Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 22.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou zazní italské nešporní žalmy a antifony z doby kolem roku 1650
Adventní mariánské nešpory z doby okolo roku 1650 v podání souboru Cappella Ornamentata zazní v neděli 27. listopadu od 17 hodin v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou. V programu uslyšíte virtuózní adventní nešpory od italských raně barkoních autorů pro komorní soubor. Součástí nešpor jsou i chorální antifony a instrumentální mezihry. To vše v dobové interpretaci a na kopie historických nástrojů ze 17. století.
Účinkují:

Cappella Ornamentata
Anežka Mišoňová - soprán, dulcian
Marie Žerdin - soprán
Barbora Šedová - soprán
Barbora Mišoňová - cink
Richard Šeda - cink, umělecký vedoucí
Vít Mišoň - varhanní pozitiv

Program:

Deus in adiutorium intende - Oratio Tarditi, 1650
Antifona 1: Assumpta est Maria

Dixit Dominus (Žalm 109) - Alessandro Grandi, 1630
Antifona 2: Maria virgo assumta est

Laudate Pueri - Giovanni Antonio Rigatti, 1641
Antifona 3: In odorem

Laetatus sum (Žalm 121) - Francesco Petrobelli, 1670
Antifona 4: Benedicta filia tua

Nisi Dominus (Žalm 126) - Oratio Tarditi, 1670
Antifona 5:

Lauda Jerusalem (Žalm 147) - Giovanni Legrenzi, 1657
Capitulum: In omnibus requiem qaesivi

Ave Maris Stella - Giovanni Felice Sances, 1637
Vers & Resp.: Exaltata est Sancta Maria

Magnificat a 2 - Alessandro Grandi, 1630

Sancta Maria - Archangello Crotti, 1608

Oratio: Dominus vobiscum / Et cum spiritu tuo

Richard Šeda
absolvoval obor hra na trubku na Konzervatoři v Českých Budějovicích ve třídě Jiřího Pelikána. Již během tohoto studia se zajímal o tzv. historicky poučenou interpretaci staré hudby. Ve hře na cink byl zpočátku samoukem a své první koncertní zkušenosti získával v souboru Ritornello pod vedením Michaela Pospíšila. V roce 2005 zahájil své soukromé studi­um hry na cink na několika interpretačních kurzech v Praze a ve Francii u francouzské cinke­nistky Judith Pacquier. Z jeho působení v mnoha zahraničních souborech staré hudby jmenuj­me například Concerto Copenhagen, Marini Consort Innsbruck, L´Arpa Festante München, Wiener Hofburgkapelle, Clemencic Consort Wien. V České republice spolupracuje například se soubory Czech Ensemble Baroque, Cappella Mariana, Collegium Marianum, Ensemble Iné­gal, Collegium 1704 a další. V roce 2007 založil vlastní soubor Capella Ornamentata se zaměře­ním na hudbu 16. a 17. století. Capella Ornamentata má na svém kontě 3 CD, řadu vystoupení na domácích i zahraničních pódiích a festivalech staré hudby a prezentuje se i v rozhlasovém a televizním vysílání. Bývá lektorem hry na cink na Letní škole staré hudby ve Valticích. Je spo­luzakladatelem a hudebním dramaturgem regionálního barokního festivalu barokních umění Dačické baroko. Věnuje se také hudebně badatelské činnosti a spartaci starých tisků. Jeho ba­datelský přínos v oblasti hudby v Kroměřížském archivu byl zmíněn i knize Jiřího Sehnala „Pa­vel Josef Vejvanovský and the Kroměříž music collection“ (2009). Nedílnou součástí hudebního života Richarda Šedy je i jeho rodné město Dačice. V místní Základní umělecké škole vyučuje hru na zobcové flétny a trubku a kromě častých vystoupení se svými žáky dosahuje také úspěchy v celostátních soutěžích ZUŠ. Aktivně se zapojuje do hudební produkce ve své farnosti v Dači­cích a v Kostelním Vydří.

Více o souboru na: https://www.capellaornamenta…

Pořadatelé doporučují teplé oblečení.
Po skončení koncertu zvou posluchače, jako ostatně každým rokem, na svařené víno a malé adventní pohoštění v pokladně zámku.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Na šestnáctém ročníku Dobrocha v Jihlavě bylo oceněno sedmnáct dobrovolníků
V pátek 18. listopadu se v sále divadla DIOD uskutečnilo tradiční udílení cen dobrovolníkům z Jihlavska a okolí. Akci Dobroch organizovalo pošestnácté Dobrovolnické centrum při Oblastní charitě Jihlava pod záštitou vedení města Jihlavy. Ocenění si odneslo nakonec sedmnáct dobrovolníků, kteří pomáhají například nemocným lidem, seniorům, osobám na okraji společnosti nebo potřebným v dalších sociálních organizacích. Oceněni byli tradičně i koordinátoři Tříkrálové sbírky a nově i lidé, kteří pomáhali uprchlíkům z Ukrajiny.
Dobrocha organizuje už několik let Roman Mezlík, hlavní koordinátor dobrovolníků Oblastní charity Jihlava a Tříkrálové sbírky. Ten v úvodu udílení dobrovolnických cen přivítal téměř zaplněné hlediště DIODu a podělil se o novinky ze světa dobrovolnictví: “Oproti minulým rokům jsme zaznamenali zvýšený počet zájemců o dobrovolnictví. V minulosti jsme už ale evidovali i více dobrovolníků, až kolem 130.“ Mezlík zároveň poděkoval vedení města Jihlavy za podporu akce, dále zástupcům divadla DIOD za poskytnutí prostorů, a všem kdo se podíleli na realizaci letošní oslavy dobrovolnictví.

Pořadatel Dobrocha následně předal slovo významným hostům, kteří se zároveň zhostili i udělení cen nominovaným dobrovolníkům. Za město Jihlava předával ocenění Radek Popelka, náměstek primátora města Jihlavy, za Kraj Vysočina Jiří Bína, vedoucí krajského oddělení sociálních služeb a Hana Fexová, ředitelka Oblastní charity Jihlava.

Letošní Dobroch probíhal oproti předešlým ročníkům nově v sále divadla DIOD, kde nejprve proběhla oficiální část, během které měl předpremiéru i film o Domácím hospici Bárka, kde rovněž pomáhají dobrovolníci, a to nevyléčitelně nemocným. Dodejme, že spot o Bárce bude mít veřejnost možnost teprve vidět. Poté co dobrovolníci převzali dary a ocenění, následovala neformální část, kdy si mohli přítomní popovídat nebo si zatančit.

Celý večer probíhal v přátelské atmosféře a slovem jej provázela moderátorka Hela Dvořáková, která během nominací vyzpovídala i jednotlivé nominované dobrovolníky. O hudební vstupy a závěrečnou tančírnu se postarala oblíbená kapela The Shots.

„Pokud svůj život chcete naplnit konáním dobra a máte zájem stát se dobrovolníkem, není nic snazšího, než kontaktovat Dobrovolnické centrum na telefonu 737 536 131 nebo poslat email dobrovolnici@jihlava….cz,“ dodal závěrem Roman Mezlík.

I vy můžete pomáhat.

PŘEHLED OCENĚNÝCH:

ŽIVOT 99 -Jihlava, z.ú.
Mgr. Jana Gabrielová, PhD.
Lektor trénování paměti pro seniory. Pravidelně se účastní jednorázových dobrovolnických akcí, například Národní potravinové sbírky nebo sbírky Koláč pro hospic.

Domov Stříbrné terasy
Slávka Filová
Povídání, předčítání, naslouchání, vaření a pečení s klienty domova.

Iveta Němcová
Půjčování knih, povídání, předčítání, naslouchání, hraní společenských her.
Oblastní charita Jihlava TP SOVY

Valérie Pechová
Doučování dětí.
SeneCura SeniorCentrum Telč s.r.o.

Karolína Plešková
Pomoc při skupinových a individuálních volnočasových aktivitách, aktivizace klientů.
Nemocnice Jihlava

Daniela Kučerová
Arteterapeutické dílny pro zaměstnance, pojízdná knihovna pro pacienty na OTO.
Martina Janečková
Společník pacientů.

Lenka Fatrdlová
Společník pacientů, výlety za hranice všedních dní.

K SRDCI, z. s.
Mgr. Marie Hradecká
Podpora a doprovázení lidí, kteří jsou na okraji společnosti.

Krajský úřad Kraje Vysočina
Ing. Petr Novák
Účastnil se několika akcí v rámci dobro-dnů krajských úředníků. Společně s kolegy navštěvoval klienty sociálních zařízení, spoluorganizoval akce pro ochranu přírody – Čistá Vysočina, Pálava a Hosovské mokřady.

Mgr. Lenka Požárová
Dobrovolnickou činností se zabývá dlouhodobě. Například v době pandemie COVID vyřizovala telefonáty veřejnosti na lince zřízené Krajem Vysočina, zde odpracovala 290 hodin. Rovněž pomáhala v Domově Seniorů manželů. Curieových v Třebíči. Dále se podílela na zajištění akcí krajských úředníků, tzv. dobro a podobně.

Denní a týdenní stacionář Jihlava
Drahomíra Simonová
Canisterapie s australským ovčákem Bixi.

Centrum U Větrníku (Oblastní charita Jihlava)
Elen Petrová
Příprava Harm Reduction materiálu, aktualizace sociálního šanonu.

MUDr. Dominik Fotta
Zdravotní ošetřování klientů, osobní konzultace s klienty o jejich zdravotních potížích, telefonická konzultace s pracovníky o doporučení způsobu ošetření klienta.

Domácí hospic Bárka (Oblastní charita Jihlava)
Kristýna Budínová a Helena Hloušová
Pomoc při PR a fundraisingových akcích Bárky.

Alzheimerhome Jihlava, z.ú.
Pavel Seidl
Hudební vystoupení.
Marek MAŠÁTZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloději se do prodejny vloupat nepodařilo, přesto napáchal škodu 150 tisíc
Škodu kolem 150 tisíc korun napáchal neznámý zloděj, který se pokusil od večerních hodin neděle 20. listopadu do odpoledních hodin následujícího dne vloupat do prodejny v ulici Zámecká ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Dosud nezjištěný pachatel vylezl na střechu budovy a do střechy vytvořil otvor, přičemž k samotnému vniknutí do vnitřních prostor nedošlo. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže ve stádiu pokusu a poškození cizí věci. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Poškození zaparkovaného auta
Policisté v pondělí 21. listopadu přijali oznámení o poškození zaparkovaného vozidla ve Žďáru nad Sázavou na ulici Okružní. "K případu došlo v době od úterý 15. listopadu do odpoledních hodin pátku 18. listopadu. Pachatel poškodil na osobním vozidle Ford lak po celé pravé boční straně vozidla. Majiteli tak způsobil předběžně vyčíslenou škodu za devět tisíc korun", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté případ prošetřují pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli pátrají.

Policisté vypátrali hledaného muže
V pondělí 21. listopadu vypátrali policisté v Moravských Budějovicích na Třebíčsku hledaného muže. "Po deváté hodině večer jel devětadvacetiletý muž jako spolujedoucí ve vozidle, které policisté zastavili a provedli kontrolu. Zjistili, že je na muže vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Trest měl nastoupit v říjnu, což však neučinil, je tak podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Policisté hledaného muže zadrželi a odvezli ho na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů, následně jeho další cesta směřovala do brněnské věznice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilého agresivního muže policisté vykázali z obydlí
V pondělí 21. listopadu přijali policisté před devátou hodinou dopoledne oznámení o napadení seniorky ze strany jejího blízkého příbuzného. Jednatřicetiletý muž byl agresivní a navíc opilý, žena z něho měla strach a z domu raději utekla ven. Do obce na Jihlavsku vyjela policejní hlídka, opilého muže policisté zajistili. "Napadená žena neměla zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření. Policisté provedeným šetřením zjistili, že žena čelila fyzickému napadání, urážkám a výhružkám násilím. Při dechové zkoušce policisté opilému muži naměřili hodnotu 3,65 promile alkoholu. Policisté ho odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Na základě shromážděných informací rozhodli o vykázání muže z obydlí", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Muž měl přes dvě promile alkoholu
V pondělí 21. listopadu zasahovali policisté před jedenáctou hodinou večer v Jihlavě na ulici Havlíčkova. "Opilý muž při pokusu o chůzi narazil do značky, upadl na zem a nebyl schopen se samostatně zvednout. Policisté provedli u pětapadesátiletého muže dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,23 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla J. Kroutilová.

Řidič osobního auta narazil do stromu
V pondělí 21. listopadu kolem jedenácté hodiny večer jel po silnici první třídy u obce Habry na Havlíčkobrodsku řidič vozidla Nissan s přívěsem. "Při průjezdu zatáčkou vyjel ze silnice a narazil do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě se řidič zranil, byl ošetřen zdravotnickou záchrannou službou a následně transportován do nemocnice", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Dechovou zkouškou policisté u muže požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu šetří.

Řidič havaroval
V úterý 22. listopadu došlo před jednou hodinou v noci na silnici v lokalitě Jihlava - Helenín k dopravní nehodě. "Řidič jízdní soupravy složené z tahače a návěsu jedoucí ve směru na Jihlavu dostal vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy smyk a vyjel mimo komunikaci, kde narazil do oplocení domu. Při havárii se řidič zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice. Dechovou zkouškou policisté u osmapadesátiletého muže požití alkoholu vyloučili", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda kolem půl milionu korun. Řidič vozidla je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič a řidička pod vlivem alkoholu
V pondělí 21. listopadu před devátou hodinou ráno jel v obci Rozkoš na Pelhřimovsku řidič osobního vozidla Mazda. Automobil policisté zastavili a zjistili, že je muž pod vlivem alkoholu. "U osmatřicetiletého muže byla při dechové zkoušce naměřena hodnota 3,04 promile alkoholu. Opakované zkoušky přítomnost alkoholu potvrdily a vykázaly hodnoty 3,06 a 3,16 promile. Policisté muži zakázali další jízdu. Opilého řidiče zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala M. Lébrová. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Další řidičku pod vlivem alkoholu odhalili policisté v pondělí 21. listopadu kolem desáté hodiny večer na ulici Pražská v Pelhřimově. Řidička jela s osobním vozidlem Škoda, které policisté zastavili a provedli kontrolu. U řidičky naměřili při dechové zkoušce hodnotu 1,11 promile alkoholu. Opakované zkoušky přítomnost alkoholu potvrdily. Následně byla žena vyzvána, aby se podrobila lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, s čímž souhlasila. Žena v další jízdě pokračovat nesměla. Řidičský průkaz jí zadržen nebyl, neboť jej nepředložila ke kontrole. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ dále prověřují. Žena je také podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidička pod vlivem drog
Policisté zastavili v pondělí 21. listopadu před desátou hodinou večer na ulici Brodská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda. "Policisté provedli u řidičky test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na amfetamin a kokain. Následně byla žena vyzvána, aby se podrobila lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, s čímž souhlasila. Dechová zkouška u ní byla negativní. Policisté ženě zakázali další jízdu", informovala Michaela Lébrová. Výsledek toxikologického zkoumání ukáže, zda se řidička bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky nebo z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Nový web Studuj na Vysočině pomůže deváťákům s výběrem střední školy
Co mě baví? Pro co mám vlohy? V čem bych mohl být dobrý? Jaké bude mé budoucí uplatnění? Před těmito a dalšími podobnými otázkami stojí v letošním školním roce v Kraji Vysočina více jak pět tisíc žáků devátých tříd základních škol. Pomoc s výběrem nejlepšího oboru a ideální střední školy nabízí nové krajské webové stránky https://www.studujnavysocine…
"Stránka Studuj na Vysočině umožňuje výběr oboru především podle zájmů a podle toho, jaký typ školy chce deváťák studovat. Podle zadaných preferencí se uchazeči o studium vyfiltruje nejvhodnější obor", vysvětluje krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala.

Vyhledaný obor se budoucím středoškolákům zobrazí včetně informace, na kterých školách v kraji jej lze studovat. Proklikem se pak návštěvník stránek dostane přímo na weby konkrétních škol, kde najde informace o doporučeném oboru, včetně délky studia, možného uplatnění i podrobnější představením oboru. Budoucí středoškoláci se díky stránkám dozvědí, co mají od konkrétního oboru a školy očekávat, a získají reálnou představu, co mohou po škole dělat.

"Se spuštěním stránek připravuje kraj i kampaň na sociálních sítích, především na facebookovém profilu Kraje Vysočina, s cílem rozšířit informace o novém webu směrem k deváťákům, jejich rodičům, učitelům i výchovným a kariérovým poradcům", doplnil Jan Břížďala na závěr.

Odkaz na stránky:
https://www.studujnavysocine…Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

V Třebíči zemřel pod koly vlaku muž
Pod koly osobního vlaku jedoucího z Jihlavy do Brna zemřel v úterý 22. listopadu před sedmou hodinou ráno v Třebíči muž.
"Muž se zřejmě pokoušel přeběhnout přes železniční trať, spěchal a nerozhlédl se. Další okolnosti s ohledem na rodinu zatím nebudeme zveřejňovat", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková.

Policisté provedenou dechovou zkouškou u strojvedoucího vlaku požití alkoholu vyloučili. Příčinu a okolnosti úmrtí muže policisté prověřují.

Na místě události zasahovali také hasiči a záchranná služba. Doktor však mohl již pouze konstatovat smrt. "Účastník nehody bohužel utrpěl zranění neslučitelná se životem", informoval mluvčí záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

Ve vlaku do Brna cestovalo dvacet lidí, sedmnáct cestujících a tři zaměstnanci. "Všech dvacet lidí jsme z vlaku evakuovali, nikdo zranění neutrpěl", řekla mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Trať na Brno byla po dobu vyšetřování nehody uzavřená a vlaky nahradily autobusy. V současnosti je již provoz obnovený bez omezení.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Muž z Pelhřimova prodával drogy a vyhrožoval partnerce i lidem v okolí, skončil ve vazbě
V policejní cele skončil nebezpečný muž, který vyhrožoval své partnerce a závažné výhružky směřoval také na lidi ve svém okolí. Kriminalisté nebezpečného muže zadrželi a byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů, neboť prověřováním případu vyšlo dále najevo, že šestatřicetiletý muž distribuoval drogy dalším lidem. Na podaný návrh byl vzat do vazby. Muži hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.
Na základě shromážděných důkazů zahájil minulý týden policejní komisař trestní stíhání zadrženého. „Šestatřicetiletý muž z Pelhřimova je obviněn ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a dále ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování,“ řekl mjr. Mgr. Pavel Nováček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti již soudně trestán. Za drogovou trestnou činnost byl odsouzen v druhé polovině roku 2019, a to k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou tří let. Přesto, že je muž ve zkušební době podmíněného trestu, pokračoval dál v distribuci drog.

V první polovině listopadu obviněný muž vyhrožoval formou textových zpráv své partnerce, vyhazoval z bytu různé věci a hrozil zničením celého bytu a ohrožením dalších obyvatel domu. Policisté v součinnosti s hasičským záchranným sborem přijali opatření za účelem zajištění bezpečnosti osob v domě a okolí. Na místo byl přivolán také policejní vyjednavač. Policisté navázali s mužem komunikaci a následně z bytu vyšel. Policisté ho zadrželi a byl převezen na policejní oddělení k dalším úkonům. Kriminalisté prověřováním dále zjistili, že muž v období od září do konce října letošního roku poskytoval dalším osobám pervitin a marihuanu. Drogy opakovaně prodal nebo je poskytl zdarma na různých místech v Pelhřimově. Pervitin a marihuanu poskytl téměř ve třiceti případech.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho převezli do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za trestnou činnost lze obviněnému muži uložit trest odnětí svobody až na deset let.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Pětina restaurací chce skončit, pokračovat je rozhodnuta jen polovina z nich; ránu jim může dát další zdražování
Česká mapa restaurací může již brzy velmi výrazně prořídnout. Kvůli ekonomické krizi spojené s extrémně vysokou inflací je pevně rozhodnuto skončit s hostinskou činností skoro 8 procent gastropodniků, vyplývá z průzkumu společnosti Edenred. Menší část restaurací uzavře ihned, zbytek pak v horizontu několika měsíců. Dalších téměř jedenáct procent podniků tvrdí, že spíše skončí a necelá třetina uzavření kvůli možným dalším komplikacím zvažuje. Nadále sloužit hostům tak nyní plánuje něco přes polovinu restauračních podniků.
Průzkum je součástí evropského programu FOOD, který monitoruje stravování zaměstnanců a který iniciovala Evropská unie. Uskutečnil se v říjnu na vzorku 221 restaurací, které nabízejí teplou i studenou kuchyni a více než 5 760 lidí. „Silní hráči v oboru ale i jednotlivé restaurace, které sázejí na kvalitu, většinou budou pokračovat. Komplikace mohou nastat v regionech, kde se rozhodne ukončit činnost více restauratérů naráz. To zde může ovlivnit dostupnost teplých jídel a zdravé a vyvážené stravy,“ komentuje výsledky průzkumu ředitelka firemních vztahů společnosti Edenred Aneta Martišková.

Už nyní část zejména regionálních restaurací v chudších oblastech ČR v souvislosti s rekordním růstem cen surovin a dalších vstupů a také kvůli snížené kupní síle zákazníků přechází na vaření jednodušších jídel s nižším rozpočtem. „Pokud zde ceny porostou dál, mohou se dostat do komplikací další restaurace, kteří zatím třeba potíže necítí,“ doplňuje Aneta Martišková.

Už nyní mají podle průzkumu FOOD hospody, které vaří jídla, o poznání méně zákazníků než loni a další ztráty jim hrozí. Pro mnoho lidí jsou současné ceny v restauracích totiž hraniční. Čtyři z deseti Čechů v průzkumu FOOD uvedlo, že již nejsou ochotni akceptovat žádné další zdražení, dalších bezmála 28 procent bude nadále na jídlo do restaurací chodit pouze pokud do konce letošního roku zdraží nejvýše do desetikoruny. Pro srovnání – aktuálně je průměrná útrata za jídlo v ČR 174,10 Kč.

Ale hospody držet ceny většinou kvůli růstu nákladů nebudou. Pevně ještě letos zdražit je podle průzkumu FOOD rozhodnuta polovina gastropodniků, dalších 38 procent zdražení zvažuje a nezvyšovat ceny chce jen necelých 12 procent. O více než zmíněných 6 procent je už nyní rozhodnuto zdražit bezmála 40 procent restaurací.

„Český gastro sektor bohužel schytává jednu ránu za druhou. Koronavirovou pandemii přežil hodně pošramocený, a dnes mu vysoké ceny energií, inflace a spotřebitelská nedůvěra zasazují další tvrdé rány. Lidé šetří a vedle kultury představuje z jejich pohledu oblast stravování další zbytnou položkou. V porovnání s předkoronavirovým stavem roku 2019 klesl objem útrat v restauracích zhruba o třetinu. Nyní bude hodně záviset na tom, jak dlouho současný stav potrvá, jak a nakolik zabere pomoc ze strany státu, ale také jak této nepříznivé skutečnosti dokáže český gastro sektor čelit vlastními silami. Ja patrné, že restaurace, které vsadily na kvalitu jídla i obsluhy, mají úspěch. Potvrzuje to trend, že zákazníci pečlivějši zvažují, kterou navštíví a kde utratí své peníze. Každopádně věřím v odolnost celého sektoru,“ říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Restauracím mohou alespoň částečně pomoci i zaměstnavatelé. Ministerstvo financí totiž v srpnu prostřednictvím vyhlášky o cestovních náhradách na služebních cestách zvýšilo hodnotu daňově nejvýhodnější stravenky o třicet korun na současných 180 korun. Většina firem má do těch 180 korun poměrně výraznou rezervu, neboť poskytují na stravném nižší částky.
Marek PRAŽÁKZpět nahoru na obsah...

Nadměrná konzumace alkoholu se nevyhýbá ani našim starším spoluobčanům
Pokud máte dojem, že užívání alkoholu je ve velké míře záležitostí lidí ve středním věku, že závislost na alkoholu či jiných látkách se může týkat jen mladých dospělých, kteří hojně navštěvují restaurace různých „cenových skupiny“ jste na omylu. Nadměrné užívání alkoholu vedoucí k rozvoji závislosti se všemi „nepříjemnostmi“, které tuto diagnózu provází, se nevyhýbá ani našim starším spoluobčanům. Budete se divit, není neobvyklé setkat se s ženami staršího data narození, které se závislostí bojují. Abychom alespoň trochu přiblížili, jak se může stát, že i starší dáma, která nám mnohdy může připomenout naši tak milovanou babičku může upadnout do spirály závislosti, předkládáme váženým čtenářům následující příběh z praxe. Pro zachování anonymity jsme samozřejmě pozměnili veškeré reálie, které by mohly dotyčnou identifikovat.
Paní Helena je vlastně nenápadná paní, která již oslavila 70 let. Do našeho Doléčovacího centra nastoupila (tak jako jiní naši klienti) po absolvování ústavní léčby závislosti na alkoholu. Má manžela, děti, vnoučata, penzi a byt, ve kterém žije. Paní Helena nebyla nikdy absolutní abstinentka. Když přišla návštěva, s přáteli u kytary, nebo jen tak v sobotu večer u televize nechyběla sklenice vína. Řekli bychom, normální život paní, která vychovala děti a užívá si penze. Situace paní Heleny ale nabírá jiný směr. Stěhováním do jiného města ztratila některé sociální kontakty. Manžel paní Heleny onemocněl a společně s jeho nemocí se bohužel objevují verbální a později i fyzické útoky směrem k Heleně. Výčitky možného i nemožného, občasné naschvály a sem tam i nějaká rána či kopanec. Říká se, že sdílená starost je starostí poloviční, možná to platí. Paní Helena neměla, s kým by své starosti sdílela. Tak se stalo, že pro klid a úlevu používala alkohol. Tu a tam sklenička i v čase, kdy nikdy před tím nepila ji pomohla přenést se přes těžkosti a smutek, který prožívala. Pila skrytě, tedy potají doma. „Lahvinka“ vína za policí či lahev vodky pod dřezem se plíživě stali každodenní samozřejmostí.

Možná, že jste se někdy v minulosti, třeba před rodiči nebo manželkou/manželem, pokoušely ukrýt opilost. Pokud ano jistě nám dáte za pravdu, že to jde pouze stěží, pokud je to vůbec možné. Podobně to zažívala i paní Helena. Před manželem svoje „špičky“ ještě zakryla, nicméně její děti, které občas přijely na návštěvu, si začali všímat změn spojených s nadměrným užíváním alkoholu. Když chřadnutí paní Heleny pod náporem opilství dostalo neúnosné míry, zasáhly její děti a přiměly Helenu k ústavní léčbě.

Bohužel se v naší společnosti stále ještě objevuje názor, že protialkoholní léčba je něco, čím se teda nemůžeme chlubit. Něco podřadného. Paní Helena se ale nestyděla. Naopak. Svůj pobyt v psychiatrické nemocnici, na oddělení závislostí využila pro sebe a naplno. Pomocí personálu pracovala na svoji závislosti, zároveň si, jak sama popisovala, odpočinula od manžela a tlaku, pod kterým několik posledních let žila. V průběhu léčby také došla k rozhodnutí, že se musí odstěhovat. Protože nechtěla nic podcenit, rozhodla se také pro doléčování v našem doléčovacím programu.

Není naší ambicí v tomto článku dopodrobna rozepisovat jak a proč se paní Heleně podařilo a stále daří abstinovat. Když se ale ohlédneme zpět a sečteme vše, co se paní Heleně za rok a půl léčení a doléčování podařilo, můžeme uznale pokývat hlavou. Paní Helena se dokázala přestěhovat od manžela do svého malého a klidného bytu, ale nikdy za ním nepřestala

dojíždět, aby se o něj postarala. Nikdy se s ním nerozvedla. Dokázala také najít a rozvíjet tak potřebné sociální kontakty. Její vnoučata za ni jezdí na prázdniny a společně si užívají volné dny, na které nikdy nezapomenou. Je stále šik a vitální. A jediné, co ji může trápit, je nepříznivé počasí.

Co napsat závěrem? Možná to, že si závislost, stejně jako smrt, nevybírá. Závislostí mohou trpět i staří lidé. Je možné také poznamenat či připomenout, že změny v životě se dají učinit i v pokročilém věku. Nikdy není pozdě, nikdy není nic beznadějné. Zápas končí až rozhodčí zapíská. Hezký den!

Autor: Josef Novotný - terapeut z Následné péče, což je služba zajišťující doléčovací program lidem, kteří se dostali do problémů právě kvůli alkoholu.

Následná péče Jihlava (charita.cz) V případě zájmu o službu kontaktujte Mgr. Žaneta Fučíková, tel: 731 697 665 email: zaneta.fucikova@jihl….cz

Foto: ilustrační
Josef NOVOTNÝZpět nahoru na obsah...

Bílé v rohu spojené čtverečky nastříkané na povrchu vozovek slouží k přípravě digitální technické mapy krajů
Na základě zákona 47/2020 Sb., který mění zákon 200/1994 sb. o zeměměřičství je na území celé České republiky pořizována digitální technická mapa krajů. Tato mapa bude závazným a významným podkladem pro digitální stavební řád. Jednou z metod pořizování velmi přesných geodetických dat je letecká stereofotogrametrie a pořizování mračen bodů stereofotogrametrií pomocí specializovaných geodetických vozidel. Obě tyto metody vyžadují přesné a dobře signalizované vlícovací body, které jsou polohově určené s velmi vysokou přesností. A právě těmito body jsou bílé v rohu spojené čtverečky nastříkané na povrchu vozovek po celé České republice.
Jedná se o jeden z typů geodetických bodů podle zákona 200/1994 Sb., které tvoří ucelené bodové pole nutné pro pořízení státem nařízeného mapového díla, tzv. vlícovací měřické body, a nemá tedy žádnou spojitost s vodorovným dopravním značením dle vyhlášky č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích. Vzhled a signalizace vlícovacích bodů vychází z návodů Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČUZK), nicméně jejich vzhled a umístění se může mírně lišit s ohledem na lokální situaci.

Protože je digitální technická mapa pořizována na všech krajích (tedy silnicích nižších tříd) i v rámci působnosti ŘSD (silnice I. třídy a dálnice) je jejich využívání více patrné než v minulosti, nicméně se nejedná o žádnou novinku. Stejné body byly a jsou využívány ČUZK při pořizování ortofota ČR. Body na silnicích ve správě ŘSD jsou umisťovány pokud možno do krajnic tak, aby nemohlo dojít k jejich záměně, ale aby byly zároveň dobře viditelné a vyhodnotitelné. Současně jsou to body dočasné, určené právě pro toto plošné mapování.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024