Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 30.11 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Spolubál účastníky naladí do časů šedesátých let, květinových vzorů, zvonáčů a hipíků
Plesovou sezónu otevírá již tradičně v pátek 2. prosince od 19.30 hodin v kulturním domě v Novém Městě na Moravě Spolubál - ples neziskových organizací Žďárska a Novoměstska. Tentokrát ve stylu květinových vzorů, zvonáčů, korálků, lásky a svobody. K tanci a poslechu zahraje plesajícím hipíkům kapela Doort. Jako každý rok budou moci hosté strávit příjemné chvíle nejen tancem, ale také ve stylové kavárně nebo fotokoutku. Proberte šatník, vytáhněte retrokousky a přijďte si zatančit, pobavit se a užít si krásný večer.
Hodit na sebe volný šaty, na nos nasadit lenonky, za ucho kytku, boty nepotřebujem a vlasy
necháme jen tak poletovat.. Tančíce sledovat, co se děje kolem, z repráku se linou tóny Come together od Beatles a ty žiješ teď a tady s tím že All you need is love.
"60. léta jako období, které bychom si možná v dnešní době mohli připomenout častěji, co říkáte? Nám to přišlo jako fajn nápad, když jsme se sešli v počtu několika zástupců místních neziskových organizací a odsouhlasili, že letošní společenský bál neboli Spolubál bude! A bude velkolepý –barevný, květinový, divoký a svěží. Ovšem k tomu, aby to tak bylo, potřebujeme vaši podporu a zejména aktivní společnost, která je vždy nenahraditelná", zvou pořadatelé milovníky zábavy na Spolubál.

Bude příhodné se stylově vyladit i naladit již před akcí, a vězte, že jakmile pak v půl osmé vstoupíte do prostorů kulturního domu, ocitnete se v úplně jiném světě. Nápaditá výzdoba vás hodí do 60. let, načež už se stačí jen uvolnit. K tomu mohou pomoci naše speciální drinky v koloritu neziskových organizací, dále například originální tetovačky ze žvýkačky a zejména pak průvodci světem rytmů a tanečních kreací – parádní Žďárská kapela Doort, která svým pestrobarevným repertoárem roztančí všechny páry nohou široko daleko.
Pokud budete mít chuť na kávu, těšit se můžete na tu nejlepší, a to v kavárně U hipíků, kde si můžete dát i něco dobrého na zub. Zrelaxovat pak můžete v pohodlném křesle, kde si budete vychutnávat tóny hudby od těch nejlepších. Potěšíte svoje uši, oblažíte svoji duši. Naše kavárna zkrátka rozradostní všechny vaše smysly.
Ať už na letošní Spolubál přijdete, nebo třeba jen někoho přivedete na myšlenku přijít, stáváte se tím součástí tradice, která bude moci pokračovat díky vám. Tak se vylaďte do barev duhy a nezapomeňte svoji osobnost podtrhnout náležitým květinovým doplňkem.
Budeme se s Vámi těšit na viděnou a hlavně na tančenou! A do té doby .. Make love, not war!

Pořádající organizace:

Atletika TJ Nové Město na Moravě
Domácí hospic Vysočina, o.p.s.
Klub seniorů Nové Město na Moravě
Lesní klub Mraveniště
Maracaibo z.s.
Novoměstské sociální služby
Portimo, o.p.s.
Základní škola Na Radosti
Základní škola Spolu
Sdružení Krajina
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po třináctileté Sabině, je možné, že z Jihlavy odjela do jiných částí republiky
Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešované třináctileté Sabině Langerové. Naposledy byla viděna v sobotu 26. listopadu ve večerních hodinách v Jihlavě na ulici Komenského. Po odchodu o sobě nepodala žádnou zprávu a není kontaktní. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Dívka je střední postavy, vysoká přibližně 160 centimetrů. Má hnědé oči a hnědé dlouhé rovné vlasy. Na sobě měla při odchodu oblečenou bílou bundu s kapucí, černé legíny, šedou mikinu a hnědé tričko. Obuté měla tenisky světlé barvy.

Mluvčí informovala, že v pondělí 28. listopadu přijali policisté oznámení o pohřešování dívky a vyhlásili po ní celostátní pátrání. Hledali ji ve městě, okolí a dalších místech, u kterých vznikl předpoklad, že by se tam mohla nacházet nebo pohybovat. Dále prověřovali její kamarády a známé. Nelze vyloučit, že z Jihlavy odcestovala a může se tak pohybovat i na jiném místě republiky.

"Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde se pohřešovaná dívka nachází nebo pohybuje, aby se policistům přihlásili na lince tísňového volání 158", doplnila J. Kroutilová.

Více na:
https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=23331128221607
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý muž rozbíjel dveře, skončil na záchytce; zloděj si odnesl rozvodnou skříň i s elektroměrem
Opilý pětadvacetiletý muž v úterý 29. listopadu v noci na Dolním náměstí v Humpolci na Pelhřimovsku násilím poškodil skleněnou výplň a rám elektronických vstupních dveří ubytovny. Škoda, kterou způsobil, je téměř šedesát tisíc korun. Policistům muž nadýchal 1,97 promile alkoholu, proto jej převezli na záchytku k vystřízlivění. Policejní inspektor sdělil pětadvacetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Sprejerství
Policisté přijali v úterý 29. listopadu v odpoledních hodinách oznámení o poškození vstupních dveří domu. K případu sprejerství došlo v době od středy 16. listopadu do ranních hodin pátku 18. listopadu na ulici Bezručova v Havlíčkově Brodě. "Pachatel poškodil vstupní dveře domu, na které nasprejoval barevné nečitelné nápisy. Svým jednáním majiteli způsobil škodu, která byla předběžně vyčíslena na dvacet tisíc korun", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a nadále případ prověřují, po pachateli pátrají.

Žena byla přistižena při krádeži
V úterý 29. listopadu v dopoledních hodinách byli policisté přivoláni do obchodního domu na Masarykově náměstí v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku, kde byla při krádeži přistižena třiadvacetiletá žena. "Policisté zjistili, že žena přišla do prodejny a do nákupního košíku ukládala potraviny, drogistické zboží, hračky a jiné věci a v nestřeženém okamžiku a bez zaplacení prošla s odcizeným zbožím místem vstupu do obchodního domu. Ženu zastavil pracovník obchodního domu a na místo byli přivoláni policisté. Žena svým jednáním způsobila škodu přes čtrnáct tisíc korun", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté nadále prověřují.

Krádež rozvodné skříně s elektroměrem
Policisté pátrají po pachateli, který v době od začátku listopadu do dopoledních úterních hodin 29. listopadu v obci Bílek na Havlíčkobrodsku ukradl rozvodnou skříň s elektroměrem a majiteli způsobil škodu přibližně za dvanáct tisíc korun. "Pachatel z pozemku odcizil kompletní venkovní stojací rozvodnou skříň s elektroměrem", uvedla M. Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po zloději pátrají.

Opilý muž skončil na záchytce
V úterý 29. listopadu byli policisté v Třešti na Jihlavsku před sedmou hodinou večer přivoláni na ulici Revoluční, kde ležel na zemi zjevně opilý muž, který budil veřejné pohoršení. "Policisté zjistili, že se jedná o šestačtyřicetiletého muže, nebyl schopen samostatné chůze, ani se o sebe sám postarat. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu bezmála dvě promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Řidič havaroval
V úterý 29. listopadu jel po sedmé hodině večer řidič vozidla Ford po silnici ve směru k obci Blatnice na Třebíčsku. "Při projíždění táhlé zatáčky vyjel mimo komunikaci, kde narazil do silničního příkopu, automobil se přetočil přes střechu na bok a narazil ještě do stromu. Při dopravní nehodě se řidič zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen do třebíčské nemocnice", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. U čtyřiačtyřicetiletého řidiče při dechové zkoušce požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než padesát tisíc korun. Nehodu policisté šetří.

Opilý řidič
V úterý 29. listopadu odhalili policisté řidiče, který měl přes dvě promile alkoholu v dechu. Po půlnoci jel s vozidlem Škoda po silnici v katastru obce Vícenice u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku, kde ho zastavili policisté a provedli kontrolu. "U šestašedesátiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,36 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala J. Kroutilová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jedle ze Žďáru nad Sázavou zdobí Evropský parlament v Bruselu
České předsednictví v Radě Evropské unie nabídlo řadu možností pro prezentaci nejen našich diplomatických schopností, ale České republiky jako takové. Měli jsme možnost ukázat Evropě naše nápady, naši vynalézavost, zručnost i české tradice. Blížící se vánoční svátky jsou tradic plné. A proto se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) ve spolupráci se sklárnou Koulier rozhodl přivézt do Bruselu jednu z nejkrásnějších českých tradic – pravý český vánoční strom.
„Chtěli jsme v Evropském parlamentu ukázat nějakou českou tradici, která zároveň symbolizuje český um, něco, co potvrzuje rčení ‚zlaté české ručičky‘. O nápadu jsem se zmínil před majitelkou zámku Loučeň Kateřinou Šrámkovou, která je zároveň i obchodní ředitelka sklárny Koulier, a společně jsme vymysleli český vánoční strom,“ přibližuje zrod myšlenky europoslanec Tomáš Zdechovský. Právě na zámku Loučeň tradičně probíhá akce s názvem Příběh vánočního stromečku, v rámci které se vystavují desítky vánočních stromů a která byla pro tento projekt inspirací.

Čtyřmetrovou českou jedli ze Žďáru nad Sázavou, kterou věnovala Evropskému parlamentu společnost Kinský Žďár a. s., zdobí v Bruselu více než čtyři sta unikátních foukaných skleněných ozdob ze sklárny Koulier. Ozdoby jsou v secesním dekoru a skláři na nich pracovali celý rok. Mezi ozdobami jsou tvary, které byly v Koulieru vyfoukány vůbec poprvé, skláři experimentovali od jara a výsledek je opravdu obdivuhodný. Aby si ozdoby ze secesní kolekce mohlo prohlédnout co největší množství lidí, stojí totožně ozdobený strom také na zámku Loučeň ve středních Čechách, kde bude vystaven až do 6. ledna.

„Přípravám jsme se v naší sklárně věnovali dlouhé měsíce. Strom jsme dokonce cvičně zdobili už u nás, abychom vytvořili ozdoby na míru, aby byl zaplněn a decentně odekorován každý kousek. Myslím, že z reakcí všech zúčastněných se dá říct, že se nám to povedlo, a strom řadě lidí vyrazil dech,“ uvádí Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier.

„Při pohledu na výsledek jsem opravdu pyšný a dojatý. Věřím, že jsme zahájili novou tradici, na kterou budou navazovat další předsednické země v následujících letech, protože je to skvělá možnost, jak přiblížit Evropské unii národní tradice jednotlivých členských zemí,“ dodává Zdechovský.
Nikola HLAVICOVÁZpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina podpořil vznik stomatologických ordinací v sedmi městech, pro region se prozatím připravuje 15 budoucích zubařů
Kraj Vysočina od roku 2020 podpořil záměry celkem sedmi obcí o zřízení vlastní zubařské ordinace. S finanční spoluúčastí kraje vznikly nové ordinace v roce 2020 ve Světlé nad Sázavou a v Humpolci, loni v Krucemburku, Světlé nad Sázavou a Okrouhlici, letos kraj pomohl se zřízením nové stomatologické ordinace v Pelhřimově, žádost doručená samosprávou Přibyslavic se právě vyřizuje. Na zřízení ordinace mohou města získat od kraje až 300 tisíc korun, výhodu mají sídla s nižším počtem obyvatel. Uvedl to náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
Kraj uvolnil během posledních tří let na zřízení stomatologických ordinací celkem více než dva miliony korun. Bohužel, ne všem žadatelům se podařilo projekt dotáhnout do konce – tedy k otevření nové ordinace.

Vedení Kraje Vysočina nabízí nejen dotační podporu městům a obcím na zřízení stomatologických ordinací. Letos prvním rokem mohou o studijní stipendia požádat i budoucí zubní lékaři, kteří plánují po dokončení studia nabízet své služby na Vysočině. „Stipendium je stanoveno ve výši 80 tisíc korun pro akademický rok a je poskytováno studentům od 3. a vyššího ročníku. Žadatel se zavazuje poskytovat lékařskou péči na území Kraje Vysočina na tolik let, na kolik let mu bylo poskytnuto stipendium a zároveň mít uzavřenou se zdravotní pojišťovnou smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb. K dnešnímu dni kraj podporuje už 15 budoucích stomatologů, kterým prozatím vyplatil 1 200 000 korun,“ shrnuje hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

První „hotoví“ zubaři, kteří studují tzv. pro Kraj Vysočina se v ambulancích objeví do dvou až tří let, tedy po dokončení studia. Vedení Kraje Vysočina předpokládá, že v následujících letech budou o studijní podporu žádat další medici-stomatologové.

Budoucí stomatologové, kteří plánují svou praxi provozovat na území Kraje Vysočina mohou požádat o stipendium podle pravidel, která jsou dostupná na:
https://www.kr-vysocina.cz/s…

Povinnost zajistit dostupnou zdravotnickou péči svým klientům mají zdravotní pojišťovny. Kraj není zřizovatelem soukromých ambulantních ordinací, pouze prostřednictvím krajského úřadu vydává oprávnění k poskytování zdravotních služeb pro lékaře, kteří poskytují péči jako soukromá fyzická či právnická osoba. Zároveň není ani ve finančních možnostech kraje, aby mohl zubní lékaře najímat a saturovat tak tuto ambulantní zdravotní péči nad rámec zákona.

Dalším faktorem ovlivňujícím negativně současný stav je, že systém vytváření sítě poskytovatelů zdravotních služeb a úhrad od zdravotních pojišťoven za poskytnutou péči nejsou nastaveny dostatečně motivačně právě pro menší oblasti s velkým nedostatkem zajištění lékařské péče, přestože dle zákona o veřejném zdravotním pojištění je právě zdravotní pojišťovna povinna zajistit poskytování hrazených služeb svým pojištěncům, včetně jejich místní a časové dostupnosti.Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavský ježek se pouští na cestu kolem světa
Zoo Jihlava spouští vánoční kampaň na podporu chovu zvířat v zoo. Naposledy cestovala naše zvířata na virtuální dovolenou, letos se ježek ušatý vydá navštívit rodinu po celém světě. Příznivci zoo ho mohou na jeho cestě podpořit zakoupením virtuálních kilometrů.
Jelikož na Vánoce má být rodina pohromadě, rozhodli jsme se, že letošní vánoční kampaň věnujeme cestování za rodinou. Jako cestovatele jsme si zvolili ježka ušatého. Výběr byl jednoduchý – ježek je symbolem Jihlavy, a tak může naši zoo i město skvěle reprezentovat „na cestách“.

Našeho ježka čeká celkem deset zastávek a má před sebou přibližně 50 000 kilometrů. Princip kampaně je jednoduchý - koupí kilometrů na našem e-shopu mu pomůžete cestovat po mapě. Za každou korunu ho posuneme o jeden kilometr, je možné zakoupit minimálně padesát kilometrů.

Ježek si bude svou cestu zapisovat do cestovatelského deníku. Jeho aktuální polohu budou moct příznivci sledovat na mapě na našem webu a sociálních sítích. Cesta začíná 1. prosince. Podaří se ježkovi procestovat celý svět a vrátit se do Vánoc domů?

Jako poděkování za příspěvek bude ježek posílat své zážitky z dané destinace každému, kdo ho na jeho cestě podpoří. V případě, že se někdo do kampaně zapojí později, bude možné zakoupit samostatně i předešlé části deníku. Všechny získané finance půjdou na podporu chovu zvířat v Zoo Jihlava.

Navíc každý, kdo ježkovi přispěje na cestu do světa, bude mít možnost vyhrát v losování zážitkový program pro dvě dospělé osoby „Něco navíc o….“. Losování proběhne 2. ledna 2023.
Simona KUBÍČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Čertovsky zajímavá stezka v Muzeu rekordů v Pelhřimově
V Muzeu rekordů v Pelhřimově začne od čtvrtka 1.prosince fungovat zábavná stezka s čertovskými a adventními rekordy.
"Návštěvníci se na ní například dozvědí, kolik čertů vytvořilo nejdelší živý řetěz, kolik andělů se vejde na jeden metr čtvereční nebo kolik vážil největší český Mikuláš", informoval Josef Vaněk z agentury Dobrý den.

Účastníci si budou moci zasoutěžit o Českou knihu rekordů a samozřejmě si prohlédnout i desítky vánočních exponátů – například největší českou formičku na cukroví nebo miniaturní betlém ukrytý v lískovém oříšku.

Muzeum rekordů v Pelhřimově je otevřené každý den.

Více na: https://www.dobryden.cz/muze…
- red -Zpět nahoru na obsah...

Lékaři v nemocnici v Jihlavě poradí s výlety do exotických míst
Cestovatelé mohou využít novou ambulanci v jihlavské nemocnici. Kdo chce vyjet do exotické destinace, se v ambulanci poradí nejenom ohledně očkování, ale třeba i s obsahem lékárny, kterou bychom si na dovolenou měli vzít s sebou. Nová ambulance cestovní medicíny otevře brány poprvé ve čtvrtek 1. prosince.
Ambulance spadá pod infekční oddělení a zájemcům nabízí poradenství před cestou do zahraničí, především do exotických oblastí. Lékaři doporučí a zajistí vhodné očkování a předpis antimalarik: „Vystavíme mezinárodní očkovací průkaz, poradíme cestovní lékárničku i jak na prevenci cestovatelského průjmu. Předepíšeme rezervní antibiotika a samozřejmě, že s pacienty vyřešíme i případné problémy po návratu domů,“ popisuje primářka infekčního oddělení Romana Kumštarová.

V nové ambulanci najdou zázemí také všichni, kteří chtějí naočkovat proti chřipce, černému kašli, klíšťové encefalitidě a dalším běžným onemocněním.

Ambulance cestovní medicíny bude v provozu od 1. prosince každý čtvrtek v čase 10 - 15 hodin v přízemí infekčního oddělení v novém pavilonu PUIP, v ambulantní části. Objednává se telefonicky na čísle 567 157 352 v pracovní dny a čase 8:00 - 14:30 hodin .
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté rozdávají dětem a seniorům kartičky, které varují před nebezpečím třeba drog či podvodníků
Policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina připravili a v současné době realizují preventivní projekt, který je zaměřený na nejohroženější věkové kategorie občanů. Projekt nese název Společně a preventivně. V rámci projektu bylo vyhotoveno osm druhů preventivních kartiček. Každá kartička obsahuje jiné preventivní téma, se kterým se občané mohou setkat v běžném životě
Projekt podpořilo dotací Ministerstvo vnitra České republiky v rámci vnitroresortního programu prevence kriminality pro rok 2022. V rámci preventivních aktivit policisté každoročně cílí na všechny věkové kategorie. Co se týče dětí, provádějí policisté na školách přednášky, besedy a interaktivní programy s cílem vést žáky k bezpečnému chování a zodpovědnému jednání. Věnují se nejrůznějším tématům v oblastech dopravy, rizikových situací, bezpečného pohybu ve virtuálním prostředí, nebezpečí drog a alkoholu či znalostí z oblasti právního vědomí. U seniorské populace policisté konají besedy na téma obezřetný senior a zvyšují tak povědomí o problematice podvodných jednání či bezpečného pohybu na internetu.

Prevence je nesmírně důležitý prvek, který pomáhá předcházet rizikovým situacím a snižovat nebezpečí páchání přestupkové a trestné činnosti. Právě proto policisté vytvořili preventivní materiál v podobě preventivních kartiček, které jsou určeny pro všechny věkové skupiny lidí. Kartičky jsou tematicky navržené tak, aby podchytili podstatu nebezpečného jednání pro danou kategorii.

Dva druhy kartiček jsou určeny pro žáky mateřských škol, kdy na zadní straně kartičky najdou základní telefonní čísla na složky integrovaného záchranného systému, přední strana kartičky obsahuje bílý obrázek policisty a služebního policejního vozidla, kterou si mohou dle libosti vybarvit. Další dva druhy kartiček jsou určeny pro žáky prvního stupně základních škol obsahující tématiku bezpečného pohybu v silničním provozu a téma osobního bezpečí.

Pro žáky druhého stupně základních škol jsou určeny další dva druhy kartiček. Tyto kartičky obsahují témata týkající se bezpečného pohybu ve virtuálním prostředí a dalším tématem je zneužívání návykových látek zejména pak alkoholu a drog. Poslední dva druhy kartiček jsou určeny pro seniorskou populaci. Senioři se z nich dozvědí například témata týkající se obezřetnosti v internetovém prostředí a problematiku pohybu v silničním provozu.

Kartičky policisté již předávají určeným lidem v rámci celého Kraje Vysočina i v dalších preventivních aktivitách určených mládeži či seniorům. Doufáme, že se kartičky dětem, dospívající mládeži či seniorům budou líbit a dozvědí se v nich důležité informace vedoucí k jejich obezřetnosti a hlavně že svůj život budou brát co nejvíce zodpovědně.
Martin HRONZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   21. 2. 2024

• Irena Nosková zazpívá v Třebíči za doprovodu kytary, klarinetu a příčné flétny
• Policisté prověřují vloupání do automatu na kávu, hledají muže a ženu z fotografií
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chatky nářadí i babettu

Úterý   20. 2. 2024

• Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
• Blíží se Košt pálenek ve Velkém Meziříčí, soutěžící mohou odevzdávat své vzorky
• V Jihlavě otevřou družiny o letních prázdninách čtyři školy, rodiče mohou děti nahlašovat až do 14. června
• Z policejního deníku: mladík s nezletilou dívkou se opili; hledaný muž skončil ve vězení

Pondělí   19. 2. 2024

• Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v muzeu dr. A. Hrdličky v Humpolci
• Díky nápadu a šikovným rukám mají klienti oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici snazší návrat do domácího prostředí
• Přednáška přiblíží historii i zákulisí restaurátorských prací zámku v Telči
• Z policejního deníku: zloděj si z domu odnesl peníze, telefon i notebook; cyklista nadýchal přes tři a půl promile; opilý řidič skončil na záchytce

Neděle   18. 2. 2024

• Trpí poruchou srážlivosti krve, přesto hodlá třiadvacetiletý Daniel původem z Humpolce zdolat Mont Blanc
• V zámeckých konírnách v Třebíči představí své dílo Lubomír Kerndl na výstavě Světlo ve stopách času
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí, vrtačku, kabely i pilu; seniorovi zhasl motor u auta, to se rozjelo z kopce a nabouralo další dvě

Sobota   17. 2. 2024

• Zástupci Třebíče uctili památku rodáka Antonína Kaliny, který zachránil více než 900 židovských chlapců od jisté smrti
• BYLO – NE – BYLO mýtus – vzpomínka – idol – pohádka – sen v jihlavské galerii

Pátek   16. 2. 2024

• Jihlavské muzeum vlastní vzácný exemplář alky malé, na území České republiky byla spatřena pouze jednou
• Přednáška věnovaná invazivním druhům na zámku v Pelhřimově
• Novoměstská nemocnice získala nejvyšší stupeň ocenění za péči o pacienty s mozkovou příhodou
• Otužilecké běhy se zápisem do knihy rekordů s rekordmanem Josefem Šálkem
• Z policejního deníku: policisté hledají zloděje, který se vloupal do benzinky; bratr napadl fyzicky svoji sestru, se zraněními skončila v nemocnici

Čtvrtek   15. 2. 2024

• Turisté se v sobotu vydají z Rokštejna přepadnout Jihlavu
• Dva dealeři skončili ve vazbě, kriminalisté zajistili i větší obnos peněz
• Z policejního deníku: čtrnáctiletou dívku, která si snad chtěla ublížit, policisté vypátrali; policisté dopadli zloděje telefonu

Středa   14. 2. 2024

• Vlaky osobní i nákladní, ale i auta, krajina či práškovací čmelák na výstavě Modelová železnice TT ve Velkém Meziříčí
• Chlapec vytočil náhodné číslo a volající vyděsil
• Nemocný Lukáš převzal výtěžek z transparentní veřejné sbírky

Úterý   13. 2. 2024

• Popeleční středa... k počátku postní doby 2007...
• Ochotníci podpoří domácí hospic Bárku
• Beseda věnovaná Josefu Toufarovi v havlíčkobrodském muzeu
• V jihlavské zoo spatřila světlo světa mláďata leguánů fidžijských

Pondělí   12. 2. 2024

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Františka Stránecká
• V jihlavské zoo bude masopustní veselí, karneval a komentovaná krmení zvířat
• Z policejního deníku: řidička srazila na přechodu nezletilého chodce, utrpěl vážná zranění; motorkář od nehody ujel

Pátek   9. 2. 2024

• Jihlavští policisté hledají řidiče, který se střetl s chodcem či svědky, kteří nehodu viděli
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes 3,5 promile, skončil na záchytce; opilí řidiči za volantem

Čtvrtek   8. 2. 2024

• Nezaměstnanost na Vysočině v lednu vzrostla na 3,3 procenta
• Z policejního deníku: krádež nafty z náklaďáku; za volantem bez řidičáku a s více jak dvěma promile v dechu

Středa   7. 2. 2024

• Pacienty na ARO v jihlavské nemocnici vrací do života nový přístroj
• Nový studijní obor Praktická sestra v Pelhřimově nabízí široké uplatnění
• Z policejního deníku: vandal poškodil auto; vandal počmáral fasádu letního koupaliště

Úterý   6. 2. 2024

• Jedenapůlmetrový Vlasta si v táborské zoo pochutnává na vařených fazolkách a jiné zelenině
• LALTAP – výtvarné workshopy pro děti v muzeu v Třebíči doplní i exkurze
• Jednapadesátiletý muž ze Šumperska měl plné auto drog, dopadli jej policisté v Třebíči
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   5. 2. 2024