
Policisté prověřují případ krádeže, ke které došlo v úterý 15. listopadu v Jihlavě. Muž se ženou odcizili alkoholické nápoje v hodnotě přes 500 korun. V prodejně obchodního centra vzali před šestou hodinou večer zboží, žena dala lahve do batohu a muž se zbožím odešel, aniž by zaplatil. Po přijetí oznámení se policistům podařilo dvojici dopadnout. Jedná se o třiačtyřicetiletého muže, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán a na konci loňského roku byl propuštěn z věznice. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Devětadvacetiletá žena je podezřelá z přestupku proti majetku.
Jiná dvojice se dopustila krádeže zboží v obchodním domě na ulici Romana Havelky. V úterý přišli muž se ženou do prodejny před sedmou hodinou večer a odcizili kosmetiku za necelý tisíc korun. Zboží muž schoval ženě do tašky a u pokladny zaplatili pouze za jiné věci. Krádež jim ale nevyšla bez povšimnutí a na místo byli přivoláni policisté. Po podezřelé dvojici začali okamžitě pátrat a v krátké době oba dopadli. Odcizené věci vydali. Čtyřiadvacetiletý muž byl opilý, policisté mu při dechové zkoušce naměřili hodnotu necelé tři promile alkoholu. Žena směřovala na policejní oddělení, opilého muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Muž je recidivista, který byl v minulosti již opakovaně soudně trestán, naposledy letos v létě a až do roku 2024 je ve zkušební době podmíněného trestu. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Osmnáctiletá žena je podezřelá z přestupku proti majetku.
Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Policisté vypátrali dva hledané
Ve středu 16. listopadu vypátrali policisté muže a ženu, po kterých bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Dvojici dopadli před devátou hodinou dopoledne v Jaroměřích nad Rokytnou na Třebíčsku. "Třiatřicetiletý muž měl v říjnu nastoupit trest odnětí svobody, který ale bezdůvodně nenastoupil, je tak podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Na pětadvacetiletou ženu byl soudem vydaný příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté hledaného muže i ženu zadrželi a oba odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Následně jejich další cesta směřovala do věznice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Policisté odvezli opilého muže na záchytku
Ve středu 16. listopadu po druhé hodině odpoledne vyjížděli policisté k opilému muži, který ležel na zemi na ulici Chelčického ve Žďáře nad Sázavou a budil veřejné pohoršení. "Policisté zjistili, že se jedná o šestapadesátiletého muže, který vykazoval známky značné opilosti. Dechová zkouška vykazovala hodnotou 3,51 promile alkoholu. Muž nebyl schopen samostatné chůze a vyjadřování. Opilého muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla M. Lébrová. Muž podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Opilý agresivní muž skončil na záchytce
Ve středu 16. listopadu po druhé hodině odpoledne byli policisté přivoláni na ulici Školní v Humpolci na Pelhřimovsku do restaurace, kde muž vulgárně urážel obsluhu a vyhrožoval fyzickým napadením. "Policisté zjistili, že se jedná o dvaatřicetiletého muže. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 1,90 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Opilého muže policisté zajistili
Ve středu 16. listopadu po desáté hodině večer přijali policisté v Havlíčkově Brodě oznámení o opilém muži, který ležel na zemi na ulici Nádražní a budil veřejné pohoršení. "Policisté zjistili, že se jedná o osmatřicetiletého muže, který vykazoval známky značné opilosti. Dechová zkouška vykazovala pozitivní výsledek s naměřenou hodnotou 1,87 promile alkoholu. Muž nebyl schopen se o sebe sám postarat. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla Michaela Lébrová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Agresivní opilá žena skončila na záchytce
Ve čtvrtek 17. listopadu přijali policisté v Třebíči po půlnoci oznámení o agresivní zjevně opilé ženě, která obtěžovala obyvatele bytového domu v části Nové Dvory a rušila noční klid. "Policisté zjistili, že se jedná o sedmačtyřicetiletou ženu, která v prostorách domu křičela, poškodila skleněnou výplň vstupních dveří a osoby ve svém okolí slovně napadala. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu. Opilou ženu zajistili a odvezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Na poškozených dveřích vznikla předběžně vyčíslená škoda za sedm tisíc korun", uvedla Jana Kroutilová. Žena je podezřelá ze spáchání přestupků proti veřejnému pořádku a proti majetku.

Viník dopravní nehody byl opilý
Ve čtvrtek 17. listopadu došlo u obce Stařeč na Třebíčsku k dopravní nehodě. Po třetí hodině odpoledne jel řidič vozidla Ford Mondeo po silnici ve směru na obec Červená Hospoda. "Na přímém úseku předjížděl automobil Toyota a při zařazování se před vozidlo, došlo ke střetu. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u řidičů dechové zkoušky. U řidiče automobilu Toyota byla negativní, u druhého muže ale ne. U řidiče fordu naměřili policisté hodnotu 1,59 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za šedesát tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehodu šetří.

Řidič odmítl dechovou zkoušku
Přestupku na úseku dopravy se dopustil řidič osobního auta Audi, kterého policisté zastavili ve čtvrtek 17. listopadu před desátou hodinou večer v obci Hamry nad Sázavou na Žďársku. "Řidič byl vyzván k podrobení se dechové zkoušky, kterou odmítl, taktéž odmítl lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení. Policisté řidiči na místě zakázali další jízdu", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Šestatřicetiletý muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Cizinec za volantem nadýchal přes dvě promile
Ve čtvrtek 17. listopadu zastavili policisté v Jihlavě před třetí hodinou ráno vozidlo Ford Tranzit, které jelo po ulici Okružní. Řidičem byl šestatřicetiletý cizinec. "Policisté u něho provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,23 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Následně řidiči sdělili podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

„Happy Slapping“ nesmíme přehlížet, preventivní projekt si klade za cíl minimalizovat rizikové chování v oblasti kyberšikany
Pojem „HappySlapping“ představuje velmi závadové chování zejména dětí a mladistvých. V překladu znamená doslova „uspokojivé fackování“. Jedná se o jakýsi novodobý trend mladé generace spočívající ve fyzickém napadání. Agresor či skupina agresorů si vytipuje oběť, která může být i náhodná a následně ji fyzicky napadne (kopání, fackování). Celé jednání je nahráváno na mobilní telefon a následně zveřejněno na sociální sítě.
Cílem HappySlappingu je spíše ponížit oběť před veřejností na sociální síti, než jí ve větší míře fyzicky ublížit. Hlavním problémem je rychlé šíření po sociální síti, které vede mnohdy k další viktimizaci oběti. Video se volně šíří v prostředí internetu a je pro pobavení kohokoliv. Tuto násilnou trestnou činnost praktikují jak chlapci, tak i dívky, a to napříč věkovými kategoriemi.

Policisté oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina proto připravili a v dalším období budou realizovat preventivní projekt „HappySlapping“, na kterém spolupracovali se známým jihlavským influencerem či youtuberem Janem Hankem. „Téma HappySlappingu není sice veřejnosti tak známé, ale funguje na stejných principech šikany a kyberšikany. Je to právě prostor internetu, který v případě happy slappingu násobí důsledek jednání, které z prvopočátku může působit jako sranda, avšak může také končit tragicky pro oběť i pro útočníky. Momentem zveřejnění a šíření videa v prostředí internetu sklízí agresoři vlnu hněvu od veřejnosti, která se může v budoucnosti odrazit i v jejich životě. Proto si myslím, že bychom si měli být vědomi toho, co může taková sranda způsobit,“ popisuje spolupráci Jan Hanko.

V rámci projektu, který je realizován s využitím finančních prostředků z vnitroresortního programu Ministerstva vnitra ČR pro rok 2022 natočil Jan Hanko preventivně – informační video, které blíže ukazuje samotnou podstatu tohoto rizikového chování přestavující šikanu, kyberšikanu a násilnou trestnou činnost. Cílem projektu je především preventivně zapůsobit na mladou generaci lidí, která mnohdy ani neví, jaké důsledky jsou s tímto jednáním spojeny.

Video je prezentováno na profilu influencera Jana Hanka na internetovém portále Youtube. „Tímto způsobem chceme oslovit především mladé lidi, u kterých je velice důležité, aby věděli, co takové jednání obsahuje a jaké důsledky z něho plynou. Video by mělo taktéž oslovit samotnou oběť, aby se nebála jednání oznámit,“ upozorňuje kpt. Mgr. Martin Hron, koordinátor prevence kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Stěžejním problémem je šíření videa v prostředí internetu, které má negativní vliv na samotnou oběť. „Jednání může přerůst až ve velmi těžké delikty, kdy ale hlavní důsledek je dopad na psychiku oběti. Toto rizikové chování může vést v nejhorších případech až ke zničení samotné osobnosti oběti. Důležité je celou věc někomu oznámit, vybrat si někoho komu důvěřuji například rodič, kamarád či učitel,“ dodává mjr. Mgr. Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Kromě videa byl také vytvořen informační rollup, který bude součástí besed a přednášek, které budou policisté realizovat.

Odkaz na video:
https://www.youtube.com/watc…
Martin HRONZpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují před náledím a sněžením
Meteorologové varují na celé Vysočině před náledím od pátku 18. listopadu od 18 hodin do soboty 19. listopadu do 10 hodin ráno. Při poklesu teplot pod bod mrazu se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky. Od pátečních dvaceti hodin až do sobotních osmnácti hodin může napadnout i kolem osmi centimetrů nového sněhu.
Doporučení ke zmírnění následků jevu při náledí: Nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Doporučení ke zmírnění následků jevu při sněžení: Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.

Předpověď počasí pro kraj Vysočina
na pátek 18.11. a sobotu 19.11.2022

Předpověď na pátek
Situace:
Nad střední Evropou se udržuje frontální rozhraní oddělující studený vzduch na severovýchodě od teplejšího na jihozápadě.
Počasí (06-22):
Zataženo, zpočátku místy mlhavo. Od severozápadu déšť, který se bude odpoledne a večer od severovýchodu měnit na déšť se sněhem, postupně sněžení. Nejvyšší teploty 2 až 5 °C, během dne od severovýchodu ochlazování. Slabý proměnlivý, k večeru východní až severovýchodní vítr 1 až 4 m/s.
Komentář meteorologa:
Odpoledne a večer očekáváme od severovýchodu místy tvorbu sněhové pokrývky a postupně i náledí.
Rozptylové podmínky:
zpočátku mírně nepříznivé, během dne většinou dobré.

Předpověď na noc a sobotu
Situace:
Počasí u nás bude i nadále ovlivňovat frontální rozhraní, které se bude postupně rozpadat.
Počasí v noci (22-07):
Převážně zataženo se sněžením, místy přechodně i slabým. Nejnižší noční teploty -3 až -6 °C. Slabý, přechodně až mírný severovýchodní vítr 2 až 5 m/s.
Komentář meteorologa:
Místy se bude vyskytovat náledí a nová sněhová pokrývka.
Počasí přes den (07-24):
Zataženo se sněžením, přechodně i slabým, které bude během odpoledne a večera místy ubývat. Později na severu kraje místy přechodně oblačno až polojasno. Nejvyšší odpolední teploty -4 až -1 °C. Slabý východní až jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s.
Komentář meteorologa:
Místy se bude vyskytovat náledí a bude se tvořit další sněhová pokrývka.
Rozptylové podmínky:
většinou mírně nepříznivé.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Tým iktového centra novoměstské nemocnice vyhrál boj s časem
Do areálu novoměstské nemocnice přijíždí vůz rychlé záchranné služby. Veze pacienta s podezřením na cévní mozkovou příhodu (CMP). Záchranářka podává lékaři urgentního příjmu veškeré doposud zjištěné informace. Muž je bleskově vyšetřený a napojený na monitorovací přístroje. Začíná boj s časem… Přestože všechno vypadá jako reálná situace, není pacientovo zdraví ohroženo. Zdravotníci z Nemocnice Nové Město na Moravě absolvovali simulační trénink akutního ošetření pacienta s CMP.
Cvičení má předem připravený scénář a jeho průběh je po celou dobu monitorovaný. Při následném přehrávání se pak hodnotí práce a reakce jednotlivých aktérů a doporučuje se, co by se dalo zlepšit. Cílem je zjistit slabá místa a načerpat co nejvíce vědomostí, tak aby se zlepšila spolupráce zdravotnického personálu na všech úrovních.

Novoměstská nemocnice je součástí národní sítě iktových center. Ta se zaměřují na diagnostiku, prevenci a terapii cévních mozkových příhod. V novoměstské nemocnici funguje iktové centrum od roku 2012.

Základem úspěchu v péči o pacienty s CMP je speciálně vyškolený mezioborový tým a vybavení umožňující rychlou diagnostiku problémů a jejich léčbu v rané fázi. Aby tým fungoval bez jediné chybičky, na to dohlíží Evropská organizace pro CMP společně s iniciativou Angels, která také nemocnicím na základě jejich výsledků uděluje ocenění. A zároveň zdravotníkům pomáhá se simulovanými tréninky. Tak aby dokázali čas, který uběhne od příjezdu pacienta až do jeho ošetření, co nejvíce zkrátit. „V případě cévní mozkové příhody hraje čas klíčovou roli,“ připomenul při nácviku Mgr. Martin Liptay, PhD, konzultant iniciativy Angels.

„Při simulaci jsme podali léčbu pacientovi za osmnáct minut. Je to dobrý výsledek, ale máme ještě prostor se zlepšit. Jsme rádi, že nám iniciativa Angels pomáhá v dalším rozvoji,“ dodal MUDr. Zoltán Németh z neurologického oddělení novoměstské nemocnice.

Více foto na:
https://www.nnm.cz/20221116<…
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Den diabetu pro širokou veřejnost 25. listopadu v pelhřimovské nemocnici
Nemocnice Pelhřimov pořádá ve spolupráci se Zdravým městem Pelhřimov v pátek 25. listopadu od 10 do 14 hodin v Atriu hlavní lůžkové budovy Den diabetu. Akce, jejímž hlavním cílem je zdůraznit prevenci diabetu a civilizačních onemocnění, je určena pro širokou veřejnost.
Návštěvníci se mohou těšit na řadu atraktivních stanovišť, kde si mohou nechat změřit zdarma hodnotu glykémie, dlouhého cukru, krevní tlak, hodnotu kyslíku v krvi nebo množství tělesného tuku v těle.

„Den diabetu pořádá pelhřimovská nemocnice pravidelně. Našim cílem je zvyšovat zdravotní gramotnost veřejnosti v oblasti prevence civilizačních onemocnění a zdravého životního stylu. Chceme veřejnosti ukázat, jak žít zdravě, a co proto musíme udělat. Včasná diagnostika diabetu a zahájení léčby oddaluje nástup pozdních komplikací a zvyšuje kvalitu života pacienta,“ přiblížila manažerka pelhřimovské nemocnice Mgr. Pavlína Fridrichovská, DiS.
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...

V Dukovanech skončila odstávka 3. výrobního bloku
Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany ukončili poslední odstávku pro výměnu paliva v letošním roce na 3. výrobním bloku. Během uplynulých 47 dnů vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali a zmodernizovali řadu zařízení. Bezemisní elektrickou energii blok začal opět dodávat ve středu 16. listopadu a nyní operátoři postupně zvyšují výkon reaktoru. V provozu jsou tak všechny jaderné bloky v zemi, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně.
Standardní odstávku pro výměnu paliva energetici zahájili 30. září. V jejím průběhu vyměnili 90 palivových kazet a zvládli řadu investičních akcí a rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu.

„S ohledem na předpokládaný minimálně šedesátiletý provoz je součástí všech našich odstávek řada investic a kontrol, které nelze uspěchat. Přesto se nám tuto odstávku podařilo dokončit oproti plánu o něco dřív,“ dodává ředitel Jaderné elektrárny Dukovany, Roman Havlín.

Jednou z hlavních investičních akcí byla úprava tras systémů chladicí vody. Díky dosaženým úsporám tak elektrárna ročně dodá do přenosové soustavy o 15 539 MWh elektřiny více.

„Technické možnosti se vyvíjí a my stále hledáme způsoby, jak být bezpečnější i efektivnější. Od začátku provozu jsme tak zvýšili výkon našich jaderných bloků téměř o 500 megawatt, což odpovídá například velké uhelné elektrárně,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

"Řízenou štěpnou reakci operátoři v reaktoru 3. výrobního bloku obnovili už v pondělí 14. listopadu, čistou bezemisní energii začal blok dodávat ve středu 16.11. ve 4:50 hodin po připojení turbosoustrojí TG 31 do přenosové sítě. Druhé turbosoustrojí TG 32 operátoři úspěšně připojili v 16:40 hodin. Nyní provádějí předepsané kontroly a testy, které by měly potvrdit řádný stav zařízení," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Pátrání po seniorovi mělo šťastný konec; policisté využili ke koordinaci pátrání v terénu aplikaci a systém PÁTRAČ
Od středečního večera 16. listopadu jsme pátrali po osmasedmdesátiletém muži z obce Cikháj na Žďársku. Po rozsáhlé pátrací akci, která začala ve středu večer a po nočním přerušení pokračovala ve čtvrtek ráno, se muže podařilo ve čtvrtek 17. listopadu kolem poledne nalézt živého. Byl podchlazený a měl drobné poranění na hlavě. Na místo byla přivolána zdravotnická záchranná služba, která si seniora převzala a převezla k vyšetření do zdravotnického zařízení. Muž policistům uvedl, že se v lese ztratil, v důsledku vysílení upadl a nemohl se sám bez pomoci vrátit zpátky domů.
Oznámení o jeho pohřešování jsme přijali na integrovaném operačním středisku ve středu krátce před osmnáctou hodinou od jeho blízkých. Z oznámení vyplývalo, že muž odešel odpoledne z místa svého bydliště na procházku do lesa, ale nevrátil se zpět domů a nepodal o sobě svým blízkým žádnou zprávu. Rodina se o něho obávala a začala ho sama hledat. Když ale jejich hledání nebylo úspěšné a vyčerpali již všechny možnosti, které by mohly vést jeho nalezení, obrátili se o pomoc na Policii České republiky.

Policisté okamžitě zjistili veškeré dostupné informace k seniorovi, zejména jeho podrobnější popis a popis oblečení, které měl na sobě v době, kdy odcházel z místa svého bydliště. Ještě ve středu večer se zorganizovala pátrací akce v místě, kde byl předpoklad, že by se muž mohl pohybovat. Do pátrací akce, která pokračovala až do nočních hodin, se zapojily desítky policistů, profesionálních i dobrovolných hasičů a dalších dobrovolníků z obce Cikháj, kde muž bydlel. Do terénu jsme nasadili také policejní psovody se služebními psy. Pátrání bylo bohužel neúspěšné a v noci bylo přerušeno. Při pátrání se hrálo o čas, a to zejména kvůli klimatickým podmínkám, kdy ve vyšších polohách Žďárska byly noční teploty velice nízké, což seniora bezprostředně ohrožovalo na jeho životě a zdraví.

Ve čtvrtek ráno pátrací akce v terénu pokračovala s ještě masívnějším početním nasazením. Do pátrací akce se zapojilo téměř sto osob – policisté, policejní kynologové, profesionální a dobrovolní hasiči a dobrovolníci z obce, kde muž bydlel. Do terénu bylo vysláno šest policejních kynologů se šesti služebními psy. Při tak početném nasazení sil a vzhledem k poměrně složitému lesnímu terénu bylo zapotřebí co nejefektivněji rozdělit terén v okolí obce do jednotlivých sektorů a ty pak v rojnicích důkladně projít. Na pomoc jsme si přizvali také podporu bezpilotních prostředků z Letecké služby Policie České republiky. Policisté proto při rozdělování jednotlivým sektorů, kde se pokračovalo v hledání muže, využili systém – aplikaci PÁTRAČ. Jde o poměrně nový software, který mění charakter dosavadního pátrání. Systém, který vyvinula Policie ČR společně s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, si klade za cíl zrychlit činnost při pátrání, a tím zvýšit šanci nalezení pohřešované osoby včas.

„Při pátrání po pohřešované osobě policisté okamžitě zapojí všechny dostupné prostředky a do rozsáhlejších akcí jsou zpravidla zapojovány i ostatní složky integrovaného záchranného systému. O pomoc mohou být požádána i média, díky nimž se často podaří získat cenné informace o pohybu pohřešované osoby. Všichni musí pracovat systematicky jako jeden tým, který dbá pokynů velitele pátrací akce, aby nevznikl chaos a nepřicházelo se o drahocenný čas, který při pátrání po dětech, seniorech či lidech s nějakým handicapem sehrává zásadní roli,“ uvedl k systému plk. Mgr. Radek Vochyán, vedoucí odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, který ve čtvrtek pátrací akci na místě také koordinoval.

Kromě toho, že pomocí systému PÁTRAČ mohou policisté vytipovaný prostor rozdělit do sektorů, které jednotlivé týmy propátrávají, při nasazení velkého množství sil a prostředků dokáže tato aplikace také přehledně evidovat stav pátrání v jednotlivých sektorech a průběžně přes navigace či mobilní aplikace vyhodnocovat výsledky a upozorňovat na místa, která ještě nebyla propátrána, což ve výsledku vede k efektivnímu pátrání.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   27. 1. 2023

• Operativa v novoměstské nemocnici se vrátila k normálu, za loňský rok lékaři provedli 9 607 operací
• Výstava výtvarných prací studentů Gymnázia Havlíčkův Brod nazvaná Na Korábu umění
• Křemešnická pouť se umístila na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina
• V jihlavské nemocnici se zúčastní voleb šedesát pacientů, dvě maminky si s předstihem vyřídily voličský průkaz
• Z policejního deníku: agresivního muže policisté vykázali; silně opilý muž napadal v obchodě zákazníky
• Při jednom zákroku dopadli jihlavští kriminalisté čtyři distributory drog
• Budoucí středoškoláci se na Vysočině mohou hlásit do pěti nových oborů, přihlášky na střední školy je nutné podat do 1. března

Čtvrtek   26. 1. 2023

• Život se musí žít - studentský projekt se zajímavými hosty v novoměstské galerii
• Infocentra v Dukovanech a Dalešicích vloni přivítala přes 45 tisíc návštěvníků a dalších 10 tisíc provedly průvodkyně virtuálně
• Výprava do Mexika s Katarínou Ruschkovou PodpoVRCHem
• Ženě zakázal soud Jihlavu, nařízení porušila
• Hrad Kámen se na jaře otevře návštěvníkům, opravy jej zavřou až po prázdninách
• Z policejního deníku: krádež auta; zloděj si vytáhl z cizího batohu mobil
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, a to pouze ve středu a v neděli

Středa   25. 1. 2023

• Kamion řídil na dálnici D1 opilý řidič, nadýchal přes dvě promile, skončil na záchytce
• Pomozte táborské zoo zachránit kozlíky vymírajícího českého plemene
• Z policejního deníku: vandal rozbil skleněné dveře; policisté dopadli recidivistu, který se v Jihlavě vloupal do aut
• Dárci krve se na transfuzní stanici v Havlíčkově Brodě cítí jako v kavárničce
• Lyžníci na historických lyžích a v dobových kostýmech se v sobotu vydají na osmikilometrovou trasu z Polničky do Radostína
• Přednáška o komunistickém prezidentovi Antonínu Zápotockém v jihlavském muzeu
• Při cestě ze služby neváhali pomoci, policistům za projevení osobní statečnosti poděkoval krajský policejní ředitel

Úterý   24. 1. 2023

• Na Vysočině v loňském roce více hořelo, častěji se bouralo a hasičům přibyly také činnosti spjaté s pandemií COVID -19 a s řešením uprchlické krize
• Lidé v izolaci nebo v karanténě mohou volit ve středu z auta, volební místnosti se otevřou v pátek
• Dívku slovně i fyzicky napadl v trolejbusu chlapec, policie nezná jeho totožnost, o pomoc prosí veřejnost
• Maskot táborské zoo tygr Rocky oslaví své narozeniny
• Z policejního deníku: krádež nářadí; agresivní muže policisté vykázali z obydlí; opilý řidič boural
• Lidé během Ptačí hodinky pozorovali půl milionu ptáků, vítězství obhájila sýkora koňadra
• Objasněnost na Žďársku přesáhla hranici padesáti dvou procent
• Jihlavská základní umělecká škola je centrem vzdělání pro celý kraj
• Loni došlo na Jihlavsku k celkem 1 609 trestným činům, policistům se jich podařilo objasnit přes padesát procent

Pondělí   23. 1. 2023

• Prvními letošními mláďaty táborské zoo jsou kozlíci holandští
• Z policejního deníku: opilý muž chtěl vyskočit z okna, skončil na záchytce; opilý řidič boural
• Zápisy do prvních tříd se v Jihlavě uskuteční 14. a 15. dubna, do školek zřizovaných městem pak 2. a 3. května
• Jihlavská nemocnice hledá dárce krve, opravila jim zázemí
• Výstavu Krajiny Josefa Jambora v havlíčkobrodské galerii doplní přednáška i komentovaná prohlídka
• Loni zemřelo na silnicích na Vysočině třicet osob; celkem se stalo 4 901 dopravních nehod

Neděle   22. 1. 2023

• Výstavu děl Karolíny Kolbové s titulem Crunchy invasive world v jihlavské galerii zahájí ve čtvrtek vernisáž
• V podzemní expozici krytu civilní obrany v Jihlavě přibyly další věci, třeba pravítko pro měření velikosti obličeje pro plynovou masku
• Web o svatbách na Vysočině nabízí inspiraci, tradici i moderní trendy
• Po ptačích budkách hloubí Zdeněk Benák z Přibyslavi již šestý mokřad
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu přes třicet tisíc; při střetu dvou aut utrpěla řidička zranění

Sobota   21. 1. 2023

• Přednáška s titulem Hrad Lipnice – kamenný strážce Posázaví v Univerzitním centru v Telči
• Lama Navara z táborské zoo získala nového parťáka, samce Martina
• Transformace Domova Kamélie Křižanov míří do finiše, všichni klienti už mají nové sousedy

Pátek   20. 1. 2023

• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici zodpoví dotazy
• Část ciferníku se pod rukama polenského umělce Petra Vlacha proměnila v umělecké dílo, které nyní doplňuje frekventovanou chodbu jihlavské radnice
• Pohřešovaný muž z Velkého Meziříčí byl nalezen bez známek života
• Téměř 850 tisícům ročních elektronických dálničních známek vyprší koncem ledna platnost
• Z policejního deníku: krádež věcí ze sklepa; chodkyně po střetu s autem utrpěla zranění
• Severní část Vysočiny zasype sníh, hrozí i sněhové jazyky
• Na Třebíčsku došlo v loňském roce k 1014 trestným činům, policisté jich objasnili více jak šedesát procent
• Na Vysočině přibývají další stavby pro zadržování vody v lesích
• Loni policisté na Vysočině řešili 432 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně, policisté z odboru cizinecké policie loni zrealizovali celkem 8 588 pobytových kontrol

Čtvrtek   19. 1. 2023

• Hasiči z elektrárny v Dukovanech zasahují v jejím okolí stále častěji, pomáhají i zatoulaným zvířatům
• Prezentační jízdy pro veřejnost na nové trolejbusové trati do Jihlavy - Bedřichova v neděli
• V muzeu v Humpolci si mohou zájemci prohlédnout modely letadel
• Bazén E. Rošického v Jihlavě je kvůli poruše vzduchotechniky až do odvolání pro veškerou veřejnost uzavřen
• Pelhřimovská nemocnice zpřístupní od pondělí 53 parkovacích míst v podzemním podlaží Pavilonu péče o rodinu
• Policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků, největší nápor měli operační důstojníci na Vysočině v srpnu
• Z policejního deníku: sprejeři počmárali fasádu domu i vrata garáže; žena, která u sebe měla dítě, nadýchala téměř tři promile
• Silničáři letos chystají na Vysočině dvacet staveb na dálnici D1 a na všech pěti silnicích I. tříd
• Pelhřimovsko je v objasněnosti opět nejúspěšnější v celém kraji
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste, nejvíce pro ochranu života a zdraví

Středa   18. 1. 2023

• Ředitelství silnic a dálnic představuje nový portál zobrazující pohyb vozidel zimní údržby
• Z policejního deníku: krádež pokladničky; dopravní nehoda u Velké Bíteše s vážným zraněním, zasahoval vrtulník
• Vítězslav Schrek: Šance na výplatu vkladů Sberbank je i pro města, obce a kraje opět o něco vyšší; insolvenční správkyně už nevylučuje vrácení 100 % zadržené částky
• Robotický operační systém nově slouží v jihlavské nemocnici, využijí ho operatéři napříč chirurgickými obory
• Zájemci stále mohou žádat o voličské průkazy, v Jihlavě jich bylo vystaveno přes 630
• Staň se dárcem krve aneb Valentýnské odběry pro prvodárce v nemocnici v Pelhřimově
• Vývoj a objasněnost kriminality na Havlíčkobrodsku v roce 2022
• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty, policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevní hmotu

Úterý   17. 1. 2023

• Ani v zimě zoologická zahrada v Jihlavě nespí, k otužilcům patří pandy, irbisové či plameňáci
• Z policejního deníku: zloděj ukradl kabely, škoda je přes sedmdesát tisíc; krádež televize a cukrovinek; muž bez řidičáku boural
• Profesionální hasiči na Vysočině pořídí za krajské peníze evakuační autobus
• Nejoblíbenější alejí na Vysočině je Alej Lipky v Telči, obdržela 350 hlasů
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci. Neznáte muže na fotografiích?
• Díky finančnímu daru města Pelhřimova zakoupila nemocnice novou sanitku
• Záchranáři na Vysočině mají k dispozici dvě nová auta pro zajišťování lékařské přednemocniční neodkladné péče, zvaná Rendez-Vous
• Jak vypadal Rokštejn? V prostorách turistického informačního centra v ulici Matky Boží v Jihlavě jsou vystaveny papírové modely

Pondělí   16. 1. 2023

• Jihlavský dopravní podnik navýší počty spojů v nejvytíženějších časech
• Kriminalita na Vysočině v roce 2022, podíl kybernetické kriminality se loni výrazně zvýšil, nepomáhá ani prevence
• Z policejního deníku: zloděj ukradl v rodinných domech peníze; řidička nadýchala přes dvě promile, skončila na záchytce
• Policisté žádají případné svědky páteční tragické nehody mezi obcemi Nárameč a Budišov o spolupráci
• Malířka Jarka Pokorná z Počátek představí v jihlavské muzejní kavárně výstavu s titulem Pocta Picassovi
• Přináší energii i praktickou pomoc: Dobrovolníci se stali součástí života v SeneCura SeniorCentru Humpolec
• Měření cholesterolu zdarma startujte v nemocnici v JIhlavě právě dnes

Neděle   15. 1. 2023

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí

Sobota   14. 1. 2023

• U Starého Příseckého rybníku na Jihlavsku stojí nová ptačí pozorovatelna
• Zájemci se již nyní mohou hlásit do úklidové akce Čistá Vysočina

Pátek   13. 1. 2023

• Z policejního deníku: neznámý lupič ukradl z chat plno věcí; pohřešovanou dívku policisté našli v pořádku
• Příjemné počasí umožnilo silničářům hned na začátku ledna zahájit práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu
• Devětatřicetiletý obviněný muž byl vzat do vazby
• Na silnici II/351 mezi obcemi Česká Bělá a Počátky havaroval náklaďák se dřevem, silnice je neprůjezdná
• Prezidentských voleb v jihlavské nemocnici se chce zúčastnit jednasedmdesát lidí
• Přednáška Animismus a šelmy v postindustriální éře v jihlavském muzeu
• Mezi Budišovem a Náramčí zemřela po střetu s osobním autem cyklistka

Čtvrtek   12. 1. 2023

• V Pelhřimově byly vyhlášeny nejkrásnější české turistické pohlednice, vizitky a deníky
• Jak počasí ovlivňuje nákupní zvyklosti? Zeptali jsme se odborníka
• Pro první kolo prezidentských voleb vydala Jihlava 588 voličských průkazů
• Dar od Nadačního fondu Muži proti rakovině usnadní nemocnici v Novém Městě na Moravě diagnostiku nádorů varlat a prostaty
• Orli královští v Česku loni vyvedli rekordních devatenáct mláďat, vzácným dravcům se daří
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl bivak a předstan; muži platili cizí kartou; opilý cyklista
• Chytrá měřidla umožní jednoduché on-line odečty vodoměrů a aktuální monitoring úniků vody, jejich nákup schválili jihlavští radní
• Policisté obvinili skupinku agresivních násilníků na Havlíčkobrodsku
• Na Vysočině se od rána stalo třináct nehod, u dvou zasahoval vrtulník
• Třebíč loni navštívilo téměř 124 tisíc turistů, zájem měli o židovskou čtvrť i o akci Za větrník na větrník
• Policisté kontrolovali kázeň řidičů kamionů, parkování na nájezdech a sjezdech na dálnici D1 je obrovským rizikem

Středa   11. 1. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz