Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 19.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Adventní čas na velkomeziříčském náměstí nabídne kluziště, trhy či rozsvícení vánočního stromu
Adventní čas zahájí trhy společně s kluzištěm na náměstí ve Velkém Meziříčí v sobotu 26. listopadu v 10 hodin a provoz ukončí až první den nového roku po odpálení ohňostroje. V dřevěných stáncích se budou prodejci s různým sortimentem a občerstvením střídat. Ať v tomto období navštívíte prostor mezi radnicí a kostelem sv. Mikuláše, samotný kostel či Jupiter club, atmosféra Vánoc na vás dýchne všude.
Vánoční strom se rozzáří v neděli 27. listopadu. Kromě zážitku z prvního rozsvícení vánoční výzdoby se můžete těšit na vystoupení kapely Zahrajem a poté na filmové představení pro děti Zpívej 2 v kině Jupiter clubu, kam bude vstup zdarma. Stejně jako v loňském roce zůstane i letos barevná kombinace osvětlení na vánočním stromě překvapením.

Mimo klasické trhy ve středu náměstí, které budou v provozu každý den, se v úterý 6. prosince po obvodu náměstí rozprostřou různí prodejci s pestrým vánočním sortimentem, řemeslnými výrobky a dárky. Od 5. do 7. prosince pořádá Český svaz žen tradiční Vánoční výstavu. Tu můžete navštívit denně od 9 do 17 hodin. Prostory Jupiter clubu se otevřou ještě 11. a 12. prosince, aby daly vyniknout talentu místních mladých umělců při Vánočním koncertu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Vernisáž výstavy PHOTOGRAPHIA NATURA 2022 v jihlavském muzeu v pátek
Vernisáž výstavy PHOTOGRAPHIA NATURA 2022, na které budou vyhlášeny výsledky devatenáctého ročníku tradiční fotografické soutěže, tentokrát zaměřeného na lesní motivy, se bude konat v pátek 25. listopadu od 17 hodin v jihlavském muzeu.
Dnes již tradiční a oblíbenou fotografickou soutěž vyhlašuje Muzeum Vysočiny Jihlava od roku 2004.

Původní nápad na uspořádání této akce pochází od RNDr. Kláry Bezděčkové, Ph.D., která během prvních čtyřech ročníků byla kurátorkou celé soutěže i následných výstav. První ročník byl vyhlášen v červnu 2004 s cílem povzbudit amatérské fotografy v tvůrčí práci, poněvadž právě oni mnohdy těžko hledají pro své snímky uplatnění, často i bez ohledu na jejich vysokou kvalitu. Výstava, na níž byla v závěru roku vystavena většina soutěžních fotografií, poskytla prostor pro zveřejnění a konfrontaci snímků zúčastněných autorů, neprofesionálních fotografů.

V rámci této slavnostní akce bude samozřejmě vyhlášeno i téma jubilejního dvacátého ročníku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Adventní koncert spojí umění a dobročinnost, výtěžek poputuje na paliativní péči nemocnice v Pelhřimově
Uznávaná sopranistka Zuzana Kohoutová ve spolupráci s Nemocnicí Pelhřimov zve širokou veřejnost na Adventní benefiční koncert, který se uskuteční v neděli 11. prosince v 19 hodin v Kostele sv. Víta v Pelhřimově. Předvánoční koncert se koná na podporu Oddělení paliativní péče Nemocnice Pelhřimov. „Výtěžek bude použit na nákup zdravotnické techniky a pomůcek jako jsou koncentrátory kyslíku nebo elektricky polohovatelná lůžka. Dle výše výtěžku bude případně pořízen nový vůz,“ sdělila Tereza Mašková z oddělení paliativní péče s tím, že na místě bude možnost libovolného dobročinného příspěvku.
Operní pěvkyně Zuzana Kohoutová vystoupí v nejstarší sakrální stavbě Pelhřimova společně s klavíristou Mihály Bereczem. Návštěvníci se mohou těšit na skladby známých světových hudebních skladatelů, jako jsou J.S.Bach, W.A. Mozart či A. Dvořák. „Myšlenka uspořádat benefiční koncert na podporu Oddělení paliativní péče Nemocnice Pelhřimov vznikla naprosto spontánně poté, co mou maminku postihla nevyléčitelná nemoc a já si plně uvědomila, jak důležitou roli v životě mnoha rodin, které se v domácím prostředí starají o své blízké, sehrává spolupráce s naprosto úžasným týmem pracovníků tohoto oddělení. Pro umělce je koncertní činnost jakousi rutinou, avšak tento koncert je pro mne i mého hudebního partnera, klavíristu Mihálye Berecze, velmi speciální. Každý přítomný člověk bude ohromně důležitý, protože ten večer budeme společně moci podpořit dobrou věc. Věřím, že existence paliativní péče v našem okrese je nesmírně přínosná,“ přiblížila úspěšná koncertní umělkyně Zuzana Kohoutová.

Vstupenky na benefiční koncert jsou v prodeji v TIC, Masarykovo nám. 10, Pelhřimov, tel. 565 326 924 nebo online na www.pelhrimak.cz. Těšíme se na setkání s Vámi.

Sopranistka Zuzana Kohoutová získala diplom magistra umění v operní třídě prof. em. KS Évy Marton na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti. Působí převážně v maďarské Budapešti, ale i v České republice a zahraničí. Představila se v řadě operních rolí, ale aktivně působí i jako sólová koncertní pěvkyně oratorní a písňové literatury. V létě 2015 získala stipendium Richarda Wagnera na Bayreuther Festspiele.

Repertoár Zuzany Kohoutové zahrnuje vokální hudbu od baroka po současnou tvorbu. Pravidelně spolupracovala s Miklósem Spányim, cembalistou a specialistou v oblasti staré hudby. Na divadelních prknech vystoupila pod taktovkou dirigentů: Errico Fresis, László Kovács, Kálmán Szennai, Gergely Vajda, György Vashegyi, Dominic Wheeler aj. Zúčastnila se několika mistrovských pěveckých kurzů, např.: Nancy Argenta, Ingrid Attrot, Malcolm Bilson, Michael Chance, Nicholas Clapton, Julia Hamari, Andrea Rost, George Tchitchinadze, György Vashegyi.

Mihály Berecz se narodil v maďarské Budapešti. V šesti letech začal studovat hru na housle, poté se rozhodl pro klavírní studium u Edit Major a Erzsébet Belák. Mihály získal vyznamenání I. třídy jako bakalář umění na londýnské Royal Academy of Music (Královská hudební akademie), kde studoval v klavírní třídě Christophera Eltona.

Jako vítěz mezinárodní koncertní soutěže Debut Berlin v roce 2017 měl možnost vystoupit v budově Berlínské filharmonie s Německým národním orchestrem. Mihály získal řadu mezinárodních ocenění, jako je zlatá cena na 2. Manhattan International Music Competition, speciální Liszt-Bartókova cena na XV. Klavírní soutěži Gézy Andy nebo Harriet Cohen Bach Prize na Royal Academy of Music. V roce 2013 na pozvání Zoltána Kocsise debutoval v Národní koncertní síni Bély Bartóka (Müpa, Budapest), kdy hrál Ravelův koncert v G dur, který živě vysílalo radio Bartók.

Zájem o historickou interpretaci vedl k pozvání na koncerty pro fortepiano s renomovanými dobově-instrumentálními orchestry, jako je Orfeo Orchestra. Mihály získal stipendium Maďarské akademii umění a provádí nyní kompletní sólová díla Bély Bartóka na osmi koncertech v Mramorovém sále Maďarského rozhlasu v sezóně 2020-2022.
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava betlémů v Třebíči nabídne nahlédnutí nejen do sbírky jednoho jihočeského muzea, ale i do tvorby tamních betlemářů
Tradiční Vánoční výstava betlémů, která bude zahájena ve čtvrtek 24. listopadu v 17 hodin v zámeckých konírnách v Třebíči, nese v letošním roce podtitul Jihočeské betlémy. Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka a umožní návštěvníkům nahlédnout nejen do sbírky jednoho jihočeského muzea, ale i do tvorby tamních betlemářů.
Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, Krýzovy jesličky, jsme si samozřejmě vypůjčit nemohli, přesto o dílo jindřichohradeckého punčochářského mistra Tomáše Krýzy návštěvníci ochuzeni nebudou…

Třebíčské betlemářství je tradičně zastoupeno velkým stavěcím betlémem ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč. Betlém, který byl pro letošní rok vybrán, nebyl dosud veřejnosti prezentován. Určitou „raritou“ bude druhý, rozestavěný betlém. Návštěvník si tak může na vlastní oči prohlédnout obnaženou kostru betléma.

Muzeum Vysočiny Třebíč v letošním roce zapůjčilo svůj putovní soubor betlémů Městskému kulturnímu středisku v nedaleké Náměšti nad Oslavou. Naše muzeum se prezentuje svými betlémy také u našich kolegů v 1. NÖ Krippenmuseum v rakouském Vösendorfu, dále na tradiční výstavě v Betlémské kapli v Praze, v Muzeu města Tišnova a na Krajském úřadě Kraje Vysočina v Jihlavě.
Kontakt: Tomáš Hartman, t.hartman@muzeumtr.cz, 568 441 078 (kurátor výstavy)

Vánoční výstava betlémů – Jihočeské betlémy bude přístupná:
úterý až neděle 9–12, 13–17 hodin
(24. prosince 9-12 hodin, 25.- 30. prosince 9-12, 13-17 hodin, 31. prosince 9-12 hodin, 1. ledna 13-17 hodin)

Přehled doprovodného programu:

Dětská vernisáž Třebíčské betlémy včera a dnes
29. listopadu 2022, v 16 hodin
zámek Třebíč, konírna
Ke každé výstavě děláme nejen vernisáž pro veřejnost, ale také vernisáž přizpůsobenou dětskému návštěvníku. Přijďte s námi zahájit tradiční výstavu betlémů do zámecké konírny.

Derniéra Vánoční výstavy betlémů
15. ledna 2023, v 15 hodin
zámek Třebíč, konírna
Komentovaná prohlídka výstavy za účasti kurátora výstavy. Začínáme v 15 hodin. Vstupné zdarma.

Další vánoční akce pro širokou veřejnost:
Workshop Koledy
čtvrtek 8. a středa 14. prosince 2022, v 17 hodin
Centrum tradiční lidové kultury
Přijďte si zazpívat koledy v předvánočním čase do Centra tradiční lidové kultury. Čeká vás odpoledne plné hudby, vánoční atmosféry, horáckých koled, … Workshop je určen široké veřejnosti. Vstupné 30 Kč.
Kontakt: Milan Noha, m.noha@muzeumtr.cz, 568 408 897

Vánoční dílničky
neděle 11. prosince 2022, 14:00 – 16:30
zámek Třebíč, sedlárna
Přijďte si užít muzejní vánoční atmosféru při tvoření, které zvládnou malí i velcí návštěvníci. Vstupné 30 Kč.
Kontakt: Eva Novotná, e.novotna@muzeumtr.cz, 568 408 897

Zpívání u slámového betlému
neděle 11. prosince 2022, v 17 hodin
nádvoří zámku
Vánoční písně rozezní nádvoří třebíčského zámku. Vystoupí dětský pěvecký soubor při MŠ Duha Okáček pod vedením Ladislavy Zóňové a Ivy Pekové. Vstupné zdarma.

6. ledna 2022, v 17:30
Tříkrálový koncert
zámek Třebíč, Kamenný sál Kamenný sál rozezní zvonky. Na Tříkrálovém koncertě se představí soubor při ZUŠ Hrotovice Zvonky pro radost pod vedením Ivany Šumpelové. Vstupné 110 Kč. Předprodej vstupenek od 1. ledna 2023.
Eva NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   4. 3. 2024

• Měsíc knih a čtenářů v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě nabízí program pro děti, přednášky, burzu knih i amnestii
• Přednáška zavede posluchače do fascinujícího světa, kde se běžná pravidla geometrie mění a otevírají cestu k neuvěřitelným objevům
• Policejní hlídka v Brně našla dívku, která se zřejmě chtěla oběsit, doslova v poslední chvíli
• Z policejního deníku: opilý recidivista kradl palety; opilý motorkář bez řidičáku boural

Neděle   3. 3. 2024

• Výstava makrofotografií v nemocnici v Novém Městě na Moravě nabízí pohled na krásu skrytou v přírodě
• Z policejního deníku: vandal poškodil v jihlavské zoo automat na kávu; opilý řidič elektrokoloběžky havaroval, se zraněním skončil v nemocnici v Brně
• Přednáška První letadlo nad Jihlavou. Životní osudy místního rodáka, který přistál v Jihlavě v srpnu 1911

Sobota   2. 3. 2024

• Jihlavský očistec Bedřicha Smetany
• Na výstavě v jihlavské galerii uslyšíte zvuky tajících ledovců na Islandu a ve Finsku

Pátek   1. 3. 2024

• Týrání skotu v chovu na Jihlavsku, řetězy zvířatům způsobily zranění
• Lajdáctví nebo něco co oči nevidí?
• V Pelhřimově padly rekordy ve vzdušné akrobacii na šálách a na strapsech
• V třebíčské porodnici se 29. února narodily dvě děti, v Havlíčkově Brodě Izabela
• Opilý muž střílel na policejní auto, prý kvůli problémům v podnikání
• Policisté potřebují zjistit totožnost muže z fotografie, o pomoc žádají veřejnost
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; jednačtyřicetiletý muž obtěžoval školačku, skončil ve vazbě

Čtvrtek   29. 2. 2024

• Nebezpečné dráty elektrického vedení zabíjejí labutě u Havlíčkova Brodu
• Agresivní mladík je obviněn z trestného činu
• Policisté hledají svědky nehody cyklisty v Havlíčkově Brodě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z chaty různé nářadí; nález dělostřeleckého granátu

Středa   28. 2. 2024

• Výprava za sovím houkáním na Křemešníku
• Přednášky v Třebíči se budou věnovat rostlinám z divočiny, vlhám, hrdelnímu právu a filozofovi Lubomíru Novému
• V areálu jihlavské nemocnice budou pomáhat roboti
• Z policejního deníku: dvě opilé sousedky se slovně i fyzicky napadly, mladší shodila ženě na zem televizor

Úterý   27. 2. 2024

• Táborská zoo společně s právníky z Hlasu zvířat uspěla v boji za ochranu vlků, ministerstvo zrušilo sporná rozhodnutí umožňující jejich odstřel
• Derniéra výstavy Mizpah. Příběhy židovských rodin z Havlíčkova Brodu
• Jihlava bude mít ještě letos psí hřiště
• Potřeba nezištně pomáhat je v nás zakořeněná, říká Marta Valová
• Porodní gauč v pelhřimovské nemocnici pomáhá maminkám najít si ideální polohu pro pohodlný a bezpečný porod
• Mladistvý posprejoval, co mu pod ruce přišlo; napáchal škodu za téměř čtyři sta tisíc korun
• Z policejního deníku: zloděj ukradl nářadí; muž ukradl v prodejně alkohol a maso, pral se s ostrahou

Pondělí   26. 2. 2024

• Beseda Slon nad zlato PodpoVRCHem s výzkumníkem a fotografem Tomášem Jůnkem
• Jízdní souprava byla přetížena o deset tun, překročena byla i výška nákladu
• Táborská zoo bude během jarních prázdnin na Táborsku otevřená každý den
• Nové parciální trolejbusy v Jihlavě už slouží veřejnosti a poskytovatel dotace schválil její vyplacení v plné výši 60,7 milionů korun
• Chodci mezi Pístovem a Popicemi se stal osudný střet s autem
• Z vraždy muže v Kostelci je obviněn sedmnáctiletý narkoman, vraždil kladivem
• Kriminalisté objasnili sérii vloupání do čerpacích stanic
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl dýky, šavle, svícny i alkohol

Neděle   25. 2. 2024

• Nejškaredější středy 20. století, i v osmačtyřicátém byla 25. února středa
• Vycházky za bledulemi do Ranska o prvních březnových víkendech
• V Kostelci u Jihlavy našli tělo jednašedesátiletého muže, zřejmě byl zavražděn
• Z policejního deníku: recidivista v podmínce opět kradl; opilý muž napadl manželku a rozbil dveře, skončil na záchytce

Sobota   24. 2. 2024

• Kapří den připomene obranu Jihlavy před loupeživým rytířem Zikmundem z Rokštejna z roku 1402
• Výstava Roman Hušák, Jiří Plieštik – Fragmenty nabídne zamyšlení nad životem člověka
• Student z Olší nad Oslavou Viktor Racek šel do války jako jednoroční dobrovolník přímo ze školních lavic, domů se vracel jako poručík. Pojďme se seznámit s jeho osudem

Pátek   23. 2. 2024

• Do babyboxu v Třebíči někdo odložil chlapečka, dostal jméno Pavel
• Jihlava zintenzivní úklid města, pomoct potřebuje ale i od lidí
• Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově vybaveni speciálními kontejnery pro hašení elektromobilů
• Robot Da Vinci v Jihlavě slaví rok, odoperoval téměř dvě stovky pacientů
• Šest urologů z České republiky školil primář třebíčské nemocnice, odstraňovali zvětšenou prostatu šetrnou metodou
• Kriminalisté dopadli dva výrobce a distributory drog
• Z policejního deníku: vandal posprejoval domy; řidiči pod vlivem alkoholu a drog

Čtvrtek   22. 2. 2024

• Vodní svět v táborské zoo rozšířily vzácné kachny ostralky štíhlé
• Z policejního deníku: zloděj ukradl pamětní mince; opilý řidič zavinil nehodu
• Krajští radní odvolali ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva

Středa   21. 2. 2024

• Irena Nosková zazpívá v Třebíči za doprovodu kytary, klarinetu a příčné flétny
• Policisté prověřují vloupání do automatu na kávu, hledají muže a ženu z fotografií
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chatky nářadí i babettu

Úterý   20. 2. 2024

• Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
• Blíží se Košt pálenek ve Velkém Meziříčí, soutěžící mohou odevzdávat své vzorky
• V Jihlavě otevřou družiny o letních prázdninách čtyři školy, rodiče mohou děti nahlašovat až do 14. června
• Z policejního deníku: mladík s nezletilou dívkou se opili; hledaný muž skončil ve vězení

Pondělí   19. 2. 2024

• Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v muzeu dr. A. Hrdličky v Humpolci
• Díky nápadu a šikovným rukám mají klienti oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici snazší návrat do domácího prostředí
• Přednáška přiblíží historii i zákulisí restaurátorských prací zámku v Telči
• Z policejního deníku: zloděj si z domu odnesl peníze, telefon i notebook; cyklista nadýchal přes tři a půl promile; opilý řidič skončil na záchytce

Neděle   18. 2. 2024

• Trpí poruchou srážlivosti krve, přesto hodlá třiadvacetiletý Daniel původem z Humpolce zdolat Mont Blanc
• V zámeckých konírnách v Třebíči představí své dílo Lubomír Kerndl na výstavě Světlo ve stopách času
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí, vrtačku, kabely i pilu; seniorovi zhasl motor u auta, to se rozjelo z kopce a nabouralo další dvě

Sobota   17. 2. 2024